آخرين مطالب

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:

رفع گرانی و تورم در گرو رشد تولید است/اختصاص2میلیارد تومان برای راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم اقتصادي

رفع گرانی و تورم در گرو رشد تولید است/اختصاص2میلیارد تومان برای راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم

  بزرگنمايي:

عصر قم - وزیر صمت گفت: رفع گرانی،مشکلات، تورم و اشتغال در گرو رشد تولید است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،رضا رحمانی ظهر امروز در جلسه گفتگوی بخش خصوصی و دولت در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم عنوان کرد: تولید و صادرات دو رکن مهم اقتصادی است و ما در حمایت از تولید کننده، محدودیتی نداریم.
وزیر صنعت،معدن و تجارت افزود: در جریان کامل مشکلات و مسائل اقتصادی هستیم و خود را در کنار تولیدکنندگان و بخش خصوصی می دانیم.
وی با بیان اینکه جنش مشکلات موجود در قم متفاوت است، اظهار کرد: قم نسبت به جایگاهی که دارد در برخی از عرصه ها رشد نکرده است و امیدواریم با حضور نمایندگان و مسئولان و پیگیری های مستمر،در حوزه صنعت و تجارت به رشد قابل توجهی دست یابد.
رحمانی با اشاره به ضرورت توجه به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: حمایت از کالای ایرانی،همواره مورد تاکید رهبری است به همین دلیل دولت و قانون از یک سو و فضای فرهنگی از سوی دیگر باید به سمت حمایت از تولید کالای ایرانی برود.
وی ادامه داد: شاه بیت توسعه، حفظ تولید و اشتغال فعلی است، ما به طور جدی مورد تهاجم اقتصادی قرار گرفته ایم و آن ها می خواهند کارخانجات تعطیل شود و در تولید زمین گیر شویم.
وزیر صمت گفت: گاهی در تولید موفقیت هایی داریم اما در نقدینگی و فروش وضعیت خوبی وجود ندارد در این بخش بانک های عامل باید به طور جدی از تولید حمایت کنند تا مشکل نقدینگی ها تامین شود.
رحمانی تصریح کرد: رفع گرانی،مشکلات، تورم و اشتغال در گرو رشد تولید است، در کشورهایی که دارای شاخص های زیادی در تولید و صنعت هستند و زیرساختها را فراهم آورده اند به پیشرفت های خوبی رسیده اند.
وی بیان کرد: ثبت سفارشات باید به روز باشد در این خصوص اختیارات را در رفع موانع بین استان ها، تفویض کردیم،ما در صنعت، ستاد تسهیل، در معدن، شورای معادن و در تجارت نیز کارگروه تنظیم بازار داریم که در آن ها،تصمیمات در سطح استان ها گرفته و همان جا اجرایی می شود.
وزیر صمت عنوان کرد:در جهت رفع مشکلات،اطلاعات و آمار باید مورد تائید و دقیق باشد و باید با افرادی که دانسته یا نادانسته اطلاعات و آمار غلط ارائه می دهند برخورد شود.
وی اظهار کرد:کمبود مواد پتروشیمی در روند تولید به هیچ عنوان قابل قبول نیست، زیرا در کشور مصرف نصف تولید است و باید این بخش ساماندهی شود،عده ای تصور می کنند مواد پتروشیمی در اختیار قاچاقچیان قرار می گیرد در حالی که به تولید کننده تخصیص داده می شود.
رحمانی افزود:واحدی که حاضر به تولید نیست باید از چرخه حمایت خارج شود اما برای حمایت از تولید اگر نیاز باشد ابلاغیه ای زیر پا گذاشته شود؛این کار انجام شود.
وی گفت: قم،استانی زائر پذیر است و باید در تامین اقلام ضروری به ویژه در حوزه خبازی ها و تولید سوهان با کمترین مشکلاتی مواجه باشد،البته در سال جاری 600 هزار تُن بیشتر از سال گذشته آرد به واحدهای صنعتی تحویل داده شد.
وزیر صمت اظهار کرد:ایجاد شهرک تخصصی پیشنهاد خوبی است، توسعه شهرک های تخصصی،تولید و صادرات را ساماندهی می کند از این رو به هر شکلی از تشکیل و توسعه شهرک های صنعتی در استان ها حمایت می کنیم.
وی ادامه داد: در قم نیز از شهرک کفش و سنگ حمایت می کنیم البته باید از همین حالا راه اندازی شهرک های صنعتی را آغاز کنیم و معطل کلنگ زنی نباشیم،در این راستا وزارت صمت 2 میلیارد تومان جهت راه اندازی نمایشگاه فرش قم تخصیص می دهد.
رحمانی عنوان کرد:مساحت اراضی شهرک های تخصصی،باید کارشناسی شود، به نظر می رسد 90 هکتار برای کفش کم نیست زیرا کفش همچون فولاد به متراژ بالایی نیاز ندارد؛ شهرک های تخصصی در آینده حفظ می شوندو در استان های مختلف بر اساس ظرفیت ها باید اقدام به راه اندازی شهرک های صنعتی کرد.
وی گفت: فقدان شرکت های بازاریابی یکی از معضلات در عرصه تولید و صادرات است،ظرفیت های خوبی در صادرات به عراق وجود دارد اما عمدتا صادرات،فردی انجام می شود.
رحماتی متذکر شد: کفش یک ظرفیت مهم در تولید و صادرات است به راحتی می توان در فرش و کفش بازار دنیا را گرفت، ترکیه با سیاست های تولیدی و چند اقدام ساده، بسیاری از کشورها را در زمینه تولید از میدان خارج و زمین گیر کرد.
وی افزود: در سال جاری بیمه قالی بافان دو برابر شد تا بتوانیم اشتغال و تولید را در حوزه فرش دستباف حفظ کنیم، همچنین در حال حاضر،یک سری اعتبارات ابلاغ شده است که باید بخشی از آن را به کفش و فرش بدهیم، البته باید واقعیت را پذیرفت که هزینه ها،افزایش یافته است در این شرایط بخش خصوصی نقش مهمی در پشت سر گذاشتن مشکلات دارد.
وزیر صمت افزود:در حال حاضر ماهانه 20 میلیارد دلار ارزش تولیدات معدن و صنایع معدنی کشور است و هر چه صنعت و معدن را تقویت کنیم،کشور بیشتر در برابر تحریم ها بیمه می شود.
وی اظهار کرد:صادرات دارای اهمیت زیادی است در سال جاری کشورهای اطراف یک هزار و 300 میلیارد دلار واردات داشته اند که تنها 2 درصد شامل 25 میلیارد دلار از ایران بوده است، در خصوص افزایش این میزان صادرات به 4 درصد طرحی را ارائه داده ایم که برای صادرات به 15 کشور همسایه برنامه ریزی شده است.
رحمانی عنوان کرد: امسال 300 میلیون دلار به کشور روسیه صادرات داشته ایم، همچنین بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات محصولات پتروشمی به عراق صورت گرفت.
وی گفت: بانک مرکزی وادرات در مقابل صادرات را پذیرفت که می تواند به نفع صادرات باشد،در شرایط فعلی کشور به ارز حاصل از صادرات نیاز دارد، اعتماد به صادرکننده در گرو توجه به سازوکارهای جدی است.
وزیر صمت خاطرنشان کرد:ورود 1 هزار و 396 قلم کالا به ویژه از لوازم خانگی و پوشاک به کشور ممنوع است، به طور کلی محصولاتی که در کشور امکان تولید دارد مشمول واردات نمی شود.
وی تصریح کرد:1 میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی به اشتغال روستایی اختصاص داده شد تا بتوان صنایع روستایی را حفظ کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

