آخرين مطالب

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است اجتماعي

حلقه حفاظت از قم با پدافند غیرعامل مستحکم تر شده است

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - در سال های اخیر، توجه به رعایت اصول و ضوابط پدافند غیرعامل توسط دستگاه های اجرایی قم برای محافظت از جان و مال شهروندان، اهمیت مضاعفی یافته و حلقه حفاظت از این شهر در برابر تهدیدات مختلف مستحکم تر شده است.
  توجه به تهدیدات گسترده دشمنان برای کم رنگ ساختن امنیت شهر قم به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی در طول 40 سال گذشته، نشان دهنده اهمیت رعایت مولفه های پدافند غیرعامل در این شهر است.
همچنین، جنس تهدیدات دشمن بسیار متنوع و خطرناک شده است، به نحوی که برای جلوگیری از آسیب و خسارت های ناشی از آن در شهری مانند قم که همواره مورد توجه دشمنان است، باید علاوه بر آگاهی بخشی به مردم، از همه ابزارها و امکانات موجود برای تقویت قدرت تاب آوری شهر بهره جست.
** گفتمان سازی پدافند غیرعامل در قم
در همین رابطه در گفت و گو با شماری از مسئولان قم، اقدام های انجام شده برای فرهنگ سازی و اجرای دقیق ضوابط و استانداردهای پدافند غیرعامل در این شهر را مورد بررسی قرار داد؛ استاندار قم در این مورد گفت: پدافند غیرعامل باید در قم به یک گفتمان عمومی و فرهنگ نهادینه شده در میان شهروندان تبدیل شود.
سید مهدی صادقی، افزود: ایجاد گفتمان سازی در خصوص مولفه های پدافند غیرعامل و لزوم عمل به آن در قم باید به یکی از هدف های مهم دستگاه های اجرایی تبدیل شود.
وی با بیان این که رسانه ها می توانند کمک موثر و گسترده ای به تحقق این هدف داشته باشند، گفت: باید در جهت ارتقاء این فرهنگ تلاش نموده و دقت داشته باشیم که موضوع پدافند غیرعامل به باور عمومی تبدیل شود.
صادقی همچنین با اشاره به اهمیت آموزش مولفه های پدافند غیرعامل، بیان کرد: به نظر می رسد آموزش ها در این زمینه باید جنبه کارگاهی و یادگیری داشته باشد.
استاندار قم در ادامه به اهمیت موضوع پیشگیری از تهدیدهای امنیتی و حفاظتی با استفاده از اصول پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: این بحث باید از سوی مسئولان قم مورد توجه ویژه ای قرار گیرد تا هیچ امکانی برای نفوذ دشمن در بخش های مختلف فراهم نشود.
** طرح جامع پدافند غیرعامل در شهر قم اجرا می شود
مدیرکل پدافند غیرعامل قم نیز در این رابطه، گفت: طرح جامع پدافند غیرعامل با مشارکت دستگاه های اجرایی در سطح شهر قم اجرا می شود.
مهدی متقیان بیان کرد: این شهر در سطح کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از آن به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی یاد می شود، بنابراین مصون سازی آن از انواع خطرها و تهدیدهایی که ممکن است از جانب دشمنان ایجاد شود، اهمیت فراوانی دارد.
وی بیان کرد: نتیجه اجرای دقیق طرح جامع پدافند غیرعامل، حفاظت کامل از ساختارهای شهر و همچنین جان و مال شهروندان است تا با تاب آوری بالا در مقابله تهدیدهای احتمالی، دچار کمترین میزان آسیب شوند.
وی با اشاره به رویکرد جدید دشمنان در استفاده از روش های مختلف زیستی، سایبری و فیزیکی برای آسیب رساندن به کشورهای هدف، ادامه داد: با اجرای این طرح هرگونه تهدید احتمالی دشمنان که می تواند به مجموعه شهر قم و مردم ساکن در آن آسیب برساند، شناسایی و راهکارهای دقیق مقابله با آن، ارائه خواهد شد.
متقیان در ادامه با بیان این که شورای پدافند غیرعامل استان در قالب 11 کارگروه به صورت مستمر با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی و نهادهای مختلف فعال در قم، تشکیل جلسه می دهد، گفت: بر اساس قانون تمام طرح هایی که برای اجرا در قم ارائه می شود باید مطالعات کارشناسی پدافند غیرعامل داشته باشد و کارگروه های شورای پدافند غیرعامل استان در بخش های مختلف، علاوه بر کنترل سطح آمادگی حوزه نظارتی خود، آخرین وضعیت اجرای برنامه های پدافند غیرعامل در آن مجموعه را رصد می کنند.
وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در پیشبرد طرح های پدافند غیرعامل، افزود: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و ایجاد روحیه مطالبه گری در میان شهروندان پیرامون حسن اجرای برنامه های مرتبط با ارتقاء وضعیت پدافند غیرعامل در شهر قم، از جمله راهکارهایی است که توانایی تاب آوری قم در مقابل تهدیدهای احتمالی را افزایش و میزان خسارت ها را کاهش می دهد.
براساس سرشماری سال 95، استان قم دارای یک میلیون و 292 هزار تن جمعیت است که 1.62 درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود؛ لازم به ذکر است که بیش از 95 درصد جمعیت استان در شهر قم زندگی می کنند.
** اجرای طرح های پدافند غیرعامل در شهر قم
همچنین معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اجرای طرح های پدافند غیرعامل در قم از جمله طرح جامع تخلیه، جا به جایی و اسکان اضطراری جمعیت؛ از افزایش مکان های اسکان اضطراری شهروندان خبرداد و افزود: اطلاع رسانی هوشمند، نصب تابلوهای هشدار دهنده و به کار گیری سیستم های صوتی اعلام هشدار از دیگر اقدام هایی است که برای افزایش سطح تاب آوری شهر قم انجام می شود.
سید امیر سامع به نصب سامانه های شنیداری در سطح شهر قم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از این سامانه ها برای پخش اذان استفاده می شود، ولی با توجه به اهمیت اطلاع رسانی صحیح در مواقع مدیریت بحران از این سیستم به منظور انتقال پیام های پدافند غیرعامل از یک محل مرکزی جهت اطلاع شهروندان نیز استفاده می شود.
وی با بیان لزوم توجه به طرح توسعه سوله های بحران و اماکن اسکان اضطراری، ضرورت اختصاص اعتبارهای استانی به این اقدام را اجتناب ناپذیر توصیف کرد و افزود: شبکه ایمن و مطمئن حمل و نقل درون شهری یکی از اصول پدافند غیرعامل است که با تکمیل طرح های جدید ترافیکی در قم، این مساله به خوبی ساماندهی شده است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 هزار مسافر نوروزی در اماکن اقامتی قم اسکان یافتند

