آخرين مطالب

آیت الله مبلغی:

اعلام آمادگی مرکز تحقیقات مجلس برای تاسیس انجمن فقه و قانون در حوزه علمي

اعلام آمادگی مرکز تحقیقات مجلس برای تاسیس انجمن فقه و قانون در حوزه

  بزرگنمايي:

عصر قم -
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به تحول فکری و جریانی توسط این مرکز در حوزه فقه معطوف به تقنین گفت: "تولید ادبیات و ایده‌های متناسب"، "مکانیسم قانون پژوهشی فقهی" و "فراهم آوردن زمینه و مقدمات ایجاد یک جریان نیرومند قانون پژوه دینی در حوزه" و تلاش بین المللی در حوزه فقه و قانون” از لایه های این تحول فکری و جریانی است.
به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله احمد مبلغی در مراسم تجلیل از 50 قانون پژوه دینی در قم به مناسبت هفته پژوهش خاطرنشان کرد: از جمله ویژگی‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، تولید ایده ها و ادبیات متناسب با سنخ و جنس فعالیت‌ها و مطالعات در حوزه‌های مهم از جمله اجتهاد معطوف به قانون است.
*اجتهاد معطوف به قانون
وی گفت: اگر حوزه‌ها اجتهاد نسبت به روح و منطق حاکم بر یک مجموعه‌ای از قانون را به انجام نرسانند قانونگذار به ناچار باید این روح را از حقوق کامن لا و یا نظام‌های دیگر حقوقی وام بگیرد که در این صورت مشکل "یؤخذ من هذا ضغث ومن هذا ضغث فیمزجان" پیش می آید.
آیت‌الله مبلغی ادامه داد: اجتهاد و ارائه قانون موافق با شریعت فراتر از تمرکز بر داشتن قانون غیر مغایر با شریعت (یعنی اجتهاد تاسیسی نسبت به قانون فراتر از اجتهاد ترمیمی نسبت به قانون)، قانون با محتوا و کارکرد اخلاقی (طرح ضرورت مطالعات فقهی - حقوقی معطوف به تزریق اخلاق به قانون وجهت بخشی اخلاقی به آن است)، نسبت فقه و قانون (طرح ضرورت ارائه ایده های ناظر به تعیین نسبت فقه با قانون است، که کوشش هایی را در این زمینه به انجام رساندیم) و نسبت فقه و قانون با واقعیت‌های اجتماعی و ایده‌پردازی در این زمینه، فقه اضطرارهای اجتماعی و... از دیگر ادبیات و ایده‌های خلق شده توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: به یقین اگر روزی بنا شد رشته فقه و قانون در حوزه تاسیس شود که تاسیس آن به غایت ضروری است، این ایده‌ها و ادبیات دستمایه‌های علمی برای تعیین سرفصل‌ها، مسئله‌ها و محتویات آن رشته خواهد بود.
* مکانیسم پژوهشی ویژه
آیت‌الله مبلغی ادامه داد: قانون به دلیل چند بعدی بودن، پژوهیدن آن به عملیات جمع و تلفیق میان تخصص‌ها و رشته‌های مختلف نیازمند است، این مرکز دست به این تجربه و پیگیری و تعمیق آن به عنوان خط اساسی خود زده است.
وی اظهار کرد: گاه برای مطالعه قانون از فقیه، جامعه شناس، حقوقدان و در مواردی اقتصاددانان حوزوی و دانشگاهی استفاده به عمل می‌آوریم و در کنار این از اصحاب تجربه و عمل و مدیریت نیز بهره می‌گیریم.
آیت‌الله مبلغی با اشاره به فراهم آوردن زمینه و مقدمات ایجاد یک جریان نیرومند قانون پژوه دینی در حوز توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: حرکتی که این مرکز آغاز کرده، در حال تجربه شدن، تجربه اندوختن و تجربه بخشیدن به نسل نو خاسته حوزه است تا فقه را به سمت قانون نه در شعار که در یک روند علمی و دقیق و پاسخگو و از نزدیک به عملیات تقنین و نه از دور بکشانند و ببرند.
وی ادامه داد: آنچه این مرکز برای سال آینده و سال‌های آتی در نظر گرفته، این است که در حوزه یک جریان نیرومند قانون پژوه دینی را به سامان آورد.
