آخرين مطالب

آشفته بازار صبا ورزشي

آشفته بازار صبا

  بزرگنمايي:

عصر قم - هفته نامه ندای شهر کریمه قم در شماره جدید خود مطلبی با عنوان «آشفته بازار صبا» را به قلم محمد چهره قانی منتشر کرد.
در این مطلب می خوانیم:
وضعیت نابسامان باشگاه صبای قم موجب شده تا تیم‌های زیر مجموعه آن درآستانه انحلال باشند.
بدهی‌های میلیاردی باشگاه صبای قم مشکل بزرگی در سالیان اخیر برای حضور این تیم در رقابت‌های کشوری به وجود آورده بود ولی حالا این مسائل به اوج خود رسیده است، طوری که تمام تیم‌های این باشگاه برای حضور در بازی‌های لیگ با معضل مواجه هستند و علاوه بر عدم منابع مالی مشخص، مدیری هم بالای سر خود ندارند.
انباشته شدن بدهی‌هایی که در دوران مدیریت‌های قبلی باشگاه صبا رقم آن تا تیرماه سال 96 به بیش از 20 میلیارد تومان رسید، کاری کرد مسئولیت اجرایی فصل قبل این تیم که در اختیار هیأت فوتبال استان قم بود و زیر نظر هیأت سه نفره مدیریت می‌شد، سر و شکل درست و مشخصی نداشته باشد.
دقیقا یک سال قبل سید مهدی صادقی، استاندار قم که رییس مجمع باشگاه صبا است، هیأت سه نفره‌ای را مشخص کرد که متشکل از حسن عابدی مدیر کل ورزش و جوانان استان، محمدرضا کشوری‌فرد و علی زاهدی، دو مدیر عامل پیشین باشگاه صبا بودند که آنها هم مدیریت اجرایی تیم بزرگسالان را به کریم بهرامی، رییس هیأت فوتبال قم سپردند و به امور آن رسیدگی می‌کردند.
در یک فصل اخیر تیم بزرگسالان صبای قم ازلیگ دسته اول به لیگ دو سقوط کرد و تیم امید صبا هم بعد از سه سال، از لیگ برتر کنار رفت و همین اتفاق برای تیم نوجوانان صبا رخ داد، اما در این بین تیم جوانان صبا موفق شد قهرمان لیگ یک شود ولی مشکلات مالی فعلا سد راه حضور این تیم در لیگ برتر شده است.
بدهی‌های باشگاه صبا موجب شده که در حال حاضر پنجره نقل و انتقالاتی تیم بزرگسالان قمی‌ها بسته باشد و شرایط را به گونه‌ای کرده که آنها برای جذب بازیکن مجبور هستند مبلغی بین 400 تا 500 میلیون تومان به حساب فدراسیون فوتبال واریز کنند و این کار را 6 ماه بعد در نقل و انتقالات نیم‌فصل هم انجام دهند.
از سوی دیگر با وجود اینکه تیم‌های مطرح ایران مثل پرسپولیس و استقلال هم بدهی مالی دارند، اما سنگ اندازی برخی مسئولان سابق باشگاه صبا نیز که گزارش‌هایی از این تیم به فدراسیون فوتبال می‌دهند، موجب شده تا تمام درب‌ها برای جذب بازیکن و حتی حضور جوانان قمی در این تیم بسته باشد که نگرانی آنها را به همراه داشته است.
شایعاتی مبنی بر پرداخت 60 میلیون تومان در اریبهشت ماه 96 از سوی یکی از ارگان‌های قم به مسئولان باشگاه صبا برای کمک به تیم‌های پایه مطرح است ولی گفته می‌شود مدیران وقت صبا این پول را به تیم‌های امید، جوانان و نوجوانان نداده‌اند که اینگونه مسائل هم یکی دیگر از معضلات عجیب تیم قمی‌ها به حساب می‌آید.(این خبر از سوی یکی از مدیران صبا به خبرنگار ما اعلام شده است.)
شکایت‌های زیادی از سوی بازیکنان سابق صبای قم از این باشگاه به کمیته انضباطی فدراسیون رسیده که مهم‌ترین آن برای نفراتی مثل علی دایی، مرتضی کاشی، فیلیپ خوزه ماچادو، ابوالفضل ابراهیمی، محمدامین آرام‌طبع و ... است و پیگیری آنها موجب شده تا اکنون پنجره نقل و انتقالاتی صبایی‌ها بسته باشد.
اما مهم‌تر از همه این مسائل، انصراف هیأت فوتبال استان قم از ادامه مدیریت صبا است که شرایط این تیم را به بحرانی‌ترین زمان ممکن رسانده و کاری کرده تا در آستانه شروع مسابقات لیگ دو وضعیت نامشخصی داشته باشد و از سوی دیگر اداره کل ورزش و جوانان هم تصمیم دقیقی در این باره نگرفته و حامیان مالی هم با بدهی‌هایی که این تیم دارد، برای مدیریت آن پیش نمی‌آیند.
به همین منظور مسئولان مربوطه در باشگاه صبا گفت‌وگوهایی با خبرنگار «ندای شهرکریمه» انجام داده‌اند که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:
بهرامی: دیگر کاری به صبا ندارم
کریم بهرامی، رئیس هیأت فوتبال استان قم در مورد اوضاع صبا و ادامه حضورش در این تیم به خبرنگار ما گفت: سال گذشته کمیته سه نفره‌ای که از سوی آقای استاندار تعیین شده بود، مسؤولیت اجرایی تیم بزرگسالان را بر عهده ما گذاشت و با وجود اینکه شرایط خوبی نداشتیم، برای کمک به جوانان قم این کار را انجام دادیم.
او در خصوص تداوم همکاری‌اش با باشگاه صبا اظهار کرد: چند وقت پیش نامه‌ای به اداره کل ورزش و جوانان استان قم زدم و عنوان کردم که دیگر مسئولیت باشگاه صبا را قبول نمی‌کنم چراکه وقت، امکانات و بودجه مشخص نداریم.
