آخرين مطالب

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری اجتماعي

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - یک محقق حوزوی در زمینه مباحث میان رشته‌ای طب و قرآن با اشاره به برخی درمان‌های جزیی قرآن به تبیین کلیدهای اصلی قرآن برای جلوگیری و درمان بیماری پرداخت و گفت: قرآن دو گام اساسی در جلوگیری و درمان بیماری برشمرده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت ‎ الاسلام والمسلمین صمد حسین‌تبار، محقق علوم قرآنی و دارنده گواهینامه طب سنتی در نشست علمی «بیماری و درمان در قرآن» در مجتمع عالی امام خمینی(ره) گفت: در قرآن، مباحثی مطرح شده است که به درمان جزیی اشاره دارد که علم روز نیز آن را تایید کرده است؛ مثل درمان حضرت یونس با برگ شجره یقطین(کدو) که امروز نیز ثابت شده است که این برگ در هرجایی باشد پشه و حشرات و عفونت ‎ ها به آنجا نمی ‎ رسد .
وی افزود: در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چگونه می ‎ توان از این معارف دفاع کرد و یا اینکه ممکن است علم روز این مباحث را رد کند ولی در وهله نخست باید دانست که منظور ما از علم، علم وحیانی است یا بشری؟ .
وی با اشاره به روایات وارده عنوان کرد: برخی می ‎ گویند که بخشی از این روایات صحیح السند هستند، ولی غالبا صحیح السند نیستند، ولی در بحث حجامت تواتر معنوی بیان شده است حال، برخی می‏ ‎ گویند که این روایات را باید به دانش جدید تطبیق ‎ داد و اگر منطبق بر علم روز نبود روایات درست نیست.
مشکلات رفتاری و خوراکی دو عامل بیماری
وی گفت: علت بیماری از نظر قرآن، دو مسئله است که شامل مشکل رفتاری و خوراکی است؛ در سوره شعرا و در آیه 78 تا 80 بیان شده است حضرت ابراهیم(ع ) برای ما خداوند را از راه خوردن و نوشیدن تعریف می ‎ کند؛ ایشان می ‎ خواستند به ما بفهمانند که با غذا خوردن هم می ‎ توان به خدا رسید، زیرا قرآن مجید کتاب فیزیک یا شیمی نیست .
وی با بیان اینکه اگر از امام حسین(ع) شفا بخواهیم، شان ایشان را پایین آورده ‎ ایم گفت: شفا را یاران و فرزندان و وابستگان ایشان نیز می ‎ توانند بدهند .
وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این آیه بیان کرد که خداوند من را خلق کرده و هدایت می ‎ کند. تدبیر فکر من دست اوست و کسی است که من را اطعام کرده و سیراب می‏ کند که البته در اینجا نیز این ترتیب رعایت شده است یعنی در اینجا حضرت، سلامت خود را به خدا نسبت داده است و بیان می‏ کند که هرگاه مریض شوم او مرا شفا می ‎ دهد؛ قرآن از شفا نام می ‎ برد نه درمان؛ زیرا اگر درمان به درستی انجام شود، درمان جسم است ولی شفا به کسره به معنی درمان جسم و جان است .
این استاد حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در پاسخ به کسی که از ایشان سوال پرسید که چرا طب در قرآن یافت نمی ‎ شود گفتند که بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید نکته ای کلیدی برای جلوگیری از بیماری است و خداوند در این آیه صرفا به خوردن و آشامیدن تاکید ندارد بلکه منظور خدا پرهیز از زیاده روی است .
258 آیه برای پرهیز از زیاده روی
این استاد حوزه بیان کرد: 258 آیه در خصوص پرهیز و 67 آیه برای خوردن بیان شده است؛ در خصوص پرهیز تعبیر عام است و بیان می ‎ کند که تا جایی که می ‎ توانید پرهیز کنید ولی درخصوص خوردن بیان کرده است بخورید و پرهیز کنید و یا بخورید و به دیگران نیز بدهید و یا بخورید و شکرگذار باشید .
وی گفت: اولین موردی که در خصوص درمان در قرآن بیان شده است، بحث پرهیز است زیرا قرآن بزرگترین منبع درمانی است؛ پرهیز از بدخوری، تند خوری و بد نوشی در قرآن بیان شده است به همین خاطر است که پیامبر فرمودند که معده خانه و ریشه همه بیماری ‎ ها است و پرهیز نیز سلامت و درمان است .
حسین تبار خاطرنشان کرد: در روایت دیگر بیان شده است که از شکم پرکردن پرهیز کنید زیرا این مسئله بدن را فاسد می ‎ کند و بیماری ‎ های طولانی مدت می ‎ آورد و انسان را در عبادت کسل می‌کند .
طبابت قرآن برای درمان بیماری سرطان
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: دو گام اساسی برای درمان شدن، از نظر قرآن بیان شده است که عامل نخست آن، پرهیز از بدخوری، بد نوشی و پرخوری است به عنوان مثال، بدترین مشکل امروز در بیماری ها، سرطان ‎ های خونی است که ساده ترین درمان آن، استفاده از آب جوشیده اصیل است که در داستان حضرت ایوب بیان شده است .
وی گفت: دومین گام سلامت و درمان، اصلاح غذا و رفتار است؛ در این زمینه قرآن در آیه 19 سوره کهف به اصلاح غذا اشاره کرده است؛ خداوند بیان می ‎ کند که ای انسان، آنچه که در زمین برای شما حلال و پاک باشد، مصرف کنید؛ در اینجا ممکن است یک غذا حلال باشد ولی طیب نباشد یعنی با مزاج یک فرد مطابقت نداشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: آیه بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که خداوند به مومنین خطاب می ‎ کند که از غذای طیب میل کنید؛ سومین تعبیر، تعبیر به رسل است که با آنها خطاب می ‎ کند که از طیبات بخورید یعنی ای رسل شما برای رسیدن عمل صالح هم نیازمند غذای سالم هستید .
وی اظهار کرد: غذای طیب در سوره عبس آیه 24 تا 32 بیان شده است؛ نکته این است که کلمه «فلینظر» دوجا در قرآن آمده است یکی در خصوص انسان که چگونه خلق شده است و دوم در خصوص غذا است؛ خداوند غذای انسان و حیوانات را بیان کرده است غذای انسان شامل پروتئین و قند و چربی و ریز مغذی است که این چهارماده غذایی انسان برای ادامه زندگی انسان واجب است که در روایات ما و قرآن نیز بیان شده است .
پاسخ به یک سؤال
وی گفت: در اینجا یک سوال ممکن است بوجود می ‎ آید که چرا غربی ‎ ها که غذای حلال ما را نمی ‎ خورند، عمر طبیعی ما را نیز دارند؟ امام رضا(ع) در این باب بیان می‏ کند که این افراد مثل سارقان هستند یعنی اینکه مزه سرقت را چشیدند تصور می ‎ کنند که هیچ زمان گرفتار نمی ‎ شوند ولی یک بار که چنین تصوری داشتند، گرفتار می ‎ شوند؛ نکته بعدی در خصوص سبک زندگی و نوع خوراکی ‎ های آنها از جمله مصرف سبزیجات و آب و ماهی و ورزش و تحرک و... است .
وی عنوان کرد: در مطالعه ‎ ای که در زندگی غربی ‎ ها انجام شده است این گونه نیست که آنها همیشه بیش از ما عمر کنند ولی آنچه باعث طول عمر آنها می‏ شود رعایت سلامت و موارد دیگر از جمله کم خوری است آنها حتی دانشگاه حجامت دارند و علم طب اسلامی و سنتی را از گذشتگان ما گرفته اند .
وی اظهارکرد: امروزه طب جدید کشف کرده است که آب درمانی و ورزش راز درمان سرطان خون است که این مسئله بیش از هزار سال پیش در معارف ما بیان شده است .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

