آخرين مطالب

در جلسه‌ای با حضور مسئولان مطرح شد؛

بازار کساد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قم/ نصب 110 دوربین نظارتی گفتگو

بازار کساد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قم/ نصب  110 دوربین نظارتی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - عقب ماندگی ناوگان حمل و نقل عمومی قم از رقابت با تاکسی‌های آنلاین و استانداردهای روز و همچنین مشکلات رانندگان تاکسی در جلسه‌ای با حضور مسئولان شهری و نماینده مردم قم در مجلس بررسی شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قم، مشکلات رانندگان و شهروندان پس از نرخ‌گذاری جدید تاکسیرانی، انتقاد به سیستم نظارتی تاکسیرانی، وضعیت ترافیکی شهر و مباحثی از این دست موضوعاتی بود که سه‌شنبه شب در جلسه مشترک احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با ذاکریان معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قم و جمعی از مدیران و متولیان این حوزه بررسی شد.
نماینده تاکسیداران شهر قم، انتقادات وارده در حوزه حمل و نقل عمومی شهر قم را متوجه نگاه و رویکرد درآمدی شهرداری دانست و اظهار داشت: تا زمانی که نگاه شهرداری به مقوله حمل و نقل عمومی تنها با رویکرد درآمدزایی است قطعاً هیچ مشکلی حل نمی‌شود و نتیجه همین است که می‌بینیم نه بخش خصوصی راضی است و نه شهروند و راننده.
ابراهیم ابراهیم گل با ابراز تأسف از اینکه بخش خصوصی در حمل و نقل عمومی شهر قم جایی ندارد، افزود: برخی مصوباتی که از مسیر شورای شهر می‌گذرد متأسفانه باعث زمین‌گیر شدن تاکسیرانی می‌شود.
وی با بیان اینکه درآمد روزانه تاکسی‌ها حتی پس از افزایش نرخ کرایه‌ها به حدود روزی 50 هزار تومان رسیده است، ادامه داد: با شرایط اقتصادی فعلی هزینه‌ها پاسخگو نیست، نمی‌توانیم ناوگان را تغییر بدهیم چرا که هزینه‌ها در یک مورد نوسازی ناوگان دو برابر شده و خودرویی که تا پیش از این 30 تا 35 میلیون خریداری می‌شد به بیش از 65 میلیون تومان افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت تعاونی تاکسیرانی قم با بیان اینکه با حجم فرسودگی فعلی ناوگان حمل و نقل عمومی، توانی برای رقابت با تاکسی‌های آنلاین وجود ندارد خاطرنشان کرد: علاوه بر تاکسی‌ها، بدون متولی بودن آژانس‌های تلفنی، آشفته بازار میدان 72 تن در ساماندهی مسافربرهای شخصی و مشکلات ترافیکی از دیگر مسائلی است که شرایط را برای فعالان این عرصه طاقت فرسا کرده است.
حل مشکلات ترافیکی در انتظار طرح جامع حمل و نقل شهر
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم بسیاری از سوالات و انتقادات وارد به حوزه حمل ونقل و ترافیک شهر قم را منوط به انجام و خروجی طرح جامع حمل و نقل شهر قم دانست و اظهار داشت: این طرح در سال 86 به تصویب رسیده بود و از سال 96 پس از یک دهه نیازمند به روزرسانی بود و پیش بینی می‌شود این طرح تا پایان شهریورماه تکمیل و عملیات اجرایی آن آغاز شود.
عباس ذاکریان افزود: با توجه به اجرای مطالعات جامع هرگونه اقدامی پیش از تکمیل آن می‌تواند تبعاتی به همراه داشته باشد از همین رو منتظریم تا این مطالعات تکمیل شود پس ناچاریم تا شهریورماه صبر کنیم.
وی به ثمررساندن مطالعات حمل ونقل بار در شهر قم را یکی از دستاوردهای این معاونت برشمرد و تصریح کرد: این اقدام برای اولین بار در کشور انجام شد و در شورای ترافیک استان نیز به تصویب رسیده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم به ارائه آمار در برخی حوزه‌ها نیز اکتفا کرد و گفت: در دوسال گذشته 33 سامانه تردد شمار و 50 دوربین نظارتی تصویری در سطح شهر نصب شده است، همچنین 110 دوربین نظارت تصویری دیگر نیز در برنامه است که در آینده نزدیک راه اندازی شود.
وی با اشاره به انتقادات طرح تحول اتوبوسرانی که از 4 سال پیش در قم اجرایی شده است، تصریح کرد: این طرح نیز به مشاور واگذار شده تا الگوی جدیدی برای خطوط اتوبوسرانی تعریف کند، که براساس آن برخی خطوط تغییر کرده و از قطری به شعاعی کاهش می‌یابد. علاوه بر آن برخی خطوط جدید نیز تعریف خواهد شد.
ذاکریان انجام هر اقدامی را مجدداً به اتمام طرح مطالعات جامع حمل و نقل ارجاع داد و گفت: متأسفانه یکی از اتفاقات فاجعه بار در شهر قم کاهش شدید اقبال شهروندان از حمل ونقل عمومی به حمل و نقل و تردد با خودروی شهری است به طوری که سال‌های گذشته سهم اتوبوسرانی در حمل و نقل مسافر 18 درصد بود که این رقم به نصف کاهش یافته است.
بررسی و ارزیابی عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری
احمد امیرآبادی فراهانی نیز در پایان این جلسه بر لزوم پاسخگویی مسئولان و قراردادن روزهای خاص برای ملاقات‌های عمومی تأکید کرد و اظهار داشت: مدیران باید پاسخگوی شهروندان باشند، علاوه بر آن نمایندگان مجلس حق نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی دارند.
وی با تأکید بر اینکه اگر مسئولی عملکرد قابل قبولی ندارد باید بابت عملکرد ضعیف خود از مردم عذرخواهی کند، تصربح کرد: نگاه نمایندگان با مدیران حمایتی است اما این حمایت به معنای عدم نظارت و انتقاد نیست، مدیران در فضای حمایتی می‌توانند به خوبی کار کنند اما از دیگر سو باید بدانند که نگاه‌های نظارتی نیز بر عملکرد آنها وجود دارد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بر لزوم بررسی منطقی و قانونی عملکرد معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم تأکید کرد و افزود: نتایج این ارزیابی‌های کارشناسی به شهردار و معاونت حمل و نقل اعلام می‌شود.
در این جلسه خبرنگاران سؤالات متعددی پیرامون نقص نظارتی تاکسیرانی، مشکلات عدیده شهروندان و رانندگان تاکسی در پرداخت کرایه نقدی، ضعف عملکرد حمل و نقل شهرداری در تقویت زیرساخت‌ها برای رقابت با تاکسی‌های آنلاین و مواردی از این دست مطرح کردند که پاسخ شفافی از سوی معاون شهردار بیان نشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

