آخرين مطالب

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری اجتماعي

یک محقق حوزوی:پرهیز از زیاده‌روی؛ کلید قرآن برای درمان بیماری

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - یک محقق حوزوی در زمینه مباحث میان رشته‌ای طب و قرآن با اشاره به برخی درمان‌های جزیی قرآن به تبیین کلیدهای اصلی قرآن برای جلوگیری و درمان بیماری پرداخت و گفت: قرآن دو گام اساسی در جلوگیری و درمان بیماری برشمرده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت ‎ الاسلام والمسلمین صمد حسین‌تبار، محقق علوم قرآنی و دارنده گواهینامه طب سنتی در نشست علمی «بیماری و درمان در قرآن» در مجتمع عالی امام خمینی(ره) گفت: در قرآن، مباحثی مطرح شده است که به درمان جزیی اشاره دارد که علم روز نیز آن را تایید کرده است؛ مثل درمان حضرت یونس با برگ شجره یقطین(کدو) که امروز نیز ثابت شده است که این برگ در هرجایی باشد پشه و حشرات و عفونت ‎ ها به آنجا نمی ‎ رسد .
وی افزود: در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چگونه می ‎ توان از این معارف دفاع کرد و یا اینکه ممکن است علم روز این مباحث را رد کند ولی در وهله نخست باید دانست که منظور ما از علم، علم وحیانی است یا بشری؟ .
وی با اشاره به روایات وارده عنوان کرد: برخی می ‎ گویند که بخشی از این روایات صحیح السند هستند، ولی غالبا صحیح السند نیستند، ولی در بحث حجامت تواتر معنوی بیان شده است حال، برخی می‏ ‎ گویند که این روایات را باید به دانش جدید تطبیق ‎ داد و اگر منطبق بر علم روز نبود روایات درست نیست.
مشکلات رفتاری و خوراکی دو عامل بیماری
وی گفت: علت بیماری از نظر قرآن، دو مسئله است که شامل مشکل رفتاری و خوراکی است؛ در سوره شعرا و در آیه 78 تا 80 بیان شده است حضرت ابراهیم(ع ) برای ما خداوند را از راه خوردن و نوشیدن تعریف می ‎ کند؛ ایشان می ‎ خواستند به ما بفهمانند که با غذا خوردن هم می ‎ توان به خدا رسید، زیرا قرآن مجید کتاب فیزیک یا شیمی نیست .
وی با بیان اینکه اگر از امام حسین(ع) شفا بخواهیم، شان ایشان را پایین آورده ‎ ایم گفت: شفا را یاران و فرزندان و وابستگان ایشان نیز می ‎ توانند بدهند .
وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این آیه بیان کرد که خداوند من را خلق کرده و هدایت می ‎ کند. تدبیر فکر من دست اوست و کسی است که من را اطعام کرده و سیراب می‏ کند که البته در اینجا نیز این ترتیب رعایت شده است یعنی در اینجا حضرت، سلامت خود را به خدا نسبت داده است و بیان می‏ کند که هرگاه مریض شوم او مرا شفا می ‎ دهد؛ قرآن از شفا نام می ‎ برد نه درمان؛ زیرا اگر درمان به درستی انجام شود، درمان جسم است ولی شفا به کسره به معنی درمان جسم و جان است .
این استاد حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در پاسخ به کسی که از ایشان سوال پرسید که چرا طب در قرآن یافت نمی ‎ شود گفتند که بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید نکته ای کلیدی برای جلوگیری از بیماری است و خداوند در این آیه صرفا به خوردن و آشامیدن تاکید ندارد بلکه منظور خدا پرهیز از زیاده روی است .
258 آیه برای پرهیز از زیاده روی
این استاد حوزه بیان کرد: 258 آیه در خصوص پرهیز و 67 آیه برای خوردن بیان شده است؛ در خصوص پرهیز تعبیر عام است و بیان می ‎ کند که تا جایی که می ‎ توانید پرهیز کنید ولی درخصوص خوردن بیان کرده است بخورید و پرهیز کنید و یا بخورید و به دیگران نیز بدهید و یا بخورید و شکرگذار باشید .
