آخرين مطالب

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت اقتصادي

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت

  بزرگنمايي:

عصرقم- مهرداد غضنفری روز چهارشنبه درجلسه کارگروه تخصصی ستاد اقتصاد مقاومتی در استانداری قم، روند کاهش نرخ بیکاری در استان را مطلوب دانست و ادامه داد: بنیاد برکت در روستاهای منطقه قمرود قم 300 طرح اقتصاد روستایی تعریف کرده است که باید تلاش برای جذب اعتبار و اجرایی شدن این طرح ها مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به وجود حدود 4 هزار بیکار در روستاهای قم گفت: ایجاد اشتغال در روستاها به عنوان یک اولویت در سال 98 باید در دستور کار قرار گیرد تا قم به عنوان نخستین استان کشور در به صفر رساندن بیکاری در این مناطق باشد.
وی ادامه داد: قم ظرفیت تبدیل به دومین استان کشور در تامین انرژی خورشیدی است که در این زمینه باید سیاست گذاری و راهبردهای استان رسیدن به این جایگاه باشد.
غضنفری باانتقاد از عدم تسلط و آگاهی مدیران استان به مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت: برخی مدیران با گذشت بیش از سه سال از مطرح شدن مفهوم اقتصاد مقاومتی، با مفهوم آن آشنا نیستند.
وی،درون زایی، برون نگری، دانش بنیانی و مردم محوری را از جمله ابعاد اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برخی طرح های ارائه شده دستگاه های مختلف استان نشان از عدم درک صحیح از مفاهیم اقتصاد مقاومتی است.
معاون امور اقتصادی استانداری قم، ادامه داد:در بحث اقتصاد مقاومتی نباید طرح هایی تعریف شود که به صورت جاری در دستگاه ها اجرا می شود بلکه باید در راستای اقتصاد مقاومتی کارهای ویژه مورد تاکید قرار گیرد.
غضنفری با بیان اینکه طرح های اقتصاد مقاومتی به عنوان طرح های بزرگ و اثرگذار باید تعریف شود گفت: رعایت چارچوب ابلاغی برای تعریف این طرح ها با تاکید بر رونق تولید و اجرای اهداف بیانیه گام دوم باید در تعیین راهبردها، محرک ها و طرح های اقتصاد مقاومتی قم مورد توجه باشد.
وی با تشریح محرک های منتخب استان در سال 98 ادامه داد: توسعه زیرساختهای گردشگری، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، بهره برداری از دریاچه نمک، تکمیل شبکه حمل و نقل، تحقق بندر خشک منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، احیای و بهسازی بافت های ناکارآمد شهری، توسعه زیرساخت های نوین کشاورزی، حفظ، توسعه و تکمیل واحدها و طرح های صنعتی، عملیات کشف و بهره برداری از معادن، توسعه ظرفیت نیروگاهی، بهبود فضای کسب و کار، حمایت از اشتغال های دانش بنیان، توانمند سازی و همچنین ارتقای معیشت روستاییان به عنوان محرک های منتخب استان در سال 98 مورد تاکید قرار گرفته است.

** تغییر رویکرد ستاد اقتصاد مقاومتی به برنامه محوری ضروری است
رئیس سازمان برنامه و بودجه قم نیز دراین جلسه، بازنگری در نحوه انجام کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در سال 98 را ضروری دانست و گفت:برنامه محوری ازجمله شاخصهای کلیدی برای تغییر کارکردهای ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی می باشد که بر مبنای آن تغییر در رویکرد این استاد مورد توجه قرار گرفته است.
محمود نوربخش با بیان اینکه درکارگروه های اقتصادی استان، رونق تولید دراولویت برنامه ریزی ها قرار گرفته است گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان جمع بندی کننده تمام تصمیمات استان در مباحث اقتصادی، رسالت بسیار سنگینی دارد که با توجه به جایگاه تصمیم های این ستاد در قم باید رویکرد آن متحول شود.
وی با اشاره به طرح های پیشنهادی دستگاه های مختلف استان برای اجرا در سال 98 به عنوان طرح های اقتصاد مقاومتی ادامه داد: 130 طرح از جمله اصلاح الگوی کشت، ساماندهی و استفاده از سیستم های نوین آبیاری، ترویج کشت گلخانه ای، راه اندازی فاز یک منطقه گردشگری خلجستان، ایجاد 12 واحد اقامتی و 5 واحد گردشگری، اجرای
"50 فارم" پرورش زالوی طبی، راه اندازی شهرک حمل و نقل، اتصال پهنه صنعتی نیزار به راه آهن سراسری، پیگیری برای تبدیل قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از جمله طرح هایی است که به این ستاد رسیده است.
وی با بیان اینکه 19 دستگاه مختلف طرح ها و پیشنهادهایی برای اقتصاد مقاومتی پیشنهاد کرده اند، ادامه داد: بسیاری از این طرح های ماهیت کارهای جاری ادارات را دارد به همین دلیل تغییر این رویکرد مورد تاکید قرار گرفته است.
وی ادامه داد: از 130 طرح مورد ارزیابی قرار گرفته 3 طرح به عنوان محرک و پیش برنده شناسایی شده است که می تواند به صورت برجسته به تولید استان کمک بسیار زیادی می کند.
وی با اشاره به چارچوب تدوین و تصویب طرح های اقتصادی مقاومتی درسال 98 گفت: به دلیل اینکه بسیاری از طرح های اقتصاد مقاومتی اعلامی دستگاه های مختلف، کارهای جاری این دستگاه هاست به منظور شفاف سازی تعریف طرح های اقتصاد مقاومتی چارچوب هایی در این زمینه تعیین شده است.
نوربخش ادامه داد: انطباق حداکثری طرح ها با اسناد بالادستی، تعیین محورها و اولویت های مهم در تعریف طرح ها، تعیین مهمترین خطوط و راهنما در تعریف طرح ها و تعیین مراحل پیشنهادی تا اجرای طرح از جمله چارچوب تعریف شده برای تدوین و تصویب طرح های اقتصاد مقاومتی است.

