آخرين مطالب

هشدار برای "وضعیت حجاب در ده سال آینده" و "گسترش خشونت علیه طلاب" فرهنگي

هشدار برای "وضعیت حجاب در ده سال آینده" و "گسترش خشونت علیه طلاب"

  بزرگنمايي:

عصر قم - مدیر عامل موسسه "صراط میبن" گفت: ترسیم وضعیت حجاب جامعه در ده سال آینده و گسترش خشونت علیه طلاب از هشدارهای ارسال شده به نهادهای مختلف توسط موسسه صراط مبین است.
محمدتقی دشتی امروز در نشست خبری موسسه مطالعاتی صراط مبین عنوان کرد: اغلب، تصور ما این است که اسلام در شئونات مختلف زندگی و جامعه حاکم شده است در حالی که این تصور، صحیح نیست؛ اگر تنها 50 درصد از دین اسلام توسط افراد به درستی درک شده و بر زندگی حاکم می شد، مسلمانان سرور تمامی جهانیان بودند.
وی با بیان اینکه مولفه‌های بنیادین فرهنگی و دینی در جامعه دچار مخاطره و آسیب جدی است، گفت: همین امر، انگیزه جهت ایجاد "موسسه ی فرهنگی مطالعاتی صراط مبین" شد؛ این موسسه با همکاری اساتید حوزه و دانشگاه در سال 92 تاسیس و راه اندازی شد.
مدیر عامل موسسه "صراط میبن" تصریح کرد: بررسی و آسیب شناسی دین، فرهنگ دینی و نهادهای دینی، از جمله رسالت‌های این موسسه است که این ها در واقع همان چیزهایی هستند که زیر بنای نرم افزاری نظام جمهوری اسلامی است.
دشتی بیان کرد: در ابتدای ایجاد این موسسه، موضوع "حکومت اسلامی و ولایت فقیه" هسته اصلی فعالیت موسسه "صراط مبین" بود که انتشار کتاب ها، بروشور و مجلات مختلف از جمله فعالیت های صورت گرفته در این زمینه است.
وی خاطرنشان کرد: در سال 93 رسالت این موسسه توسعه پیدا کرد و موضوعاتی همچون ولایت فقیه، حکومت اسلامی، مردم سالاری دینی و حوزه و روحانیت هم به این مسائل افزوده شد؛ در حال حاضر رویکرد موسسه "صراط مبین" مسئله محوری و حل مسائل دینی-فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است.
مدیر عامل موسسه "صراط میبن" گفت: این موسسه با سایر موسسه‌های مشابه در کشور وجوه تمایز زیادی دارد که هرکدام در جای خود دارای اهمیت است؛ از این وجوه تفاوت به تخصصی بودن این موسسه در مسئله آسیب شناسی و مسئله شناسی دینی، نگاه نظام وارگی به مسائل و نیروی انسانی تحصیلی کرده حوزوی و دانشگاهی می توان اشاره کرد.
دشتی با اشاره به اینکه موسسه "صراط مبین" به ترویج نگاه اجتماعی در آموزه‌های اسلامی ورود پیدا کرده است، تاکید کرد: در رساله‌های عملیه، احکام مکلفین به صورت فردی بیان شده است در حالی که در روایات خطاب به مردم، خطابی جمعی است به این معنا که جامعه مورد خطاب قرار گرفته است نه فردیت؛ بنابراین احکام بسیار زیاد اجتماعی در اسلام وجود دارد که تا به حال مغفول مانده است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر، در موسسه صراط مبین پروژه‌های مختلفی از جمله "پروژه حقوق عمومی در قرآن" در حال انجام است؛ در این پروژه، نگاه تفصیلی به قرآن کریم، براساس آموزه های حقوق عمومی در حال بررسی است.
دشتی بیان کرد: تعامل موسسه صراط مبین با نهاد های مختلف نظام جمهوری اسلامی مطلوب است؛ این موسسه تا کنون پروژه‌های مختلفی را با نهادهایی همچون کمیته عالی انقلاب فرهنگی، دفتر مقام معظم رهبری، کمیته عالی شورای عالی امنیت عمومی، استانداری و شورای امنیت کشور به صورت مشارکتی انجام داده است.
مدیر عامل موسسه "صراط میبن" از کلان پروژه‌های این موسسه خبر داد و گفت: پروژه وضعیت دین و مذهب در کشوربه صورت سالانه، نظام واره جامع مسائل دینی-فرهنگی و نظام‌واره مردم سالاری دینی، از جمله کلان پروژه‌های انجام شده است؛ پروژه نظام واره مسائل حوزه و روحانیت نیز توسط این موسسه در حال بررسی وانجام قرار گرفته است.
وی با تاکید براینکه " تدوین سند راهبردی" بالاترین محصول موسسه ی صراط مبین است، گفت: محولات این موسسه بر اساس سطح مخاطب منتشر می شود؛ کتاب، نشریات و گزارش راهبردی از دیگر خروجی های موسسه ی صراط مبین است.
دشتی در رابطه با "پروژه نظام هشدار دهی" در این موسسه بیان کرد: زمانی که احساس شود در حوزه فرهنگی امکان رخ دادن حادثه ای در سطح جامعه وجود دارد، در قالب یک گزارش مختصر، هشداری برای نهادهای مربوطه ارسال می شود؛ ترسیم وضعیت حجاب جامعه در ده سال آینده و گسترش خشونت علیه طلاب از هشدارهای ارسال شده به نهادهای مختلف توسط این موسسه است.
مدیر عامل موسسه "صراط میبن" با اشاره به وجود مشکلات و موانع در این موسسه، گفت: مسائل مالی امروزه گریبان‌گیر همه دستگاه‌ها و موسسات است اما گلایه اصلی موسسه "صراط مبین" در خصوص عدم اجرای پروژه ارسالی توسط این موسسه است؛ عدم ارائه اطلاعات از سوی نهادهای مختلف نیز برای تدوین پروژه های موسسه "صراط مبین" ایجاد مشکل می کند.
دشتی یادآور شد: 10 پژوهشگر به صورت دائمی در این موسسه مستقر هستند و حدود 50 استاد نیز به صورت همکاران دورکار با موسسه "صراط مبین" همکاری می کنند؛ تاکنون 105 جلد کتاب در این موسسه منتشر شده است.
در پایان این نشست، از کتاب " مردم سالاری دینی" که توسط پژوهشگران موسسه "صراط مبین" تدوین شده بود، رونمایی شد؛ به گفته ی مدیرعامل این موسسه، به دلیل حساسیت موضوع این کتاب، در تیراژ محدودی چاپ و منتشر شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت تنها 20 کیوسک مطبوعات در شان قم نیست

جلوه پرشور مشارکت های مردمی در آیین نیمه شعبان قم

قم محفل حضور پرشور عاشقان ظهور است

آیت الله سبحانی: انتظار فرج امید آفرین است

آیین پیاده روی «کاروان قدمی برای ظهور» در قم برگزار شد

ظرفیت های مساجد به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است

آیت الله علوی گرگانی:فرهنگ حضور در مساجد تبیین شود

ظهور منجی مساله‌ای جهانی است

فعالیت 24هزار کانون مساجد در کشور

اعیاد مذهبی و شادی برای اهل بیت(ع)، به جامعه امید، نشاط و حرکت می‌دهد

از مساجد غفلت شده است/لزوم فعالیت کانون های مساجد در فضای مجازی

نامهربانی‌ها «خانم هزارپا» را از قم گریزان کرد

افزایش دوبرابری ظرفیت سینماهای قم

ارتباط جامعه با قرآن باید تقویت شود

32694 تَن در مسابقات مدهامتان شرکت کردند

مساجد نقش تبلیغی برای جمع آوری کمک به سیل زدگان دارند

شور عاشقی مسلمانان غیرایرانی در آیین نیمه شعبان مسجد جمکران

احیای عرفانی نیمه شعبان در مسجد جمکران برگزار شد

عاشقان امام عصر(عج) مسجد جمکران را گلباران کردند

جهان در انتظار فریادرس مظلومان

ای منتظران، امام زمان(عج) منتظر شما است

قم غرق در شادی و سرور میلاد منجی عالم(عج)

1414 اثر به دبیرخانه جشنواره نماز و نیایش قم ارسال شد

64 مقاله در همایش دکترین مهدویت در قم ارائه می شود

1500 اثر به دبیرخانه کنگره سراسری شعر آیینی در قم رسید

تشکل های مردم نهاد بازوی حمایتی برنامه های دولت باشند

زنده نگه داشتن یاد شهدا به احیای روحیه ایثار منجر می شود

کتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی شد

تببین نظریه ولایت از جمله مقدمات ظهور است

همایش بین المللی دکترین مهدویت در قم آغاز شد

کتاب اعداد و نفوس اهالی دارالایمان قم رونمایی شد

شناخت و تبیین ویژگی صالحان وظیفه مراکز پژوهشی است

آیین غبارروبی مسجد جمکران توسط اصحاب رسانه برگزار شد

آیین اختتامیه کنگره سراسری شعر مهدوی در قم برگزار شد

50هزار تن در برگزاری جشن نیمه شعبان در قم مشارکت دارند

فرهنگ انتظار تحول آفرین و حرکت بخش است

قم آماده پذیرایی از زائران نیمه شعبان

600 هزار بلیت سینما سال 97 در قم فروخته شد

پیشنهاد استاندار قم در خصوص ثبت معنوی جشن های نیمه شعبان

اجتماع گسترده عاشقان مهدوی در مسجد مقدس جمکران

ساده زیستی اصل مهم در زندگی روحانیت است

نماز باشکوه مهدی یاوران در مسجد جمکران اقامه شد

قم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور است

جلوه هایی از آیین جشن نیمه شعبان در مسجد جمکران

امام زمان(عج) تکیه گاه مستضعفان و موحدان عالم است

تجلیل از آیت الله شیخ عیسی قاسم بعنوان مهدی یاور سال در قم

صحیفه سجادیه؛ مافوق کلام بشر

به مفاهیم قرآن کریم اهتمام ویژه داشته‌باشیم

اقدام آمریکا علیه سپاه، یک بی عقلی محض بود

اقدام آمریکا علیه سپاه، خوش رقصی برای لابی صهیونیست است