آخرين مطالب

مسئول بسیج سازندگی قم:

500واحد مسکونی برای سیل زدگان توسط جهادگران قمی ساخته می شود اجتماعي

500واحد مسکونی برای سیل زدگان توسط جهادگران قمی ساخته می شود

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده، 500 واحد مسکونی برای سیل زدگان شهرستان دوره چگنی استان لرستان توسط گروه های جهادی استان قم ساخته خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سرهنگ پاسدار علی دستوری روز پنجشنبه به مناسبت هفته بسیج سازندگی در گفت و گو با اصحاب رسانه در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قم بیان کرد: فعالیت های اولیه و ضروری در مناطق سیل زده توسط گروه های جهادی اعزامی از قم انجام شده است و اکنون به دنبال ساخت مسکن برای سیل زدگان در همراهی با دولت و بنیاد مسکن هستیم.
وی افزود: به همین منظور، گروه های تخصصی عمران و ساخت و ساز بسیج سازندگی استان قم فراخوان شده اند و داوطلبان فعال در این گروه ها برای آغاز مراحل ساخت واحدهای مسکونی سیل زدگان آمادگی کامل دارند.
وی ادامه داد: ساخت منازل مورد نیاز سیل زدگان کار بزرگی است که نیاز به کمک های مردمی دارد و در این رابطه طرح هر مسجد یک منزل می تواند نقش موثری در جبران محدودیت های اعتباری و سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز ها در مناطق حادثه دیده داشته باشد.
پس از وقوع سیل در برخی از نقاط کشور، پیشنهادی مبنی بر حضور و مشارکت فعال مساجد در امر مسکن سازی مناطق سیل زده با عنوان «طرح جهاد همبستگی ملی» از سوی سازمان بسیج مستضعفین مطرح شد که در آن اهالی هر مسجد ساخت و بازسازی یک واحد مسکونی در مناطق آسیب دیده را بر عهده می گیرند.
دستوری گفت: فعالیت های بسیج سازندگی قم در مناطق سیل زده به صورت سازماندهی شده و منسجم صورت می گیرد و روند خدمت رسانی به سیلزدگان در قالب فعالیت های خودجوش گروه های جهادی همچنان ادامه دارد.
** 655 جهادگر از قم به سیل زدگان امداد رسانی کردند
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مدت 655 جهادگر در قالب 33 گروه جهادی از این استان در مناطق سیل زده کشور حضور یافتند و به حادثه دیدگان خدمت رسانی کردند.
وی افزود: به طور متوسط هرگروه جهادی هفت روز در مناطق یاد شده مستقر بودند که بدین ترتیب چهار هزار و 585 نفر روز اعزام از سوی بسیج سازندگی قم برای کمک به سیل زدگان انجام شده است.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم با اشاره به این که گروه های جهادی این استان از همه اقشار بسیج همچون طلاب و دانشجویان بودند، بیان کرد: این جهادگران در سه استان لرستان مناطق چگینی، معمولان و پلدختر، خوزستان مناطق سوسنگرد، شوش و حمیدیه و گلستان در مناطق آق قلا و گمیشان مستقر بودند.
وی ادامه داد: اقدامات اولیه در خصوص برقراری راه های دسترسی، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز همچون آب و گاز رسانی، پاکسازی و لایروبی منازل، توزیع اقلام مورد نیاز مردم و کمک به شستشوی قالی های سیل زدگان انجام شده است و هم اکنون برنامه ریزی برای ایجاد اسکان دایم مردم در مناطق سیل زده در اولویت قرار دارد.
دستوری گفت: نیروهای جهادگر بسیجی استان قم در کنار اقدامات یاد شده، فعالیت های گسترده ای نیز در زمینه های بهداشتی و درمانی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان به انجام رساندند.
وی بیان کرد: حضور موکب های اربعین و فعالیت گسترده جهادگران برای تهیه و توزیع غذا در مناطق سیلزده موجب شد بیش از 90 هزار پرس غذا میان سیلزدگان توزیع شود.
وی ادامه داد: اجرای بیش از 60 مراسم و برنامه فرهنگی و همچنین 350 مورد خدمات بهداشتی و درمانی از دیگر فعالیت های جهادگران قمی در مناطق سیل زده بود.
وقوع سیل در روزهای نخستین سال جاری منجر به خسارت های جانی و مالی فراوان در برخی از نقاط کشور شد؛ روند خدمت رسانی به حادثه دیدگان توسط دستگاه های مختلف و مشارکت مردم از همان روزهای نخست وقوع سیل جریان یافت و اکنون ساخت مسکن و ایجاد سرپناه دایمی برای سیلزدگان در اولویت برنامه های کمک رسانی قرار دارد.
قم به عنوان معین استان لرستان در سیل اخیر تعیین و شماره حساب 3810-36-11503434-005 بانک انصار نیز به نام سازمان بسیج سازندگی قم جهت واریز کمک‌های نقدی به سیل زدگان اعلام شده است.
سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) با تشکیل قرارگاه حضرت معصومه(س) برای کمک رسانی به مردم سیل زده لرستان و نیز اعزام گروه‌های جهادی استان به این منطقه اقدام کرده است.
دستوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اشتغال و کارآفرینی، امور فنی و عمرانی، بهداشت و درمان و مسائل فرهنگی و اجتماعی از حوزه های مورد توجه بسیج سازندگی در فرآیند خدمت رسانی به اقشار مختلف مردم است.