868 خانواده زندانی درقم نیازمند کمک خیران هستند

4072 کودک در قم از تحصیل بازمانده اند

معاون دادگستری: طلاق در قم 35 درصد کاهش یافت

بیش از نیم میلیون خط تلفن ثابت در قم فعال است

مادر شهید سردار دل آذر به ملکوت اعلی پیوست

پذیرش کودکان کار در بهزیستی قم کاهش یافت

پیشگیری و درمان مشکلات رایج در روزه‌داری

37 هزار تن از بن کارت های حمایتی بهره مند می شوند

جایگزینی گونه های گیاهی کم آب بر و سازگار با اقلیم قم به جای چمن

ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان برای توسعه کشت گل محمدی

پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی قم 98.5 درصد است

توصیه‌های روزه‌داری برای افراد سالمند و بیماران خاص

رشد46 درصدی جابجایی مسافردر ایستگاه راه‌آهن قم

متروی قم با خرید تجهیزات از شرکت چینی تکمیل می‌شود

7 هزار و 500 نفر در زندان‌های قم به حفظ موضوعی قرآن پرداختند

پست قرنطینه باید همراه با گشت نیروی انتظامی باشد

1800 چاه آب غیرمجاز در استان قم فعال است

بیش از 500 واحد تولیدی قم تعطیل، راکد و نیمه فعال هستند

در مواجهه با تنش آبی در قم باید چاه‌های غیر مجاز مسدود شود

190 زندانی جرایم غیرعمد منتظر کمک های مردم هستند

طرح خرید تجهیزات مترو از شرکت چینی تصویب شد

استاندار: معضل کم آبی در قم شرایط ویژه ای دارد

کشف 140کیلوگرم تریاک درقم

اعضای بدن 73 بیمار مرگ مغزی اهدا شده است

140 کیلوگرم تریاک در قم کشف شد

کشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را ندارد

زنان باردار و شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

خسارت به شبکه آب شهری در حادثه خیابان امامزاده ابراهیم/ تذکرات لازم به پیمانکار مترو داده شده بود

هیچ مورد مسمومیت با قارچ در قم مشاهده نشده است

شاید عده‌ای توجه نداشته باشند اما دیگر برخورد خشن جواب نمی‌دهد

آغاز ثبت‌نام تاکسی‌های برلیانس در قم

کمک خیران در ماه رمضان ساماندهی شود

سرنوشت باغ پنبه

چه بر سر خانه‌های دوچرخه قم آمد؟

آرامش انسان از اسلام به نظریه ای با مختصات اجتماعی تبدیل شود

درآمد کمیته امداد قم 21 درصد رشد داشته است

بارش های اخیر کمبود آب را در قم جبران نمی کند

190 هزار تن از نظر بیماریهای غیرواگیر ارزیابی شدند

توصیه‌های روزه‌داری برای کودکان و نوجوانان

آمادگی دستگاه های قم برای اعزام زائران به مرقد امام راحل

دسترسی به تمام خوبی ها در ماه رمضان فراهم است

اجرای طرح پاکسازی نقاط جرم خیز در قم

طرح پایش بازار ماه رمضان در قم آغاز شد

بارندگی در قم 38 درصد کاهش یافته است

حل معضل موتورسوارها با اقدمات فرهنگی نتیجه بخش است

سوخت و ساز بدن در روزه داری

ایستایی و سکون؛ در روابط عمومی جایگاهی ندارد

جانمایی پارکینگ موتور در هسته مرکزی قم ضروری است

هسته مرکزی شهر به محلی غیرقابل سکونت تبدیل شده است

اقدامات قهری تنها مشکلات را بیشتر می کند