آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

میزبانی قم از 750 هزار مسافر نوروزی/ علاقه زائران به آثار تاریخی سياسي

میزبانی قم از 750 هزار مسافر نوروزی/ علاقه زائران به آثار تاریخی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - همزمان با تعطیلات نوروز نگین گردشگری مذهبی کشور میزبان 750 هزار و 939 مسافر بود که در مراکز اقامتی اسکان داده شدند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل : تعطیلات نوروزی سال 98 هم به پایان رسید و مسئولان اسکان و ستاد تسهیلات زائران استان قم تلاش بسیاری را داشتند تا مسافرانی که برای گذران تعطیلات خود شهر مقدس قم را انتخاب کردند با خاطرات خوبی این شهر مقدس را ترک کنند.
امسال برنامه‌های مناسبی را برای اسکان، ماندگاری بیشتر مسافران و زائران و هم‌چنین در کنار زیارت معنوی مسافران و مهمانان نوروزی بازدید از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی استان قم برنامه‌ریزی خوبی شد و مسافران نوروزی در کنار زیارت معنوی بارگاه حضرت معصومه ( س) و دعا و نیایش و هم‌چنین زیارت معنوی مسجد مقدس جمکران از اماکنی مانند تالاب‌های قم، موزه‌ها، کارگاه‌های سوهان پزی و هم‌چنین موزه آستانه و مجموعه گنبد سبز و مناطق ییلاقی و طبیعی استان هم بازدید و با این جاذبه‌ها آشنا شدند.
در تعطیلات نوروزی امسال شهر مقدس قم تنها یک شهر عبوری برای تردد چند ساعت محدود نبود بلکه مسافران از سراسر کشور برای گذراندن اوقاتی معنوی در کنار بازدید از جاذبه‌های کم‌تر دیده شده استان قم به سیاحت و گردشگری پرداختند و در مراکز مهم این استان اعم از هتل‌ها و مدارس و دیگر مکان‌هایی که برای اسکان در نظر گرفته شده بود تعطیلات نوروزی خود را پشت سر گذاشتند.
طبق آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، در تعطیلات نوروز تا پایان روز 14 فروردین‌ماه 78 هزار و 787 مسافر نوروزی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری دومین شهر مذهبی کشور بازدید کردند که تیمچه بزرگ و بازار قم طی این تعطیلات در رتبه نخست بازدیدها قرار دارد.
طی فعالیت اسکان انجام شده بیش از 750 هزار مسافر در مراکز مختلف اقامتی شهر مقدس قم اسکان داده شدند و تاکنون 957 بازدید نظارتی بر اماکن اقامتی استان در ایام نوروز صورت گرفته است تا مسافران نوروزی با خاطرات خوشی را اقامت در دومین شهر معنوی کشور به همراه داشته باشند.
رضایت مسافران نوروزی از نحوه اسکان در قم
یک مسافر اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر که به همراه خانواده 5 نفره خود به مدت 5 روز در شهر قم اقامت داشته با اشاره به نحوه اسکان مناسب و انتخاب مراکز مطلوب و هم‌چنین نظارت بر نحوه اسکان تقدیر کرده و می‌گوید: برای نخستین باری است که برای اقامت چند روزه شهر مقدس قم را انتخاب کرده‌ام خانواده من هم از مهمان نوازی و اسکان مناسب تشکر می‌کنند در سال 90 هم برای یک اقامت خیلی کوتاه به قم سفر کرده بودم.
بهرام دانشی می‌افزاید: تعطیلات خوبی در شهر قم را پشت سر گذاشتم و فکر نمی‌کردم شهر قم در کنار بارگاه کریمه اهل بیت ( ع) جاذبه‌های تاریخی زیبایی داشته باشد خانواده من از موزه مردم شناسی و هم‌چنین یکی از تالاب‌های استان قم بازدید کردند.

