آخرين مطالب

گزارشی از نوزدهمین کارگروه تنظیم بازار،

مشکلی برای تامین روغن مصرفی مردم قم وجود ندارد اجتماعي

مشکلی برای تامین روغن مصرفی مردم قم وجود ندارد

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - در نوزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار قم که روز سه شنبه در تالار امام رضا (ع) فرمانداری برگزار شد، آخرین وضعیت تامین لاستیک خودروهای سبک بررسی و نبود مشکلی برای تامین برخی اقلام بویژه روغن مصرفی مردم تاکید شد.
به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم دراین جلسه اظهار داشت: رعایت حقوق تولید، توزیع و مصرف کننده از مهمترین تکالیف و وظایف این کارگروه است.
مهرداد غضنفری با اشاره به مساله روغن خوراکی مورد نیاز جامعه افزود: در این خصوص مشکلی وجود ندارد و با توجه به درج قیمت روی محصول توسط واحد تولیدی تا مرحله خروج از کارخانه هیچ مشکلی وجود ندارد، و هزینه تمام شده نیز با درصدهای قانونی تعیین گردیده است.
وی با اشاره به اینکه نرخ گذاری قیمت محصول یاد شده در کارخانه با در نظر نظر گرفتن منافع توزیع کننده و فروشنده های بعدی انجام می شود، گفت: از این رو چاره ای نداریم که محصول با همین قیمت به دست مصرف کننده برسد، و اگر غیر از این باشد مصداق گران فروشی است.
غضنفری گفت: اگر کارخانه ای بیش از قیمت مصوب اقدام به عرضه روغن می کند، باید به استانداری معرفی شده، تا موضوع از طریق نامه به انجمن حمایت از مصرف کنندگان اعلام شود.
وی با بیان نباید بین حرف فروشندگانی که از کارخانه اقدام به خرید روغن می کنند با مسئولانی که بر قیمت ها و روند توزیع این محصول نظارت دارند، تناقضی وجود داشته باشد، گفت: وظیفه کارگروه تنظیم بازار برخورد با گران فروشی است، و برای جلوگیری از هر گونه مشکل در تامین این کالا باید واقعیت ها را در نظر بگیریم، و با فرضیات به جلو حرکت نکنیم.
وی باتاکید بر اینکه قیمت گذاری کالاها در کارگروه تنظیم بازار بر مبنای قانون و قاعده خاصی صورت می گیرد، افزود: خارج از مصوبه این کارگروه، هر تصمیمی خلاف قاعده، من درآوردی و سلیقگی محسوب می شود.
معاون استاندار قم در بخش دیگری از سخنان خود پیگیری و دنبال کردن نرخ های مصوب تنظیم بازار و برخورد با قیمت های خارج از آن را وظیفه همه مسئولان ذی ربط دانست و گفت: اگر فروشنده ای به دلیل اینکه چون روغن را از کارخانه گران خریده باید گران نیز بفروشد، نام کارخانه را همراه با سند و مدرک به ما تحویل دهد، تا سراغ آن برویم.
وی همچنین گزارش حوزه بازرسی در خصوص آخرین وضعیت قیمت کالاهای اساسی را امیدوار کننده توصیف، و با تاکید بر حفظ آرامش در جامعه و پرهیز از طرح مشکل هایی که از اساس واقعیت ندارد، تصریح کرد: باید مشکل زایی نکنیم و با تلاش برای مشکل زدایی از بروز مشکل جلوگیری نماییم.
غضنفری به نگرانی های ایجاد شده در مورد قیمت شیر نیز اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی استان باید در مورد قیمت این محصول نیز عدد و رقم مشخصی را اعلام کند، تا به کارگروه مرکزی تنظیم بازار پیشنهاد دهیم.
** علی اصغر همت معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم نیز درادامه با بیان اینکه جهاد کشاورزی مسئول تعیین قیمت شیر نیست، گفت: هم اکنون قیمت هر لیتر شیر خام در دامداری های استان 21 هزار ریال است، و واحدهای تولیدی مربوطه بدون نظارت قیمت فرآورده های خود را افزایش می دهند.
280 واحد تولید فرآورده لبنی در قم وجود دارد.
** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در بخشی از این جلسه با انتقاد از سخنان مطرح شده در کارگروه احتکار استان مبنی بر وجود تنها 30 هزار تن روغن در استان گفت: در این زمینه نوعی بزرگ نمایی شده و همین امروز تعاونی مصرف کارکنان سازمان صنعت قم 80 تن روغن را برای عرضه در اختیار دارد.
محمود سیجانی با بیان اینکه از مدیران استانی توقع داریم در موضوع کالاها واقع بینانه عمل کنند، و حقوق مصرف کننده را بر همه چیز ترجیح بدهند، افزود: اینکه روغن مایع 16 کیلویی با نرخ 900 هزار ریال به مبلغ یک میلیون و 200 هزار ریال به دست مصرف کننده برسد، هیچ توجیهی ندارد، از این رو هر گونه گزارش در خصوص کمبود و یا افزایش نامتعارف قیمت روغن خلاف واقع است، و موارد تخلف کمی در این زمینه وجود داشته که رسیدگی شده است.
** مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی قم نیز در این جلسه با تایید سخنان رئیس سازمان صنعت این استان برغم جوسازی ایجاد شده در جراید و فضای مجازی در مورد قاچاق روغن و کمبود این محصول در قم گفت: تنها در شهریور ماه 410 تن روغن به شبکه فروشگاه های زنجیره ای استان وارد و توزیع شده است.
بهزاد رادمنش با تاکید بر اینکه با هم افزایی، هم فکری، مشارکت، جدیت و اهتمامی که به خرج می دهیم مشکل را حل کنیم، افزود: نباید با حاشیه سازی های بی مورد و متشنج نشان دادن وضعیت کالاهای ضروری، برای رسانه هایی که به دنبال مشتری هستند خوراک ایجاد کنیم.
وی افزود: در بحث تامین روغن مصرفی تنها مشکل موجود، کمبود ورق برای بسته بندی است، ولی در تامین شبکه خانوار سر سوزنی مشکل نیست.
** فرماندار قم نیز دراین جلسه صمت را تنها مرجع رسمی تامین روغن و نظارت برتولید و عرضه آن دانست و گفت: این سازمان در مورد قیمت این کالا از کارخانه تا توزیع هر نظری که بدهد مورد قبول مردم است، و نظری فراتر از آن مورد پذیرش نیست.
رضا سیار در پاسخ به انتقادهای مطرح شده و بزرگ نمایی خواندن موضوع کمبود روغن گفت: این مساله از سوی یک منبع مورد اعتماد مطرح شد، و به همین علت نگرانی هایی را ایجاد کرد، ولی سازمان یاد شده نیز باید در خصوص قیمت این کالا از کارخانه تا زمانی که به دست مصرف می کند، شفاف سازی کند، تا نگرانی ها رفع شود.
** در این جلسه موضوع وضعیت لاستیک خودروهای سبک نیز مطرح شد که امیر محمدی چهر معاون بازرگانی سازمان صنعت معدن تجارت قم گفت: هیچ مشکلی برای تامین لاستیک خودروهای سبک نداریم.
** معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز با اشاره به تغییرات قیمت ها در یک هفته گذشته افزود: از مجموع 57 قلم کالای اساسی بازرسی شده قیمت 63 درصد آن بدون تغییر بوده و قیمت 13 درصد اقلام کاهش و 24 درصد نیز افزایش زیر 10 درصد داشتند.
احمد رضا سمیعی نسب با اشاره به تغییرات قیمت ها در استان نسبت به میانگین کشوری گفت: 39 درصد قیمت ها در مقایسه با متوسط کشوری کمتر و 31 درصد بالاتر و 30 درصد نیز برابر با میانگین کشوری بوده است.
وی همچنین تعداد بازرسی های صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی را 2 هزار و 5 مورد، با تشکیل 178 پرونده به ارزش 11 میلیارد و 221 میلیون ریال ذکر کرد و افزود: در حوزه بازرسی صورت گرفته توسط سازمان صمت نیز سه هزار و 630 بازرسی با تشکیل 346 پرونده به ارزش سه هزار و 16 میلیارد و 72 میلیون ریال انجام شده که بیش از 2 هزار میلیارد ریال آن مربوط به عرضه خارج از شبکه محصول های پتروشیمی است، که 7 مورد پرونده به تعزیرات ارسال شده است.
معاون بازرسی سازمان صنعت قم گفت: از ابتدای سال جاری تا 28 مهرماه 16 هزار و 438 بازرسی از کلیه واحدهای صنفی استان انجام، و هزار 258 پرونده تخلف نیز تشکیل شد.
** مهدی ریاضی مدیرکل تعزیرات حکومتی قم نیز دراین جلسه با اشاره به عملکرد یک ماه گذشته این دستگاه در رسیدگی به تخلف ها افزود: از اول تا سی ام مهرماه 735 پرونده با جزای نقدی 79 میلیارد و 300 میلیون ریال مختومه شده است.
7403/ 6133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

