آخرين مطالب

تجهیر و آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم در استان قم اقتصادي

تجهیر و آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم در استان قم

  بزرگنمايي:

عصر قم -
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم خبرداد: همزمان با شروع فصل برداشت محصول گندم و کلزا، مراکز خرید تضمینی این محصولات برای کشاورزان استان قم، تجهیز و آماده شده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، بهزاد رادمنش امروز در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل غله و خدمات استان قم، برگزار شد، با اشاره به نزدیک بودن فصل برداشت محصولات گندم و کلزا در قم عنوان کرد: مراکز خرید تضمینی گندم و کلزا برای کشاورزان استان قم، تجهیز و آماده شده است و کشاورزان با مراجعه به این مراکز، می توانند محصولات خود را تحویل داده و به فروش برسانند.
وی بیان کرد: در بازه زمانی خرداد تا شهریور سال گذشته، مقدار 17 هزار و 840 تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است که خرید 2 هزار و 992 تن آن، توسط مباشر خرید در بخش جعفریه انجام شده و 14 هزار و 848 تن آن در مرکز سیلوی استان خریداری شد.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم، گفت: سال گذشته، برای اولین بار به کشاورزانی که محصولات خود را به سیلوی شهید نخعی استان قم تحویل می دادند کرایه حمل پرداخت شده و همین امر موجب شد تا استقبال بیشتری از سوی کشاورزان برای تحویل محصول گندم صورت گیرد.
افزایش بهای خرید گندم از کشاورزان در سال جاری
وی افزود: به ازای هریک کیلو گرم گندم در سال گذشته، هزار و 300 تومن بهای آن پرداخت می شد که در سال جاری این رقم به 1هزار و 700 تومن افزایش یافته است، هم چنین در سال گذشته به ازای هریک کیلو گرم گندم، 15 تومن کرایه حمل پرداخت می شد که امسال این رقم به 20 تومن افزایش یافته است.
رادمنش تاکید کرد: علاوه بر مرکز خرید ملکی استان قم که در کیلومتر 10 جاده اراک واقع شده است، مرکز خرید دیگری نیز در بخش جعفریه پیش بینی شده است که در این بخش، شرکت تعاونی روستایی جعفریه اقدام به تحویل محموله های با وزن کمتر از 8 تن می کند.
وی عنوان کرد: در سال گذشته 2هزار و 401 تن کلزا از 20 اردیبهشت 97 تا 3 خرداد 97 خریداری کردیم، که قیمت خریدمان 28 هزار و 665 ریال بوده است اما در سال جاری به 34 هزار 398 ریال افزایش پیدا کرده است.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم، گفت: برای کلزا هم یک مرکز خرید پیش بینی شده است که این مرکز هم در بخش جعفریه بوده و خرید کلزا در آن توسط شرکت تعاونی تولید روستایی گازران انجام می شود.
600میلیون تومان در هزینه خرید گندم در سال گذشته صرفه جویی شد
رادمنش تاکید کرد: در سال 97، باتوجه به تمهیدات و برنامه ریزی هایی که انجام شد، مبلغی بالغ بر 600 میلیون تومن صرفه جویی در هزینه های خریدمان نسبت به سال96 داشتیم که یکی از دلایل مهم این امر، هدایت گندم ها از مراکز خرید بخش خصوصی به مرکز خرید ملکی دولت بود.
وی با بیان اینکه امسال هم تمام تمهیدات لازم را جهت ارائه بهترین خدمات به کشاورزان استان انجام داده ایم، عنوان کرد: امیدواریم با صرف کمترین زمان و با سرعت بالا، نسبت به خرید و تحویل گرفتن محموله های تولید شده کشاورزان در مراکز اقدام کنیم.
