آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

میزبانی قم از 750 هزار مسافر نوروزی/ علاقه زائران به آثار تاریخی سياسي

میزبانی قم از 750 هزار مسافر نوروزی/ علاقه زائران به آثار تاریخی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - همزمان با تعطیلات نوروز نگین گردشگری مذهبی کشور میزبان 750 هزار و 939 مسافر بود که در مراکز اقامتی اسکان داده شدند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل : تعطیلات نوروزی سال 98 هم به پایان رسید و مسئولان اسکان و ستاد تسهیلات زائران استان قم تلاش بسیاری را داشتند تا مسافرانی که برای گذران تعطیلات خود شهر مقدس قم را انتخاب کردند با خاطرات خوبی این شهر مقدس را ترک کنند.
امسال برنامه‌های مناسبی را برای اسکان، ماندگاری بیشتر مسافران و زائران و هم‌چنین در کنار زیارت معنوی مسافران و مهمانان نوروزی بازدید از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی استان قم برنامه‌ریزی خوبی شد و مسافران نوروزی در کنار زیارت معنوی بارگاه حضرت معصومه ( س) و دعا و نیایش و هم‌چنین زیارت معنوی مسجد مقدس جمکران از اماکنی مانند تالاب‌های قم، موزه‌ها، کارگاه‌های سوهان پزی و هم‌چنین موزه آستانه و مجموعه گنبد سبز و مناطق ییلاقی و طبیعی استان هم بازدید و با این جاذبه‌ها آشنا شدند.
در تعطیلات نوروزی امسال شهر مقدس قم تنها یک شهر عبوری برای تردد چند ساعت محدود نبود بلکه مسافران از سراسر کشور برای گذراندن اوقاتی معنوی در کنار بازدید از جاذبه‌های کم‌تر دیده شده استان قم به سیاحت و گردشگری پرداختند و در مراکز مهم این استان اعم از هتل‌ها و مدارس و دیگر مکان‌هایی که برای اسکان در نظر گرفته شده بود تعطیلات نوروزی خود را پشت سر گذاشتند.
طبق آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، در تعطیلات نوروز تا پایان روز 14 فروردین‌ماه 78 هزار و 787 مسافر نوروزی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری دومین شهر مذهبی کشور بازدید کردند که تیمچه بزرگ و بازار قم طی این تعطیلات در رتبه نخست بازدیدها قرار دارد.
طی فعالیت اسکان انجام شده بیش از 750 هزار مسافر در مراکز مختلف اقامتی شهر مقدس قم اسکان داده شدند و تاکنون 957 بازدید نظارتی بر اماکن اقامتی استان در ایام نوروز صورت گرفته است تا مسافران نوروزی با خاطرات خوشی را اقامت در دومین شهر معنوی کشور به همراه داشته باشند.
رضایت مسافران نوروزی از نحوه اسکان در قم
یک مسافر اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر که به همراه خانواده 5 نفره خود به مدت 5 روز در شهر قم اقامت داشته با اشاره به نحوه اسکان مناسب و انتخاب مراکز مطلوب و هم‌چنین نظارت بر نحوه اسکان تقدیر کرده و می‌گوید: برای نخستین باری است که برای اقامت چند روزه شهر مقدس قم را انتخاب کرده‌ام خانواده من هم از مهمان نوازی و اسکان مناسب تشکر می‌کنند در سال 90 هم برای یک اقامت خیلی کوتاه به قم سفر کرده بودم.
بهرام دانشی می‌افزاید: تعطیلات خوبی در شهر قم را پشت سر گذاشتم و فکر نمی‌کردم شهر قم در کنار بارگاه کریمه اهل بیت ( ع) جاذبه‌های تاریخی زیبایی داشته باشد خانواده من از موزه مردم شناسی و هم‌چنین یکی از تالاب‌های استان قم بازدید کردند.

