آخرين مطالب

صوفیان؛ عقاید و انحرافات فرهنگي

صوفیان؛ عقاید و انحرافات

  بزرگنمايي:

عصر قم - مدرس مرکز تخصصی امامت گفت: اهل تصوف می گویند "هیچ زشتی در دنیا وجود ندارد" و خداوند در اسم "یا مُضِلّ" خودش تجلی یافته و درنتیجه شیطان وجود پیدا کرده است؛ طبق این نظر، صوفیان معتقدند اشخاصی همچون شمر، یزید و... نیز به هیچ وجه "بد یا زشت" نیستند، چراکه جز زیبایی در عالم وجود ندارد.
حجت الاسلام و المسلمین کریم مومنی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، عنوان کرد: از قرن دوم هجری، تصوف وارد اسلام شد و با گسترش و کشورگشایی توسط برخی حکام، بسیاری از مسلمانان از این مسئله تاثیر پذیرفتند و رفته رفته عقاید تصوف را با بعضی از اصول اسلامی گره زدند.
این متخصص امامت و معارف اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه صوفیان قائل به "وحدت موجود" هستند، افزود: ریشه ی تمام اعتقادات این گروه، همین یک کلمه است، به این معنا که اهل تصوف معتقدند که هر آنچه در این دنیا وجود دارد "خدا" است و غیر او در زمین نیست. اما اسلام با ادله ی مختلف، این نظر را کاملا رد می کند؛ چراکه طبق مبانی اسلامی، خالق هیچ سنخیتی با مخلوق ندارد و غیر خدا در زمین وجود دارد، در حالی که صوفیان معتقدند که خداوند هر لحظه در یک شیء تجلی پیدا می کند و کل عالم خودِ خداست.
مومنی خاطرنشان کرد: "وحدت موجود" به این معنا که همه چیز در دنیا خداست و غیر او وجود ندارد، اغلب از عقاید صوفیان و برخی عرفا است و دراین میان، فلاسفه به "وحدت وجود" معتقدند که این عقیده نیز کاملا غلط است.
وی با تاکید براینکه طبق نظر مراجع وعلما، هیچ کدام از این عقاید صحیح نبوده بلکه انحرافی است، بیان کرد: از ابتدای اسلام، پیامبر و تمامی امامان به این عقاید موضع گرفته‌اند و هم اکنون نیز، هیچ کدام از مراجع این عقاید انحرافی را تایید نمی کنند که همین مسئله باعث شده است تا برخی از متعصبان فرق مختلف، علما را مهجور کنند.
این کارشناس مذهبی گفت: به عقیده اهل تصوف، هنگامی که یک صوفی پس از چله‌نشینی و گذراندن برخی ریاضت‌ها به مقام "فناء فی الله" می‌رسد، همه تکالیف شرعی از او ساقط می‌شود؛ چراکه به عقیده این گروه، صوفی در این مرحله پس از "لقاء الله" به "فناء فی الله" رسیده و در این مرحله به عقیده ای رسیده است که وجود او وجود خدا است، بنابراین یک انسانی که فانی در خدا شده است، شریعت برای او معنی ندارد.
مومنی در رابطه با "اسقاط تکلیف" صوفیان، تصریح کرد: صوفیان می‌گویند احکامی همچون نمازو روزه برای کسی که در تصوف به مقام "قرب الهی" رسیده است معنایی ندارد؛ این گروه با توجیهاتی بی منطق، برای محرم و نامحرم هم حرمتی قائل نیستند.
مومنی گفت: تمامی این عقاید انحرافی به همان مسئله ی "وحدت موجود" برمی گردد؛ زمانی که صوفیان همه چیز را جز خدا نمی دانند و قائل به وجود "مخلوق" در دنیا نیستند، چنین انحرافات اخلاقی در مسلک آنان پدید می آید که تمامی این مسائل با اسلام ضدیت کامل دارد. 
مدرس مرکز تخصصی امامت تاکید کرد: بین "لقاء الله" در اسلام و آنچه که صوفیان معتقدند، تفاوت آشکار وجود دارد؛ به این معنا که در اسلام منظور از رسیدن به قرب الهی، دستیبابی و قُرب به رحمت خداوندی است و در اسلام، کسانی با عمل به واجبات و ترک محرمات به مقامی می رسند که نسبت به دیگر افراد به رحمت الهی نزدیک تر هستند.