تیمچه بازار جاذبه‌ای برای مسافران
یک مسافر تهرانی نیز بیان می‌کند: بعد از بازدید از شهر اصفهان اکنون دو روزی مهمان استان قم هستیم استان قم بوستان‌های زیبایی دارد برای من علاوه بر گذران ساعات معنوی در بارگاه حضرت معصومه (س) بازدید از بازار قدیمی قم و تیمچه بزرگ قم دل نشین بود و امیدوارم یک بار دیگر به همراه خانواده از این شهر معنوی بازدید کنم.
مرتضی آقایی می‌افزاید: قم شهری است که در آن جاذبه‌های ناشناخته‌ای وجود دارد هیچ آشنایی با معماری تیمچه بازار قم نداشتم برای من سبک معماری تاریخی این مکان دلپذیر بود در گذشته فکر می‌کردم تنها استان اصفهان و یزد آثار تاریخی دارند باید مسئولان بیشتر برای این جاذبه‌ها اطلاع رسانی کنند.
رضایت از برخورد مردم و بازاریان
یکی دیگر از مسافران نوروزی قم می‌گوید: مردم این شهر با فرهنگ هستند به همین خاطر است که توانستند با صبر و بردباری افراد غیر بومی که برای تحصیل و یا زندگی این شهر را انتخاب کنند تحمل و به طور مسالمت آمیز با آن‌ها زندگی کنند؛ مردم قم علاوه بر مذهبی بودند مهمان‌نواز هستند و راهنمایی خوبی برای ما داشتند.
آسیه ساجدی بیان می‌کند: برای خرید سوغاتی که به بازار شهر قم رفتیم بازاریان هم برخورد خوبی داشتند و بعضی بازاریان هم انصاف داشتند از سوهان قم خوشم می‌آید و از نزدیک کارخانه سوهان‌پزی را بازدید کردم.
950 بازدید نظارتی شبانه روزی از مراکز اقامتی
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم که در طول تعطیلات نوروزی بازدیدهایی از نحوه اسکان مسافران نوروزی داشته می‌گوید: از ابتدای فعالیت اسکان نوروزی تا پایان 14 فروردین ماه سال امسال 750 هزار و 939 نفر در مراکز اقامتی شهر قم اسکان یافتند.
حمید یزدانی می‌افزاید: این مراکز شامل، هتل آپارتمان‌ها، هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و خانه مسافر با همه ظرفیت‌های خود پذیرای مهمانان و زائران بود و در این مدت بیش از 164 هزار نفر در اماکن اقامتی رسمی قم اسکان داشتند.
به گفته وی، 273 هزار نفر در امامزادگان، سالن‌های ورزشی و کمپینگ‌های شهر و 312 هزار نفر هم در مدارس اسکان یافتند با توجه به اسکان مطلوب و خدمت رسانی شایسته برای مسافرانی که شهر قم را برای تعطیلات نوروزی خود انتخاب کردند 950 بازدید نظارتی شبانه روزی انجام شده است.

یزدانی بیان می‌کند: 957 بازدید از اماکن اقامتی، دفاتر مسافرتی و مراکز موقت اقامتی از ابتدای اجرای طرح نوروزی صورت گرفته است تا پایان 14 فروردین 131 تذکر و 57 اخطار کتبی به واحدهای مورد بازدید داده شده که 2 واحد متخلف در این میان مشمول تعطیلی فعالیت خود شدند.
بازدید بیش از 78 هزار مسافر نوروزی از آثار تاریخی قم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در ادامه با اشاره به تعداد بازدیدهای مسافران از جاذبه‌های نوروزی می‌گوید: تاکنون 78 هزار و 787 هزار مسافر نوروزی ایرانی و گردشگر خارجی از آثار تاریخی شهر مقدس قم بازدید کردند که تیمچه بزرگ و بازار قم در صدر این بازدیدها قرار دارد.
تاکنون 78 هزار و 787 هزار مسافر نوروزی ایرانی و گردشگر خارجی از آثار تاریخی قم بازدید کردند
یزدانی می‌افزاید: خانه تاریخی زند و موزه مردم شناسی د رتبه‌های دوم تا سوم بازدیدهای نوروزی قرار گرفته و مهمانان نوروزی از خانه تاریخی حضرت امام (ره) و گنجینه آثار مراجع، تپه‌های قلی درویش و کاروانسراهای تاریخی هم بازدید کردند.
استان قم دارای یک شهرستان قم، پنج بخش مرکزی، کهک ، خلجستان ، سلفچگان، جعفرآباد و 10 دهستان و 363 آبادی دارای سکنه است، تاکنون بیش از 360 اثر تاریخی در این استان به ثبت رسیده است.
علاوه بر حرم مطهر حضرت معصومه ( س) و مسجد مقدس جمکران، قم دارای 12 منطقه نمونه گردشگری شامل جمکران، خلجستان ( نایه )، دیرگچین ، دستجرد، طرلاب ، کریمه (سایت عوارضی)، دره قاهان ، پلنگ دره، روستای کرمجکان ، حوض سلطان و طایقان است؛ همچنین بر اساس آمار منابع رسمی این استان سالانه میزبان 25 میلیون زائر و گردشگر از اقصی نقاط کشور و جهان است.
35 واحد هتل، 27 واحد هتل آپارتمان، 55 واحد مهمانپذیر ، 170 خانه مسافر و 97 واحد مجتمع بین راهی و پذیرایی با ظرفیت 10 هزار تخت اقامتی و پذیرایی در قم به مسافران و زائران کریمه اهل بیت ( ع) خدمت رسانی می‌کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار قم: اصناف مزاحم شهری به شهرک‌های تخصصی منتقل می‌شوند

