آخرين مطالب

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون علمي

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون

  بزرگنمايي:

عصر قم - مدیرکل انتقال خون استان قم گفت: با وجود ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی استان قم، انجام پروژه های تحقیقاتی سازمان انتقال خون برای این نهاد انقلابی دشوار نیست.
 دکتر مرتضی نوریان در حاشیه بازدید رئیس جهاد دانشگاهی استان قم از انتقال خون استان قم عنوان کرد: در حال حاضر بالاترین اهدای خون منطقه، در کشور لبنان صورت می گیرد و بعد از لبنان، ایران رتبه دوم را در اهدای خون دارد.
وی تصریح کرد: انتقال خون ایران برای همکاری با شرکت های اروپایی برای تولید داروهای مشتق از خون رعایت اصول جی ام پی و استانداردهای اروپایی را رعایت می کند.
نوریان بیان کرد: وقتی در فرایند انتقال خون پلاسما و گلبون قرمز را از هم جدا می شود پلاسما مازاد می‌شود اما در ایران به عنوان پلاسمای ریکاور جمع آوری و در تولید دارو استفاده می شود که چنین ظرفیتی در تولید دارو در منطقه خاورمیانه وجود ندارد.
وی اظهار کرد: برزیل و ایران از این پلاسما استفاده می کنند، در حال حاضر 18 استان در ایران چنین استانداردهایی را در تبدیل پلاسما به دارو دارند و در آینده به سمتی حرکت می شود که کل پلاسما تبدیل به دارو شود و بتوانیم داروها را از پلاسمای ایرانی تهیه کنیم.
مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: سالیانه 2 میلیون و 100 اهدای خون در کشور صورت می گیرد در حالی که 2 و نیم میلیون نفر مراجعه دارند.
وی گفت: 53 درصد از اهداء کنندکان خون در کشور مستمر هستند و بیش از 2 بار در سال اهدای خون دارند.
نوریان عنوان کرد: درصد بانوان در اهدای خون بسیار کم است و در قم زیر 5 درصد به شمار می رود، عدم رغبت بانوان به اهدای خون، نوع فرهنگ، ترس از کم خونی، ترس از سوزن و باورهای غلط است.
وی تصریح کرد: شعار سازمان بهداشت جهانی، اهدای خون صد در صد داوطلبانه و رایگان است، اهدای خون می تواند جان 3 نفر را از مرگ حتمی نجات می دهد.
مدیرکل انتقال خون استان قم بیان کرد: بیماران تالاسمی هفته ای 3 روز به خون تازه نیاز دارند و 180 نفر بیمار تالاسمی در استان قم داریم که این میزان از درخواست، اهمیت اهدای خون را می رساند.
وی خاطرنشان کرد: با اهدای خون و فرآورده های خونی توانسته ایم امید به زندگی را در بیماران تالاسمی افزایش دهیم، در گذشته امید به زندگی در بیماران تالاسمی 16 سال بود که امروز به 32 سال نیز رسیده و رو به افزایش است.
نوریان ادامه داد: بیشترین سرمایه ما در اهدای خون و نجات بیماران، مردم هستند، خون جایگزینی ندارد و ما در کشور اهدا کنندگان خوبی داریم، در قم نیز از هر هزار نفر 31 نفر اهدا کننده هستند در حالی که میانگین در کشور 27 نفر است.
وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون در سال 53 تاسیس شد و بعد از انقلاب به تکامل رسید گفت: در مجموع، سازمان انتقال خون در بحث های علمی و فنی رشد خوبی داشته است، قبل از انقلاب موسسه طبی نداشتیم اما در حال حاضر دانشگاه نیز داریم.
مدیرکل انتقال خون استان قم اظهار کرد: کشور ایران در زمره کشورهای صاحب نظر در انتقال خون در میان کشورهای مدیترانه شرقی است و در آکادمی بین المللی انتقال خون نیز صاحب نظر است و عضو افتخاری به شمار می رود و فعالیت های علمی خوبی دارد.
وی گفت: هر4 سال یک بار کنگره بین المللی انتقال خون در میان کشورهای آکادمی برگزار می‌شود که سال گذشته این کنگره در ایران برگزار شد.
نوریان افزود: برای تامین نیاز دارو های مشتق پلاسما باید 800 هزار لیتر پلاسما تولید شود تا دارویی که در شرکت های فناوری در اروپا انجام می شود در کشور نیز تولید شود، اما در حال حاضر 250 هزار لیتر بیشتر تولید نمی شود، وزارت بهداشت به سازمان انتقال خون تکلیف کرد تا پلاسما فرزیس هم در چرخه کار قرار دهند یعنی افراد فقط پلاسما را اهدا می کنند، البته هنوز برای مردم اهدای پلاسما جا نیفتاده است.
وی اظهار کرد: در کشور فقط اهدای خون جا افتاده است که به دلیل مباحث انسان دوستی و کمک به هم نوع انجام می شود اما در کشوری مانند امریکا با توجه به مصرف بالای پلاکت، پلاکت فرزیس چند برابر شده است.
مدیرکل انتقال خون استان قم عنوان کرد: مصرف پلاکت در کشورما نیز بالا رفته است و مراکز به پلاکت فرزیس و پلاسما فرزیس رو آورده اند.
وی خاطرنشان کرد: بیماری های بدخیم و شیمی درمانی بیشترین نیاز را به پلاکت ها ایجاد میکنند و بالاترین مصرف فرآورده پلاکت مربوط به بیماری های سرطانی است.
نوریان تصریح کرد: بانوان 50 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و به طور میانگین در قم 48 درصد جمعیت بانوان هستند، اما در قم 4 درصد در اهدای خون سهیم هستند ولی بانوان در کشورهای اروپایی 50 درصد اهدای خون دارند.
وی گفت: ما در تامین خون مشکلی نداریم اما در میزان اهدای خون رشدی نداشته ایم در این زمینه با تبلیغات محیطی و فضای مجازی و پیامک توانستیم آمار متوسطی را نگه داریم.
مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: به طور معمول 200 تا 300 واحد پلاکت در هفته به کشور ارسال می کنیم، در سازمان انتقال خون شبکه خون رسانی ایجاد شده است، بطوری که هر کجای کشور نیاز باشد به تامین می پردازیم و اگر نیاز باشد از تهران و اراک تامین می کنیم و نگرانی از تامین وجود ندارد و به صورت شبکه ای پیوسته نیازها را تامین می کنیم.
وی تصریح کرد: هر 9 دقیقه یک فرآورده خونی در بیمارستان ها توزیع می شود، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، از هر سه انسان یک نفر نیاز به فرآورده های خونی دارد.
نوریان با ابراز خرسندی از ظرفیت های جهاد دانشگاهی بیان کرد: پروژه های پژوهشی گوناگونی در سازمان انتقال خون وجود دارد که با وجود ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی استان قم، انجام پروژه های تحقیقاتی سازمان انتقال خون برای این نهاد انقلابی دشوار نیست.
وی تاکید کرد: همچنین با توجه به ظرفیت های علمی و رسانه ای، جهاد دانشگاهی می تواند به فرهنگ سازی در اهدای خون و پلاسما بپردازد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصور پر شدن سفره‎های آب زیرزمینی، ساده‌انگارانه است