وی گفت: ما در حال مطالعه و تمهید مقدمات و تعریف راهکارها و سازوکارها برای این موضوع هستیم، در جریانی کردن این حرکت فقه پژوه معطوف به قانون از هیچ کوششی در حد وسع دریغ نمی‌کنیم.
آیت‌الله مبلغی اظهار کرد: انعقاد و امضای تفاهم نامه های معنادار با برخی از مراکز، تعریف و برگزاری نشست‌های موضوع شناسانه قانون محور، تعریف و انجام عملیات اخذ دریافت فتواهای معطوف به قانون همراه با مستندات فقهی آن، ایجاد قطب های فکری و خود ایستای مطالعه بر قانون و قوانین با پشتیبانی حوزه و این مرکز و انجام پشتیبانی از صفر تا صد در هر سال نسبت به چند پایان‌نامه کاملا در جهت تامین نیازهای قانونگذار با نگاه فقهی از برنامه‌های مرکز در سال آتی است.
*آمادگی برای تاسیس انجمن فقه و قانون در حوزه
وی خاطرنشان کرد: ما آماده‌ایم تا انجمن فقه و قانون را نیز در حوزه در عداد انجمن‌های آن به ثبت برسانیم تا هرچه بیشتر، رصد و استحصال ظرفیت‌های حوزه را در ارتباط با فقه و قانون افزایش دهیم. و از ریاست محترم حوزه های علمیه درخواست دارم که این مرکز را در این حرکت یاری رساند .
آیت‌الله مبلغی ادامه داد: ما می خواهیم حوزه با حضور در یک روند کاملا فقیهانه نقش مدام و معنادارتری را در پشتیبانی قانون از خود به عمل بیاورد، عمل تقییم فقه و داوری نسبت به توانمندی آن، امروزه چه بخواهیم و چه نخواهیم یک واقعیت است و بی گمان یکی از بخش اساسی و مرکزی عمل داوری، متوجه به قانون منبعث از فقه است.
*تلاش بین المللی مرکز
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بی گمان حجم و کیفیت حضور حوزه در صحنه بین الملل اسلامی و تعامل با آن باید متناسب با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه از طرفی و متناسب با ضرورت این موضوع باشد.
آیت الله مبلغی افزود: فعالیتی را که این مرکز در این عرصه به انجام رسانده آن است که کوشیده تا بعد بین‌المللی را به ابعاد خود بیافزاید.
وی خاطرنشان کرد: مرکز تلاش کرده تا با برگزاری کنفرانس‌هایی علمی با موضوعات ویژه و عمدتا مطرح نشده ولی مهم و حیاتی و آن هم با تمرکز بر استفاده حداکثری از تولید محتوای علمی و دوری گزینی از شعار حرکتی را آغاز کند.
آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: در آخرین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت‌های اجتماعی تلاش شد از برخی از حقوقدانان و جامعه‌شناسان جهان اسلام در حد وسع و بضاعت مزجات خود دعوت به عمل آوردیم و سعی کردیم یک جریان فکری فقهی را رقم بزنیم بسیاری از این جریان دیر یا زود منتفع خواهند شد.
وی ادامه داد: سخن منطقی مرکز این است که اگر قانون در ایجاد نظم حقوقی دخالت دارد و دست‌کم شرط لازم برای ایجاد نظم است و اگر در فضای جهان اسلام باید حقوقدانان و پارلمان‌ها حرکتی را در جهت تعریف هنجارهای حقوقی منبعث از اسلام با همه مذاهب آن داشته باشند این نیاز به تلاش پی گیر نیاز دارد.
وی تصریح کرد: در قطعنامه کنفرانس دوم، ایجاد یک دبیرخانه فعال در این زمینه پیشنهاد شد ولی عده و عده و بودجه و پشتیبانی مشکل اصلی ما در این زمینه است.
در این مراسم از 50 قانون پژوه دینی با حضور آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور تجلیل شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موفقیت 45درصدی درمان ناباروری در جهاد دانشگاهی قم

