آخرين مطالب

رئیس هیات ورزش پهلوانی:

قم مروج ورزش پهلوانی درجهان می شود ورزشي

قم مروج ورزش پهلوانی درجهان  می شود

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - رئیس هیات ورزشی پهلوانی و زورخانه ای قم با اشاره به ظرفیت حضور طلاب از 130 کشور جهان در این استان گفت: قم با فعال کردن ظرفیت های فرهنگی، حوزوی و ورزشی خود تا سال آینده، به قطب مروج ورزش زورخانه ای در جهان تبدیل می شود.
امیر فردین  افزود: هم اکنون گروهی از طلاب حوزه علمیه در ورزش باستانی در قم فعال هستند و با مذاکرات صورت گرفته قرار است طلاب خارجی به سمت فعالیت درورزش پهلوانی و باستانی سوق داده شده تا آنان در بازگشت به کشورهای خود برای تبلیغ، مروج این ورزش نیز باشند.
وی ادامه داد: هم اکنون حوزه علمیه در 70 کشور فعالیت تبلیغی دارد که با انعقاد تفاهم نامه در ماه های آینده میان هیات ورزش پهلوانی و باستانی قم با این نهاد زمینه برای اعزام مربیان و مرشدان قم به حوزه های علمیه کشور و همچنین کشورهای خارجی برای ترویج این ورزش فراهم می شود.
فردین با بیان اینکه هم اکنون ورزش پهلوانی و باستانی در 90 کشور جهان انجام می شود تاکید کرد: این ورزش فرهنگی و مذهبی است و با توجه به اینکه قم به عنوان قطب فرهنگی و مذهبی درکشور و جهان محسوب می شود، ظرفیت های لازم برای تبدیل به قطب صادر کننده ورزش زورخانه ای به جهان وجود دارد.
وی ورزش زورخانه ای را کاملا ایرانی و اسلامی دانست و گفت: این ورزش با تاریخ و فرهنگ ایران به طور کامل عجین شده و سرشار از مضامین اعتقادی و ترویج روحیه پهلوانی است که باید بیش از گذشته به توسعه آن اهتمام کرد.
فردین درادامه با تاکید برآغاز تحول درهیات ورزشی پهلوانی و زورخانه ای قم افزود: این ورزش دراستان در سال های گذشته جایگاه خوبی در کشور نداشته اما با آغاز تحول در این رشته ورزشی، هم اکنون به جایگاه هفدهم ارتقا یافته است.
وی با اشاره به هدف گذاری یکساله و سه ساله برای توسعه این ورزش در قم اظهار داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته پیش بینی می کنیم که رتبه ورزش پهلوانی و زورخانه ای قم تا پایان سال 97 در کشور به زیر 10 و تا سه سال آینده جزو سه استان برتر کشور در این رشته ورزشی تبدیل شود.
وی دلیل رشد چشمگیر و سریع ورزشی پهلوانی قم در 6 ماه گذشته را توجه به آموزش و استعدادیابی و نیز حضور مستمر در مسابقات کشوری دانست و گفت: هم اکنون در تمامی مسابقات که در زمینه ورزش پهلوانی در کشور برگزار می شود، ورزشکارانی از قم حضور دارند.
وی ادامه داد: کسب مدال سوم عضو انتخابی تیم ملی در رشته میل سنگین، عضویت 2 ورزشکار باستانی کار قم در تیم ملی نوجوانان و نونهالان کشور، کسب چهار مدال سومی پیشکسوتان و انتخاب سید محمدعلی اسحاقی به عنوان بهترین مرشد کشور از جمله افتخارات این هیات ورزشی در 6 ماه گذشته است که نشانه های تحول این رشته ورزشی در استان است.
فردین با اشاره به حضور اثرگذار تیم باستانی کار این استان درهفته فرهنگی قم در نبطیه لبنان گفت: تیم 6 نفره باستانی کار قم در این کشور اجرای برنامه داشتند که با استقبال گسترده ای مواجه شد به گونه ای که شهردار نبطیه اعلام کرد که زورخانه احداث و قرار است مربیان و مرشدانی از قم برای تجهیز و آموزش به لبنان اعزام شوند.
اردیبهشت ماه سالجاری ، هفته فرهنگی قم به منظور معرفی ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی این استان در نبطیه لبنان برگزار شد.
وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با مدیرحوزه های علمیه کشور و رئیس جامعه المصطفی(ص) گفت: آیت الله اعرافی در این دیدار از موافقت برای ساخت زورخانه تخصصی ویژه طلاب با ظرفیت برگزاری مسابقات بین المللی در منطقه پردیسان قم و توجه به آموزش طلاب به ویژه طلاب خارجی حاضر در قم خبر داد که این موضوع ظرفیت های بین المللی استان را در این رشته ورزشی به شدت افزایش می دهد.
وی در ادامه با اشاره به تاکید استاندار قم برای همگانی کردن این ورزش باستانی اظهار داشت: مذاکرات اولیه با شهرداری قم صورت گرفته و به دنبال امضای تفاهم نامه برای ایجاد زیرساخت لازم در پارک های این شهر به منظور همگانی کردن این رشته ورزشی هستیم.
وی با بیان اینکه در 6 ماه گذشته تعداد ورزشکاران این رشته ورزشی در قم رشد 20 درصدی داشته است گفت: هم اکنون بیش از 600 ورزشکار درسطوح مختلف، 18 مربی و 25 مرشد در زورخانه های قم مشغول فعالیت هستند.
فردین از فعالیت 6 زورخانه درقم خبر داد و افزود: 3 زورخانه زیرنظر هیات پهلوانی و زورخانه ای استان، یک زورخانه توسط بخش خصوصی، یک زورخانه توسط آموزش و پرورش، یک زورخانه در ندامتگاه قم فعال است.
وی با اشاره به زورخانه های درحال احداث گفت: زورخانه شهدای دروازه ری در مجموعه ورزشی پیامبر اعظم حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که یکی از بهترین زورخانه های کشور خواهد بود، ضمن اینکه روند تکمیل زورخانه پوریای ولی واقع در مجموعه ورزشی جوادالائمه(ع) به طور موازی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی بلند مدت این هیات ورزشی با حضور و مشورت تمام صاحب نظران و رئیسان سابق این هیات ورزشی درحال انجام است گفت: به منظور توسعه ورزش زورخانه ای، تیم های آموزشی در رده های نونهالان ، نوجوانان و جوانان و همچنین رده سنی امید و بزرگسالان در زمینه مرشدی، کشتی پهلوانی، ورزش زورخانه ای و هنرهای فردی از جمله میل بازی ، چرخ تیر، کباده، سنگ، میل گیری سنگین و میانداری انفرادی ایجاد شده است.
فردین، ادامه داد: اجرای زنده موسیقی ملی، مذهبی و تاریخی و اجرای سروده های حماسی شاهنامه و اشعاری در وصف امیرالمومنین(ع) و اهل بیت(ع) ورزش زورخانه ای را با تمام ورزش های موجود در دنیا متمایز کرده است.
وی نداشتن محدودیت سنی را از جمله دیگر ویژگی های این رشته ورزشی دانست و تاکید کرد: هم اکنون برخی پیشکسوتان که بیش از 90 سال سن دارند در گود زورخانه همراه با کودکان، نوجوانان و جوانان ورزش می کنند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسکیت قم دارای محدودیت شدید زیرساختی است

