آخرين مطالب

تبیین گام دوم انقلاب از سوی جهاد دانشگاهی قم با رویکرد قشر جوان و دانشگاهی اجتماعي

تبیین گام دوم انقلاب از سوی جهاد دانشگاهی قم با رویکرد قشر جوان و دانشگاهی

  بزرگنمايي:

عصر قم - معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم از تبیین گام دوم انقلاب اسلامی با رویکرد قشر جوان و دانشگاهی توسط این نهاد انقلابی در قم خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،علی حسینی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در ساختمان اداری آستانه حضرت معصومه(س) عنوان کرد: صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در 22 بهمن سال گذشته از سوی رهبر انقلاب یک گام مهم در مسیر تمدن سازی بود که باید مورد توجه مسئولان، مردم و نخبگان باشد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم با اشاره به تبیین گام دوم انقلاب اسلامی با رویکرد قشر جوان و دانشگاهی توسط این نهاد انقلابی در قم افزود: این بیانیه در شرایط تحریم ها و تهدیدات دشمن و سخت ترین شرایط اقتصادی صادر شد و بر اصول مهمی چون مباحث سیاسی و فرهنگی و اقتصادی متمرکز شده است.
وی اظهار کرد: در این بیانیه مهم بیش از 40 بار به وظایف و حقوق و تکالیف مهم جوانان اشاره شده و بیانگر اهمیت و جایگاه ویژه جوانان در ساخت تمدن نوین اسلامی در عصر جدید است.
حسینی بیان کرد: این بیانیه در 5بخش مهم طرح شده است که در بخش نخست آن مسائلی چون شعارهای جهانی انقلاب اسلامی و ویژگی های انقلاب و مرزبندی ها و مشی انقلابی مد نظر است،همچنین در بخش دوم موضوعاتی چون صف بندی همه دشمنان و نبود الگوی دقیق و تجربه شده در زمان شکل گیری انقلاب اسلامی و ناکارآمدی الگوهای موجود آن روز را در برمی گیرد.
وی خاطرنشان کرد:در بخش سوم این بیانیه به تبدیل رژیم سلطنت استبدادی به حکومت مردمی و میدان داری جوانان در حوادث و عرصه مدیریت و انتقال روحیه ما می توانیم به همگان اشاره شده است.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم در مورد بخش چهارم گام دوم بیانیه گفت:در این بخش نیز تثبیت ثبات و امنیت کشور و تمامیت ارضی و جهش در عرصه علم و فناوری و ایجاد زیرساختهای حیاتی و اقتصادی و عمرانی و مشارکت مردمی در مسائل مختلف و ارتقای بینش سیاسی جامعه و کارکرد مفهوم عدالت و افزایش عیار معنویت و اخلاق مطرح شده است.
وی افزود:در بخش پنجم بیانیه نیز 7 محور مهم و اساسی به جوانان توصیه شده است که شامل حوزه علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و سبک زندگی است.
حسینی عنوان کرد:طرح جهاد دانشگاهی در تبیین بیانیه گام دوم با رویکرد جوانان و دانشگاهیان است و این طرح با در نظر گرفتن ویژگی های خاص جوانان و دانشجویان و ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی و فضای مجازی سعی دارد در وهله اول ضمن تبیین این بیانیه از راههای مختلف جهت بازشناسی و شکل دهی به ذهنیت جوانان در برخی از مسائل مهم گام بردارد.
وی با اشاره به مهم ترین این مسائل بیان کرد:این مسائل در خصوص حقوق و تکالیف جوانان نسبت به آینده انقلاب و راههای موج دهی به حرکت فعالانه جوانان انقلابی و بدنه نخبگانی و میان جوانی و دانشجویان است.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم متذکر شد:حضور مراکز متعدد دانشگاهی و برخورداری شهر قم از ظرفیت هایی چون حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران و حوزه های علمیه و سامانه های گسترده تبلیغی و ظرفیت های فضای مجازی موجب می شود این طرح به دنبال شکل دهی یک موج جدید و موثر در این حوزه باشد.