رادمنش با اشاره به اینکه قم، یک استان مصرف کننده بوده و تولید گندمی که در قم انجام می شود تقریبا حدود 1و نیم ماه مصرف استان را تامین می کند، گفت: باقی مانده نیاز استان قم را از طریق وارد کردن گندم از استان های خوزستان، گلستان، لرستان، فارس تامین می شود.
8 هزار تن شکر در سال جاری به قم وارد شده است
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در رابطه با خرید تضمینی گندم از کشاورزان بیان کرد: این خرید تضمینی به این معنا است که دولت تولیدات یک بخش را به شرط ضمانت خرید، تحویل می گیرد و در صورتی که کشاورز نتواند محصول خود را از طریق دیگری به فروش رساند، دولت تضمین می دهد که محصول کشت شده او را پس از برداشت، از کشاورز خریداری کند.
رادمنش در رابطه با وضعیت شکر و شایعاتی که راجع به نبود این محصول در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: متاسفانه برخی افراد با انتشار اخبار کذب، فضای جامعه و اذهان عمومی را متشنج می کنند، در حالی که هیچ مشکلی در میزان شکر در کشور نداریم.
وی ادامه داد: در ماه های پایانی سال گذشته، 12هزار تن شکر وارد استان شد، در سال 98 نیز، حدود 8 هزار تن شکر به قم وارد شده است و هیچ کمبودی در خصوص این محصول وجود ندارد.
خروج آرد و گندم از کشور، قاچاق محسوب می شود
وی با بیان اینکه خروج گندم و آرد از کشور صد در صد ممنوع و قاچاق است، گفت: 13 یا 14 میلیون تن تولید را هیچ فرآیندی بجز در دولت نمی تواند مدیریت و نگهداری کند که این امر باعث می شود دست نااهلان از این محصول کوتاه باشد.
وی با اشاره به مرغوبیت و کیفیت بالای آرد استان، افزود: با توجه به کیفیت بالای آرد تولید قم، مقدار قابل توجهی از تولید در سایر استان ها توزیع می شود.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در خصوص افزایش قیمت آرد در سال جاری گفت: فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت نیست و در این خصوص چیزی ابلاغ نشده است.
وی در بخش دیگر به خدمات اداره کل غله استان قم طی 2سال نیم گذشته اشاره کرد و گفت: رویکرد اصلی تاکید بر تامین گندم مرغوب و عاری از هر نوع آلودگی برای استان بوده است؛ در این راستا تجهیز آزمایشگاه سیلو به مجهزترین دستگاه ها انجام شد و امروز آزمایشگاه قم یکی از مجهزترین آزمایشگاه های فنی کشور است.
رادمنش در خصوص شرایط نگهداری گندم گفت: گندم از چیدن تا آرد و پخت موجود زنده است و فعالیت متابولیسمی دارد، لذا اگر شرایط مناسب نگهداری را منظور نکنیم، فاسد و آلوده می شود، از این رو با تجهیز آزمایشگاه هر محموله گندم را به دقت مورد آزمایش قرار می گیرد و فاقد هرگونه آلودگی وارد استان می شود.
وی ادامه داد: خرید و استفاده از دستگاه نمونه بردار تمام اتوماتیک، بهسازی و ترمیم سیلوها، تامین و تخصیص کالاهای مورد نیاز استان و افزایش درصد سبوس نان از جمله فعالیت های صورت گرفته بوده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در خصوص اتصال سیلو به راه آهن عنوان کرد: علی رغم پیگیری های مکرر، این امر هنوز محقق نشده است؛ اگر سیلو متصل به راه آهن شود در هزینه های حمل و نقل و وقت صرفه جویی می شود.
رادمنش با تاکید بر اینکه از نیازهای اساسی استان تاکید کرد: متاسفانه علی رغم قول های 2 سال گذشته، تا امروز هیچ اقدام مثبتی از سوی راه آهن انجام نشده است، در صورت ادامه این روند و تعلل راه آهن، در بحث تامین گندم استان با مشکل مواجه خواهیم شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مساله مالیات از منظر فرهنگی برای مردم تبیین شود

