آخرين مطالب

نمای رومی تهدید کننده هویت دینی قم اجتماعي

نمای رومی تهدید کننده هویت دینی قم

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - فضای ساخت و ساز ساختمان ها درشهر قم دیگر هیچ شباهتی به دوران گذشته خود ندارد و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و مسئولان به اندازه ای که در این استان ساختمان ها با نمای رومی ساخته می شوند در خود شهر روم چنین چیزی وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، علاقه شدید برخی ازمردم قم به ساخت ساختمانهایی با نمای رومی تا حدی است که با وجود ممنوعیت این مساله درشهرسازی قم، آنان حاضرند جریمه این کار را بپردازند اما نمای خانه های خود را رومی کنند.
این مساله در مناطق مختلف شهر به ویژه درخیابان های مرفه نشین که در سال های اخیر در شهرسازی قم ایجاد شده اند، بسیار چشمگیر است و کمتر خانه و یا آپارتمانی را می توان دید که نمای آن رومی نباشد.
نکته مهمی دیگری که در این میان قابل توجه است استفاده از گنبدهای کلیسایی درنماهای رومی قم است، بدین معنا که ساختمان های جدید به گونه ای ساخته می شود که از اطراف شبیه یک کلیسا به چشم می آید و این مساله برای هویت این شهر مقدس که جایگاه ویژه ای در جهان اسلام دارد آسیب جدی است.
نماهای رومی علاوه بر آسیب های فراوان فرهنگی از نظر شهرسازی و معماری نیز خطر جدی برای قم محسوب می شوند چرا که به گفته مهدی متقیان، مدیرکل پدافند غیرعامل استان ، سنگ های به کار رفته در نماهای رومی به هیچ عنوان در برابر زلزله و سایر حوادث طبیعی مقاوم نیستند و جدا شدن آن ها از ساختمان در زمان وقوع حوادث منجر به افزایش قابل توجه خسارت های انسانی و مالی می شود.
با این حال امروز عده ای از پیمانکاران ساختمانی در قم، توجهی به این مسائل ندارند و تنها برای کسب درآمد بیشتر و آنچه زیبایی ظاهری نماهای رومی می نامند، استفاده از این روش را برای ساختمان های جدید پیشنهاد می کنند.
گشت و گذاری ساده درقم به روشنی نشان می دهد، فضای شهرسازی در تسخیر کامل مدل های غربی و نماهای رومی قرار گرفته است و اگر بپذیریم که نوع معماری ساختمان ها نقش مهمی در فضای فرهنگی شهر دارد، باید به این نکته پی برد که قم در حال از دست دادن حالت قدیمی و مذهبی خود است.
** نمای رومی با اقلیم استان قم سازگار نیست
کارشناس طرح های توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی قم در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: نمای رومی با هویت ایرانی اسلامی و اقلیم این استان سازگار نیست.
محمدرضایی ندوشن با بیان این که نمای ساختمان، هویتی برای ساکنان آن است، افزود: نمای رومی به لحاظ دید کارشناسی رد شده است، استفاده از سنگ در اقلیم قم به صورت یکپارچه و به میزان زیاد، مشکلاتی ایجاد می کند و هزینه های مصرف انرژی را بالا می برد، به طوری که در تابستان برای خنک کردن و در زمستان برای گرم کردن خانه باید انرژی زیادی مصرف شود.
وی با اشاره به این که استفاده از سنگ زیاد هزینه ساخت نمای رومی را افزایش می دهد، اضافه کرد: این نما از لحاظ سازه ای مشکل دارد، چراکه به دلیل حجم زیاد سنگی که در آن به کار می رود، وزن زیادی را روی سازه ساختمان تحمیل و در هنگام وقوع زلزله، سنگ های به کار رفته ایمنی ساکنان ساختمان را تهدید می کند.
ندوشن با بیان این که ممنوعیت ساخت نمای رومی مصوبه کمیسیون ماده پنج قم است، گفت: این ممنوعیت برای اجرا به شهرداری ابلاغ شده است و افرادی که اقدام به ساخت نمای رومی نمایند با مشکلاتی از جمله صادر نشدن پایان کار مواجه می شوند.
