آخرين مطالب

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است اجتماعي

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - در سال های اخیر، توجه به رعایت اصول و ضوابط پدافند غیرعامل توسط دستگاه های اجرایی قم برای محافظت از جان و مال شهروندان، اهمیت مضاعفی یافته و حلقه حفاظت از این شهر در برابر تهدیدات مختلف مستحکم تر شده است.
  توجه به تهدیدات گسترده دشمنان برای کم رنگ ساختن امنیت شهر قم به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی در طول 40 سال گذشته، نشان دهنده اهمیت رعایت مولفه های پدافند غیرعامل در این شهر است.
همچنین، جنس تهدیدات دشمن بسیار متنوع و خطرناک شده است، به نحوی که برای جلوگیری از آسیب و خسارت های ناشی از آن در شهری مانند قم که همواره مورد توجه دشمنان است، باید علاوه بر آگاهی بخشی به مردم، از همه ابزارها و امکانات موجود برای تقویت قدرت تاب آوری شهر بهره جست.
** گفتمان سازی پدافند غیرعامل در قم
در همین رابطه در گفت و گو با شماری از مسئولان قم، اقدام های انجام شده برای فرهنگ سازی و اجرای دقیق ضوابط و استانداردهای پدافند غیرعامل در این شهر را مورد بررسی قرار داد؛ استاندار قم در این مورد گفت: پدافند غیرعامل باید در قم به یک گفتمان عمومی و فرهنگ نهادینه شده در میان شهروندان تبدیل شود.
سید مهدی صادقی، افزود: ایجاد گفتمان سازی در خصوص مولفه های پدافند غیرعامل و لزوم عمل به آن در قم باید به یکی از هدف های مهم دستگاه های اجرایی تبدیل شود.
وی با بیان این که رسانه ها می توانند کمک موثر و گسترده ای به تحقق این هدف داشته باشند، گفت: باید در جهت ارتقاء این فرهنگ تلاش نموده و دقت داشته باشیم که موضوع پدافند غیرعامل به باور عمومی تبدیل شود.
صادقی همچنین با اشاره به اهمیت آموزش مولفه های پدافند غیرعامل، بیان کرد: به نظر می رسد آموزش ها در این زمینه باید جنبه کارگاهی و یادگیری داشته باشد.
استاندار قم در ادامه به اهمیت موضوع پیشگیری از تهدیدهای امنیتی و حفاظتی با استفاده از اصول پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: این بحث باید از سوی مسئولان قم مورد توجه ویژه ای قرار گیرد تا هیچ امکانی برای نفوذ دشمن در بخش های مختلف فراهم نشود.
** طرح جامع پدافند غیرعامل در شهر قم اجرا می شود
مدیرکل پدافند غیرعامل قم نیز در این رابطه، گفت: طرح جامع پدافند غیرعامل با مشارکت دستگاه های اجرایی در سطح شهر قم اجرا می شود.
مهدی متقیان بیان کرد: این شهر در سطح کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از آن به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی یاد می شود، بنابراین مصون سازی آن از انواع خطرها و تهدیدهایی که ممکن است از جانب دشمنان ایجاد شود، اهمیت فراوانی دارد.
وی بیان کرد: نتیجه اجرای دقیق طرح جامع پدافند غیرعامل، حفاظت کامل از ساختارهای شهر و همچنین جان و مال شهروندان است تا با تاب آوری بالا در مقابله تهدیدهای احتمالی، دچار کمترین میزان آسیب شوند.
وی با اشاره به رویکرد جدید دشمنان در استفاده از روش های مختلف زیستی، سایبری و فیزیکی برای آسیب رساندن به کشورهای هدف، ادامه داد: با اجرای این طرح هرگونه تهدید احتمالی دشمنان که می تواند به مجموعه شهر قم و مردم ساکن در آن آسیب برساند، شناسایی و راهکارهای دقیق مقابله با آن، ارائه خواهد شد.
متقیان در ادامه با بیان این که شورای پدافند غیرعامل استان در قالب 11 کارگروه به صورت مستمر با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی و نهادهای مختلف فعال در قم، تشکیل جلسه می دهد، گفت: بر اساس قانون تمام طرح هایی که برای اجرا در قم ارائه می شود باید مطالعات کارشناسی پدافند غیرعامل داشته باشد و کارگروه های شورای پدافند غیرعامل استان در بخش های مختلف، علاوه بر کنترل سطح آمادگی حوزه نظارتی خود، آخرین وضعیت اجرای برنامه های پدافند غیرعامل در آن مجموعه را رصد می کنند.
وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در پیشبرد طرح های پدافند غیرعامل، افزود: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و ایجاد روحیه مطالبه گری در میان شهروندان پیرامون حسن اجرای برنامه های مرتبط با ارتقاء وضعیت پدافند غیرعامل در شهر قم، از جمله راهکارهایی است که توانایی تاب آوری قم در مقابل تهدیدهای احتمالی را افزایش و میزان خسارت ها را کاهش می دهد.
براساس سرشماری سال 95، استان قم دارای یک میلیون و 292 هزار تن جمعیت است که 1.62 درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود؛ لازم به ذکر است که بیش از 95 درصد جمعیت استان در شهر قم زندگی می کنند.
** اجرای طرح های پدافند غیرعامل در شهر قم
همچنین معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اجرای طرح های پدافند غیرعامل در قم از جمله طرح جامع تخلیه، جا به جایی و اسکان اضطراری جمعیت؛ از افزایش مکان های اسکان اضطراری شهروندان خبرداد و افزود: اطلاع رسانی هوشمند، نصب تابلوهای هشدار دهنده و به کار گیری سیستم های صوتی اعلام هشدار از دیگر اقدام هایی است که برای افزایش سطح تاب آوری شهر قم انجام می شود.
سید امیر سامع به نصب سامانه های شنیداری در سطح شهر قم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از این سامانه ها برای پخش اذان استفاده می شود، ولی با توجه به اهمیت اطلاع رسانی صحیح در مواقع مدیریت بحران از این سیستم به منظور انتقال پیام های پدافند غیرعامل از یک محل مرکزی جهت اطلاع شهروندان نیز استفاده می شود.
وی با بیان لزوم توجه به طرح توسعه سوله های بحران و اماکن اسکان اضطراری، ضرورت اختصاص اعتبارهای استانی به این اقدام را اجتناب ناپذیر توصیف کرد و افزود: شبکه ایمن و مطمئن حمل و نقل درون شهری یکی از اصول پدافند غیرعامل است که با تکمیل طرح های جدید ترافیکی در قم، این مساله به خوبی ساماندهی شده است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واقعیت شرایط جنگ اقتصادی توسط مدیران درک نشده است

