آخرين مطالب

آیت الله فاضل لنکرانی:

احیای املاک وقفی می تواند نیازهای جامعه را رفع کند اجتماعي

احیای املاک وقفی می تواند نیازهای جامعه را رفع کند

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: املاک وقفی فراوانی وجود دارد که هنوز احیا نشده‌ است و اگر این امر صورت بگیرد، می‌توان از عواید آنها در راستای رفع نیازهای جامعه استفاده کرد.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در دیدار مدیرکل و معاون این اداره افزود: شناسایی موقوفات در اقصی نقاط کشور و سپس تلاش برای احیای آنها، مهمترین وظیفه سازمان اوقاف است.
وی در ادامه گفت: از اداره کل اوقاف و امور خیریه قم انتظار داریم که نیازهای علمی و فقهی خود به ویژه در زمینه فروعات و موضوعات جدید را از حوزه علمیه مطالبه کند، چراکه عقیده داریم نیازمند بررسی‌های جدید حتی در زمینه موضوعات گذشته هستیم و مباحث جدید هم اینگونه هستند.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه وقف دارای آثار دنیوی و اخروی فراوانی است تصریح کرد: این برکات باید از طریق رسانه ملی و سایر رسانه‌ها و نیز همایش‌های عمومی، در سطح جامعه اطلاع‌رسانی شود.
وی ادامه داد: لازم است مجموعه‌ای از موضوعات جدید در حوزه وقف از سوی اداره کل اوقاف قم به حوزه‌های علمیه ارائه شود و پاسخ‌ها را نیز در قالب مجموعه‌ای کاربردی در اختیار سایر استان‌ها قرار دهد.
فاضل لنکرانی با اشاره به موقوفات حوزوی و دانشگاهی گفت: بسیاری از مهمترین دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی بر پایه وقف راه‌اندازی و مدیریت می‌شود بنابراین ما نیز باید اینگونه موقوفات را احیا کنیم تا شاهد توسعه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز دانش‌بنیان و نیز حمایت از پژوهشگران و محققان و نشر کتب مفید باشیم.
وی خاطرنشان کرد: منظور از احیای موقوفات حوزوی، تنها پرداخت شهریه به طلاب و ساخت مدارس جدید نیست بلکه می‌توان از عواید آن برای توسعه علم و دانش و نیز نشر کتاب‌های دینی استفاده کرد.
وی احیای مساله وقف را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: در دوران پهلوی، موقوفات ملک شخصی درباریان بود و هر طور که آنها مایل بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت.
وی ادامه داد: گفته می‌شد در دوران شاه حتی نذورات مردمی در آستان مقدس امام رضا(ع) و امامزادگان توسط نماینده دربار جمع‌آوری و معلوم نبود صرف چه کاری می‌ شد، ولی در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، موقوفات و نذورات در مسیر صحیح خود قرار گرفته‌ است، البته نیازمند افزایش اعتماد عمومی در سطح جامعه نسبت به مساله وقف هستیم.
فاضل لنکرانی با بیان اینکه اقدام های سازمان اوقاف سبب ارتقای اعتماد عمومی شده است خاطرنشان کرد: البته لازم است همچنان در این زمینه گام بردارید و مردم با با خیال راحت موقوفات خود را به سازمان اوقاف بسپارند.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ادامه داد: این هدف در گرو شفافیت در اطلاع‌رسانی فعالیت‌ها به ویژه هزینه کرد عواید موقوفات است ضمن اینکه طلاب و حوزه‌های علمیه نیز باید در این زمینه وارد عمل شوند و برای ترویج فرهنگ وقف، برنامه ویژه‌ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: چنانچه وقف به طور کامل در مسیر خود قرار بگیرد، هیچ مشکلی در کشور در هیچ حوزه‌ای وجود نخواهد داشت.
** اهتمام جدی به وقف بسیاری از مشکلات کشور را برطرف می‌کند
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم نیز در این دیدار گفت: اگر به مساله وقف به صورت جدی توجه داشته باشیم، بخش عمده‌ای از معضلات به خصوص در مناطق محروم بدین طریق قابل حل می باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری اظهار کرد: برخی اقدامات در سال‌ها پیش سبب شده هنوز نگاه نازلی به مساله وقف وجود داشته باشد.
وی افزود: احیای موقوفات یکی از مهمترین وظایف سازمان اوقاف به شمار می‌رود چرا که در زمان حکومت رضاخان و محمدرضا شاه، موقوفه‌خواری رواج داشت و بسیاری از املاک وقفی، از حالت وقف خارج شد.
وی با بیان اینکه در زمینه احیای موقوفات، حساسیت‌های بسیاری وجود دارد گفت: در دوره مدیریت جدید سازمان اوقاف، سرمایه‌گذاری در حوزه وقف جزو اولویت‌های کاری قرار گرفته به ویژه در شرایط اقتصادی موجود که فشار معیشتی و همچنین مساله بیکاری وجود دارد.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد ظرفیت‌های کامل وقف دست کم گرفته شده و اگر به این مساله به صورت جدی توجه داشته باشیم، بخش عمده‌ای از معضلات به خصوص در مناطق محروم قابل حل می باشد، زیرا نیت‌های واقفان متنوع است و نیازهای بسیاری را مد نظر قرار داده است.
اسکندری با اشاره به نیت‌های مختلف وقف در سراسر کشور از جمله قم عنوان کرد: موقوفاتی برای آزادسازی زندانیان نیازمند در استان وجود دارد که در گذشته از منافع آنها در قالب فعالیت‌های ستاد دیه استفاده می‌شد ولی طی سال‌های اخیر طی هماهنگی با اداره کل زندان‌ها و دادستانی، این کار با مدیریت اوقاف صورت می‌گیرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم افزود: امسال به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 40 تن از زندانیان جرایم غیرعمد استان از محل عواید موقوفاتی با همین نیت آزاد شدند که جنبه تبلیغاتی خوبی هم در راستای ترویج فرهنگ وقف داشت.
وی با بیان اینکه موقوفاتی هم در حوزه سلامت و درمان وجود دارد گفت: لازم است وقتی این هزینه‌های صورت می‌گیرد، تبلیغ مناسبی هم برای توسعه وقف انجام شود تا شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در این زمینه باشیم، به همین دلیل شفاف‌سازی در مورد فعالیت‌های اوقاف ضروری است.
اسکندری با اشاره به موقوفات حوزوی در سراسر کشور خاطرنشان کرد: املاک وقفی متعددی با نیت کمک به حوزه‌های علمیه وجود دارد که در محل خود هزینه می‌شوند.
وی گفت: افزایش اعتماد عمومی نسبت به مساله وقف یکی از مهمترین اموری است که می‌توان از ظرفیت منابر به خصوص منبر علما و مراجع تقلید در این راستا استفاده کرد.
وی با بیان اینکه نیازمند تدریس مباحث پیرامون وقف در سطوح خارج حوزه‌های علمیه هستیم خاطرنشان کرد: این امر موجب تقویت علمی روحانیان و مبلغان وقف خواهد شد.
1175 /

