آخرين مطالب

موزه دفاع مقدس تجلیگاه حماسه و معنویت مردم قم فرهنگي

موزه دفاع مقدس تجلیگاه حماسه و معنویت مردم قم

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- ساخت باغ موزه دفاع مقدس در قم، بهترین فرصت برای نمایش حماسه آفرینی ها و روحیه معنوی مردم و رزمندگان این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی است.
به گزارش ایرنا، در عصر حاضر موزه ها نقش موثری در انتقال ارزش ها و مفاهیم اجتماعی میان نسل های مختلف برعهده دارند و می توانند حس حضور در گذشته را برای نسل امروز فراهم کنند.
به همین دلیل کشورهای مختلف جهان برای یادآوری وقایع تاریخی و همچنین زنده نگاه داشتن عناصر هویت ملی خود به ایجاد موزه های تخصصی در بخش های مختلف توجه ویژه ای دارند.
یکی از انواع مهم این موزه های تخصصی، موزه های مربوط به وقایع جنگی است که هر کشوری تلاش می کند با ایجاد چنین محیط هایی علاوه بر نمایش گذشته، روحیه جنگاوری را در میان نسل امروز خود نیز حفظ کند.
در همین رابطه در کشور ما نیز پس از دوران دفاع مقدس باغ موزه هایی در شهر های مختلف به منظور نمایش حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام در مقابل تهاجم وحشیانه دشمن ایجاد شد و در شهر قم نیز از مدت ها قبل ساخت چنین مجموعه ای در حال پیگیری است و به زودی در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
رویکرد اصلی در باغ موزه دفاع مقدس قم علاوه بر نمایش حماسه آفرینی ها و روحیه معنوی مردم و رزمندگان این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی، توجه به نقش و جایگاه ویژه قم در به ثمر نشستن اهداف نهضت اسلامی و الگو بودن آن برای سایر مناطق کشور است.
در همین رابطه خبرنگار ایرنا نظر شماری از مسئولان استان را پیرامون نقش موثر باغ موزه دفاع مقدس در شهر قم و آثار فرهنگی آن جویا شد.
** باغ موزه دفاع مقدس قم دارای سازوکاری فرهنگی و کارآمد است
امام جمعه موقت قم در این رابطه گفت: مرکز فرهنگی دفاع مقدس قم در قلب یک مجموعه نشاط آور و تفریحی، طراحی شده و فرصتی مناسب برای ارائه مناسب آثار فرهنگی به مخاطبان است.
آیت ‌الله علیرضا اعرافی بیان کرد: نسل کنونی باید هرچه بیشتر با دستاورد‌های انقلاب و ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان و شهدای والامقام آشنا شود تا بداند دشمنان هیچگاه بیکار ننشسته‌ اند.
وی افزود: موزه دفاع مقدس مکانی ارزشمند برای ترویج روحیه ایثار و شهادت است و ضرورت دارد نسل جوان بیش از پیش با دستاورد‌های انقلاب شکوهمند اسلامی آشنا شود.
وی خاطرنشان کرد: در ساخت و چینش محتوای این موزه باید از موزه‌های پرمخاطب و فاخر کشورهای دیگر الگو گرفته شود تا شاهد تاثیرگذاری بالا و جذب مخاطبان بیشتری نه تنها از شهر مقدس قم بلکه از نقاط مختلف کشور و جهان در این مرکز فرهنگی باشیم.
اعرافی گفت: ضرورت دارد تحولات مهم و عظیمی که پس از انقلاب اسلامی در کشور ایجاد شده، از زوایای مختلف علمی، زیرساختی و غیره در این موزه به تصویر کشیده شود تا همگان با این تحولات آشنا شوند و لذا حوزه های علمیه هم در کنار دیگر نهادها و سازمان ها در این موضوع همکاری کامل خواهد داشت.
** اولویت اصلی در تکمیل موزه انقلاب قم تولید محتوا باشد
استاندار قم نیز پیرامون این موضوع گفت: باید اولویت اصلی در تکمیل طرح باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این استان، تولید محتوا باشد.
بهرام سرمست افزود: برای تولید محتوای غنی با استفاده از اطلاعات مبارزان دوران انقلاب و نیز بهره مندی از ویژگی های هنری و فناوری های نوین، باید در موزه دفاع مقدس قم محیطی جذاب برای کاهش شکاف بین نسل انقلاب و جوان امروزی ایجاد شود.
وی هویت بخشی به فعالیتها و خدمات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: جمعیت مخاطب موزه های انقلاب اسلامی گردشگران داخلی و خارجی هستند و ضروری است در طراحی این مکان پیش بینی های لازم صورت گیرد.
سرمست همچنین با اشاره به موقعیت مکانی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم گفت: شهرداری فضاسازی لازم در راستای حضور خانواده ها در محیط پیرامونی این مکان جهت گذراندن اوقات فراغت را فراهم نماید.
وی به اهمیت این موزه در استان اشاره و اظهار کرد: این مکان ظرفیت مناسبی برای معرفی و نمایش خدمات مهم قم به انقلاب و دفاع مقدس برای نسل جدید و گردشگران خواهد بود و باید جذابیت در طراحی این موزه برای مخاطبین لحاظ شود.
استاندارقم با تاکید بر توجه به جلوه های بصری در انتقال مفاهیم دقیق جنگ، بیان کرد: اثر گذاری موثر این موزه زمانی محقق خواهد شد که در بیان حقائق از ظرافت های هنری استفاده شود.
وی همچنین افزود: با توجه به اینکه بر اساس برنامه ریزیها، باغ موزه دفاع مقدس استان قرار است تا 15 خرداد امسال به بهره برداری برسد، تمام دستگاه های اجرایی و خدمات رسان همت کنند تا افتتاح این مرکز فرهنگی دچار تاخیر نشود.
