آخرين مطالب

مسئول بسیج سازندگی قم:

500واحد مسکونی برای سیل زدگان توسط جهادگران قمی ساخته می شود اجتماعي

500واحد مسکونی برای سیل زدگان توسط جهادگران قمی ساخته می شود

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده، 500 واحد مسکونی برای سیل زدگان شهرستان دوره چگنی استان لرستان توسط گروه های جهادی استان قم ساخته خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سرهنگ پاسدار علی دستوری روز پنجشنبه به مناسبت هفته بسیج سازندگی در گفت و گو با اصحاب رسانه در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قم بیان کرد: فعالیت های اولیه و ضروری در مناطق سیل زده توسط گروه های جهادی اعزامی از قم انجام شده است و اکنون به دنبال ساخت مسکن برای سیل زدگان در همراهی با دولت و بنیاد مسکن هستیم.
وی افزود: به همین منظور، گروه های تخصصی عمران و ساخت و ساز بسیج سازندگی استان قم فراخوان شده اند و داوطلبان فعال در این گروه ها برای آغاز مراحل ساخت واحدهای مسکونی سیل زدگان آمادگی کامل دارند.
وی ادامه داد: ساخت منازل مورد نیاز سیل زدگان کار بزرگی است که نیاز به کمک های مردمی دارد و در این رابطه طرح هر مسجد یک منزل می تواند نقش موثری در جبران محدودیت های اعتباری و سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز ها در مناطق حادثه دیده داشته باشد.
پس از وقوع سیل در برخی از نقاط کشور، پیشنهادی مبنی بر حضور و مشارکت فعال مساجد در امر مسکن سازی مناطق سیل زده با عنوان «طرح جهاد همبستگی ملی» از سوی سازمان بسیج مستضعفین مطرح شد که در آن اهالی هر مسجد ساخت و بازسازی یک واحد مسکونی در مناطق آسیب دیده را بر عهده می گیرند.
دستوری گفت: فعالیت های بسیج سازندگی قم در مناطق سیل زده به صورت سازماندهی شده و منسجم صورت می گیرد و روند خدمت رسانی به سیلزدگان در قالب فعالیت های خودجوش گروه های جهادی همچنان ادامه دارد.
** 655 جهادگر از قم به سیل زدگان امداد رسانی کردند
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مدت 655 جهادگر در قالب 33 گروه جهادی از این استان در مناطق سیل زده کشور حضور یافتند و به حادثه دیدگان خدمت رسانی کردند.
وی افزود: به طور متوسط هرگروه جهادی هفت روز در مناطق یاد شده مستقر بودند که بدین ترتیب چهار هزار و 585 نفر روز اعزام از سوی بسیج سازندگی قم برای کمک به سیل زدگان انجام شده است.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم با اشاره به این که گروه های جهادی این استان از همه اقشار بسیج همچون طلاب و دانشجویان بودند، بیان کرد: این جهادگران در سه استان لرستان مناطق چگینی، معمولان و پلدختر، خوزستان مناطق سوسنگرد، شوش و حمیدیه و گلستان در مناطق آق قلا و گمیشان مستقر بودند.
وی ادامه داد: اقدامات اولیه در خصوص برقراری راه های دسترسی، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز همچون آب و گاز رسانی، پاکسازی و لایروبی منازل، توزیع اقلام مورد نیاز مردم و کمک به شستشوی قالی های سیل زدگان انجام شده است و هم اکنون برنامه ریزی برای ایجاد اسکان دایم مردم در مناطق سیل زده در اولویت قرار دارد.
دستوری گفت: نیروهای جهادگر بسیجی استان قم در کنار اقدامات یاد شده، فعالیت های گسترده ای نیز در زمینه های بهداشتی و درمانی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان به انجام رساندند.
وی بیان کرد: حضور موکب های اربعین و فعالیت گسترده جهادگران برای تهیه و توزیع غذا در مناطق سیلزده موجب شد بیش از 90 هزار پرس غذا میان سیلزدگان توزیع شود.
وی ادامه داد: اجرای بیش از 60 مراسم و برنامه فرهنگی و همچنین 350 مورد خدمات بهداشتی و درمانی از دیگر فعالیت های جهادگران قمی در مناطق سیل زده بود.
وقوع سیل در روزهای نخستین سال جاری منجر به خسارت های جانی و مالی فراوان در برخی از نقاط کشور شد؛ روند خدمت رسانی به حادثه دیدگان توسط دستگاه های مختلف و مشارکت مردم از همان روزهای نخست وقوع سیل جریان یافت و اکنون ساخت مسکن و ایجاد سرپناه دایمی برای سیلزدگان در اولویت برنامه های کمک رسانی قرار دارد.
قم به عنوان معین استان لرستان در سیل اخیر تعیین و شماره حساب 3810-36-11503434-005 بانک انصار نیز به نام سازمان بسیج سازندگی قم جهت واریز کمک‌های نقدی به سیل زدگان اعلام شده است.
سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) با تشکیل قرارگاه حضرت معصومه(س) برای کمک رسانی به مردم سیل زده لرستان و نیز اعزام گروه‌های جهادی استان به این منطقه اقدام کرده است.
دستوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اشتغال و کارآفرینی، امور فنی و عمرانی، بهداشت و درمان و مسائل فرهنگی و اجتماعی از حوزه های مورد توجه بسیج سازندگی در فرآیند خدمت رسانی به اقشار مختلف مردم است.
وی بیان کرد: فعالیت های بسیج سازندگی استان قم در محورهای یادشده بسیار چشمگیر است و تنها در سال گذشته در بخش امور فنی و عمرانی 50 طرح با اعتباری بیش از 25 میلیارد ریال به صورت مشارکتی توسط این نهاد با مجموعه دستگاه های اجرایی استان به انجام رسید.
