آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار سياسي

تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه راه رسیدن به توسعه/ توجه به فرهنگ کار

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه ضمن تأکید بر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای توسعه کشور، تنها راه رسیدن به این هدف را هم‌افزایی دانشگاهیان با صاحبان صنایع دانستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از ده‌ها دلایل نبود ارتباط منسجم و نتیجه دار میان جامعه علم و فناوری با صنعت، نبود هماهنگی و هم افزایی میان زنجیره‌های مختلف علم و پژوهش با فناوری‌های کاربردی و مراکز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان از جمله پارک‌ها و مراکز رشد باشد.
هرچند دیگر بر همگان عیان شده که دوره دانشگاه‌های آموزش محور به سرآمده و اگر یک مرکز علمی نتواند بر پایه کارآفرینی و مهارت زایی فعالیت کند از سبد انتخاب مردم خارج می‌شود.
از این رو در گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از متولیان و سرآمدان حوزه علم و فناوری راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در مراکز علمی و پژوهشی بررسی شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود، اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.
سید حسین اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، افزود: چرخه تجاری‌سازی فناوری می‌گوید دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است، گفت: به‌گونه‌ای که در حال حاضر 6 مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.
بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است
رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به یک گزارش تحقیقی 80 صفحه‌ای درباره وضعیت اشتغال کشور، اظهار کرد: بیش از 87 درصد بانوان غیرفعال و 13 درصد الباقی شامل بانوان شاغل و غیر شاغل هستند.
برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم
علیرضا باقری ثالث، با بیان اینکه بهترین گزینه برای کسب و کار بانوان مشاغل خانگی است، گفت: لازم است برنامه جدی در خصوص تغییر روند فرهنگی جامعه و سبک زندگی مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه ذائقه حرفه‌ای بانوان به شدت تغییر کرده است، گفت: در گذشته‌های نه چندان زنان قمی با مشاغلی مانند قالی باقی و صنایع دستی به غیر از نقش حرفه‌ای خود نقش مادری خود را به نحو احسن انجام می‌دادند.
تورهای علم و فناوری راه‌اندازی شود
سید هاشم عارف، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه قم هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه دانشجو تا وارد عرصه آزمون و خطا و فضای کارگاهی نشود نمی‌تواند صنعت را درک کند، گفت: مسئولان باید به پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی تورهای علم و فناوری برای ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه و صنعت برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با ابراز ناخرسندی از محدودیت‌های بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: واقعاً محدود کردن دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به کتاب و کلاس نمی‌تواند به کاربردی شدن پژوهش‌ها و مهارت افزایی دانشجویان منجر شود.
مدیر مرکز رشد دانشگاه قم هم با انتقاد شدید از بی‌توجهی مدیریت دانشگاه‌های استان به مباحث رویکردهای فناورانه و اقتصاد دانش بنیان گفت: دانشگاهیان باید نسبت به تغییر نگرش دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به پژوهش‌محوری و فناوری و حضور، ورود و نگرش جدی روسای دانشگاه‌ها به مباحث فناوری و توجه به حوزه کارآفرینی بیش از پیش توجه نشان دهند.
سید مهدی مدبری با بیان اینکه دانشگاه‌های استان قم معادن بزرگ دانش و فناوری رسوب یافته هستند، گفت: مدیریت دانشگاهی باید به بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های نوآورانه توجه وافر نشان دهد و بی‌جهت وارد فاز عملیاتی و حوزه بخش خصوصی نشود.

تشریح طرح همیار صنعت
مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با طرح این مطلب که ارتباط با کارآفرینان موفق کشوری می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد، افزود: متأسفانه فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور ما رشد نیافته است.
ارتباط با کارآفرینان موفق می‌تواند انگیزه و سطح دانشگاهیان را ارتقا و دید آن‌ها را اعتلا دهد
جواد راستی از طرح‌های دانشگاه صنعتی قم برای آشتی صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: طرح همیار صنعت از جمله طرح‌هایی است که دانشجو به حفظ کرامت علمی و دانش خود با صاحبان صنعت ارتباط می‌یابد و با واحدهای تولیدی و نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شود و حتی ایده می‌دهد.
وی از راه‌اندازی طرح کافه صنعت خبر داد و گفت: از آنجا که اغلب صنعتگران وقت و انرژی کافی برای ارتباط با دانشگاهیان نمی‌گذارند ایجاد یک سامانه مشترک مجازی می‌تواند این ارتباط و حلقه مفقوده را فراهم کند و استمرار بخشد.
پارک‌های باید متولی فناوری در دانشگاه‌ها باشند
سید امین سلامتیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهاب دانش از برخی از قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت علوم که با مباحث کارآفرینی و فناوری در تقابل است، انتقاد کرد و گفت: از جمله این مصوبه که به دانشجویان اجازه داده شده است به جای ارائه پایان‌نامه، واحد درسی پاس کنند.
وی از مراکز نوآوری و رشد و پارک‌های علم و فناوری خواست نسبت به معرفی دستاوردها و رویدادهای استارتاپی در دانشگاه‌ها اقدام جدی‌تری داشته باشند.
مدیر پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم نیز بر لزوم دوری از واژه پردازی و لفاظی در نام‌گذاری رویدادهای شتابی و تدوین یک تقویم منظم سالانه برای برگزاری انواع رویدادها و جشنواره‌های فناورانه که سبب هماهنگی، اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی میان سطوح مختلف آموزش عالی می‌شود، تأکید کرد.
محمد حسین ابراهیمی‌فرد گفت: پارک علم و فناوری باید متولی هم‌افزایی و یکپارچه‌سازی و انتقال تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح استان برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری باشد.
آنچه از برایند این دغدغه‌های مراکز علم و فناوری برمی‌آید این است که برای یک ارتباط خوب و مفید میان دانشگاه و صنعت نیاز به ایجاد یک سامانه مشترک میان مراکز آموزش عالی و همچنین صنایع داریم و باید در ایجاد هم‌افزایی و حس همکاری به منظور جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری و سوق دادن واحدهای صنعتی و تجاری به رویکردهای اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش تلاش شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجمع بزرگ طلاب با موضوع عدالت اقتصادی در قم برگزار شد