وی گفت:با توجه به نقش جوانان و ترویج امید، جهاد دانشگاهی تلاش می کند از گروه‌های نخبگان و جوانان و دانشجویان و دانشگاهیان در تحقق اهداف بیانیه استفاده کند.
حسینی با اشاره به بایسته های طرح مبنی بر ارائه الگوها و نقشه راه عملی در تبیین گام دوم انقلاب اظهار کرد:این طرح به همت جهاد دانشگاهی واحد استان قم به دنبال استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و استفاده از نظرات کارشناسان دانشگاهی است.
وی افزود: گستره جغرافیای این طرح در این مقطع،دانشگاههای استان قم است در این راستا نشست ها و برنامه های مشترکی در حوزه نخبگان و دانشجویان در سطح دانشگاهها برگزار می شود و سپس به فرهنگ سازی و در نهایت تجمیع نظرات پرداخته و در اخیتار جوانان قرار می گیرد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد:مشارکت کنندگان در این طرح نهاد رهبری در دانشگاههای استان و برخی از دستگاههای اجرایی و دانشگاهها و مراکز علمی است و مخاطبین نیز جوانان استان و کلیه دانشگاهیان شامل اساتید و دانشجویان و پژهشگران است.
وی در مورد قالب های طرح اظهار کرد: نشست های تخصصی‌، کارگاه‌، همایش‌،‎ جشنواره و برنامه های ویژه این قالب ها را تشکیل می دهد و جهاد دانشگاهی در مسیر تحقق بیانیه به تولید محتوا و جریان سازی فرهنگی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه می پردازد.
حسینی در خصوص فرآیند برگزاری نشست های تخصصی عنوان کرد: تشکیل دبیرخانه و کمیته های اجرایی، آموزشی و پشتیبانی و تشکیل هیات اندیشه ورز بیانیه گام دوم انقلاب و تبیین موضوعات و سرفصل ها و تولید محتوا و ارتباط گیری با دستگاههای اجرایی از جمله اقدامات جهاد دانشگاهی است.
وی بیان کرد:همچنین برگزاری پیش نشست های تخصصی و ایجاد پنل های تخصصی و برگزاری 7 نشست تخصصی در سطح استان قم از دیگر اقدامات جهاد دانشگاهی در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب خواهد بود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم یادآور شد:حوزه علم و پژوهش با محوریت دانشگاه قم، معنویت اخلاق با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه اقتصاد با محوریت سازمان اقتصاد و دارایی و حوزه عدالت و مبارزه با فساد با محوریت دادگستری قم مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی بیان کرد: همچنین حوزه استقلال و آزادی با محوریت شهرداری قم، حوزه عزت ملی و روابط خارجی با محوریت فرمانداری قم و حوزه سبک زندگی با محوریت حوزه های علمیه خواهران تبیین می شود.
حسینی گفت: برگزاری اردوی فرهنگی آموزشی طریق جاوید و برگزاری مسابقات و مناظره دانشجویی و تشکیل شبکه های دانش، متشکل از دانشجویان و اساتید و ایجاد پرونده های خبری توسط تیم رسانه ای با استفاده از خبرگزاری ایسنا و ایکنا و حمایت از دانشجویان در جهت تالیف و نشر کتب در این بخش تعریف خواهد شد.
در ادامه جلسه دکتر محمد حیدری رئیس جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: در مرحله اول جهاد دانشگاهی قم مبلغ 120 میلیون تومان را پیش بینی کرده است و عهده دار دو سوم هزینه ها در اجرای این طرح خواهد بود.
وی تاکید کرد:همراهی و هم افزایی دستگاههای اجرایی موجب می شود این طرح مهم و راهبردی بر زمین نماند و بتوانیم در سال جاری با تبیین گام دوم انقلاب بخش زیادی از مشکلات کشور را رفع کرده و زمینه را برای تعالی و رشد بیشتر فراهم آوریم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف 3570 کیلوگرم مواد مخدر در قم

