آخرين مطالب

تجهیر و آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم در استان قم اقتصادي

تجهیر و آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم در استان قم

  بزرگنمايي:

عصر قم -
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم خبرداد: همزمان با شروع فصل برداشت محصول گندم و کلزا، مراکز خرید تضمینی این محصولات برای کشاورزان استان قم، تجهیز و آماده شده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، بهزاد رادمنش امروز در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل غله و خدمات استان قم، برگزار شد، با اشاره به نزدیک بودن فصل برداشت محصولات گندم و کلزا در قم عنوان کرد: مراکز خرید تضمینی گندم و کلزا برای کشاورزان استان قم، تجهیز و آماده شده است و کشاورزان با مراجعه به این مراکز، می توانند محصولات خود را تحویل داده و به فروش برسانند.
وی بیان کرد: در بازه زمانی خرداد تا شهریور سال گذشته، مقدار 17 هزار و 840 تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است که خرید 2 هزار و 992 تن آن، توسط مباشر خرید در بخش جعفریه انجام شده و 14 هزار و 848 تن آن در مرکز سیلوی استان خریداری شد.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم، گفت: سال گذشته، برای اولین بار به کشاورزانی که محصولات خود را به سیلوی شهید نخعی استان قم تحویل می دادند کرایه حمل پرداخت شده و همین امر موجب شد تا استقبال بیشتری از سوی کشاورزان برای تحویل محصول گندم صورت گیرد.
افزایش بهای خرید گندم از کشاورزان در سال جاری
وی افزود: به ازای هریک کیلو گرم گندم در سال گذشته، هزار و 300 تومن بهای آن پرداخت می شد که در سال جاری این رقم به 1هزار و 700 تومن افزایش یافته است، هم چنین در سال گذشته به ازای هریک کیلو گرم گندم، 15 تومن کرایه حمل پرداخت می شد که امسال این رقم به 20 تومن افزایش یافته است.
رادمنش تاکید کرد: علاوه بر مرکز خرید ملکی استان قم که در کیلومتر 10 جاده اراک واقع شده است، مرکز خرید دیگری نیز در بخش جعفریه پیش بینی شده است که در این بخش، شرکت تعاونی روستایی جعفریه اقدام به تحویل محموله های با وزن کمتر از 8 تن می کند.
وی عنوان کرد: در سال گذشته 2هزار و 401 تن کلزا از 20 اردیبهشت 97 تا 3 خرداد 97 خریداری کردیم، که قیمت خریدمان 28 هزار و 665 ریال بوده است اما در سال جاری به 34 هزار 398 ریال افزایش پیدا کرده است.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم، گفت: برای کلزا هم یک مرکز خرید پیش بینی شده است که این مرکز هم در بخش جعفریه بوده و خرید کلزا در آن توسط شرکت تعاونی تولید روستایی گازران انجام می شود.
600میلیون تومان در هزینه خرید گندم در سال گذشته صرفه جویی شد
رادمنش تاکید کرد: در سال 97، باتوجه به تمهیدات و برنامه ریزی هایی که انجام شد، مبلغی بالغ بر 600 میلیون تومن صرفه جویی در هزینه های خریدمان نسبت به سال96 داشتیم که یکی از دلایل مهم این امر، هدایت گندم ها از مراکز خرید بخش خصوصی به مرکز خرید ملکی دولت بود.
وی با بیان اینکه امسال هم تمام تمهیدات لازم را جهت ارائه بهترین خدمات به کشاورزان استان انجام داده ایم، عنوان کرد: امیدواریم با صرف کمترین زمان و با سرعت بالا، نسبت به خرید و تحویل گرفتن محموله های تولید شده کشاورزان در مراکز اقدام کنیم.
رادمنش با اشاره به اینکه قم، یک استان مصرف کننده بوده و تولید گندمی که در قم انجام می شود تقریبا حدود 1و نیم ماه مصرف استان را تامین می کند، گفت: باقی مانده نیاز استان قم را از طریق وارد کردن گندم از استان های خوزستان، گلستان، لرستان، فارس تامین می شود.
8 هزار تن شکر در سال جاری به قم وارد شده است
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در رابطه با خرید تضمینی گندم از کشاورزان بیان کرد: این خرید تضمینی به این معنا است که دولت تولیدات یک بخش را به شرط ضمانت خرید، تحویل می گیرد و در صورتی که کشاورز نتواند محصول خود را از طریق دیگری به فروش رساند، دولت تضمین می دهد که محصول کشت شده او را پس از برداشت، از کشاورز خریداری کند.
رادمنش در رابطه با وضعیت شکر و شایعاتی که راجع به نبود این محصول در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: متاسفانه برخی افراد با انتشار اخبار کذب، فضای جامعه و اذهان عمومی را متشنج می کنند، در حالی که هیچ مشکلی در میزان شکر در کشور نداریم.
وی ادامه داد: در ماه های پایانی سال گذشته، 12هزار تن شکر وارد استان شد، در سال 98 نیز، حدود 8 هزار تن شکر به قم وارد شده است و هیچ کمبودی در خصوص این محصول وجود ندارد.
خروج آرد و گندم از کشور، قاچاق محسوب می شود
وی با بیان اینکه خروج گندم و آرد از کشور صد در صد ممنوع و قاچاق است، گفت: 13 یا 14 میلیون تن تولید را هیچ فرآیندی بجز در دولت نمی تواند مدیریت و نگهداری کند که این امر باعث می شود دست نااهلان از این محصول کوتاه باشد.
وی با اشاره به مرغوبیت و کیفیت بالای آرد استان، افزود: با توجه به کیفیت بالای آرد تولید قم، مقدار قابل توجهی از تولید در سایر استان ها توزیع می شود.
مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در خصوص افزایش قیمت آرد در سال جاری گفت: فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت نیست و در این خصوص چیزی ابلاغ نشده است.
وی در بخش دیگر به خدمات اداره کل غله استان قم طی 2سال نیم گذشته اشاره کرد و گفت: رویکرد اصلی تاکید بر تامین گندم مرغوب و عاری از هر نوع آلودگی برای استان بوده است؛ در این راستا تجهیز آزمایشگاه سیلو به مجهزترین دستگاه ها انجام شد و امروز آزمایشگاه قم یکی از مجهزترین آزمایشگاه های فنی کشور است.
رادمنش در خصوص شرایط نگهداری گندم گفت: گندم از چیدن تا آرد و پخت موجود زنده است و فعالیت متابولیسمی دارد، لذا اگر شرایط مناسب نگهداری را منظور نکنیم، فاسد و آلوده می شود، از این رو با تجهیز آزمایشگاه هر محموله گندم را به دقت مورد آزمایش قرار می گیرد و فاقد هرگونه آلودگی وارد استان می شود.
وی ادامه داد: خرید و استفاده از دستگاه نمونه بردار تمام اتوماتیک، بهسازی و ترمیم سیلوها، تامین و تخصیص کالاهای مورد نیاز استان و افزایش درصد سبوس نان از جمله فعالیت های صورت گرفته بوده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قم در خصوص اتصال سیلو به راه آهن عنوان کرد: علی رغم پیگیری های مکرر، این امر هنوز محقق نشده است؛ اگر سیلو متصل به راه آهن شود در هزینه های حمل و نقل و وقت صرفه جویی می شود.
رادمنش با تاکید بر اینکه از نیازهای اساسی استان تاکید کرد: متاسفانه علی رغم قول های 2 سال گذشته، تا امروز هیچ اقدام مثبتی از سوی راه آهن انجام نشده است، در صورت ادامه این روند و تعلل راه آهن، در بحث تامین گندم استان با مشکل مواجه خواهیم شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توزیع بیش از 90درصد مایحتاج عمومی قم توسط تشکل‌های صنفی

