آخرين مطالب

دامشهر قم و ماجرای میهمانان ناخوانده اقتصادي

دامشهر قم و ماجرای میهمانان ناخوانده

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- منطقه دامشهر قم یکی از بزرگ ترین میادین دامی کشور محسوب می شود و مدتی است سکونت انسان ها در کنار واحدهای دامداری به معضلی در این منطقه تبدیل شده که از نظر بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی تهدیدی برای شهر قم به شمار می آید.
  شهرک صنعتی دامشهر قم به مساحت 664 هکتار، در سال 75 در کیلومتر 13 محور قم - جعفریه احداث شد؛ 30 کاروانسرای دام در این شهرک وجود دارد و سالانه بین 600 هزار تا یک میلیون راس دام از استان های مختلف کشور وارد میدان دامشهر می شود.
حضور تعدادی از خانواده های اتباع و ایرانی در این منطقه باعث نگرانی هایی از سوی مسئولان و مردم شده است؛ این خانواده ها به بهانه شاغل بودن در دامداری ها، در این میدان دامی ساکن شده اند.
منطقه ای که کاربری آن دامی است و حضور انسان علاوه بر این که تهدیدی برای سلامت کل شهر قم محسوب می شود، به دلیل دور بودن ساکنان از امکانات شهری، می تواند باعث معضلات اجتماعی و فرهنگی نیز باشد.
درحال حاضر به گفته مسئولان حدود 800 خانوار ساکن این منطقه می باشند.
** شرایط راه اندازی پایگاه سلامت در دامشهر قم وجود ندارد
معاون فنی مرکز بهداشت قم گفت: شرایط لازم برای راه اندازی پایگاه سلامت در منطقه دامشهر قم با توجه به توزیع جمعیتی که تخمین زده می شود، وجود ندارد.
محمد نیک پور با اشاره به طرح تحول سلامت که از سال 93 با هدف دسترسی عموم جامعه به خدمات بهداشتی و شناسایی بیماری ها پیش از بروز علائم، همزمان با سراسر کشور در استان قم رقم خورد، اظهار داشت: در این طرح در حوزه بهداشت، ملاک تقسیم بندی نیروها و راه اندازی پایگاه ها و مراکز سلامت، جمعیت ساکن در مناطق است و بر اساس دستورالعمل ها، نحوه استقرار مراکز و پایگاه های سلامت بر اساس توزیع جمعیت تعریف شده است.
وی افزود: برای یک مرکز خدمات جامع سلامت جمعیت متوسط 60 هزار نفری، برای هر پایگاه سلامت 12 هزار و 500 تَن و برای هر کارشناس مراقب 2 هزار و 500 تن تعریف شده است.
به گفته وی، تعیین جمعیت بهره مند از خدمات مراکز و پایگاه های سلامت با هدف ارائه خدمت و جلوگیری از هدررفت سرمایه و تجهیزات صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که جمعیت ساکن در منطقه دامشهر معمولا افراد جویای کار هستند که خانواده محسوب نمی شوند و از سوی دیگر دامشهر جزو مناطق مسکونی تعریف نشده است، امکان راه اندازی پایگاه سلامت در آن وجود ندارد.
معاون مرکز بهداشت قم گفت: منطقه دامشهر کانون دامی استان قم است و ورود و خروج روزانه تعداد زیادی دام، خطر انتقال بیماری را برای افراد ساکن افزایش داده است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل نبود شرایط لازم برای راه اندازی پایگاه سلامت در دامشهر، خدمات مرکز بهداشت از طریق نزدیک ترین پایگاه سلامت با نام ایثار واقع در منطقه قلعه کامکار صورت می گیرد.
وی در عین حال افزود: درصدد هستیم با مهیا شدن شرایط، یک یا 2 روز در هفته، یک مراقب سلامت به منطقه دامشهر اعزام نماییم تا جمعیت ساکن در آنجا زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گیرند و برای این کار فضایی نیز آماده شده است.
نیک پور با اشاره به استقرار اتباع در منطقه دامشهر، گفت: در حوزه سلامت قومیت و نژاد فرد مطرح نیست و خدمات به کل جامعه مورد نظر ارائه می شود.
راه اندازی پایگاه سلامت در منطقه دامشهر از مصوبه های جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی قم در اسفندماه سال گذشته می باشد که این امر به مرکز بهداشت استان واگذار شده است.
طرح تحول نظام سلامت کشور در راستای سیاست های کلی نظام و تاکید جدی رهبر معظم انقلاب به مقوله سلامت جامعه و افزایش شاخص های سلامت و بهداشت مردم در بخش های مختلف از 15 اردیبهشت ماه سال 93 از سوی دولت یازدهم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرا درآمد.