** توسعه و بهره وری معادن مس، طلا و آهن اولویت سال 98 است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، نیز در این جلسه با بیان اینکه اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به معنای نادیده گرفتن کارهای جاری نیست گفت: دستگاه های اجرایی موظف به انجام کاری های جاری خود هستند و قرار دادن این کارها به عنوان طرح های اقتصاد مقاومتی می تواند در گره گشایی این طرح ها کمک کند.
محمود سیجانی با اشاره به وضعیت کارخانه فولاد غرب آسیا به عنوان نمونه ای از طرح های اقتصاد مقاومتی ادامه داد: تولیدات کارخانه فولاد غرب آسیا به 5 درصد کاهش یافته بود ولی با مطرح شدن این کارخانه در ستاد فرماندهی اقتصادی ، شاهد تحول و افزایش چشمگیر تولیدات آن هستیم.
وی ادامه داد: در کنار دستگاه های مسئول، دستگاهی به عنوان همکار در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی تعریف و تعیین شود تا اجرایی شدن آنها شود.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های معدنی استان گفت: توسعه، احیا، اکتشاف و بهره وری معادن موجود در استان از جمله معادن مس، طلا و آهن از جمله اولویت های سال 98 این اداره کل است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگاه‌های اجرایی قم مورد ارزیابی مدیریت سبز قرار می‌گیرند

کارخانه تفکیک پسماند در قم به بهره‌برداری می‌رسد

رها سازی حقابه برای حیات کشاورزی قم ضروریست

100 هکتار از مراتع قم دچار آتش سوزی شد

گلخانه اکسیر حیات‌بخش کشاورزی در دل کویر قم

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

هزینه های تولید تا 70 درصد افزایش داشته است

عده ای در جایگاه امن اقتصادی،خبری از تورم و جنگ اقتصادی ندارند

رونق صادرات با مبادلات پایاپای در حال پیگیری است

مالیات بر ارزش افزوده،گریبان تولید را گرفته است

6 هزار و 400 معدن در کشور فعال است

تولیدکنندگان و صنعتگران؛ جهادگران جنگ اقتصادی

یک واحد غیرمجاز تولید و پخش داروهای گیاهی در قم پلمب شد

نرخ سرویس مدارس قم 18 درصد افزایش یافت

50 مگاوات برق قم از طریق تولید پراکنده تامین می شود

صادرات 64 میلیون دلار کالای تولیدی قم

افتتاح 10 پروژه اقتصادی با 337نفر اشتغال در قم

10 طرح تولیدی با اشتغال 337 تن در قم تکمیل می‌شود

64 میلیون دلار کالا در سه ماه نخست امسال از قم صادر شد

100 میلیون دلار حجم صادرات سالانه صنعت کفش قم است

استفاده از لامپ‌های پرمصرف برای روشنایی معابر قم/هزینه بالای تعویض، بهانه شرکت برق

سرگردانی در بازار گردشگری سلامت در قم/ ارزآوری در شرایط تحریم

شهرک خودرویی قم به بهره‌برداری رسید/ فعالیت 34 واحد نمایشگاهی

از ابلاغ 34 پروژه اقتصاد مقاومتی تا صدور14 مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

قطعه سازان قم آماده داخلی سازی تجهیزات خودرو هستند

خرید گندم از مرز 4.5 میلیون تن رد شده است

بهره‌برداری و آغاز به کار 222 پروژه در دهه کرامت

بستر فعالیت‌های پررونق اقتصادی در خلجستان قم فراهم است

بانکهای قم از چرخه تولید حمایت می‌کنند

630 هکتار باغ گیلاس بارور در قم وجود دارد

نیمی از تخم مرغ تولیدی قم به خارج از استان صادر می شود

توقیف دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در قم

18 هزار تن طالبی از مزارع کشاورزی قم برداشت می شود

آغاز پرداخت تسهیلات مشارکتی ساخت و ودیعه مسکن

400 فقره تسهیلات مشارکتی ساخت و ودیعه مسکن در قم پرداخت می شود

از سرمایه‌گذاری 12 میلیارد ریالی تا 64 درصد پیشرفت ساخت متروی قم

رعایت حد مجاز مصرف برق، مانع از خاموشی در قم خواهد شد

ایجاد بیش از 2هزار شغل در روستاها

مسیح علی‌نژاد، منبع اطلاعاتی دولت آمریکاست؟!

300 هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور ایجاد می‌شود

هزار و 107 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت می شود

18 هزار مورد بازرسی از اصناف قم انجام شد

یک هزار و 107 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت می شود

فراخوان طرح راه‌اندازی مشاغل خانگی زنان خانوار اعلام شد

جذب 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در قم محقق شده است

راهبرد قم جذب صنایع پیشرفته است

تولید داخل از تقلب رنج می‌برد

دستورالعمل های استانداردسازی کالا و خدمات باید تبیین شود

خرابی تجهیزات شرکت برق عامل خاموشی های مقطعی در قم است

رشد صادرات در سه ماه نخست سال جاری