وی تصریح کرد: در تصوف، صوفی به جایی می رسد که خود را "خدا" می داند و قائل به وجود غیر خدا در زمین نیست؛ این عقیده تا جایی پیش می رود که در کتب این دسته می بینیم که اشیایی همچون سنگ را هم چون تجلی از ذات خدا می دانند می پرستند واین امر همان بازگشت به شرک و بت پرستی قبل از اسلام است.
مومنی با تاکید براینکه صوفیان، شیطان را مظهر وجود خداوند می دانند، خاطر نشان کرد: اهل تصوف می گویند "هیچ زشتی در دنیا وجود ندارد" و خداوند در اسم "یا مُضِلّ" خودش تجلی یافته و درنتیجه شیطان وجود پیدا کرده است؛ طبق این نظر، صوفیان معتقدند اشخاصی همچون شمر، یزید و... نیز به هیچ وجه "بد یا زشت" نیستند، چراکه جز زیبایی در عالم وجود ندارد.
وی گفت: از نظر اهل تصوف دو توحید عوام و خواص وجود دارد و هنگامی که یک صوفی به درجه ی قرب الهی رسید و از خواص به شمار آمد، به جایی می رسد که برای او شیطان نیز مظهر وجود و تجلی خداوند می شود.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه برخی از اعضای این فرقه، معتقدند که روز عاشورا باید جشن گرفته شود، بیان کرد: طبق نظر این عده، شمر و یزید انسان های بدی نبودند، چون بدی در زمین وجود ندارد و ازآنجا که روز عاشورا موجب به کمال رسیدن انسان‌ها شد، پس به جای عزاداری باید روز عاشورا جشن گرفته شود.
مومنی تصریح کرد: همانطور که گفته شد نه عقیده "وحدت موجود" صوفیان و "وحدت وجود" فلاسفه، هیچ کدام صحیح نیست بلکه کاملا از عقاید انحرافی است؛ وحدت وجودی که فلاسفه به آن معتقدند به این معناست که هر آنچه در عالم می بینیم "ماهیات" است و ماهیات هم حقیقت ندارد پس در نتیجه جز یک وجود و حقیقت که همان خداست چیزی در دنیا نیست.
وی افزود: طبق نظر برخی فلاسفه، این "وجود" که تنها چیزی است در عالم است، یک حقیقت نوری بسیط است که تنها با مکاشفه، قابل درک است که تنها انسان هایی که به مقام عالی رسیده اند می توانند به این حقیقت که همان "خدا" است دست پیدا کنند.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه نتیجه چنین عقایدی، رسیدن به انحرافاتی همچون کنار گذاشتن شریعت است، گفت: عرفان و فرقه ای که به این نتیجه برسد که انسان وقتی در خدا فانی شد، نماز و روزه براو واجب نیست و هر فساد اخلاقی را به بهانه اینکه تجلی از زیبایی خداست توجیه کند، واضح است که از اصل و اساس غلط است.
وی با اشاره به وجود "عرفان مشروع" در اسلام گفت: عرفانی با چله نشینی، ریاضت، عزلت و کناره گیری از مردم در اسلام هرگز نیست؛ هیچ کدام از پیامبران و امامان(ع) نیز چنین چیزی را قبول نداشته اند بلکه در برابر آن، موضع محکم گرفته اند؛ عمل به واجبات اسلامی، ترک محرمات و تلاش برای رسیدن به رحمت الهی، همان عرفان مشروعی است که در اسلام از آن یاد می شود و چیزی اضافه براین، که با عقاید و اصول اسلامی ناسازگار باشد در دین اسلام وجود نداشته و ندارد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت خودرو امروز 1397/07/28

شروع طرح پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو

استعفا چرا؟ این وزیر باید محاکمه شود!

