آخرين مطالب

در همایش اربعین و همگرایی امت اسلامی مطرح شد؛

محبت سیدالشهدا(ع) عامل مهم وحدت/ حضور 500 شیعه آمریکایی در کربلا سياسي

محبت سیدالشهدا(ع) عامل مهم وحدت/ حضور 500 شیعه آمریکایی در کربلا

  بزرگنمايي:

عصر قم - کربلا - رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین گفت: شعار «الحسین یجمعنا» بیانگر دیدگاه جدیدی در جهان اسلام است که همگرایی و وحدت را در سراسر جهان طنین انداز می‌کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به عراق، همایش بین‌المللی اربعین و همگرایی امت اسلامی از سوی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در شهر کربلا برگزار شد که در ابتدای این همایش حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه در اربعین، همدلی میان اصحاب فکر و قلم روی می‌دهد، اظهار داشت: شعار «الحسین یجمعنا» بیانگر دیدگاه جدیدی در جهان اسلام است که همگرایی، اتحاد و وحدت را در سراسر جهان طنین انداز می‌کند.
وی، همگرایی و همدلی میان مسلمانان را بسیار مهم خواند و افزود: برخی کشورها به دنبال این بودند که به نام همگرایی و وحدت، اهداف سیاسی خود را دنبال کنند اما هرگز چنین موفقیتی را به دست نیاوردند.
حجت‌الاسلام احمدی تصریح کرد: امروز با وجود تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و اعجاز اربعین حسینی(ع)، شاهد هستیم که همه مسلمانان بر محور سیدالشهدا(ع) گردهم آمده‌اند و بیداری امت اسلامی در جهان اسلام رخ داده است.
وی ادامه داد: همت ما می‌بایست در راستای اخوت، مودت و پیوند قلبی با امام حسین(ع) است که مورد احترام همه پیروان ادیان مختلف قرار دارد و امروز جهان اسلام با آلام متعددی مواجه است که نتیجه تفرقه و جدایی میان امت اسلام است.
حضور 500 زائر آمریکایی در اجتماع جهانی اربعین حسینی(ع)
حجت الاسلام سید ظهیرالحسن نقوی امام جمعه کالیفرنیا نیز در این همایش از حضور 500 زائر آمریکایی در اجتماع جهانی اربعین حسینی خبر داد.
وی افزود: امروز اربعین جهانی شده و هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع آن شود و حضور زائرانی از کشورهای مختلف از آمریکا تا اروپا، از آفریقا تا آسیا همه نشان از جهانی شدن این اجتماع بزرگ است و کسی نتوانست مانع آن شود.
امام جمعه کالیفرنیا تصریح کرد: هم اینک جهان ناامن شده و کسی جرأت نمی‌کند در شهر یا کشور خود آرامش داشته باشد، اما در این جهان ناامن افرادی از آمریکا برمی‌خیزند و در اجتماع میلیونی اربعین حسینی شرکت می‌کنند.
وی با اشاره به شعار اربعین حسینی «الحسین یجمعنا» افزود: این اجتماع میلیونی نشان می‌دهد که امام حسین(ع) ما را با محبتش دور هم جمع نموده؛ زیرا شاهدیم زائرانی از کشورهای مختلف در نجف و کربلا حضور دارند به‌گونه‌ای که هرگز ذره‌ای ترس و وحشت ندارند و با قلبی آرام به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می‌روند.
نقوی ادامه داد: دشمنان در طول تاریخ تلاش کردند که مانع گسترش اسلام ناب محمدی شوند، اما عاشورای حسینی(ع) و اینک اربعین حسینی(ع) مانع این توطئه‌ها شد و اربعین بهترین فرصت برای شیعه و مسلمانان جهان است که باید از آن به خوبی بهره بگیرند.
امام حسین راه مبارزه با ظلم و مسیر عدالت‌خواهی را به ما آموخت
در ادامه این همایش خانم الیسا یالچین از مبلغان اعزامی از کشور ترکیه با اشاره به اینکه سه سال است در پیاده‌روی اربعین حضور می‌یابد، اظهار داشت: در این جریان عظیم؛ امام حسین(ع) درس پیروزی و انسانیت را به پیروان خود و پیروان سایر مذاهب می‌آموزد.
وی تصریح کرد: حسین بن علی (ع) راه مبارزه با ظلم و ظالم و حکام جور و همچنین مسیر عدالت‌خواهی را به ما نشان می‌دهد تا خود و فرزندانمان در این مسیر حرکت کنیم؛ این محوری است که در مورد پیروان همه ادیان صدق می‌کند و منحصر به شیعه و سنی نیست.
این مبلغ ترکیه‌ای با بیان اینکه بحث انتظار و منجی در میان پیروان ادیان مختلف نیز مطرح است، گفت: رژیم صهیونیستی و آمریکا دشمن مشترک همه مسلمانان هستند و با اهداف خاصی تفرقه‌افکنی بین امت اسلامی را دنبال می‌کنند.
وی با تأکید بر لزوم هوشیاری مسلمانان برای مقابله با توطئه دشمن اظهار داشت: مفهوم شیعه باید به درستی برای جهانیان تبیین شود و در عمل نشان دهیم که حکومت ولایت فقیه، ضد حکومت ظلم است. وظیفه ما در عصر غیبت انتقال پیام برادری و وحدت به جهانیان است.
زیارت اربعین، عامل وحدت بین ایران و عراق
