آخرين مطالب

در نشست ایسنا مطرح شد؛

پیشی گرفتن حوزه‌علمیه از دانشگاه، در تولید محتوای دیجیتال/سهولت دسترسی؛گام بزرگ اپ‌های قرآنی موبایل علمي

پیشی گرفتن حوزه‌علمیه از دانشگاه، در تولید محتوای دیجیتال/سهولت دسترسی؛گام بزرگ اپ‌های قرآنی موبایل

  بزرگنمايي:

عصر قم -
در نشست تخصصی "بررسی محتوای دیجیتال قرآنی" که در تحریریه ایسنا منطقه قم برگزار شد، جوانب مختلف نرم‌افزارهای قرآنی، مزایا و معایب آن مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی علوم ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت بررسی نرم افزارهای قرآنی، با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید اسدالله موسوی عبادی، عضو پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و محمود متین فر مدیر فناوری و اطلاعات پژهشگاه فرهنگ و معارف قرآن ، در تحریریه ایسنای قم برگزار شد.
در ابتدای این نشست، موسوی عبادی عنوان کرد: یکی از موفقیت‌های حوزه علمیه این است که با شروع تکنولوژ‌ی‌های جدید به دنیای بشر، همراه با تولیدات مکتوب به سمت تولیدات دیجیتالی رفت و دفتر تبلیغات اسلامی بنیانگذار این کار در امر قرآنی بوده است.
**تولید اولین نرم‌افزار قرآنی در دهه60
وی افزود: اولین نرم افزار قرآنی در دهه 60 که تنها متن قرآن بود با نام "تبیان" منتشر شد؛ تبیان دومین قرآن دیجیتالی در دنیا بود و اولین نمونه آن را عربستان در انگلستان تولید کرد و بعد از آن نرم افزارهای دیگر قرآنی بروز پیدا کردند.
**تقسیم بندی نرم‌افزارهای قرآنی به دو بخش عمومی و محتوایی
این پژوهشگر قرآنی با بیان اینکه قرآن‌های دیجیتالی و نرم افزارهای قرآنی به دو بخش تقسیم می‌شوند، گفت: اولین نوع، نرم افزارهایی با محتوای عمومی بودند که نسل اول نرم‌افزارها بود که تولید این نوع نرم‌افزارها در دهه 70 آغاز شد و همه‌ساله در نمایشگاه‌های قرآنی به عموم مردم عرضه می‌شد.
وی ادامه داد: در بخش نرم‌افزارهای عمومی، محتوای تلاوت قرآن کریم، تجوید و ترجمه بود که با تکنولوژی های جدید کامل‌تر و به‌روز تر شده است؛ از مهم ترین و قدیمی ترین نرم‌افزارهای قرآنی در بخش عمومی، "کوثر" بود که در روی سیستم عامل داس کار میکرد و بانک‌ها، دادها و آمارهای تخصصی از متن قرآن به پژوهشگران ارائه می‌داد.
موسوی‌عبادی بیان کرد: نوع دوم نرم‌افزارهای قرآنی، نرم افزارهای محتوایی قرآن هستند که به دو بخش متن محور و موضوع محور تقسیم می‌شوند؛ مهم‌ترین نرم‌افزارهایی که در این بخش از دهه هفتاد تولید شد تا به امروز تکمیل شده است، نرم افزار "جامع التفاسیر نور" بود که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی آن را عرضه کرد که در آن تمام کتاب‌های تفسیری و ترجمه گنجانده شده است.
**پیشی گرفتن حوزه علمیه از دانشگاه، در تولید محتوای دیجیتال
وی با بیان اینکه حوزه علمیه در خصوص تولید محتواهای دیجیتال، از دانشگاه‌ها جلوتر بوده است، اظهار کرد: پس از مدتی مقام معظم رهبری نهاد فنی مرکز تحقیقات قرآنی را بنیان نهاد و این مرکز در بسیاری از موضوعات در این حوزه، پیشرو بوده است و تمام متون اسلامی به صورت تخصصی و نرم افزاری توسط این مرکز ارائه شده است.