150 کلاس درس به ظرفیت مدارس قم افزوده می‌شود

حضور بسکتبال قم در لیگ به جذب حامی مالی وابسته است

قم به 200 دستگاه اتوبوس درون شهری نیازدارد

14 کاروان از قم به حج اعزام می‌شوند

2452 تن از قم در حج تمتع حضور داشتند

جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

برنامه‌های تحولی حوزه‌های علمیه منطبق با بیانیه گام دوم است

«همایش اربعین» خاری در چشم دشمنان/ وقتی حسین(ع) محور وحدت می‌شود

خبرنگاران قم دغدغه فرهنگی مردم را دنبال کنند

اجرای طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در ادارات قم

110 دوربین نظارتی در شهر قم نصب می‌شود

حفر چاه‌های غیرمجاز باعث خشکی قنات‌های قم شد

ترکیدگی لوله نفت در آزادراه قم تهران تلفات جانی نداشته است

بازیکنان تیم سوهان محمد سیما قم توجهی به رتبه آذرخش ندارند

کشت‌های پاییزه در قم افزایش می‌یابد

2 درصد آب قم در حوزه صنعت مصرف می شود

مبلغان دینی الگوی مطلوب برگزاری هیات عزاداری را برای جوانان تبیین کنند

41 تن در حوادث رانندگی درون‌شهری قم جان باختند

دستگیری سارقان فرش‌های ابریشم در قم

اعتبارات قطره چکانی مانع تکمیل محور قم- نیزار است

هیأتهای عزاداری کمتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنند

آشفتگی در الگوهای همسرگزینی مهمترین عامل کاهش ازدواج است

آرد تولیدشده در قم استاندارد است

بخش مرکزی قابلیت جذب سرریز جمعیت شهر قم را دارد

فعالیت 10 پارکینگ موتورسیکلت در شهر قم

پنج مرکز غیردولتی بهزیستی در قم افتتاح می‌شود

فیلم‌های کودک و نوجوان در روستاهای قم اکران شد

پیش‌بینی وضعیت جوی آرام برای قم

پیش‌بینی وضعیت جوی آرام برای قم

فقدان ایمنی برخی بافت ها در قم،حادثه پلاسکو را تکرار می کند

طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در قم اجرا شود

وضعیت کانون‌های بیماری تب برفکی در قم بهبود یافت

دو تصادف در قم 11 مجروح و یک فوتی برجای گذاشت

پیش بینی کاهش مجدد دمای هوای قم در اواسط هفته آینده

40 درصد آب روستاهای قم از سرشاخه‌ها تأمین می‌شود

خاموشی های قم 98 درصد کاهش یافته است

خبرنگاران قمی در 3 رشته ورزشی رقابت کردند

480 همایش برای توسعه ورزش همگانی در قم برنامه ریزی شد

موفقیت 50درصدی درمان در مرکز درمان ناباروری جهاد قم/مراجعه بیماران از سراسر جهان به این مرکز

2 هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

بهره‌مندی 20هزار نفر از دوره‌های آموزشی جهاد دانشگاهی قم

صاحبان 50 درصد تولیدی‌های لباس قم تغییر شغل داده اند

افزایش 5 دستگاه خودروی کنترل نامحسوس پلیس در قم

مصدومیت 6نفر در حریق شهرک شکوهیه قم

اهدا خون اقدامی خداپسندانه و صدقه جاریه است

40 درصد فضاهای آموزشی قم توسط خیران ساخته شده است

94 درصد جمعیت قم از نعمت گاز بهره مند هستند

پخت 22 مدل غذا توسط بانوی تلاشگر قمی

دو و میدانی کاران قمی 6 مدال مسابقات قهرمانی کشور را کسب کردند

شدت گرمای هوا در قم طی روزهای آینده کاسته می‌شود