آخرين مطالب

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:

رفع گرانی و تورم در گرو رشد تولید است/اختصاص2میلیارد تومان برای راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم اقتصادي

رفع گرانی و تورم در گرو رشد تولید است/اختصاص2میلیارد تومان برای راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم

  بزرگنمايي:

عصر قم - وزیر صمت گفت: رفع گرانی،مشکلات، تورم و اشتغال در گرو رشد تولید است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،رضا رحمانی ظهر امروز در جلسه گفتگوی بخش خصوصی و دولت در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم عنوان کرد: تولید و صادرات دو رکن مهم اقتصادی است و ما در حمایت از تولید کننده، محدودیتی نداریم.
وزیر صنعت،معدن و تجارت افزود: در جریان کامل مشکلات و مسائل اقتصادی هستیم و خود را در کنار تولیدکنندگان و بخش خصوصی می دانیم.
وی با بیان اینکه جنش مشکلات موجود در قم متفاوت است، اظهار کرد: قم نسبت به جایگاهی که دارد در برخی از عرصه ها رشد نکرده است و امیدواریم با حضور نمایندگان و مسئولان و پیگیری های مستمر،در حوزه صنعت و تجارت به رشد قابل توجهی دست یابد.
رحمانی با اشاره به ضرورت توجه به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: حمایت از کالای ایرانی،همواره مورد تاکید رهبری است به همین دلیل دولت و قانون از یک سو و فضای فرهنگی از سوی دیگر باید به سمت حمایت از تولید کالای ایرانی برود.
وی ادامه داد: شاه بیت توسعه، حفظ تولید و اشتغال فعلی است، ما به طور جدی مورد تهاجم اقتصادی قرار گرفته ایم و آن ها می خواهند کارخانجات تعطیل شود و در تولید زمین گیر شویم.
وزیر صمت گفت: گاهی در تولید موفقیت هایی داریم اما در نقدینگی و فروش وضعیت خوبی وجود ندارد در این بخش بانک های عامل باید به طور جدی از تولید حمایت کنند تا مشکل نقدینگی ها تامین شود.
رحمانی تصریح کرد: رفع گرانی،مشکلات، تورم و اشتغال در گرو رشد تولید است، در کشورهایی که دارای شاخص های زیادی در تولید و صنعت هستند و زیرساختها را فراهم آورده اند به پیشرفت های خوبی رسیده اند.
وی بیان کرد: ثبت سفارشات باید به روز باشد در این خصوص اختیارات را در رفع موانع بین استان ها، تفویض کردیم،ما در صنعت، ستاد تسهیل، در معدن، شورای معادن و در تجارت نیز کارگروه تنظیم بازار داریم که در آن ها،تصمیمات در سطح استان ها گرفته و همان جا اجرایی می شود.
وزیر صمت عنوان کرد:در جهت رفع مشکلات،اطلاعات و آمار باید مورد تائید و دقیق باشد و باید با افرادی که دانسته یا نادانسته اطلاعات و آمار غلط ارائه می دهند برخورد شود.
وی اظهار کرد:کمبود مواد پتروشیمی در روند تولید به هیچ عنوان قابل قبول نیست، زیرا در کشور مصرف نصف تولید است و باید این بخش ساماندهی شود،عده ای تصور می کنند مواد پتروشیمی در اختیار قاچاقچیان قرار می گیرد در حالی که به تولید کننده تخصیص داده می شود.
رحمانی افزود:واحدی که حاضر به تولید نیست باید از چرخه حمایت خارج شود اما برای حمایت از تولید اگر نیاز باشد ابلاغیه ای زیر پا گذاشته شود؛این کار انجام شود.
وی گفت: قم،استانی زائر پذیر است و باید در تامین اقلام ضروری به ویژه در حوزه خبازی ها و تولید سوهان با کمترین مشکلاتی مواجه باشد،البته در سال جاری 600 هزار تُن بیشتر از سال گذشته آرد به واحدهای صنعتی تحویل داده شد.
وزیر صمت اظهار کرد:ایجاد شهرک تخصصی پیشنهاد خوبی است، توسعه شهرک های تخصصی،تولید و صادرات را ساماندهی می کند از این رو به هر شکلی از تشکیل و توسعه شهرک های صنعتی در استان ها حمایت می کنیم.
وی ادامه داد: در قم نیز از شهرک کفش و سنگ حمایت می کنیم البته باید از همین حالا راه اندازی شهرک های صنعتی را آغاز کنیم و معطل کلنگ زنی نباشیم،در این راستا وزارت صمت 2 میلیارد تومان جهت راه اندازی نمایشگاه فرش قم تخصیص می دهد.
رحمانی عنوان کرد:مساحت اراضی شهرک های تخصصی،باید کارشناسی شود، به نظر می رسد 90 هکتار برای کفش کم نیست زیرا کفش همچون فولاد به متراژ بالایی نیاز ندارد؛ شهرک های تخصصی در آینده حفظ می شوندو در استان های مختلف بر اساس ظرفیت ها باید اقدام به راه اندازی شهرک های صنعتی کرد.
وی گفت: فقدان شرکت های بازاریابی یکی از معضلات در عرصه تولید و صادرات است،ظرفیت های خوبی در صادرات به عراق وجود دارد اما عمدتا صادرات،فردی انجام می شود.
رحماتی متذکر شد: کفش یک ظرفیت مهم در تولید و صادرات است به راحتی می توان در فرش و کفش بازار دنیا را گرفت، ترکیه با سیاست های تولیدی و چند اقدام ساده، بسیاری از کشورها را در زمینه تولید از میدان خارج و زمین گیر کرد.
وی افزود: در سال جاری بیمه قالی بافان دو برابر شد تا بتوانیم اشتغال و تولید را در حوزه فرش دستباف حفظ کنیم، همچنین در حال حاضر،یک سری اعتبارات ابلاغ شده است که باید بخشی از آن را به کفش و فرش بدهیم، البته باید واقعیت را پذیرفت که هزینه ها،افزایش یافته است در این شرایط بخش خصوصی نقش مهمی در پشت سر گذاشتن مشکلات دارد.
وزیر صمت افزود:در حال حاضر ماهانه 20 میلیارد دلار ارزش تولیدات معدن و صنایع معدنی کشور است و هر چه صنعت و معدن را تقویت کنیم،کشور بیشتر در برابر تحریم ها بیمه می شود.
وی اظهار کرد:صادرات دارای اهمیت زیادی است در سال جاری کشورهای اطراف یک هزار و 300 میلیارد دلار واردات داشته اند که تنها 2 درصد شامل 25 میلیارد دلار از ایران بوده است، در خصوص افزایش این میزان صادرات به 4 درصد طرحی را ارائه داده ایم که برای صادرات به 15 کشور همسایه برنامه ریزی شده است.
رحمانی عنوان کرد: امسال 300 میلیون دلار به کشور روسیه صادرات داشته ایم، همچنین بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات محصولات پتروشمی به عراق صورت گرفت.
وی گفت: بانک مرکزی وادرات در مقابل صادرات را پذیرفت که می تواند به نفع صادرات باشد،در شرایط فعلی کشور به ارز حاصل از صادرات نیاز دارد، اعتماد به صادرکننده در گرو توجه به سازوکارهای جدی است.
وزیر صمت خاطرنشان کرد:ورود 1 هزار و 396 قلم کالا به ویژه از لوازم خانگی و پوشاک به کشور ممنوع است، به طور کلی محصولاتی که در کشور امکان تولید دارد مشمول واردات نمی شود.
وی تصریح کرد:1 میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی به اشتغال روستایی اختصاص داده شد تا بتوان صنایع روستایی را حفظ کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هزینه های تولید تا 70 درصد افزایش داشته است