ستاد دانشگاهیان قم برای کمک به سیلزدگان تشکیل شد

آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد

استفاده از ظرفیت استان قم، جهت تامین نیازهای مراکز قرآنی

عشق در ازدواج، کارگاه آموزشی برای دانشجوبان

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با دانشگاه علوم پزشکی قم بررسی شد

لزوم بومی سازی علوم غربی در دانشگاه ها

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بررسی شد

مدیر روابط عمومی جهاددانشگاهی قم منصوب شد

دانشگاه قم دومین دانشگاه پیشتاز در سرعت رشد علمی و رفاهی کشور

همایش بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با دانشگاه علوم پزشکی قم بررسی شد

برگزاری همایش ملی "نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش" در قم

استفاده از ظرفیت استان قم، جهت تامین نیازهای مراکز قرآنی

بیانیه گام دوم انقلاب افق های روشنی پیش روی جوانان قرار داده است

خط تولید مرکز ملی فناوری خلاء ایران در قم افتتاح شد

شرکت 52 نفر از کشورهای اسلامی، در مسابقات بین المللی قرآن کریم ویژه طلاب

اضافه شدن بُعد معرفتی، به رشته های مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب

برگزاری سمینار "منتدی‌السلامة" در دانشگاه قم

برگزاری سمینار "منتدی‌السلامه" در دانشگاه قم

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون

تولید 59 عنوان کتاب بریل در 5 هزار و 130 نسخه در قم

فعالیت 800 شعبه قرآنی با 200 هزار متربی در سراسر کشور

کتاب «فوت و فن فلسفه» منتشر شد

شرکت 229 طلبه از 50 کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

مرکز تخصصی آسیب‌های اجتماعی جهاد دانشگاهی قم افتتاح شد

شرکت 2هزار و 730نفر در آزمون استخدامی دستگاه‌های ‌اجرایی قم

ششمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در قم برگزار شد

جزئیات برگزاری آزمون استخدامی اسفند 1397 در قم

پایان کار مناظرات دانشجویی استان قم و راهیابی سه تیم به مرحله منطقه‌ای

چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی افتتاح شد

مهارت‌آموزی در توانمندسازی فارغ‌التحصلان امر ضروری است

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون دکتری مدرسی معارف اسلامی

نشست حقوق شهروندی ازمنظر ادیان ابراهیمی در قم برگزار شد

جهاد دانشگاهی اهدای خون و پلاسما را فرهنگ‌سازی کند

دانشگاه ادیان و مذاهب، بستر مناسب برای گفتگو ادیان و جوامع

با ریل گذاری دقیق، تامین سرمایه در گردش شرکت های دانش بنیاد در اولویت قرار می گیرد

ارتباط بخش های صنعتی با مراکز دانشگاهی نزدیک تر شود

40 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد

صندوق نوآوری نقش مهمی در دانش بنیان کردن اقتصاد دارد

آیت الله مکارم شیرازی: پژوهشگران نوآور باشند

لزوم توجه به ارتباط حوزه صنعت با علم و دانش

لزوم پرهیز از ریاکاری در نگارش آثار

نقش موثر حوزه علمیه در ارتباط صنعت با علم و دانش

شرایط اقلیمی و بهره‌برداری بیش از حد از منابع آفت منابع آبی استان است

برگزاری نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت

نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود

کارگاه آموزشی "دختران و پسران دو دنیای متفاوت" برگزار شد

دومین روز از مناظرات دانشجویی هم برگزار شد

کارگاه سازگاری در روابط با دیگران برگزار شد