آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار سياسي

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه ضمن تأکید بر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای توسعه کشور، تنها راه رسیدن به این هدف را هم‌افزایی دانشگاهیان با صاحبان صنایع دانستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از ده‌ها دلایل نبود ارتباط منسجم و نتیجه دار میان جامعه علم و فناوری با صنعت، نبود هماهنگی و هم افزایی میان زنجیره‌های مختلف علم و پژوهش با فناوری‌های کاربردی و مراکز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان از جمله پارک‌ها و مراکز رشد باشد.
هرچند دیگر بر همگان عیان شده که دوره دانشگاه‌های آموزش محور به سرآمده و اگر یک مرکز علمی نتواند بر پایه کارآفرینی و مهارت زایی فعالیت کند از سبد انتخاب مردم خارج می‌شود.
از این رو در گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از متولیان و سرآمدان حوزه علم و فناوری راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در مراکز علمی و پژوهشی بررسی شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود، اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.
سید حسین اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، افزود: چرخه تجاری‌سازی فناوری می‌گوید دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است، گفت: به‌گونه‌ای که در حال حاضر 6 مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.
بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است
رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به یک گزارش تحقیقی 80 صفحه‌ای درباره وضعیت اشتغال کشور، اظهار کرد: بیش از 87 درصد بانوان غیرفعال و 13 درصد الباقی شامل بانوان شاغل و غیر شاغل هستند.
برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم
علیرضا باقری ثالث، با بیان اینکه بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است، گفت: لازم است برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه ذائقه حرفه‌ای بانوان به شدت تغییر کرده است، گفت: در گذشته‌های نه چندان زنان قمی با مشاغلی مانند قالی باقی و صنایع دستی به غیر از نقش حرفه‌ای خود نقش مادری خود را به نحو احسن انجام می‌دادند.
تورهای علم و فناوری راه‌اندازی شود
سید هاشم عارف، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه قم هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه دانشجو تا وارد عرصه آزمون و خطا و فضای کارگاهی نشود نمی‌تواند صنعت را درک کند، گفت: مسئولان باید به پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی تورهای علم و فناوری برای ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه و صنعت برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با ابراز ناخرسندی از محدودیت‌های بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: واقعاً محدود کردن دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به کتاب و کلاس نمی‌تواند به کاربردی شدن پژوهش‌ها و مهارت افزایی دانشجویان منجر شود.
مدیر مرکز رشد دانشگاه قم هم با انتقاد شدید از بی‌توجهی مدیریت دانشگاه‌های استان به مباحث رویکردهای فناورانه و اقتصاد دانش بنیان گفت: دانشگاهیان باید نسبت به تغییر نگرش دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به پژوهش‌محوری و فناوری و حضور، ورود و نگرش جدی روسای دانشگاه‌ها به مباحث فناوری و توجه به حوزه کارآفرینی بیش از پیش توجه نشان دهند.
سید مهدی مدبری با بیان اینکه دانشگاه‌های استان قم معادن بزرگ دانش و فناوری رسوب یافته هستند، گفت: مدیریت دانشگاهی باید به بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های نوآورانه توجه وافر نشان دهد و بی‌جهت وارد فاز عملیاتی و حوزه بخش خصوصی نشود.

تشریح طرح همیار صنعت
مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با طرح این مطلب که ارتباط با کارآفرینان موفق کشوری می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد، افزود: متأسفانه فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور ما رشد نیافته است.
ارتباط با کارآفرینان موفق می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد
جواد راستی از طرح‌های دانشگاه صنعتی قم برای آشتی صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: طرح همیار صنعت از جمله طرح‌هایی است که دانشجو به حفظ کرامت علمی و دانش خود با صاحبان صنعت ارتباط می‌یابد و با واحدهای تولیدی و نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شود و حتی ایده می‌دهد.
وی از راه‌اندازی طرح کافه صنعت خبر داد و گفت: از آنجا که اغلب صنعتگران وقت و انرژی کافی برای ارتباط با دانشگاهیان نمی‌گذارند ایجاد یک سامانه مشترک مجازی می‌تواند این ارتباط و حلقه مفقوده را فراهم کند و استمرار بخشد.
پارک‌های باید متولی فناوری در دانشگاه‌ها باشند
سید امین سلامتیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهاب دانش از برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت علوم که با مباحث کارآفرینی و فناوری در تقابل است، انتقاد کرد و گفت: از جمله این مصوبه که به دانشجویان اجازه داده شده است به جای ارائه پایان‌نامه، واحد درسی پاس کنند.
وی از مراکز نوآوری و رشد و پارک‌های علم و فناوری خواست نسبت به معرفی دستاوردها و رویدادهای استارتاپی در دانشگاه‌ها اقدام جدی‌تری داشته باشند.
مدیر پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم نیز بر لزوم دوری از واژه پردازی و لفاظی در نام‌گذاری رویدادهای شتابی و تدوین یک تقویم منظم سالانه برای برگزاری انواع رویدادها و جشنواره‌های فناورانه که سبب هماهنگی، اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی میان سطوح مختلف آموزش عالی می‌شود، تأکید کرد.
محمد حسین ابراهیمی‌فرد گفت: پارک علم و فناوری باید متولی هم‌افزایی و یکپارچه‌سازی و انتقال تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح استان برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری باشد.
آنچه از برایند این دغدغه‌های مراکز علم و فناوری برمی‌آید این است که برای یک ارتباط خوب و مفید میان دانشگاه و صنعت نیاز به ایجاد یک سامانه مشترک میان مراکز آموزش عالی و همچنین صنایع داریم و باید در ایجاد هم‌افزایی و حس همکاری به منظور جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری و سوق دادن واحدهای صنعتی و تجاری به رویکردهای اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش تلاش شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصلاح نظام بانکی و رفع مشکلات اولویت‌های اصلی کمیسیون اقتصادی