دکتر سید بلاسم عزیز شبیب الزاملی، رئیس دانشکده علوم اسلامی دانشگاه کربلا نیز در این همایش با برشمردن آثار زیارت اربعین در ابعاد مذهبی، اجتماعی و فرهنگی، بر ظرفیت اربعین در همگرایی دو ملت ایران و عراق تأکید کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه کربلا با بیان اینکه مذهب و همسایگی دو عامل قوی در پیوند و همبستگی دو کشور و دو ملت محسوب می‌شود، گفت: روابط و همکاری‌های گسترده‌ای بین ایران و عراق و مردم دو کشور وجود دارد و تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بین آن‌ها محکوم به زوال است.
وی ادامه داد: مذهب از عوامل قوی در پیوند و نزدیکی مسلمانان دو کشور محسوب می‌شود و در وحدت و همگرایی آن‌ها هم نقش دارد.
دکتر بلاسم با اشاره به اینکه دشمنان در تلاش‌اند تا این وحدت را برهم بزنند، تصریح کرد: ایران و عراق می‌توانند محوری قوی در مقابل دشمنان تشکیل دهند و بدون شک دو ملت این توانایی را دارند.
وی گفت: دشمنان به ثروت‌ها و منابع طبیعی ایران و عراق طمع دارند و می‌دانند که این دو کشور در کنار یکدیگر قدرت بزرگی را در منطقه تشکیل خواهند داد لذا تلاش می‌کنند با ایجاد تفرقه بین دو ملت بتوانند نقشه خود را برای تسلط بر منطقه به اجرا درآورند.
دکتر بلاسم با بیان اینکه دست نشاندگان آن‌ها افراد ضعیفی هستند و توطئه‌های آن‌ها را مردم با هوشیاری خنثی می‌کنند، اظهار داشت: شعائر اسلامی و زیارت ائمه اطهار و به‌ویژه زیارت اربعین نشان داد که دو ملت در واقع یک ملت محسوب می‌شوند و به اعتقادات خود به صورت جدی پایبند هستند.
وی گفت: در زیارت اربعین در منازل عراقی‌ها به روی ایرانی‌ها گشوده می‌شود و این زیارت به عامل پیوستگی، وحدت و در کنار هم بودن دو ملت تبدیل شده است.
استاد علوم اسلامی دانشگاه کربلا با تأکید بر اینکه زیارت اربعین همه اقشار را در برمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: زیارت اربعین به پیرمردان، جوانان، متدینین و... اختصاص ندارد و همه در شکل گیری آن نقش دارند و دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها نیز به این جریان عظیم ورود پیدا کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در این زیارت جنبه‌های عاطفی، روحی، تعاون، تسامح، زندگی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر و ترویج شعائر حسینی به خوبی نمایان است و همه برای حضور در این اجتماع عظیم، رهسپار حرم حسینی می‌شوند.
وی افزود: این پدیده بزرگ، فقط خاستگاه عاطفی نداشته بلکه از بعد فکری، اندیشه‌ای، علمی، احساسی، اجتماعی و مذهبی نیز برخورداراست.
در پایان این همایش حجت الاسلام علی علیف امام جمعه شهر هوسان جمهوری آذربایجان با اشاره حضور چندساله خود در مراسم اربعین، تصریح کرد: در این کنگره جهانی هر سال تعداد بیشتری از مسلمانان و دوستداران اهل بیت شرکت می‌کنند و سال به سال بر شکوه این مراسم افزوده می‌شود.
وی اظهار داشت: در سال‌های قبل بیشتر عراقی‌ها و ایرانی‌ها را در راهپیمایی اربعین می‌دیدیم اما امروز از کشورهای مختلف جهان از آسیا، اروپا و آمریکا در آن مشارکت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) تکیه گاه پیروان اهل بیت(ع) است، افزود: زیارت اربعین و حضرت سیدالشهداء مسلمانان را در کربلا گردهم آورده و این مناسبت معنوی ما را به یکدیگر و مردم عراق نزدیک‌تر کرده است.
حجت الاسلام علی علیف با تقدیر از میزبانی مردم عراق از زائران اربعین، تصریح کرد: اگر امت اسلام امام حسین(ع) را الگو قرار دهند و متحد و یکپارچه در کنار هم قرار گیرند؛ می‌توانند در برابر دشمنان بایستند و مشکلاتشان را برطرف کنند.
وی با تأکید بر اینکه دشمن برای برهم زدن وحدت مسلمانان حول اربعین در تلاش است، گفت: دشمن نه تنها مردم ایران و عراق بلکه همه ملت‌های مسلمان را هدف قرار داده و به دنبال تفرقه‌افکنی است.
وی با بیان اینکه دشمن توطئه جدایی مسلمانان از یکدیگر را همچنان دنبال می‌کند، تصریح کرد: زیارت اربعین پایگاهی است که می‌تواند ندای وحدت را در دنیا طنین انداز کند و مردم را به سوی اسلام بکشاند.
امام جمعه شهر هوسان آذربایجان با اشاره به اینکه امسال بیش از پنج هزار آذربایجانی در مراسم اربعین شرکت می‌کنند، افزود: زائران امام حسین(ع) از طریق خاک ایران خود را به عراق می‌رسانند و در این مسیر مورد استقبال گرم ایرانی‌ها قرارمی گیرند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اظهارات ظریف برایش دردسرساز شد