بهرامی درباره شرایط حضور تیم بزرگسالان صبا در لیگ دو کشور عنوان کرد: برای باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی فقط برای نیم‌فصل، باید 600-500 میلیون تومان به حساب فدراسیون فوتبال واریز شود که همین آش و همین کاسه در نیم‌فصل نیز خواهد بود و دوباره مشکلات وجود دارد.
رییس هیأت فوتبال استان قم تصریح کرد: هر نوع تصمیم‌گیری برای ادامه فعالیت باشگاه صبا بر عهده کمیته سه نفره و اداره کل ورزش و جوانان استان است چراکه متولی ورزش هستند.
وضعیت مبهم ادامه فعالیت صبا
روح‌الله رمضانی، معاون اداره کل ورزش و جوانان استان قم راجع به انصراف هیأت فوتبال از مسؤولیت اجرایی باشگاه صبا و ادامه فعالیت این تیم به خبرنگار ما اظهار کرد:در جریان این اتفاق نیستم و باید با تشکیل جلسه در اداره کل راجع به این موضوع بررسی شود.
او ادامه داد: فعلا هیچ تصمیم‌گیری‌ای برای ادامه فعالیت باشگاه صبا نشده است.
انگار دوست دارند صبا نابود شود
اصغر زرگر، مدیر تیم جوانان صبای قم در گفت‌وگو با «ندای شهرکریمه» راجع به شرایط این تیم ابراز کرد: 40 روز دیگر بازی‌های ما شروع می‌شود ولی مسئولان اصلا به فکر نیستند؛ جوانانی که با این همه تلاش و زحمت توانستند از لیگ یک به لیگ برتر برسند و جبران ناکامی‌های رده بزرگسالان و امید را داشته باشند و آبروداری کنند، الان وضعیت نامشخصی دارند.
او ادامه داد: استانداری، اداره کل ورزش و جوانان و هیأت فوتبال استان قم تصمیمی برای تیم لیگ برتری جوانان صبا ندارند و اقدام نکردن آنها موجب شده تا جوانان مستعد تیم بلاتکلیف باشند.
زرگر درباره زمان شروع تمرینات جوانان صبا گفت: به دلیل اینکه نمی‌دانیم چه ارگانی یا چه کسی امور تیم ما را هماهنگ و پشتیبانی می‌کند، نمی‌توانیم تمرین کنیم.
مدیر تیم جوانان صبا ادامه داد: به اداره کل ورزش و جوانان استان نامه زدیم و گفتیم تکلیف این تیم را مشخص کنند؛ در این نامه کل مخارج تیم در یک فصل که 120 میلیون تومان می‌شود را اعلام کردم و عنوان نمودم اگر 50 درصد را پشتیبانی و هماهنگ کنند، به کمک اسپانسر و خیرین می‌توانیم در لیگ برتر شرکت کنیم ولی جوابی به نامه ما داده نشده و بچه‌های تیم سردرگم هستند.
او با اشاره به اهمیت شروع تمرینات جوانان صبا گفت: ما حتی زمین تمرین هم نداریم چراکه باید اداره کل ورزش یا هیأت فوتبال استان ما را پشتیبانی کنند تا بتوانیم تمرینات را شروع کنیم ولی چون نمی‌دانیم مسئول ما چه فردی است و زیر نظر چه کسی هستیم، نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.
زرگر یادآور شد: ظاهرا هیأت سه نفره‌ای که آقای استاندار سال قبل برای رسیدگی به امور باشگاه صبا مشخص کرده بود، زمان فعالیت‌شان که یک فصل بوده به اتمام رسیده و الان هم هیچ‌کسی پیگیر تیم ما نیست.
مدیر تیم جوانان صبا تصریح کرد: بازی‌های لیگ دسته اول امیدهای کشور دهم شهریورماه و مسابقات ما در لیگ برتر از روز ششم شهریورماه آغاز می‌شود و از سوی دیگر زمان نقل و انتقالات رده جوانان سی‌اُم تیرماه الی بیستم مردادماه اعلام شده ولی هنوز نتوانستیم قراردادی ثبت کنیم و پول واریزی بازی‌ها را به سازمان لیگ داشته باشیم.
او با بیان اینکه انگار همه دوست دارند صبا یک طور نابود شود و حتی در رده پایه فعالیتی نداشته نباشد، گفت: امیدوارم آقای عابدی، مدیر کل ورزش و جوانان استان از بازیکنان بومی حمایت داشته باشند و برخی از مشکلات ما را برای حضور در مسابقات برطرف کنند.
زرگر یادآور شد: داوود عاصم‌آبادی، سرمربی تیم جوانان صبا با توجه به وضعیت فعلی باشگاه استعفای خود را به بنده داده و گفته با این شرایط نمی‌توانم کارم را ادامه دهم و با آبروی خودم بازی کنم چراکه تیم هیچ سر و سامانی ندارد و این اوضاع برای فوتبال استان ضرر است.
مدیر تیم جوانان صبا تاکید کرد: اگر این تیم‌های صبا که در لیگ‌های کشوری هستند، از این پس فعالیتی نداشته باشند، باید مرگ فوتبال قم را اعلام کرد چراکه جوانان مستعد فوتبال قم دیگر نمی‌توانند نیم‌نگاه قبلی برای پیشرفت را داشته باشند و باید کارشان را در لیگ‌های استانی ادامه دهند.
منبع: هفته نامه ندای شهر کریمه قم
8138/ 6133/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تهران قهرمان تور تنیس روی میز دختران کشور در قم شد

