آخرين مطالب

سیره امام حسین(ع) دفاع از آزادگی و ظلم ستیزی بود/ الگوی عدالت فرهنگي

سیره امام حسین(ع) دفاع از آزادگی و ظلم ستیزی بود/ الگوی عدالت

  بزرگنمايي:

عصرقم- صبح روز سوم شعبان سال چهارم هجری، شهر مدینه میزبان کودک نورسیده‌ای بود که در خانه حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) متولد شد و آن روز خانه غرق سرور و شادی بود، چرا که دومین فرزند دلبندشان امام حسین (ع) پا در عرصه خاکی نهاد و به این ترتیب پنجمین معصوم از خاندان آل الله در آسمان عصمت و طهارت طلوع کرد و بعدها به «سیّدالشهداء» ملقّب شد.

روایتی از پیامبر اکرم (ص) در بحارالانوار آمده است که سه مبارکی و میمنت به حسین بن علی (ع) داده‌شده است. بر اساس این سه ویژگی، امام حسین (ع) با دیگر اهل‌بیت و معصومین متمایز شده است.

یکی «شفا فی تربته» است که در تربت مضجع شریف امام حسین (ع) شفا قرار داده شده است. خوردن خاک حرام است ولی تربت سیدالشهدا (ع) به میمنت آن حضرت و مبارکی و تبرک ایشان نه تنها حرام نیست بلکه خوردن آن مستحب است. لذا در احکام داریم که وقتی طفل به دنیا می‌آید مستحب است که کام او را با تربت امام حسین (ع) بردارند.

همچنین مستحب است قبل از اینکه میت را دفن کنند در دهان و زیر زبان و روی پیشانی و کف دست او تربت قرار دهند. لذا خوردن تربت سیدالشهدا (ع) موجب شفای همه دردهاست. یکی از روایاتی که روی ضریح قبلی امام حسین (ع) طلاکوب شده بود همین حدیث پیامبر (ص) بود.

دومین خصوصیت امام حسین (ع)؛ «و الاستجابة الدعا تحت قبته» است که دعا زیر قبه امام حسین (ع) مستجاب است. لذا فرمودند وقتی به آنجا مشرف شدید حاجات خود را طلب کنید. طبق این فرمایش نبوی یکی از جاهایی که دعا مستجاب است همین زیر قبه امام حسین (ع) است. در مورد خاک قبر فرموده‌اند که تا یازده متر دور قبر، تربت محسوب می‌شود که به آن حائر حسینی گفته می‌شود.

ویژگی سومی که رسول اکرم در خصوص امام حسین (ع) فرموده است، گفت: «و الائمة من ولده» یعنی ائمه بعد از امام حسین (ع) همه از اولاد آن حضرت هستند. لذا امام زمان (عج) هم که می‌خواهند خود را معرفی کنند می‌فرمایند من نهمین فرزند از نسل حسین (ع) هستم. لذا خدا به خاطر جهاد و مقاومتی که حسین بن علی (ع) برای حفاظت از دین و راه خدا به خرج داد. این ویژگی را به آن حضرت عنایت نموده است.

در سروش هدایت جلد 2 از آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی ذکر شده که خصیصه امام حسین (علیه‌السلام) در بین اختران سپهر عصمت و طهارت این است که مجرای کوثر رسالت و خیر کثیر نبوّت و ولایت و امامت است، زیرا کوثر که به معنای عطای کثیر الهی است و بشارت آن از سوره کوثر استنباط می‌شود، دارای مصادیق فراوان علمی و عینی است، لیکن به شهادت ذیل آن‌که دشمنِ عنود، رسول گرامی را اَبْتَر می‌داند و همین ذیل در مقام تحدید است، دارای مفهوم خواهد بود.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه می‌دهد که خلاصه هویت امام حسین (علیه‌السلام) را می‌توان چنین ترسیم کرد: آن حضرت همتای قرآنی است که نه‌تنها وَریثِ صُحُف گذشته است، بلکه مُهَیْمِنِ بر آنها است؛ وارث همه انبیا و اولیایی است که مأمور نهضت الهی بوده‌اند؛ لذا هنگام خروج از مدینه آیه‌ای را تلاوت کردند که یادآور خروج حضرت کلیمِ خدا از مصر بود و زمان ورود به مکّه آیه‌ای را قرائت کردند که تذکره ورود حضرت موسی (علیه‌السلام) به مَدْیَن بود و در بین راه کربلا جریان شهادت حضرت یحیی و بریدن سر او را به خاطر می‌آورد و پیوند ویژه با خاتم پیامبران داشت که در مقطعِ هبوطِ نبوّت، مستحق لَقَب عزت‌آفرین «أنا من حسین» بود و در مقطع صعود امامت، شایسته وصفِ افتخارآورِ «حسینٌ منّی» می‌شد.

