آخرين مطالب

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است اجتماعي

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - در سال های اخیر، توجه به رعایت اصول و ضوابط پدافند غیرعامل توسط دستگاه های اجرایی قم برای محافظت از جان و مال شهروندان، اهمیت مضاعفی یافته و حلقه حفاظت از این شهر در برابر تهدیدات مختلف مستحکم تر شده است.
  توجه به تهدیدات گسترده دشمنان برای کم رنگ ساختن امنیت شهر قم به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی در طول 40 سال گذشته، نشان دهنده اهمیت رعایت مولفه های پدافند غیرعامل در این شهر است.
همچنین، جنس تهدیدات دشمن بسیار متنوع و خطرناک شده است، به نحوی که برای جلوگیری از آسیب و خسارت های ناشی از آن در شهری مانند قم که همواره مورد توجه دشمنان است، باید علاوه بر آگاهی بخشی به مردم، از همه ابزارها و امکانات موجود برای تقویت قدرت تاب آوری شهر بهره جست.
** گفتمان سازی پدافند غیرعامل در قم
در همین رابطه در گفت و گو با شماری از مسئولان قم، اقدام های انجام شده برای فرهنگ سازی و اجرای دقیق ضوابط و استانداردهای پدافند غیرعامل در این شهر را مورد بررسی قرار داد؛ استاندار قم در این مورد گفت: پدافند غیرعامل باید در قم به یک گفتمان عمومی و فرهنگ نهادینه شده در میان شهروندان تبدیل شود.
سید مهدی صادقی، افزود: ایجاد گفتمان سازی در خصوص مولفه های پدافند غیرعامل و لزوم عمل به آن در قم باید به یکی از هدف های مهم دستگاه های اجرایی تبدیل شود.
وی با بیان این که رسانه ها می توانند کمک موثر و گسترده ای به تحقق این هدف داشته باشند، گفت: باید در جهت ارتقاء این فرهنگ تلاش نموده و دقت داشته باشیم که موضوع پدافند غیرعامل به باور عمومی تبدیل شود.
صادقی همچنین با اشاره به اهمیت آموزش مولفه های پدافند غیرعامل، بیان کرد: به نظر می رسد آموزش ها در این زمینه باید جنبه کارگاهی و یادگیری داشته باشد.
استاندار قم در ادامه به اهمیت موضوع پیشگیری از تهدیدهای امنیتی و حفاظتی با استفاده از اصول پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: این بحث باید از سوی مسئولان قم مورد توجه ویژه ای قرار گیرد تا هیچ امکانی برای نفوذ دشمن در بخش های مختلف فراهم نشود.
** طرح جامع پدافند غیرعامل در شهر قم اجرا می شود
مدیرکل پدافند غیرعامل قم نیز در این رابطه، گفت: طرح جامع پدافند غیرعامل با مشارکت دستگاه های اجرایی در سطح شهر قم اجرا می شود.
مهدی متقیان بیان کرد: این شهر در سطح کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از آن به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی یاد می شود، بنابراین مصون سازی آن از انواع خطرها و تهدیدهایی که ممکن است از جانب دشمنان ایجاد شود، اهمیت فراوانی دارد.
وی بیان کرد: نتیجه اجرای دقیق طرح جامع پدافند غیرعامل، حفاظت کامل از ساختارهای شهر و همچنین جان و مال شهروندان است تا با تاب آوری بالا در مقابله تهدیدهای احتمالی، دچار کمترین میزان آسیب شوند.
وی با اشاره به رویکرد جدید دشمنان در استفاده از روش های مختلف زیستی، سایبری و فیزیکی برای آسیب رساندن به کشورهای هدف، ادامه داد: با اجرای این طرح هرگونه تهدید احتمالی دشمنان که می تواند به مجموعه شهر قم و مردم ساکن در آن آسیب برساند، شناسایی و راهکارهای دقیق مقابله با آن، ارائه خواهد شد.
متقیان در ادامه با بیان این که شورای پدافند غیرعامل استان در قالب 11 کارگروه به صورت مستمر با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی و نهادهای مختلف فعال در قم، تشکیل جلسه می دهد، گفت: بر اساس قانون تمام طرح هایی که برای اجرا در قم ارائه می شود باید مطالعات کارشناسی پدافند غیرعامل داشته باشد و کارگروه های شورای پدافند غیرعامل استان در بخش های مختلف، علاوه بر کنترل سطح آمادگی حوزه نظارتی خود، آخرین وضعیت اجرای برنامه های پدافند غیرعامل در آن مجموعه را رصد می کنند.
وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در پیشبرد طرح های پدافند غیرعامل، افزود: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و ایجاد روحیه مطالبه گری در میان شهروندان پیرامون حسن اجرای برنامه های مرتبط با ارتقاء وضعیت پدافند غیرعامل در شهر قم، از جمله راهکارهایی است که توانایی تاب آوری قم در مقابل تهدیدهای احتمالی را افزایش و میزان خسارت ها را کاهش می دهد.
براساس سرشماری سال 95، استان قم دارای یک میلیون و 292 هزار تن جمعیت است که 1.62 درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود؛ لازم به ذکر است که بیش از 95 درصد جمعیت استان در شهر قم زندگی می کنند.
** اجرای طرح های پدافند غیرعامل در شهر قم
همچنین معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اجرای طرح های پدافند غیرعامل در قم از جمله طرح جامع تخلیه، جا به جایی و اسکان اضطراری جمعیت؛ از افزایش مکان های اسکان اضطراری شهروندان خبرداد و افزود: اطلاع رسانی هوشمند، نصب تابلوهای هشدار دهنده و به کار گیری سیستم های صوتی اعلام هشدار از دیگر اقدام هایی است که برای افزایش سطح تاب آوری شهر قم انجام می شود.
سید امیر سامع به نصب سامانه های شنیداری در سطح شهر قم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از این سامانه ها برای پخش اذان استفاده می شود، ولی با توجه به اهمیت اطلاع رسانی صحیح در مواقع مدیریت بحران از این سیستم به منظور انتقال پیام های پدافند غیرعامل از یک محل مرکزی جهت اطلاع شهروندان نیز استفاده می شود.
وی با بیان لزوم توجه به طرح توسعه سوله های بحران و اماکن اسکان اضطراری، ضرورت اختصاص اعتبارهای استانی به این اقدام را اجتناب ناپذیر توصیف کرد و افزود: شبکه ایمن و مطمئن حمل و نقل درون شهری یکی از اصول پدافند غیرعامل است که با تکمیل طرح های جدید ترافیکی در قم، این مساله به خوبی ساماندهی شده است.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باران تهران، یک دیوار را روی پنج خودرو آوار کرد