وی گفت: اولین موردی که در خصوص درمان در قرآن بیان شده است، بحث پرهیز است زیرا قرآن بزرگترین منبع درمانی است؛ پرهیز از بدخوری، تند خوری و بد نوشی در قرآن بیان شده است به همین خاطر است که پیامبر فرمودند که معده خانه و ریشه همه بیماری ‎ ها است و پرهیز نیز سلامت و درمان است .
حسین تبار خاطرنشان کرد: در روایت دیگر بیان شده است که از شکم پرکردن پرهیز کنید زیرا این مسئله بدن را فاسد می ‎ کند و بیماری ‎ های طولانی مدت می ‎ آورد و انسان را در عبادت کسل می‌کند .
طبابت قرآن برای درمان بیماری سرطان
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: دو گام اساسی برای درمان شدن، از نظر قرآن بیان شده است که عامل نخست آن، پرهیز از بدخوری، بد نوشی و پرخوری است به عنوان مثال، بدترین مشکل امروز در بیماری ها، سرطان ‎ های خونی است که ساده ترین درمان آن، استفاده از آب جوشیده اصیل است که در داستان حضرت ایوب بیان شده است .
وی گفت: دومین گام سلامت و درمان، اصلاح غذا و رفتار است؛ در این زمینه قرآن در آیه 19 سوره کهف به اصلاح غذا اشاره کرده است؛ خداوند بیان می ‎ کند که ای انسان، آنچه که در زمین برای شما حلال و پاک باشد، مصرف کنید؛ در اینجا ممکن است یک غذا حلال باشد ولی طیب نباشد یعنی با مزاج یک فرد مطابقت نداشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: آیه بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که خداوند به مومنین خطاب می ‎ کند که از غذای طیب میل کنید؛ سومین تعبیر، تعبیر به رسل است که با آنها خطاب می ‎ کند که از طیبات بخورید یعنی ای رسل شما برای رسیدن عمل صالح هم نیازمند غذای سالم هستید .
وی اظهار کرد: غذای طیب در سوره عبس آیه 24 تا 32 بیان شده است؛ نکته این است که کلمه «فلینظر» دوجا در قرآن آمده است یکی در خصوص انسان که چگونه خلق شده است و دوم در خصوص غذا است؛ خداوند غذای انسان و حیوانات را بیان کرده است غذای انسان شامل پروتئین و قند و چربی و ریز مغذی است که این چهارماده غذایی انسان برای ادامه زندگی انسان واجب است که در روایات ما و قرآن نیز بیان شده است .
پاسخ به یک سؤال
وی گفت: در اینجا یک سوال ممکن است بوجود می ‎ آید که چرا غربی ‎ ها که غذای حلال ما را نمی ‎ خورند، عمر طبیعی ما را نیز دارند؟ امام رضا(ع) در این باب بیان می‏ کند که این افراد مثل سارقان هستند یعنی اینکه مزه سرقت را چشیدند تصور می ‎ کنند که هیچ زمان گرفتار نمی ‎ شوند ولی یک بار که چنین تصوری داشتند، گرفتار می ‎ شوند؛ نکته بعدی در خصوص سبک زندگی و نوع خوراکی ‎ های آنها از جمله مصرف سبزیجات و آب و ماهی و ورزش و تحرک و... است .
وی عنوان کرد: در مطالعه ‎ ای که در زندگی غربی ‎ ها انجام شده است این گونه نیست که آنها همیشه بیش از ما عمر کنند ولی آنچه باعث طول عمر آنها می‏ شود رعایت سلامت و موارد دیگر از جمله کم خوری است آنها حتی دانشگاه حجامت دارند و علم طب اسلامی و سنتی را از گذشتگان ما گرفته اند .
وی اظهارکرد: امروزه طب جدید کشف کرده است که آب درمانی و ورزش راز درمان سرطان خون است که این مسئله بیش از هزار سال پیش در معارف ما بیان شده است .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اخاذی با کلاه‌گیس به نام وزارت اطلاعات!

