آخرين مطالب

مجاهدت برای حفظ دین مهم‌ترین ویژگی حضرت علی‌اکبر(ع) بود مقالات

مجاهدت برای حفظ دین مهم‌ترین ویژگی حضرت علی‌اکبر(ع) بود

  بزرگنمايي:

عصرقم- بوی خوش نسیمی دلنواز از دوردست می‌آید که می‌گوید حضرت علی‌اکبر (ع) فرزند ابی‌عبدالله الحسین (ع) در یازدهم شعبان، سال 43 قمری از دامان لیلا برمی‌خیزد و دنیا را به شوق وامی‌دارد. کودک دلبند حسین علیه‌السلام، خدا می‌خواست تا دنیا دوباره محمد صلی‌الله علیه و آله را به تماشا بنشیند در رفتار و گفتار تو.

حضرت علی‌اکبر (ع) به عنوان جوانی آگاه، ولایتمدار و با بصیرت، الگویی ارزشمند برای جوانان غیور ایران اسلامی است و شجاعت و دلاوری حضرت علی‌اکبر (ع) و رزم‌آوری و بصیرت دینی و سیاسی آن حضرت، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد.

جوانانی که با تأسی به مولای خویش، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و الگوگیری از حضرت علی‌اکبر (ع) در نهضتی عاشورایی، انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساندند و پس از آن با همان روحیه انقلابی نشأت گرفته از عاشورای حسینی (ع)، در عرصه‌های مختلف برای آبادانی کشور و اعتلای نظام اسلامی می‌کوشند.

مورخین نقل کرده‌اند زمانی که لشکریان عمر سعد چهره بابرکت و نورانی حضرت علی اکبر (ع) را دیدند، گفتند: فتبارک الله احسن الخالقین؛ این قدر حضرت علی‌اکبر شبیه پیامبر (ص) بودند که لشکر عمر سعد گمان کردند پیامبر (ص) است که حضرت علی‌اکبر (ع) فرمود: «انا علی بن الحسین بن علی (ع)».

روز ولادت حضرت علی‌اکبر (ع) به‌عنوان روز جوان نام‌گذاری شده است که نام‌گذاری ولادت آن بزرگوار به نام روز جوان یک افتخار برای جوانان است؛ جوانان پویا و بانشاط و بااستعداد ایران اسلامی باید با الگو گرفتن از حضرت علی‌اکبر (ع) در راستای تحقق آرمان‌های انسانی و تعمیق باورهای دینی در رشد و بالندگی کشور بکوشند.

در کتاب کودک، نوجوان و جوان از دیدگاه مقام معظم رهبری آمده که «جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشند، جوان آن جلوتر از دیگران در صحنه هستند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران هستند و دست آن‌ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند».

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در کتاب گران‌سنگ مفاتیح الحیات خود در رابطه با اهمیت جایگاه جوانان در روایات و ثمره مشورت با آنان چنین آورده است: امام صادق (علیه‌السلام) به ابوجعفر أحول پس از بازگشت وی از بصره فرمود: استقبال مردم را نسبت به امر امامت و پذیرش آن، چگونه یافته‌ای؟ وی گفت: سوگند به خدا آنان اندک هستند، آنچه خواستند انجام دادند. امام فرمود: به جوانان بپرداز، زیرا آنان به هر کار خیری شتابنده‌ترند.

علی (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه در امری که بر تو عارض شده است نیازمند به مشورت بودی ابتدا با جوانان مشورت کن زیرا که آن‌ها تیزهوش‌ترند و سریع‌تر حدس می‌زنند سپس آن را به اندیشه پیران و بزرگان واگذار کن تا عاقبت آن‌ها شناسایی کنند و انتخاب نیکو نمایند زیرا تجربه آن‌ها بیشتر است.

