آخرين مطالب

24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی؛

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند اجتماعي

وقتی بزرگترها با کتاب بیگانه می شوند

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - سرانه مطالعه در ایران اندک است؛ برخی آمارها آن را بین 3 تا 30 دقیقه ذکر می کنند این آمار برای کشوری که خاستگاه بسیاری از دانشمندان و اندیشمندان بوده و هست یک فاجعه محسوب می شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، عادت به مطالعه معمولا از سنین کودکی شکل می گیرد و به عنوان یک رویه زندگی تا پایان عمر با انسان باقی می ماند.
شکل گیری این عادت در کودکان تا حدود زیادی به مطالعه و تشویق بزرگترها وابسته است. اما در جامعه ای که بزرگترها با کتاب و کتابخوانی بیگانه هستند تکلیف چیست؟
هیچ تردیدی دراین نیست که بزرگترها نقش زیادی در مطالعه و کتابخوانی فرزندان دارند از این رو مطالعه والدین در ترغیب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی بسیار موثر است .
کتاب خوب منبع اطلاعات ارزشمند و در خور است که با مطالعه آن انسان به رشد و شکوفایی می رسد.
** فایده های مطالعه والدین
کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود. بنابر این خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم گیری کنیم.
یکی از مهم ترین جنبه های توسعه توانمندی های کودک، کتاب خواندن برای وی است زیرا این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد.
** شخصیت کودک
خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. کودک به کمک قصه و شعرخوانی، یا گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به نفس داشته باشد.
داستان ها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و نونهالان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می سازد.
آموختن مشارکت در حل مسئله و احترام به نظرجمعی، از نتایج مستقیم کتابخوانی برای کودکان است.
یکی از راه های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان هایی است که به کودکان یاد می دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و سپس به درستی حالت خود را بیان و آن را کنترل کنند.
** انتخاب کتاب
مساله انتخاب کتاب مناسب، با توجه به فراوانی کتاب ها در بازار مشکلی اساسی است از این رو سعی کنید کتابی برای فرزند خود انتخاب کنید که محتوای آن پسندیده باشد و آن را از پیش مطالعه کرده باشید.
کتاب هایی انتخاب کنید که حاوی اطلاعات عمومی مناسبی برای کودکان باشد تا توانایی نهفته آنان شکوفایی شود.
کتابها باید کودکان شما را برای زندگی آینده آماده کند از این رو کتابهایی انتخاب کنید که کودکان نسبت به دنیای اطراف خود به شناخت بیشتری برسند و حس کنند که افراد زیادی مثل او در پیرامونش هستند و به نحوی در رفع مشکلات خود تلاش می کنند.
کتاب باید حس پرسش گری و کنجکاوی کودک را تحریک کند و به اصلاح رفتار کودک کمک کند.
در سنین زیردو سال، از کتاب های نرم، پارچه ای و مقاوم که در هر صفحه، یک تصویر کامل و مشخص دارند و داستان آنها بسیار کوتاه است، استفاده کنید. در این سنین توجه به بزرگی قطع کتاب و زیاد بودن تصاویر آن مهم تر از متن کتاب است.
در دوره دو تا چهار سالگی، داستان های کوتاه هدفمند و کتاب های حاوی اشعار ساده و داستان هایی که از زندگی روزمره کودک سرچشمه گرفته اند مناسب ترند.
برای کودکان پیش دبستانی کتاب هایی با داستان بلند، لطیفه، قصه های محلی و سنتی که ترسناک نباشند، با مضمون مسایل زندگی روزمره سودمندند.
** زمان مطالعه
کودک معمولا در زمان های خاصی خواندن کتاب را دوست دارد بنابراین والدین باید در این اوقات برای آنان کتاب بخوانند.
بیش از حد به مطالعه کتاب اصرار نکنید چون نتیجه معکوس دارد و کودک را از کتاب گریزان می سازد.
گاهی مطالعه درحضور کودک، تمایل وی را به آوردن کتاب هایش و خواندن آنها بیشتر می کند. پیش از خواب، زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب خوانی شما است.
نوع خواندن کتاب نیز در اشتیاق کودک به مطالعه تاثیر گذار است. می توانید داستان کتاب را با توجه به تصاویر آن بیان کنید. در هنگام خواندن کتاب به کودک فرصت تفکر، تخیل و پرسش دهید که شیوه در کودک نشاط ایجاد می کند.
اغلب کودکان علاقه مند هستند که یک داستان را چند بار بشنوند و بازگویی این قصه ها علاوه بر پرورش قدرت حافظه، تمرین مناسبی برای تقویت قدرت بیان بچه ها است. **کتاب موجب شکوفایی استعداد کودکان می شود
یکی از کارشناسان کتاب و کتابداری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به 24 آبان ماه روز کتاب و کتابداری گفت:کتاب موجب شکوفایی استعدادها می شود از این رو علاقه و انس با کتاب باید از همان ابتدای کودکی نهادینه شود.
نیره خداداد در اهمیت مطالعه کتاب افزود: میان خواندن و مطالعه تفاوت وجود دارد در مطالعه خواندن هدفمند و هدف‌دار است و ما برای یافتن پاسخ به صورت هدفمند به سراغ کتاب می رویم.
وی تصریح کرد:کتاب موجب خلاقیت در کودکان می شود از این رو باید انس با کتاب را از کودکی به فرزندان بیاموزیم و در جذب آنها به مطالعه با روش های مختلف و متنوع تلاش نمائیم.
این کارشناس کتاب و کتابداری اظهار داشت:در تولید کتاب وقتی محتوایی تولید می شود و ناشران آن را منتشر می کنند و توسط شبکه‌های به دست مصرف کننده می رسد آن زمان باید در انتخاب محتوا و نوع کتاب نیز دقت شود تا به نتیجه نهایی در مطالعه دست یابیم.
وی گفت:در شرایط امروز به راحتی با خریدهای اینترنتی می توان به کتاب دست یافت و بهانه‌ای برای عدم دسترسی به کتاب وجود ندارد.
خداداد تاکید کرد:هسته مرکزی اموزش از مطالعه و خواندن شروع می شود از این رو لذت خواندن و مطالعه را به فرزندان خود بیاموزیم.
وی خاطرنشان کرد:مطالعه باید جزء ضروریات زندگی باشد در این باره خانواده و مراکز آموزشی و رسانه‌های اجتماعی و جامعه در گرایش افراد به سمت مطالعه کتاب اهمیت زیادی دارند.
این کارشناس کتاب و کتابداری یادآور شد:با گسترش کتابخانه‌های عمومی دیگر شرایط اقتصادی نیز بهانه‌ای برای عدم مطالعه نیست و می توان با هزینه‌های کم عضو کتابخانه شد و به مطالعه پرداخت.
وی عنوان کرد:کودکان را در محیط کتابخانه ببریم و در این باره به فرهنگ‌سازی بپردازیم چرا که کتاب موجب تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود و آثار زیادی بر تربیت آنها دارد.
وی تصریح کرد:با توجه به گستردگی اطلاعات و انفجار اطلاعاتی در عصر حاضر ما همه عمر فرصت برای مطالعه همه کتاب‌ها را نداریم از این رو به سراغ منبع اطلاعاتی برویم که در زندگی ما کاربرد بیشتری دارد.
روز 24 آبان ماه هر سال در تقویم به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام‌گذاری شده است که علت نام‌گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اخاذی با کلاه‌گیس به نام وزارت اطلاعات!

