آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار سياسي

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه ضمن تأکید بر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای توسعه کشور، تنها راه رسیدن به این هدف را هم‌افزایی دانشگاهیان با صاحبان صنایع دانستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از ده‌ها دلایل نبود ارتباط منسجم و نتیجه دار میان جامعه علم و فناوری با صنعت، نبود هماهنگی و هم افزایی میان زنجیره‌های مختلف علم و پژوهش با فناوری‌های کاربردی و مراکز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان از جمله پارک‌ها و مراکز رشد باشد.
هرچند دیگر بر همگان عیان شده که دوره دانشگاه‌های آموزش محور به سرآمده و اگر یک مرکز علمی نتواند بر پایه کارآفرینی و مهارت زایی فعالیت کند از سبد انتخاب مردم خارج می‌شود.
از این رو در گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از متولیان و سرآمدان حوزه علم و فناوری راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در مراکز علمی و پژوهشی بررسی شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود، اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.
سید حسین اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، افزود: چرخه تجاری‌سازی فناوری می‌گوید دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است، گفت: به‌گونه‌ای که در حال حاضر 6 مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.
بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است
رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به یک گزارش تحقیقی 80 صفحه‌ای درباره وضعیت اشتغال کشور، اظهار کرد: بیش از 87 درصد بانوان غیرفعال و 13 درصد الباقی شامل بانوان شاغل و غیر شاغل هستند.
برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم
علیرضا باقری ثالث، با بیان اینکه بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است، گفت: لازم است برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه ذائقه حرفه‌ای بانوان به شدت تغییر کرده است، گفت: در گذشته‌های نه چندان زنان قمی با مشاغلی مانند قالی باقی و صنایع دستی به غیر از نقش حرفه‌ای خود نقش مادری خود را به نحو احسن انجام می‌دادند.
تورهای علم و فناوری راه‌اندازی شود
سید هاشم عارف، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه قم هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه دانشجو تا وارد عرصه آزمون و خطا و فضای کارگاهی نشود نمی‌تواند صنعت را درک کند، گفت: مسئولان باید به پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی تورهای علم و فناوری برای ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه و صنعت برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با ابراز ناخرسندی از محدودیت‌های بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: واقعاً محدود کردن دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به کتاب و کلاس نمی‌تواند به کاربردی شدن پژوهش‌ها و مهارت افزایی دانشجویان منجر شود.
مدیر مرکز رشد دانشگاه قم هم با انتقاد شدید از بی‌توجهی مدیریت دانشگاه‌های استان به مباحث رویکردهای فناورانه و اقتصاد دانش بنیان گفت: دانشگاهیان باید نسبت به تغییر نگرش دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به پژوهش‌محوری و فناوری و حضور، ورود و نگرش جدی روسای دانشگاه‌ها به مباحث فناوری و توجه به حوزه کارآفرینی بیش از پیش توجه نشان دهند.
سید مهدی مدبری با بیان اینکه دانشگاه‌های استان قم معادن بزرگ دانش و فناوری رسوب یافته هستند، گفت: مدیریت دانشگاهی باید به بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های نوآورانه توجه وافر نشان دهد و بی‌جهت وارد فاز عملیاتی و حوزه بخش خصوصی نشود.

تشریح طرح همیار صنعت
مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با طرح این مطلب که ارتباط با کارآفرینان موفق کشوری می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد، افزود: متأسفانه فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور ما رشد نیافته است.
ارتباط با کارآفرینان موفق می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد
جواد راستی از طرح‌های دانشگاه صنعتی قم برای آشتی صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: طرح همیار صنعت از جمله طرح‌هایی است که دانشجو به حفظ کرامت علمی و دانش خود با صاحبان صنعت ارتباط می‌یابد و با واحدهای تولیدی و نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شود و حتی ایده می‌دهد.
وی از راه‌اندازی طرح کافه صنعت خبر داد و گفت: از آنجا که اغلب صنعتگران وقت و انرژی کافی برای ارتباط با دانشگاهیان نمی‌گذارند ایجاد یک سامانه مشترک مجازی می‌تواند این ارتباط و حلقه مفقوده را فراهم کند و استمرار بخشد.
پارک‌های باید متولی فناوری در دانشگاه‌ها باشند
سید امین سلامتیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهاب دانش از برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت علوم که با مباحث کارآفرینی و فناوری در تقابل است، انتقاد کرد و گفت: از جمله این مصوبه که به دانشجویان اجازه داده شده است به جای ارائه پایان‌نامه، واحد درسی پاس کنند.
وی از مراکز نوآوری و رشد و پارک‌های علم و فناوری خواست نسبت به معرفی دستاوردها و رویدادهای استارتاپی در دانشگاه‌ها اقدام جدی‌تری داشته باشند.
مدیر پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم نیز بر لزوم دوری از واژه پردازی و لفاظی در نام‌گذاری رویدادهای شتابی و تدوین یک تقویم منظم سالانه برای برگزاری انواع رویدادها و جشنواره‌های فناورانه که سبب هماهنگی، اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی میان سطوح مختلف آموزش عالی می‌شود، تأکید کرد.
محمد حسین ابراهیمی‌فرد گفت: پارک علم و فناوری باید متولی هم‌افزایی و یکپارچه‌سازی و انتقال تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح استان برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری باشد.
آنچه از برایند این دغدغه‌های مراکز علم و فناوری برمی‌آید این است که برای یک ارتباط خوب و مفید میان دانشگاه و صنعت نیاز به ایجاد یک سامانه مشترک میان مراکز آموزش عالی و همچنین صنایع داریم و باید در ایجاد هم‌افزایی و حس همکاری به منظور جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری و سوق دادن واحدهای صنعتی و تجاری به رویکردهای اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش تلاش شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت توسعه کشاورزی گلخانه‌ای در قم