63 درصد بودجه سال 97 شهرداری قم تحقق پیدا کرد

اعزام 1200مددجو کمیته امداد به مشهد مقدس

قتل به خاطر رقص چوب در عروسی!

گفت و گوی بین ادیان باید در جهان نهادینه شود

ایجاد شفافیت برای تحقق عدالت اقتصادی ضروری است

بارش‌های شدید طی روزهای آینده در استان

مدیریت شهری قم به هوش باشد قم را آب نبرد

قتل زن داداش و دخترش به خاطر شک!

وظیفه‌ی اداره اوقاف امانت‌داری است

مجاوران و زایران کلافه در مناسبت های خاص!

کیهان: بی‌بند و بار‌ها به ترکیه و تایلند می‌روند!

جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

امسال 211 هزار تن در مسجد جمکران اسکان یافته اند

ادامه بارش های استان قم در روز چهارشنبه/توصیه های کاربردی به باغداران

فوت یک دختر بر اثر سقوط آسانسور مسکن مهر

15 میلی متر بارندگی در قم ثبت شد

آمادگی شهرداری قم برای بازگشایی معابر

تخلف های ساخت و ساز در قم سه برابر شده است

لزوم ایجاد بانک جامع اطلاعاتی برای رفع مشکلات موزه‌ها

منوریل قم 220 میلیارد تومان بودجه دولتی را هدر داد

در شهرسازی باید از خرد جمعی رسانه‌ها استفاده کرد

دریافت «پول» بابت هزینه‌های متفرقه مدارس تخلف است

فوری؛ تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

130 دلال ارز طی چند روز اخیر بازداشت شدند

پروانه شکار پرنده در قم صادر نمی شود

حال دریاچه نمک وخیم است

قتل 2 جوان آبادانی در حادثه تیراندازی!

شهردار تهران مشخص شد

سامانه بارشی جدید در راه ایران

بزرگداشت سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم برگزار می‌شود

کارگروه محیط زیست در صدا و سیمای مرکز قم تشکیل می‌شود

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

500 کانون فرهنگی فعال قم در حوزه امر به معروف حمایت شدند

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

روش های مکانیزه جایگزین جمع آوری سنتی پسماندهای ساختمانی در قم می‌شود

مهاجرپذیری و ناپایداری جمعیتی قم برنامه‌ریزی شهری را دشوار کرده است

افزایش دو برابری تیم‌های امر به معروف در قم

توزیع بیش از 3هزار لاستیک با قیمت مصوب بین‌ تاکسی‌داران

شوخی، شوخی آدم کشتم!

مسمومیت 110 نفر در یک تالار عروسی

نقش ایران در مبارزه با مواد مخدر برای جهانیان تبیین شود

نابسامانی های شهر قم ناشی از شبکه معابر نامتوازن است

استاندار قم: پیشگیری از اعتیاد باید استمرار داشته باشد

آیت الله نوری همدانی: مبارزه با مواد مخدر ریشه ای انجام شود