عده ای در جایگاه امن اقتصادی،خبری از تورم و جنگ اقتصادی ندارند

رونق صادرات با مبادلات پایاپای در حال پیگیری است

مالیات بر ارزش افزوده،گریبان تولید را گرفته است

6 هزار و 400 معدن در کشور فعال است

تولیدکنندگان و صنعتگران؛ جهادگران جنگ اقتصادی

یک واحد غیرمجاز تولید و پخش داروهای گیاهی در قم پلمب شد

نرخ سرویس مدارس قم 18 درصد افزایش یافت

50 مگاوات برق قم از طریق تولید پراکنده تامین می شود

صادرات 64 میلیون دلار کالای تولیدی قم

افتتاح 10 پروژه اقتصادی با 337نفر اشتغال در قم

10 طرح تولیدی با اشتغال 337 تن در قم تکمیل می‌شود

64 میلیون دلار کالا در سه ماه نخست امسال از قم صادر شد

100 میلیون دلار حجم صادرات سالانه صنعت کفش قم است

استفاده از لامپ‌های پرمصرف برای روشنایی معابر قم/هزینه بالای تعویض، بهانه شرکت برق

سرگردانی در بازار گردشگری سلامت در قم/ ارزآوری در شرایط تحریم

شهرک خودرویی قم به بهره‌برداری رسید/ فعالیت 34 واحد نمایشگاهی

از ابلاغ 34 پروژه اقتصاد مقاومتی تا صدور14 مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

قطعه سازان قم آماده داخلی سازی تجهیزات خودرو هستند

خرید گندم از مرز 4.5 میلیون تن رد شده است

بهره‌برداری و آغاز به کار 222 پروژه در دهه کرامت

بستر فعالیت‌های پررونق اقتصادی در خلجستان قم فراهم است

بانکهای قم از چرخه تولید حمایت می‌کنند

630 هکتار باغ گیلاس بارور در قم وجود دارد

نیمی از تخم مرغ تولیدی قم به خارج از استان صادر می شود

توقیف دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در قم

18 هزار تن طالبی از مزارع کشاورزی قم برداشت می شود

آغاز پرداخت تسهیلات مشارکتی ساخت و ودیعه مسکن

400 فقره تسهیلات مشارکتی ساخت و ودیعه مسکن در قم پرداخت می شود

از سرمایه‌گذاری 12 میلیارد ریالی تا 64 درصد پیشرفت ساخت متروی قم

رعایت حد مجاز مصرف برق، مانع از خاموشی در قم خواهد شد

ایجاد بیش از 2هزار شغل در روستاها

مسیح علی‌نژاد، منبع اطلاعاتی دولت آمریکاست؟!

300 هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور ایجاد می‌شود

هزار و 107 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت می شود

18 هزار مورد بازرسی از اصناف قم انجام شد

یک هزار و 107 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت می شود

فراخوان طرح راه‌اندازی مشاغل خانگی زنان خانوار اعلام شد

جذب 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در قم محقق شده است

راهبرد قم جذب صنایع پیشرفته است

تولید داخل از تقلب رنج می‌برد

دستورالعمل های استانداردسازی کالا و خدمات باید تبیین شود

خرابی تجهیزات شرکت برق عامل خاموشی های مقطعی در قم است

رشد صادرات در سه ماه نخست سال جاری

سه هزار و 500 واحد تولید کننده مبلمان در قم فعال است

توزیع بیش از 90درصد مایحتاج عمومی قم توسط تشکل‌های صنفی

سد کوچری 209 میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد

3 هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم ایجاد شد

سه میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد

اجرای طرح جامع تب برفکی در استان قم