فعالیت مراکز غیرمجاز تولید خوراک دام در قم

دلایل بدحجابی بررسی شود/ عوامل فراموشی یاد خدا

پرداخت 392 میلیارد تومانی تسهیلات به بخش کشاورزی قم

رفع حصر شیخ عیسی خواسته اصلی مردم بحرین است

رشد طلاق مهار شد/ کاهش ازدواج

رتبه چهاردهم قم در اعطای تسهیلات رونق تولید

فریاد شیخ عیسی قاسم، فریاد علیه استکبارستیزی است

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

پایان رقابت‌های دور اول گروه‌های اول تا چهارم مسابقات فوتسال قم

احداث جاده دسترسی به دریاچه نمک از اولویت‌های سرمایه‌گذاری در این دریاچه است

ترویج مصرف کالای تولید داخل با جدیت پیگیری شود

روزکاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 02-03-97

انتشار بیش از 200 عنوان کتاب در بنیاد نهج‌البلاغه

حمایت از رهبران الهی عامل استغفار گناه و بهشتی شدن است

همه اصول لازم برای زندگی بشر در قرآن بیان شده است

گونه‌های گیاهی کم آب بر و سازگار با اقلیم قم جایگزین چمن می‌شود

ستاره‌سازی برای آینده مهمترین برنامه بسکتبال قم است

ساماندهی 500 گروه تبلیغی توسط دفتر تبلیغات/ اعزام 12 هزار مبلغ

تصادف نیسان و اتوبوس یک کشته و چهار زخمی به جای گذاشت

آیین افتتاح مرکز دادخواهی مالیاتی استان قم برگزار شد

افزایش مأموریت‌های اورژانس 115 قم در زمان افطار

خانواده شهدای فتح خرمشهر در قم تجلیل می‌شوند

رشد بدمینتون قم در گرو توسعه همگانی این رشته است

روزکاری استاندار قم- سه شنبه مورخ 01-03-97

صنایع دستی قم و دغدغه‌ای به نام فروش/ وعده‌هایی که روی زمین ماند

نرخ خدمات بیمه ورزشی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است

ایجاد زمینه گفتگو و تعامل از وظایف روابط عمومی‌ها است

کشف 140 کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیس زنجان و قم

مقابله با آنفولانزای پرندگان نیازمند مشارکت همه ی بخش هاست

زمینه اشتغال 350 نفر از معتادین بهبود یافته در سال 96 فراهم شد

نباید از تهدید دشمنان بترسیم/ حتمی بودن وعده الهی

شرط آزادی شخصی در غرب درست نیست

کشت گل محمدی در 240 هکتار از زمین‌های کشاورزی قم

روزکاری استاندار قم- دوشنبه مورخ 31-02-97

فعالیت 400 میوه فروشی دارای پروانه در قم/ میوه گران نیست

برخورد نیسان و اتوبوس با یک کشته در قم

رعایت نکردن حقوق متقابل از عوامل تزلزل خانواده است

خسارت به شبکه آب شهری در حادثه خیابان امامزاده ابراهیم قم

کسب مدال‌های طلا و برنز و سهمیه انتخابی المپیک نوجوانان برای قم

ورزش بانوان در قم گسترش می‌یابد

کتاب‌های گمراه‌کننده نباید در اختیار جوانان باشد

20 اکیپ بازرسی بر قیمت‌ کالاهای اساسی در قم نظارت می‌کنند

تربیت نسل جدیدی از قهرمانان دو و میدانی کشور در قم

واحدهای صنعتی قم باید به صورت منطقی گسترش پیدا کنند

پیگیر حل مشکلات زیرساختی شهرک های صنعتی هستیم/ نگاه حمایت گر از بخش خصوصی در استان قم حاکم شده است

روزکاری استاندار قم- یکشنبه مورخ 30-02-97

برای نگهداری چمن ورزشگاه یادگار امام قم با کمبود آب مواجه هستیم

2 کلینیک تخصصی پزشکی در قم احداث می‌شود

آموزش همگانی نقش مهمی در کاهش آمار اعتیاد دارد