آخرين مطالب

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون علمي

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون

  بزرگنمايي:

عصر قم - مدیرکل انتقال خون استان قم گفت: با وجود ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی استان قم، انجام پروژه های تحقیقاتی سازمان انتقال خون برای این نهاد انقلابی دشوار نیست.
 دکتر مرتضی نوریان در حاشیه بازدید رئیس جهاد دانشگاهی استان قم از انتقال خون استان قم عنوان کرد: در حال حاضر بالاترین اهدای خون منطقه، در کشور لبنان صورت می گیرد و بعد از لبنان، ایران رتبه دوم را در اهدای خون دارد.
وی تصریح کرد: انتقال خون ایران برای همکاری با شرکت های اروپایی برای تولید داروهای مشتق از خون رعایت اصول جی ام پی و استانداردهای اروپایی را رعایت می کند.
نوریان بیان کرد: وقتی در فرایند انتقال خون پلاسما و گلبون قرمز را از هم جدا می شود پلاسما مازاد می‌شود اما در ایران به عنوان پلاسمای ریکاور جمع آوری و در تولید دارو استفاده می شود که چنین ظرفیتی در تولید دارو در منطقه خاورمیانه وجود ندارد.
وی اظهار کرد: برزیل و ایران از این پلاسما استفاده می کنند، در حال حاضر 18 استان در ایران چنین استانداردهایی را در تبدیل پلاسما به دارو دارند و در آینده به سمتی حرکت می شود که کل پلاسما تبدیل به دارو شود و بتوانیم داروها را از پلاسمای ایرانی تهیه کنیم.
مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: سالیانه 2 میلیون و 100 اهدای خون در کشور صورت می گیرد در حالی که 2 و نیم میلیون نفر مراجعه دارند.
وی گفت: 53 درصد از اهداء کنندکان خون در کشور مستمر هستند و بیش از 2 بار در سال اهدای خون دارند.
نوریان عنوان کرد: درصد بانوان در اهدای خون بسیار کم است و در قم زیر 5 درصد به شمار می رود، عدم رغبت بانوان به اهدای خون، نوع فرهنگ، ترس از کم خونی، ترس از سوزن و باورهای غلط است.
وی تصریح کرد: شعار سازمان بهداشت جهانی، اهدای خون صد در صد داوطلبانه و رایگان است، اهدای خون می تواند جان 3 نفر را از مرگ حتمی نجات می دهد.
مدیرکل انتقال خون استان قم بیان کرد: بیماران تالاسمی هفته ای 3 روز به خون تازه نیاز دارند و 180 نفر بیمار تالاسمی در استان قم داریم که این میزان از درخواست، اهمیت اهدای خون را می رساند.
وی خاطرنشان کرد: با اهدای خون و فرآورده های خونی توانسته ایم امید به زندگی را در بیماران تالاسمی افزایش دهیم، در گذشته امید به زندگی در بیماران تالاسمی 16 سال بود که امروز به 32 سال نیز رسیده و رو به افزایش است.
نوریان ادامه داد: بیشترین سرمایه ما در اهدای خون و نجات بیماران، مردم هستند، خون جایگزینی ندارد و ما در کشور اهدا کنندگان خوبی داریم، در قم نیز از هر هزار نفر 31 نفر اهدا کننده هستند در حالی که میانگین در کشور 27 نفر است.
وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون در سال 53 تاسیس شد و بعد از انقلاب به تکامل رسید گفت: در مجموع، سازمان انتقال خون در بحث های علمی و فنی رشد خوبی داشته است، قبل از انقلاب موسسه طبی نداشتیم اما در حال حاضر دانشگاه نیز داریم.
مدیرکل انتقال خون استان قم اظهار کرد: کشور ایران در زمره کشورهای صاحب نظر در انتقال خون در میان کشورهای مدیترانه شرقی است و در آکادمی بین المللی انتقال خون نیز صاحب نظر است و عضو افتخاری به شمار می رود و فعالیت های علمی خوبی دارد.
وی گفت: هر4 سال یک بار کنگره بین المللی انتقال خون در میان کشورهای آکادمی برگزار می‌شود که سال گذشته این کنگره در ایران برگزار شد.
نوریان افزود: برای تامین نیاز دارو های مشتق پلاسما باید 800 هزار لیتر پلاسما تولید شود تا دارویی که در شرکت های فناوری در اروپا انجام می شود در کشور نیز تولید شود، اما در حال حاضر 250 هزار لیتر بیشتر تولید نمی شود، وزارت بهداشت به سازمان انتقال خون تکلیف کرد تا پلاسما فرزیس هم در چرخه کار قرار دهند یعنی افراد فقط پلاسما را اهدا می کنند، البته هنوز برای مردم اهدای پلاسما جا نیفتاده است.
وی اظهار کرد: در کشور فقط اهدای خون جا افتاده است که به دلیل مباحث انسان دوستی و کمک به هم نوع انجام می شود اما در کشوری مانند امریکا با توجه به مصرف بالای پلاکت، پلاکت فرزیس چند برابر شده است.
مدیرکل انتقال خون استان قم عنوان کرد: مصرف پلاکت در کشورما نیز بالا رفته است و مراکز به پلاکت فرزیس و پلاسما فرزیس رو آورده اند.
وی خاطرنشان کرد: بیماری های بدخیم و شیمی درمانی بیشترین نیاز را به پلاکت ها ایجاد میکنند و بالاترین مصرف فرآورده پلاکت مربوط به بیماری های سرطانی است.
نوریان تصریح کرد: بانوان 50 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و به طور میانگین در قم 48 درصد جمعیت بانوان هستند، اما در قم 4 درصد در اهدای خون سهیم هستند ولی بانوان در کشورهای اروپایی 50 درصد اهدای خون دارند.
وی گفت: ما در تامین خون مشکلی نداریم اما در میزان اهدای خون رشدی نداشته ایم در این زمینه با تبلیغات محیطی و فضای مجازی و پیامک توانستیم آمار متوسطی را نگه داریم.
مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: به طور معمول 200 تا 300 واحد پلاکت در هفته به کشور ارسال می کنیم، در سازمان انتقال خون شبکه خون رسانی ایجاد شده است، بطوری که هر کجای کشور نیاز باشد به تامین می پردازیم و اگر نیاز باشد از تهران و اراک تامین می کنیم و نگرانی از تامین وجود ندارد و به صورت شبکه ای پیوسته نیازها را تامین می کنیم.
وی تصریح کرد: هر 9 دقیقه یک فرآورده خونی در بیمارستان ها توزیع می شود، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، از هر سه انسان یک نفر نیاز به فرآورده های خونی دارد.
نوریان با ابراز خرسندی از ظرفیت های جهاد دانشگاهی بیان کرد: پروژه های پژوهشی گوناگونی در سازمان انتقال خون وجود دارد که با وجود ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی استان قم، انجام پروژه های تحقیقاتی سازمان انتقال خون برای این نهاد انقلابی دشوار نیست.
وی تاکید کرد: همچنین با توجه به ظرفیت های علمی و رسانه ای، جهاد دانشگاهی می تواند به فرهنگ سازی در اهدای خون و پلاسما بپردازد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه‌اندازی سامانه گردشگری سلامت استان قم توسط جهاد دانشگاهی