کسب عنوان نائب قهرمانی از موفقیت های تیم دوچرخه سواری قم است

اعضای تیم‌ منتخب جودوی استان قم معرفی شدند

تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی لیگ‌های پایه فوتبال قم مشخص شدند

عبدالرضا آقاخانی سرپرست هیات ورزش سه گانه قم شد

رئیس هیات جانبازان قم: استخر دادند ولی غیرقابل استفاده است

تیم فوتبال امید صبای قم مغلوب آلومینیوم اراک شد

«امیر مهدی‌زاده» در کسب چهارمین مدال جهانی ناکام شد

بازی برابر گیتی پسند دشوار است/ ناامید نیستیم

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

نمایندگان هندبال قم برابر حریفان خود تن به شکست دادند

مسابقات هندبال قهرمانی جوانان دختر به میزبانی قم آغاز شد

طوفان در کشتی بحران زده صبا و الماسی کم فروغ تر از همیشه

تیم فوتسال سوهان سیمای قم برابر شهرداری ساوه پیروز شد

سوهان محمد سیما قم مقابل شهرداری ساوه به پیروزی رسید

کِشتی کُشتی روی پُل

خلاصه شدن تمام تصمیمات کشتی در یک فرد اشتباه بود

استعفا دردی از مشکلات کشتی کشور برطرف نمی کند

کشتی ایران نیازمند اصلاح ساختاری است

استانداردترین پیست کشور در انتظار تغییر نگاه مسئولان قم است

استانداردترین پیست کشور در انتظار تغییر نگاه مسئولان قم است

تکواندوی قم در مسیر تاریخ سازی است

حضور بانوان قم در لیگ اسکواش در هاله ای از ابهام است

تیم فوتبال صبای قم به دیدار گل گهر سیرجان می‌رود

افتتاحیه هایی به رنگ ورزش و پهلوانک هایی در قامت کشتی

اراده ای برای برخورد با گروه های غیرمجاز کوهنوردی وجود ندارد

بخش خصوصی در تکمیل طرحهای ورزشی قم حمایت می شود

هشت طرح عمرانی ورزشی در قم افتتاح و کلنگ زنی شد

تیم فوتبال امید صبای قم به دیدار شهرداری تبریز می‌رود

کوهنوردی قم از کمبود مربی رنج می برد

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

کوهنوردی قم از کمبود مربی رنج می برد

600 معلول در بزرگداشت هفته پارالمپیک در قم شرکت کردند

قم به مهد رشته دوچرخه سواری نمایشی تبدیل می شود

همایش بزرگ پارالمپیک دانش آموزی در قم آغاز شد

ارتقاء سرانه ورزشی قم با کمک بخش خصوصی تحقق پیدا خواهد کرد

قم دارای فقیرترین زیرساخت سنگنوردی است

تیم فوتبال صبای قم به دیدار تیم ملوان انزلی می‌رود

تیم هیئت قم در قعر جدول لیگ تیراندازی با کمان قرار گرفت

از موفقیت ورزشکاران قمی پارالمپیک تا ناکامی تیم فوتسال

35 پایگاه ورزش صبحگاهی درقم فعال است

مسابقات فیزیک کلاسیک دانشجویان کشور در قم آغاز شد

خانه های بدن سازی در پارک های قم ایجاد می شود

هفت طرح ورزشی درقم اجرایی خواهد شد

از موفقیت ورزشکاران قمی پارالمپیک تا ناکامی تیم فوتسال

استاندار قم: همگانی کردن ورزش مورد توجه قرار گیرد

ورزشکاران معلول الگوی جامعه در تلاش و مجاهدت هستند

ترویج ورزش سالم لازمه صیانت از سلامتی جامعه است

استفاده از وسایل ورزشی بوستان ها بدون آموزش آسیب زا است