آخرين مطالب

در همایش اربعین و همگرایی امت اسلامی مطرح شد؛

محبت سیدالشهدا(ع) عامل مهم وحدت/ حضور 500 شیعه آمریکایی در کربلا سياسي

محبت سیدالشهدا(ع) عامل مهم وحدت/ حضور 500 شیعه آمریکایی در کربلا

  بزرگنمايي:

عصر قم - کربلا - رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین گفت: شعار «الحسین یجمعنا» بیانگر دیدگاه جدیدی در جهان اسلام است که همگرایی و وحدت را در سراسر جهان طنین انداز می‌کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به عراق، همایش بین‌المللی اربعین و همگرایی امت اسلامی از سوی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در شهر کربلا برگزار شد که در ابتدای این همایش حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه در اربعین، همدلی میان اصحاب فکر و قلم روی می‌دهد، اظهار داشت: شعار «الحسین یجمعنا» بیانگر دیدگاه جدیدی در جهان اسلام است که همگرایی، اتحاد و وحدت را در سراسر جهان طنین انداز می‌کند.
وی، همگرایی و همدلی میان مسلمانان را بسیار مهم خواند و افزود: برخی کشورها به دنبال این بودند که به نام همگرایی و وحدت، اهداف سیاسی خود را دنبال کنند اما هرگز چنین موفقیتی را به دست نیاوردند.
حجت‌الاسلام احمدی تصریح کرد: امروز با وجود تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و اعجاز اربعین حسینی(ع)، شاهد هستیم که همه مسلمانان بر محور سیدالشهدا(ع) گردهم آمده‌اند و بیداری امت اسلامی در جهان اسلام رخ داده است.
وی ادامه داد: همت ما می‌بایست در راستای اخوت، مودت و پیوند قلبی با امام حسین(ع) است که مورد احترام همه پیروان ادیان مختلف قرار دارد و امروز جهان اسلام با آلام متعددی مواجه است که نتیجه تفرقه و جدایی میان امت اسلام است.
حضور 500 زائر آمریکایی در اجتماع جهانی اربعین حسینی(ع)
حجت الاسلام سید ظهیرالحسن نقوی امام جمعه کالیفرنیا نیز در این همایش از حضور 500 زائر آمریکایی در اجتماع جهانی اربعین حسینی خبر داد.
وی افزود: امروز اربعین جهانی شده و هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع آن شود و حضور زائرانی از کشورهای مختلف از آمریکا تا اروپا، از آفریقا تا آسیا همه نشان از جهانی شدن این اجتماع بزرگ است و کسی نتوانست مانع آن شود.
امام جمعه کالیفرنیا تصریح کرد: هم اینک جهان ناامن شده و کسی جرأت نمی‌کند در شهر یا کشور خود آرامش داشته باشد، اما در این جهان ناامن افرادی از آمریکا برمی‌خیزند و در اجتماع میلیونی اربعین حسینی شرکت می‌کنند.
وی با اشاره به شعار اربعین حسینی «الحسین یجمعنا» افزود: این اجتماع میلیونی نشان می‌دهد که امام حسین(ع) ما را با محبتش دور هم جمع نموده؛ زیرا شاهدیم زائرانی از کشورهای مختلف در نجف و کربلا حضور دارند به‌گونه‌ای که هرگز ذره‌ای ترس و وحشت ندارند و با قلبی آرام به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می‌روند.
نقوی ادامه داد: دشمنان در طول تاریخ تلاش کردند که مانع گسترش اسلام ناب محمدی شوند، اما عاشورای حسینی(ع) و اینک اربعین حسینی(ع) مانع این توطئه‌ها شد و اربعین بهترین فرصت برای شیعه و مسلمانان جهان است که باید از آن به خوبی بهره بگیرند.
امام حسین راه مبارزه با ظلم و مسیر عدالت‌خواهی را به ما آموخت
در ادامه این همایش خانم الیسا یالچین از مبلغان اعزامی از کشور ترکیه با اشاره به اینکه سه سال است در پیاده‌روی اربعین حضور می‌یابد، اظهار داشت: در این جریان عظیم؛ امام حسین(ع) درس پیروزی و انسانیت را به پیروان خود و پیروان سایر مذاهب می‌آموزد.
وی تصریح کرد: حسین بن علی (ع) راه مبارزه با ظلم و ظالم و حکام جور و همچنین مسیر عدالت‌خواهی را به ما نشان می‌دهد تا خود و فرزندانمان در این مسیر حرکت کنیم؛ این محوری است که در مورد پیروان همه ادیان صدق می‌کند و منحصر به شیعه و سنی نیست.
این مبلغ ترکیه‌ای با بیان اینکه بحث انتظار و منجی در میان پیروان ادیان مختلف نیز مطرح است، گفت: رژیم صهیونیستی و آمریکا دشمن مشترک همه مسلمانان هستند و با اهداف خاصی تفرقه‌افکنی بین امت اسلامی را دنبال می‌کنند.
وی با تأکید بر لزوم هوشیاری مسلمانان برای مقابله با توطئه دشمن اظهار داشت: مفهوم شیعه باید به درستی برای جهانیان تبیین شود و در عمل نشان دهیم که حکومت ولایت فقیه، ضد حکومت ظلم است. وظیفه ما در عصر غیبت انتقال پیام برادری و وحدت به جهانیان است.
زیارت اربعین، عامل وحدت بین ایران و عراق
