آخرين مطالب

پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام اجتماعي

پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام

  بزرگنمايي:

عصر قم - روزنامه ایمان قم در شماره روز دوشنبه هفتم آبان ماه یادداشتی را با عنوان " پدافند غیرعامل، افق دکترین دفاعی نظام " را به قلم سرهنگ احمد حسینی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس این استان منتشر کرده است.
دراین یادداشت آمده است: پدافند غیرعامل از گذشته تاریخ تاکنون به عنوان یک مسئله حیاتی در زندگی بشر و جوامع مختلف وجود داشته و به عنوان اصل انفکاک ناپذیر جریان زندگی ملت ها و کشورهاست به میزان کم توجهی و غفلت ازاین امر مهم خسارت ها بیشتر و چه بسا جبران ناپذیر خواهد شد، توجه ویژه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به این امر مهم نشان از درک اهمیت و جایگاه پدافند غیر عامل است.
در میهن عزیز اسلامی ایران نیز رعایت اصول پدافند غیر عامل در همه عرصه ها از جمله قانون گذاری و زیر ساخت ها و در یک بیان در همه شئون مرتبط زندگی وجود داشته لیکن در هشتم آبان سال 82 سازمان پدافند غیر عامل با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ایجاد گردید تا این سازمان به عنوان مرجع سیاستگذار و نظارت کننده بصورت منسجم بتواند در سطوح مختلف کشور موضوعات را هدایت و راهبری نماید.
اگر ویژگیهای طبیعی،جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و ... ایران مورد توجه قرار گیرد مشخص خواهد شد که کوچکترین غفلت از رعایت اصول پدافند غیر عامل منجر به خسارت های زیانبار و غیر قابل جبران بر مردم عزیز و نسل های آینده خواهد شد که متاسفانه شاهد خسارت های زیان بار در زمانهای مختلف بوده ایم.
کسب تجربیات گذشته بخصوص در دوران دفاع مقدس فرصت مغتنمی است برای بهره مندی از آن عرصه های تجربه شده در این امر مهم، بویژه اینکه دشمنان قسم خورده در پی ناکامیها و شکست ها، تحقق کینه و دشمنی خود را از عرصه های نظامی به سایر عرصه ها تبدیل نموده اند.
فرصت طلایی موجود برای پیش بینی، برنامه ریزی، طراحی و امکان تامین زیر ساخت ها بر اساس ضوابط و اصول قبل از وقوع حوادث و عملی شدن نقشه های دشمنان پدافند غیر عامل را به عنوان یکی از مولفه ی اساسی و غیر قابل انکار دکترین دفاعی نظام نزد صاحب نظران و تصمیم گیران فراهم می نماید تا با اتخاذ سیاست ها، تصمیمات و اقدامات برمبنای آن دکترین شکل گیری و اجرایی گردد.
تبیین این اصل مهم ضروری است که دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده و اگر به فکر دفاع نباشد و نتواند از خود دفاع کند آن ملت زنده نیست بخصوص آنکه هر روز و در همه حال عناد و توطئه و دشمنی استکبار علیه نظام اسلامی و ملت بزرگ ایران در جریان است و لازمه ی خدشه ناپذیر آن فکر و آمادگی برای دفاع همه جانبه است.
آنچه پس از پیش بینی و تصویب قوانین و سیاست ها در این زمینه مهم است فراگیر نمودن فرهنگ دفاعی و پایبندی به اصول و ضوابط و حساسیت لازم به اهمیت و ضرورت رعایت پدافند غیر عامل در سطوح مختلف جامعه اعم از مسئولان و سازمانها و عموم مردم عزیز است چرا که گام اول در تحقق و نهادینه شدن اصول پدافند غیر عامل تبیین ، شناخت و ضرورت آن است تا زمینه مطالبه گری در صورت عدم رعایت فراهم گردد.
تقارن روز پدافند غیرعامل با سالروز شهادت محمد حسین فهمیده در هشتم آبانماه که نقطه عطف و تبلور شکوفایی اوج معرفت، شناخت عمیق و احساس تکلیف نوجوان 13 ساله ای است که سرمشق نه نوجوانان بلکه الگوی همگان در راه دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی و مقابله با تجاوز دشمن گردید همان که رهبر ملتی خوانده شد تا حقیقت رهبران داعیه دار دنیا شناخته شود .او با معرفت عمیقش به اصول و مبانی اسلام و ادای تکلیف به هنگام الگوی ماندگار شد الگویی که قبل و بعد شهادتش به سی و شش هزار فرشته سبکبال شهید دانش آموز رسید و میلیونها نوجوان و جوان ثابت قدم برای ماندگاری الگویش این مسیر پر افتخار را طی می نماید.
دوران دفاع مقدس سرشار از رشادت ها و مجاهدت ها و الگوهای عملی و مصداق عینی برای نسل حاضر و آیندگان و گنجینه ای ارزشمند که با استخراج آن می تواندبرای سالها و قرن ها نیاز جامعه را تامین نماید و امروز شکوه حماسه عظیم اربعین از جمله نعمات انقلاب اسلامی و استمرار برکات دوران دفاع مقدس برای اتحاد مسلمانان و زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت خواهد بود ، شهید فهمیده نیز یک نمونه و الگو از هزاران نوجوان پرافتخار است که به تاریخ کشور اعتبار بخشیدند و مباهات به آنان افتخار همیشگی است.
آنچه مهمتر از گرامیداشت نام و یاد این شهید و سایر شهدای والامقام است تبیین سیره و منش و تمسک عملی به راه و رسم آنان است تا با تحقق این مهم و نهادینه شدن این فرهنگ در تمام شئون جامعه و زندگی، به منزله اکسیر حیاط بخش و راه گشای همه مشکلات، معضلات و ناهنجاری هاست معرفی این الگوهای عظیم القدر به نسل حاضر خاصه جوانان و نوجوانان وظیفه ای همگانی و مسئولیتی خطیر برای همه دست اندرکاران و مسئولان است و مشاهده مشکلات معضلات و گرفتاری هانشات گرفته از غفلت یا کم توجهی به این فرهنگ و راه برون رفت از سختیها و مشکلات تمسک عملی به سیره ومنش شهیدان والا مقام و فرهنگ و روحیه جهادی است.
7403/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 هزار مسافر نوروزی در اماکن اقامتی قم اسکان یافتند