قیمت سکه امروز 28 مهرماه

اهدای پرچم متبرک حرم حضرت معصومه(س) به عتبه علوی

آغاز بکار موکب آستان حضرت معصومه(س) در عمود 1080

پیش‌فروش 6 محصول سایپا از 28مهر

رای مثبت FATF برای ایران

تغییر مسیر سکه و دلار

بنزین کی دونرخی می شود؟ +قیمت احتمالی

30 موکب در عراق ویژه بانوان برپا می شود

راهپیمایی اربعین همایشی بی نظیر در دنیاست

رابطه‌ای که بلاتکلیف است!

مراسم سالگرد ارتحال آیت الله مرعشی نجفی در قم برگزار شد

حساب یارانه‌بگیران ساعت 24 امشب شارژ می‌شود

جهانگیری: همه فکر می‌کردند قرار است اتفاق تلخی بیافتد منبع

برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

دشمن در صدد جایگزینی هویت‌های جعلی به جای هویت اصیل اسلامی است

زنان سفیران فرهنگی در حرکت عظیم اربعین هستند

امامان جماعت در پاسخگویی به شبهات منسجم عمل کنند

با ابزار هنر و رسانه شکوه و عظمت اربعین را به جهان معرفی کنیم

اربعین،ترسیم ائتلاف شیعیان و ارادتمندان اهل بیت(ع) در مسیر ارزش‌هاست

اربعین بهانه‌ای با شکوه در ترسیم وحدت است/هجمه‌های رسانه‌ای نمی‌تواند مانع حرکت با شکوه اربعین شود

آموزش و پرورش برای انقلاب اسلامی کادرسازی کند

پیاده روی اربعین بهترین فرصت برای تبلیغ دین است

تبیین حقیقت اسلام انقلابی وظیفه مبلغان اربعین است

نسل جدید در پرتو معارف اهل بیت(ع) تربیت شود

احیای تمدن اسلامی در صدر فعالیت های آموزش و پرورش باشد

آموزش و پرورش، نسلی متعهد و کارآمد بار بیاورد

در اربعین باید به یک افق تمدنی بنگریم

با تبیین انقلاب اسلامی و اسلام عاشورایی به تحکیم گام‌های انقلاب بپردازیم

فلسفه وجودی سازمان تبلیغات اسلامی، تبیین اسلام انقلابی است

ماهیت انقلاب اسلامی باید به درستی تبیین شود

آموزش و پرورش عهده دار مسئولیت سنگینی در تربیت نسل آینده است

اربعین حقانیت شیعه را به نمایش می گذارد

وحدت صفوف اربعین شیعه را زنده نگه داشته است

نامه نگاری یواشکی بانک مرکزی با برخی بانکها

پیش بینی کاهش قیمت مسکن از 13 آبان

توسعه ورزش همگانی نیازمند مشارکت نهادها و ارگان‌هاست

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 25 مهر ماه+جدول کامل

موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

دشمن روابط مسالمت آمیز ایران و عراق را مورد هجمه قرار داده است

آیت الله سعیدی: مسجد کانون مودت و الفت اسلامی باشد

امام‌جمعه قم: مسجد کانون مودت و الفت اسلامی باشد

رونمایی از «سرآغاز»/آری با اربعین جهان می‌توان گرفت

همایش هم اندیشی زیارت اربعین در قم برگزار می شود/اعزام 200 مبلغ خواهر به زیارت اربعین

احکام 225 نفر از هیئت‌امنای مساجد قم صادر شد

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو+زمان و شرایط ثبت نام

200 بانوی مبلغ به کربلای معلا اعزام می شوند

قم در سالروز شهادت امام حسن(ع) به سوگ نشست