جوانان و برداشتن گام‌های رشد و تعالی

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم  با اشاره به ویژگی‌های حضرت علی‌اکبر (ع) در دوران جوانی ایشان، گفت: حضرت علی‌اکبر (ع) از نظر قوای جسمانی و شور و نشاط جوانی، دلیری و شجاعت و خصایص اخلاقی بهترین الگوی جوانان امروز است.

حجت‌الاسلام محمدرضا کریمی والا ادامه داد: حضرت علی‌اکبر (ع) خصایص اخلاقی را از جدش پیامبر اکرم (ص) به ارث برده‌اند و جوانان باید به ادب، سخاوت، شجاعت، اطاعت و تلاش حضرت علی‌اکبر (ع) توجه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه جوانان امروز باید به اوصاف شایسته حضرت علی‌اکبر (ع) مثل ادب، وقار، سخاوت، شجاعت، اطاعت و تسلیم بودن در برابر فرمان ولی خود توجه کنند، گفت: جوانان حمایت از دین را از ایشان یاد بگیرند و نسخه عملی زندگی خویش قرار دهند.

جوانان باید با محور قرار دادن الگوهای ناب اسلامی در تاریخ اسلام در مسیر رشد و تعالی و کمال گام بردارند

وی با بیان اینکه حضرت علی‌اکبر (ع) شجاع‌ترین فرد زمان خود پس از ابوالفضل العباس (ع) بود، گفت: در روز عاشورا که علی‌اکبر (ع) به دشمن حمله کرد، سپاهیان یزید به هر سو فراری شدند، مانند زمانی که علی بن ابی‌طالب (ع) به جنگ با دشمنانش می‌رفت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم با اشاره به سیره و ویژگی‌های حضرت علی اکبر (ع)، گفت: در واقع پاکی، طهارت و عصمت علی ابن الحسین (ع) و الگوبرداری ایشان از پیامبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) باعث شده که چنین مقام رفیعی داشته باشند، به‌گونه‌ای که شباهت بسیاری هم از جهت گفتار، اخلاق و هم ظاهر به رسول اکرم (ص) داشتند.

وی عنوان کرد: همان‌گونه که حضور علی اکبر (ع) در نبرد کربلا اهمیت ویژه‌ای داشتند در انقلاب اسلامی ما نیز جوانان اهمیت و جایگاه بالایی دارند و رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر این موضوع تأکید کردند.

حجت‌الاسلام کریمی والا یادآور کرد: جوانان این مرز و بوم باید با محور قرار دادن الگوهای ناب اسلامی در تاریخ اسلام به ویژه شخصیت عظیم حضرت علی‌اکبر (ع)، بتوانند در مسیر رشد و تعالی و کمال گام بردارند.

فراهم کردن فرصت شکوفایی برای جوانان

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه نیز  اظهار کرد: هنگام ذکر نام حضرت علی‌اکبر (ع) انسان مجاهدت و شهادت در مسیر حق را به یاد می‌آورد و این افتخاری است برای جوانان ما که این روز به نام آن‌هاست.

حجت‌الاسلام محسن غرویان با اشاره به اینکه حضرت علی‌اکبر (ع) از نظر ظاهری و طبیعی شباهت به رسول اکرم (ص) داشتند، ادامه داد: ایشان از نظر سیره و اخلاق نیز تجلی پیامبر اکرم (ص) بودند و همچون آن حضرت، مدافع دین خدا بودند.

وی معتقد است باید برای جوانان فرصت شکوفایی را فراهم کرد چون تجربه ثابت کرده در این سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جوانان این مرز و بوم با تکیه بر توان خود موفقیت‌های بی‌شماری را کسب کرده‌اند.

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: باید زمینه بروز استعدادها و شکوفایی آن‌ها فراهم شود و با حمایت از جوانان می‌توانیم شاهد پیشرفت، توسعه و موفقیت ایران اسلامی باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افطاری به صرف تشریفات رنگارنگ/وقتی خودسازی قربانی خودنمایی می‌شود

بازار کهنه قم اثر ملی یا خیابان ؟

گرمای طاقت‌فرسای هوا و خاموشی کولر اتوبوس‌ها/بازگذاشتن درب اتوبوس، تخلف است

شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

5 شرط رسیدن به کمال روزه داری/ روزه تنها برای درک حال فقرا نیست

آتشی که دشمن با شایعه بر خرمن بازار می زند

پل تبلیغاتی یا عابر پیاده؟!