اسیدپاشی در باغ فیض بعد از تماشای فیلم

90 درصد دستگاه ها اراضی خود را در سامانه کاداستر ثبت نکرده اند

قطار قم کربلا به حرکت درآمد

جایگزین‌سازی گونه‌های کاج و اکالیپتوس در استان قم

باند کندرو بلوار غدیر احداث می‌شود

کشف حدود نیم تن انجیر خشک قاچاق در قم

تصادف اتوبوس زائران اربعین حسینی (ع) در عراق

جانمایی پایگاه های سلامت درقم مناسب نیست

پیش‌بینی بارش رگباری موقت در برخی از مناطق قم

فارغ التحصیلان برای اعزام به خدمت وظیفه در آبان 97 فراخوان شدند

بیش از 215 میلیارد ریال به مددجویان قم پرداخت شد

فرماندار: سکونت در منطقه دامشهر قم قانونی نیست

چند خبر از دادگستری استان قم

بهره مندی بیش از 1300 زائر کربلا از خدمات پایگاه درمانی عمود 1080

مشکل مرد جوانی که با ماشین از روی زنش رد شد، مهریه نبود

مراکز کاریابی قم از کارجویان ارزش افزوده دریافت نکنند

72 درصد از ابلاغ اوراق قضایی در قم الکترونیکی انجام می شود

باز هم مسمومیت الکلی در بندرعباس با یک نفر جان باخته

کشف بیش از یک تن موادمخدر در قم

سنجش تنبلی چشم کودکان 3تا6 سال

از نامه آیت الله مکارم به رئیس قوه قضاییه تا انتصاب فرمانده سپاه قم

30 موکب در عراق ویژه بانوان برپا می شود

انفجار در رباط کریم/ 4 واحد مسکونی تخریب و 9 نفر مصدوم شدند

خودکشی مرد 60 ساله در ایستگاه متروی علم و صنعت

توضیحات ‌در خصوص واژگونی اتوبوس زوار کرمانشاهی در گردنه آهوان + عکس

سند الگوی پیشرفت برای 50 سال آینده تدوین شده است

ائمه جمعه قم خواستار برخورد با ضارب روحانی آمر به معروف شدند

از نامه آیت الله مکارم به رئیس قوه قضاییه تا انتصاب فرمانده سپاه قم

حدود 355 هزار تن در قم خدمات بیمه سلامت را دریافت می کنند

بیش از یک تن مواد مخدر در قم کشف شد

ارتقای کیفیت عامل رشد اقتصادی پایدار ** منصور فرزانه

برخورد شتر با خودرو 9 مجروح برجای گذاشت

354 هزار و 991 نفر در قم بیمه سلامت دارند

قطع درختان پشت دیوار/شهرداری: درختان کهنسال نبودند

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

خودکشی پدر پس از قتل همسر و دختر 9 ساله‌اش

ضرب و شتم یک پدر شهید در دهدشت

جانمایی واحدهای صنعتی براساس اصول پدافند غیرعامل باشد

دستگیری عاملان توزیع الکل مسموم در شیراز

برنامه های بیمه سلامت در دولت تدبیر و امید ارتقا یافت

2 شرکت حمل بار در قم تعطیل شد

بیش از 354 هزار قمی از خدمات بیمه سلامت استفاده می کنند

نهضت حفظ جزء 30 قرآن در مدارس اجرا می شود

11 سارق و 32 معتاد متجاهر در قم دستگیر شدند

آموزش و پرورش دانش آموزان را با مساجد آشنا کند

معتادان متجاهر از محل آمد و شد زائران جمع آوری شوند

33 هزار نفر ساعت آموزش مهارتی در روستاهای قم ارائه شد

جزییات جنایت فجیع در مشهد

اسید پاشی روی یک پزشک در تهران