عضو پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن تصریح کرد: بُعد دیگر نرم‌افزارهای محتوایی قرآنی، نرم‌افزاهای موضوع محور است که پژوهشگران این بخش، علوم و معارف قرآن را فیش‌برداری و به صورت نرم‌افزار نمایه‌سازی کردند؛ در این بخش، موضوعات قرآن در سه بخش تفسیر، معارف و علوم قرآنی تقسیم‌‎بندی شده است.
وی ادامه داد: یکی از مراکزی که به صورت تخصصی در زمینه تولید نرم‌افزارهای محتوایی قرآن در بخش موضوع محور وارد شده است محصولات بسیاری را ارائه کرده است، پژوهشکده علوم و معارف قرآن است؛ در یکی از نرم‌افزارهایی که این پژوهشکده ارائه داده است، 3هزار کلیدواژه، 130هزار نمایه ترکیبی و 65هزار فیش از آیات قرآن جمع آوری و نمایه‌سازی شده است.
موسوی عبادی عنوان کرد: شخصیت‌های برجسته قرآنی از جمله آیت الله جوادی آمل و حجت الاسلام محسن قرائتی نیز نرم افزارهای قرآنی را ارائه داده اند که مورد استقبال قرار گرفت؛ همچنین مراکز قرآنی نیز هرکدام نرم‌افزارهای مخصوص به خود را ارائه داده اند؛ اهل سنت نیز از این قافله عقب نماندند و تمامی منابع قرآنی اهل سنت در علوم قرآن در قالب نرم‌افزارهای مختلف، ارائه شده است.
** دنیای وب، باعث از بین رفتن محدودیت‌ها
وی در خصوص وبسایت‌های قرآنی گفت: مدتی پس از ساخت نرم‌افزارهای قرآنی، مرحله گذار از نرم‌افزار به سمت وب شروع شد، گستره وب بسیار وسیع بود و مرزها را جابه‌جا می‌کرد و اطلاعات وداده‌ها به تمام جهان منتقل می‌شد، عدم محدودیت در این فضا از مزایا دنیای وب است و در فضای وب می‌توان در حوزه قرآن به صورت جزئی و تخصصی وارد شد؛ امروزه در این مرحله گذار اتفاقات جالبی افتاده است و به بسیاری از موضوعات مانند مقالات وتحقیقات قرآنی که در نرم افزار پرداخته نمی‌شد، در وب به انجام رسید و اکنون تمام مقالات و مجلات در فضای وب موجود است.
**وجود 121هزار مقاله قرآنی در فضای وب
این پژوهشگر قرآنی بیان کرد: اکنون حدود 121هزار مقاله قرآنی در بیش از 1400موضوع در 4 بخش تفسیر، ترجمه، معارف و علوم قرآن ارائه شده است و نزدیک به 4هزار پایان نامه به ضورت چکیده در 1400 موضوع به صورت تخصصی و یکجا در وب ارائه می‌شود.
**جزئی‌تر شدن موضوعات در اپ‌های موبایلی
وی تصریح کرد: در مرحله گذار از فضای وب به اپ‌های موبایل تغییرات دیگری ایجاد شد و تفاوت‌هایی در این دو فضا وجود داشت؛ در وب نگاه‌ها کلی است و در اپ‌ها موضوع محور و تخصصی‌تر شده است و برنامه‌ها بنا بر سن و رشته‌های مختلف تقسیم بندی شده‌اند.
این پژوهشگر قرآنی ادامه داد: در فضای وب بیشتر در موضوعات قرآنی به این سمت پیش می‌رود که موضوعات تخصصی و بخش‌بندی شود و این موضوع باعث کاربردی شدن مسائل می‌شود؛ ولی محتوا در اپ‌های موبایلی بیشتر جنبه عمومی دارند.
موسوی عبادی درخصوص محتواهای ارائه شده در اپ‌های موبایلی و نرم‌افزارهای دیجیتال بیان کرد: نسبت به کودکان، نوجوانان و جوانان کارهای بسیاری در حوزه قرآن صورت گرفته ولی به صورت تخصصی در حوزه علوم انسانی و بانوان کار بزرگ و مناسبی انجام نشده است.
وی اضافه کرد: در قرآن برای موضوعات روانشناسی، اقتصاد و مدیریت ظرفیت‌هایی وجود دارد که در این نرم افزارها و فضای دیجیتال به آن پرداخته نشده است.
عضو پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اظهار کرد: یکی از تعاملی‌ترین کارهایی که در محیط دیجیتال اتفاق افتاده است، تعاملی بودن در بحث پرسش و پاسخ‌ها بود و اکنون ده‌ها هزار سوال و شبهه در این فضا پاسخ داده شده است.