وی با اشاره به نقدهای جامعه دانشگاهی و مدیران شهری به نمای رومی، اضافه کرد: با توجه به این که قم پایتخت مذهبی ایران است و هویت اسلامی و شیعی محکمی دارد، نمای رومی به عنوان الگوی غربی با حساسیت بیشتری پیگیری شد.
ندوشن ادامه داد: درحال حاضر سبک های معماری داریم که با اقلیم و هویت مذهبی قم سازگار است و می تواند جایگزین خوبی برای نمای رومی باشد.
وی ابراز امیدواری کرد: تا سال 98، کنترل کاملی بر ساخت نمای ساختمان ها اعمال شود و بتوان هویت دینی و انسجام بصری را در نمای ساختمان ها حفظ کرد.
** به کارگیری نمای رومی تیشه زدن به ریشه فرهنگ بومی است
رئیس سازمان نظام مهندسی استان قم نیز پیرامون این موضوع گفت: لحاظ کردن فرهنگ و سبک زندگی ایرانی - اسلامی در طراحی ساختمان ها از مهم ترین عواملی است که باعث می شود نما و منظر شهری در شان جامعه اسلامی باشد.
امین مقومی با تاکید بر این که معماری و سبک زندگی اسلامی باید با فرهنگ مردم عجین شود، اضافه کرد: مهندسان و دست اندرکاران مباحث ساخت و ساز در این زمینه نیاز به خوراک فرهنگی دارند، در غیر این صورت ضعف فرهنگی به تمام متولیان این امر سرایت می کند.
وی بر اهمیت آموزش تاکید و بیان کرد: در این زمینه دوره های تخصصی ویژه ای برگزار شده و در نشریه سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به صورت مداوم با درج مطالب مفید و اثرگذار اطلاع رسانی می شود.
مقومی تصریح کرد: در چند سال گذشته که نمای رومی در سطح شهر بسیار شایع شده بود، با وضع مقررات و اطلاع رسانی تا حدودی جلوی ساخت این نماها گرفته شد، ولی همچنان کار فرهنگی و اطلاع رسانی در این راستا به صورت ویژه نیاز است.
وی ادامه داد: با توجه به این که قم از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است، نمای رومی به نوعی تیشه زدن به ریشه فرهنگ استان است و عده ای در این زمینه سودجویی های بسیاری کرده اند.
وی تاکید کرد: باید کار تخصصی در این زمینه انجام شود؛ چراکه در مواردی اجرای نمای رومی در برخی ساختمان های سطح شهر به دلیل تناسبت نداشتن استحکام بنا با نمای سنگی موجب ایجاد بحران ایمنی می شود.
مقومی خاطرنشان کرد: پس از سفر رهبر معظم انقلاب در سال 89 به قم و تاکید ایشان مبنی بر رعایت سبک ایرانی اسلامی در تمام ضوابط در استان، ضوابطی برای طراحی نمای ساختمان ها در قم تعیین شده است.
** نمای رومی در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر است
مدیر بخش مدیریت بحران شهرداری قم نیز در این مورد، گفت: برای جلوگیری از مخاطرات زلزله، استفاده از نمای رومی در ساخت منازل ممنوع و نظارت بر ساخت و سازها نیز از سوی شهرداری تشدید شده است.
علی اکبر رحیمی ابراز امیدواری کرد که این محدودیت ها پس از تعیین حرایم گسل ها با تصویب شورای عالی شهرسازی ابلاغ شود.
وی درعین حال اضافه کرد: برای جلوگیری و کاهش خسارت های ناشی از زلزله، ساخت و ساز در این محدوده گسل ها مطابق قوانین با طراحی و الزامات خاص صورت می گیرد که از جمله آن، ممنوعیت به کارگیری نماهای رومی است.
وی همچنین گفت: آسیب پذیری مناطق برابر زلزله بستگی به چند مولفه از جمله نوع و مکانیزم گسل ها و زلزله های احتمالی، نوع خاک و نوع عمر سازه دارد ولی در عین حال باید از عوامل تشدید کننده حوادث همچون استفاده از نماهای رومی در ساختمان، پرهیز کرد.
7405/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 هزار مسافر نوروزی در اماکن اقامتی قم اسکان یافتند