تیمچه بازار جاذبه‌ای برای مسافران
یک مسافر تهرانی نیز بیان می‌کند: بعد از بازدید از شهر اصفهان اکنون دو روزی مهمان استان قم هستیم استان قم بوستان‌های زیبایی دارد برای من علاوه بر گذران ساعات معنوی در بارگاه حضرت معصومه (س) بازدید از بازار قدیمی قم و تیمچه بزرگ قم دل نشین بود و امیدوارم یک بار دیگر به همراه خانواده از این شهر معنوی بازدید کنم.
مرتضی آقایی می‌افزاید: قم شهری است که در آن جاذبه‌های ناشناخته‌ای وجود دارد هیچ آشنایی با معماری تیمچه بازار قم نداشتم برای من سبک معماری تاریخی این مکان دلپذیر بود در گذشته فکر می‌کردم تنها استان اصفهان و یزد آثار تاریخی دارند باید مسئولان بیشتر برای این جاذبه‌ها اطلاع رسانی کنند.
رضایت از برخورد مردم و بازاریان
یکی دیگر از مسافران نوروزی قم می‌گوید: مردم این شهر با فرهنگ هستند به همین خاطر است که توانستند با صبر و بردباری افراد غیر بومی که برای تحصیل و یا زندگی این شهر را انتخاب کنند تحمل و به طور مسالمت آمیز با آن‌ها زندگی کنند؛ مردم قم علاوه بر مذهبی بودند مهمان‌نواز هستند و راهنمایی خوبی برای ما داشتند.
آسیه ساجدی بیان می‌کند: برای خرید سوغاتی که به بازار شهر قم رفتیم بازاریان هم برخورد خوبی داشتند و بعضی بازاریان هم انصاف داشتند از سوهان قم خوشم می‌آید و از نزدیک کارخانه سوهان‌پزی را بازدید کردم.
950 بازدید نظارتی شبانه روزی از مراکز اقامتی
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم که در طول تعطیلات نوروزی بازدیدهایی از نحوه اسکان مسافران نوروزی داشته می‌گوید: از ابتدای فعالیت اسکان نوروزی تا پایان 14 فروردین ماه سال امسال 750 هزار و 939 نفر در مراکز اقامتی شهر قم اسکان یافتند.
حمید یزدانی می‌افزاید: این مراکز شامل، هتل آپارتمان‌ها، هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و خانه مسافر با همه ظرفیت‌های خود پذیرای مهمانان و زائران بود و در این مدت بیش از 164 هزار نفر در اماکن اقامتی رسمی قم اسکان داشتند.
به گفته وی، 273 هزار نفر در امامزادگان، سالن‌های ورزشی و کمپینگ‌های شهر و 312 هزار نفر هم در مدارس اسکان یافتند با توجه به اسکان مطلوب و خدمت رسانی شایسته برای مسافرانی که شهر قم را برای تعطیلات نوروزی خود انتخاب کردند 950 بازدید نظارتی شبانه روزی انجام شده است.

یزدانی بیان می‌کند: 957 بازدید از اماکن اقامتی، دفاتر مسافرتی و مراکز موقت اقامتی از ابتدای اجرای طرح نوروزی صورت گرفته است تا پایان 14 فروردین 131 تذکر و 57 اخطار کتبی به واحدهای مورد بازدید داده شده که 2 واحد متخلف در این میان مشمول تعطیلی فعالیت خود شدند.
بازدید بیش از 78 هزار مسافر نوروزی از آثار تاریخی قم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در ادامه با اشاره به تعداد بازدیدهای مسافران از جاذبه‌های نوروزی می‌گوید: تاکنون 78 هزار و 787 هزار مسافر نوروزی ایرانی و گردشگر خارجی از آثار تاریخی شهر مقدس قم بازدید کردند که تیمچه بزرگ و بازار قم در صدر این بازدیدها قرار دارد.
تاکنون 78 هزار و 787 هزار مسافر نوروزی ایرانی و گردشگر خارجی از آثار تاریخی قم بازدید کردند
یزدانی می‌افزاید: خانه تاریخی زند و موزه مردم شناسی د رتبه‌های دوم تا سوم بازدیدهای نوروزی قرار گرفته و مهمانان نوروزی از خانه تاریخی حضرت امام (ره) و گنجینه آثار مراجع، تپه‌های قلی درویش و کاروانسراهای تاریخی هم بازدید کردند.
استان قم دارای یک شهرستان قم، پنج بخش مرکزی، کهک ، خلجستان ، سلفچگان، جعفرآباد و 10 دهستان و 363 آبادی دارای سکنه است، تاکنون بیش از 360 اثر تاریخی در این استان به ثبت رسیده است.
علاوه بر حرم مطهر حضرت معصومه ( س) و مسجد مقدس جمکران، قم دارای 12 منطقه نمونه گردشگری شامل جمکران، خلجستان ( نایه )، دیرگچین ، دستجرد، طرلاب ، کریمه (سایت عوارضی)، دره قاهان ، پلنگ دره، روستای کرمجکان ، حوض سلطان و طایقان است؛ همچنین بر اساس آمار منابع رسمی این استان سالانه میزبان 25 میلیون زائر و گردشگر از اقصی نقاط کشور و جهان است.
35 واحد هتل، 27 واحد هتل آپارتمان، 55 واحد مهمانپذیر ، 170 خانه مسافر و 97 واحد مجتمع بین راهی و پذیرایی با ظرفیت 10 هزار تخت اقامتی و پذیرایی در قم به مسافران و زائران کریمه اهل بیت ( ع) خدمت رسانی می‌کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار: تعرفه برق واحدهای صنعتی قم باید کاهش یابد