وی با اشاره به موضوع موازی کاری در ساخت تولیدات قرآنی دیجیتال خاطر نشان کرد: در بخش محتوا گاهی ممکن است در چند نرم‌افزار کتاب‌هایی را مشترکا منتشر کرده باشند ولی در موضوعات تخصصی موازی کاری اتفاق نیفتاده است؛ البته در بخش عمومی بسیار تکرار وجود دارد که این تکرارها به دلیل تفاوت سلیقه‌ها است و این تعدد باعث می‌شود هرکسی مطابق با سلیقه و خواست خود، از نرم‌افزار یا برنامه‌ای که می‌پسندد، استفاده کند.
**مرکزی برای ساماندهی تولید محتواهای قرآنی دیجیتال وجود ندارد
موسوی عبادی با بیان اینکه مرکزی برای ساماندهی تولید محتواهای قرآنی دیجیتال وجود ندارد، گفت: در وزارت ارشاد معاونت قرآن و عترت وجود دارد که وظیفه دارد مراکز قرآنی را احصا کند، همچنین مرکز رسانه‌های دیجیتال نیز در این سال‌ها اقداماتی انجام داده ولی تاکنون موفق نبوده و در این خصوص نیاز به یک مرکز جامع و نظارت کننده وجود دارد.
وی در خصوص میزان مقبولیت این محتواهای دیجیتال در بین پژوهشگران عنوان کرد: در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌هایی که اساتید حوزوی در آن تدریس می‌کنند، از این محتواها استفاده می‌شود و برای پژوهش ها نیز به آن‌ها رجوع و استناد می‌شود.
**لزوم توجه به تولید دانش از دیتا
این پژوهشگر قرآنی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که از آن غفلت شده است، تولید دانش از دیتا است؛ پژوهشگران فناوری می‌توانند در این خصوص به کمک مراکز پژوهشی قرآنی بیایند و آنگاه می‌توان از متن قرآن، دانش‌های مختلفی را تولید کنیم.
وی با بیان ضعف‌های محتواهای دیجیتال نیز اظهار کرد: بسیاری از الفاظ قرآن دارای یک ریشه هستند ولی مشتقات آن معانی مختلفی دارد، در تولیدات دیجیتال به این موضوع توجه نشده است و این موارد تفکیک نشده اند و باید از فناوری در این خصوص استفاده شود.
موسوی عبادی ادامه داد: هیچ مرکز تبلیغ رسانه‌ای تولیدات قرآنی وجود ندارد، همچنین عدم همکاری و هم‌افزایی مراکز قرآنی از مهم ترین مشکلات و معضلات در آشنایی مردم و پژوهشگران با تولیدات قرآنی دیجیتال است.
**تولید بازی‌های قرآنی هزینه‌بر است
وی در خصوص بازی‌های قرآنی نیز تصریح کرد: تولید بازی‌های قرآنی بسیار هزینه بر است و این هزینه ها باعث شده است که سازندگان بازی از آن استقبال نکنند؛ اگر حمایت مالی از این سازندگان انجام شود، مراکز قرآنی این توانایی را دارند که محتوا را در اختیار این سازندگان قرار دهند.
در ادامه این نشست، محمود متین فر مدیر فناوری و اطلاعات پژهشگاه فرهنگ و معارف قرآن اظهار کرد: در دهه 60 قرآن‌ها بر روی فلاپی تولید می‌شد و در دهه 70 ساخت نرم‌افزارهای قرآنی شروع شد و در دهه 80 نیز به اوج خود رسید؛ به دلیل گسترش کامپیوترها، نرم افزارهای قرآنی شدت بیشتری گرفت و مورد استقبال واقع شد.
وی افزود: مهم ترین دلیل استقبال مردم از نرم‌افزارهای قرآنی این بود که با یک نرم‌افزار می‌توانستند اطلاعات زیادی را داشته باشند و ضمن اینکه نرم‌افزارها امکانات کاربری و پژوهشی داشت و این دلایل باعث استقبال از نرم افزارها شد.
**اپ‌های موبایلی باعث به حاشیه رفتن نرم‌افزارهای قرآنی
مدرس مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی تصریح کرد: در چند سال اخیر بسترهای جدید ارائه شد که مهم ترین آن موبایل بود که باعث شد نرم افزارها به حاشیه برود و دستگاه‌های همراه باعث شد که همان اطلاعات بر روی موبایل انتقال پیدا کند و همیشه در دسترس باشد.