** افراد ساکن در دامشهر در معرض بیماری می باشند
مدیرکل دامپزشکی قم نیز گفت: مجتمع دامشهر منطقه ای ویژه دام است و سکونت انسان در آن پیش بینی نشده است.
مهدی رفیعی محمدی با اشاره به مسائل اجتماعی و بهداشتی که به واسطه حضور دام در دامشهر به وجود می آید، اضافه کرد: دوره های آموزشی با موضوع پیشگیری از بیماری های دام ویژه دامداران توسط اداره کل دامپزشکی در این منطقه برگزار می شود.
وی ادامه داد: دام ها 2 گروه بیماری دارند که یک گروه خاص خودشان است و گروه دیگر قابل انتقال از انسان به حیوان و یا از حیوان به انسان می باشد که بیماری های مشترک گفته می شود.
وی تصریح کرد: در هر منطقه ای که جمعیت دامی حضور داشته باشد افرادی که در نزدیکی این دام ها هستند در معرض بیماری مشترک می باشند.
وی بیان کرد: برای مراقبت از دام ها باید کارگر دامداری به صورت 24 ساعته در محل حاضر باشد و این مساله با شیفتی شدن کار کارگرها قابل حل است.
وی خاطرنشان کرد: سکونت خانواده ها کنار جمعیت دامی پیش بینی نشده و هرچه تماس افراد با دام ها بیشتر باشد، تعداد افراد در معرض ابتلا به بیماری افزایش می یابد.
** سکونت در منطقه دامشهر قم قانونی نیست
فرماندار قم نیز بیان کرد: مجتمع دامشهر قم مجموعه دامی می باشد و با توجه به این که سکونت خانواده ها در این منطقه قانونی نیست، سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر باید به این مساله رسیدگی نماید.
رضا سیار افزود: در دهه 70، دامداری های استان قم در کنار واحدهای مسکونی بود و برای ساماندهی این واحدها، طرح انتقال دام به خارج از شهر و ایجاد منطقه دامشهر در جاده قم - جعفریه مصوب شد.
وی اضافه کرد: اعتبار قابل توجهی برای این امر اختصاص یافت و زیرساخت های این منطقه اصلاح شد تا جداسازی بین زندگی انسان از محل پرورش دام محقق شود.
وی تصریح کرد: اگر خانواده ها در این منطقه مقیم شوند، اصل هدف ایجاد مجتمع دامشهر زیر سوال می رود؛ متولیان امر نباید اجازه دهند این منطقه دامی، محلی برای سکونت انسان شود.
سیار با بیان این که سکونت کارگر و خانواده در دامشهر پیش بینی نشده است، بیان کرد: در سال های گذشته به تدریج اتباع بیگانه در این منطقه ساکن شدند و علاوه بر این که اجاره خانه نمی دهند، به همسرشان در کارهای دامداری کمک می کنند.
وی خاطرنشان کرد: سکونت خانواده ها در این منطقه دامی به عنوان تفاهم بین صاحب واحد دامداری و کارگر تبدیل به معضل شده است.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی باید به واحدهای تولیدی تذکر دهد تا از سکونت خانواده ها در این منطقه جلوگیری شود و مراکز قانونی نیز تاکنون اجازه سکونت افراد را در دامشهر نداده اند.
فرماندار قم گفت: مرکز بهداشت و دامپزشکی برای بهبود بهداشت فردی افراد و همچنین واکسیناسیون دام اقدام هایی انجام داده و بهتر است این خانواده ها به جای این که به خانه های بهداشت داخل شهر ارجاع شوند، در همین منطقه معاینه و واکسینه شوند.
وی افزود: باید برای دامداران و کارگران شاغل در دامشهر قم، پرونده سلامت تشکیل تا وضعیت سلامتی آن ها به صورت مرتب کنترل شود.
وی با بیان این که عمد خانواده های ساکن اتباع، افغان هستند، افزود: به دلیل متغیر بودن افراد ساکن در این منطقه، آمار دقیقی در دست نیست و ممکن است تعدادی کارگر ایرانی نیز به همراه خانواده ساکن دامشهر باشند.
** ساخت مدرسه در مجتمع دامشهر کارشناسی نیست
فرماندار قم همچنین در نخستین جلسه شورای آموزش و پرورش قم گفت: با وجود این که تعدادی دانش آموز ساکن در مجتمع دامشهر از تحصیل بازمانده اند، ساخت مدرسه در این مناطق کارشناسی و منطقی نیست.
رضا سیار افزود: کل شهر قم 12 هزار و 500 هکتار می باشد و مناطق دامشهر و لبن 990 هکتار معادل هشت درصد وسعت شهر است.