وی ادامه داد: این طرح ها شامل ساخت و بازسازی مسجد، اجرای طرح های آبرسانی، احداث و مرمت خانه های عالم و محروم در مناطق روستایی، احداث مجموعه های ورزشی و فعالیت های عمرانی در مناطق حاشیه ای شهر همچون جدول گذاری و آسفالت و اصلاح معابر بوده است.
** اجرای 514 طرح سازندگی طی سال جاری در استان قم
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم در ادامه گفت: در سال جاری نیز 514 طرح سازندگی با رویکرد طرح های زودبازده و عام المنفعه در این استان اجرا می شود و در همین رابطه کارگروه بسیج سازندگی استان به ریاست استاندار تشکیل و تعامل خوبی با مجموعه دستگاه های اجرایی برقرار شده است.
وی بیان کرد: در صورت وجود حمایت های لازم این طرح ها تا قبل از شهریور ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید و نقش موثری در فرآینده خدمت رسانی به مردم دارد.
وی ادامه داد: اجرای گسترده طرح های اشتغالزایی و کارآفرینی، برقراری نمایشگاه های عرضه محصولات خانگی و اقتصاد مقاومتی، راه اندازی و حمایت از ایجاد کارگاه های زودبازده و ارائه تسهیلات خود اشتغالی توسط بسیج سازندگی قم موجب شکل گیری صدها فرصت های شغلی جدید در مجموعه استان شده است.
دستوری گفت: همچنین اجرای طرح ایران یار با هدف آشنایی اقشار مختلف مردم با موضوع کسب و کار در دستور کار بسیج سازندگی استان قرار دارد و برای کمک به خروج واحدهای تولید از وضعیت رکود تمام ظرفیت های خود را به کار خواهیم بست.
وی بیان کرد: اجرای طرح جهاد روشنایی و ایجاد 200 نیروگاه خورشیدی کوچک در مناطق کمتر برخوردار استان را نیز با هدف ارتقا وضعیت معیشتی مردم بومی آن مناطق دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: طرح همگام با کشاورز نیز با هدف افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری قم توسط کارشناسان بسیج سازندگی استان دنبال می شود.
طرح «بسیج همگام با کشاورز» توسط بسیج جامعه مهندسین کشاورزی و بسیج سازندگی استان دنبال می شود که در آن کشاورزان مناطق هدف با روش های علمی افزایش کمی و کیفی محصولات تولیدی خود آشنا می شوند.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: برای ایجاد قطب های صنعتی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، مجوزهای لازم برای صنایع تبدیلی و تکمیلی در محصولات لبنی، پوشاک و گوهر تراشی گرفته شده و اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است.
وی بیان کرد: در عرصه بهداشت و درمان نیز بسیج سازندگی استان قم از 15 گروه جهادی فعال برخوردار است که تنها در سال گذشته بیش از پنج هزار ویزیت رایگان عمومی و تخصصی توسط این گروه ها انجام شده است.
وی ادامه داد: توزیع داروی مورد نیاز بیماران و ارائه خدمات مشاوره ای درمان از دیگر اقدامات بسیج سازندگی استان در بخش بهداشت و درمان است.
دستوری گفت: اکنون 165 گروه جهادی در مجموعه بسیج سازندگی استان قم فعالیت می کنند که از این میان 15 گروه ویژه، 50 گروه فعال و بقیه در وضعیت عادی هستند که با ارائه آموزش های لازم، زمینه ارتقا آنان در دستور کار است.
وی بیان کرد: یکی از راهبردهای بسیج سازندگی استان، تشکیل گروه های جهادی محله محور است که تاکنون 50 گروه در این رابطه تشکیل شده اند واقدامات برای تشکیل 200 گروه جهادی محله محور در قم ادامه دارد.
وی ادامه داد: مباحث فرهنگی پایه همه فعالیت های بسیج سازندگی است و به دنبال آن هستیم که تمام فعالیت های این نهاد دارای پیوست فرهنگی باشد و به همین منظور ترویج فرهنگ کار و خرید کالای ایرانی برای تقویت اقتصاد ملی، در اولویت برنامه های بسیج سازندگی قرار دارد.
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) قم گفت: برای ترویج مباحث فرهنگی در کنار اقدامات سازندگی از ظرفیت طلاب و دانشجویان در برنامه های جهادی به شکل مطلوب استفاده می شود.
وی بیان کرد: ارائه 132 سری جهیزیه کامل، هدیه یک هزار و 800 بسته لوازم التحریر و برگزاری 750 جشن تکلیف در مناطق کمتر برخوردار استان از جمله برنامه های فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی قم در سال گذشته بود.
بیش از سه هزار و 500 جهادگر بسیجی در قالب 165 گروه جهادی به صورت داوطلبانه در فعالیت های بسیج سازندگی استان قم، حضور دارند.
محرومیت زدایی و انجام طرح های عام المنفعه از اهداف بسیج سازندگی است که در اردیبهشت ماه سال 1379 به فرمان رهبر معظم انقلاب، تشکیل شد.
اجرای 514 طرح عمرانی شامل 200 طرح ساخت مسکن برای مددجویان و نیازمندان و 150 طرح در حوزه آبرسانی روستایی و اصلاح شبکه آب روستایی و کشاورزی برای سال 98 در سازمان بسیج سازندگی قم تعریف شده است.
7405/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تدابیر لازم برای کنترل سیلاب احتمالی درقم باید اندیشیده شود

