آخرين مطالب

پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام اجتماعي

پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام

  بزرگنمايي:

عصر قم - روزنامه ایمان قم در شماره روز دوشنبه هفتم آبان ماه یادداشتی را با عنوان " پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام " را به قلم سرهنگ احمد حسینی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس این استان منتشر کرده است.
دراین یادداشت آمده است: پدافند غیرعامل از گذشته تاریخ تاکنون به عنوان یک مسئله حیاتی در زندگی بشر و جوامع مختلف وجود داشته و به عنوان اصل انفکاک ناپذیر جریان زندگی ملت ها و کشورهاست به میزان کم توجهی و غفلت ازاین امر مهم خسارت ها بیشتر و چه بسا جبران ناپذیر خواهد شد، توجه ویژه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به این امر مهم نشان از درک اهمیت و جایگاه پدافند غیر عامل است.
در میهن عزیز اسلامی ایران نیز رعایت اصول پدافند غیر عامل در همه عرصه ها از جمله قانون گذاری و زیر ساخت ها و در یک بیان در همه شئون مرتبط زندگی وجود داشته لیکن در هشتم آبان سال 82 سازمان پدافند غیر عامل با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ایجاد گردید تا این سازمان به عنوان مرجع سیاستگذار و نظارت کننده بصورت منسجم بتواند در سطوح مختلف کشور موضوعات را هدایت و راهبری نماید.
اگر ویژگیهای طبیعی،جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و ... ایران مورد توجه قرار گیرد مشخص خواهد شد که کوچکترین غفلت از رعایت اصول پدافند غیر عامل منجر به خسارت های زیانبار و غیر قابل جبران بر مردم عزیز و نسل های آینده خواهد شد که متاسفانه شاهد خسارت های زیان بار در زمانهای مختلف بوده ایم.
کسب تجربیات گذشته بخصوص در دوران دفاع مقدس فرصت مغتنمی است برای بهره مندی از آن عرصه های تجربه شده در این امر مهم، بویژه اینکه دشمنان قسم خورده در پی ناکامیها و شکست ها، تحقق کینه و دشمنی خود را از عرصه های نظامی به سایر عرصه ها تبدیل نموده اند.
فرصت طلایی موجود برای پیش بینی، برنامه ریزی، طراحی و امکان تامین زیر ساخت ها بر اساس ضوابط و اصول قبل از وقوع حوادث و عملی شدن نقشه های دشمنان پدافند غیر عامل را به عنوان یکی از مولفه ی اساسی و غیر قابل انکار دکترین دفاعی نظام نزد صاحب نظران و تصمیم گیران فراهم می نماید تا با اتخاذ سیاست ها، تصمیمات و اقدامات برمبنای آن دکترین شکل گیری و اجرایی گردد.
تبیین این اصل مهم ضروری است که دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده و اگر به فکر دفاع نباشد و نتواند از خود دفاع کند آن ملت زنده نیست بخصوص آنکه هر روز و در همه حال عناد و توطئه و دشمنی استکبار علیه نظام اسلامی و ملت بزرگ ایران در جریان است و لازمه ی خدشه ناپذیر آن فکر و آمادگی برای دفاع همه جانبه است.
آنچه پس از پیش بینی و تصویب قوانین و سیاست ها در این زمینه مهم است فراگیر نمودن فرهنگ دفاعی و پایبندی به اصول و ضوابط و حساسیت لازم به اهمیت و ضرورت رعایت پدافند غیر عامل در سطوح مختلف جامعه اعم از مسئولان و سازمانها و عموم مردم عزیز است چرا که گام اول در تحقق و نهادینه شدن اصول پدافند غیر عامل تبیین ، شناخت و ضرورت آن است تا زمینه مطالبه گری در صورت عدم رعایت فراهم گردد.
تقارن روز پدافند غیرعامل با سالروز شهادت محمد حسین فهمیده در هشتم آبانماه که نقطه عطف و تبلور شکوفایی اوج معرفت، شناخت عمیق و احساس تکلیف نوجوان 13 ساله ای است که سرمشق نه نوجوانان بلکه الگوی همگان در راه دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی و مقابله با تجاوز دشمن گردید همان که رهبر ملتی خوانده شد تا حقیقت رهبران داعیه دار دنیا شناخته شود .او با معرفت عمیقش به اصول و مبانی اسلام و ادای تکلیف به هنگام الگوی ماندگار شد الگویی که قبل و بعد شهادتش به سی و شش هزار فرشته سبکبال شهید دانش آموز رسید و میلیونها نوجوان و جوان ثابت قدم برای ماندگاری الگویش این مسیر پر افتخار را طی می نماید.
دوران دفاع مقدس سرشار از رشادت ها و مجاهدت ها و الگوهای عملی و مصداق عینی برای نسل حاضر و آیندگان و گنجینه ای ارزشمند که با استخراج آن می تواندبرای سالها و قرن ها نیاز جامعه را تامین نماید و امروز شکوه حماسه عظیم اربعین از جمله نعمات انقلاب اسلامی و استمرار برکات دوران دفاع مقدس برای اتحاد مسلمانان و زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت خواهد بود ، شهید فهمیده نیز یک نمونه و الگو از هزاران نوجوان پرافتخار است که به تاریخ کشور اعتبار بخشیدند و مباهات به آنان افتخار همیشگی است.
آنچه مهمتر از گرامیداشت نام و یاد این شهید و سایر شهدای والامقام است تبیین سیره و منش و تمسک عملی به راه و رسم آنان است تا با تحقق این مهم و نهادینه شدن این فرهنگ در تمام شئون جامعه و زندگی، به منزله اکسیر حیاط بخش و راه گشای همه مشکلات، معضلات و ناهنجاری هاست معرفی این الگوهای عظیم القدر به نسل حاضر خاصه جوانان و نوجوانان وظیفه ای همگانی و مسئولیتی خطیر برای همه دست اندرکاران و مسئولان است و مشاهده مشکلات معضلات و گرفتاری هانشات گرفته از غفلت یا کم توجهی به این فرهنگ و راه برون رفت از سختیها و مشکلات تمسک عملی به سیره ومنش شهیدان والا مقام و فرهنگ و روحیه جهادی است.
7403/ 6133/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باران تهران، یک دیوار را روی پنج خودرو آوار کرد