سد کوچری 209 میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد

3 هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم ایجاد شد

سه میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد

اجرای طرح جامع تب برفکی در استان قم

تعیین ایستگاه گارمانوری بعنوان دهکده لجستیک استان

جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان قم برگزار شد

شرایط برای ایجاد کسب و کارهای سودآور خانگی در بخش کشاورزی فراهم است

افزایش 12 درصدی مصرف آب در فصل بهار

مصرف آب در قم 12 درصد افزایش یافت/ احتمال شور شدن آب قم

افزایش مصرف آب در قم نگران کننده است

5100 فرصت شغلی جدید در بخش صنعت قم ایجاد خواهد شد

6 واحد صنعتی راکد در قم به چرخه تولید بازگشت

امهال بدهی کشاورزان قم از اول تیرماه آغاز می‌شود

توزیع نادرست مواد اولیه مشکل اصلی صنعت کفش قم است

زیر ساخت‌های اقامتی و گردشگری قم ضعیف است

قم تا سال 1407 آب دارد

19 واحد صنعتی و تولیدی راکد در قم به چرخه تولید بازگشت

تشویق و جریمه در انتظار کم مصرف ها و پرمصرف های برق خانگی در قم

کمتر از 12 درصد از زباله های قم بازیافت می شود

ظرفیت اشتغال 5 هزار نفری در منطقه سلفچگان

واحدهای صنعتی قم با کاهش مصرف برق پاداش دریافت می کنند

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان آماده استقرار صنایع خودروسازی است

درآمدهای استان قم 34 درصد رشد خواهد داشت

بیش از 10 هزار تن گندم از کشاورزان قمی خریداری شد

توسعه مزارع گل محمدی در قم بر اساس راهبرد تغییر الگوی کشت است

ارائه خدمات الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی به اعضای نظام مهندسی قم

537 هکتار از مراتع قم در سال جاری دچار حریق شده است

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

محدودیتی برای بخشودگی جرایم مالیاتی بخش های تولیدی قم نداریم

سیل به 1200 کارگاه صنایع دستی کشور خسارت زد

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

تولید قم در مسیر رونق و شکوفایی

افتتاح 33 پروژه تولیدی در هفته جهاد کشاورزی

باید درصدد رفع مشکلات تولیدکنندگان باشیم

تعیین تعرفه‌های جدید آب‌بها/ تشویق کم مصرف‌ها، جریمه پرمصرف‌ها

جاری شدن آب در رودخانه قمرود

آغاز پرداخت تسهیلات رونق تولید به اصناف قم

ظرفیت‌های استان قم در شرکت‌های دانش بنیان نمود پیدا کند

رشد 30 درصدی صادرات از قطب صنعت کفش ماشینی کشور در شرایط تحریم

تداوم ناکامی‌های «امیر مهدی زاده» این بار در خاک چین

تثبیت قیمت و آرامش به بازارهای قم بازمی‌گردد

حوزه‌های سرمایه‌گذاری وقف در قم شناسایی شود

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مودیان صاحبان مشاغل تا پایان خردادماه می باشد

کشت نشایی مناسب شرایط آب و هوایی قم است

سرانه مصرف آب قم باید نصف شود

طرح اتصال سیلو به راه آهن قم تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

توسعه حمل و نقل ریلی، قیمت کالاهای اساسی را کاهش می‌دهد

3 هزار و 740 تن شکر در قم توزیع شد

قیمت برنج پس از ماه مبارک رمضان کاهش می یابد