آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

مجتمع‌های بین راهی؛ ویترین جذب گردشگر/ تشدید نظارت‌ها در نوروز سياسي

مجتمع‌های بین راهی؛ ویترین جذب گردشگر/ تشدید نظارت‌ها در نوروز

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - با توجه به این‌که مجتمع‌های بین راهی خط مقدم گردشگری هستند هرگونه فرسودگی و بی‌توجهی به این مراکز می‌تواند بر صنعت گردشگری تأثیر منفی داشته باشند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفا پردل : شاید برای هر مسافر و رهگذری اتفاق افتاده باشد که در حین سفر بخواهد زمانی را استراحت کند تا خستگی سفر برایش کم‌تر شود در این حال بی‌شک به یکی از مکان‌هایی پناه می‌برد که امروزه به «مجتمع بین راهی» و در گذشته «کاروانسرا» نامیده می‌شد.
با رشد ترددهای بین شهری و حمل و نقل‌های جاده‌ای مجتمع‌های بین راهی امروز نقش مهمی در ارائه خدمت به مسافران بین راه‌ها دارند و امروزه این مجتمع‌ها را می‌توان «ویترین گردشگری» نامید چرا که نظافت و ارائه هرگونه خدمت از سوی این مجتمع‌ها می‌تواند در ماندگاری و جذب مسافران و گردشگران نقش اساسی داشته باشند.
استان قم در شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور قرار گرفته و از شهرهای مهم سیاحتی و زیارتی به شمار می‌رود و در طول سال خودورهای بسیاری از محورهای بین راهی و مواصلاتی این استان گذر و یا به قصد زیارت وارد این استان می‌شوند. این مجتمع‌ها که از نمازخانه، رستوران و یا بخش‌های خدماتی دیگر به مسافران و رانندگان تشکیل یافته اگر مورد توجه و حمایت نباشند می‌توانند گردشگری این استان را تحت‌الشعاع قرار دهند.
با توجه به تعطیلات نوروزی و آغاز سفرهای نوروزی نظارت‌ها بر نحوه ارائه خدمات و بهداشت این مجتمع‌ها بیشتر می‌شود، هر چند هستند مجتمع‌هایی که از دید و ذره بین بازرسی‌های شبانه خارج شده و ارائه خدمات این مجتمع‌ها به مسافران و زائران بی‌کیفیت و دارای سرویس‌های بهداشتی غیر بهداشتی و غذاهای غیر مجاز به مسافران هستند.
سرویس‌های بهداشتی نامرغوب معضل مجتمع‌های بین راهی
یکی از زائرانی که از استان اراک به قم سفر کرده با اشاره به مجتمع‌های بین راهی استان قم گفت: من در سال چند بار به استان قم به قصد زیارت و سیاحت سفر می‌کنم. قم ظرفیت خوبی برای زیارت و سیاحت دارد ولی به مجتمع‌ها و اماکن بین راهی آن توجهی نشده است، در یکی از این مجتمع‌ها سرویس بهداشتی آن به لحاظ بهداشتی به قدری بی‌کیفیت بوده است که گویی چندین سالی است این سرویس‌ها رنگ نظافت را به خود ندیده‌اند.

منا عباسی افزود: غذاهایی هم که ارائه می‌شود بی‌کیفیت و ناسالم است در حالی که مسافر باید برای دریافت خدمات این مجتمع حتی برای میز غذاخوری آن هم هزینه بپردازد؛ چرا برخی مسئولان به فکر این مجتمع‌ها نیستند زیرا این مجتمع‌ها در واقع می‌توانند بر سیاحت مسافران استان تأثیر منفی داشته باشند.
حسین محمدی از دیگر مسافرانی که قم را برای سفر نوروزی انتخاب کرده است بیان کرد: متأسفانه نظارتی بر مجتمع‌های بین راهی نمی‌شود. در طول سال این مسیرها با تردد بسیاری از خودورهای شخصی، کامیون‌های باری و حتی اتوبوس‌های مسافربری روبرو هستند و رانندگان و مسافران برای استراحت ناچار به توقف در این مجتمع‌ها هستند پس باید به نظافت، کیفیت خدمات این مجتمع‌ها بیشتر رسیدگی شود.
وی گفت: سرویس‌های بهداشتی بی‌کیفیت که معضل بزرگ این نوع مجتمع‌ها است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و باید این فرهنگ را بین مسافران ایجاد کرد که خود آن‌ها هم مسئول رعایت بهداشت و نظافت این سرویس‌ها و مجتمع‌ها هستند. این مجتمع‌ها در واقع آئینه ظرفیت گردشگری و جهانگردی شهرها هستند و باید در طول سفرهای نوروزی و تابستانی بهسازی شوند.
یکی دیگر از مسافرانی که از اردبیل مهمان استان قم است به خبرنگار مهر گفت: در طول مسیر تهران به قم مجتمع‌های بین راهی خوبی احداث شده است این مجتمع‌ها مدرن و با کیفیت هستند و لازم است این نوع مجتمع‌ها در دیگر مسیرهای منتهی به قم هم بهسازی و به مکانی برای معرفی بهتر شهر مقدس قم تبدیل شوند.
ایجاد شهرک صنایع دستی و گردشگری در اتوبان قم - تهران
رئیس انجمن صنفی مجتمع‌های بین راهی و واحدهای پذیرایی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود بیش از 120 واحد بین راهی، تفریحی و سفره خانه‌های سنتی در استان قم گفت: واحدهای پذیرایی استان از 120 واحد بین راهی، تفریحی و سفره خانه سنتی و یک مجتمع در آستانه بهره برداری در مسیر اتوبان قم- تهران تشکیل یافته است و در آینده هم قرار است یک شهرک گردشگری و صنایع دستی نیز در همین مسیر عملیات ساخت آن شروع شود و مجتمع دیگری در کیلومتر 5 اتوبان در دست اقدام است.
سید جواد جلالی‌نژاد افزود: این مجتمع‌ها در اصل برای ارائه خدمت به مسافران عبوری تعریف شده‌اند و بخشی از حجم زیاد مسافرانی که از قم تردد می‌کنند و قم را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند را پذیرایی خواهند کرد.

