آخرين مطالب

تاکید بر آراستگی زنان و مردان در اسلام اجتماعي

تاکید بر آراستگی زنان و مردان در اسلام

  بزرگنمايي:

عصرقم- منصوره شریفی عنوان کرد: در اسلام، روایات متعددی در رابطه با زیبایی و آراستگی وجود دارد و بسیار بر این امر تاکید شده است؛ چنانکه در روایتی آمده است " اِنّ الله جمیلُ و یِحِّبُ التّجّمُل" به این معنا که خداوند زیبایی و زیبایی گرایی را دوست دارد.

سیره ائمه(ع) در زیبایی و شیک پوشی
وی با تاکید براینکه عبارت "تجمل" در این روایت به معنای "تجمل گرایی"  در کاربرد امروز نیست، تصریح کرد: "تجمل" در روایت مذکور، به معنی "خود را آراستن و خود را زیبا نمودن است؛ ائمه(ع) نیز براین امر تاکید داشته و اغلب لباس زیبا و آراسته می پوشیدند؛ البته طبق روایات در میان امامان معصوم(ع)، حضرت علی(ع) از لباس ها و جامه هایی که در نهایت سادگی و در سطح فقرای جامعه بود، استفاده می‌کردند.
 
این مبلغ حوزه علمیه خواهران گفت: علت ساده پوشی امیر مومنان این بود که در راس حکومت قرار داشتند و رعایت حال مستمندان را می نمودند؛ اما آراستگی ظاهری امامان دیگر از جمله امام حسن و امام حسین علیه السلام جزء سیره آن بزرگواران بوده است.

امام زمان(عج) به دلیل رعایت و حفظ فضیلت "زهد" ساده پوش هستند

شریفی خاطر نشان کرد: طبق روایات، پیامبر اکرم(ص) نیز بسیار بر زیبایی و آراستگی تاکید داشتند و در رابطه با ایشان آمده است، لباسی می پوشیدند که رنگ آن متناسب با رنگ صورت ایشان باشد؛ سیره امام محمد باقر(ع) نیز بر شیک پوشی و آراستگی  ظاهری بود و این مسئله در برخی موارد  به دلیل اخباری که از زهد امیرالمومنین علیه السلام رسیده بود ، موجب اعتراض شیعیان می شد.

وی تصریح کرد: امام محمد باقر(ع) در پاسخ به برخی از این اعتراضات می فرمودند  برای جلب نظر مردم به دین باید ظاهر آراسته ما اهل بیت(ع) حفظ شود؛ در زمان انتقال حکومت از بنی امیه به بنی عباس، مردم دچار تشّتت آراء  شده اند و ظاهر آراسته اهل بیت(ع) در جلب نظر مردم نسبت به دین واقعی،  رسالت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بسیار موثربوده است.

این مبلغ حوزه علمیه خواهران تاکید کرد: در رابطه با امام زمان(عج) نیز در روایات آمده است که در زمان ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) با  اینکه فقر به شدت کاهش می یابد به صورتی که کسی مستحق دریافت زکات باشد، یافت نمیشود اما به علت آنکه صفت "زهد"  فی نفسه فضیلت است،  ایشان نیز همچون حضرت علی(ع) به ساده ترین شکل ممکن لباس می پوشند و زندگی می کنند؛ رعایت فضیلت زهد در زندگی سایر ائمه هدی نیز مشهود است اما این زهد نه در مقابل دیدگان مردم، بلکه در زندگی شخصی‌شان بود.

شریفی با اشاره به اینکه "دین ما دین زیبایی است" گفت: امام رضا(ع) در این رابطه می فرمایند "اگر مردم زیبایی های کلام ما را درک می کردند، قطعا به دنبال ما می آمدند" و اینکه امروزه، تبعیت مردم از ائمه(ع) کاهش یافته است به همین دلیل است که مردم آن طوری که شایسته است، ائمه(ع) را نشناخته اند و کلام زیبا و کاملشان را درنیافته اند.