وی اضافه کرد: با وجود این که وجود نیروی انسانی به عنوان کارگر و نه به عنوان خانواده در این منطقه تعریف شده است، خانواده های مهاجر و اتباع زیادی در این مجتمع ها سکونت دارند.
وی ضمن مخالفت با درخواست ساخت مدرسه در مجتمع دامشهر، افزود: با احداث مدرسه، به این مناطق هویت مسکونی داده می شود و مدتی بعد خانواده های ساکن در آن مطالبه گر همه امکانات شهری خواهند شد.
سیار ادامه داد: مالکان این واحدها بسیار رغبت دارند این مجتمع به منطقه مسکونی تبدیل شود که در این صورت چالشی برای آینده خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: مجتمع دامشهر در تقسیمات کشوری به عنوان مجتمع تولیدی تعریف شده، نه روستا و نه شهر.
فرماندار قم افزود: در سال های 71 و 74 در 2 مرحله با هدف پاکسازی محیط شهر قم از دام، دامشهر به عنوان منطقه ای برای انتقال دام سبک و سنگین ایجاد شد.
** دامداری بدون سکونت کارگر قابل مدیریت نیست
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز  با اشاره به انتقاد برخی مسئولان از سکونت تعدادی از خانواده ها در مجتمع دامشهر این شهر، گفت: کارگر باید شبانه روز و با خانواده در دامداری مستقر باشد و دامداری بدون سکونت کارگر قابل مدیریت نیست.
محمدرضا طلایی افزود: ایجاد مجتمع دامی جزو سیاست های وزارت جهاد کشاورزی نیست و علاوه بر این که این وزارتخانه چنین مجتمع هایی را قبول ندارد، بر اساس ابلاغ هیات دولت نیز هر گونه مجوز برای مجتمع های دامی ممنوع است.
وی اضافه کرد: در گذشته نیز مخالف ایجاد مجتمع دامداری بودیم، زیرا بر اساس قانون دامپروری، دامداری ها باید با فاصله چندین متری از هم ایجاد شود، در حالی که دامداری ها در مجتمع دامشهر دیوار به دیوار هم می باشد.
وی تصریح کرد: قبل از ایجاد مجتمع دامشهر، ورودی های شهر قم از سمت محور ساوه، قنوات، قمرود و اراک مملو از دامداری بود که چهره نازیبایی به شهر قم داده و مشکلات زیادی را موجب شده بود.
طلایی گفت: برای حل این مساله زمینی برای ایجاد مجتمع دامشهر اختصاص یافت و یک هزار و 400 واحد دامی در این مجتمع مستقر شد و در چند سال گذشته اقدام های بسیاری از جمله تامین آب شیرین، گازکشی و مباحث فنی برای این مجتمع توسط جهاد کشاورزی انجام شده است.
وی با بیان این که دامشهر معضل استان قم است، تصریح کرد: امروز این منطقه، صورت مساله ای شده که همه می خواهند آن را پاک کنند، ولی بدانیم اینطور درخصوص دامشهر صحبت کردن، مشکلی از شهر حل نمی کند.
وی افزود: کارگر باید شبانه روز و با خانواده در دامداری مستقر باشد و نمی توان کارگران را به صورت شیفتی استخدام کرد، زیرا صرفه اقتصادی برای دامدار نخواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم اضافه کرد: امروز در یک دامداری 200 راسی در هر نقطه ای از کشور که باشد، 10 کارگر با خانواده زندگی می کنند، نمی توانیم سکونت را از دام جدا کنیم.
وی بیان کرد: جمعیتی که امروز ساکن دامشهر است، در گذشته در شهر قم از امکانات مختلف استفاده می کرد، امروز هم باید این خدمات به این خانواده ها ارائه شود.
وی افزود: مساحت دامشهر قم 750 هکتار و به اندازه یک شهر است که 2 هزار سکنه دائم و پنج هزار سکنه غیردائم دارد.
طلایی تصریح کرد: هر کسی بخواهد واحد دامداری را از سکونت جدا کند یا بخش کشاورزی را نمی شناسد یا می خواهد خودش را از کار تبرئه نماید.
وی افزود: یکی از دلایلی که افاغنه در قم به بخش کشاورزی و دامداری ورود پیدا کرده اند، این است که ایرانی ها حاضر به سکونت با خانواده در کنار زمین کشاورزی و یا دامداری نبودند، در حالی که افاغنه با خانواده ساکن می شدند و در این صورت صرفه اقتصادی برای دامدار و کشاورز دارد.
وی با تاکید بر این که رسیدگی به مشکلات دامشهر وظیفه جهاد کشاورزی نیست، خاطرنشان کرد: رسیدگی به بیماری های دامی و زیرساخت این منطقه وظیفه جهاد کشاورزی است و این سازمان فراتر از وظایف خود در این منطقه ورود پیدا کرده است، ولی تامین مدرسه و بهداشت وظیفه دستگاه های ذیربط است.
