آخرین اخبار

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری اجتماعي

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - یک محقق حوزوی در زمینه مباحث میان رشته‌ای طب و قرآن با اشاره به برخی درمان‌های جزیی قرآن به تبیین کلیدهای اصلی قرآن برای جلوگیری و درمان بیماری پرداخت و گفت: قرآن دو گام اساسی در جلوگیری و درمان بیماری برشمرده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت ‎ الاسلام والمسلمین صمد حسین‌تبار، محقق علوم قرآنی و دارنده گواهینامه طب سنتی در نشست علمی «بیماری و درمان در قرآن» در مجتمع عالی امام خمینی(ره) گفت: در قرآن، مباحثی مطرح شده است که به درمان جزیی اشاره دارد که علم روز نیز آن را تایید کرده است؛ مثل درمان حضرت یونس با برگ شجره یقطین(کدو) که امروز نیز ثابت شده است که این برگ در هرجایی باشد پشه و حشرات و عفونت ‎ ها به آنجا نمی ‎ رسد .
وی افزود: در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چگونه می ‎ توان از این معارف دفاع کرد و یا اینکه ممکن است علم روز این مباحث را رد کند ولی در وهله نخست باید دانست که منظور ما از علم، علم وحیانی است یا بشری؟ .
وی با اشاره به روایات وارده عنوان کرد: برخی می ‎ گویند که بخشی از این روایات صحیح السند هستند، ولی غالبا صحیح السند نیستند، ولی در بحث حجامت تواتر معنوی بیان شده است حال، برخی می‏ ‎ گویند که این روایات را باید به دانش جدید تطبیق ‎ داد و اگر منطبق بر علم روز نبود روایات درست نیست.
مشکلات رفتاری و خوراکی دو عامل بیماری
وی گفت: علت بیماری از نظر قرآن، دو مسئله است که شامل مشکل رفتاری و خوراکی است؛ در سوره شعرا و در آیه 78 تا 80 بیان شده است حضرت ابراهیم(ع ) برای ما خداوند را از راه خوردن و نوشیدن تعریف می ‎ کند؛ ایشان می ‎ خواستند به ما بفهمانند که با غذا خوردن هم می ‎ توان به خدا رسید، زیرا قرآن مجید کتاب فیزیک یا شیمی نیست .
وی با بیان اینکه اگر از امام حسین(ع) شفا بخواهیم، شان ایشان را پایین آورده ‎ ایم گفت: شفا را یاران و فرزندان و وابستگان ایشان نیز می ‎ توانند بدهند .
وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این آیه بیان کرد که خداوند من را خلق کرده و هدایت می ‎ کند. تدبیر فکر من دست اوست و کسی است که من را اطعام کرده و سیراب می‏ کند که البته در اینجا نیز این ترتیب رعایت شده است یعنی در اینجا حضرت، سلامت خود را به خدا نسبت داده است و بیان می‏ کند که هرگاه مریض شوم او مرا شفا می ‎ دهد؛ قرآن از شفا نام می ‎ برد نه درمان؛ زیرا اگر درمان به درستی انجام شود، درمان جسم است ولی شفا به کسره به معنی درمان جسم و جان است .
این استاد حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در پاسخ به کسی که از ایشان سوال پرسید که چرا طب در قرآن یافت نمی ‎ شود گفتند که بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید نکته ای کلیدی برای جلوگیری از بیماری است و خداوند در این آیه صرفا به خوردن و آشامیدن تاکید ندارد بلکه منظور خدا پرهیز از زیاده روی است .
258 آیه برای پرهیز از زیاده روی
این استاد حوزه بیان کرد: 258 آیه در خصوص پرهیز و 67 آیه برای خوردن بیان شده است؛ در خصوص پرهیز تعبیر عام است و بیان می ‎ کند که تا جایی که می ‎ توانید پرهیز کنید ولی درخصوص خوردن بیان کرده است بخورید و پرهیز کنید و یا بخورید و به دیگران نیز بدهید و یا بخورید و شکرگذار باشید .