سامانه بارشی روز یکشنبه آینده قم را در بر می گیرد

تصادفات نوروزی قم 424 مصدوم و یک فوتی برجای گذاشت

کشف 207 کیلوگرم حشیش در قم

نمازخانه های بین راهی قم نظارت می شود

14 هزار تخلف رانندگی در محورهای مواصلاتی قم ثبت شد

حفاظت از منابع آبی با پروژه‌های گسترده در حال انجام است

هوای قم تا روز جمعه پایدار است

یک تن گوشت مرغ احتکار شده در قم کشف شد

ترافیک 3 محور اصلی قم سنگین و روان است

سطح خدمت رسانی به مسافران نوروزی در قم مناسب است

پیشرفته ترین رادیولوژی قم راه اندازی شد

همه مراکز حساس شهر در نوروز توسط آتش نشانان پوشش داده می شود

گردشگری زیارتی، محور توسعه پایدار قم است

200 لیتر روغن غیرقابل مصرف و 75کیلوگرم نمک در قم معدوم شد

ازدواج و اشتغال جوانان درسال جدید مورد توجه قرارگیرد

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم پرحجم و روان است

هوای قم در روزهای آینده ناپایدار است

93 عملیات اطفای حریق در چهارشنبه سوری انجام شد

هوای قم در ساعت تحویل سال جدید بهاری است

688 هزار دستگاه خودرو وارد قم شد

بیماران نیازمند به اهدای خون در نوروز فراموش نشوند

40 دستگاه اتوبوس به ناوگان عمومی قم افزوده شد

بسیج نیروهای امدادی قم در ایام نوروز 98

حضور استاندار و فرماندار قم در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع)

چهارشنبه سوری در قم 26 مصدوم داشت

93اطفای حریق در چهارشنبه سوری قم

40 دستگاه اتوبوس شهری جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی قم شد

6 میلیارد ریال برای جمع آوری معتادان متجاهر قم اختصاص یافت

خدمات رسانی 20 هزار تَن به مسافران نوروزی در قم

اینجا قم است و بهار آمد... اما بهار با مشقت به ایران آمد

گشایش های اقتصادی با تدابیر رهبری در سال 98

تعارفی با مدیران در حوزه پاسخگوئی، برنامه محوری و پاکدستی نداریم

قم یک شهر بین المللی و خدمت در آن افتخار است

اولین فوتی جاده ای استان قم در طرح نوروزی

سیار رفت/ حیدری فرماندار جدید قم

پیشگیری از اعتیاد مهمترین برنامه فرهنگی قم در سال 98باشد

670 دستگاه خودرو مسافران را در محورهای قم جابه جا می کنند

توقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قم

کنترل جاده‌های استان، توسط 64 دوربین فعال

وزش باد شدید در استان قم

متخلفان چهارشنبه سوری، تا آخر نوروز در بازداشت

بعضی فیلم‌های دفاع مقدس تابوت شهدا را به رگبار می‌بندد

برنامه‌های لحظه تحویل سال 1398 در حرم حضرت معصومه(س)

لزوم تمرکز خدمات نوروزی دستگاه ها در اطراف حرم بانوی کرامت

زمینه رضایتمندی زائران نوروزی در قم فراهم شود

اجرای تقاطع غیر همسطح خیابان امام (ره) قم مطالبه ای جدی است

پلیس با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال برخورد می کند

اخذ عوارض در آزاد راه قم - تهران الکترونیکی می شود

ظرفیت نصب 10 هزار چادر مسافرتی در بوستانهای قم وجود دارد