آیین معرفی کتاب «غنا»، فردا در قم برگزار می شود

1415 فقره تسهیلات اشتغال به مددجویان کمیته امداد قم پرداخت شد

تدریس فقه سلامت و پزشکی در سطح اجتهاد حوزه دنبال می‌شود

صعود نماینده فوتسال قم به جمع 4 تیم برتر لیگ نوجوانان

دستگیری یک رمال در قم/ کشف 130 کیلوگرم تریاک

رسمی؛ فتاح رئیس بنیاد و بختیاری رئیس کمیته

نباید جامعه را دو قطبی کرد

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

همه بکوشند مظاهر فساد و فقر در مشهد به حداقل برسد

زائران بیت الله الحرام برای ظهور امام زمان(عج) بسیار دعا کنند

مشارکت مردم در کمک به مددجویان باید افزایش یابد

"آن زمستان" سنخیتی با زندگانی آیت‌الله مصباح یزدی ندارد

استاندار قم بر افزایش مشارکت عمومی در کمک به مددجویان تاکید کرد

حوزه برای مبارزه با هنجارشکنی در قم اقدامات مطلوبی انجام دهد

همایش «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» برگزار می‌شود

برپایی نماز جمعه‌ای متفاوت در قم/ اجرای 30 برنامه در مصلی قدس

ائمه جمعه خواستار برداشته شدن نرده‌ها هستند

مرمت تیمچه بزرگ قم به اتمام رسید

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

مسئولان قم و مشهد همگرایی بیشتری داشته باشند

آیت‌الله سبحانی: دین باید در متن زندگی دانشجویان قرار گیرد

بهره‌برداری از 2 شهر بازی در قم تا پایان امسال

استفاده از کولرگازی اصلی‌ترین علت افزایش تعرفه برق در قم است

استاندار قم با مدیر حوزه‌های علمیه کشور دیدار کرد

دانشگاه ها پشتوانه ایده پردازی و تصمیم سازی برای دولت هستند

آغاز رقابت تیم محمد سیمای قم در لیگ فوتسال جوانان کشور

تخریب دولت به هر بهانه‌ای آسیب به منافع ملی است

آمریکا: برای مذاکره فقط پیام رهبر یا روحانی را می‌پذیریم

ازاعلام فرسودگی بازار قم تاحمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

ترامپ گوگل را به خیانت متهم کرد

ظرفیت فعال سینمایی قم 65 درصد افزایش یافت

موضع رهبری در برخورد با راهزنی دریایی انگلیس عزتمندانه بود

راه برطرف کردن مشکلات کشور توجه به مدیریت انقلابی و جهادی است

تعامل با غرب گره‌ای از مشکلات کشور باز نمی‌کند

اسلام را از راه گفت‌وگو به دنیا معرفی کنید

دیپلماسی مقاومت منافع ملی کشور را تضمین می‌کند

پیکر آیت الله حائری در قم تشییع شد

کاهش شدید تولید سوهان در قم/ افزایش صادرات به کشورهای عربی

دشمن از روش‌های مختلف به دنبال القای ناکارآمدی نظام است

انقلاب اسلامی ارزان به دست نیامده است

سیاست تهدید و فشار دربرابر ملت ایران نتیجه عکس دارد

مدیریت انقلابی و جهادی راه‌حل قطعی مشکلات کشور است

رئیس مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی درگذشت

650 کیلو مواد مخدر در قم کشف شد/ افزایش 434 درصدی کشف مواد افیونی

آیت‌الله حائری عمر خود را برای تحقیق در فقه اهل بیت(ع) صرف کرد

تردید اصولگرایان میان جلیلی، حداد و قالیباف

ظریف: آغازگر جنگ، پایان‌دهنده آن نخواهد بود