لزوم استفاده از نخبگان دانشگاهی در کارگروه‌های استانی

300 تفاهم نامه میان استارتاپ ها در قم به امضا رسید

رونمایی از سه اثر علمی در زمینه روش‌شناسی فقهی

با تکیه بر توان نخبگان متعهد، موجبات رونق اقتصادی فراهم می شود

نخبگان ایثارگر حافظان دستاورد شهدا هستند

فعالیت سه مرکزارائه خدمات به مبتلایان اتیسم در استان قم

نمک عامل مهم در ابتلا به پرفشاری خون

دانشگاه قم یک دانشگاه در حال توسعه است و باید تقویت شود

تحصیل 600دانشجوی خارجی در دانشگاه قم

تحول علوم انسانی در دانشگاه‌ها جدی‌تر گرفته شود

ایران در نانو فناوری و علوم سلولی جزو 10 کشور اول جهان است

تجربیات طرح‌های بی‌ثمر اشتغالزایی مد نظر قرار گیرد

سوق دادن علوم دانشگاهی به سمت حل مشکلات کشور

وزیر علوم :35 هزار دانشجوی بورسیه در دانشگاه ها تحصیل می کنند

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در قم کلید خورد

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت خیرین در آموزش عالی

وزیر علوم: جایگاه علمی ایران در دنیا شناخته شده است

وزیر علوم وارد قم شد

لزوم آشنایی مردم آفریقای جنوبی با فرهنگ و تمدن ایرانی

تعامل دانشگاه قم و دانشگاه‌های آفریقای جنوبی، زمینه‌ساز پیشرفت‌های علمی

راهکارهای برون رفت از بحران صنایع آلاینده در قم

راه‌اندازی سامانه گردشگری سلامت استان قم توسط جهاد دانشگاهی

دانشگاه‌های قم با نظام کارآفرینی بیگانه هستند/ نخبگان حمایت شوند

جهاددانشگاهی بازوی توانمند اجرای طرح های بزرگ کشور است

اقدامات مسئولانه جهادگران تحسین برانگیز است

بررسی زمینه‌های همکاری جهاددانشگاهی و دانشگاه ادیان و مذاهب

برگزاری جشنواره تابستانه مهارت توسط جهاد دانشگاهی قم

برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است

بسیج ملی کنترل فشار خون در ایجاد جامعه با نشاط موثر است

گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید

تحصیل 695هزار دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی کشور

دانشگاه علوم پزشکی قم مدرسه تابستانی «سلامت و دین» برپا می‌کند

جهاددانشگاهی بهترین مرکز برای اجرای ماموریت‌های بزرگ کشور است

طرح سنجش پایه اولی‌ها از 25 خردادماه در قم اجرا می‌شود

احیاء و تعادل بخشی منابع آب، نیازمند عزمی ملی و فرابخشی است

قم میدان دار تحقق وحدت صنعت و دانشگاه

تأسیس رشته‌های فقه قانون و مطالعات حقوقی پارلمان

شناسایی هزار و 729 استعداد برتر در حوزه‌های علمیه

پیش‌نویس نقشه جامع مدیریت اسلامی تدوین شد

400 پایگاه تابستانی آماده غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان قمی است

دانشگاه ادیان و مذاهب به فروش می‌رسد

12 عنوان کتاب از منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در قم به خط بریل تبدیل شد

انتشار کتاب "حمایت از کالای ایرانی" توسط جهاد دانشگاهی واحد استان قم

آیین نامه اجرایی مجمع مشورتی دانشگاهیان استان قم تدوین شود

جهان اسلام در اشغال افکار غیر وحیانی است

لزوم توجه به طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در صنعت آبفا کشور

دانشگاه قم پتانسیل حضور در بین دانشگاه‌های بین المللی را دارد

ارتقا مهارت‌های اجتماعی دانشجویان یکی از رسالت‌های دانشگاه است

303 هزار قمی در غربالگری فشار خون شرکت می کنند/یک نفر از هر 5 نفر فشار خون دارد