انسان کامل و الگوی ماندگار

رئیس دانشگاه قم با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام حسین (ع)، اظهار داشت: امام حسین (ع) نمونه یک انسان کامل و الگوی ماندگار در تمامی زمینه‌های رفتاری برای مسلمانان امروز هستند.

امام حسین (ع) نمونه یک انسان کامل و الگوی ماندگار در تمامی زمینه‌های رفتاری برای مسلمانان امروز هستند

حجت الاسلام عسگر دیرباز ادامه داد: امام حسین (ع) از عزت‌نفس بسیار بالایی در روحیات و رفتار خویش داشتند که این یک الگوی بسیار مهم در بازدارندگی در برابر دشمنان دین است.

وی افزود: مراعات ادب اجتماعی از دیگر ویژگی‌های امام حسین (ع) است تا جایی که در روایات آمده که امام حسین (ع) در مورد انفاق از برادر خویش امام حسن (ع) کمتر انفاق می‌کردند تا مراعات جایگاه برادر بزرگ خویش را کرده باشند.

فداکاری در راه دین

این عضو مجلس خبرگان با اشاره به اینکه امام حسین (ع) نسبت به اطرافیان خود بسیار مهربان بودند، گفت: امام حسین (ع) با وجود محبت و علاقه زیاد به خانواده خویش، در راه دفاع از دین و حفظ اسلام با وجود عاطفه پدری به حضرت علی‌اکبر (ع) اجازه ورود به میدان مبارزه را دادند.

حجت‌الاسلام دیرباز با تأکید بر هدف امام حسین (ع) در قیام کربلا به خاطر احیای امر به معروف و نهی از منکر، بیان کرد: امروزه هر یک از مسلمانان باید جلوی منکرات جامعه خویش ایستادگی کنند، چرا که منکرات و رفتارهای منفی اجتماعی بر اجتماع اثر می‌گذارد؛ نباید بی‌تفاوت باشیم تا جامعه با شتاب بیشتری به سمت سلامت حرکت کند.

احیای امر به معروف و نهی از منکر

مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم نیز  با اشاره به اینکه هنگامی‌که نام امام حسین (ع) می‌آید، رشادت‌ها و کوشش‌های ایشان در راه تحقق اهداف بلند اسلام، دفاع از آزادگی و مقابله با ظلم و ستم در ذهن همه می‌گذرد، گفت: احیای امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از اقدامات برجسته ایشان است.

امام حسین (ع) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند و شهید شدند

حجت الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم با بیان اینکه حضرت سیدالشهدا (ع) بی‌شک بهترین الگوی بشریت برای عدالت هستند، ادامه داد: آیاتی در قرآن کریم وجود دارد که قوام امت اسلام را به اقامه امر به معروف و نهی از منکر می‌داند.

وی تأکید کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اقامه شود سایر واجبات نیز اقامه می‌شود و اگر ترک شود بقیه واجبات نیز از جامعه رخت می‌بندد.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر آن‌قدر اهمیت دارد که امام حسین (ع) برای احیای آن قیام می‌کنند و شهید می‌شوند، بنابراین ما باید سعی کنیم امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه زنده نگه‌داریم تا خوبی‌ها در جامعه رواج پیدا کند.

