آخرين مطالب

قطعا حسین(ع) چراغ راه هدایت و کشتی نجات است اجتماعي

قطعا حسین(ع) چراغ راه هدایت و کشتی نجات است

  بزرگنمايي:

عصر قم - یک کارشناس مذهبی گفت: تولد وجود امام حسین(ع) بهترین هدیه الهی به اهل عالمی است که در اقیانوس بی کران دنیا، بعد از پیامبر اکرم(ص) راه را گم کرده اند؛ به همین سبب است که در روایت آمده "اِنَّ الحُسَین مصباحُ الهُدی والسفینه النجاه، قطعا حسین(ع) چراغ راه هدایت و کشتی نجات است".
حجت الاسلام والمسلمین کریم مومنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، عنوان کرد: حضرت سیدالشهداء(ع) سال سوم هجری به دنیا آمدند و در سال 61 هجری نیز در روز عاشورا به شهادت رسیدند، به این ترتیب، امام حسین(ع) حدود 57 یا 58 سال در دنیا زندگی کردند.
وی افزود: تمامی 57 یا 58 سال دوران زندگی امام حسین(ع)، پر از نکات و فضائلی است که آگاهی یافتن و دانستن آن بر همه شیعیان، لازم و ضروری است، اما متاسفانه اکثر آن چیزی که از امام حسین(ع) نقل شده و ما شنیده ایم، نکات و فضائلی از نحوه شهادت ایشان است.
مومنی با تاکید براینکه تولد امام حسین(ع) سبب نشاط و سرور عالمیان بود، تصریح کرد: تولد امام حسین(ع)، در واقع به معنای باز شدن راه نجات و راه هدایت برای امت و اهل عالم به حساب می آید، همانطور که اگر قایق سواری در اقیانوس، راه و مسیر خود را گم کند، بهترین وسیله جهت خوشحالی او، یافتن وسیله ای برای پیداکردن راه و مسیر است، تولد وجود امام حسین(ع) نیز بهترین هدیه الهی به اهل عالمی است که در اقیانوس بی کران دنیا، بعد از پیامبر اکرم(ص) راه را گم کرده اند؛ به همین سبب است که در روایت آمده "اِنَّ الحُسَین مصباحُ الهُدی والسفینه النجاه، قطعا حسین(ع) چراغ راه هدایت و کشتی نجات است".
این کارشناس مذهبی بیان کرد: ابعاد مختلفی در زندگی سرور و سالار شهیدان(ع)، وجود دارد که اکثر آن در سخنرانی ها مغفول مانده و شیعیان از آن اطلاع ندارند، در صورتی که با مطالعه زندگی امام حسین(ع) در منابع موثق در میابیم که از هنگام پیش از تولد ایشان، تولد، دوران جوانی و تا زمان شهادت احادیث بسیار و داستان های معتبری در فضائل این امام بزرگوار آمده است.
مومنی اظهار کرد: در فضیلت و مقام والای امام حسین(ع)، همین بس که پیامبر اکرم(ص) از ایشان، به عنوان سرور جوانان اهل بهشت یاد کرده اند و هم چنین فرموده اند "حسین(ع) منی و انا من حسین(ع)" به این معنا که "حسین(ع) از من است و من نیز از حسین(ع) هستم".
وی گفت: در منابع معتبر اهل شیعه آمده است که از بدو تولد امام حسین(ع)، مادر گرامیشان حضرت زهرا(س)، هنگامی که گهواره آن حضرت را تکان می دادند، اشعاری را به عنوان لالایی برای فرزند خود می خواندند و در این اشعار، امام حسین(ع) را شبیه ترین افراد به پیامبر(ص) می خواندند.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه پیامبر(ص) بارها بر ادای احترام بر امام حسین(ع) تاکید کرده اند، ادامه داد: حضرت محمد(ص) در تمام عمر خویش بر دوستی با اهل بیت خویش از جمله امام حسین(ع) تاکید داشتند و فرموده اند که اهل بیت من، هادیان امت بعد از من هستند و هرکس با اینان دوستی کند با من دوستی کرده و هرکس با اینان دشمنی کند با من دشمنی کرده است.