63 درصد بودجه سال 97 شهرداری قم تحقق پیدا کرد

اعزام 1200مددجو کمیته امداد به مشهد مقدس

قتل به خاطر رقص چوب در عروسی!

گفت و گوی بین ادیان باید در جهان نهادینه شود

ایجاد شفافیت برای تحقق عدالت اقتصادی ضروری است

بارش‌های شدید طی روزهای آینده در استان

مدیریت شهری قم به هوش باشد قم را آب نبرد

قتل زن داداش و دخترش به خاطر شک!

وظیفه‌ی اداره اوقاف امانت‌داری است

مجاوران و زایران کلافه در مناسبت های خاص!

کیهان: بی‌بند و بار‌ها به ترکیه و تایلند می‌روند!

جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

امسال 211 هزار تن در مسجد جمکران اسکان یافته اند

ادامه بارش های استان قم در روز چهارشنبه/توصیه های کاربردی به باغداران

فوت یک دختر بر اثر سقوط آسانسور مسکن مهر

15 میلی متر بارندگی در قم ثبت شد

آمادگی شهرداری قم برای بازگشایی معابر

تخلف های ساخت و ساز در قم سه برابر شده است

لزوم ایجاد بانک جامع اطلاعاتی برای رفع مشکلات موزه‌ها

منوریل قم 220 میلیارد تومان بودجه دولتی را هدر داد

در شهرسازی باید از خرد جمعی رسانه‌ها استفاده کرد

دریافت «پول» بابت هزینه‌های متفرقه مدارس تخلف است

فوری؛ تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

130 دلال ارز طی چند روز اخیر بازداشت شدند

پروانه شکار پرنده در قم صادر نمی شود

حال دریاچه نمک وخیم است

قتل 2 جوان آبادانی در حادثه تیراندازی!

شهردار تهران مشخص شد

سامانه بارشی جدید در راه ایران

بزرگداشت سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم برگزار می‌شود

کارگروه محیط زیست در صدا و سیمای مرکز قم تشکیل می‌شود

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

500 کانون فرهنگی فعال قم در حوزه امر به معروف حمایت شدند

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

روش های مکانیزه جایگزین جمع آوری سنتی پسماندهای ساختمانی در قم می‌شود

مهاجرپذیری و ناپایداری جمعیتی قم برنامه‌ریزی شهری را دشوار کرده است

افزایش دو برابری تیم‌های امر به معروف در قم

توزیع بیش از 3هزار لاستیک با قیمت مصوب بین‌ تاکسی‌داران

شوخی، شوخی آدم کشتم!

مسمومیت 110 نفر در یک تالار عروسی

نقش ایران در مبارزه با مواد مخدر برای جهانیان تبیین شود

نابسامانی های شهر قم ناشی از شبکه معابر نامتوازن است

استاندار قم: پیشگیری از اعتیاد باید استمرار داشته باشد

آیت الله نوری همدانی: مبارزه با مواد مخدر ریشه ای انجام شود