اسکیت قم تا پایان امسال به رتبه هفتم کشوری ارتقا می یابد

مسابقات تورتنیس روی میز هوپس دختران کشور در قم آغاز شد

اسکیت قم دارای محدودیت شدید زیرساختی است

کسب عنوان نائب قهرمانی از موفقیت های تیم دوچرخه سواری قم است

اعضای تیم‌ منتخب جودوی استان قم معرفی شدند

تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی لیگ‌های پایه فوتبال قم مشخص شدند

عبدالرضا آقاخانی سرپرست هیات ورزش سه گانه قم شد

رئیس هیات جانبازان قم: استخر دادند ولی غیرقابل استفاده است

تیم فوتبال امید صبای قم مغلوب آلومینیوم اراک شد

«امیر مهدی‌زاده» در کسب چهارمین مدال جهانی ناکام شد

بازی برابر گیتی پسند دشوار است/ ناامید نیستیم

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

نمایندگان هندبال قم برابر حریفان خود تن به شکست دادند

مسابقات هندبال قهرمانی جوانان دختر به میزبانی قم آغاز شد

طوفان در کشتی بحران زده صبا و الماسی کم فروغ تر از همیشه

تیم فوتسال سوهان سیمای قم برابر شهرداری ساوه پیروز شد

سوهان محمد سیما قم مقابل شهرداری ساوه به پیروزی رسید

کِشتی کُشتی روی پُل

خلاصه شدن تمام تصمیمات کشتی در یک فرد اشتباه بود

استعفا دردی از مشکلات کشتی کشور برطرف نمی کند

کشتی ایران نیازمند اصلاح ساختاری است

استانداردترین پیست کشور در انتظار تغییر نگاه مسئولان قم است

استانداردترین پیست کشور در انتظار تغییر نگاه مسئولان قم است

تکواندوی قم در مسیر تاریخ سازی است

حضور بانوان قم در لیگ اسکواش در هاله ای از ابهام است

تیم فوتبال صبای قم به دیدار گل گهر سیرجان می‌رود

افتتاحیه هایی به رنگ ورزش و پهلوانک هایی در قامت کشتی

اراده ای برای برخورد با گروه های غیرمجاز کوهنوردی وجود ندارد

بخش خصوصی در تکمیل طرحهای ورزشی قم حمایت می شود

هشت طرح عمرانی ورزشی در قم افتتاح و کلنگ زنی شد

تیم فوتبال امید صبای قم به دیدار شهرداری تبریز می‌رود

کوهنوردی قم از کمبود مربی رنج می برد

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

کوهنوردی قم از کمبود مربی رنج می برد

600 معلول در بزرگداشت هفته پارالمپیک در قم شرکت کردند

قم به مهد رشته دوچرخه سواری نمایشی تبدیل می شود

همایش بزرگ پارالمپیک دانش آموزی در قم آغاز شد

ارتقاء سرانه ورزشی قم با کمک بخش خصوصی تحقق پیدا خواهد کرد

قم دارای فقیرترین زیرساخت سنگنوردی است

تیم فوتبال صبای قم به دیدار تیم ملوان انزلی می‌رود

تیم هیئت قم در قعر جدول لیگ تیراندازی با کمان قرار گرفت

از موفقیت ورزشکاران قمی پارالمپیک تا ناکامی تیم فوتسال

35 پایگاه ورزش صبحگاهی درقم فعال است

مسابقات فیزیک کلاسیک دانشجویان کشور در قم آغاز شد

خانه های بدن سازی در پارک های قم ایجاد می شود

هفت طرح ورزشی درقم اجرایی خواهد شد

از موفقیت ورزشکاران قمی پارالمپیک تا ناکامی تیم فوتسال

استاندار قم: همگانی کردن ورزش مورد توجه قرار گیرد