سرمست با اشاره به این که موزه دفاع مقدس نیز همانند راهیان نور می تواند ارزش های انقلاب و دفاع مقدس را به نسل آینده منتقل کند، گفت: این مجموعه فرهنگی به شکل ابتکاری و با توجه به جایگاه خاص قم در انقلاب به عنوان باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طراحی شده است.
** موزه دفاع مقدس قم به بهترین نحو تکمیل می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز در این رابطه گفت: در صدد هستیم تا مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس قم به بهترین نحو و با سرعت بیشتری تکمیل شود و شاهد بهره ‌برداری آن در زمان تعیین شده باشیم.
محسن بهشتی بر لزوم تعامل و همکاری همه جانبه تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای رفع نواقص طرح در حال احداث مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس قم تاکید کرد.
وی اظهار داشت: پیشرفت روزافزون این طرح در گرو هماهنگی و هم‌فکری مستمر نهاد‌های مرتبط است که نباید از آن غافل شد.
** موزه دفاع مقدس قم مربوط به کل نظام است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز با اشاره به این که طرح مرکز فرهنگی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مربوط به کل نظام است، عنوان کرد: شهر قم خاستگاه انقلاب و آبروی نظام است.
سید محمد رضا هاشمی با بیان این که دفاع مقدس متعلق به هیچ حزب و گروهی نبوده و متعلق به همه مردم است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم که آیندگان بتوانند به خوبی با فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس آشنا شوند و در این مورد به خوبی قضاوت نمایند.
وی با تاکید بر این که ضرورت دارد تمامی دستگاه های استان جهت آماده سازی مرکز فرهنگی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم بسیج شوند، خاطرنشان کرد: مشارکت در تکمیل زیرساخت ها و راه اندازی موزه که محلی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و رشادت رزمندگان اسلام است، به طور حتم از اجر معنوی والایی برخوردار خواهد بود.
وی با اشاره به این که بسیاری از کشورها با اینکه ده ها سال از جنگ هایشان می گذرد، هنوز آثار آن را حفظ کرده و در معرض دید همگان قرار می دهند، عنوان کرد: دفاع مقدس ما دارای قداست و بسیار قابل احترام است و همه ما مدیون خون شهدا و ایثارگری رزمندگان اسلام هستیم.
** باغ موزه دفاع مقدس قم به سرعت در حال تکمیل است
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دوران دفاع مقدس در این رابطه به ایرنا گفت: با همت مسئولان استان و اعضای هیات امنای موزه دفاع مقدس قم، روند تکمیل آن از سرعت بسیار خوبی برخوردار شده است؛ همچنین درسال گذشته اعتبار مناسبی از سوی دفتر رهبرمعظم انقلاب برای تکمیل این طرح در اختیار مجریان آن قرار داده شد که نقش موثری در افزایش سرعت تکمیل ساخت باغ موزه دفاع مقدس در قم دارد.
وی بیان کرد: فرآیند اجرایی ساخت محوطه عمومی این باغ موزه با همکاری مجموعه مدیریت شهری قم آغاز شده و روند محوطه سازی داخلی و نمای طرح نیز با سرعت خوبی در حال انجام است.
وی ادامه داد: بازدید میدانی مسئولان استان از این طرح برای سرعت بخشیدن به فرآیند اجرایی آن به صورت مستمر ادامه دارد و استاندار قم به عنوان رئیس هیات امنای باغ موزه دفاع مقدس بر روند فعالیت ها نظارت کامل دارد.
حسینی با بیان اینکه باغ موزه دفاع مقدس قم فراستانی و ملی است، گفت: این طرح به عنوان یک مرکز فرهنگی، معنوی و زیارتی تاثیرگذاری بین المللی دارد و در قالب یک بوستان فرهنگی شهری همه نیازها در آن پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: باغ موزه دفاع مقدس باعث افزایش ماندگاری زائر و مسافران در قم و گام موثری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر خواهد بود و ما اگر بخواهیم این شهر را معرفی کنیم یکی از خاستگاه اصلی آن، معرفی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواهد بود.
ساخت باغ موزه دفاع مقدس قم به عنوان یکی از برکات و دستاوردهای سفر تاریخی سال 89 رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان قم بود که در سال 92 روند اجرایی این طرح به دلیل عدم تامین بودجه لازم متوقف شد که در سال گذشته بار دیگر مراحل ساخت آن ادامه یافته است.
بنای اصلی طرح درمساحتی به ابعاد 8 هزار مترمربع احداث می شود که درکل محوطه با مساحتی حدود 30هکتار دراختیار مردم قم و زائران قرار خواهد گرفت، دراین مکان فضاهای سبز، استراحتگاه، مکان‌های آموزشی، معنوی، نمایشی، فرهنگی، نمادهای ارزشی دفاع مقدس و مکان‌های هنری و تفریحی در نظر گرفته شده است.
جمعیت ایثارگری استان قم (شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده های ایشان) حدود 70 هزار تن می باشد؛ این استان 6 هزار شهید، 11 هزار و 361 جانباز و 591 آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
این باغ موزه قرار است 15 خرداد امسال به بهره برداری برسد.
گزارش: سید ابراهیم جنابان
7405/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت تنها 20 کیوسک مطبوعات در شان قم نیست