وی گفت: اولین موردی که در خصوص درمان در قرآن بیان شده است، بحث پرهیز است زیرا قرآن بزرگترین منبع درمانی است؛ پرهیز از بدخوری، تند خوری و بد نوشی در قرآن بیان شده است به همین خاطر است که پیامبر فرمودند که معده خانه و ریشه همه بیماری ‎ ها است و پرهیز نیز سلامت و درمان است .
حسین تبار خاطرنشان کرد: در روایت دیگر بیان شده است که از شکم پرکردن پرهیز کنید زیرا این مسئله بدن را فاسد می ‎ کند و بیماری ‎ های طولانی مدت می ‎ آورد و انسان را در عبادت کسل می‌کند .
طبابت قرآن برای درمان بیماری سرطان
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: دو گام اساسی برای درمان شدن، از نظر قرآن بیان شده است که عامل نخست آن، پرهیز از بدخوری، بد نوشی و پرخوری است به عنوان مثال، بدترین مشکل امروز در بیماری ها، سرطان ‎ های خونی است که ساده ترین درمان آن، استفاده از آب جوشیده اصیل است که در داستان حضرت ایوب بیان شده است .
وی گفت: دومین گام سلامت و درمان، اصلاح غذا و رفتار است؛ در این زمینه قرآن در آیه 19 سوره کهف به اصلاح غذا اشاره کرده است؛ خداوند بیان می ‎ کند که ای انسان، آنچه که در زمین برای شما حلال و پاک باشد، مصرف کنید؛ در اینجا ممکن است یک غذا حلال باشد ولی طیب نباشد یعنی با مزاج یک فرد مطابقت نداشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: آیه بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که خداوند به مومنین خطاب می ‎ کند که از غذای طیب میل کنید؛ سومین تعبیر، تعبیر به رسل است که با آنها خطاب می ‎ کند که از طیبات بخورید یعنی ای رسل شما برای رسیدن عمل صالح هم نیازمند غذای سالم هستید .
وی اظهار کرد: غذای طیب در سوره عبس آیه 24 تا 32 بیان شده است؛ نکته این است که کلمه «فلینظر» دوجا در قرآن آمده است یکی در خصوص انسان که چگونه خلق شده است و دوم در خصوص غذا است؛ خداوند غذای انسان و حیوانات را بیان کرده است غذای انسان شامل پروتئین و قند و چربی و ریز مغذی است که این چهارماده غذایی انسان برای ادامه زندگی انسان واجب است که در روایات ما و قرآن نیز بیان شده است .
پاسخ به یک سؤال
وی گفت: در اینجا یک سوال ممکن است بوجود می ‎ آید که چرا غربی ‎ ها که غذای حلال ما را نمی ‎ خورند، عمر طبیعی ما را نیز دارند؟ امام رضا(ع) در این باب بیان می‏ کند که این افراد مثل سارقان هستند یعنی اینکه مزه سرقت را چشیدند تصور می ‎ کنند که هیچ زمان گرفتار نمی ‎ شوند ولی یک بار که چنین تصوری داشتند، گرفتار می ‎ شوند؛ نکته بعدی در خصوص سبک زندگی و نوع خوراکی ‎ های آنها از جمله مصرف سبزیجات و آب و ماهی و ورزش و تحرک و... است .
وی عنوان کرد: در مطالعه ‎ ای که در زندگی غربی ‎ ها انجام شده است این گونه نیست که آنها همیشه بیش از ما عمر کنند ولی آنچه باعث طول عمر آنها می‏ شود رعایت سلامت و موارد دیگر از جمله کم خوری است آنها حتی دانشگاه حجامت دارند و علم طب اسلامی و سنتی را از گذشتگان ما گرفته اند .
وی اظهارکرد: امروزه طب جدید کشف کرده است که آب درمانی و ورزش راز درمان سرطان خون است که این مسئله بیش از هزار سال پیش در معارف ما بیان شده است .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مرگ سارق پراید در سانحه رانندگی

