آخرين مطالب

موزه دفاع مقدس تجلیگاه حماسه و معنویت مردم قم فرهنگي

موزه دفاع مقدس تجلیگاه حماسه و معنویت مردم قم

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- ساخت باغ موزه دفاع مقدس در قم، بهترین فرصت برای نمایش حماسه آفرینی ها و روحیه معنوی مردم و رزمندگان این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی است.
به گزارش ایرنا، در عصر حاضر موزه ها نقش موثری در انتقال ارزش ها و مفاهیم اجتماعی میان نسل های مختلف برعهده دارند و می توانند حس حضور در گذشته را برای نسل امروز فراهم کنند.
به همین دلیل کشورهای مختلف جهان برای یادآوری وقایع تاریخی و همچنین زنده نگاه داشتن عناصر هویت ملی خود به ایجاد موزه های تخصصی در بخش های مختلف توجه ویژه ای دارند.
یکی از انواع مهم این موزه های تخصصی، موزه های مربوط به وقایع جنگی است که هر کشوری تلاش می کند با ایجاد چنین محیط هایی علاوه بر نمایش گذشته، روحیه جنگاوری را در میان نسل امروز خود نیز حفظ کند.
در همین رابطه در کشور ما نیز پس از دوران دفاع مقدس باغ موزه هایی در شهر های مختلف به منظور نمایش حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام در مقابل تهاجم وحشیانه دشمن ایجاد شد و در شهر قم نیز از مدت ها قبل ساخت چنین مجموعه ای در حال پیگیری است و به زودی در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
رویکرد اصلی در باغ موزه دفاع مقدس قم علاوه بر نمایش حماسه آفرینی ها و روحیه معنوی مردم و رزمندگان این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی، توجه به نقش و جایگاه ویژه قم در به ثمر نشستن اهداف نهضت اسلامی و الگو بودن آن برای سایر مناطق کشور است.
در همین رابطه خبرنگار ایرنا نظر شماری از مسئولان استان را پیرامون نقش موثر باغ موزه دفاع مقدس در شهر قم و آثار فرهنگی آن جویا شد.
** باغ موزه دفاع مقدس قم دارای سازوکاری فرهنگی و کارآمد است
امام جمعه موقت قم در این رابطه گفت: مرکز فرهنگی دفاع مقدس قم در قلب یک مجموعه نشاط آور و تفریحی، طراحی شده و فرصتی مناسب برای ارائه مناسب آثار فرهنگی به مخاطبان است.
آیت ‌الله علیرضا اعرافی بیان کرد: نسل کنونی باید هرچه بیشتر با دستاورد‌های انقلاب و ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان و شهدای والامقام آشنا شود تا بداند دشمنان هیچگاه بیکار ننشسته‌ اند.
وی افزود: موزه دفاع مقدس مکانی ارزشمند برای ترویج روحیه ایثار و شهادت است و ضرورت دارد نسل جوان بیش از پیش با دستاورد‌های انقلاب شکوهمند اسلامی آشنا شود.
وی خاطرنشان کرد: در ساخت و چینش محتوای این موزه باید از موزه‌های پرمخاطب و فاخر کشورهای دیگر الگو گرفته شود تا شاهد تاثیرگذاری بالا و جذب مخاطبان بیشتری نه تنها از شهر مقدس قم بلکه از نقاط مختلف کشور و جهان در این مرکز فرهنگی باشیم.
اعرافی گفت: ضرورت دارد تحولات مهم و عظیمی که پس از انقلاب اسلامی در کشور ایجاد شده، از زوایای مختلف علمی، زیرساختی و غیره در این موزه به تصویر کشیده شود تا همگان با این تحولات آشنا شوند و لذا حوزه های علمیه هم در کنار دیگر نهادها و سازمان ها در این موضوع همکاری کامل خواهد داشت.
** اولویت اصلی در تکمیل موزه انقلاب قم تولید محتوا باشد
استاندار قم نیز پیرامون این موضوع گفت: باید اولویت اصلی در تکمیل طرح باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این استان، تولید محتوا باشد.
بهرام سرمست افزود: برای تولید محتوای غنی با استفاده از اطلاعات مبارزان دوران انقلاب و نیز بهره مندی از ویژگی های هنری و فناوری های نوین، باید در موزه دفاع مقدس قم محیطی جذاب برای کاهش شکاف بین نسل انقلاب و جوان امروزی ایجاد شود.
وی هویت بخشی به فعالیتها و خدمات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: جمعیت مخاطب موزه های انقلاب اسلامی گردشگران داخلی و خارجی هستند و ضروری است در طراحی این مکان پیش بینی های لازم صورت گیرد.
سرمست همچنین با اشاره به موقعیت مکانی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم گفت: شهرداری فضاسازی لازم در راستای حضور خانواده ها در محیط پیرامونی این مکان جهت گذراندن اوقات فراغت را فراهم نماید.
وی به اهمیت این موزه در استان اشاره و اظهار کرد: این مکان ظرفیت مناسبی برای معرفی و نمایش خدمات مهم قم به انقلاب و دفاع مقدس برای نسل جدید و گردشگران خواهد بود و باید جذابیت در طراحی این موزه برای مخاطبین لحاظ شود.
استاندارقم با تاکید بر توجه به جلوه های بصری در انتقال مفاهیم دقیق جنگ، بیان کرد: اثر گذاری موثر این موزه زمانی محقق خواهد شد که در بیان حقائق از ظرافت های هنری استفاده شود.
وی همچنین افزود: با توجه به اینکه بر اساس برنامه ریزیها، باغ موزه دفاع مقدس استان قرار است تا 15 خرداد امسال به بهره برداری برسد، تمام دستگاه های اجرایی و خدمات رسان همت کنند تا افتتاح این مرکز فرهنگی دچار تاخیر نشود.