وی بیان کرد: فعالیت های بسیج سازندگی استان قم در محورهای یادشده بسیار چشمگیر است و تنها در سال گذشته در بخش امور فنی و عمرانی 50 طرح با اعتباری بیش از 25 میلیارد ریال به صورت مشارکتی توسط این نهاد با مجموعه دستگاه های اجرایی استان به انجام رسید.
وی ادامه داد: این طرح ها شامل ساخت و بازسازی مسجد، اجرای طرح های آبرسانی، احداث و مرمت خانه های عالم و محروم در مناطق روستایی، احداث مجموعه های ورزشی و فعالیت های عمرانی در مناطق حاشیه ای شهر همچون جدول گذاری و آسفالت و اصلاح معابر بوده است.
** اجرای 514 طرح سازندگی طی سال جاری در استان قم
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم در ادامه گفت: در سال جاری نیز 514 طرح سازندگی با رویکرد طرح های زودبازده و عام المنفعه در این استان اجرا می شود و در همین رابطه کارگروه بسیج سازندگی استان به ریاست استاندار تشکیل و تعامل خوبی با مجموعه دستگاه های اجرایی برقرار شده است.
وی بیان کرد: در صورت وجود حمایت های لازم این طرح ها تا قبل از شهریور ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید و نقش موثری در فرآینده خدمت رسانی به مردم دارد.
وی ادامه داد: اجرای گسترده طرح های اشتغالزایی و کارآفرینی، برقراری نمایشگاه های عرضه محصولات خانگی و اقتصاد مقاومتی، راه اندازی و حمایت از ایجاد کارگاه های زودبازده و ارائه تسهیلات خود اشتغالی توسط بسیج سازندگی قم موجب شکل گیری صدها فرصت های شغلی جدید در مجموعه استان شده است.
دستوری گفت: همچنین اجرای طرح ایران یار با هدف آشنایی اقشار مختلف مردم با موضوع کسب و کار در دستور کار بسیج سازندگی استان قرار دارد و برای کمک به خروج واحدهای تولید از وضعیت رکود تمام ظرفیت های خود را به کار خواهیم بست.
وی بیان کرد: اجرای طرح جهاد روشنایی و ایجاد 200 نیروگاه خورشیدی کوچک در مناطق کمتر برخوردار استان را نیز با هدف ارتقا وضعیت معیشتی مردم بومی آن مناطق دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: طرح همگام با کشاورز نیز با هدف افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری قم توسط کارشناسان بسیج سازندگی استان دنبال می شود.
طرح «بسیج همگام با کشاورز» توسط بسیج جامعه مهندسین کشاورزی و بسیج سازندگی استان دنبال می شود که در آن کشاورزان مناطق هدف با روش های علمی افزایش کمی و کیفی محصولات تولیدی خود آشنا می شوند.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: برای ایجاد قطب های صنعتی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، مجوزهای لازم برای صنایع تبدیلی و تکمیلی در محصولات لبنی، پوشاک و گوهر تراشی گرفته شده و اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است.
وی بیان کرد: در عرصه بهداشت و درمان نیز بسیج سازندگی استان قم از 15 گروه جهادی فعال برخوردار است که تنها در سال گذشته بیش از پنج هزار ویزیت رایگان عمومی و تخصصی توسط این گروه ها انجام شده است.
وی ادامه داد: توزیع داروی مورد نیاز بیماران و ارائه خدمات مشاوره ای درمان از دیگر اقدامات بسیج سازندگی استان در بخش بهداشت و درمان است.
دستوری گفت: اکنون 165 گروه جهادی در مجموعه بسیج سازندگی استان قم فعالیت می کنند که از این میان 15 گروه ویژه، 50 گروه فعال و بقیه در وضعیت عادی هستند که با ارائه آموزش های لازم، زمینه ارتقا آنان در دستور کار است.
وی بیان کرد: یکی از راهبردهای بسیج سازندگی استان، تشکیل گروه های جهادی محله محور است که تاکنون 50 گروه در این رابطه تشکیل شده اند واقدامات برای تشکیل 200 گروه جهادی محله محور در قم ادامه دارد.
وی ادامه داد: مباحث فرهنگی پایه همه فعالیت های بسیج سازندگی است و به دنبال آن هستیم که تمام فعالیت های این نهاد دارای پیوست فرهنگی باشد و به همین منظور ترویج فرهنگ کار و خرید کالای ایرانی برای تقویت اقتصاد ملی، در اولویت برنامه های بسیج سازندگی قرار دارد.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: برای ترویج مباحث فرهنگی در کنار اقدامات سازندگی از ظرفیت طلاب و دانشجویان در برنامه های جهادی به شکل مطلوب استفاده می شود.
وی بیان کرد: ارائه 132 سری جهیزیه کامل، هدیه یک هزار و 800 بسته لوازم التحریر و برگزاری 750 جشن تکلیف در مناطق کمتر برخوردار استان از جمله برنامه های فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی قم در سال گذشته بود.
بیش از سه هزار و 500 جهادگر بسیجی در قالب 165 گروه جهادی به صورت داوطلبانه در فعالیت های بسیج سازندگی استان قم، حضور دارند.
محرومیت زدایی و انجام طرح های عام المنفعه از اهداف بسیج سازندگی است که در اردیبهشت ماه سال 1379 به فرمان رهبر معظم انقلاب، تشکیل شد.
اجرای 514 طرح عمرانی شامل 200 طرح ساخت مسکن برای مددجویان و نیازمندان و 150 طرح در حوزه آبرسانی روستایی و اصلاح شبکه آب روستایی و کشاورزی برای سال 98 در سازمان بسیج سازندگی قم تعریف شده است.
7405/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراخوان مشمولان اعزامی فارغ التحصیلان آموزش عالی در شهریور98