تمسک به سیره امام حسین (ع)

حجت الاسلام یوسفی مقدم یادآور شد: اما سیره امام حسین (ع) به‌عنوان سیره عدالت‌طلب و ظلم‌ستیز در بین مردم شناخته شده است و امروز در تمام دنیا مردم این باور را دارند که تنها راه نجات بشریت تمسک به سیره حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای برنامه‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان در 23 کتابخانه قم

ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

جشنواره رسانه‌های دیجیتال در قم برگزار می‌شود

60 مسجد در قم نیاز به تعمیر و تکمیل دارند

سوریه نمونه‌ای از هم‌زیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف است

تشرف تولیت حرم حضرت زینب(س) به مسجد مقدس جمکران

مخدوش کردن چهره اسلام از اهداف پلید دشمن است

افراد بی سواد مناطق مختلف استان توسط شوراها به نهضت سواد آموزی معرفی شوند

مخالفت با اکران فیلم "دخترشیطان" در قم کذب محض است

انتشار ویژه‌نامه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

از مرمت خانه تاریخی ملاصدرا تا لزوم ایجاد بازارچه صنایع دستی درقم

آیین خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه در قم برگزار شد

اعزام هزار و 300 مبلغ برای تبیین بیانیه گام دوم به سراسر کشور

زبان فارسی دچار زایش‌های کاملا بیگانه شده است

پیام تسلیت جمعی از مراجع و علما به مناسبت ارتحال آیت‌الله محقق کابلی

طرح امداد فرهنگی برای مبارزه با مواد مخدر اجرا می‌شود

واحدهای متخلف در زمینه عفاف و حجاب در قم منتظر برخورد قانونی باشند

خانه تاریخی ملاصدرا در قم مرمت شد

مرمت خانه تاریخی ملاصدرا به اتمام رسید

برای استفاده از مزیت های باران،باید دوراندیشی کرد

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

حضور 70 شرکت از سراسر کشور در "نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال"

برگزاری "دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال" در قم

افزایش 7 درصدی تعداد دانش‌آموزان اول ابتدایی در قم

نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال 28 خرداد در قم گشایش می یابد

هیچ تحرکی برای معرفی صنایع دستی در قم وجود ندارد

مزار شهید آیت‌الله سعیدی در قم گلباران شد

یادواره «شهیدان هادی» در قم برگزار می‌شود

مادر شهیدان انصاری درگذشت

مدیرکل میراث فرهنگی قم: آتش به مجموعه تاریخی حرم حضرت معصومه (س) آسیبی نزده است

میراث هنری قم در تمنای درخشیدن/ صنایع دستی؛ هنری ارزآور ولی مغفول

کرباسچی: نجفی قبلا منکر رابطه با میترا شده بود

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

حج باید برگزار شود/ مردم دنیا تشنه حرف ایران هستند

آغاز مرمت تیمچه بزرگ قم

ضرورت بهره گیری از ابزارهای هنری برای غنی سازی اوقات فراغت

هزینه سازش و تسلیم بیشتر از مقاومت است

روحانی استعفای وزیر آموزش و پرورش را پذیرفت

سیاری: کسی اجازه نزدیکی به مرزهای آبی را ندارد

لشکر فاطمیون پرچم بلندی برافراشت

شرح دعای روز بیست‌ونهم ماه مبارک رمضان

600 آیه در قرآن کریم در خصوص جهاد است

ترامپ: ایران و روسیه بمباران ادلب را متوقف کنند

نماز عید فطر در بقاع امامزادگان شاخص قم اقامه می شود

رویکرد حوزه هنری قم در حوزه تئاتر آموزش و استعدادیابی است

حوزه‌های سرمایه‌گذاری وقف در قم شناسایی شوند

اقامه نماز عید فطر در بقاع شاخص استان قم

نماز عید فطر به امامت آیت الله سعیدی در حرم حضرت معصومه اقامه می‌شود

میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید اعلام شد/ تکلیف میهمان شب عید

ایران به درخواست پمپئو پاسخ داد