سرمست با اشاره به این که موزه دفاع مقدس نیز همانند راهیان نور می تواند ارزش های انقلاب و دفاع مقدس را به نسل آینده منتقل کند، گفت: این مجموعه فرهنگی به شکل ابتکاری و با توجه به جایگاه خاص قم در انقلاب به عنوان باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طراحی شده است.
** موزه دفاع مقدس قم به بهترین نحو تکمیل می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز در این رابطه گفت: در صدد هستیم تا مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس قم به بهترین نحو و با سرعت بیشتری تکمیل شود و شاهد بهره ‌برداری آن در زمان تعیین شده باشیم.
محسن بهشتی بر لزوم تعامل و همکاری همه جانبه تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای رفع نواقص طرح در حال احداث مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس قم تاکید کرد.
وی اظهار داشت: پیشرفت روزافزون این طرح در گرو هماهنگی و هم‌فکری مستمر نهاد‌های مرتبط است که نباید از آن غافل شد.
** موزه دفاع مقدس قم مربوط به کل نظام است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز با اشاره به این که طرح مرکز فرهنگی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مربوط به کل نظام است، عنوان کرد: شهر قم خاستگاه انقلاب و آبروی نظام است.
سید محمد رضا هاشمی با بیان این که دفاع مقدس متعلق به هیچ حزب و گروهی نبوده و متعلق به همه مردم است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم که آیندگان بتوانند به خوبی با فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس آشنا شوند و در این مورد به خوبی قضاوت نمایند.
وی با تاکید بر این که ضرورت دارد تمامی دستگاه های استان جهت آماده سازی مرکز فرهنگی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم بسیج شوند، خاطرنشان کرد: مشارکت در تکمیل زیرساخت ها و راه اندازی موزه که محلی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و رشادت رزمندگان اسلام است، به طور حتم از اجر معنوی والایی برخوردار خواهد بود.
وی با اشاره به این که بسیاری از کشورها با اینکه ده ها سال از جنگ هایشان می گذرد، هنوز آثار آن را حفظ کرده و در معرض دید همگان قرار می دهند، عنوان کرد: دفاع مقدس ما دارای قداست و بسیار قابل احترام است و همه ما مدیون خون شهدا و ایثارگری رزمندگان اسلام هستیم.
** باغ موزه دفاع مقدس قم به سرعت در حال تکمیل است
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دوران دفاع مقدس در این رابطه به ایرنا گفت: با همت مسئولان استان و اعضای هیات امنای موزه دفاع مقدس قم، روند تکمیل آن از سرعت بسیار خوبی برخوردار شده است؛ همچنین درسال گذشته اعتبار مناسبی از سوی دفتر رهبرمعظم انقلاب برای تکمیل این طرح در اختیار مجریان آن قرار داده شد که نقش موثری در افزایش سرعت تکمیل ساخت باغ موزه دفاع مقدس در قم دارد.
وی بیان کرد: فرآیند اجرایی ساخت محوطه عمومی این باغ موزه با همکاری مجموعه مدیریت شهری قم آغاز شده و روند محوطه سازی داخلی و نمای طرح نیز با سرعت خوبی در حال انجام است.
وی ادامه داد: بازدید میدانی مسئولان استان از این طرح برای سرعت بخشیدن به فرآیند اجرایی آن به صورت مستمر ادامه دارد و استاندار قم به عنوان رئیس هیات امنای باغ موزه دفاع مقدس بر روند فعالیت ها نظارت کامل دارد.
حسینی با بیان اینکه باغ موزه دفاع مقدس قم فراستانی و ملی است، گفت: این طرح به عنوان یک مرکز فرهنگی، معنوی و زیارتی تاثیرگذاری بین المللی دارد و در قالب یک بوستان فرهنگی شهری همه نیازها در آن پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: باغ موزه دفاع مقدس باعث افزایش ماندگاری زائر و مسافران در قم و گام موثری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر خواهد بود و ما اگر بخواهیم این شهر را معرفی کنیم یکی از خاستگاه اصلی آن، معرفی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواهد بود.
ساخت باغ موزه دفاع مقدس قم به عنوان یکی از برکات و دستاوردهای سفر تاریخی سال 89 رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان قم بود که در سال 92 روند اجرایی این طرح به دلیل عدم تامین بودجه لازم متوقف شد که در سال گذشته بار دیگر مراحل ساخت آن ادامه یافته است.
بنای اصلی طرح درمساحتی به ابعاد 8 هزار مترمربع احداث می شود که درکل محوطه با مساحتی حدود 30هکتار دراختیار مردم قم و زائران قرار خواهد گرفت، دراین مکان فضاهای سبز، استراحتگاه، مکان‌های آموزشی، معنوی، نمایشی، فرهنگی، نمادهای ارزشی دفاع مقدس و مکان‌های هنری و تفریحی در نظر گرفته شده است.
جمعیت ایثارگری استان قم (شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده های ایشان) حدود 70 هزار تن می باشد؛ این استان 6 هزار شهید، 11 هزار و 361 جانباز و 591 آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
این باغ موزه قرار است 15 خرداد امسال به بهره برداری برسد.
گزارش: سید ابراهیم جنابان
7405/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای برنامه‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان در 23 کتابخانه قم

ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

جشنواره رسانه‌های دیجیتال در قم برگزار می‌شود

60 مسجد در قم نیاز به تعمیر و تکمیل دارند

سوریه نمونه‌ای از هم‌زیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف است

تشرف تولیت حرم حضرت زینب(س) به مسجد مقدس جمکران

مخدوش کردن چهره اسلام از اهداف پلید دشمن است

افراد بی سواد مناطق مختلف استان توسط شوراها به نهضت سواد آموزی معرفی شوند

مخالفت با اکران فیلم "دخترشیطان" در قم کذب محض است

انتشار ویژه‌نامه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

از مرمت خانه تاریخی ملاصدرا تا لزوم ایجاد بازارچه صنایع دستی درقم

آیین خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه در قم برگزار شد

اعزام هزار و 300 مبلغ برای تبیین بیانیه گام دوم به سراسر کشور

زبان فارسی دچار زایش‌های کاملا بیگانه شده است

پیام تسلیت جمعی از مراجع و علما به مناسبت ارتحال آیت‌الله محقق کابلی

طرح امداد فرهنگی برای مبارزه با مواد مخدر اجرا می‌شود

واحدهای متخلف در زمینه عفاف و حجاب در قم منتظر برخورد قانونی باشند

خانه تاریخی ملاصدرا در قم مرمت شد

مرمت خانه تاریخی ملاصدرا به اتمام رسید

برای استفاده از مزیت های باران،باید دوراندیشی کرد

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

حضور 70 شرکت از سراسر کشور در "نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال"

برگزاری "دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال" در قم

افزایش 7 درصدی تعداد دانش‌آموزان اول ابتدایی در قم

نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال 28 خرداد در قم گشایش می یابد

هیچ تحرکی برای معرفی صنایع دستی در قم وجود ندارد

مزار شهید آیت‌الله سعیدی در قم گلباران شد

یادواره «شهیدان هادی» در قم برگزار می‌شود

مادر شهیدان انصاری درگذشت

مدیرکل میراث فرهنگی قم: آتش به مجموعه تاریخی حرم حضرت معصومه (س) آسیبی نزده است

میراث هنری قم در تمنای درخشیدن/ صنایع دستی؛ هنری ارزآور ولی مغفول

کرباسچی: نجفی قبلا منکر رابطه با میترا شده بود

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

حج باید برگزار شود/ مردم دنیا تشنه حرف ایران هستند

آغاز مرمت تیمچه بزرگ قم

ضرورت بهره گیری از ابزارهای هنری برای غنی سازی اوقات فراغت

هزینه سازش و تسلیم بیشتر از مقاومت است

روحانی استعفای وزیر آموزش و پرورش را پذیرفت

سیاری: کسی اجازه نزدیکی به مرزهای آبی را ندارد

لشکر فاطمیون پرچم بلندی برافراشت

شرح دعای روز بیست‌ونهم ماه مبارک رمضان

600 آیه در قرآن کریم در خصوص جهاد است

ترامپ: ایران و روسیه بمباران ادلب را متوقف کنند

نماز عید فطر در بقاع امامزادگان شاخص قم اقامه می شود

رویکرد حوزه هنری قم در حوزه تئاتر آموزش و استعدادیابی است

حوزه‌های سرمایه‌گذاری وقف در قم شناسایی شوند

اقامه نماز عید فطر در بقاع شاخص استان قم

نماز عید فطر به امامت آیت الله سعیدی در حرم حضرت معصومه اقامه می‌شود

میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید اعلام شد/ تکلیف میهمان شب عید

ایران به درخواست پمپئو پاسخ داد