آخرين مطالب

/خاطرات انقلاب/

بعد از انقلاب در کمیته و دادگاهها،شاهد رفتارهای انسانی با ساواک دستگیر شده در قم بودم سياسي

بعد از انقلاب در کمیته و دادگاهها،شاهد رفتارهای انسانی با ساواک دستگیر شده در قم بودم

  بزرگنمايي:

عصر قم - یکی از مبارزین انقلابی گفت: بعد از پیروزی انقلاب در کمیته و دادگاه‌ها، شاهد رفتارهای انسانی با ساواک دستگیر شده در قم بودم؛ به طوری که احکام آن‌ها بر اساس عدالت اسلامی صادر می‌شد و اگر قتلی مرتکب نشده بودند، فقط به مدت چند سال دوره زندان را سپری می‌کردند.
داوود زندی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با اشاره به گوشه هایی از خاطرات خود قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: بنده متولد 1326 هستم و از سال 1342 در سن 15 سالگی با تهیه رساله امام خمینی(ره)، مقلد ایشان شدم.
وی تصریح کرد: من، تمام سعی خود را برای بودن در خط امام(ره) به خرج می دادم، آن روزها منزل امام(ره) در یخچال قاضی بود و مردم جمعه هر هفته نماز مغرب و عشا را در منزل امام به جماعت اقامه می کردند و من نیز در آن روز حضور می یافتم.
این مبارز انقلابی اظهار کرد: حضور در سخنرانی ها در سالهای پایانی رژیم شاهنشاهی بسیار خطرناک بود و من با اینکه این را به خوبی می دانستم، باز هم علاقه مند به حضور در سخنرانی های آتشین علیه ظلم و ستم شاه بودم.
وی خاطرنشان کرد: بنده در حادثه فیضیه حضور داشتم. آن روز مراسمی در دوم فروردین در سوگواری شهادت امام صادق(ع) برگزار کرده بودند که منجر به درگیری با نیروهای شاه شد. 4 ماشین نظامی بیرون فیضیه ایستاده بود و از جو حاکم مشخص بود که درگیری در پیش است، بسیاری از چهره ها، اصلا قمی نبودند، ابتدای مراسم، آل طاها یکی از سخنوران صحبت کرد، بعد حاج انصاری از دیگر سخنرانان در میان جمع رفت. ناگهان در بین جمع به بهانه دو نخ سیگار، درگیری ایجاد شد. حاج انصاری با مهارتی که داشت از همان بالای منبر، مساله را خاتمه داد.
این مبارز انقلابی و سیاسی اظهار کرد: ناگهان یک نفر در بین جمع فریاد زد به روح پرفتوح اعلی حضرت صلوات ختم کنید. این جا بود که افراد متوجه حضور ساواک شدند و بعد درگیری شروع شد. ساواک آجرها را به سمت حجره ها پرتاب می کردند و شعار جاوید شاه سرمی دادند.
وی گفت: بنده با چندین نفر دیگر برای حفاظت از آیت الله گلپایگانی، جلوی حجره ایشان ایستادیم تا مانع از پرتاپ پاره های آجر شویم.
زندی در ادامه بیان کرد: من همچنین در جریان سخنرانی های حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور نیز قرار داشتم. ایشان بدون واهمه از ساواک، سخنرانی های تندی علیه شاه داشت و اتفاقا با استقبال زیادی از مردم مواجه می شد. قرار بود ایشان به مدت 10 شب سخنرانی داشته باشد. شب هفتم ایشان نیامد، ما متوجه موضوعی شده بودیم. فردی به نام حاج تقی شادی در این مجالس بود که خود را به دیوانگی زده بود تا اگر حرفی می زند با او کار نداشته باشند، او پشت میکروفن رفت و گفت آقای روحانی امشب به خاطر اهانت به امام (ره) در یک روزنامه نیامده است.
این مبارز انقلابی اظهار کرد: او با این جملات، مطلب را به مردم رساند و آن ها را متوجه ماجرا کرد. یادم می آید 18 دی به دلیل اعتراضات، بازار بسته شد و جمعیت برای مخالفت با توهین روزنامه اطلاعات، به منازل علما می رفتند.
وی تصریح کرد: 19 دی تا عصر نیز تحصن ها ادامه داشت و مردم به منزل نوری همدانی رفتند و بعد از سخنرانی ایشان به سمت چهار راه بیمارستان فعلی حرکت کردند که در آن جا درگیری اتفاق افتاد.