پل های عابرپیاده قم مجهز به آسانسور می شوند

قطع برق در بخش های قم مشکل ساز است

شورای اطلاع رسانی به دنبال ایجاد ساختارهای نوین ارتباطی درقم است

303هزار قمی تحت پوشش بسیج کنترل فشار خون قرار می گیرند

وضعیت فاضلاب پردیسان قم بحرانی است

پل های عابرپیاده قم مجهز به آسانسور می شود

تلفات سالیانه تصادف های قم معادل سقوط یک فروند هواپیماست

46 درصد تصادفات منجر به فوت درقم مربوط به موتورسواران است

وضعیت فاضلاب پردیسان بحرانی است

دستگیری 12 نفر به علت سوء استفاده از دفترچه‌های بیمه درمانی در قم

2 وقف جدید به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان در قم ثبت شد

پلمب 35 واحد صنفی در اجرای طرح برخورد با روزه خواری در قم

پلمب 35 واحد صنفی با اجرای طرح برخورد با روزه خواری در قم

35 واحد صنفی متخلف در قم پلمپ شد

پلمپ 35 واحد صنفی با اجرای طرح روزه خواری در قم

امام حسن مجتبی(ع)، سبط اکبر و سرور جوانان اهل بهشت

عوامل صلح امام حسن(ع)/ امامی که دو بار اموال خود را به فقرا بخشید

شهر قم، روزی 1 میلیارد و 300 هزار تومان هزینه نگهداری دارد

رسانه و روابط عمومی نقش مهمی در تبیین فرهنگ شهروندی دارند

برگزاری کارگاه‌های آموزشی سواد رسانه ویژه رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها

روابط عمومی نباید دیواری بین رسانه و مدیران باشد

مردم قم صدها جلد قرآن و مفاتیح به سیلزدگان اهدا کردند

مدیریت شهر قم روزانه 13 میلیارد ریال هزینه نیاز دارد

میزان با سوادی در قم 4 درصد بالاتر از میانگین کشوری است

12 هزار قمی در سال گذشته از نعمت سواد بهره مند شدند

چند خبر کوتاه از شهرداری قم

آیت الله سبحانی: پیشرفت جامعه درگرو توجه به علم و دانش است

کشف محموله حدود 4 میلیارد ریالی کالای قاچاق در قم

نخستین اسکروپمپ فاضلابی کشور در قم تولید شد

ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مناسبت‌های ملی-مذهبی تقویت می‌شود

کشف محموله 4 میلیارد ریالی کالای قاچاق در قم

افزایش 20 درصدی نرخ کرایه اتوبوس و مینی بوس ها در قم

کشف حدود 25 هزار لیتر نفت کوره قاچاق در قم

انتظارقم برای برپایی جشن پایان بی سوادی

برخی از خانه های ویلایی، تفاوت زیادی با آپارتمان ندارد

آپارتمان نشینی، فرهنگی وارداتی و بلایی بود که نشاط را از کودکان گرفت

راه‌اندازی قم کارت به منظور پرداخت هزینه پارکومتر و حمل‌ونقل

در زندگی آپارتمانی، بسیاری از استعدادهای کودکان عقیم می‌ماند

امضای تفاهم‌نامه ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه‌های علمیه

تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخد و حوزه‌های علمیه امضا شد

توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر است

حوزه علمیه آماده همکاری در بحث پیشگیری از مواد مخدر است

پرونده مرکز چشم پزشکی تابان قم در مرحله رسیدگی است

25 سازمان در قم پیرامون حجاب و حجاب تکلیف قانونی دارند

آیت الله سبحانی: انتقاد پذیری از ویژگیهای مدیر موفق است

طرح نظارت اورژانس 115 در بخش های اورژانس بیمارستانی

کوچک شدن سفره کارگر ایرانی

سارق 500 کیلوگرم میلگرد طرح پل مرجعیت قم دستگیر شد

آیین غبارروبی حرم بانوی کریمه اهل‌بیت(س) برگزار شد