نهاد توسعه محله دروازه ری قم آغاز به کار می کند

استقبال مردم قم ازماه رمضان با چشم روشنی رویت ماه درآسمان

اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

مرگ تدریجی یک اثر گران‌بها در قم/ تخریب بزرگترین طاق ضربی جهان

لزوم‌ ایمن‌سازی پاساژها و اماکن قدیمی شهر قم

نیروهای هلال احمر فرشتگان کمک رسان در زمان نیاز

«اقتصاد مقاومتی» بهترین سلاح برای مقابله با تحریم‌های دشمنان است

کودک همسری، یکی از مصادیق بارز کودک‌آزاری است

چاره‌جویی برای رفع مشکلات جامعه مهمترین مطالبه مردم از نخبگان است

تلاش برای رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی از جنگ سخت‌تر است

کمی به فکر مدیریت منابع آبی باشیم

گسترده شدن فرش سبز طبیعت بر دامان کشاورزی قم

کمبود زیرساخت و نبود مدیریت منسجم مشکل میزبانی قم در نیمه شعبان

تیمچه بزرگ در خطر

انتظاری شیرین برای تحقق عدالت جهانی/ وظیفه شیعیان در دوران غیبت

مجاهدت برای حفظ دین مهم‌ترین ویژگی حضرت علی‌اکبر(ع) بود

رودخانه گلفشان قم و چندین نکته

لزوم حفظ کوه ‌ها و تپه ماهور‌ها

روز پاسدار، تجلی دفاع مخلصانه و خدمت رسانی ایثارگرانه

موزه دفاع مقدس تجلیگاه حماسه و معنویت مردم قم

زیبایی‌های طبیعت جذاب در قم/ دره ریواس را در نوروز تماشا کنید

برنامه‌ های اصلاح و توسعه ساختاری در شهرداری مغفول است

گردشگری روستایی؛ ظرفیتی مغفول در قم/ بوم‌گردی برای توسعه روستاها

کودکی که به امامت رسید/ مناجات امام رضا(ع) در کنار گهواره فرزند

راه‌اندازی 3 ایستگاه سلامت در جاده‌های قم/ آمادگی اورژانس هوایی

9 کیلومتر درختکاری در بلوار مرجعیت انجام می شود

استقبال از زائران نوروزی در بقاع متبرکه/ معرفی امامزادگان شاخص قم

میزبانی نمایش `یک دم و دوگوش` از کودکان در قم

قم آماده استقبال از باران نیست

کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک درقم

یادی از آیت‌الله ادیبی که یک نخست‌وزیر در مراسم ترحیمش کشته شد

قم پایتخت صنعت مبلمان ایران/ مبل قم در آستانه جهانی شدن

قم برای استقبال از زائران نوروزی آماده می شود

مردم سالاری دینی در اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)/ فقیهی نواندیش

فاطمه زهرا(س)؛ نیکوترین همسر و مهربان ترین مادر

نگین گردشگری مذهبی ایران نیازمند توجه/ وجود 444 امامزاده در قم

روزی برای تجلیل از تلاشگران عرصه آبادانی/ افزایش ساخت و ساز در قم

4 هکتار از بافت محدوده شهر قم، نیازمند احیا و بازآفرینی

در دوران "رجعت" چه اتفاقی می افتد؟/ بازگشت اصحاب کهف و دیگر مومنان در زمان ظهور حضرت مهدی(ع)

شماره 36 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

ایمنی از جنس محافظت در برابر زلزله

دلداده مسیح از حسین(ع) گفت/سیدالشهدا در ایمان را به رویم گشود

استاندارجدید و تکلیف پروژه های بلاتکلیف