زندی خاطرنشان کرد: بنده بارها تحت تعقیب نیروهای ساواک قرار گرفتم و چندین بار به شدت ضرب و شتم شدم. دو بار هم دستگیر شدم و بعد از چند ساعت بازداشت و تحمل شلاق، آزاد شدم. در دوران جوانی مداحی می کردم، یک روز در عید غدیر، وقتی آیت الله پسندیده برادر امام(ره) مراسمی گرفته بودند و من برای مداحی به آن جا رفتم. وقتی مداحی تمام شد، سید احمد خمینی نزد من آمد و گفت سریع از این جا برو، مامور ساواک دنبال تو بوده اند؛ یکی دو بار هم در دستگیری های چند ساعته شلاق خوردم.
این مبارز انقلابی تصریح کرد: من خیلی به امام(ره) علاقه داشتم،یک بار وقتی جمعیت زیادی به بیت ایشان می آیند با هجوم جمعیت، شیشه ها می شکند که خوشبختانه صدمه ای به امام نرسید و از محافظین امام(ره) خواستم بیشتر مراقب باشند.
وی گفت: ساواک خیلی تلاش کرد در میان مردم رعب و وحشت ایجاد کند؛ اما مردم قم دیگر هراسی از آن ها نداشتند و حتی در مناطقی مانند نیروگاه نیز درگیری هایی شکل می گرفت.
زندی عنوان کرد: 57 سالی عجیب بود؛ اوج خفقان. هیچ کس باور نمی کرد که انقلاب به یک باره پیروز شود؛ یک روز از سمت پل حجتیه به طرف منزل می رفتم که دیدم 13 تانک در حرکت است، یک دفعه فرمان شلیک به سمت مردم را دادند. من در جویی پنهان شدم. خانمی که بچه ای به بغل داشت، در حین فرار پرت شد و نمی دانم که تیر خورد یا نه. وقتی پیدایم کردند، من را با چوب به شدت زدند و خون آلود روبروی بیت امام (ره) آزادم کردند.
وی ادامه داد: بعد از فعالیت در کمیته، عضو سپاه شدم و به خدمت پرداختم و 6 ماه بعد از انقلاب به سفر حج رفتم.
این مبارز انقلابی در قم عنوان کرد: در رژیم طاغوتی نیز افرادی داشتیم که دل شان با حکومت نبود و حاضر به صدمه زدن به مردم نبودند. ژنرال قرنی، یکی از این افراد بود که در زمان شاه قصد کودتا داشت و اخراج شد که بعد از انقلاب وی در مسئولیتی به خدمت می پرداخت؛ اما منافقین او را ترور کردند.
وی اظهار کرد: چهلم شهادت قرنی نیز مراسمی برای او گرفته بودند و علما در آن جا حضور داشتند. در آن زمان من محافظ آیت الله مکارم شیرازی شده بودم.
زندی تصریح کرد: در سال 58 یک روز قرار شد به منزل آیت الله مکارم بروم و محافظ ایشان باشم. معظم له در آن زمان محافظ نداشتند، می گفتند روز گذشته یک نفر از تهران آمده و می خواستند با اسلحه، ترورشان کنند. آن فرد در همه جا آیت الله مکارم را تعقیب کرده بود و وقتی می خواسته که به ایشان سوء قصد کند، آیت الله مکارم شیرازی را می بیند و از هیبت ایشان و نگرانی از تعرض به ساحت علما، لرزه بر اندامش می افتد و پشیمان می شود و خود را به کلانتری معرفی می کند.
این مبارز انقلابی خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب، بنده عضو کمیته شدم و در پاکسازی منافقین و مجاهدین خلق از مقر پارک شهر قم که به آموزش نظامی مردم و عضو گیری مشغول بودند، شرکت داشتم .
وی ادامه داد: اوایل انقلاب، منافقین، بسیاری از جوانان را فریب داده بودند و بیش از 4 هزار نفر هوادار در قم داشتند که تعداد زیادی را دستگیر کردیم، من در بسیاری از دادگاههای منافقین و ساواک حضور داشتم.
زندی عنوان کرد: بعد از پیروزی انقلاب در کمیته و دادگاهها، شاهد رفتارهای انسانی با ساواک دستگیر شده در قم بودم، به طوری که احکام آن ها بر اساس عدالت اسلامی صادر می شد و اگر قتلی مرتکب نشده بودند دوره زندان به مدت چند سال را سپری می کردند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 طرح به مناسبت هفته دولت در قم افتتاح می‌شود