سامانه بارشی روز یکشنبه آینده قم را در بر می گیرد

تصادفات نوروزی قم 424 مصدوم و یک فوتی برجای گذاشت

کشف 207 کیلوگرم حشیش در قم

نمازخانه های بین راهی قم نظارت می شود

14 هزار تخلف رانندگی در محورهای مواصلاتی قم ثبت شد

حفاظت از منابع آبی با پروژه‌های گسترده در حال انجام است

هوای قم تا روز جمعه پایدار است

یک تن گوشت مرغ احتکار شده در قم کشف شد

ترافیک 3 محور اصلی قم سنگین و روان است

سطح خدمت رسانی به مسافران نوروزی در قم مناسب است

پیشرفته ترین رادیولوژی قم راه اندازی شد

همه مراکز حساس شهر در نوروز توسط آتش نشانان پوشش داده می شود

گردشگری زیارتی، محور توسعه پایدار قم است

200 لیتر روغن غیرقابل مصرف و 75کیلوگرم نمک در قم معدوم شد

ازدواج و اشتغال جوانان درسال جدید مورد توجه قرارگیرد

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم پرحجم و روان است

هوای قم در روزهای آینده ناپایدار است

93 عملیات اطفای حریق در چهارشنبه سوری انجام شد

هوای قم در ساعت تحویل سال جدید بهاری است

688 هزار دستگاه خودرو وارد قم شد

بیماران نیازمند به اهدای خون در نوروز فراموش نشوند

40 دستگاه اتوبوس به ناوگان عمومی قم افزوده شد

بسیج نیروهای امدادی قم در ایام نوروز 98

حضور استاندار و فرماندار قم در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع)

چهارشنبه سوری در قم 26 مصدوم داشت

93اطفای حریق در چهارشنبه سوری قم

40 دستگاه اتوبوس شهری جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی قم شد

6 میلیارد ریال برای جمع آوری معتادان متجاهر قم اختصاص یافت

خدمات رسانی 20 هزار تَن به مسافران نوروزی در قم

اینجا قم است و بهار آمد... اما بهار با مشقت به ایران آمد

گشایش های اقتصادی با تدابیر رهبری در سال 98

تعارفی با مدیران در حوزه پاسخگوئی، برنامه محوری و پاکدستی نداریم

قم یک شهر بین المللی و خدمت در آن افتخار است

اولین فوتی جاده ای استان قم در طرح نوروزی

سیار رفت/ حیدری فرماندار جدید قم

پیشگیری از اعتیاد مهمترین برنامه فرهنگی قم در سال 98باشد

670 دستگاه خودرو مسافران را در محورهای قم جابه جا می کنند

توقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قم

کنترل جاده‌های استان، توسط 64 دوربین فعال

وزش باد شدید در استان قم

متخلفان چهارشنبه سوری، تا آخر نوروز در بازداشت

بعضی فیلم‌های دفاع مقدس تابوت شهدا را به رگبار می‌بندد

برنامه‌های لحظه تحویل سال 1398 در حرم حضرت معصومه(س)

لزوم تمرکز خدمات نوروزی دستگاه ها در اطراف حرم بانوی کرامت

زمینه رضایتمندی زائران نوروزی در قم فراهم شود

اجرای تقاطع غیر همسطح خیابان امام (ره) قم مطالبه ای جدی است

پلیس با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال برخورد می کند

اخذ عوارض در آزاد راه قم - تهران الکترونیکی می شود

ظرفیت نصب 10 هزار چادر مسافرتی در بوستانهای قم وجود دارد