مومنی اظهار کرد: محبت و علاقه ویژه پیامبر اکرم(ص) به فرزندان حضرت زهرا(س) از همان ابتدای دوران کودکی این بزرگواران مشخص بوده است، چنانکه در زمان سخنرانی‌های حضرت محمد(ص) و هنگامی که بر منبر مسجد به موعظه می‌پرداختند، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در حالی که کودک بودند، از منبر جد بزرگوار خود پیامبر اکرم(ص) بالا می رفتند، در این هنگام هر کس از اهل مسجد و مستمعین اگر می خواستند مانع این دو کودک شوند، پیامبر می فرمودند " کسی مانع این دو کودک نشود" چرا که این دو کودک بزرگوار نزد پیامبر اکرم(ص) بسیار عزیز و گرامی بودند.
وی بیان کرد: در جای جای زندگی پیامبر اکرم(ص) معرفی جایگاه اهل بیت(س) از جمله امام حسین(ع) دیده می شود، یکی از مواردی که در این خصوص می توان به آن اشاره کرد، داستان روز مباهله است.
این کارشناس مذهبی در رابطه با مباهله، گفت: مباهله به این معناست که افرادی که دربارهٔ مسئله مذهبی مهمی گفتگو دارند در یک جا جمع می شوند و به درگاه خدا زاری می کنند و از او می خواهند که دروغ گو را رسوا ساخته و مجازات کند.
مومنی در رابطه با ماجرای روز مباهله که در زمان پیامبر اکرم(ص) اتفاق افتاد، گفت: پیامبر اسلام(ص) هم‎زمان با مکاتبه با سران حکومت‌های جهان و مراکز مذهبی، نامه‌ای به اسقف نجران نوشت و در آن نامه از ساکنان نجران خواست که اسلام را بپذیرند، مسیحیان تصمیم گرفتند که گروهی را به نمایندگی از خود به مدینه بفرستند تا با پیامبر سخن بگویند و سخنان او را بررسی کنند.
وی ادامه داد: هیأت نجران که شامل بیش از ده نفر از بزرگان آنان بود، به ریاست و سرپرستی سه نفر به نام‌های عاقب، سید و ابوحارثه به مدینه آمدند، هیأت نمایندگان در مسجد مدینه با پیامبر اسلام گفت و گو کردند، پس از اصرار دو طرف بر حقانیت عقاید خود، تصمیم بر این شد که مسئله از راه مباهله خاتمه یابد، از این رو قرار شد که فردای آن روز، همگی خارج از شهر مدینه، در دامنۀ صحرا برای مباهله آماده شوند.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: در آن روز پیامبر اکرم(ص) در حالی که دست امام حسن(ع) را گرفته و امام حسین (ع) را نیز در آغوش کشیده بودند همراه حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) به مکان مباهله رفتند.
وی افزود: در منایع اهل سنت نیز بر این امر تاکید شده است که اسقف نجران، زمانی که دید پیامبر اکرم(ص)، عزیزترین افراد خود را به مباهله آورده است، گفت "اگر محمد بر حق نبود با عزیز‌ترین افرادش نمی‌آمد و اگر با ما مباهله کند پیش از آنکه سال بر ما بگذرد، یک نصرانی بر روی زمین نخواهد ماند".
مومنی ادامه داد: در روایتی دیگر آمده است که اسقف نجران گفت "من صورت‌هایی را می‌بینم که اگر از خدا درخواست کنند کوهی را از جای خود برکَنَد، به یقین کَنده خواهد شد، پس مباهله مکنید که هلاک می‌شوید و یک نصرانی بر روی زمین نخواهد ماند.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: اتفاقاتی از این قبیل همگی بر معرفی جایگاه والای اهل بیت(س) از جمله امام حسین(ع) از همان دوران کودکی اشاره می کند، با مطاله سیره پیامبر اکرم(ص) نیز این مطلب به وضوح مشهود است که پیامبر اکرم(ص) محبت ویژه و خاصی به اهل بیت خود به خصوص سیدالشهداء(ع) داشته اند.
وی گفت: همانطور که در احادیث و نقل های معتبر آمده است، امام حسین(ع) نیز، محبت و توجه ویژه ای به جد بزرگوار خود داشتند و حتی در روز عاشورا نیز، لباس ها و زرهی که بر تن امام حسین(ع) بوده است، یادگار جد بزرگوارشان پیامبر اکرم(ص) بوده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محصولات غذایی در قم با گواهی معتبر سلامت تولید شود