دولتمردان به قم توجه ویژه‌ای داشته باشند

احیای یاد و خاطره شهدای فراموش‌شده ضروری است

انهدام 10 باند سرقت در قم/ دستگیری سارق 200 رأس دام

سهم استفاده از دوچرخه در سفرهای درون شهری قم یک و نیم درصد است

تصویب 244 مصوبه برای حمایت از تولید ملی در قم

احداث بازارچه‌های ریحان برای ساماندهی دستفروشان در قم

مطهری : با دائم دروغ گفتن اقتدار نظام بالا نمی‌ رود

لاریجانی: کشور نیازمند کاهش وابستگی اقتصادی به خارج است

غلبه بر تحریم‌های اقتصادی با حمایت از تولید داخلی

بازدید لاریجانی از واحدهای صنعتی مستقر در سلفچگان

نمایشگاه «عطر تربت» در قم برپا می‌شود

دمای هوای قم از اواسط هفته آینده کاهش می‌یابد

حضور زائران خارجی در قم نقش مؤثری در نشر معارف جمهوری اسلامی دارد

گره‌های تازه بر تار و پود بافت فرسوده شهر قم

مسئولان در برابر صف‌آرایی دشمنان، وفاق ملی را حفظ کنند

دکتر امیر محبیان: باز کردن گره از مشکلات مردم بر پیروزی اصولگرایان در انتخابات اولویت دارد

ظریف : جمعه در پاریس با مکرون دیدار می‌ کنم

دشمنان را ناامید و دوستان انقلاب را خرسند کنید

دیدار استاندار قم با مراجع و علما در آستانه هفته بزرگداشت دولت

علم‌ الهدی : علیه موسیقی روایت نداریم

تقویت همکاری قم و عراق در راستای ارتقاء خدمات به زائران

مسلمانان در برابر حوادث کشمیر احساس مسئولیت کنند

مدیر عامل ایران خودرو برکنار شد

مکارم به آملی‌ لاریجانی و یزدی : بحث را خاتمه دهید

حل مسأله کشمیر از طریق دیپلماتیک ممکن است

اختلاف مسئولان نتیجه‌ای جز روشن شدن آتش فتنه ندارد

آتش تنازع خاموش کرده، شکیبایی پیشه سازید

متواضعانه تقاضا دارم این باب را به کلی مسدود کنید

آملی‌ لاریجانی به یزدی : جز توهین کاری هم می‌کنید؟

مشکلات بخش‌های قم اولویت بندی و برای رفع آنها برنامه‌ریزی شود

تنوع قومیتی در قم عامل مهمی برای برگزاری انتخابات های پرشور است

77 برگزیده نهمین جشنواره رضوی در قم تجلیل شدند

دستگاه قضایی به کمک رونق تولید می‌شتابد

حفظ آثار دفاع مقدس ضروری است

حدود 1400 برنامه در دادگستری قم عملیاتی شد

فعالیت 160 تشکل مردم نهاد در قم

منصب و اختیارات مسئولان امانت است

مراسم تقدیر از آزادگان استان قم برگزار شد

جرائم مربوط به فضای مجازی در قم افزایش 600 درصدی داشته است

عنوان چهارمی پسران والیبالیست قم در مسابقات جوانان کشور

مردم خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی هستند

رئیس کل جدید دادگستری قم معرفی شد

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند

جرائم خاص امنیتی در قم 42 درصد کاهش یافت

آذری جهرمی : دستور تخریب من را از خارج کشور دارند

در راستای تحقق عدالت و حقوق شهروندی، با حد ایده‌آل فاصله داریم

عزم مدیریت استان ارتقای همدلی میان مسئولان است

مسئولیت یک امانت است که بر دوش مسئولان قرار دارد/ در انتخاب مسئولان باید اهلیت آنان احراز شود

مسئولین در هر جایگاهی باید به نحو احسن خدمت کنند