وی ادامه داد: وبسایت‌های قرآنی نیز پس از ایجاد نرم‌افزارها شروع به‌کار کرد، فضای وب و اپ‌های موبایلی موجب دسترسی آسان مردم شد و محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی درهم شکسته شد.
**عدم وجود مرجع رسیدگی به تولیدات دیجیتال قرآنی
متین فر اظهار کرد: یکی از مشکلات این حوزه آن است که یک مرجع برای رسیدگی نرم افزارهای قرآنی و محتواهای قرآنی دیجیتال وجود ندارد؛ بیش از صدها نرم‌افزار قرآنی وجود دارد ولی آمار دقیقی از آن در دسترس نیست.
وی گفت: بسیاری از مردم دوست داشتند از معارف قرآن بهره ببرند و اپ‌های قرآنی باعث تسهیل این موضوع شد؛ تعداد اپ‌های قرآنی در چند سال اخیر بسیار رشد یافته است و از طرفی دیگر نرم‌افزارها با کاهش تولید مواجه شده است و استقبال از آن کم شده است.
مدیر فناوری و اطلاعات پژهشگاه فرهنگ و معارف قرآن عنوان کرد: در اپ‌های موبایلی محدودیت‌هایی وجود دارد و تمام سخت افزارهای تلفن‌های همراه امکان پشتیبانی از این برنامه‌ها را ندارند؛ همچنین پژوهشگران از اپ‌های موبایلی بهره نمی‌گیرند و بیشتر به فضای وب استناد می‌کنند و اپ‌های موبایلی اغلب استفاده عمومی دارند.
وی اضافه کرد: هرچه اپ و سایت‌های قرآنی افزایش یابد، بهتر است چون هم دسترسی راحت‌تر صورت می‌گیرد، هم سلایق مختلف را پاسخ می‌دهد و هم باعث ایجاد رقابت می‌شود که این موضوع کیفیت برنامه‌ها را افزایش می‌دهد.
** غفلت از تولید اپلیکیشن با موضوع سبک زندگی
متین فر بیان کرد: اپ‌های قرانی تنوع پیدا کرده‌اند و اپ قرآنی با موضوعات مختلف مانند کودکان نیز ایجاد شده است؛ اما یکی از موضوعاتی که مورد غفلت واقع شده است، تولید اپلیکیشن در موضوعات خاص مانند سبک زندگی و حجاب و عفاف است.
وی خاطرنشان کرد: هرچه محتوا برنامه‌های دیجیتال غنی‌تر باشد، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد و همچنین تکنیک‌های داده‌کاوی باید در برنامه‌ها ایجاد شود تا کاربردی‌تر شود.
**لزوم تولید کلیپ و انیمیشن‌های قرآنی
مدرس مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی تصریح کرد: از محتوا صرفا منظور محتوای متنی نیست و محتوا چند رسانه‌ای در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه است، همچنین یک خلاء در تولید کلیپ‌ها و انیمیشن‌های قرآنی وجود دارد و باید به این موضوع بیشتر توجه شود.
وی افزود: یکی از کارهایی که در حوزه محتوای دیجیتالی قرآن باید انجام شود، نمایه زنی توسط ماشین کامپیوتری است، استفده از این تکنولوژی‌های نوین شروع شده است ولی در حال حاضر آن‌چنان پیشرفت نداشته است.
متین‌فر در خصوص بازی‎های قرآنی نیز عنوان کرد: به موضوع بازی‌های قرآنی زیاد پرداخته نشده است؛ اقداماتی در این زمینه انجام شده است ولی دقیق و جامع نبوده، تعداد بازی‌های قرآنی تولید شده نسبت به میزان بازی‌هایی که اکنون وجود دارد، بسیار کم است؛ اگر مراکز مسئول از سازندگان بازی حمایت کنند، سازندگان بیشتر تشویق می‌شوند که در این حوزه فعالیت کنند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بزرگداشت علامه طباطبایی 19تا30 آبان/مجمع‌عالی حکمت اسلامی پاتوقی برای تجمیع اساتید و محققین