در اسلام به آراستگی "زن" والبته "مرد" در منزل تاکید شده است
وی با تاکید بر اهمیت زیبایی ظاهری و باطنی در اسلام، بیان کرد: طبق روایت امیرالمومنین(ع) یکی از صفات مومن این است که هنگام نزاع نیز به زیبایی منازعه می‌کند؛ به این معنا که مومن، فضیلت های خود را حتی در زمان دعوا و نزاع، کنار نمی گذارد و خشم باعث نمیشود که او دست و زبان خود را به آنچه در شان او نیست بیالاید؛ ازدیگر صفات مومن نیز آن است که زمانی که  با شخصی روبرو می شود چنان با خوشرویی و چهره باز برخورد می کند که گویی می خواهد خبر خوشی را به او بشارت دهد.

این مبلغ حوزه علمیه خواهران خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) و ائمه(ع) بر آراستگی،  آرایش و پیراستگی زن در منزل ، بسیار تاکید داشتند تا جایی که آرایش زن و رنگ داشتن ناخن او را در منزل، از وظایف او می دانستند؛ در روایات آمده است که زن باید گردن بند بیاویزد هرچند که آن گردن بند ، یک نخ باشد که همین امر ، اهمیت آراستگی زن مسلمان را می رساند و البته این سفارش ها با رعایت حجاب و حیا در مقابل نامحرمان که از مهمترین واجبات یک زن مسلمان است،  کمترین منافاتی ندارد.

شریفی تاکید کرد: روزی پیامبر(ص)، یکی از همسران خود را در حالی که ظاهر نازیبا و نامناسبی در منزل داشت، مشاهده کرد و به او فرمود " مرا چه شده که ظاهر تو را این چنین نازیبا می بینم؟"؛ پیامبر اکرم(ص) نه تنها بر زیبایی بانوان بلکه بر آراسته بودن مردان در منزل نیز بسیار اهمیت می‌دادند.

داستان شیک پوشی و لباس زیبای امام محمد باقر علیه السلام

وی با اشاره به داستانی در زمان امام محمد باقر(ع) گفت: در آن زمان، شخصی از شیعیان و اصحاب امام باقر(ع)، با توصیف ویژگی ها و صفات ائمه اطهار به ویژه امام محمد باقر(ع) یکی از مخالفین ائمه(ع) را به تشیع دعوت کرد، آن فرد پس از تشرف به مذهب شیعه، روزی به خانه ی امام باقر(ع) رفت تا با ایشان ملاقات کند.

شریفی ادامه داد: هنگامی که آن مرد، امام محمد باقر(ع) را با لباسی بسیار آراسته و ظاهری زیبا دید، ناراحت شد و از نزد امام برگشت، چراکه توقع چنین امری را از ایشان نداشت؛ در روایت آمده است که آن روز، امام باقر(ع) لباسی پوشیده بودند که به رنگ شکوفه های بهاری بود، محاسن و موهای آن حضرت بسیار آراسته و لباس ایشان معطر بود.

وی بیان کرد: امام محمد باقر(ع) در آن روز، به صحابی خود فرمودند "آن شخص را فردا هم به نزد من بیاور"؛ صحابی امام،  آن مرد را دوباره و با اصرار زیاد ( چرا که آن مرد دوست نداشت دوباره به محضر امام برود) به نزد ایشان برد و مرد این بار مشاهده کرد که حضرت، بسیار ساده لباس پوشیدند و بر حصیر ارزان قیمتی نشسته اند، در این هنگام امام باقر(ع) به آن مرد فرمودند " روز گذشته تو مرا بسیار آراسته دیدی، آن جا منزل همسرمن بود و من به خاطر همسرم چنین لباس زیبا و آراسته ای به تن کرده بودم، همانطور که همسرم برای من آرایش کرده و لباس زیبا می پوشد، من هم  به خاطر او باید آراسته باشم. ( با این کار امام هم درس همسرداری به او دادند و هم ذهنیت او را اصلاح کردند)