2160میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان تخصیص یافت

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان موتور محرکه توسعه قم است

مشوق های سرمایه گذاری سال 98 شهرک های صنعتی قم اعلام شد

رونق تولید با شعار محقق نمی شود

تاکید استاندار قم بر حضور میدانی مسئولان در واحدهای تولیدی

بلوار امام علی(ع) پردیسان قم 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شد

تحریم موجب خودکفایی محصولات کشاورزی می شود

استاندار: تشکل های صنفی سرمایه بخش کشاورزی قم هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم معارفه شد

بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید از اولویت های قم است

استاندار: دستگاه های اجرایی قم در خدمت تولید باشند

دسترنج کشاورزان قم درخرید تضمینی گندم حراست شود

پیش بینی خرید تضمینی 18 هزار تن گندم در قم

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت

خودکفایی اولویت اصلی بخش کشاورزی در سال رونق تولید است

توجه به ظرفیت‌ منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان برای توسعه اقتصادی استان

تولید داخلی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

مشوقات سرمایه‌گذاری سال 98 شرکت شهرک‌های صنعتی قم اعلام شد

کشاورزان پیشرو بزرگترین سرمایه بخش کشاورزی قم

امسال هم در گندم خودکفا خواهیم بود

فعالان عرصه تولید قم80میلیارد ریال به سیلزدگان کمک کردند

ده ها دستگاه پل در جاده های قم احداث و بهسازی می شود

دسترنج کشاورزان قم درخرید تضمینی گندم حراست شود

پیش بینی خرید تضمینی 18 هزار تن گندم در قم

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت

پنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شد

دریاچه نمک از وضعیت بحران عبور کرده است

طرح ویژه بازرسی و نظارت ایام نیمه شعبان در قم اجرا می شود

تولید داخلی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

سه دستگاه پل فلزی از قم به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد

ناهمگونی قوانین با رونق کسب و کارهای فناورانه

سیل قم به زیرساختهای شهری، 11 میلیارد و 600 میلیون تومان خسارت زد

استفاده از ظرفیت‌های تشویقی برای جذب سرمایه‌گذار در قم ضروری است

قم از استان‌های موفق در رونق واحدهای تولیدی است

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قم به سرمایه‌گذاران معرفی شود

استفاده مناسب از ظرفیت های خارجی برای تحقق رونق تولید

جانبازان و ایثارگران کارآفرین قم باید حمایت شوند

قم رتبه 12 کشور در پرداخت تسهیلات رونق تولید را کسب کرد

همایش بین المللی سرمایه گذاری درقم برگزار می شود

شعار رونق تولید محصول یک مطالعه نخبگانی است

رونق تولید نیازمند سیاستگذاری هوشمندانه است

بیش از یک هزار تن میوه تنظیم بازار در قم توزیع شد

تثبیت اشتغال از مولفه های مهم تحقق رونق تولید است

رونق تولید راهبردی برای بهبود شرایط اقتصادی است

پرهیز از اختلافات و تنش های سیاسی لازمه رونق تولید است

رونق تولید باعث تقویت ارزش پول ملی می شود

رونق تولید باید به فرهنگ و گفتمان قالب جامعه تبدیل شود

2320 مورد بازرسی از مراکز عرضه کالا در قم انجام شد

گشایش های اقتصادی در گرو رونق تولید است