وزش باد شدید همراه با گرد و غبار طی امروز در قم

توزیع بیش از 7هزار حلقه لاستیک بین تاکسی‌داران قم

جاری شدن آب در قمرود باعث کاهش مصرف برق شده است

پیش‌نویس سند تحول اجتماعی استان قم تدوین شد

پیکر آیت‌الله حائری در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

نباید به مسائل حوزه بانوان نگاه مردانه داشت

21 هزار معلول در قم تحت پوشش خدمات بهزیستی

باید جوانان در پست‌های مدیریتی بکارگیری شوند

فعالیت آزمایشی 33 ترددشمار در ورودی‌های شهر قم

کشف 650 کیلو مواد مخدر و انهدام 2 باند قاچاق در قم

افزایش 64 درصدی آمار کشفیات مواد مخدر در استان

تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی قم نیازمند حمایت هستند

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک طی روزهای آینده در قم

تاکسی های پیکان در ناوگان سرویسی مدارس قم استفاده نمی‌شود

آیت الله حقانی ، متولی مدرسه علمیه حقانی قم دارفانی را وداع گفت

میزان جرایم در بخش مرکزی قم کاهش یافته است

اولویت با طرح‌های نیمه‌تمام گردشگری است

ریزگردها در کمین قم است

پدر و پسر، قربانی باک خالی سوخت

طرح اوقات فراغت در 200 پایگاه بسیج قم به اجرا درآمد

محدود کردن اختیارات شورای شهر به نفع مردم نیست

کمک شورای اسلامی شهر قم به سازمان انتقال خون

پیش نویس سند اوقات فراغت قم تصویب شد

نشاط اجتماعی،آسیب‌ها و بزهکاری‌ها را کاهش می دهد

پرداخت 4 هزار و 238 فقره وام ازدواج در قم

نرخ بیکاری جمعیت جوان در قم 23.3 درصد است

سند اوقات فراغت قم تصویب شد

تشریفات غلط ازدواج جوانان را با مشکل مواجه کرده است

دستگیری 5 دلال غیرمجاز ارز در قم

یگان حفاظت محیط زیست امروز مقتدرتر از همیشه در صحنه حضور دارد

پیش بینی گرد و غبار درهفته جاری/توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

75 زندانی غیرعمد در قم آزاد شدند

سرقت احشام برای تامین مخارج اعتیاد

نگاه پیشگیرانه برای مقابله با آنفولانزای پرندگان

اجرایی شدن مرحله دوم طرح جهاد همبستگی برای ساخت منازل سیل زدگان

167 کیلوگرم تریاک در قم کشف شد

لیست سوداگران و گردن کلفتان معوقات بانکی اعلام می‌شود

اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در اولویت تخصیص اعتبارات باشد

265 میلیارد تومان از اعتبارات شهرستان قم توزیع شد

موسسات فرهنگی خصوصی حق ارتزاق از بودجه‌های دولتی را ندارند

فعالیت 350 پایگاه تابستانی برای اوقات فراغت دانش آموزان در قم

افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال 98

قم گرم‌تر می‌شود

برق گرفتگی و غرق شدگی در قم دو نفر را به کام مرگ کشاند

قمی‌ها رتبه اول مطالعه و مصرف فست‌فود کشور

تبیین گام دوم انقلاب از سوی جهاد دانشگاهی قم با رویکرد قشر جوان و دانشگاهی

برگزاری بزرگداشت چهلمین سالگرد برپایی نماز جمعه در قم

بیانیه گام دوم با محوریت جهاد دانشگاهی تبیین می‌شود

واقعیت‌های اجتماعی باید با رفتارسنجی ارزیابی شود