آخرين مطالب

24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی؛

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند اجتماعي

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - سرانه مطالعه در ایران اندک است؛ برخی آمارها آن را بین 3 تا 30 دقیقه ذکر می کنند این آمار برای کشوری که خاستگاه بسیاری از دانشمندان و اندیشمندان بوده و هست یک فاجعه محسوب می شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، عادت به مطالعه معمولا از سنین کودکی شکل می گیرد و به عنوان یک رویه زندگی تا پایان عمر با انسان باقی می ماند.
شکل گیری این عادت در کودکان تا حدود زیادی به مطالعه و تشویق بزرگترها وابسته است. اما در جامعه ای که بزرگترها با کتاب و کتابخوانی بیگانه هستند تکلیف چیست؟
هیچ تردیدی دراین نیست که بزرگترها نقش زیادی در مطالعه و کتابخوانی فرزندان دارند از این رو مطالعه والدین در ترغیب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی بسیار موثر است .
کتاب خوب منبع اطلاعات ارزشمند و در خور است که با مطالعه آن انسان به رشد و شکوفایی می رسد.
** فایده های مطالعه والدین
کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود. بنابر این خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم گیری کنیم.
یکی از مهم ترین جنبه های توسعه توانمندی های کودک، کتاب خواندن برای وی است زیرا این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد.
** شخصیت کودک
خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. کودک به کمک قصه و شعرخوانی، یا گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به نفس داشته باشد.
داستان ها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و نونهالان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می سازد.
آموختن مشارکت در حل مسئله و احترام به نظرجمعی، از نتایج مستقیم کتابخوانی برای کودکان است.
یکی از راه های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان هایی است که به کودکان یاد می دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و سپس به درستی حالت خود را بیان و آن را کنترل کنند.
** انتخاب کتاب
مساله انتخاب کتاب مناسب، با توجه به فراوانی کتاب ها در بازار مشکلی اساسی است از این رو سعی کنید کتابی برای فرزند خود انتخاب کنید که محتوای آن پسندیده باشد و آن را از پیش مطالعه کرده باشید.
کتاب هایی انتخاب کنید که حاوی اطلاعات عمومی مناسبی برای کودکان باشد تا توانایی نهفته آنان شکوفایی شود.
کتابها باید کودکان شما را برای زندگی آینده آماده کند از این رو کتابهایی انتخاب کنید که کودکان نسبت به دنیای اطراف خود به شناخت بیشتری برسند و حس کنند که افراد زیادی مثل او در پیرامونش هستند و به نحوی در رفع مشکلات خود تلاش می کنند.
کتاب باید حس پرسش گری و کنجکاوی کودک را تحریک کند و به اصلاح رفتار کودک کمک کند.
در سنین زیردو سال، از کتاب های نرم، پارچه ای و مقاوم که در هر صفحه، یک تصویر کامل و مشخص دارند و داستان آنها بسیار کوتاه است، استفاده کنید. در این سنین توجه به بزرگی قطع کتاب و زیاد بودن تصاویر آن مهم تر از متن کتاب است.
در دوره دو تا چهار سالگی، داستان های کوتاه هدفمند و کتاب های حاوی اشعار ساده و داستان هایی که از زندگی روزمره کودک سرچشمه گرفته اند مناسب ترند.
برای کودکان پیش دبستانی کتاب هایی با داستان بلند، لطیفه، قصه های محلی و سنتی که ترسناک نباشند، با مضمون مسایل زندگی روزمره سودمندند.
** زمان مطالعه
کودک معمولا در زمان های خاصی خواندن کتاب را دوست دارد بنابراین والدین باید در این اوقات برای آنان کتاب بخوانند.
بیش از حد به مطالعه کتاب اصرار نکنید چون نتیجه معکوس دارد و کودک را از کتاب گریزان می سازد.
گاهی مطالعه درحضور کودک، تمایل وی را به آوردن کتاب هایش و خواندن آنها بیشتر می کند. پیش از خواب، زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب خوانی شما است.
نوع خواندن کتاب نیز در اشتیاق کودک به مطالعه تاثیر گذار است. می توانید داستان کتاب را با توجه به تصاویر آن بیان کنید. در هنگام خواندن کتاب به کودک فرصت تفکر، تخیل و پرسش دهید که شیوه در کودک نشاط ایجاد می کند.
اغلب کودکان علاقه مند هستند که یک داستان را چند بار بشنوند و بازگویی این قصه ها علاوه بر پرورش قدرت حافظه، تمرین مناسبی برای تقویت قدرت بیان بچه ها است. **کتاب موجب شکوفایی استعداد کودکان می شود
یکی از کارشناسان کتاب و کتابداری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به 24 آبان ماه روز کتاب و کتابداری گفت:کتاب موجب شکوفایی استعدادها می شود از این رو علاقه و انس با کتاب باید از همان ابتدای کودکی نهادینه شود.
نیره خداداد در اهمیت مطالعه کتاب افزود: میان خواندن و مطالعه تفاوت وجود دارد در مطالعه خواندن هدفمند و هدف‌دار است و ما برای یافتن پاسخ به صورت هدفمند به سراغ کتاب می رویم.
وی تصریح کرد:کتاب موجب خلاقیت در کودکان می شود از این رو باید انس با کتاب را از کودکی به فرزندان بیاموزیم و در جذب آنها به مطالعه با روش های مختلف و متنوع تلاش نمائیم.
این کارشناس کتاب و کتابداری اظهار داشت:در تولید کتاب وقتی محتوایی تولید می شود و ناشران آن را منتشر می کنند و توسط شبکه‌های به دست مصرف کننده می رسد آن زمان باید در انتخاب محتوا و نوع کتاب نیز دقت شود تا به نتیجه نهایی در مطالعه دست یابیم.
وی گفت:در شرایط امروز به راحتی با خریدهای اینترنتی می توان به کتاب دست یافت و بهانه‌ای برای عدم دسترسی به کتاب وجود ندارد.
خداداد تاکید کرد:هسته مرکزی اموزش از مطالعه و خواندن شروع می شود از این رو لذت خواندن و مطالعه را به فرزندان خود بیاموزیم.
وی خاطرنشان کرد:مطالعه باید جزء ضروریات زندگی باشد در این باره خانواده و مراکز آموزشی و رسانه‌های اجتماعی و جامعه در گرایش افراد به سمت مطالعه کتاب اهمیت زیادی دارند.
این کارشناس کتاب و کتابداری یادآور شد:با گسترش کتابخانه‌های عمومی دیگر شرایط اقتصادی نیز بهانه‌ای برای عدم مطالعه نیست و می توان با هزینه‌های کم عضو کتابخانه شد و به مطالعه پرداخت.
وی عنوان کرد:کودکان را در محیط کتابخانه ببریم و در این باره به فرهنگ‌سازی بپردازیم چرا که کتاب موجب تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود و آثار زیادی بر تربیت آنها دارد.
وی تصریح کرد:با توجه به گستردگی اطلاعات و انفجار اطلاعاتی در عصر حاضر ما همه عمر فرصت برای مطالعه همه کتاب‌ها را نداریم از این رو به سراغ منبع اطلاعاتی برویم که در زندگی ما کاربرد بیشتری دارد.
روز 24 آبان ماه هر سال در تقویم به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام‌گذاری شده است که علت نام‌گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعداد مراجعان به کمیته امداد قم 56 درصد افزایش یافته است