حوزه‌های علمیه برای ترویج فرهنگ زیست محیطی در سراسر کشور آمادگی دارند

مسابقات کاراته بانوان قهرمانی استان برگزار شد

بارش باران عصر امروز در قم شدت می گیرد

یکی از ضعف‌های پروژه‌های عمرانی، ضعف نظارتی است

10 هزار تخت اقامتی در قم جوابگوی حضور زائران در نوروز نیست

آیین‌نامه خاص در حوزه مهندسی پل وجود ندارد

40 درصد از بار مدرسه‌سازی در قم بر دوش خیرین است

نرخ باسوادی افراد بالای 6 سال در قم 91 درصد است

بدون اسکان اضطراری در مدارس قم، خدمت به مسافران نوروزی معنا ندارد

چالش درتامین مالی پروژه ‌های اطراف حرم مطهر

تاکید استاندار قم بر حذف واحدهای متخلف تولید پوشاک مدارس در استان

انتقاد فرماندار قم از ناهماهنگی بخش خصوصی در اسکان زائران نوروزی

جایگاه قمی ها در مدیریت استان چقدر است؟؟؟؟

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/سوم اسفندماه

از دستگیری اعضای باندسرقت درقم تا راه اندازی کمپین حمایت از نیروی انتظامی

آیت الله علوی گرگانی: مجاهدت و شهادت طلبی امتیاز ویژه نیروی انتظامی است

پیکرهای سه شهید مقاومت مردم بحرین، در قم تشییع شد

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/چهارم اسفندماه

مهندسان تمام توان خود را در رساندن کشور به قله های رفیع موفقیت به کار گیرند

از فرصت طلایی برای مودیان بدهکار قم تا سیر نزولی صبا به سمت لیگ دسته یک

زلزله 3 ریشتری در دریاچه نمک قم

تا پایان سال جاری 25 کامیون درقم از چرخه فعالیت خارج خواهد شد

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/2 اسفندماه

حمایت از سرمایه گذار در ساخت پروژه های گردشگری در قم ضروری است

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/1اسفندماه

معدوم‌سازی 2تن سوسیس و کالباس غیر استاندارد در قم

کشف بیش از 6هزار عدد مواد محترقه در قم

قم در شب شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرا(س) به سوگ نشست

برخورد موتورسیکلت با خاور، جان جوان قمی را گرفت

استفاده بیش از 4 هزار کشاورز قمی از توصیه‌های کشاورزی هواشناسی

پیکرهای مطهر 6 شهید گمنام در قم تشییع شد

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/30 بهمن ماه

ابتلای انسانی به آنفولانزای پرندگان در قم مشاهده نشده است

پیام تسلیت آیت الله نوری همدانی درپی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

ضرورت پیشگیری و درمان در حوزه برخورد با اعتیاد

پیکر 6 شهید گمنام دفاع مقدس در قم تشییع می‌شود

دستگیری 14 هزار تن در رابطه با توزیع و مصرف مواد مخدر در قم

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/23 بهمن

کمربندی جدید قم در یک برنامه پنج ساله احداث می شود

هوای قم بارانی می شود

رئیس شورای اسلامی شهر قم: مردم از فساد و تبعیض گله مندند

تاکید بر فعالیت غیرقانونی اسنپ تا ورود 40 دستگاه اتوبوس به سیستم حمل و نقل عمومی قم

آزمون های مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی میدانی برای کاسبان آموزشی درقم

شهید علی اوسطی، مجاهد خستگی ناپذیر محله چهارمردان قم

آغاز طرح احسان ماندگار در قم با هدف جمع آوری اقلام غیرقابل استفاده شهروندان

اعتراض رانندگان تاکسی به فعالیت اسنپ در قم

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/25 بهمن

استان قم با کمبود هشت پایگاه اورژانس روبروست

ابلاغیه استاندار قم چه زمانی اجرایی می شود؟