آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار سياسي

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه ضمن تأکید بر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای توسعه کشور، تنها راه رسیدن به این هدف را هم‌افزایی دانشگاهیان با صاحبان صنایع دانستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از ده‌ها دلایل نبود ارتباط منسجم و نتیجه دار میان جامعه علم و فناوری با صنعت، نبود هماهنگی و هم افزایی میان زنجیره‌های مختلف علم و پژوهش با فناوری‌های کاربردی و مراکز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان از جمله پارک‌ها و مراکز رشد باشد.
هرچند دیگر بر همگان عیان شده که دوره دانشگاه‌های آموزش محور به سرآمده و اگر یک مرکز علمی نتواند بر پایه کارآفرینی و مهارت زایی فعالیت کند از سبد انتخاب مردم خارج می‌شود.
از این رو در گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از متولیان و سرآمدان حوزه علم و فناوری راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در مراکز علمی و پژوهشی بررسی شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود، اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.
سید حسین اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، افزود: چرخه تجاری‌سازی فناوری می‌گوید دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است، گفت: به‌گونه‌ای که در حال حاضر 6 مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.
بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است
رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به یک گزارش تحقیقی 80 صفحه‌ای درباره وضعیت اشتغال کشور، اظهار کرد: بیش از 87 درصد بانوان غیرفعال و 13 درصد الباقی شامل بانوان شاغل و غیر شاغل هستند.
برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم
علیرضا باقری ثالث، با بیان اینکه بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است، گفت: لازم است برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه ذائقه حرفه‌ای بانوان به شدت تغییر کرده است، گفت: در گذشته‌های نه چندان زنان قمی با مشاغلی مانند قالی باقی و صنایع دستی به غیر از نقش حرفه‌ای خود نقش مادری خود را به نحو احسن انجام می‌دادند.
تورهای علم و فناوری راه‌اندازی شود
سید هاشم عارف، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه قم هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه دانشجو تا وارد عرصه آزمون و خطا و فضای کارگاهی نشود نمی‌تواند صنعت را درک کند، گفت: مسئولان باید به پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی تورهای علم و فناوری برای ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه و صنعت برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با ابراز ناخرسندی از محدودیت‌های بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: واقعاً محدود کردن دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به کتاب و کلاس نمی‌تواند به کاربردی شدن پژوهش‌ها و مهارت افزایی دانشجویان منجر شود.
مدیر مرکز رشد دانشگاه قم هم با انتقاد شدید از بی‌توجهی مدیریت دانشگاه‌های استان به مباحث رویکردهای فناورانه و اقتصاد دانش بنیان گفت: دانشگاهیان باید نسبت به تغییر نگرش دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به پژوهش‌محوری و فناوری و حضور، ورود و نگرش جدی روسای دانشگاه‌ها به مباحث فناوری و توجه به حوزه کارآفرینی بیش از پیش توجه نشان دهند.
سید مهدی مدبری با بیان اینکه دانشگاه‌های استان قم معادن بزرگ دانش و فناوری رسوب یافته هستند، گفت: مدیریت دانشگاهی باید به بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های نوآورانه توجه وافر نشان دهد و بی‌جهت وارد فاز عملیاتی و حوزه بخش خصوصی نشود.

تشریح طرح همیار صنعت
مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با طرح این مطلب که ارتباط با کارآفرینان موفق کشوری می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد، افزود: متأسفانه فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور ما رشد نیافته است.
ارتباط با کارآفرینان موفق می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد
جواد راستی از طرح‌های دانشگاه صنعتی قم برای آشتی صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: طرح همیار صنعت از جمله طرح‌هایی است که دانشجو به حفظ کرامت علمی و دانش خود با صاحبان صنعت ارتباط می‌یابد و با واحدهای تولیدی و نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شود و حتی ایده می‌دهد.
وی از راه‌اندازی طرح کافه صنعت خبر داد و گفت: از آنجا که اغلب صنعتگران وقت و انرژی کافی برای ارتباط با دانشگاهیان نمی‌گذارند ایجاد یک سامانه مشترک مجازی می‌تواند این ارتباط و حلقه مفقوده را فراهم کند و استمرار بخشد.
پارک‌های باید متولی فناوری در دانشگاه‌ها باشند
سید امین سلامتیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهاب دانش از برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت علوم که با مباحث کارآفرینی و فناوری در تقابل است، انتقاد کرد و گفت: از جمله این مصوبه که به دانشجویان اجازه داده شده است به جای ارائه پایان‌نامه، واحد درسی پاس کنند.
وی از مراکز نوآوری و رشد و پارک‌های علم و فناوری خواست نسبت به معرفی دستاوردها و رویدادهای استارتاپی در دانشگاه‌ها اقدام جدی‌تری داشته باشند.
مدیر پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم نیز بر لزوم دوری از واژه پردازی و لفاظی در نام‌گذاری رویدادهای شتابی و تدوین یک تقویم منظم سالانه برای برگزاری انواع رویدادها و جشنواره‌های فناورانه که سبب هماهنگی، اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی میان سطوح مختلف آموزش عالی می‌شود، تأکید کرد.
محمد حسین ابراهیمی‌فرد گفت: پارک علم و فناوری باید متولی هم‌افزایی و یکپارچه‌سازی و انتقال تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح استان برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری باشد.
آنچه از برایند این دغدغه‌های مراکز علم و فناوری برمی‌آید این است که برای یک ارتباط خوب و مفید میان دانشگاه و صنعت نیاز به ایجاد یک سامانه مشترک میان مراکز آموزش عالی و همچنین صنایع داریم و باید در ایجاد هم‌افزایی و حس همکاری به منظور جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری و سوق دادن واحدهای صنعتی و تجاری به رویکردهای اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش تلاش شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گفتگوی تلفنی ترامپ و اردوغان درباره خاشقجی

