آخرين مطالب

نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود علمي

نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود

  بزرگنمايي:

عصرقم- حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا حسینی بیان کرد: در این نشست تخصصی با حضور نخبگان و کارشناسان صاحب نام در موضوع مورد بحث، ابعاد فقهی و حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت مورد تبادل نظر قرار می گیرد.
وی ادامه داد: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از ابلاغ به عنوان سند بالادستی تمام اسناد کشور قلمداد می شود و باید تمام قوانین از آن تبعیت کند، بنابراین پرداختن به جنبه های فقهی و حقوقی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
حسینی گفت: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از سال 90 با برگزاری کنفرانس ها و نشست های متعدد و پشتوانه تحقیقات علمی گسترده و بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان، الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت را تدوین و آن را خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم کرد، ایشان نیز در مهرماه سال جاری این سند را به جامعه نخبگانی علمی و اجرایی کشور ابلاغ کردند و خواستند ظرف دو سال این سند برای تکمیل، اصلاح و ارتقا به عنوان گفتمانی رایج در محافل تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
وی افزود: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، یک سند جامع راهبردی است که پس از ابلاغ توسط رهبر معظم انقلاب در سال 1400 مسیر تعالی کشور را برای 50 سال روشن می کند.
وی بیان کرد: در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت 13 اندیشکده به عنوان موتور های محرک علمی فعالیت دارند و در آن ها موضوعات مرتبط با تدوین سند به صورت تخصصی بررسی می شود.
وی ادامه داد: در همین رابطه اندیشکده فقه و حقوق اسلامی نیز با بهره گیری از سه کارگروه زیرمجموعه خود، ابعاد مختلف سند را از نظر گزارهای فقهی و حقوقی به صورت تخصصی و با دقت فراوان مورد توجه قرار می دهد.
دبیر اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: در بررسی های فقهی و حقوقی سند، جنبه های مورد تاکید شریعت اسلام با سنت های ایرانی در کنار هم مورد توجه قرار می گیرد تا هم موازین فقهی و دینی در تدوین سند رعایت شود و هم جنیه های ملی مورد نظر باشد.
وی با اشاره به این که براساس نظر رهبر معظم انقلاب در تدوین الگو به دنبال توسعه کشور برمبنای مفهوم رایج غربی آن نیستیم، بیان کرد: حرکت از وضعیت موجود جامعه به سمت وضع مطلوب مورد تاکید در ارزش های اسلامی و ایرانی در سند راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد نظر است.
وی ادامه داد: الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت بر اساس پشتوانه علمی مطلوب و بهره گیری از نظرات هزاران کارشناس برجسته و نخبه در مباحث مختلف مورد نظر، تنظیم شده است و همچنین مرکز الگوی اسلامی پیشرفت در ادامه مسیر از انتقادات، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی صاحبان نظر و همه اقشار جامعه برای تدوین نهایی این الگو استقبال می کند.
**مقام معظم رهبری در توصیف اراده ملت ایران برای انتخاب مسیر آینده می فرمایند: «ملت ایران از میان 2 راه، یکی تسلیم در برابر دشمن و دیگری ادامه پایداری و حرکت به سوی قله های رفیع پیشرفت و تکامل راه دوم را برگزیده است، زیرا نشان داده است که استعداد و شایستگی حرکت در مسیر عزت و سربلندی را دارد» و ایشان برپایه همین گفتمان نیز دوم خرداد 1390 با تشکیل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و انتصاب رییس و اعضای شورای عالی آن، نخستین گام را در جهت تدوین این سند بالادستی برداشتند.
در پی تدوین الگوی پایه اسلامی و ایرانی پیشرفت، رهبر معظم انقلاب اسلامی 22 مهر 1397؛ مراکز علمی، نخبگان و صاحب ‌نظران را ضمن بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌ شده به ارایه‌ نظرات و توصیه های مشورتی نیز فراخواندند تا به واسطه همگانی کردن گفتمان پیشرفت و تقویت همفکری درباره موضوعات و چالش های اساسی کشور، این سند، مبنایی برای تصمیمات و سیاست های اجرایی کشور باشد.
الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت تدبیرها و اقدام های اساسی و بلندمدت را در 56 بند و در حوزه های مختلف به منظور حل مسایل مهم و شکوفا شدن قابلیت‌ها و ظرفیت های کشور عنوان کرده است و به نظر می رسد مهم ترین ابزار در تحقق اهداف این سند بلند مدت، گفتمان سازی برای ایجاد باور و انگیزه لازم در جهت حرکت به سمت توسعه و پیشرفت به خصوص در میان نسل جوان و نخبگان کشور باشد و در این میان سهم و رسالت رسانه ها در گفتمان سازی و ترویج این الگو، موضوعی غیرقابل انکار است.
گفتمانی فراگیر که با بسترسازی و تسهیل ورود گسترده و فعال جوانان در عرصه تفکر و مطالعه می تواند انگیزه و عزم ملی لازم را در جامعه برای اجرای دقیق و دستیابی به اهداف آن فراهم آورد. نهادینه شدن گفتمان پیشرفت در کشور همزمان با کمک به رشد امید و نشاط اجتماعی به بهبود نظام مدیریتی کشور، افزایش سطح دانش عمومی، ارتقای خرد و بصیرت جمعی می انجامد و رهاورد این موضوع چیزی جز انسجام ملی و افزایش اعتماد عمومی نخواهد بود.
استفاده و وام گیری از گفتمان ها و تفکرهای غیربومی برای دستیابی به الگوی توسعه، سبب شده بود تا از مدت ها پیش، ضرورت طراحی یک الگو و نسخه بومی برای پیشرفت احساس شود تا این برنامه به عنوان یک نقشه جامع برای رسیدن به تحولی بزرگ در ادامه حرکت نظام جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از فراخوان رهبر معظم انقلاب، با صدور بیانه‌ ای آمادگی خود را برای دریافت پیشنهادات صاحبنظران در جهت ارتقا الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اعلام کرد و صاحبان ایده در این زمینه می توانند نظرهای خود را به دبیرخانه این مرکز و یا پایگاه اطلاع رسانی آن به نشانی اینترنتی http://www.olgou.org/ ارسال نمایند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصور پر شدن سفره‎های آب زیرزمینی، ساده‌انگارانه است