تشابه اقدام احمدی‌نژاد با محمدرضا شاه

اینفوگرافی؛ شهرداران تهران از ابتدای انقلاب تا امروز

بلاتکلیفی منوریل در قم/ سکونت 30 درصد جمعیت شهر در بافت فرسوده

آسمان قم طی 3 روز آینده بارانی است/ کاهش 5 درجه‌ای دمای هوا

برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی مهندسی زیست پزشکی ایران در قم

واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی: از پا نمی‌نشینیم

خادمان موکب آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) تقدیر شدند

نماینده قم صاحب نشان نقره مسابقات پارا تکواندوی کشور شد

اعزام تیم‌های رول بال استان قم به تاکستان و طبس

کشف 3 کیلوگرم طلای خارجی در قم

ثبت بیش از 3600 انبار در سامانه جامع انبارهای قم

مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم برگزار می‌شود

مدعیان جدایی دین از سیاست عاملان مهجوریت قرآن هستند

دعوت از 3 دختر هندبالیست قمی به اردوی تیم ملی بزرگسالان

پروانه شکار پرنده در قم صادر نمی‌شود

جلب اعتماد مردم مهمترین اولویت کاری مسئولان باشد

اعضای تیم کونگ فوی پسران استان قم معرفی شدند

آغاز رقابت کشتی گیران قمی در مسابقات زیر 23 سال جهان

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

دشمنان برای ایجاد تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می کنند

برای مقابله با ورود مواد مخدر حراست بیشتری از مرزها شود

مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

مبارزه با مواد مخدر از وظایف دینی است

برای مبارزه با شیوع مواد مخدر باید از مرزها مراقبت کرد

دیدار دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با مراجع عظام تقلید/ تاکید مراجع بر حل ریشه ای معضل مواد مخدر

ویژه برنامه‌های نهم ربیع‌الاول در مسجد مقدس جمکران اعلام شد

16 برنامه برای بزرگداشت علامه طباطبایی برگزار می‌شود

فقر اخلاقی از عوامل مهم گسترش معضلات اجتماعی است

شرایط مناسب برای اسکان زائرین غیرایرانی در قم فراهم می شود

ضرورت افزایش 5 درصدی ارائه تسهیلات رونق تولید تا پایان سال جاری

جنجال بر سر 8 میلیون رای احمدی نژاد

"ظریف" آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده را تشریح کرد

میشل اوباما: هرگز ترامپ را نمی‌بخشم

گلایه از ملاحظه در نقد پروژه‌ها/ ضعف رسانه‌ها در معرفی ظرفیت قم

فهرست بازیکنان و کادر فنی تیم والیبال افق قم مشخص شد

کاهش سن اعتیاد نگران‌کننده است/ ضرورت توجه ویژه به قم

معتادان سالانه 199 هزار میلیارد تومان هزینه بر کشور تحمیل می‌کنند

کشف 2 کیلوگرم مواد روانگردان شیشه در قم

احیای آثار بزرگان دینی در مجمع عالی حکمت اسلامی

مبارزه با مواد مخدر عبادت است/ تأکید بر مقابله با فقر و بیکاری

فعالان گردشگری قم به حمایت‌های قانونی نیاز دارند

دستگاه های دولتی امکانات خود را برای برگزاری باشکوه مراسم نهم ربیع بسیج کنند

کشف 500 تن مواد مخدر در سطح کشور

گزارش تصویری دیدار سردار مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با مراجع تقلید و علمای قم

میزان مجاز خرید 8 کشور از نفت ایران

هیأت‌های مذهبی لشکر نرم انقلاب اسلامی برابر استکبار جهانی هستند

برگزاری تور تنیس روی میز هوپس کشور با حضور 88 پینگ‌پنگ باز در قم

قدردانی استاندار از حمایت مدیر کل تامین اجتماعی استان قم از بخش تولید