انتشار تصاویر جدید از ورود خاشقجی به کنسولگری

پاسخ جانشین محسن رضایی به نامه اخیر آخوندی

«اربعین» تجلی عظمت شیعه است/ شیطنت دشمنان برای ایجاد اختلاف

وزیر ارشاد برای فعالیت تالار مرکزی قم دستورات ویژه داده است

ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند!

طرح دوفوریتی مستنثی شدن ازقانون منع به کارگیری بازنشستگان منتفی شد

همایش «الگوی مفهومی عفاف جنسی» در قم برگزار می‌شود

توجه جدی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به چالش‌های نظام

جسد خاشقچی بالاخره کجاست؟

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

اولین افشاگری جهانگیری از اختیاراتش در دولت

سوابق کاری و تحصیلی 4 وزیر پیشنهادی از سوی روحانی

کشف نیم تن انجیر خشک قاچاق در قم

حضور 11 پینگ پنگ باز قمی در تور نوجوانان و جوانان کشور

ثبت نام 68 هزار زائر قمی در سامانه جامع اربعین

پذیرایی از زائران اربعین در مسجد جمکران و موکب عمود 1070

60 موکب قمی ها در عراق/موکب های قم با عراقی ها مشترک است

فعالیت 3 پایگاه درمان هلال احمر در روستاهای قم

وضعیت نماینده قم در لیگ دسته اول والیبال مشخص نیست

وجود 2500 نابینا و کم‌بینا در قم/ 50 درصد معلولیت‌ها اکتسابی است

یادداشت دکتر امیر محبیان؛ آسیب‌شناسی تغییرات در کابینه

کارمند توئیتر جاسوس عربستان از آب درآمد

ثبت نام 64 هزار زائر قمی در سماح و صدور بیش از 60 هزار روادید

پیش بینی تولید 300 تن عسل طی سال جاری در قم

تامین اعتبار 80 واگن متروی قم

حمایت از سرمایه گذاری، نیازمند تغییر نگاه مدیران دستگاه ها است

اخذ ویزا برای سفر اربعین الزامی است

بن‌سلمان خواسته بود قتل ⁧«خاشقجی» وحشیانه و رعب‌آور باشد

روحانی 4 وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد

ترامپ: از توضیح عربستان درباره کشته شدن خاشقجی راضی نیستم

ترامپ یک زن را برای جانشینی هیلی ترجیح می‌دهد

اختصاص 72 میلیون یورو برای خرید 80 واگن قطار مترو قم

برگزاری جشن پهلوانک‌ها با حضور 240 کشتی‌گیر نونهال در قم

تصویب تامین اعتبار 80 واگن قطار مترو با اعتبار 72 میلیون یورو در کمیسیون اقتصادی دولت

تظاهرات علیه برگزیت در لندن/ همه پرسی دوم می خواهیم

روحانی استعفای آخوندی وشریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب اسلامی به سرپرستی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی

افزایش نسبی دما طی 3 روز آینده در قم

خیز جدی آخوندی برای شهرداری تهران

ادعای یک رسانه آمریکایی درباره توقف هواپیمای باری تهران در سوریه، لبنان و قطر

وزیر راه و شهرسازی استعفایش را منتشر کرد

انتصاب سرپرست وزارت راه و شهرسازی به زودی

مشکلات صدور ویزا برای زائران اربعین در قم

اجرای 12 طرح صنعتی فناورانه توسط اساتید دانشگاه صنعتی قم

ظرفیت عظیم عاشورا پیوسته باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد

برخورد شتر با 2 خودرو در قم 9 مجروح برجا گذاشت

انتقال امتیاز تیم فوتبال صبای قم به لیگ دسته سوم

روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 28-07-97

آمریکا کنفرانس عربستان را بایکوت کرد

فجایع جنسی مخالفان مسلح سودان جنوبی