مغناطیس معنوی منتظران را به مسجد جمکران می‌کشاند

مراسم عمامه‌گذاری طلاب در قم برگزار شد

افزایش 12 درصدی تردد زائران به قم/ فعالیت 5 هزار پلیس در قم

قرارگاه حضرت قائم(عج) دائمی می‌شود/ تأکید بر اطلاع‌رسانی زائران

پذیرش 160 بیمار در بیمارستان سیار عاشقان ولایت

تیم‌های «کافه تلخ» و «هلال احمر» در لیگ گلف قم صدرنشین شدند

شروع فوق العاده سال 98 برای تکواندوی قم با 2 طلا

ضعف شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهر قم مشهود است

صعود بسکتبالیست‌های نوجوان قم به مرحله سوم لیگ برتر

جوانان بر اساس آموزه‌های دینی تربیت شوند/تأکید بر حفظ جایگاه مسجد

طراحی سند جامع برای فعال کردن 70 هزار مسجد در کشور

فعالیت بیش از 23 هزار کانون مساجد در سراسر کشور

کانون‌های فرهنگی مساجد به کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک کنند

صعود تیم «کیا اسکواش قم» به لیگ برتر اسکواش بانوان

اقدام دشمن علیه سپاه پاسداران موجب وحدت بیشتر مردم شد

استاندار قم در روز نیمه شعبان

ارائه خدمات مطلوب تر به زائرین در نیمه شعبان نیازمند اعتبارات ویژه و حمایت ملی است

بازدید استاندار قم از ایستگاه های صلواتی سطح شهر و مسیر میدان ولی عصر(عج) به جمکران

بازدید از دارالشفای حضرت مهدی(عج) مسجد مقدس جمکران و بیمارستان حضرت ولی عصر(عج)

حکمت خداوند برای انتظار فرج مهمترین راز طول عمر حضرت مهدی(عج)

اجتماع عظیم منتظران ظهور در میعادگاه عاشقان برگزار شد

بازدید استاندار قم از بیمارستان سیار عاشقان ولایت در مسجد مقدس جمکران

بازدید استاندار از ایستگاه فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری

شرایط برای نیروهای نظامی آمریکا در منطقه سخت تر می شود

اقدام آمریکا موجب محبوبیت بیشتر سپاه شد

مردم قم درحمایت از سپاه پاسداران راهپیمایی می کنند

اجتماع عظیم حوزویان در حمایت از سپاه در قم برگزار شد

ازشهرمقدس‌ قم، تمام جهان را برای ارتش آمریکا ناامن می‌خوانیم

اقدام ترامپ علیه سپاه نمایانگر اوج دشمنی آمریکا با انقلاب است

اقدام علیه سپاه منجربه نفرت جهانی علیه ترامپ شد

مدیران توانمند، عهده دار مسئولیت درقم می شوند

خدمات آیت الله رفسنجانی در دانشگاه آزاد نباید فراموش شود

قم جزء پنج استان برتر در حوزه امنیت است

دشمنی آمریکا، افتخار سپاه است

کوچکترین اشتباه دشمن با پاسخ سخت نیروهای مسلح مواجه می شود

جلوه های نماز جمعه قم

نمازگزاران قمی در حمایت از سپاه پاسداران راهپیمایی کردند

اقدام آمریکا علیه سپاه نشانه نابخردی سردمداران این کشور است

خواست مردم افغانستان دخالت نکردن بیگانگان در امور این کشور است

حفظ انقلاب مرهون فداکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) است

اقدامات سربازان گمنام امام زمان(عج) موجب حیرت دشمن شده است

دشمن توان درک قدرت نیروهای مسلح ایران را ندارد

سربازان گمنام مخلص ترین نیروها در خدمت به نظام هستند

گمنامان خوش نام * محمد رضا قاسمی نیا

اقدامات جنون آمیز آمریکا برای جهان فاجعه آفرین است

ارتش دستش را از سپاه جدا نمی کند

ایستادن در برابر طاغوتیان رمز تحقق دولت جهانی حضرت مهدی است

صحیفه سجادیه؛ اثر بی‌نظیر اسلام/ امام سجاد(ع) و احیای نهضت عاشورا

نمایش «پنج متری اول، بن بست سوم» در قم روی صحنه رفت