آخرين مطالب

تاکید بر آراستگی زنان و مردان در اسلام اجتماعي

تاکید بر آراستگی زنان و مردان در اسلام

  بزرگنمايي:

عصرقم- منصوره شریفی عنوان کرد: در اسلام، روایات متعددی در رابطه با زیبایی و آراستگی وجود دارد و بسیار بر این امر تاکید شده است؛ چنانکه در روایتی آمده است " اِنّ الله جمیلُ و یِحِّبُ التّجّمُل" به این معنا که خداوند زیبایی و زیبایی گرایی را دوست دارد.

سیره ائمه(ع) در زیبایی و شیک پوشی
وی با تاکید براینکه عبارت "تجمل" در این روایت به معنای "تجمل گرایی"  در کاربرد امروز نیست، تصریح کرد: "تجمل" در روایت مذکور، به معنی "خود را آراستن و خود را زیبا نمودن است؛ ائمه(ع) نیز براین امر تاکید داشته و اغلب لباس زیبا و آراسته می پوشیدند؛ البته طبق روایات در میان امامان معصوم(ع)، حضرت علی(ع) از لباس ها و جامه هایی که در نهایت سادگی و در سطح فقرای جامعه بود، استفاده می‌کردند.
 
این مبلغ حوزه علمیه خواهران گفت: علت ساده پوشی امیر مومنان این بود که در راس حکومت قرار داشتند و رعایت حال مستمندان را می نمودند؛ اما آراستگی ظاهری امامان دیگر از جمله امام حسن و امام حسین علیه السلام جزء سیره آن بزرگواران بوده است.

امام زمان(عج) به دلیل رعایت و حفظ فضیلت "زهد" ساده پوش هستند

شریفی خاطر نشان کرد: طبق روایات، پیامبر اکرم(ص) نیز بسیار بر زیبایی و آراستگی تاکید داشتند و در رابطه با ایشان آمده است، لباسی می پوشیدند که رنگ آن متناسب با رنگ صورت ایشان باشد؛ سیره امام محمد باقر(ع) نیز بر شیک پوشی و آراستگی  ظاهری بود و این مسئله در برخی موارد  به دلیل اخباری که از زهد امیرالمومنین علیه السلام رسیده بود ، موجب اعتراض شیعیان می شد.

وی تصریح کرد: امام محمد باقر(ع) در پاسخ به برخی از این اعتراضات می فرمودند  برای جلب نظر مردم به دین باید ظاهر آراسته ما اهل بیت(ع) حفظ شود؛ در زمان انتقال حکومت از بنی امیه به بنی عباس، مردم دچار تشّتت آراء  شده اند و ظاهر آراسته اهل بیت(ع) در جلب نظر مردم نسبت به دین واقعی،  رسالت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بسیار موثربوده است.

این مبلغ حوزه علمیه خواهران تاکید کرد: در رابطه با امام زمان(عج) نیز در روایات آمده است که در زمان ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) با  اینکه فقر به شدت کاهش می یابد به صورتی که کسی مستحق دریافت زکات باشد، یافت نمیشود اما به علت آنکه صفت "زهد"  فی نفسه فضیلت است،  ایشان نیز همچون حضرت علی(ع) به ساده ترین شکل ممکن لباس می پوشند و زندگی می کنند؛ رعایت فضیلت زهد در زندگی سایر ائمه هدی نیز مشهود است اما این زهد نه در مقابل دیدگان مردم، بلکه در زندگی شخصی‌شان بود.

شریفی با اشاره به اینکه "دین ما دین زیبایی است" گفت: امام رضا(ع) در این رابطه می فرمایند "اگر مردم زیبایی های کلام ما را درک می کردند، قطعا به دنبال ما می آمدند" و اینکه امروزه، تبعیت مردم از ائمه(ع) کاهش یافته است به همین دلیل است که مردم آن طوری که شایسته است، ائمه(ع) را نشناخته اند و کلام زیبا و کاملشان را درنیافته اند.