دانشگاه‌های قم با نظام کارآفرینی بیگانه هستند/ نخبگان حمایت شوند

جهاددانشگاهی بازوی توانمند اجرای طرح های بزرگ کشور است

اقدامات مسئولانه جهادگران تحسین برانگیز است

بررسی زمینه‌های همکاری جهاددانشگاهی و دانشگاه ادیان و مذاهب

برگزاری جشنواره تابستانه مهارت توسط جهاد دانشگاهی قم

برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است

بسیج ملی کنترل فشار خون در ایجاد جامعه با نشاط موثر است

گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید

تحصیل 695هزار دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی کشور

دانشگاه علوم پزشکی قم مدرسه تابستانی «سلامت و دین» برپا می‌کند

جهاددانشگاهی بهترین مرکز برای اجرای ماموریت‌های بزرگ کشور است

طرح سنجش پایه اولی‌ها از 25 خردادماه در قم اجرا می‌شود

احیاء و تعادل بخشی منابع آب، نیازمند عزمی ملی و فرابخشی است

قم میدان دار تحقق وحدت صنعت و دانشگاه

تأسیس رشته‌های فقه قانون و مطالعات حقوقی پارلمان

شناسایی هزار و 729 استعداد برتر در حوزه‌های علمیه

پیش‌نویس نقشه جامع مدیریت اسلامی تدوین شد

400 پایگاه تابستانی آماده غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان قمی است

دانشگاه ادیان و مذاهب به فروش می‌رسد

12 عنوان کتاب از منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در قم به خط بریل تبدیل شد

انتشار کتاب "حمایت از کالای ایرانی" توسط جهاد دانشگاهی واحد استان قم

آیین نامه اجرایی مجمع مشورتی دانشگاهیان استان قم تدوین شود

جهان اسلام در اشغال افکار غیر وحیانی است

لزوم توجه به طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در صنعت آبفا کشور

دانشگاه قم پتانسیل حضور در بین دانشگاه‌های بین المللی را دارد

ارتقا مهارت‌های اجتماعی دانشجویان یکی از رسالت‌های دانشگاه است

303 هزار قمی در غربالگری فشار خون شرکت می کنند/یک نفر از هر 5 نفر فشار خون دارد

33.6 درصد دانش آموزان قم در هنرستان تحصیل می کنند

نشست تخصصی «زیست کودکان در آپارتمان» در قم برگزار شد

صدور کیفر خواست پرونده خطای پزشکی در کلینیک تابان قم

قرآن به وسیله هنر و ابزار فرهنگی به جامعه معرفی شود

شرکت های دانش بنیان برای تولید نیازهای کشور آماده اند

آرشیو 12سازمان قم به اسناد ملی ارسال شد

اشتغالزایی مناسبی در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد

رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع) فردا در قم معارفه می‌شود

آرشیو 12سازمان قم به اسناد ملی ارسال شد

توانایی بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال 20 برابر دولت است

شرکت‌های دانش بنیان تکیه‌گاه امنی برای رسیدن به رونق تولید

بررسی ظرفیت‌های تعامل جهاد دانشگاهی با دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی

بررسی ظرفیت‌های تعامل جهاد دانشگاهی با دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی

استفاده از فناوری نوین باعث تعمیق در یادگیری دانش آموزان می شود

اجازه ورود پول مجازی به کشور را نمی دهیم

صنعت توریسم و صنایع دستی رشته های اشتغالزا در قم است

برگزاری پویش #لبخند_من_برای_تو در پردیس فارابی

مشاوره و روانشناسی موجب می شود افراد مسیر زندگی خود را پیدا کنند

معاون استاندار: مجمع مشورتی توسعه قم تشکیل می‌شود

70 شرکت دانش‌بنیان درقم فعالیت می‌کند

نسخه شادی در زندگی پیچیده شد

70 شرکت دانش بنیان در قم فعال است