آخرین اخبار

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار سياسي

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه ضمن تأکید بر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای توسعه کشور، تنها راه رسیدن به این هدف را هم‌افزایی دانشگاهیان با صاحبان صنایع دانستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از ده‌ها دلایل نبود ارتباط منسجم و نتیجه دار میان جامعه علم و فناوری با صنعت، نبود هماهنگی و هم افزایی میان زنجیره‌های مختلف علم و پژوهش با فناوری‌های کاربردی و مراکز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان از جمله پارک‌ها و مراکز رشد باشد.
هرچند دیگر بر همگان عیان شده که دوره دانشگاه‌های آموزش محور به سرآمده و اگر یک مرکز علمی نتواند بر پایه کارآفرینی و مهارت زایی فعالیت کند از سبد انتخاب مردم خارج می‌شود.
از این رو در گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از متولیان و سرآمدان حوزه علم و فناوری راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در مراکز علمی و پژوهشی بررسی شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود، اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.
سید حسین اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، افزود: چرخه تجاری‌سازی فناوری می‌گوید دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است، گفت: به‌گونه‌ای که در حال حاضر 6 مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.
بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است
رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به یک گزارش تحقیقی 80 صفحه‌ای درباره وضعیت اشتغال کشور، اظهار کرد: بیش از 87 درصد بانوان غیرفعال و 13 درصد الباقی شامل بانوان شاغل و غیر شاغل هستند.
برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم
علیرضا باقری ثالث، با بیان اینکه بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است، گفت: لازم است برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه ذائقه حرفه‌ای بانوان به شدت تغییر کرده است، گفت: در گذشته‌های نه چندان زنان قمی با مشاغلی مانند قالی باقی و صنایع دستی به غیر از نقش حرفه‌ای خود نقش مادری خود را به نحو احسن انجام می‌دادند.
تورهای علم و فناوری راه‌اندازی شود
سید هاشم عارف، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه قم هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه دانشجو تا وارد عرصه آزمون و خطا و فضای کارگاهی نشود نمی‌تواند صنعت را درک کند، گفت: مسئولان باید به پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی تورهای علم و فناوری برای ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه و صنعت برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با ابراز ناخرسندی از محدودیت‌های بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: واقعاً محدود کردن دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به کتاب و کلاس نمی‌تواند به کاربردی شدن پژوهش‌ها و مهارت افزایی دانشجویان منجر شود.
مدیر مرکز رشد دانشگاه قم هم با انتقاد شدید از بی‌توجهی مدیریت دانشگاه‌های استان به مباحث رویکردهای فناورانه و اقتصاد دانش بنیان گفت: دانشگاهیان باید نسبت به تغییر نگرش دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به پژوهش‌محوری و فناوری و حضور، ورود و نگرش جدی روسای دانشگاه‌ها به مباحث فناوری و توجه به حوزه کارآفرینی بیش از پیش توجه نشان دهند.
سید مهدی مدبری با بیان اینکه دانشگاه‌های استان قم معادن بزرگ دانش و فناوری رسوب یافته هستند، گفت: مدیریت دانشگاهی باید به بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های نوآورانه توجه وافر نشان دهد و بی‌جهت وارد فاز عملیاتی و حوزه بخش خصوصی نشود.

تشریح طرح همیار صنعت
مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با طرح این مطلب که ارتباط با کارآفرینان موفق کشوری می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد، افزود: متأسفانه فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور ما رشد نیافته است.
ارتباط با کارآفرینان موفق می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد
جواد راستی از طرح‌های دانشگاه صنعتی قم برای آشتی صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: طرح همیار صنعت از جمله طرح‌هایی است که دانشجو به حفظ کرامت علمی و دانش خود با صاحبان صنعت ارتباط می‌یابد و با واحدهای تولیدی و نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شود و حتی ایده می‌دهد.
وی از راه‌اندازی طرح کافه صنعت خبر داد و گفت: از آنجا که اغلب صنعتگران وقت و انرژی کافی برای ارتباط با دانشگاهیان نمی‌گذارند ایجاد یک سامانه مشترک مجازی می‌تواند این ارتباط و حلقه مفقوده را فراهم کند و استمرار بخشد.
پارک‌های باید متولی فناوری در دانشگاه‌ها باشند
سید امین سلامتیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهاب دانش از برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت علوم که با مباحث کارآفرینی و فناوری در تقابل است، انتقاد کرد و گفت: از جمله این مصوبه که به دانشجویان اجازه داده شده است به جای ارائه پایان‌نامه، واحد درسی پاس کنند.
وی از مراکز نوآوری و رشد و پارک‌های علم و فناوری خواست نسبت به معرفی دستاوردها و رویدادهای استارتاپی در دانشگاه‌ها اقدام جدی‌تری داشته باشند.
مدیر پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم نیز بر لزوم دوری از واژه پردازی و لفاظی در نام‌گذاری رویدادهای شتابی و تدوین یک تقویم منظم سالانه برای برگزاری انواع رویدادها و جشنواره‌های فناورانه که سبب هماهنگی، اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی میان سطوح مختلف آموزش عالی می‌شود، تأکید کرد.
محمد حسین ابراهیمی‌فرد گفت: پارک علم و فناوری باید متولی هم‌افزایی و یکپارچه‌سازی و انتقال تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح استان برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری باشد.
آنچه از برایند این دغدغه‌های مراکز علم و فناوری برمی‌آید این است که برای یک ارتباط خوب و مفید میان دانشگاه و صنعت نیاز به ایجاد یک سامانه مشترک میان مراکز آموزش عالی و همچنین صنایع داریم و باید در ایجاد هم‌افزایی و حس همکاری به منظور جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری و سوق دادن واحدهای صنعتی و تجاری به رویکردهای اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش تلاش شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سهم اشتغال‌زایی قم 16 هزار نفر است

