آخرين مطالب

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری اجتماعي

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - یک محقق حوزوی در زمینه مباحث میان رشته‌ای طب و قرآن با اشاره به برخی درمان‌های جزیی قرآن به تبیین کلیدهای اصلی قرآن برای جلوگیری و درمان بیماری پرداخت و گفت: قرآن دو گام اساسی در جلوگیری و درمان بیماری برشمرده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت ‎ الاسلام والمسلمین صمد حسین‌تبار، محقق علوم قرآنی و دارنده گواهینامه طب سنتی در نشست علمی «بیماری و درمان در قرآن» در مجتمع عالی امام خمینی(ره) گفت: در قرآن، مباحثی مطرح شده است که به درمان جزیی اشاره دارد که علم روز نیز آن را تایید کرده است؛ مثل درمان حضرت یونس با برگ شجره یقطین(کدو) که امروز نیز ثابت شده است که این برگ در هرجایی باشد پشه و حشرات و عفونت ‎ ها به آنجا نمی ‎ رسد .
وی افزود: در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چگونه می ‎ توان از این معارف دفاع کرد و یا اینکه ممکن است علم روز این مباحث را رد کند ولی در وهله نخست باید دانست که منظور ما از علم، علم وحیانی است یا بشری؟ .
وی با اشاره به روایات وارده عنوان کرد: برخی می ‎ گویند که بخشی از این روایات صحیح السند هستند، ولی غالبا صحیح السند نیستند، ولی در بحث حجامت تواتر معنوی بیان شده است حال، برخی می‏ ‎ گویند که این روایات را باید به دانش جدید تطبیق ‎ داد و اگر منطبق بر علم روز نبود روایات درست نیست.
مشکلات رفتاری و خوراکی دو عامل بیماری
وی گفت: علت بیماری از نظر قرآن، دو مسئله است که شامل مشکل رفتاری و خوراکی است؛ در سوره شعرا و در آیه 78 تا 80 بیان شده است حضرت ابراهیم(ع ) برای ما خداوند را از راه خوردن و نوشیدن تعریف می ‎ کند؛ ایشان می ‎ خواستند به ما بفهمانند که با غذا خوردن هم می ‎ توان به خدا رسید، زیرا قرآن مجید کتاب فیزیک یا شیمی نیست .
وی با بیان اینکه اگر از امام حسین(ع) شفا بخواهیم، شان ایشان را پایین آورده ‎ ایم گفت: شفا را یاران و فرزندان و وابستگان ایشان نیز می ‎ توانند بدهند .
وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این آیه بیان کرد که خداوند من را خلق کرده و هدایت می ‎ کند. تدبیر فکر من دست اوست و کسی است که من را اطعام کرده و سیراب می‏ کند که البته در اینجا نیز این ترتیب رعایت شده است یعنی در اینجا حضرت، سلامت خود را به خدا نسبت داده است و بیان می‏ کند که هرگاه مریض شوم او مرا شفا می ‎ دهد؛ قرآن از شفا نام می ‎ برد نه درمان؛ زیرا اگر درمان به درستی انجام شود، درمان جسم است ولی شفا به کسره به معنی درمان جسم و جان است .
این استاد حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در پاسخ به کسی که از ایشان سوال پرسید که چرا طب در قرآن یافت نمی ‎ شود گفتند که بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید نکته ای کلیدی برای جلوگیری از بیماری است و خداوند در این آیه صرفا به خوردن و آشامیدن تاکید ندارد بلکه منظور خدا پرهیز از زیاده روی است .
258 آیه برای پرهیز از زیاده روی
این استاد حوزه بیان کرد: 258 آیه در خصوص پرهیز و 67 آیه برای خوردن بیان شده است؛ در خصوص پرهیز تعبیر عام است و بیان می ‎ کند که تا جایی که می ‎ توانید پرهیز کنید ولی درخصوص خوردن بیان کرده است بخورید و پرهیز کنید و یا بخورید و به دیگران نیز بدهید و یا بخورید و شکرگذار باشید .
وی گفت: اولین موردی که در خصوص درمان در قرآن بیان شده است، بحث پرهیز است زیرا قرآن بزرگترین منبع درمانی است؛ پرهیز از بدخوری، تند خوری و بد نوشی در قرآن بیان شده است به همین خاطر است که پیامبر فرمودند که معده خانه و ریشه همه بیماری ‎ ها است و پرهیز نیز سلامت و درمان است .
حسین تبار خاطرنشان کرد: در روایت دیگر بیان شده است که از شکم پرکردن پرهیز کنید زیرا این مسئله بدن را فاسد می ‎ کند و بیماری ‎ های طولانی مدت می ‎ آورد و انسان را در عبادت کسل می‌کند .
طبابت قرآن برای درمان بیماری سرطان
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: دو گام اساسی برای درمان شدن، از نظر قرآن بیان شده است که عامل نخست آن، پرهیز از بدخوری، بد نوشی و پرخوری است به عنوان مثال، بدترین مشکل امروز در بیماری ها، سرطان ‎ های خونی است که ساده ترین درمان آن، استفاده از آب جوشیده اصیل است که در داستان حضرت ایوب بیان شده است .
وی گفت: دومین گام سلامت و درمان، اصلاح غذا و رفتار است؛ در این زمینه قرآن در آیه 19 سوره کهف به اصلاح غذا اشاره کرده است؛ خداوند بیان می ‎ کند که ای انسان، آنچه که در زمین برای شما حلال و پاک باشد، مصرف کنید؛ در اینجا ممکن است یک غذا حلال باشد ولی طیب نباشد یعنی با مزاج یک فرد مطابقت نداشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: آیه بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که خداوند به مومنین خطاب می ‎ کند که از غذای طیب میل کنید؛ سومین تعبیر، تعبیر به رسل است که با آنها خطاب می ‎ کند که از طیبات بخورید یعنی ای رسل شما برای رسیدن عمل صالح هم نیازمند غذای سالم هستید .
وی اظهار کرد: غذای طیب در سوره عبس آیه 24 تا 32 بیان شده است؛ نکته این است که کلمه «فلینظر» دوجا در قرآن آمده است یکی در خصوص انسان که چگونه خلق شده است و دوم در خصوص غذا است؛ خداوند غذای انسان و حیوانات را بیان کرده است غذای انسان شامل پروتئین و قند و چربی و ریز مغذی است که این چهارماده غذایی انسان برای ادامه زندگی انسان واجب است که در روایات ما و قرآن نیز بیان شده است .
پاسخ به یک سؤال
وی گفت: در اینجا یک سوال ممکن است بوجود می ‎ آید که چرا غربی ‎ ها که غذای حلال ما را نمی ‎ خورند، عمر طبیعی ما را نیز دارند؟ امام رضا(ع) در این باب بیان می‏ کند که این افراد مثل سارقان هستند یعنی اینکه مزه سرقت را چشیدند تصور می ‎ کنند که هیچ زمان گرفتار نمی ‎ شوند ولی یک بار که چنین تصوری داشتند، گرفتار می ‎ شوند؛ نکته بعدی در خصوص سبک زندگی و نوع خوراکی ‎ های آنها از جمله مصرف سبزیجات و آب و ماهی و ورزش و تحرک و... است .
وی عنوان کرد: در مطالعه ‎ ای که در زندگی غربی ‎ ها انجام شده است این گونه نیست که آنها همیشه بیش از ما عمر کنند ولی آنچه باعث طول عمر آنها می‏ شود رعایت سلامت و موارد دیگر از جمله کم خوری است آنها حتی دانشگاه حجامت دارند و علم طب اسلامی و سنتی را از گذشتگان ما گرفته اند .
وی اظهارکرد: امروزه طب جدید کشف کرده است که آب درمانی و ورزش راز درمان سرطان خون است که این مسئله بیش از هزار سال پیش در معارف ما بیان شده است .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعداد مراجعان به کمیته امداد قم 56 درصد افزایش یافته است