تقدیم لایحه بودجه 2 هزار میلیارد تومانی شهرداری قم به شورای شهر

مجلس به مشکلات مردم بیشتر توجه کند

دیرکرد بانک‌ها خلاف شرع است/ تأکید بر حمایت از کالاهای داخلی

پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

کاری کنید مردم احساس کنند نان‌شان سرسفره‌شان است

پیشنهاد اختصاص ماهانه ٢4 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال ٩٨

این همه بانک یعنی این همه رباخواری/علمارا برای سخنرانی در مجلس دعوت کنید

باهنر: رئیسی، گزینه ریاست قوه قضائیه است

کمیته ضد تحریم در مجلس تشکیل شده است

قرارگاه پشتیبانی جبهه مقاومت درقم تشکیل شد

تجمع طلاب جامعه‌الزهرا(س) قم در حمایت از مرضیه هاشمی

استفاده از ظرفیت‌ تمامی فعالان سیاسی و علما برای توسعه قم

دنیا تشنه معارف اهل بیت(ع) است

مردم بهبود وضعیت اقتصادی را باید در سفره‌های خود ببینند

کمک به ایتام و مستمندان واجب کفایی است

پرهیز از افراط و تفریط در بحث‌های اقتصادی

سومین یادواره «مجاوران کریمه و مدافعان عقلیه» در قم برگزار می‌شود

دانشگاه‌ها به هویت شهر قم توجه داشته باشند

2 بهمن 1357؛ دیدار جلال‌الدین تهرانی با امام

ترامپ همه واقعیت‌های دشمنی آمریکا با ایران را علنی کرده است

استاندار: منشور گفت و گوی سیاسی را در قم دنبال می کنیم

اسماعیل بخشی بازداشت شد

روایت آرمین از مجادله‌اش با اکبر گنجی

انتقاد روحانی از برخورد‌ها درباره حجاب

واکنش آملی لاریجانی به بازداشت مرضیه هاشمی

واریز 3 میلیارد به حساب همسر وزیر احمدی نژاد

باز هم شایعه‌سازی علیه حسن روحانی

مجلسی ‌ها و سیاسیون هم باید مدافع حرم باشند

لبیک به ندای رهبری با جامع‌نگری و همدلی مردم ومسئولان محقق می‌شود

فرهنگ حاکم بر جامعه المصطفی باید حوزوی باشد

خیز نماینده قم برای قهرمانی در لیگ ملی بسکتبال با ویلچر

حرکت حوزه‌های علمیه به سمت برنامه‌های پژوهشی

احقاق حقوق موقوفات مهمترین وظیفه سازمان اوقاف است

بیستمین همایش کتاب حوزه برگزار می‌شود/ تجلیل از آیت الله شاهرودی

کیفیت آب شرب در قم کاهش می‌یابد

حضور برخی از مسئولان ناکارآمد نشان از ناکارآمدی نظام و انقلاب نیست

1 بهمن 1357؛ استعفای رئیس شورای سلطنت

نیویورک تایمز: حدس بزنید جانشین ترامپ کیست؟

مدیرکل سابق محیط زیست یزد بازداشت شد

توانمندی نظامی ایران اجازه هیچ تحرکی به دشمن نمی دهد

منویات رهبری پیرامون حفظ فضای انقلابی قم در عمل اجرایی شود

بارش بیش از 12 میلی‌متر باران در قم

واگذاری 2 منزل مسکونی توسط خیرین به بهزیستی قم

قم باید مرکز هنر و رسانه باشد

سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

ده سال قبل و بعد؛ چالش مجازی که سیاسی شد

ترامپ: استیضاح شوم، بورس آمریکا سقوط می‌کند

پاسخ دادستان تهران به مدعیان برپایی رفراندوم حجاب