دکتر سید بلاسم عزیز شبیب الزاملی، رئیس دانشکده علوم اسلامی دانشگاه کربلا نیز در این همایش با برشمردن آثار زیارت اربعین در ابعاد مذهبی، اجتماعی و فرهنگی، بر ظرفیت اربعین در همگرایی دو ملت ایران و عراق تأکید کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه کربلا با بیان اینکه مذهب و همسایگی دو عامل قوی در پیوند و همبستگی دو کشور و دو ملت محسوب می‌شود، گفت: روابط و همکاری‌های گسترده‌ای بین ایران و عراق و مردم دو کشور وجود دارد و تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بین آن‌ها محکوم به زوال است.
وی ادامه داد: مذهب از عوامل قوی در پیوند و نزدیکی مسلمانان دو کشور محسوب می‌شود و در وحدت و همگرایی آن‌ها هم نقش دارد.
دکتر بلاسم با اشاره به اینکه دشمنان در تلاش‌اند تا این وحدت را برهم بزنند، تصریح کرد: ایران و عراق می‌توانند محوری قوی در مقابل دشمنان تشکیل دهند و بدون شک دو ملت این توانایی را دارند.
وی گفت: دشمنان به ثروت‌ها و منابع طبیعی ایران و عراق طمع دارند و می‌دانند که این دو کشور در کنار یکدیگر قدرت بزرگی را در منطقه تشکیل خواهند داد لذا تلاش می‌کنند با ایجاد تفرقه بین دو ملت بتوانند نقشه خود را برای تسلط بر منطقه به اجرا درآورند.
دکتر بلاسم با بیان اینکه دست نشاندگان آن‌ها افراد ضعیفی هستند و توطئه‌های آن‌ها را مردم با هوشیاری خنثی می‌کنند، اظهار داشت: شعائر اسلامی و زیارت ائمه اطهار و به‌ویژه زیارت اربعین نشان داد که دو ملت در واقع یک ملت محسوب می‌شوند و به اعتقادات خود به صورت جدی پایبند هستند.
وی گفت: در زیارت اربعین در منازل عراقی‌ها به روی ایرانی‌ها گشوده می‌شود و این زیارت به عامل پیوستگی، وحدت و در کنار هم بودن دو ملت تبدیل شده است.
استاد علوم اسلامی دانشگاه کربلا با تأکید بر اینکه زیارت اربعین همه اقشار را در برمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: زیارت اربعین به پیرمردان، جوانان، متدینین و... اختصاص ندارد و همه در شکل گیری آن نقش دارند و دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها نیز به این جریان عظیم ورود پیدا کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در این زیارت جنبه‌های عاطفی، روحی، تعاون، تسامح، زندگی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر و ترویج شعائر حسینی به خوبی نمایان است و همه برای حضور در این اجتماع عظیم، رهسپار حرم حسینی می‌شوند.
وی افزود: این پدیده بزرگ، فقط خاستگاه عاطفی نداشته بلکه از بعد فکری، اندیشه‌ای، علمی، احساسی، اجتماعی و مذهبی نیز برخورداراست.
در پایان این همایش حجت الاسلام علی علیف امام جمعه شهر هوسان جمهوری آذربایجان با اشاره حضور چندساله خود در مراسم اربعین، تصریح کرد: در این کنگره جهانی هر سال تعداد بیشتری از مسلمانان و دوستداران اهل بیت شرکت می‌کنند و سال به سال بر شکوه این مراسم افزوده می‌شود.
وی اظهار داشت: در سال‌های قبل بیشتر عراقی‌ها و ایرانی‌ها را در راهپیمایی اربعین می‌دیدیم اما امروز از کشورهای مختلف جهان از آسیا، اروپا و آمریکا در آن مشارکت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) تکیه گاه پیروان اهل بیت(ع) است، افزود: زیارت اربعین و حضرت سیدالشهداء مسلمانان را در کربلا گردهم آورده و این مناسبت معنوی ما را به یکدیگر و مردم عراق نزدیک‌تر کرده است.
حجت الاسلام علی علیف با تقدیر از میزبانی مردم عراق از زائران اربعین، تصریح کرد: اگر امت اسلام امام حسین(ع) را الگو قرار دهند و متحد و یکپارچه در کنار هم قرار گیرند؛ می‌توانند در برابر دشمنان بایستند و مشکلاتشان را برطرف کنند.
وی با تأکید بر اینکه دشمن برای برهم زدن وحدت مسلمانان حول اربعین در تلاش است، گفت: دشمن نه تنها مردم ایران و عراق بلکه همه ملت‌های مسلمان را هدف قرار داده و به دنبال تفرقه‌افکنی است.
وی با بیان اینکه دشمن توطئه جدایی مسلمانان از یکدیگر را همچنان دنبال می‌کند، تصریح کرد: زیارت اربعین پایگاهی است که می‌تواند ندای وحدت را در دنیا طنین انداز کند و مردم را به سوی اسلام بکشاند.
امام جمعه شهر هوسان آذربایجان با اشاره به اینکه امسال بیش از پنج هزار آذربایجانی در مراسم اربعین شرکت می‌کنند، افزود: زائران امام حسین(ع) از طریق خاک ایران خود را به عراق می‌رسانند و در این مسیر مورد استقبال گرم ایرانی‌ها قرارمی گیرند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شعارهای تند و فشارهای ترامپ با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ

موضوع حلال در صنعت نانو بررسی شود

مواجه با بحران‌های زیست محیطی از عهده دولت‌ها خارج شده است

امروز نیازمند قیام روشنگری در کشور هستیم

کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح نشود

اولین واکنش ترامپ به پرتاب ناموفق ماهواره پیام

مردم قم اجازه نمی دهند تا این شهر از محوریت انقلابی خارج شود

ظلم طاغوتیان پهلوی قابل تطهیر نیست

جلوه های نماز جمعه این هفته قم

هشدار ائمه جمعه نسبت به تلاش برای تغییر فضای انقلابی قم

تلاش همه نهادهای فرهنگی برای حفظ مرکزیت دینی و انقلابی قم

تیم سوهان محمد سیمای قم برابر پارسیان شهر قدس به تساوی رسید

نمایشگاه دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در قم برپا می‌شود

مردم قم دست‌های خائن را از این شهر قطع می‌کنند/ انتقاد از ظریف

رونمایی از سامانه مدیریت پروژه‌های راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای

انقلاب را نباید تنها با معیارها و شاخص‌های مادی تحلیل کرد

مسئولان اقتدار ملی را به توهم گشایش‌های خارجی گره نزنند

شهید نواب صفوی پیشاهنگ نهضت امام خمینی(ره) و شهادت بود

نشست «بررسی کنوانسیون پالرمو» در قم برگزار شد

دشمنان به دنبال مهار قدرت ایران توسط کنوانسیون پالرمو هستند

مشکلات کشور با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو حل نمی‌شود

حوزه علمیه مقابل جریانات انحرافی می‌ایستد/ کاهش شدید بودجه حوزه

دشمنان با ترویج بدحجابی به دنبال حرمت شکنی در قم هستند

کنوانسیون پالرمو در تضاد با مبانی انقلاب اسلامی است

همه‌ شهر قم در ایام فاطمیه سیاه‌پوش شود

جاذبه‌های موزه دفاع مقدس باید به آرمان‌های انقلاب ختم شود

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

فعالیت 248 نانوایی سنگکی در قم

تبدیل بازار کهنه قم به مرکز تولید صنایع دستی/ احداث موزه عاشورا

شناسایی 40 مسجد شاخص انقلاب اسلامی در جشنواره چله سرو

مهم‌ترین دستاورد برجام تضعیف جدی اجماع جهانی علیه ایران

برخی اسلامی حرف می‌زنند ولی غیر اسلامی فکر می‌کنند

27 دی 1357؛ وعده تشکیل دولت موقت

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

شناسایی 48 متخلف زیست محیطی در قم/ برخورد جدی با صنایع آلاینده

تأکید بر صیانت از هویت ایمانی و انقلابی قم

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

دولت نمی‌تواند به تنهایی با تمام مفاسد مبارزه کند

حوادث رانندگی 24 ساعت گذشته در قم 2 کشته برجای گذاشت

ریاکاری در جامعه نباید توأم با سیاست، اقتصاد و فرهنگ شود

دشمن تلاش می‌کند که هویت دینی و مذهبی قم را متزلزل کند

نامه مخالفان FATF از قم به آملی لاریجانی

26 دی 1357؛ شاه در رفت

مشکلی برای تامین کالاهای اساسی شب عید وجود ندارد

ریاکاری؛ بلایی که دموکراسی غرب سر کشور ما آورده است/ نام‌گذاری روزی به نام حوزه

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

کارهای بزرگی در توسعه ی زیرساخت های تولیدی- صنعتی صورت گرفته است/ منابع بانک های خصوصی باید در استان هزینه شود