حمایت از کارآفرینان و فعالان اقتصادی در دستور کار دولت است

40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد

ضرورت ارائه مشوق‌های مالیاتی برای فعالان عرصه‌ی تولید

کیفیت محصولات گلخانه‌ای در قم پایش می‌شود

مشکلات دامداران منطقه دامشهر قم برطرف می‌شود

جمعیت دام سبک کشور 30 درصد افزایش یافته‌ است

رئیس سازمان صمت: 250 واحد صنعتی راکد در قم شناسایی شد

افزایش تمایل خانواده‌های بجنوردی‌ به خرید نوشت‌افزار ایرانی

دستور توقف 24 مورد عملیات ساختمانی در قم

تکمیل حلقه‌های تولید اولویت سرمایه‌گذاری در قم است

قم، دومین استان کشور از نظر مطلوبیت تورم نقطه به نقطه

لزوم واگذاری پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوصی

نجات کشاورزی قم با عبور از آبیاری سنتی

سلام تلخ «ماه مدرسه» به جیب خالی مردم/ تأکید بر خرید کالای ایرانی

10 طرح تولیدی با اشتغال 337 تن در قم تکمیل می‌شود

تکمیل حلقه های تولید اولویت سرمایه گذاری در قم است

خط‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان قطعا احداث می‌شود

برخورد با عرضه‌کنندگان البسه با علائم نامتعارف و ممنوعه در قم

بانک ملی 543 میلیارد ریال وام ازدواج درقم پرداخت کرد

25 هزار هکتار از مزارع قم به زیر کشت پاییزه رفت

طرح جدید نظام بانکی، باعث ایجاد مشکلات جدید می‌شود

فرهنگ سازی برای مصرف کالاهای ایرانی وظیفه ای همگانی است

توسعه و رونق صنایع دستی استان با احداث شهرک زائر

بیم و امیدهای رونق تولید/ شرکت‌های دانش بنیان کلید توسعه اقتصادی

لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی برای شناخت ظرفیت‌های تولیدی استان/ اجرای طرح همیار تولید ملی در مدارس

توزیع نهاده‌های دامی در قم بدون توقف ادامه دارد

بازار مرغ درقم مطلوب است

50 درصد ازمرغ تولیدی باید با قیمت تنظیم بازار عرضه شود

متوسط قیمت کالاها در استان، پایین‌تر از متوسط کشوری است/ کنترل قیمت مرغ در قم

طرح و ایده‌ی تولیدی خود را به کجا ارائه دهیم؟

توجه به صنعت گردشگری مذهبی توسعه اقتصادی قم را تحقق می بخشد

تسهیلات بانکی سه واحد بوم گردی در آستارا پرداخت شد

روند کارآفرینی درقم تقویت می‌شود

سالانه 50 واحد صنعتی قم برای کاهش آلایندگی حمایت می‌شوند

872 انبار در سامانه جامع انبارهای قم تایید شد

روند احداث گلخانه در قم سرعت می‌گیرد

فرودگاه برای قم ضروری است/ توصیه به رئیس جمهور

تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند حضور فعال بخش خصوصی است

ظریف : دیدار بین روحانی و ترامپ قابل تصور نیست

احداث 120 هکتار گلخانه در سال 98

بهره‌برداری از 27پروژه در بخش کشاورزی قم در هفته دولت

افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های ریلی، صنعتی و آموزشی در قم

ارائه طرح جامع بانکداری اسلامی از حوزه

طرح جدید بانکداری نواقص گذشته را برطرف نکرده است

شناسایی 250 واحد صنعتی راکد در قم/ احیای 11 واحد طی امسال

لزوم فرهنگ‌سازی مناسب در امر قرض الحسنه

پرچم‌داری قم در راهبرد تغییر الگوی کشت با مشارکت دولت

حال صنعت چوب قم خوب نیست/خام فروشی 75درصد تولیدات چوبی استان

87 طرح عمرانی در بخش کهک قم به بهره برداری رسید