آخرين مطالب

قطع درختان پشت دیوار/شهرداری: درختان کهنسال نبودند اجتماعي

قطع درختان پشت دیوار/شهرداری: درختان کهنسال نبودند

  بزرگنمايي:

عصر قم - در پی تماس شهروندان با دفتر خبرگزاری مبنی بر قطع درختان پشت دیوار ریل خیابان جوادالائمه و حضور خبرنگار در محل، علت موضوع را از مدیرعامل سازمان توسعه و عمران شهرداری قم، پیگیر شدیم که ویعنوان کرد: هیچ کدام از این درختان قطع شده در آن منطقه کهنسال نبوده‌اند، و قطع درختان برای ایجاد یکی از رمپ های پل جمهوری بوده است اما ... .
در تماس تلفنی یکی از شهروندان قمی با ایسنا منطقه قم، مبنی بر قطع بیش از ده درخت کهنسال توسط شهرداری قم در خیابان جوادالائمه انتهای کوچه 42 جنب ریل راه آهن و نابودی طراوت و سرسبزی برای اهالی این محل چرایی علت انجام این کار با وجود توانایی در جابجایی درختان توسط شهرداری، این موضوع مورد بررسی میدانی قرار گرفت.
عکاس و خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه قم در بازدید میدانی از محل قطع درختان، تصاویری را از این محل و همچنین جمع آوری شاخ و برگ باقیمانده توسط مامورین شهرداری قم ثبت کرده است، این در حالی است که در یکصد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر قم و در جریان مطرح شدن مصوبه افزایش جریمه قطع درختان در قم، این مصوبه با موافقت و دفاع شهرداری قم و ناکافی بودن مبلغ دو میلیون تومان بابت جریمه هر درخت، به دو برابر جریمه افزایش یافت.

مدیرعامل سازمان توسعه و عمران شهرداری قم، در گفت و گو با خبرنگارایسنا منطقه قم در خصوص علت قطع درختان در این منطقه عنوان کرد: جهت ایجاد یکی از رمپ‌های پل جمهوری(9 دی)، که جزو طرح تفصیلی است و در کمسیون ماده 7 نیز به تصویب رسیده است، شهرداری مجبور به قطع 4 درخت اُکالیپتوس در این منطقه شد، این نوع درخت به علت عمقی بودن ریشه‌های آن با دیگر درختان تفاوت داشته و جابجایی و انتقال آن ممکن نیست.
محمد تقی نادعلی با تاکید براینکه هیچ کدام از این درختان کهنسال نبوده‌اند، تصریح کرد: تنها یک درخت کهنسال نارون در این منطقه وجود دارد که در صورت نیاز منتقل می‌شود، در غیر این صورت این درخت به همین شکل حفظ خواهد شد؛ همچنین در همین منطقه برای توسعه خیابان تعداد 4 درخت کاج بدون آن که قطع شود، توسط شهرداری منتقل شد.

وی در پایان تاکید کرد: وظیفه شهرداری کاشت و حفظ درختان است، ولی گاهی به دلیل رفاه مردم و انجام طرح‌های عمرانی مجبور به جابه‌جایی یا در موارد محدود قطع درختان هستیم.
در ادامه و پس از پاسخ شهرداری قم، صبح امروز جمعه 27 مهرماه با تماس مجدد یکی از شهروندان ساکن در این منطقه اعلام شد که شهرداری به کمک بیل مکانیکی در حال درآوردن ریشه‌های این درختان است که عکاس و خبرنگار خبرگزاری ایسنا به منظور تکمیل گزارش و گفتگو با چند تن از اهالی به منطقه مذکور رفت.
در گفتگو با مرتضی شیخی یک از اهالی محل که به همراه مادر خود و با ناراحتی زیاد در حال مشاهده از ریشه درآوردن تنه این درختان بود گفت: آقای علی رستمی در سال 1382 ایده کاشت درخت در این منطقه خاکی را مطرح کرد که به کمک چند تن از اهالی بیش از 10 اصله نهال در این قسمت کاشته شد و حتی در سال 1386 که درختان زیادی خشک شد با رسیدگی به این درختان سبزی و سرزندگی را به این درختان برگرداندیم.