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار رئیس قوه قضاییه با مراجع عظام تقلید

افزایش 19درصدی کرایه اتوبوس و مینی‌بوس شهری

استفاده از پساب در صنعت باید جزو اولویت‌های استان باشد

446 کیلوگرم مواد مخدر در قم کشف شد

آزاد راه قم-تهران دارای ترافیک نیمه سنگین و روان است

تردد زائران در شهر قم 12 درصد افزایش یافت

160 بیمار در بیمارستان سیار عاشقان ولایت قم پذیرش شدند

توقف 121 پروژه به دلیل تخلف از مقررات ملی ساختمان

کشف 33 کیلوگرم تریاک در قم

با وضع ایده‌آل مسجد در سطح کشور فاصله داریم

پس‌زدگی فاضلاب قم در زمان بارندگی

مساجد کانون حماسه مردمی ساخت مسکن سیل زدگان

121 پروژه ساختمانی در قم توقیف شد

برنامه جامع در زمینه پیشگیری از اعتیاد در قم تدوین شود

چند طرح عمرانی و ورزشی در دانشگاه قم به بهره برداری رسید

مدیریت جهادی راه مقابله با توطئه دشمنان است

ارتش در خدمت مردم و نظام اسلامی است

انتقال کمک های مردمی به مناطق سیلزده نظام مند باشد

مدارس قم شنبه 31 فروردین تعطیل شد

هیات امنای هر مسجد برای ساخت مسکن در مناطق سیلزده همت کنند

احترام به طبیعت را از قم آغاز کنیم

17 تَن از فرهنگیان قم به مناطق سیل زده پلدختر اعزام شدند

وفاداری به انقلاب از ویژگی های ارتش است

طرحهای در دست اجرا درسکونتگاه های غیررسمی قم تکمیل می شود

محدویت های ترافیکی نیمه شعبان در قم اعلام شد

استاندار قم: تداوم نظام اسلامی به برکت خون شهدا است

اعزام دومین گروه طلاب از سوی آیت الله مکارم به مناطق سیل زده

2میلیارد تومان توسط ستاد مردمی قم به سیلزدگان کمک شد

مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمکها به مناطق سیلزده دارند

کشاورزان قمی نسبت به جلوگیری از سرمازدگی محصولات اقدام کنند

نوزاد عجول در اتوبوس به دنیا آمد

دستور استاندار قم به مدیران برای برگزاری هفتگی ملاقات با شهروندان

میلیونرهای بیل به دست

سد 15 خرداد بهترین وضعیت را در 11 سال گذشته دارد

تشریح وضعیت سدهای استان قم/ظرفیت سد گلپایگان تکمیل شد

استان قم جزو 5 استان برتر کشور از لحاظ امنیت

کشف بیش از 200 کیلوگرم تریاک

ریزش کوه در محور جاده قدیم قم – تهران/ تردد خودروها از محورهای جایگزین

3هزار تاکسی خدمت‌رسانی در ایام نیمه‌شعبان را انجام می‌دهند

ارسال نهمین محموله کمک‌های مردمی قم به مناطق سیل زده

توضیح سخنگوی اورژانس قم در خصوص یک حادثه

جابه‌جایی 152هزار نفر مسافر در ایام نوروز 98 توسط راه ‌آهن قم

کشف 340 کیلو تریاک در قم

هم اندیشی سواد رسانه ای و فضای مجازی ویژه اساتید حوزه در قم برگزار شد

یکی از مسائل مهم در گام دوم انقلاب، توجه به سواد رسانه‌ای است

لزوم توجه ویژه به محلات هدف بازآفرینی شهری در سال 98

انهدام باند سارقان مغازه و کشف 20 فقره سرقت در قم

فراخوان مشمولان اعزامی اردیبهشت 98

پیش بینی رگبار و رعد و برق در روزهای آینده/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

پرداخت تسهیلات به 10 هزار واحد روستایی در قم