در اسلام به آراستگی "زن" والبته "مرد" در منزل تاکید شده است
وی با تاکید بر اهمیت زیبایی ظاهری و باطنی در اسلام، بیان کرد: طبق روایت امیرالمومنین(ع) یکی از صفات مومن این است که هنگام نزاع نیز به زیبایی منازعه می‌کند؛ به این معنا که مومن، فضیلت های خود را حتی در زمان دعوا و نزاع، کنار نمی گذارد و خشم باعث نمیشود که او دست و زبان خود را به آنچه در شان او نیست بیالاید؛ ازدیگر صفات مومن نیز آن است که زمانی که  با شخصی روبرو می شود چنان با خوشرویی و چهره باز برخورد می کند که گویی می خواهد خبر خوشی را به او بشارت دهد.

این مبلغ حوزه علمیه خواهران خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) و ائمه(ع) بر آراستگی،  آرایش و پیراستگی زن در منزل ، بسیار تاکید داشتند تا جایی که آرایش زن و رنگ داشتن ناخن او را در منزل، از وظایف او می دانستند؛ در روایات آمده است که زن باید گردن بند بیاویزد هرچند که آن گردن بند ، یک نخ باشد که همین امر ، اهمیت آراستگی زن مسلمان را می رساند و البته این سفارش ها با رعایت حجاب و حیا در مقابل نامحرمان که از مهمترین واجبات یک زن مسلمان است،  کمترین منافاتی ندارد.

شریفی تاکید کرد: روزی پیامبر(ص)، یکی از همسران خود را در حالی که ظاهر نازیبا و نامناسبی در منزل داشت، مشاهده کرد و به او فرمود " مرا چه شده که ظاهر تو را این چنین نازیبا می بینم؟"؛ پیامبر اکرم(ص) نه تنها بر زیبایی بانوان بلکه بر آراسته بودن مردان در منزل نیز بسیار اهمیت می‌دادند.

داستان شیک پوشی و لباس زیبای امام محمد باقر علیه السلام

وی با اشاره به داستانی در زمان امام محمد باقر(ع) گفت: در آن زمان، شخصی از شیعیان و اصحاب امام باقر(ع)، با توصیف ویژگی ها و صفات ائمه اطهار به ویژه امام محمد باقر(ع) یکی از مخالفین ائمه(ع) را به تشیع دعوت کرد، آن فرد پس از تشرف به مذهب شیعه، روزی به خانه ی امام باقر(ع) رفت تا با ایشان ملاقات کند.

شریفی ادامه داد: هنگامی که آن مرد، امام محمد باقر(ع) را با لباسی بسیار آراسته و ظاهری زیبا دید، ناراحت شد و از نزد امام برگشت، چراکه توقع چنین امری را از ایشان نداشت؛ در روایت آمده است که آن روز، امام باقر(ع) لباسی پوشیده بودند که به رنگ شکوفه های بهاری بود، محاسن و موهای آن حضرت بسیار آراسته و لباس ایشان معطر بود.

وی بیان کرد: امام محمد باقر(ع) در آن روز، به صحابی خود فرمودند "آن شخص را فردا هم به نزد من بیاور"؛ صحابی امام،  آن مرد را دوباره و با اصرار زیاد ( چرا که آن مرد دوست نداشت دوباره به محضر امام برود) به نزد ایشان برد و مرد این بار مشاهده کرد که حضرت، بسیار ساده لباس پوشیدند و بر حصیر ارزان قیمتی نشسته اند، در این هنگام امام باقر(ع) به آن مرد فرمودند " روز گذشته تو مرا بسیار آراسته دیدی، آن جا منزل همسرمن بود و من به خاطر همسرم چنین لباس زیبا و آراسته ای به تن کرده بودم، همانطور که همسرم برای من آرایش کرده و لباس زیبا می پوشد، من هم  به خاطر او باید آراسته باشم. ( با این کار امام هم درس همسرداری به او دادند و هم ذهنیت او را اصلاح کردند)

این مبلغ حوزه علمیه خواهران، در پایان خاطر نشان کرد: تمامی ائمه(ع) در هر شرایطی بر پاکیزگی، زیبایی و آراستگی تاکید داشتند به طوری که امام حسین(ع) نیز در روز عاشورا محاسن مبارکشان رنگ داشت، البته امیر المومنین علیه السلام موی سر مبارکشان را هم تا آخر عمر خضاب نکردند و در عزای پیامبر باقی ماندند و این نبود مگر به خاطر مخالفت دائمی با غصب خلافت و انحراف اسلام واقعی  از آنچه خداوند بر پیامبرش نازل کرده بود.