** دانش آموزان ساکن در دامشهر برای تحصیل به روستاهای اطراف مراجعه می کنند
مسئول رسیدگی به امور تحصیلی اتباع و مهاجران خارجی اداره کل آموزش و پرورش قم با اشاره به سکونت حدود 200 دانش آموز غیر ایرانی در شهرک دامشهر، گفت: این شهرک به لحاظ جغرافیایی مکانی دامی است و مناسب سکونت افراد نمی باشد، ولی با این وجود مسئولان آموزش و پرورش در شوراهای مختلف تلاش زیادی برای کسب مجوز راه اندازی مدرسه در این منطقه نمودند که با مخالفت مواجه شد.
محمدرضا اسلامی افزود: دانش آموزان ساکن در این منطقه به دلیل دور بودن از امکانات آموزشی، هر روز با 6 دستگاه مینی بوس برای تحصیل به مدارس شهر جعفریه و روستاهای پاچیان و حیدرآباد این بخش اعزام می شوند.
به گفته وی، 95 درصد از دانش آموزان ساکن در این منطقه در مقطع ابتدایی و پنج درصد نیز در مقطع متوسطه اول و دوم تحصیل می کنند.
* 80 تن از اتباع ساکن در منطقه دامشهر آموزشهای سوادآموزی دریافت کردند
معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش قم گفت: 80 تن از اتباع ساکن در شهرک دامشهر با شرکت در کلاس های نهضت، آموزش های سوادآموزی دریافت نمودند.
حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا افزود: تعدادی از اتباع خارجی در شهرک دامشهر از فضاهای آموزشی، امکانات و تحصیل محروم هستند.
وی اضافه کرد: پس از پیگیری های انجام شده توانستیم در نیمه نخست امسال حدود 80 تَن از اتباعی که در این منطقه ساکن بوده و از مدرسه بازمانده بودند را جذب کلاس های نهضت سوادآموزی نماییم.
وی با بیان این که این افراد در گروه سنی 10 تا 49 سال قرار دارند و در قالب پنج کلاس سازماندهی شدند، خاطرنشان کرد: کلاس های نهضت سوادآموزی در حسینیه شهرک دامشهر، صبح ها برای خانم ها و عصرها برای آقایان برگزار می شود.
وی تاکید کرد: اگر مسئولان استان قم به مباحث آموزشی دامشهر توجه نکنند و ساز و کار مناسبی در نظر نگیرند، در آینده به آمار جمعیت بی سوادان استان افزوده می شود و آسیب های اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی نیز به تبع آ ن بروز می کند.
وی گفت: پیگیری های زیادی از سوی آموزش و پرورش و معاونت سوادآموزی صورت گرفته تا افراد از سوادآموزی بازنمانند، ولی نتیجه ای حاصل نشده است.
وی افزود: ظاهر برخی مسئولان معتقدند که سکونت در شهرک دامشهر قانونی نیست و ما نیز مجاز به ایجاد زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و خدماتی نمی باشیم.
وی اضافه کرد: اگر مسئولان استان نظرشان بر قانونی نبودن سکونت در دامشهر است، پس چرا با سکونت ها مخالفت و یا برخورد نمی شود؟
وی بیان کرد: اگر نیازی به این جمعیت نیست، پس چرا دامداری ها آن ها را شاغل نموده اند و البته کمترین حق الزحمه را هم می دهند؛ مسئولان باید از دامداران بخواهند افراد را در آنجا سکونت ندهند تا حقی هم ایجاد نشود.
وی تاکید کرد: بهتر است هر جایی که شهرک صنعتی، کشاورزی و دامداری ایجاد می شود، محلی هم برای سکونت افرادی که قرار است در آنجا مشغول به کار شوند، در نظر گرفته شود و سزاوار نیست که این افراد از خواندن و نوشتن که حق اولیه هر انسانی است، محروم بمانند.
* زیرساخت های مورد نیاز سکونت خانواده ها در دامشهر تقویت شود
بخشدار بخش مرکزی قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شهرک دامشهر مجموعه ای تخصصی در خصوص دام است و مناسب سکونت انسان نمی باشد.
داود حاج حسینی با اشاره به حضور تعدادی از خانواده های اتباع در این شهرک، افزود: نمی توانیم جلوی سکونت این افراد را بگیریم، ولی زیرساخت های این شهرک باید از نظر زیرساختی و امکانات بهداشتی برای سکونت این خانواده ها تقویت شود.
وی تاکید کرد: در این راستا مرکز بهداشت و دامپزشکی برای نظارت بر موارد بهداشتی و همچنین جلوگیری از ابتلای ساکنان به بیماری ها باید نظارت کافی داشته باشند.

