آخرين مطالب

24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی؛

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند اجتماعي

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - سرانه مطالعه در ایران اندک است؛ برخی آمارها آن را بین 3 تا 30 دقیقه ذکر می کنند این آمار برای کشوری که خاستگاه بسیاری از دانشمندان و اندیشمندان بوده و هست یک فاجعه محسوب می شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، عادت به مطالعه معمولا از سنین کودکی شکل می گیرد و به عنوان یک رویه زندگی تا پایان عمر با انسان باقی می ماند.
شکل گیری این عادت در کودکان تا حدود زیادی به مطالعه و تشویق بزرگترها وابسته است. اما در جامعه ای که بزرگترها با کتاب و کتابخوانی بیگانه هستند تکلیف چیست؟
هیچ تردیدی دراین نیست که بزرگترها نقش زیادی در مطالعه و کتابخوانی فرزندان دارند از این رو مطالعه والدین در ترغیب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی بسیار موثر است .
کتاب خوب منبع اطلاعات ارزشمند و در خور است که با مطالعه آن انسان به رشد و شکوفایی می رسد.
** فایده های مطالعه والدین
کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود. بنابر این خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم گیری کنیم.
یکی از مهم ترین جنبه های توسعه توانمندی های کودک، کتاب خواندن برای وی است زیرا این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد.
** شخصیت کودک
خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. کودک به کمک قصه و شعرخوانی، یا گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به نفس داشته باشد.
داستان ها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و نونهالان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می سازد.
آموختن مشارکت در حل مسئله و احترام به نظرجمعی، از نتایج مستقیم کتابخوانی برای کودکان است.
یکی از راه های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان هایی است که به کودکان یاد می دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و سپس به درستی حالت خود را بیان و آن را کنترل کنند.
** انتخاب کتاب
مساله انتخاب کتاب مناسب، با توجه به فراوانی کتاب ها در بازار مشکلی اساسی است از این رو سعی کنید کتابی برای فرزند خود انتخاب کنید که محتوای آن پسندیده باشد و آن را از پیش مطالعه کرده باشید.
کتاب هایی انتخاب کنید که حاوی اطلاعات عمومی مناسبی برای کودکان باشد تا توانایی نهفته آنان شکوفایی شود.
کتابها باید کودکان شما را برای زندگی آینده آماده کند از این رو کتابهایی انتخاب کنید که کودکان نسبت به دنیای اطراف خود به شناخت بیشتری برسند و حس کنند که افراد زیادی مثل او در پیرامونش هستند و به نحوی در رفع مشکلات خود تلاش می کنند.
کتاب باید حس پرسش گری و کنجکاوی کودک را تحریک کند و به اصلاح رفتار کودک کمک کند.
در سنین زیردو سال، از کتاب های نرم، پارچه ای و مقاوم که در هر صفحه، یک تصویر کامل و مشخص دارند و داستان آنها بسیار کوتاه است، استفاده کنید. در این سنین توجه به بزرگی قطع کتاب و زیاد بودن تصاویر آن مهم تر از متن کتاب است.
در دوره دو تا چهار سالگی، داستان های کوتاه هدفمند و کتاب های حاوی اشعار ساده و داستان هایی که از زندگی روزمره کودک سرچشمه گرفته اند مناسب ترند.
برای کودکان پیش دبستانی کتاب هایی با داستان بلند، لطیفه، قصه های محلی و سنتی که ترسناک نباشند، با مضمون مسایل زندگی روزمره سودمندند.
** زمان مطالعه
کودک معمولا در زمان های خاصی خواندن کتاب را دوست دارد بنابراین والدین باید در این اوقات برای آنان کتاب بخوانند.
بیش از حد به مطالعه کتاب اصرار نکنید چون نتیجه معکوس دارد و کودک را از کتاب گریزان می سازد.
گاهی مطالعه درحضور کودک، تمایل وی را به آوردن کتاب هایش و خواندن آنها بیشتر می کند. پیش از خواب، زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب خوانی شما است.
نوع خواندن کتاب نیز در اشتیاق کودک به مطالعه تاثیر گذار است. می توانید داستان کتاب را با توجه به تصاویر آن بیان کنید. در هنگام خواندن کتاب به کودک فرصت تفکر، تخیل و پرسش دهید که شیوه در کودک نشاط ایجاد می کند.
اغلب کودکان علاقه مند هستند که یک داستان را چند بار بشنوند و بازگویی این قصه ها علاوه بر پرورش قدرت حافظه، تمرین مناسبی برای تقویت قدرت بیان بچه ها است. **کتاب موجب شکوفایی استعداد کودکان می شود
یکی از کارشناسان کتاب و کتابداری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به 24 آبان ماه روز کتاب و کتابداری گفت:کتاب موجب شکوفایی استعدادها می شود از این رو علاقه و انس با کتاب باید از همان ابتدای کودکی نهادینه شود.
نیره خداداد در اهمیت مطالعه کتاب افزود: میان خواندن و مطالعه تفاوت وجود دارد در مطالعه خواندن هدفمند و هدف‌دار است و ما برای یافتن پاسخ به صورت هدفمند به سراغ کتاب می رویم.
وی تصریح کرد:کتاب موجب خلاقیت در کودکان می شود از این رو باید انس با کتاب را از کودکی به فرزندان بیاموزیم و در جذب آنها به مطالعه با روش های مختلف و متنوع تلاش نمائیم.
این کارشناس کتاب و کتابداری اظهار داشت:در تولید کتاب وقتی محتوایی تولید می شود و ناشران آن را منتشر می کنند و توسط شبکه‌های به دست مصرف کننده می رسد آن زمان باید در انتخاب محتوا و نوع کتاب نیز دقت شود تا به نتیجه نهایی در مطالعه دست یابیم.
وی گفت:در شرایط امروز به راحتی با خریدهای اینترنتی می توان به کتاب دست یافت و بهانه‌ای برای عدم دسترسی به کتاب وجود ندارد.
خداداد تاکید کرد:هسته مرکزی اموزش از مطالعه و خواندن شروع می شود از این رو لذت خواندن و مطالعه را به فرزندان خود بیاموزیم.
وی خاطرنشان کرد:مطالعه باید جزء ضروریات زندگی باشد در این باره خانواده و مراکز آموزشی و رسانه‌های اجتماعی و جامعه در گرایش افراد به سمت مطالعه کتاب اهمیت زیادی دارند.
این کارشناس کتاب و کتابداری یادآور شد:با گسترش کتابخانه‌های عمومی دیگر شرایط اقتصادی نیز بهانه‌ای برای عدم مطالعه نیست و می توان با هزینه‌های کم عضو کتابخانه شد و به مطالعه پرداخت.
وی عنوان کرد:کودکان را در محیط کتابخانه ببریم و در این باره به فرهنگ‌سازی بپردازیم چرا که کتاب موجب تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود و آثار زیادی بر تربیت آنها دارد.
وی تصریح کرد:با توجه به گستردگی اطلاعات و انفجار اطلاعاتی در عصر حاضر ما همه عمر فرصت برای مطالعه همه کتاب‌ها را نداریم از این رو به سراغ منبع اطلاعاتی برویم که در زندگی ما کاربرد بیشتری دارد.
روز 24 آبان ماه هر سال در تقویم به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام‌گذاری شده است که علت نام‌گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