300 هزار پرستار در مراکز درمانی کشور حضور دارند

665.1 میلیارد مترمکعب انرژی گاز در قم مصرف شده است

پرستاران انتظار رفع مشکلات معیشتی خود را دارند

بارندگی در قم تا اوایل امشب ادامه دارد

واقعیت شرایط جنگ اقتصادی توسط مدیران درک نشده است

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

«اینجا قم است» تجویز همیشگی آیین های تکریم و معارفه

مسئولان و مدیران در مواجهه با بحران ها، ریسک‌پذیر باشند

بدون پشتوانه‌، امکانات و مقدورات، وعده‌ای ندهیم

هشدار به همشهریان قمی، قاتل خاموش را به خانه راه ندهید

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

اسلام بر نبود فقر در جامعه تاکید دارد

دستگیری عامل ایجاد مزاحمت برای یک طلبه در قم

مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

طرح مطالعاتی سنجش از دور وضعیت هوای قم اجرا می شود

پیش بینی بارش برف و باران در آخر هفته/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

تأکید آیت‌الله سعیدی بر تحقق مطالبات رهبری در دیدار با مردم قم

شناسایی 56 واحد آلاینده صنعتی در استان قم

توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی مانند حکم پلیس ضروری است

پیش‌بینی زمان افتتاح فاز اول مترو با شرایط فعلی اقتصاد امکان‌پذیر نیست

توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی مانند حکم پلیس ضروری است

پیش‌بینی زمان افتتاح فاز اول مترو با شرایط فعلی اقتصاد امکان‌پذیر نیست

واژگونی سرویس مدرسه در قلعه گنج

شرایط پوشش بیمه ایرانیان اعلام شد

وضعیت داروخانه‌ها بحرانی شد

اسامی رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

افزایش نظارت بر قیمت کالاهای اساسی و تامین میوه شب عید

اوقاف از حقوق موقوفات دفاع کند

معاون استاندار قم: با افزایش خودسرانه قیمت ها برخورد می شود

طرح گسترده مقابله با آسیب‌های اجتماعی در قم اجرایی می‌شود

ارابه مرگ در قم جان یک نفر را گرفت/سقوط جوان 25ساله از طبقه پنجم ساختمان

امنیت سایبری واتس‌اپ زیر سوال رفت؟

خروج دام از استان بدون مجوز دامپزشکی قم ممنوع شد

کلاهبرداری با رنگ دلار

آسمان قم روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بارانی و برفی می‌شود

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاشی ماندگار و فاخر است/ انتشار 200 عنوان کتاب خاطرات شهدای روحانی در کشور

خروج دام بدون مجوز اداره کل دامپزشکی از استان قم ممنوع شد

قم از دولت طلبکار است نه بدهکار

کلاهبرداری به رنگ دلار

تجهیز 8 راهدارخانه جهت مقابله با پیامدهای بارش‌های زمستانی در قم

بازار تقلب در معاینه فنی خودرو‌ها داغ شد

اخاذی تلگرامی به خاطر ناکام شدن در خواستگاری

احزاب می توانند مسئولان را مجبور به پاسخگویی کنند

مسمومیت 8 نفر با گاز co در قم

اجرای طرح "همیار بازیافت" در مدارس ابتدایی استان قم

سقوط بهمن در جاده چالوس

تصاویری متفاوت از سقوط هواپیمای بوئینگ 707+عکس

کشف اجساد 15 قربانی سقوط هواپیما در کرج

آغاز روند جذب 5 هزار کارمند جدید از هفته آینده