ستاد دانشگاهیان قم برای کمک به سیلزدگان تشکیل شد

آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد

استفاده از ظرفیت استان قم، جهت تامین نیازهای مراکز قرآنی

عشق در ازدواج، کارگاه آموزشی برای دانشجوبان

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با دانشگاه علوم پزشکی قم بررسی شد

لزوم بومی سازی علوم غربی در دانشگاه ها

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بررسی شد

مدیر روابط عمومی جهاددانشگاهی قم منصوب شد

دانشگاه قم دومین دانشگاه پیشتاز در سرعت رشد علمی و رفاهی کشور

همایش بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

زمینه‌های تعامل جهاددانشگاهی قم با دانشگاه علوم پزشکی قم بررسی شد

برگزاری همایش ملی "نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش" در قم

استفاده از ظرفیت استان قم، جهت تامین نیازهای مراکز قرآنی

بیانیه گام دوم انقلاب افق های روشنی پیش روی جوانان قرار داده است

خط تولید مرکز ملی فناوری خلاء ایران در قم افتتاح شد

شرکت 52 نفر از کشورهای اسلامی، در مسابقات بین المللی قرآن کریم ویژه طلاب

اضافه شدن بُعد معرفتی، به رشته های مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب

برگزاری سمینار "منتدی‌السلامة" در دانشگاه قم

برگزاری سمینار "منتدی‌السلامه" در دانشگاه قم

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون

تولید 59 عنوان کتاب بریل در 5 هزار و 130 نسخه در قم

فعالیت 800 شعبه قرآنی با 200 هزار متربی در سراسر کشور

کتاب «فوت و فن فلسفه» منتشر شد

شرکت 229 طلبه از 50 کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

مرکز تخصصی آسیب‌های اجتماعی جهاد دانشگاهی قم افتتاح شد

شرکت 2هزار و 730نفر در آزمون استخدامی دستگاه‌های ‌اجرایی قم

ششمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در قم برگزار شد

جزئیات برگزاری آزمون استخدامی اسفند 1397 در قم

پایان کار مناظرات دانشجویی استان قم و راهیابی سه تیم به مرحله منطقه‌ای

چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی افتتاح شد

مهارت‌آموزی در توانمندسازی فارغ‌التحصلان امر ضروری است

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون دکتری مدرسی معارف اسلامی

نشست حقوق شهروندی ازمنظر ادیان ابراهیمی در قم برگزار شد

جهاد دانشگاهی اهدای خون و پلاسما را فرهنگ‌سازی کند

دانشگاه ادیان و مذاهب، بستر مناسب برای گفتگو ادیان و جوامع

با ریل گذاری دقیق، تامین سرمایه در گردش شرکت های دانش بنیاد در اولویت قرار می گیرد

ارتباط بخش های صنعتی با مراکز دانشگاهی نزدیک تر شود

40 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد

صندوق نوآوری نقش مهمی در دانش بنیان کردن اقتصاد دارد

آیت الله مکارم شیرازی: پژوهشگران نوآور باشند

لزوم توجه به ارتباط حوزه صنعت با علم و دانش

لزوم پرهیز از ریاکاری در نگارش آثار

نقش موثر حوزه علمیه در ارتباط صنعت با علم و دانش

شرایط اقلیمی و بهره‌برداری بیش از حد از منابع آفت منابع آبی استان است

برگزاری نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت

نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود

کارگاه آموزشی "دختران و پسران دو دنیای متفاوت" برگزار شد

دومین روز از مناظرات دانشجویی هم برگزار شد

کارگاه سازگاری در روابط با دیگران برگزار شد