دشمنان می‌خواهند مردم و نسل جوان را نسبت به انقلاب بدبین کنند

آغاز رقابت بسکتبالیست‌های قم در مسابقات نوجوانان کشور

تیم تیراندازی بانوان قم لیگ برتری شد

دستگاه‌ها از ظرفیت آزادگان استفاده کنند

دادگاه مفسدان اقتصادی از رسانه ملی پخش می‌شود

هجدهمین جشنواره فیلم و عکس قم پایان یافت/ اعلام مرگ یک هنرمند

حریفان صبای قم در لیگ دسته دوم فوتبال مشخص شدند

تیم سوهان محمد سیمای قم به دیدار آذرخش هرمزگان می‌رود

مقام پنجم دختران والیبالیست قم در مسابقات امیدهای کشور

امکانات فرهنگی ورزشی ویژه ی سالمندان در نظر گرفته شود

بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار قم از نمایشگاه دائمی در دانشگاه فنی و حرفه ای پسران قم/ تاکید غضنفری بر ارائه ی آموزش های فنی و حرفه ای مطابق نیازهای واحدهای صنعتی

خاطرات آزادگان برای نسل جوان بیان شود/ نیازمند وحدت و کنار گذاشتن منافع حزبی هستیم

سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی گرامی باد

روزکاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 25-05-97

افزایش 14 درصدی مستمری مددجویان کمیته امام خیمنی(ره) در قم

خانه جودوی قم پاییز امسال افتتاح می‌شود

کلینیک مشاوره شغلی و کار آفرینی استان قم راه‌اندازی شد

افزایش 25 درصدی قیمت مرغ در قم/ انتقاد رئیس مجلس از گرانی‌ها

نونهال علاقمند به تنیس در قم حمایت می‌شوند

لزوم مقابله با قاچاق کالا برای تنظیم بازار در قم

کشف انبار یکهزار تنی شمش آلومینیوم در قم

دستگاه‌های اجرایی قم موظف به همکاری با رسانه‌ها شدند

بهره‌وری اقتصادی 15 هزار دانش‌آموز از فعالیت‌های فوق‌برنامه در قم

قم میزبان مرحله نهایی لیگ برتر فوتسال امید شد

مشکل کالاهای موجود در گمرک را می‌توان با ترخیص دو مرحله‌ای حل کرد

بیش از 4 هزار شغل در قم ایجاد شده است

اختصاص ارز دولتی به کالاهای غیر اساسی رانت ایجاد می‌کند

پرداخت 900 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی قم

الزام دستگاه‌های اجرایی برای همکاری با رسانه‌ها

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری قم:

ارائه ی 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی استان قم/ تاکید استاندار قم بر تسهیل واردات ماشین آلات صنعتی

ارائه ی گزارش تغییرات قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم/ تاکید رئیس مجلس بر کنترل قیمت کالاهای مصرفی

بخشنامه استاندار قم در خصوص الزام دستگاه های اجرایی برای همکاری با رسانه ها

حرکت احزاب باید به سمت کارآمدی باشد/ مشکلات کشور در پرتو اتحاد و همدلی حل شدنی است

روزکاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 24-05-97

الزام دستگاه‌های اجرایی برای همكاری با رسانه‌ها

با تحقق 29درصد از سند توسعه اشتغال قم، 4هزار شغل ایجاد شد

نظارت‌ها و برخورد قانونی باید مانع از احتکار کالا شود/ قیمت مایحتاج اصلی نباید بیش از حد افزایش یابد

دستی که آسانژ از ایالات متحده رو کرد

ارسال بسته های مشکوک به سفارتخانه‌های آمریکا و اسرائیل در برلین

آیت الله جنتی خواستار برگزاری علنی دادگاه مفسدان اقتصادی شد

پویش «فرزندت کجاست» برای نماینده تهران دردسر شد!

کشمکش ها باید به همگرایی بیشتر در کشور تبدیل شود

جریان های سیاسی برای تقویت انسجام ملی تلاش کنند

آسیب‌های نقدینگی بالا به اقتصاد ربطی به تحریم‌ها ندارد

در شرایط کنونی کشور نباید به کشمکش‌ها دامن زد

بازدید استاندار قم از نمایشگاه توانمندی های صنایع کوچک در تهران/ تاکید صادقی بر تلاش مسئولان برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

روزکاری استاندار قم- روز سه شنبه مورخ 23-05-97

علت مرگ ابوبکر البغدادی مشخص شد