تولیدات داخلی با نگاه صادراتی و استانداردهای جهانی تطبیق یابد

صدور 15 پروانه استاندارد حلال در قم

دمای هوا در قم به 45 درجه می‌رسد

باغ پرندگان قم تا پایان امسال تکمیل می‌شود

رکورد مصرف آب در قم شکست/ کاهش کیفیت آب

کمرنگ شدن هویت بومی به بروز آسیب‌ها، دامن می‌زند

کمرنگ شدن هویت بومی به بروز آسیب ها، دامن می‌زند

تاریخ قم، هویت و اندیشه‌های ناب فراوانی دارد

برخی موازی کاری ها مانع از تحقق اهداف فرهنگی می شود

راه‌اندازی نمایشگاه مجازی اموال مسروقه

خدمات اجتماعی مناطق محروم در روز قم افزایش یابد

آغاز پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در قم

دستگیری رمال کلاهبردار در قم

کاهش 50درصدی زندانیان مهریه در قم/پرداخت 20 میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده

رمال کلاه‌بردار در قم دستگیر شد

دریاچه نمک عامل ریزگردهای قم نیست

کاهش 50درصدی زندانیان مهریه در قم/پرداخت 20 میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده

تاکید استاندار بر افزایش مشارکت عمومی در کمک به مددجویان

پیش بینی وزش باد در هفته جاری/توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

همایش ملی"بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی" در قم برگزار می‌شود

خط آتش در 9 کیلومتر از حریم راه‌آهن قم اجرا می‌شود

بزرگ‌ترین مشکل پایانه مرکزی راه دسترسی به اتوبان قم-تهران است

اجرای طرح "تذکر لسانی، وظیفه همگانی" در قم/ امر به معروف و نهی از منکر محدود به عفاف و حجاب نیست

حوادث، اصلی‌ترین دلیل خاموشی‌ها در قم/ سرقت 51تن کابل برق در سال97

ضرورت مبارزه جدی با قاچاق دارو در استان قم

کشف 3570 کیلوگرم مواد مخدر در قم

وزش باد شدید همراه با گرد و غبار طی امروز در قم

توزیع بیش از 7هزار حلقه لاستیک بین تاکسی‌داران قم

جاری شدن آب در قمرود باعث کاهش مصرف برق شده است

پیش‌نویس سند تحول اجتماعی استان قم تدوین شد

پیکر آیت‌الله حائری در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

نباید به مسائل حوزه بانوان نگاه مردانه داشت

21 هزار معلول در قم تحت پوشش خدمات بهزیستی

باید جوانان در پست‌های مدیریتی بکارگیری شوند

فعالیت آزمایشی 33 ترددشمار در ورودی‌های شهر قم

کشف 650 کیلو مواد مخدر و انهدام 2 باند قاچاق در قم

افزایش 64 درصدی آمار کشفیات مواد مخدر در استان

تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی قم نیازمند حمایت هستند

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک طی روزهای آینده در قم

تاکسی های پیکان در ناوگان سرویسی مدارس قم استفاده نمی‌شود

آیت الله حقانی ، متولی مدرسه علمیه حقانی قم دارفانی را وداع گفت

میزان جرایم در بخش مرکزی قم کاهش یافته است

اولویت با طرح‌های نیمه‌تمام گردشگری است

ریزگردها در کمین قم است

پدر و پسر، قربانی باک خالی سوخت

طرح اوقات فراغت در 200 پایگاه بسیج قم به اجرا درآمد

محدود کردن اختیارات شورای شهر به نفع مردم نیست

کمک شورای اسلامی شهر قم به سازمان انتقال خون

پیش نویس سند اوقات فراغت قم تصویب شد