آغاز ثبت نام جشنواره «قرآن و عترت» دانشگاه علوم و معارف قرآن

اساسنامه بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم تصویب شد

افسردگی کودکان چگونه التیام می‌یابد؟

تولد نخستین نوزادان مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی قم

تمدید مهلت ارسال آثار به سوگواره ملی "سفر تا صفر"

پایان‌نامه‌های دانشجویی باید منجر به حل گره‌های بخش خصوصی و دولت شود

تهدید جدی آسیب به زیرساخت‌های قم براثر فرونشست زمین

قم رتبه چهارم کنکور را کسب کرد

دانش آموز قمی رتبه اول کنکور زبان را کسب کرد

شرکت درکارگاه‌های آموزشی لازمه موفقیت مدیران

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

مهمترین مساله زمانه، «حق مدار» یا «تکلیف مدار» بودن در حیطه دین‌داری است

آغاز نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم در آموزش و پرورش

گسترش همکاری اداره کل تعاون و جهاددانشگاهی قم در حوزه اشتغال/فعالیت 1065 تعاونی در قم

ارتباط صنعت و دانشگاه موجب پیشرفت کشور می‌شود

کارگاه آموزشی "نظریه‌ها، مدل‌ها، الگوها و تکنیک‌های بهره‌وری درکسب وکارهای تعاونی"

لزوم افزایش بهره‌وری نیروی کار در دانشگاه‌ها

سالن سپید دانشگاه قم؛ همیار آموزشی روشندلان

بازدید نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم

اهتمام جدی برای رفع مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی

داروی گیاهی به تنهایی در درمان سرطان موثر نیست

بیش از 12 هزار تن در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کردند

پایان نامه های دانشجویان با هدف رفع مسائل قم تدوین شود

اعلام فراخوان عضوگیری سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی قم

همکاری حوزه علمیه خواهران با جشنواره ملی مهدویت

برگزاری نشست علمی "گردشگری و انسان دینی معاصر" در قم

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

اختلالات یادگیری، چالش جدی برخی کودکان

عضویت بیش از 1500 دانشجو در شعب دانشگاهی جهاددانشگاهی قم

افتتاح و رونمایی از یادمان شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع)

تنوع مخاطب در جهان معاصر رسالت حوزه را سنگین می‌کند

تحصیل 50 هزار طلبه از 110 ملیت در جامعه المصطفی

آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی از 4مهر/تجلیل از طلاب نخبه جامعهالمصطفی‌

23.6 درصد جامعه نشانه هایی از اختلال روانی دارند

کاروان تجهیزات ورزشی راهی مدارس محروم قم شد

توسعه دانشگاه های تک جنسیتی مورد تایید وزارت علوم است

تحصیل 250 هزار دانش آموز قمی در 1400 واحد آموزشی

لزوم ایجاد نگاه آینده‌نگر، راهبردی و مسئله محور به شهر

افزایش32درصدی فضای آموزشی دانشگاه صنعتی قم

افراد غیرآکادمیک نباید در تصمیمات دانشگاه تاثیر بگذارند

طرح آمایش دانشگاه‌ها به سود آموزش عالی کشور است

راه اندازی واحد مونیتورینگ امواج مغزی بیماران مبتلا به صرع

استانداری قم با دانشگاه فنی کشور تفاهم نامه امضا کرد

دستگاه های اجرایی از ظرفیت نخبگان قم استفاده کنند

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

پنجمین گردهمایی مشاوران و اعضای حقیقی نظام صنفی، رایانه ای استان قم برگزار شد

حوزه انقلابی هرگز سکولار نبوده است

وجود بهترین زیرساخت‌ شهری از ملزومات حرم اهل بیت است