جلوه پرشور مشارکت های مردمی در آیین نیمه شعبان قم

قم محفل حضور پرشور عاشقان ظهور است

آیت الله سبحانی: انتظار فرج امید آفرین است

آیین پیاده روی «کاروان قدمی برای ظهور» در قم برگزار شد

ظرفیت های مساجد به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است

آیت الله علوی گرگانی:فرهنگ حضور در مساجد تبیین شود

ظهور منجی مساله‌ای جهانی است

فعالیت 24هزار کانون مساجد در کشور

اعیاد مذهبی و شادی برای اهل بیت(ع)، به جامعه امید، نشاط و حرکت می‌دهد

از مساجد غفلت شده است/لزوم فعالیت کانون های مساجد در فضای مجازی

نامهربانی‌ها «خانم هزارپا» را از قم گریزان کرد

افزایش دوبرابری ظرفیت سینماهای قم

ارتباط جامعه با قرآن باید تقویت شود

32694 تَن در مسابقات مدهامتان شرکت کردند

مساجد نقش تبلیغی برای جمع آوری کمک به سیل زدگان دارند

شور عاشقی مسلمانان غیرایرانی در آیین نیمه شعبان مسجد جمکران

احیای عرفانی نیمه شعبان در مسجد جمکران برگزار شد

عاشقان امام عصر(عج) مسجد جمکران را گلباران کردند

جهان در انتظار فریادرس مظلومان

ای منتظران، امام زمان(عج) منتظر شما است

قم غرق در شادی و سرور میلاد منجی عالم(عج)

1414 اثر به دبیرخانه جشنواره نماز و نیایش قم ارسال شد

64 مقاله در همایش دکترین مهدویت در قم ارائه می شود

1500 اثر به دبیرخانه کنگره سراسری شعر آیینی در قم رسید

تشکل های مردم نهاد بازوی حمایتی برنامه های دولت باشند

زنده نگه داشتن یاد شهدا به احیای روحیه ایثار منجر می شود

کتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی شد

تببین نظریه ولایت از جمله مقدمات ظهور است

همایش بین المللی دکترین مهدویت در قم آغاز شد

کتاب اعداد و نفوس اهالی دارالایمان قم رونمایی شد

شناخت و تبیین ویژگی صالحان وظیفه مراکز پژوهشی است

آیین غبارروبی مسجد جمکران توسط اصحاب رسانه برگزار شد

آیین اختتامیه کنگره سراسری شعر مهدوی در قم برگزار شد

50هزار تن در برگزاری جشن نیمه شعبان در قم مشارکت دارند

فرهنگ انتظار تحول آفرین و حرکت بخش است

قم آماده پذیرایی از زائران نیمه شعبان

600 هزار بلیت سینما سال 97 در قم فروخته شد

پیشنهاد استاندار قم در خصوص ثبت معنوی جشن های نیمه شعبان

اجتماع گسترده عاشقان مهدوی در مسجد مقدس جمکران

ساده زیستی اصل مهم در زندگی روحانیت است

نماز باشکوه مهدی یاوران در مسجد جمکران اقامه شد

قم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور است

جلوه هایی از آیین جشن نیمه شعبان در مسجد جمکران

امام زمان(عج) تکیه گاه مستضعفان و موحدان عالم است

تجلیل از آیت الله شیخ عیسی قاسم بعنوان مهدی یاور سال در قم

صحیفه سجادیه؛ مافوق کلام بشر

به مفاهیم قرآن کریم اهتمام ویژه داشته‌باشیم

اقدام آمریکا علیه سپاه، یک بی عقلی محض بود

اقدام آمریکا علیه سپاه، خوش رقصی برای لابی صهیونیست است