توسعه اشتغال پایدار نیازمند بسترسازی برای جذب سرمایه گذاری است

سالروز شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س) بر عموم شیعیان تسلیت باد

همه باید فاطمیه را زنده بدارند

تعدادی از اساتید هندی حرم حضرت معصومه(س) را زیارت کردند

خط لوله آب تقاطع 15 خرداد قم وارد مدار بهره‌برداری شد

کمیته امداد طرح مددکاری اسلامی را در کل کشور اجرا کند

توده‌های مردم باید برای اتحاد بیدار شوند

عربستان نوکر آمریکا و دشمن اسلام است/ پاسخ به استاد هندی

شناگران معلول قم برای نخستین بار قهرمان کشور شدند

یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در قم آغاز شد

گفت‌وگوی دانشگاه ادیان و مذاهب با 600 گروه دینی/ توجه به کتاب

تصویب 12 طرح با تسهیلات 148 میلیارد ریال و اشتغالزایی 191 نفر از روستاییان قم

«امیر مهدی زاده» شانس حضور در لیگ جهانی کاراته دبی را از دست داد

فعالیت‌های قرآنی به برکت انقلاب گسترش یافته است

روستاهای قم تحت پوشش کامل خدمات مخابرات قرار بگیرند

تیم بانک ملت قهرمان لیگ بدمینتون باشگاه‌های قم شد

روستاهای قم تحت پوشش كامل خدمات مخابرات قرار گیرند

پیروزی قعرنشینان و شکست صدرنشین در هفته شگفتی‌ها

نسبت به گسترش سلامت معنوی غفلت کرده‌ایم

مبلغان دینی از بیان مطالب اختلاف‌برانگیز پرهیز کنند

گسترش صنعت گردشگری اولویت اول قم در سند چشم‌انداز توسعه است

واژگونی پراید در اتوبان قم - کاشان 3 کشته بر جای گذاشت

سوگواره شعر فاطمی در قم برگزار شد

اولین همایش «دین و سلامت» در قم برگزار شد

جامعه ما تا فاطمی نشود مهدوی نمی‌شود/ تأکید بر شناخت حضرت زهرا(س)

دین برای سلامت دنیا و آخرت انسان است

زلزله 3.1 ریشتری دریاچه نمک قم را لرزاند

برجام موشکی نخواهیم داشت/ تأکید بر کنترل بازار ارز

ملاک اصلی اطاعت و عصیان از خداوند، اطاعت در فقه جمعی است

تاکید اعضای جامعه مدرسین بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

آمادگی دستگاه‌های استان برای خدمات رسانی به زائرین و میهمانان نوروزی

کار مجمع تشخیص در حوزه فرهنگ بسیار مبتدی بود

راهپیمایی بی‌نظیر امسال اقتدار و امنیت ایران اسلامی را تقویت کرد

حمایت از سرمایه گذاران جزء برنامه های اصلی استان است

هفته فرهنگی- اقتصادی قم نقطه شروع خوبی برای توسعه مراودات قم با لبنان است

مجتمع فرهنگی هنری شهید هنرمند محمد باقر ربانی پردیسان قم افتتاح شد/ قدردانی وزیر ارشاد از استاندار و معاون عمرانی استاندار در كمك به اجرای این پروژه

آمادگی بالای دستگاه های استان برای خدمات رسانی به زائرین و میهمانان نوروزی

بهبود اشتغال مددجویان تحت پوشش بهزیستی در دستور كار مسئولان استانی است

روستاهای قم تحت پوشش كامل خدمات مخابرات قرار بگیرند

سفر وزیر محترم فناوری اطلاعات و ارتباطات به قم

دولت در مسیر خدمت به مردم و رفع مشكلات كشور قرار دارد/ رونمایی از تمبر ثبت برند ملی سوهان قم

روزكاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 26-11-96

حضور 107 ناشر خارجی در پنجمین نمایشگاه کتاب دین

پنجمین نمایشگاه کتاب دین در قم افتتاح شد

کتاب قدیمی‌ترین رسانه است/ انتشار بسیاری از کتب دینی در قم

سفر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان قم

کیفیت در انتشار کتاب بسیار مهم‌تر از کمیت است

جامعه با شناخت حضرت فاطمه(س) به تکامل می‌رسد

فضاهای فرهنگی و هنری در قم باید توسعه یابد