وی گفت: باید برای مسافران و زائران ورودی به استان مجتمع‌های گردشگری تفریحی را افزایش داد تا به این واسطه مدت ماندگاری مسافران افزایش یابد؛ توصیه من به سرمایه‌گذاران با توجه به بعد مذهبی بودن گردشگری قم این است که بسته‌های فرهنگی در این زمینه را افزایش دهند.
با بهبود زیرساخت‌های گردشگری می‌توان مدت ماندگاری مسافر در استان را افزایش داد جلالی نژاد اظهار داشت: در غیر این صورت اگر زیرساخت‌ها بهبود نیابد صرفاً گردشگری مذهبی و زائران تنها چند ساعت محدودی را در استان قم سپری خواهند کرد و درآمد و سودی نصیب استان نخواهد شد.
وی گفت: هر چند مجتمع‌های بزرگ دیگری به زودی به بهره برداری خواهند رسید مانند شهرک ونوس به نظر می‌رسد این مجتمع‌ها بتوانند جوابگوی حجم زیاد مسافران باشند.
مجتمع بین راهی اهرم جذب مسافران و گردشگران
رئیس انجمن صنفی مجتمع‌های بین راهی و واحدهای پذیرایی استان قم افزود: مجتمع‌های بین راهی خط مقدم گردشگری به شمار می‌روند و بسیاری از مسافران عبوری که قصد سفر به قم را ندارند در این مجتمع‌ها توقف می‌کنند و این بهترین ظرفیت برای جذب مسافران عبوری است و اگر حمایت بیشتری از سوی مسئولان احساس شود بی‌شک این مجتمع‌ها از نقاط قوت رونق و توسعه گردشگری به شمار خواهند رفت.
جلالی نژاد گفت: بعضی مجتمع‌ها قدیمی و فرسوده هستند و با توجه به خدمات شبانه روزی به مسافران به سرعت تخریب و مستهلک می‌شوند و با توجه به اینکه نوع خدمت عمومی است و بهره‌گیری از فضای پارکینگ، تفریح و سرویس بهداشتی شبانه روزی است هزینه بهسازی و مرمت این نوع مجتمع‌ها بسیار بالا است.
تسهیلات نرخ 18 درصدی، مانع راه سرمایه‌گذاری برای توسعه مجتمع‌های بین راهی
رئیس انجمن صنفی مجتمع‌های بین راهی و واحدهای پذیرایی استان قم بیان کرد: دولت حمایتی از سرمایه گذاران برای احداث مجتمع‌های بین راهی ندارد و تسهیلات با نرخ 18 درصدی که لحاظ شده است به هیچ وجه منطقی و به صرفه نیست و تسهیلاتی هم برای بهسازی و مرمت و تجهیز مجتمع‌های بین راهی قدیمی داده نمی‌شود پس با توجه به فرسودگی بخش وسیعی از مجتمع‌های بین راهی چگونه می‌توان آن‌ها را تجهیز و بهسازی کرد؟