سامانه بارشی روز یکشنبه آینده قم را در بر می گیرد

تصادفات نوروزی قم 424 مصدوم و یک فوتی برجای گذاشت

کشف 207 کیلوگرم حشیش در قم

نمازخانه های بین راهی قم نظارت می شود

14 هزار تخلف رانندگی در محورهای مواصلاتی قم ثبت شد

حفاظت از منابع آبی با پروژه‌های گسترده در حال انجام است

هوای قم تا روز جمعه پایدار است

یک تن گوشت مرغ احتکار شده در قم کشف شد

ترافیک 3 محور اصلی قم سنگین و روان است

سطح خدمت رسانی به مسافران نوروزی در قم مناسب است

پیشرفته ترین رادیولوژی قم راه اندازی شد

همه مراکز حساس شهر در نوروز توسط آتش نشانان پوشش داده می شود

گردشگری زیارتی، محور توسعه پایدار قم است

200 لیتر روغن غیرقابل مصرف و 75کیلوگرم نمک در قم معدوم شد

ازدواج و اشتغال جوانان درسال جدید مورد توجه قرارگیرد

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم پرحجم و روان است

هوای قم در روزهای آینده ناپایدار است

93 عملیات اطفای حریق در چهارشنبه سوری انجام شد

هوای قم در ساعت تحویل سال جدید بهاری است

688 هزار دستگاه خودرو وارد قم شد

بیماران نیازمند به اهدای خون در نوروز فراموش نشوند

40 دستگاه اتوبوس به ناوگان عمومی قم افزوده شد

بسیج نیروهای امدادی قم در ایام نوروز 98

حضور استاندار و فرماندار قم در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع)

چهارشنبه سوری در قم 26 مصدوم داشت

93اطفای حریق در چهارشنبه سوری قم

40 دستگاه اتوبوس شهری جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی قم شد

6 میلیارد ریال برای جمع آوری معتادان متجاهر قم اختصاص یافت

خدمات رسانی 20 هزار تَن به مسافران نوروزی در قم

اینجا قم است و بهار آمد... اما بهار با مشقت به ایران آمد

گشایش های اقتصادی با تدابیر رهبری در سال 98

تعارفی با مدیران در حوزه پاسخگوئی، برنامه محوری و پاکدستی نداریم

قم یک شهر بین المللی و خدمت در آن افتخار است

اولین فوتی جاده ای استان قم در طرح نوروزی

سیار رفت/ حیدری فرماندار جدید قم

پیشگیری از اعتیاد مهمترین برنامه فرهنگی قم در سال 98باشد

670 دستگاه خودرو مسافران را در محورهای قم جابه جا می کنند

توقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قم

کنترل جاده‌های استان، توسط 64 دوربین فعال

وزش باد شدید در استان قم

متخلفان چهارشنبه سوری، تا آخر نوروز در بازداشت

بعضی فیلم‌های دفاع مقدس تابوت شهدا را به رگبار می‌بندد

برنامه‌های لحظه تحویل سال 1398 در حرم حضرت معصومه(س)

لزوم تمرکز خدمات نوروزی دستگاه ها در اطراف حرم بانوی کرامت

زمینه رضایتمندی زائران نوروزی در قم فراهم شود

اجرای تقاطع غیر همسطح خیابان امام (ره) قم مطالبه ای جدی است

پلیس با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال برخورد می کند

اخذ عوارض در آزاد راه قم - تهران الکترونیکی می شود

ظرفیت نصب 10 هزار چادر مسافرتی در بوستانهای قم وجود دارد