شیخی ادامه داد: بارها از شهرداری تقاضای رسیدگی و آبیاری این درختان داده شد ولی هیچ گاه اقدامی از سوی شهرداری انجام نپذیرفت و اهالی خود با کشیدن شیلنگ آب از منزل اقدام به آبیاری درختان می‌کردند، که در نهایت به کمک یکی از اهالی که در اداره منابع طبیعی مشغول به کار بود شیر فلکه آبی برای آبیاری این درختان تعبیه شد.
شیخی در ادامه و با اشاره به طراوت و شادابی که این درختان در محل ایجاد کرده بود، گفت: حتی بارها مادرم به منظور تمیز نگاه داشتن محوطه این درختان از شهرداری درخواست مساعدت کرد که متاسفانه توجهی به آن نشد.
وی در پاسخ به مسئولین شهرداری که مدعی وجود تنها 4 درخت اکالیپتوس در این محل بودند اقدام به شمارش تنه درختان قطع شده کرد و گفت: تعداد سه درخت زیتون 8 و 15 ساله که با دستان خود کاشتم، دو درخت انار، یک نارون و تعداد 16 درخت اکالیپتوس که همگی در سال 1382 تا 1383 به کمک اهالی محل کاشته شد و حدود 15 سال سن هر یک از این درختان بوده است.

یکی از اهالی مسن این محل نیز گفت: در خصوص قطع این درختان شکایتی نمیتوان داشت و به هر حال شهرداری برای ایجاد راه این درختان را قطع کرده است.
علی یکی از اهالی محل که قطع این درختان را به خبرنگار ایسنا اطلاع داده بود گفت: قطع این درختان دو روز قبل و زمانی که در محل کار بودیم صورت گرفته و پس از اطلاع رسانی و پیگیری خبرنگاران همینک در حال درآوردن ریشه این درختان و خاک ریزی کل این منطقه هستند.
وی ادامه داد: چگونه است که شهرداری برای قطع درختان در منزل شخصی افراد نیز جریمه‌های سنگین قرار می‌دهد ولی خود اقدام به قطع تعداد زیادی درخت می‌کند. در حالی که امکان جابجایی درختان برای شهرداری قم وجود دارد.

لازم به ذکر است آیت الله اراکی در جلسه سی و دوم از سلسله دروس خارج فقه «نظام عمران و شهرسازی اسلامی» بر کراهت قطع درختان تاکید می کند و ادامه می‌دهد: "در روایات بر حرمتِ قطع درخت با ثمر و کراهتِ قطع درخت سایه‌دارِ بی‌ثمر اشاره شده است مگر اینکه جایگزین داشته باشند. درختی که ثمر داشته باشد، حرمت قطع دارد، مگر اینکه جایگزینش کنند با بهتر از آن یا نظیر آن. همچنین درختی که ثمر ندارد بلکه سایه و فضای سبز آن درخت منظور است؛ قطع چنین درختی هم به شدت کراهت دارد. مخصوصاً در آنجایی که انبوهِ درخت نباشد. آنجایی که انبوه درخت داریم؛ قطع درخت بی‌ثمر ظاهراً اشکال و کراهتی ندارد، به شرطی که به سایر درختان صدمه‌ای وارد نشود و صدمه‌ای به فضای سبز محیط وارد نکند".

لازم به ذکر است شهروندان می‌توانند سوژه‌های مورد نظر خود را برای پیگیری و اطلاع رسانی، از طریق شماره تلفن32859854 یا ایمیل qomisna@gmail.com به خبرگزاری ایسنا قم ارائه کنند.
گزارش از احمد ظهرابی خبرنگار ایسنا منطقه قم
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید نماینده جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مناطق سیلزده

200 هکتار پارکینگ در محدوده مسجد جمکران آماده سازی شد

واژگونی یک تانکر حمل اسید در آزادراه کاشان-قم

آیا دهه جدیدی‌ها علاقه‌ای به زندگی در دهه 50 دارند؟

طبخ و توزیع 750 هزار پرس غذای گرم در ایام نیمه‌شعبان

پیاده محور شدن بلوار پیامبر اعظم(ص) در نیمه شعبان

وزش باد شدید در استان قم طی روزهای آینده

تصویب طراحی شهری محور چهارمردان در کمیسیون ماده پنج

باند سارقان 200 میلیارد ریالی در قم منهدم شد

خرید 14هزار مترمربع از باغات قم برای صیانت از فضای سبز توسط شهرداری

افزایش 25 درصدی نرخ کرایه تاکسی درون شهری قم تصویب شد

200 هکتار پارکینگ برای نیمه شعبان در قم جانمایی شد

ارسال کمک 2 میلیارد ریالی اوقاف قم برای سیل‌زدگان خوزستان

قره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دید

بلوار امام علی(ع) پردیسان به‌ زودی به بهره‌ برداری می ‌رسد

خدمت‌رسانی به مردم سیل زده پلدختر توسط قرارگاه مردمی قم

کشف بیش از 200 کیلوگرم تریاک

بارش های اخیر خطر فعالیت کانون های گرد و غبار قم را کاهش داد

نهمین محموله کمکهای مردمی قم به مناطق سیل زده ارسال شد

حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در مناطق سیلزده

دعوت شورای هماهنگی قم برای شرکت درتظاهرات حمایت از سپاه

اجتماع عظیم حوزویان در حمایت از سپاه در قم برگزار شد

150داوطلب هلال احمر قم به مناطق سیلزده لرستان اعزام می شوند

95 کیلوگرم حشیش در قم کشف شد

آستان مقدس قم برای کمک به سیل زدگان پویش مردمی برگزار می کند

هفتمین محموله کمک های مردم قم به مناطق سیل زده اعزام شد

میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی در قم هنوز مصوب نشده است

خنثی سازی توطئه های دشمن، هدف اصلی برگزاری مسابقات بین المللی قرآن

خط تولید مرکز ملی فناوری خلأ ایران در قم افتتاح شد

بارش‌های پراکنده در ارتفاعات استان

آغاز توزیع بسته‌های حمایتی آستان حضرت معصومه(س) در میان سیل‌زدگان

محور معمولان-پلدختر با همکاری راهداری و سپاه قم بازگشایی شد

اجازه آیت الله جوادی آملی برای پرداخت ثلث سهمین به سیلزدگان

پاسداری از انقلاب در واقع نماد اراده‌ی انقلابی کشور است

بارش‌های پراکنده در ارتفاعات استان

قطعا حسین(ع) چراغ راه هدایت و کشتی نجات است

یک تا 3ماه حق جلسات شورای اسلامی قم تقدیم سیل زدگان لرستان می‌شود

104 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی قم افزوده می‌شود

مردم قم 14 میلیارد و 800 میلیون ریال به سیل زدگان کمک کردند

کشف 200 کیلوگرم تریاک در قم در پوشش محموله تره بار

سپاه پاسداران مایه عزت و افتخار نظام جمهوری اسلامی است

جشن گلریزان در قم برای سیل زدگان کشور برگزار می شود

دستگاه های قم برای کمک به سیل زدگان لرستان بسیج شده اند

مدیریت قم تا عادی شدن شرایط در کنار سیل زدگان لرستان است

104 دستگاه اتوبوس به ناوگان عمومی قم افزوده می شود

سیل 116 میلیارد ریال به قم خسارت زد

پرداخت کمک هزینه 50 میلیون تومانی به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد قم

ظرفیت پارکینگ های عمومی شهر قم، 1800 واحد افزایش می یابد

کشف حدود 200 کیلوگرم تریاک در قم

اعزام اتوبوس آمبولانس اورژانس 115 قم به خوزستان