10 باند سرقت در قم منهدم شد

همه چیز درباره خارج‌ نشینی فرزندان شهردار قم

هوای قم طی روزهای آینده گرمتر می‌شود

تربیت، وظیفه اصلی بانوان / در زمینه تربیت کودکان ضعیف عمل کرده‌ایم

کاهش چشمگیر آمار شرارت ها در استان قم، نسبت به سال گذشته

ارائه اکثر قریب به اتفاق خدمات پزشکی در استان قم/عدم نیاز مراجعه بیماران قمی به استان های همجوار

3300 خانواده محروم در قم زیر تیغ اجاره‌نشینی/اهمیت پویش‌های مردمی

افزایش 600 درصدی جرایم فضای مجازی در قم

پیش بینی وزش باد در هفته جاری/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

رییس کل جدید دادگستری قم معرفی شد

کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی از اولویت‌های دادگستری قم

باید بدون تبعیض با مفسدین برخورد شود

قم دارای کمترین فساد مالی و اخلاقی در کشور

نظارت بر واحدهای فرآورده‌های گوشتی قم افزایش می‌یابد

روایت زندگی شهدای قرآنی فاجعه منا به چاپ دوم رسید

تصادفات رانندگی در قم 14 مجروح و 2 کشته برجای گذاشت

بازداشت کارمند اداره میراث فرهنگی قم به اتهام اخذ رشوه

67 دوربین ثبت تخلف در محورهای مواصلاتی قم فعال است

خطوط اتوبوسرانی قم نیاز به اصلاح و بازنگری دارد

سمن‌های فعال در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی، حمایت می‌شوند

160 تشکل مردم نهاد در قم فعال است

تشکل‌های مردم نهاد، سرمایه‌های مهم اجتماعی هستند

طرح ترخیص وسایل نقلیه به مناسبت اعیاد قربان و غدیر در قم

ماهیگیران متخلف در قم دستگیر شدند

استقبال باشکوه از زائرین اربعین وظیفه‌ی همه‌ی دستگاه‌ها است

لزوم جلوگیری از تخلیه پسماند در بستر رودخانه‌های قم

82 درصد مردم قم کارت هوشمند ملی دریافت کرده اند

تایید شد : حسن عباسی و حسن رعیت بازداشت شدند

پیکر آیت‌الله محسنی به خاک سپرده شد

تاکید پلیس بر توقف تولید خودروهای ناایمن/"عدم توجه به جلو" عامل بسیاری از تصادفات

ایمن‌سازی راه‌ها، موجب کاهش 95درصدی حوادث ترافیکی می‌شود

ضرورت توجه ویژه به تقویت زیرساخت‌های پلیس راه استان قم

مشکلات عکاسان خبری در قم/ درخواست تشکیل صنفی برای عکاسان

سالانه بیش از پنج میلیون ترافیک پستی در قم ثبت می‌شود

7 آتش نشان در حریق کاروانسرای میدان کهنه قم مصدوم شدند

برخورد جدی با کسانی که حق‎آبه زیست‌محیطی را پمپاژ می‎کنند

استقرار ناوگان آتشنشانی در 12 نقطه شهر در روز عرفه

باد موافق ساماندهی میدان مطهری قم به حرکت درآمد

دمای هوای قم در تیرماه بیش از 3 درجه افزایش داشته است

اختصاص 5 مرکز ذبح بهداشتی و 10 جایگاه عرضه دام در قم

دمای هوای قم در تیرماه بیش از 3 درجه افزایش داشته است

14 مجروح در تصادف زنجیره ای اتوبان قم-تهران

راهکارهای اقتصادی مورد تاکید مقام معظم رهبری، باید بومی سازی شود

اعمال محدودیت های ترافیکی روز عرفه در قم

انهدام باند سارقان 37 رأس احشام در قم

«مار کوتوله پارسی» برای اولین بار در قم مشاهده شد

معاون استاندار: صدور پروانه تجاری‌سازی در قم ضابطه مناسبی ندارد

بازداشت مدیر اسبق غله استان قم

مردم اموات را در آرامستان‌های مجاز دفن کنند