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

«اینجا قم است» تجویز همیشگی آیین های تکریم و معارفه

مسئولان و مدیران در مواجهه با بحران ها، ریسک‌پذیر باشند

بدون پشتوانه‌، امکانات و مقدورات، وعده‌ای ندهیم

هشدار به همشهریان قمی، قاتل خاموش را به خانه راه ندهید

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

اسلام بر نبود فقر در جامعه تاکید دارد

دستگیری عامل ایجاد مزاحمت برای یک طلبه در قم

مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

طرح مطالعاتی سنجش از دور وضعیت هوای قم اجرا می شود

پیش بینی بارش برف و باران در آخر هفته/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

تأکید آیت‌الله سعیدی بر تحقق مطالبات رهبری در دیدار با مردم قم

شناسایی 56 واحد آلاینده صنعتی در استان قم

توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی مانند حکم پلیس ضروری است

پیش‌بینی زمان افتتاح فاز اول مترو با شرایط فعلی اقتصاد امکان‌پذیر نیست

توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی مانند حکم پلیس ضروری است

پیش‌بینی زمان افتتاح فاز اول مترو با شرایط فعلی اقتصاد امکان‌پذیر نیست

واژگونی سرویس مدرسه در قلعه گنج

شرایط پوشش بیمه ایرانیان اعلام شد

وضعیت داروخانه‌ها بحرانی شد

اسامی رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

افزایش نظارت بر قیمت کالاهای اساسی و تامین میوه شب عید

اوقاف از حقوق موقوفات دفاع کند

معاون استاندار قم: با افزایش خودسرانه قیمت ها برخورد می شود

طرح گسترده مقابله با آسیب‌های اجتماعی در قم اجرایی می‌شود

ارابه مرگ در قم جان یک نفر را گرفت/سقوط جوان 25ساله از طبقه پنجم ساختمان

امنیت سایبری واتس‌اپ زیر سوال رفت؟

خروج دام از استان بدون مجوز دامپزشکی قم ممنوع شد

کلاهبرداری با رنگ دلار

آسمان قم روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بارانی و برفی می‌شود

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاشی ماندگار و فاخر است/ انتشار 200 عنوان کتاب خاطرات شهدای روحانی در کشور

خروج دام بدون مجوز اداره کل دامپزشکی از استان قم ممنوع شد

قم از دولت طلبکار است نه بدهکار

کلاهبرداری به رنگ دلار

تجهیز 8 راهدارخانه جهت مقابله با پیامدهای بارش‌های زمستانی در قم

بازار تقلب در معاینه فنی خودرو‌ها داغ شد

اخاذی تلگرامی به خاطر ناکام شدن در خواستگاری

احزاب می توانند مسئولان را مجبور به پاسخگویی کنند

مسمومیت 8 نفر با گاز co در قم

اجرای طرح "همیار بازیافت" در مدارس ابتدایی استان قم

سقوط بهمن در جاده چالوس

تصاویری متفاوت از سقوط هواپیمای بوئینگ 707+عکس

کشف اجساد 15 قربانی سقوط هواپیما در کرج

آغاز روند جذب 5 هزار کارمند جدید از هفته آینده

تغییر زمان برگزاری کنکور 98 تکذیب شد

صد درصد جمعیت شهری قم تحت پوشش آب سالم هستند

سبد درآمدی شهرداری قم در حال کوچک شدن است

پنجم بهمن، آخرین فرصت شرکت در جشنواره شهرنگار قم