وی با اشاره به فعالیت و نظارت بر مجتمع‌های بین راهی در نوروز برای مسافران نوروزی افزود: با توجه به جلسات مشترکی که با نهادهای ذیربط برگزار شده به هم افزایی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای ارائه خدمات با کیفیت و رعایت مسائل بهداشتی و امنیتی توصیه‌هایی شده است.
دولت حمایتی از سرمایه گذاران برای احداث مجتمع‌های بین راهی ندارد جلالی نژاد اظهار داشت: مدیران این مجتمع‌ها همکاری خود را اعلام و بروشورهای تبلیغاتی، نقشه راه و راهنمایی زائران را در برنامه‌های خود قرار داده‌اند. برای امر نظارت تیم بازرسی سالانه با مشارکت نهادهای دیگر تشکیل و نظارت دقیقی بر فعالیت مجتمع‌ها خواهد شد.
تشکیل اکیپ‌های شبانه برای نظارت بر عملکرد مجتمع‌های گردشگری
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم نیز با اشاره به تشکیل اکیپ‌هایی برای نظارت بر عملکرد اماکن و مجتمع‌های گردشگری گفت: 3 اکیپ شبانه برای نظارت بر اماکن اقامتی و مجتمع‌های گردشگری تشکیل شده است و در بازدیدهای سرزده نحوه ارائه خدمات و نرخ‌های خدمات بررسی می‌شوند.
حمید یزدانی افزود: مسائل بهداشتی، نمازخانه‌ها، کیفیت واحدها و نظافت سرویس‌های بهداشتی بررسی می‌شوند و در صورت مشاهده تخلف با تذکر شفاهی و یا اخطار کتبی پرونده تشکیل خواهد شد. این بازدیدها از ساعت 19 تا 2 بامداد انجام می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیت‌الله سبحانی: دین باید در متن زندگی دانشجویان قرار گیرد

بهره‌برداری از 2 شهر بازی در قم تا پایان امسال

استفاده از کولرگازی اصلی‌ترین علت افزایش تعرفه برق در قم است

استاندار قم با مدیر حوزه‌های علمیه کشور دیدار کرد

دانشگاه ها پشتوانه ایده پردازی و تصمیم سازی برای دولت هستند

آغاز رقابت تیم محمد سیمای قم در لیگ فوتسال جوانان کشور

تخریب دولت به هر بهانه‌ای آسیب به منافع ملی است

آمریکا: برای مذاکره فقط پیام رهبر یا روحانی را می‌پذیریم

ازاعلام فرسودگی بازار قم تاحمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

ترامپ گوگل را به خیانت متهم کرد

ظرفیت فعال سینمایی قم 65 درصد افزایش یافت

موضع رهبری در برخورد با راهزنی دریایی انگلیس عزتمندانه بود

راه برطرف کردن مشکلات کشور توجه به مدیریت انقلابی و جهادی است

تعامل با غرب گره‌ای از مشکلات کشور باز نمی‌کند

اسلام را از راه گفت‌وگو به دنیا معرفی کنید

دیپلماسی مقاومت منافع ملی کشور را تضمین می‌کند

پیکر آیت الله حائری در قم تشییع شد

کاهش شدید تولید سوهان در قم/ افزایش صادرات به کشورهای عربی

دشمن از روش‌های مختلف به دنبال القای ناکارآمدی نظام است

انقلاب اسلامی ارزان به دست نیامده است

سیاست تهدید و فشار دربرابر ملت ایران نتیجه عکس دارد

مدیریت انقلابی و جهادی راه‌حل قطعی مشکلات کشور است

رئیس مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی درگذشت

650 کیلو مواد مخدر در قم کشف شد/ افزایش 434 درصدی کشف مواد افیونی

آیت‌الله حائری عمر خود را برای تحقیق در فقه اهل بیت(ع) صرف کرد

تردید اصولگرایان میان جلیلی، حداد و قالیباف

ظریف: آغازگر جنگ، پایان‌دهنده آن نخواهد بود

350 واحد آموزشی در استان قم آماده اسکان فرهنگیان است

بیش از 225 هزار مسافر نوروزی در مدارس قم اسکان یافتند

80 مدرسه آماده اسکان مسافران تابستانی در قم است

پیام تسلیت وزیر امور خارجه به آیت‌الله مظاهری

پیکر 2 شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

پیکرهای مطهر 2 شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

پیکر دو شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

وضعیت مالیات بر ارزش افزوده به نفع تولیدکنندگان تغییر می‌کند

150 معدن راکد احیا می‌شود/ حمایت از معادن کوچک سولفات سدیم در قم

امروز بی‌رحمانه‌ترین هجمه‌ها علیه شورای نگهبان صورت می‌گیرد

توجه جدی به تأمین مواد اولیه و نقدینگی واحدهای تولیدی

اجرای طرح هجرت توسط دانش آموزان قمی در مناطق محروم

70 طرح نیمه تمام صنعتی در قم به بهره‌برداری می‌رسد

همه مسلمانان باید حمایت خود را از «شیخ زکزاکی» اعلام کنند

دیپلماسی اقتصادی برای کاهش فشار تحریم فعال شود

واعظی: درباره بنیه دفاعی کشور مذاکره نمی‌کنیم

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

آمریکا در تدارک اسکورت نفتکش‌ها در تنگه هرمز

ترامپ گوگل را به خیانت متهم کرد

شناخت واقعیت‌های اجتماعی لازمه برنامه ریزی فرهنگی

فائزه هاشمی: به خاطر بی‌حجابی حق توهین ندارید

جدیت در دفاع از فرهنگ اسلامی راه پیروزی بر آمریکا است