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

2160میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان تخصیص یافت

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان موتور محرکه توسعه قم است

مشوق های سرمایه گذاری سال 98 شهرک های صنعتی قم اعلام شد

رونق تولید با شعار محقق نمی شود

تاکید استاندار قم بر حضور میدانی مسئولان در واحدهای تولیدی

بلوار امام علی(ع) پردیسان قم 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شد

تحریم موجب خودکفایی محصولات کشاورزی می شود

استاندار: تشکل های صنفی سرمایه بخش کشاورزی قم هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم معارفه شد

بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید از اولویت های قم است

استاندار: دستگاه های اجرایی قم در خدمت تولید باشند

دسترنج کشاورزان قم درخرید تضمینی گندم حراست شود

پیش بینی خرید تضمینی 18 هزار تن گندم در قم

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت

خودکفایی اولویت اصلی بخش کشاورزی در سال رونق تولید است

توجه به ظرفیت‌ منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان برای توسعه اقتصادی استان

تولید داخلی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

مشوقات سرمایه‌گذاری سال 98 شرکت شهرک‌های صنعتی قم اعلام شد

کشاورزان پیشرو بزرگترین سرمایه بخش کشاورزی قم

امسال هم در گندم خودکفا خواهیم بود

فعالان عرصه تولید قم80میلیارد ریال به سیلزدگان کمک کردند

ده ها دستگاه پل در جاده های قم احداث و بهسازی می شود

دسترنج کشاورزان قم درخرید تضمینی گندم حراست شود

پیش بینی خرید تضمینی 18 هزار تن گندم در قم

نرخ بیکاری قم به 10.8 درصد کاهش یافت

پنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شد

دریاچه نمک از وضعیت بحران عبور کرده است

طرح ویژه بازرسی و نظارت ایام نیمه شعبان در قم اجرا می شود

تولید داخلی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

سه دستگاه پل فلزی از قم به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد

ناهمگونی قوانین با رونق کسب و کارهای فناورانه

سیل قم به زیرساختهای شهری، 11 میلیارد و 600 میلیون تومان خسارت زد

استفاده از ظرفیت‌های تشویقی برای جذب سرمایه‌گذار در قم ضروری است

قم از استان‌های موفق در رونق واحدهای تولیدی است

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قم به سرمایه‌گذاران معرفی شود

استفاده مناسب از ظرفیت های خارجی برای تحقق رونق تولید

جانبازان و ایثارگران کارآفرین قم باید حمایت شوند

قم رتبه 12 کشور در پرداخت تسهیلات رونق تولید را کسب کرد

همایش بین المللی سرمایه گذاری درقم برگزار می شود

شعار رونق تولید محصول یک مطالعه نخبگانی است

رونق تولید نیازمند سیاستگذاری هوشمندانه است

بیش از یک هزار تن میوه تنظیم بازار در قم توزیع شد

تثبیت اشتغال از مولفه های مهم تحقق رونق تولید است

رونق تولید راهبردی برای بهبود شرایط اقتصادی است

پرهیز از اختلافات و تنش های سیاسی لازمه رونق تولید است

رونق تولید باعث تقویت ارزش پول ملی می شود

رونق تولید باید به فرهنگ و گفتمان قالب جامعه تبدیل شود

2320 مورد بازرسی از مراکز عرضه کالا در قم انجام شد

گشایش های اقتصادی در گرو رونق تولید است