هدف دشمن جداسازی مردم از نظام با ایجاد تفرقه است

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

124620 نفر ساعت آموزش به زندانیان قم ارائه شد

استاندار: قم درمعرض تهدیدات زیست محیطی است

توطئه های فرهنگی دشمن منشاء آسیب های اجتماعی است

موتورسیکلت ها در آلودگی هوای قم نقش بسزایی دارند

180 خرده فروش مواد مخدر در بخش های تابعه قم دستگیر شدند

جلوه هایی از همایش روز ملی هوای پاک در قم

حلال در صنعت نانو و تجزیه خون بررسی شود

693 طرح اشتغالزایی برای مددجویان کمیته امداد قم ایجاد شد

کشف محموله 2 میلیارد و 240 میلیونی قاچاق در قم

کشف 61 کیلوگرم تریاک در قم

کلاس‌های آموزشی در پایگاه‌های محلی نقش مهمی در کاهش آسیب ها دارد

آتش‌سوزی ساختمان هفت طبقه در قم

استقرار صنایع، یکی از مشکلات عمده استان قم

تردد بیش از 300هزار موتور سیکلت در قم

شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش مهمی در افزایش پایبندی جامعه به دین دارد

دستگیری 180 خرده فروش مواد مخدر در قم

پیش بینی بارش پراکنده برف برای شامگاه دوشنبه

قم در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به سوگ نشست

پیش بینی بارش پراکنده برف در شامگاه روز دوشنبه

مدت کوتاهی برای جلوگیری از آلودگی هوای قم فرصت باقی است

از تخلیه باطریهای اسیدی درقم تا پایتخت مبلمان کشور

بهره‌برداری از نیروگاه 100 کیلوواتی قم در دهه فجر

فضای نامناسب؛ مشکل همیشگی نمایشگاه‌های کتاب قم

فضای نامناسب؛ مشکل همیشگی نمایشگاه‌های کتاب قم

300 هزار پرستار در مراکز درمانی کشور حضور دارند

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

665.1 میلیارد مترمکعب انرژی گاز در قم مصرف شده است

پرستاران انتظار رفع مشکلات معیشتی خود را دارند

بارندگی در قم تا اوایل امشب ادامه دارد

واقعیت شرایط جنگ اقتصادی توسط مدیران درک نشده است

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

«اینجا قم است» تجویز همیشگی آیین های تکریم و معارفه

مسئولان و مدیران در مواجهه با بحران ها، ریسک‌پذیر باشند

بدون پشتوانه‌، امکانات و مقدورات، وعده‌ای ندهیم

هشدار به همشهریان قمی، قاتل خاموش را به خانه راه ندهید

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

اسلام بر نبود فقر در جامعه تاکید دارد

دستگیری عامل ایجاد مزاحمت برای یک طلبه در قم

مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

طرح مطالعاتی سنجش از دور وضعیت هوای قم اجرا می شود

پیش بینی بارش برف و باران در آخر هفته/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران