آخرين مطالب

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری اجتماعي

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - یک محقق حوزوی در زمینه مباحث میان رشته‌ای طب و قرآن با اشاره به برخی درمان‌های جزیی قرآن به تبیین کلیدهای اصلی قرآن برای جلوگیری و درمان بیماری پرداخت و گفت: قرآن دو گام اساسی در جلوگیری و درمان بیماری برشمرده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت ‎ الاسلام والمسلمین صمد حسین‌تبار، محقق علوم قرآنی و دارنده گواهینامه طب سنتی در نشست علمی «بیماری و درمان در قرآن» در مجتمع عالی امام خمینی(ره) گفت: در قرآن، مباحثی مطرح شده است که به درمان جزیی اشاره دارد که علم روز نیز آن را تایید کرده است؛ مثل درمان حضرت یونس با برگ شجره یقطین(کدو) که امروز نیز ثابت شده است که این برگ در هرجایی باشد پشه و حشرات و عفونت ‎ ها به آنجا نمی ‎ رسد .
وی افزود: در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چگونه می ‎ توان از این معارف دفاع کرد و یا اینکه ممکن است علم روز این مباحث را رد کند ولی در وهله نخست باید دانست که منظور ما از علم، علم وحیانی است یا بشری؟ .
وی با اشاره به روایات وارده عنوان کرد: برخی می ‎ گویند که بخشی از این روایات صحیح السند هستند، ولی غالبا صحیح السند نیستند، ولی در بحث حجامت تواتر معنوی بیان شده است حال، برخی می‏ ‎ گویند که این روایات را باید به دانش جدید تطبیق ‎ داد و اگر منطبق بر علم روز نبود روایات درست نیست.
مشکلات رفتاری و خوراکی دو عامل بیماری
وی گفت: علت بیماری از نظر قرآن، دو مسئله است که شامل مشکل رفتاری و خوراکی است؛ در سوره شعرا و در آیه 78 تا 80 بیان شده است حضرت ابراهیم(ع ) برای ما خداوند را از راه خوردن و نوشیدن تعریف می ‎ کند؛ ایشان می ‎ خواستند به ما بفهمانند که با غذا خوردن هم می ‎ توان به خدا رسید، زیرا قرآن مجید کتاب فیزیک یا شیمی نیست .
وی با بیان اینکه اگر از امام حسین(ع) شفا بخواهیم، شان ایشان را پایین آورده ‎ ایم گفت: شفا را یاران و فرزندان و وابستگان ایشان نیز می ‎ توانند بدهند .
وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این آیه بیان کرد که خداوند من را خلق کرده و هدایت می ‎ کند. تدبیر فکر من دست اوست و کسی است که من را اطعام کرده و سیراب می‏ کند که البته در اینجا نیز این ترتیب رعایت شده است یعنی در اینجا حضرت، سلامت خود را به خدا نسبت داده است و بیان می‏ کند که هرگاه مریض شوم او مرا شفا می ‎ دهد؛ قرآن از شفا نام می ‎ برد نه درمان؛ زیرا اگر درمان به درستی انجام شود، درمان جسم است ولی شفا به کسره به معنی درمان جسم و جان است .
این استاد حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در پاسخ به کسی که از ایشان سوال پرسید که چرا طب در قرآن یافت نمی ‎ شود گفتند که بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید نکته ای کلیدی برای جلوگیری از بیماری است و خداوند در این آیه صرفا به خوردن و آشامیدن تاکید ندارد بلکه منظور خدا پرهیز از زیاده روی است .
258 آیه برای پرهیز از زیاده روی
این استاد حوزه بیان کرد: 258 آیه در خصوص پرهیز و 67 آیه برای خوردن بیان شده است؛ در خصوص پرهیز تعبیر عام است و بیان می ‎ کند که تا جایی که می ‎ توانید پرهیز کنید ولی درخصوص خوردن بیان کرده است بخورید و پرهیز کنید و یا بخورید و به دیگران نیز بدهید و یا بخورید و شکرگذار باشید .
وی گفت: اولین موردی که در خصوص درمان در قرآن بیان شده است، بحث پرهیز است زیرا قرآن بزرگترین منبع درمانی است؛ پرهیز از بدخوری، تند خوری و بد نوشی در قرآن بیان شده است به همین خاطر است که پیامبر فرمودند که معده خانه و ریشه همه بیماری ‎ ها است و پرهیز نیز سلامت و درمان است .
حسین تبار خاطرنشان کرد: در روایت دیگر بیان شده است که از شکم پرکردن پرهیز کنید زیرا این مسئله بدن را فاسد می ‎ کند و بیماری ‎ های طولانی مدت می ‎ آورد و انسان را در عبادت کسل می‌کند .
طبابت قرآن برای درمان بیماری سرطان
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: دو گام اساسی برای درمان شدن، از نظر قرآن بیان شده است که عامل نخست آن، پرهیز از بدخوری، بد نوشی و پرخوری است به عنوان مثال، بدترین مشکل امروز در بیماری ها، سرطان ‎ های خونی است که ساده ترین درمان آن، استفاده از آب جوشیده اصیل است که در داستان حضرت ایوب بیان شده است .
وی گفت: دومین گام سلامت و درمان، اصلاح غذا و رفتار است؛ در این زمینه قرآن در آیه 19 سوره کهف به اصلاح غذا اشاره کرده است؛ خداوند بیان می ‎ کند که ای انسان، آنچه که در زمین برای شما حلال و پاک باشد، مصرف کنید؛ در اینجا ممکن است یک غذا حلال باشد ولی طیب نباشد یعنی با مزاج یک فرد مطابقت نداشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: آیه بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که خداوند به مومنین خطاب می ‎ کند که از غذای طیب میل کنید؛ سومین تعبیر، تعبیر به رسل است که با آنها خطاب می ‎ کند که از طیبات بخورید یعنی ای رسل شما برای رسیدن عمل صالح هم نیازمند غذای سالم هستید .
وی اظهار کرد: غذای طیب در سوره عبس آیه 24 تا 32 بیان شده است؛ نکته این است که کلمه «فلینظر» دوجا در قرآن آمده است یکی در خصوص انسان که چگونه خلق شده است و دوم در خصوص غذا است؛ خداوند غذای انسان و حیوانات را بیان کرده است غذای انسان شامل پروتئین و قند و چربی و ریز مغذی است که این چهارماده غذایی انسان برای ادامه زندگی انسان واجب است که در روایات ما و قرآن نیز بیان شده است .
پاسخ به یک سؤال
وی گفت: در اینجا یک سوال ممکن است بوجود می ‎ آید که چرا غربی ‎ ها که غذای حلال ما را نمی ‎ خورند، عمر طبیعی ما را نیز دارند؟ امام رضا(ع) در این باب بیان می‏ کند که این افراد مثل سارقان هستند یعنی اینکه مزه سرقت را چشیدند تصور می ‎ کنند که هیچ زمان گرفتار نمی ‎ شوند ولی یک بار که چنین تصوری داشتند، گرفتار می ‎ شوند؛ نکته بعدی در خصوص سبک زندگی و نوع خوراکی ‎ های آنها از جمله مصرف سبزیجات و آب و ماهی و ورزش و تحرک و... است .
وی عنوان کرد: در مطالعه ‎ ای که در زندگی غربی ‎ ها انجام شده است این گونه نیست که آنها همیشه بیش از ما عمر کنند ولی آنچه باعث طول عمر آنها می‏ شود رعایت سلامت و موارد دیگر از جمله کم خوری است آنها حتی دانشگاه حجامت دارند و علم طب اسلامی و سنتی را از گذشتگان ما گرفته اند .
وی اظهارکرد: امروزه طب جدید کشف کرده است که آب درمانی و ورزش راز درمان سرطان خون است که این مسئله بیش از هزار سال پیش در معارف ما بیان شده است .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمینه های اشتغال و تامین درآمد سالمندان فراهم شود‌

فرماندار: برای روستاهای قم برنامه اجتماعی تدوین شود

آموزش های پیشگیری از اعتیاد در روستاهای قم ارائه شود

نرخ جمعیت سالمندی قم 1.4درصد پایین تر از میانگین کشوری است

2 بازارچه توانمندی های روستایی در قم برپا می شود

آزادگان در سخت ترین شرایط از باورهای انقلابی دست برنداشتند

نظام مددکاری چهار هزار سالمند کمیته امداد قم تغییر کرد

کشف بیش از 240 کیلوگرم مواد مخدر در قم

فرمانده انتظامی: 240 کیلوگرم مواد مخدر در قم کشف شد

تمام مدارس قم دارای مربی پرورشی است

مردم قم هرگونه تخلف در بازار را به 124 اطلاع دهند

افزایش کمک به نیازمندان نشان از همبستگی دینی است

کیفیت مرغ با انجماد در فریزر خانگی کاهش می یابد

خدمات مشاوره ای و مددکاری کمیته امداد قم برون سپاری شد

یک هزار ردیف استخدامی به آموزش و پرورش قم اختصاص یافت

قیمت نان در قم به نرخ قبل برگشته است

کمک 14میلیارد تومانی مردم قم به کمیته امداد در 5 ماه نخست سال جاری

هزینه‌های جاری 45 مرکز نگهداری کودکان توسط خیرین مردمی تامین می‌شود

مراجعات مردم به کمیته امداد دو برابر شده است

رشد 18درصدی مشارکت مردم قم در کمک به نیازمندان

تسهیلات حمایت از اشتغال روستایی، باید طبق قانون پرداخت شود

هزینه روادید اربعین کاهش یافت!

خوزستان را دوباره دود هورالعظیم فرا گرفت

بارورسازی ابرها، تنها یک عامل روانی

پاسخ وزیر آموزش و پرورش به پویش «فرزندت ـ کجاست؟»

آشنایی سطحی دانشجویان با علوم انسانی مانع نظریه‌پردازی است

جهان اسلام به تحول در علوم انسانی نیاز دارد

پدر بی رحم از ناگفته های جنایتش پرده برداشت

پیش بینی وضعیت هوای تهران و ایران برای فردا چهارشنبه 97/05/24

گزارشی از گفت و شنود استاندار قم با سمن ها

18700 زوج قمی با مهارت های زندگی مشترک آشنا شدند

2 مجموعه شهر بازی در قم افتتاح می شود

76 زندانی جرائم غیرعمد در قم آزاد شدند

یک واحد تولید سوسیس غیر استاندارد در قم پلمپ شد

افزایش 10 درصدی نرخ کرایه در انتظار حمل و نقل درون شهری قم

نصب برخی دکل‌های مخابراتی در قم با اصول شهرسازی همخوانی ندارد

تشکیل گاردهای حفاظت در گمرکات مرزی کشور

درگیری مسلحانه 2ساعته وزارت اطلاعات با یک باند قاچاق

اژه ای: دادگاه مفاسد اقتصادی علنی و رسانه‌ای می‌شود

هشدار وزارت بهداشت درباره موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور

مسمومیت 53 زن در استخر نهاوند

محاکمه تازه عروس به خاطر پرت کردن شوهر از طبقه نهم

کشف سجاده آغشته به تریاک توسط ماموران گمرک

پیش بینی وضعیت هوای تهران و ایران برای فردا سه شنبه 97/05/23

مردمداری بهترین سلاح مبارزه با آسیب های دشمن است

برخورد اتوبوس با تریلی در قم2 کشته برجای گذاشت

وفاداری و تعهد زوجین موجب تحکیم خانواده است

تشکل‌ها لنگرگاه آرامش کشور هستند

همسر شما با تمام عالم متفاوت است

فعالیت بیش از 250 نشریه مکتوب مجوزدار در قم