اسیدپاشی در باغ فیض بعد از تماشای فیلم

90 درصد دستگاه ها اراضی خود را در سامانه کاداستر ثبت نکرده اند

قطار قم کربلا به حرکت درآمد

جایگزین‌سازی گونه‌های کاج و اکالیپتوس در استان قم

باند کندرو بلوار غدیر احداث می‌شود

کشف حدود نیم تن انجیر خشک قاچاق در قم

تصادف اتوبوس زائران اربعین حسینی (ع) در عراق

جانمایی پایگاه های سلامت درقم مناسب نیست

پیش‌بینی بارش رگباری موقت در برخی از مناطق قم

فارغ التحصیلان برای اعزام به خدمت وظیفه در آبان 97 فراخوان شدند

بیش از 215 میلیارد ریال به مددجویان قم پرداخت شد

فرماندار: سکونت در منطقه دامشهر قم قانونی نیست

چند خبر از دادگستری استان قم

بهره مندی بیش از 1300 زائر کربلا از خدمات پایگاه درمانی عمود 1080

مشکل مرد جوانی که با ماشین از روی زنش رد شد، مهریه نبود

مراکز کاریابی قم از کارجویان ارزش افزوده دریافت نکنند

72 درصد از ابلاغ اوراق قضایی در قم الکترونیکی انجام می شود

باز هم مسمومیت الکلی در بندرعباس با یک نفر جان باخته

کشف بیش از یک تن موادمخدر در قم

سنجش تنبلی چشم کودکان 3تا6 سال

از نامه آیت الله مکارم به رئیس قوه قضاییه تا انتصاب فرمانده سپاه قم

30 موکب در عراق ویژه بانوان برپا می شود

انفجار در رباط کریم/ 4 واحد مسکونی تخریب و 9 نفر مصدوم شدند

خودکشی مرد 60 ساله در ایستگاه متروی علم و صنعت

توضیحات ‌در خصوص واژگونی اتوبوس زوار کرمانشاهی در گردنه آهوان + عکس

سند الگوی پیشرفت برای 50 سال آینده تدوین شده است

ائمه جمعه قم خواستار برخورد با ضارب روحانی آمر به معروف شدند

از نامه آیت الله مکارم به رئیس قوه قضاییه تا انتصاب فرمانده سپاه قم

حدود 355 هزار تن در قم خدمات بیمه سلامت را دریافت می کنند

بیش از یک تن مواد مخدر در قم کشف شد

ارتقای کیفیت عامل رشد اقتصادی پایدار ** منصور فرزانه

برخورد شتر با خودرو 9 مجروح برجای گذاشت

354 هزار و 991 نفر در قم بیمه سلامت دارند

قطع درختان پشت دیوار/شهرداری: درختان کهنسال نبودند

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

خودکشی پدر پس از قتل همسر و دختر 9 ساله‌اش

ضرب و شتم یک پدر شهید در دهدشت

جانمایی واحدهای صنعتی براساس اصول پدافند غیرعامل باشد

دستگیری عاملان توزیع الکل مسموم در شیراز

برنامه های بیمه سلامت در دولت تدبیر و امید ارتقا یافت

2 شرکت حمل بار در قم تعطیل شد

بیش از 354 هزار قمی از خدمات بیمه سلامت استفاده می کنند

نهضت حفظ جزء 30 قرآن در مدارس اجرا می شود

11 سارق و 32 معتاد متجاهر در قم دستگیر شدند

آموزش و پرورش دانش آموزان را با مساجد آشنا کند

معتادان متجاهر از محل آمد و شد زائران جمع آوری شوند

33 هزار نفر ساعت آموزش مهارتی در روستاهای قم ارائه شد

جزییات جنایت فجیع در مشهد

اسید پاشی روی یک پزشک در تهران