هدف دشمن جداسازی مردم از نظام با ایجاد تفرقه است

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

124620 نفر ساعت آموزش به زندانیان قم ارائه شد

استاندار: قم درمعرض تهدیدات زیست محیطی است

توطئه های فرهنگی دشمن منشاء آسیب های اجتماعی است

موتورسیکلت ها در آلودگی هوای قم نقش بسزایی دارند

180 خرده فروش مواد مخدر در بخش های تابعه قم دستگیر شدند

جلوه هایی از همایش روز ملی هوای پاک در قم

حلال در صنعت نانو و تجزیه خون بررسی شود

693 طرح اشتغالزایی برای مددجویان کمیته امداد قم ایجاد شد

کشف محموله 2 میلیارد و 240 میلیونی قاچاق در قم

کشف 61 کیلوگرم تریاک در قم

کلاس‌های آموزشی در پایگاه‌های محلی نقش مهمی در کاهش آسیب ها دارد

آتش‌سوزی ساختمان هفت طبقه در قم

استقرار صنایع، یکی از مشکلات عمده استان قم

تردد بیش از 300هزار موتور سیکلت در قم

شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش مهمی در افزایش پایبندی جامعه به دین دارد

دستگیری 180 خرده فروش مواد مخدر در قم

پیش بینی بارش پراکنده برف برای شامگاه دوشنبه

قم در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به سوگ نشست

پیش بینی بارش پراکنده برف در شامگاه روز دوشنبه

مدت کوتاهی برای جلوگیری از آلودگی هوای قم فرصت باقی است

از تخلیه باطریهای اسیدی درقم تا پایتخت مبلمان کشور

بهره‌برداری از نیروگاه 100 کیلوواتی قم در دهه فجر

فضای نامناسب؛ مشکل همیشگی نمایشگاه‌های کتاب قم

فضای نامناسب؛ مشکل همیشگی نمایشگاه‌های کتاب قم

300 هزار پرستار در مراکز درمانی کشور حضور دارند

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

665.1 میلیارد مترمکعب انرژی گاز در قم مصرف شده است

پرستاران انتظار رفع مشکلات معیشتی خود را دارند

بارندگی در قم تا اوایل امشب ادامه دارد

واقعیت شرایط جنگ اقتصادی توسط مدیران درک نشده است

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

«اینجا قم است» تجویز همیشگی آیین های تکریم و معارفه

مسئولان و مدیران در مواجهه با بحران ها، ریسک‌پذیر باشند

بدون پشتوانه‌، امکانات و مقدورات، وعده‌ای ندهیم

هشدار به همشهریان قمی، قاتل خاموش را به خانه راه ندهید

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

اسلام بر نبود فقر در جامعه تاکید دارد

دستگیری عامل ایجاد مزاحمت برای یک طلبه در قم

مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

طرح مطالعاتی سنجش از دور وضعیت هوای قم اجرا می شود

پیش بینی بارش برف و باران در آخر هفته/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران