آخرين مطالب

رئیس هیات بدنسازی:

مکمل های غیرمجاز، تهدید ورزش حرفه ای قم است ورزشي

مکمل های غیرمجاز، تهدید ورزش حرفه ای قم است

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام قم با اشاره به فعالیت 20 هزار ورزشکار درباشگاه های بدنسازی این استان گفت: گسترش استفاده از مکمل های غذایی در باشگاه های بدنسازی موجب افزایش احتمال درگیر شدن بسیاری از ورزشکاران حرفه ای قم با این معضل شده است.
سعید آمده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه بیشتر ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی، فعالیت های بدنسازی خود را درباشگاه های بدنسازی انجام می دهند، افزود: گسترش استفاده ازمکمل های غذایی در باشگاه ها، موجب درگیر شدن بسیاری از هیات های ورزشی با این معضل شده است به همین دلیل معضل مکمل های غذایی بخش مهمی از ورزشکاران حرفه ای استان را تهدید می کند و احتمال گریبان گیر شدن آنها با این چالش وجود دارد.
وی، با بیان اینکه اثرات برخی هرمون های موجود در مکمل های غذایی تا یک سال در بدن ورزشکاران باقی می ماند اظهار داشت: استفاده از مکمل های غذایی به طور مطلق نکوهیده نیست بلکه زیر نظر مشاور تغذیه و با هماهنگی مربیان موجب بهبود عملکرد ورزشکاران نیز می شود.
رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام قم، کیفیت پایین و دارا بودن هرمون های پودر شده را مهمترین آسیب های بیشتر مکمل های غذایی موجود در بازار غیررسمی دانست و گفت: بیشترین آسیب به ورزشکاران از طریق استفاده از مکمل های غذایی دارای هرمون وارد می شود که به دلیل اینکه ورزشکار از وجود هرمون غذایی در مکمل غذایی خود آگاه نیست، دوره پاکسازی این هرمون ها را انجام نمی دهد و این باعث آسیب به کلیه، کبد و برخی غدد چربی در بدن آنها می شود.
** نبود مرکز جامع مشاوره غذایی موجب رونق مکمل های غیرمجاز شده است
آمده، با تاکید بر ضرورت ساماندهی باشگاه های بدنسازی در این استان ادامه داد: ساماندهی باشگاه ها مقدمه برنامه ریزی برای مقابله با معضل ترویج و تجویز مکمل های غذایی مجاز و غیرمجاز در این باشگاه های ورزشی که متاسفانه بخش زیادی از تخلفات در باشگاه های بدنسازی را به خود اختصاص داده است.
وی، با بیان اینکه استفاده از مکمل های غذایی غیرمجاز دارای هرمون به برخی از ورزشکاران استان آسیب وارد کرده است گفت: مربیانی که پس از گذراندن دوره های آموزشی، مجوز فعالیت در باشگاه های استان را می گیرند تنها مربی علم تمرین هستند و باید نسبت به نوع فعالیت و تمرین ورزشکاران را راهنمایی کنند ولی متاسفانه شاهد هستیم که برخ مربیان به تجویز کننده برنامه غذایی، مکمل های غذایی و دارو در باشگاه ها تبدیل شده اند.
رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام قم، تاکید کرد: استفاده از داروهای و مکمل های مجاز نیز باید با تجویز مشاور تغذیه صورت گیرد و هرگونه تجویز استفاده از مکمل غذایی برای ورزشکاران توسط مربیان نه تنها تخلف است، بلکه احتمال آسیب به ورزشکاران را نیز دارد.
آمده، نبود مرکز جامع در مورد مشاوره غذایی به ورزشکاران را دلیل ترویج استفاده از مکمل های غیرمجاز در بین ورزشکاران دانست و افزود: این خلاء باعث شده تا ورزشکاران برای برطرف کردن نیازهای خود به سراغ مکمل های غیرمجاز و مشورت های غیرکارشناسی مربیان روی آوردند و این در حالی است که ایجاد یک مرکز جامع و علمی که بر اساس نیاز ورزشکاران مکمل های غذایی استاندارد و مجاز را بین ورزشکاران توزیع کند ضروری به نظر می رسد.
وی ادامه داد: تا زمانی که این خلاء در فضای ورزشی وجود دارد برخورد با باشگاه های متخلف هیچ سودی ندارد بلکه باید راه های قانونی برای رفع این مشکل در استان ایجاد و پس از آن زمینه برای برخورد با متخلفان فراهم شود.
** ابزاری برای برخورد با باشگاه های غیرمجاز نداریم
رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام قم با اشاره به فعالیت حدود 30 باشگاه غیرمجاز دراین استان گفت: هیات بدنسازی خواستار برخورد با باشگاه های فاقد مجوز است ولی هیچ ابزاری برای برخورد در اختیار ندارد و مسئولان ذیربط نیز نسبت به برخورد با این باشگاه ها مماشات می کنند.
وی کل تعداد باشگاه های بدنسازی فعال در استان قم را حدود 140 باشگاه برآورد کرد و افزود: ساماندهی باشگاه های غیرمجاز خواست و هدف هیات بدنسازی و پرورش اندام است ولی نه تنها ابزاری برای برخورد با باشگاه های بدون مجوز در اختیار این هیات نیست بلکه در هیات بازرسی حراست اداره کل ورزش و جوانان که بر فعالیت باشگاه ها نظارت می شود نیز هیچ نماینده ای از این هیات وجود ندارد.
وی سهم هیات بدنسازی و پرورش اندام در برخورد با تخلفات را محدود به گزارش تخلفات به دستگاه های ذی ربط دانست و ادامه داد: در سال های گذشته با وجود اینکه در برخی باشگاه ها تخلفات آشکاری صورت گرفته و به مراجع ذیصلاح نیز گزارش داده شده است ولی با مماشات و اغماض بسیار با این باشگاه ها برخورد شده است به همین دلیل هیات ورزشی بدنسازی قم تا ابزار لازم را برای برخورد با این باشگاه ها در اختیار نداشته باشد به این پرونده ها ورود نمی کند.
رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام قم، بازرسی و نظارت از باشگاه های بدنسازی را نیازمند تخصص و اشراف به موضوعات مبتلا به باشگاه ها دانست و گفت: بازرسی اداره کل ورزش و جوانان قم به طور مستمر بر فعالیت باشگاه ها نظارت می کند ولی به دلیل همراهی نکردن نماینده ای از هیات بدنسازی در این نظارت ها، این بازرسی ها از کیفیت پایینی برخوردار هستند و بیشتر جنبه محیطی و کمی دارند.
20 هزار ورزشکار به صورت مستمر در باشگاه های بدنسازی قم فعالیت می کنند.
7404/ 6133/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ورزشکاران قمی 2 مدال طلای پارا آسیایی جاکارتا را کسب کردند

تیم جوانان صبای قم در خانه مغلوب فولاد شد

مسابقات شطرنج نوجوانان با معرفی نفرات برتر در قم پایان یافت

مشارکت نهادهای عمومی نقش مهمی در توسعه ورزش روستایی دارد

تیم جوانان صبای قم به دیدار فولاد خوزستان می‌رود

تیم بیس بال قم در رده سوم جدول رده‌بندی قرار گرفت

نگاهی به نتایج بانوان تیراندازان قم در مسابقات قهرمانی کشور

دومیدانی کار قمی به فینالB المپیک نوجوانان راه یافت

مسابقات چند جانبه قهرمانی پرس سینه در قم آغاز شد

سالانه 500 صعود توسط کوهنوردان قم انجام می شود

حضور یک دومیدانی کار قمی در المپیک 2020قطعی است

انتخابات هیات اسکواش قم در مهلت قانونی برگزار می شود

تیم امید صبای قم به نخستین برد خود دست یافت

بسکتبال خیابانی درقم توسعه پیدا می کند

تیم آپکو پارس قهرمان لیگ فوتسال جوانان استان قم شد

مسابقات قهرمانی شطرنج نوجوان کشور درقم آغاز شد

اعتبارهای ورزشی کهک قم 15 درصد افزایش یافت

جایگاه تکواندوی قم در کشور 18 پله ارتقا یافت

نفرات برتر دوچرخه سواری «بی ام ایکس» قم مشخص شدند

5 قله مرتفع دنیا توسط کوهنوردان قم فتح شد

تیم فوتسال سوهان محمد سیما همچنان امتیاز از دست می‌دهد

تیم فوتسال الماس شهر قم برابر شهرداری رشت متوقف شد

سوهان محمد سیما مقابل مقاومت به تساوی دست یافت

شاخص ترین داوران بسکتبال کشور از قم هستند

68 سالن ورزشی در قم فعال است

بسکتبال موفق ترین ورزش توپی قم است

بسکتبال موفق ترین ورزش توپی قم است

اعزام 7 پینگ پنگ باز قمی به تور نوجوانان و جوانان کشور

بخش خصوصی از تیم فوتسال محمد سیمای قم حمایت نکرد

حضور دو کاراته کای آوای رزم قم در اردوی تیم ملی کاراته

صبای قم به صورت قطعی از لیگ دسته دوم حذف شد

6 استعداد برتر تیراندازی بانوان در قم شناسایی شد

تیم «اسطوره» قهرمان لیگ ووشوی بانوان قم شد

تیم فوتبال صبای قم میزبان مس کرمان شد

برترین‌های مسابقات رنکینگ بدمینتون قم مشخص شدند

تیم «سوهان محمد سیما» به رده هفتم لیگ برتر فوتسال سقوط کرد

قم قطب رشته ورزشی فیزیک کشور می شود

تعداد بسکتبالیست های قم باید 3 برابر شود

اینستاگرام یتیم شد

کسب یک امتیاز در گرگان توسط تیم صبای قم با 10 بازیکن ارزشمند بود

بی توجهی به قهرمان پروری موجب افول وشووی قم شد

هاکی بانوان درقم توسعه می یابد

تیم تیراندازی بانوان قم برای حضور در لیگ برتر تقویت شد

مهدی زاده، مدال برنز مسابقات کاراته وان را کسب کرد

صبای قم در بلاتکلیفی مطلق

تعداد مربیان بدنسازی قم 10 برابر افزایش یافت

هفته اول لیگ وشوو بانوان قم برگزار شد

کسب 4 مدال توسط دختران رزمی کار قم در شیراز

قم در مسابقات قهرمانی بسکتبال جوانان کشور چهارم شد

تجهیزات تامین نشود از لیگ های برتر هاکی انصراف می دهیم