این مبلغ حوزه علمیه خواهران، در پایان خاطر نشان کرد: تمامی ائمه(ع) در هر شرایطی بر پاکیزگی، زیبایی و آراستگی تاکید داشتند به طوری که امام حسین(ع) نیز در روز عاشورا محاسن مبارکشان رنگ داشت، البته امیر المومنین علیه السلام موی سر مبارکشان را هم تا آخر عمر خضاب نکردند و در عزای پیامبر باقی ماندند و این نبود مگر به خاطر مخالفت دائمی با غصب خلافت و انحراف اسلام واقعی  از آنچه خداوند بر پیامبرش نازل کرده بود.

شریفی گفت : امروزه روحانیون بیش از گذشته وظیفه دارند که زیبایی های اسلام ناب را به جوانان برسانند و البته جوانان ، خود نیز وظیفه دارند با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند ، شناختشان از دین زیبای اسلام را کامل کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتکار دارو در قم وجود ندارد

ترافیک هسته مرکزی قم موقتی و غیرقابل اجتناب است

حمله اسیدی هدیه عروس برای خواهر شوهر

خودروی رانندگان مست 2 ماه توقیف می‌شود

هشدار! میانگین سن ازدواج به 31 سال می‌رسد

جزئیات تازه درباره بیمه‌های شخص ثالث

امکان تعجیل در تاریخ اعزام به خدمت سربازی

اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد

شهردار: نحوه ادامه فعالیت سازمان تاکسیرانی قم باید بازنگری شود

معاون استاندارقم: خدمات نظام تبیین شود

شاخص های سلامت اجتماعی حول محور مساجد ارتقا یابد

برگزاری 52 کارگاه پیش از ازدواج در قم

شورای اجتماعی محلات در مناطق محروم قم تشکیل شود

اداره کل اوقاف نمی‌تواند نسبت به حقوق موقوفات کوتاه بیاید

نمایشگاه شکوه چهل ساله انقلاب اسلامی در قم برپا می‌شود

کشف بیش از 14 کیلوگرم تریاک در قم

عدم توجه به جلو راننده پراید، یک کشته بر جای گذاشت

پیش بینی بارش برف در روزهای آینده/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

احیای موقوفات، مهم ترین کارکرد سازمان اوقاف است

سمن ها با نگاه هوشمندانه معضلات زیست محیطی قم را پیگیری کنند

112 هزار مادر باردار قمی تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

تعداد مراجعان به کمیته امداد قم 56 درصد افزایش یافته است

هدف دشمن جداسازی مردم از نظام با ایجاد تفرقه است

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

اینترنت سال آینده گران می‌شود؟

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

وقوع برف و کولاک در 22 استان

محیط زیست: پیگیر تعطیلات زمستانی هستیم

فائزه هاشمی: چادر حجاب است اما نه حجاب برتر

منوی باز قلیان سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

مشترکان پرمصرف آب و برق جریمه می‌شوند

124620 نفر ساعت آموزش به زندانیان قم ارائه شد

استاندار: قم درمعرض تهدیدات زیست محیطی است

توطئه های فرهنگی دشمن منشاء آسیب های اجتماعی است

موتورسیکلت ها در آلودگی هوای قم نقش بسزایی دارند

180 خرده فروش مواد مخدر در بخش های تابعه قم دستگیر شدند

جلوه هایی از همایش روز ملی هوای پاک در قم

حلال در صنعت نانو و تجزیه خون بررسی شود

693 طرح اشتغالزایی برای مددجویان کمیته امداد قم ایجاد شد

کشف محموله 2 میلیارد و 240 میلیونی قاچاق در قم

کشف 61 کیلوگرم تریاک در قم

کلاس‌های آموزشی در پایگاه‌های محلی نقش مهمی در کاهش آسیب ها دارد

آتش‌سوزی ساختمان هفت طبقه در قم

استقرار صنایع، یکی از مشکلات عمده استان قم

تردد بیش از 300هزار موتور سیکلت در قم