868 خانواده زندانی درقم نیازمند کمک خیران هستند

4072 کودک در قم از تحصیل بازمانده اند

معاون دادگستری: طلاق در قم 35 درصد کاهش یافت

بیش از نیم میلیون خط تلفن ثابت در قم فعال است

مادر شهید سردار دل آذر به ملکوت اعلی پیوست

پذیرش کودکان کار در بهزیستی قم کاهش یافت

پیشگیری و درمان مشکلات رایج در روزه‌داری

37 هزار تن از بن کارت های حمایتی بهره مند می شوند

جایگزینی گونه های گیاهی کم آب بر و سازگار با اقلیم قم به جای چمن

ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان برای توسعه کشت گل محمدی

پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی قم 98.5 درصد است

توصیه‌های روزه‌داری برای افراد سالمند و بیماران خاص

رشد46 درصدی جابجایی مسافردر ایستگاه راه‌آهن قم

متروی قم با خرید تجهیزات از شرکت چینی تکمیل می‌شود

7 هزار و 500 نفر در زندان‌های قم به حفظ موضوعی قرآن پرداختند

پست قرنطینه باید همراه با گشت نیروی انتظامی باشد

1800 چاه آب غیرمجاز در استان قم فعال است

بیش از 500 واحد تولیدی قم تعطیل، راکد و نیمه فعال هستند

در مواجهه با تنش آبی در قم باید چاه‌های غیر مجاز مسدود شود

190 زندانی جرایم غیرعمد منتظر کمک های مردم هستند

طرح خرید تجهیزات مترو از شرکت چینی تصویب شد

استاندار: معضل کم آبی در قم شرایط ویژه ای دارد

کشف 140کیلوگرم تریاک درقم

اعضای بدن 73 بیمار مرگ مغزی اهدا شده است

140 کیلوگرم تریاک در قم کشف شد

کشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را ندارد

زنان باردار و شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

خسارت به شبکه آب شهری در حادثه خیابان امامزاده ابراهیم/ تذکرات لازم به پیمانکار مترو داده شده بود

هیچ مورد مسمومیت با قارچ در قم مشاهده نشده است

شاید عده‌ای توجه نداشته باشند اما دیگر برخورد خشن جواب نمی‌دهد

آغاز ثبت‌نام تاکسی‌های برلیانس در قم

کمک خیران در ماه رمضان ساماندهی شود

سرنوشت باغ پنبه

چه بر سر خانه‌های دوچرخه قم آمد؟

آرامش انسان از اسلام به نظریه ای با مختصات اجتماعی تبدیل شود

درآمد کمیته امداد قم 21 درصد رشد داشته است

بارش های اخیر کمبود آب را در قم جبران نمی کند

190 هزار تن از نظر بیماریهای غیرواگیر ارزیابی شدند

توصیه‌های روزه‌داری برای کودکان و نوجوانان

آمادگی دستگاه های قم برای اعزام زائران به مرقد امام راحل

دسترسی به تمام خوبی ها در ماه رمضان فراهم است

اجرای طرح پاکسازی نقاط جرم خیز در قم

طرح پایش بازار ماه رمضان در قم آغاز شد

بارندگی در قم 38 درصد کاهش یافته است

حل معضل موتورسوارها با اقدمات فرهنگی نتیجه بخش است

سوخت و ساز بدن در روزه داری

ایستایی و سکون؛ در روابط عمومی جایگاهی ندارد

جانمایی پارکینگ موتور در هسته مرکزی قم ضروری است

هسته مرکزی شهر به محلی غیرقابل سکونت تبدیل شده است

اقدامات قهری تنها مشکلات را بیشتر می کند