شریفی گفت : امروزه روحانیون بیش از گذشته وظیفه دارند که زیبایی های اسلام ناب را به جوانان برسانند و البته جوانان ، خود نیز وظیفه دارند با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند ، شناختشان از دین زیبای اسلام را کامل کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه جامع در زمینه پیشگیری از اعتیاد در قم تدوین شود

چند طرح عمرانی و ورزشی در دانشگاه قم به بهره برداری رسید

مدیریت جهادی راه مقابله با توطئه دشمنان است

ارتش در خدمت مردم و نظام اسلامی است

انتقال کمک های مردمی به مناطق سیلزده نظام مند باشد

مدارس قم شنبه 31 فروردین تعطیل شد

هیات امنای هر مسجد برای ساخت مسکن در مناطق سیلزده همت کنند

احترام به طبیعت را از قم آغاز کنیم

17 تَن از فرهنگیان قم به مناطق سیل زده پلدختر اعزام شدند

وفاداری به انقلاب از ویژگی های ارتش است

طرحهای در دست اجرا درسکونتگاه های غیررسمی قم تکمیل می شود

محدویت های ترافیکی نیمه شعبان در قم اعلام شد

استاندار قم: تداوم نظام اسلامی به برکت خون شهدا است

اعزام دومین گروه طلاب از سوی آیت الله مکارم به مناطق سیل زده

2میلیارد تومان توسط ستاد مردمی قم به سیلزدگان کمک شد

مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمکها به مناطق سیلزده دارند

کشاورزان قمی نسبت به جلوگیری از سرمازدگی محصولات اقدام کنند

نوزاد عجول در اتوبوس به دنیا آمد

دستور استاندار قم به مدیران برای برگزاری هفتگی ملاقات با شهروندان

میلیونرهای بیل به دست

سد 15 خرداد بهترین وضعیت را در 11 سال گذشته دارد

تشریح وضعیت سدهای استان قم/ظرفیت سد گلپایگان تکمیل شد

استان قم جزو 5 استان برتر کشور از لحاظ امنیت

کشف بیش از 200 کیلوگرم تریاک

ریزش کوه در محور جاده قدیم قم – تهران/ تردد خودروها از محورهای جایگزین

3هزار تاکسی خدمت‌رسانی در ایام نیمه‌شعبان را انجام می‌دهند

ارسال نهمین محموله کمک‌های مردمی قم به مناطق سیل زده

توضیح سخنگوی اورژانس قم در خصوص یک حادثه

جابه‌جایی 152هزار نفر مسافر در ایام نوروز 98 توسط راه ‌آهن قم

کشف 340 کیلو تریاک در قم

هم اندیشی سواد رسانه ای و فضای مجازی ویژه اساتید حوزه در قم برگزار شد

یکی از مسائل مهم در گام دوم انقلاب، توجه به سواد رسانه‌ای است

لزوم توجه ویژه به محلات هدف بازآفرینی شهری در سال 98

انهدام باند سارقان مغازه و کشف 20 فقره سرقت در قم

فراخوان مشمولان اعزامی اردیبهشت 98

پیش بینی رگبار و رعد و برق در روزهای آینده/ توصیه های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

پرداخت تسهیلات به 10 هزار واحد روستایی در قم

یاد حضرت مهدی(عج)، مقدمه فرهنگ انتظار است

کمک 250میلیونی فعالان گردشگری قم به سیل زدگان

تجلیل از« بی‌آزار تهرانی» جهت خدمت به سیل زدگان

پیش‌بینی دمای صفر درجه و یخبندان برای برخی مناطق استان

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان قم

فعالیت 120 دانشجو در موکب دانشگاه علوم پزشکی در ایام نیمه شعبان

پیاده محور شدن بلوار پیامبر اعظم(ص) در نیمه شعبان

وزش باد شدید در استان قم طی روزهای آینده

اعتراف سارقان 200 میلیاردی به 35 فقره سرقت منزل در قم

نرخ بیکاری در قم یک دهم درصد کاهش یافت

واژگونی یک تانکر حمل اسید در آزادراه کاشان-قم

چگونه جوانان را با عرق ملی تربیت کنیم؟

آماده سازی اسکان اضطراری در صورت بارندگی در ایام نیمه شعبان