آخرين مطالب

در نشست ایسنا مطرح شد؛

اعلام رویکرد امنیتی و اخلاقی برای تلگرام درست نبود/فیلترشکن‌ها عامل جاسوسی و سرقت اطلاعات هستند علمي

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - در نشست تخصصی بررسی پیام‌رسان‌های داخلی که در دفتر ایسنا منطقه قم برگزار شد، معضلات استفاده از فیلترشکن ها و لزوم مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی بررسی شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، اولین نشست تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت بررسی مزیت‌ها و معایب پیام‌رسان‌های داخلی باحضور سید ابوالحسن نظام دوست، مدیرگروه فناوری اطلاعات مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان قم و محمد پهلوانی، عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی برگزار شد.
**سهولت کارکرد، عامل اقبال مردم به تلگرام بود
در ابتدای این نشست، نظام دوست عنوان کرد: استفاده از پیام‌رسان ها در میان عموم مردم جا افتاده است و تولیدکنندگان پیام‌رسان ها باید با توجه به این موضوع، درصدد برآورده کردن نیاز های مردم برآیند؛ پیام‌رسان های خارجی به دلیل نبود پیام رسان قوی داخلی بین مردم جا باز کرد و استفاده شد، تا به تلگرام رسید؛ کارکرد تلگرام آسان بود و در بعضی مواقع حتی جایگزین ایمیل می‌شد و اسناد اداری در آن تبادل می‌شد، به همین دلیل با استقبال مردم مواجه شد.
**تلگرام امن ترین پیام‌رسان دنیا نیست
پهلوانی نیز در این خصوص بیان کرد: مهم ترین موضوعی که در پیام‌رسان ها وجود دارد، ارائه خدمات است و یکی از آن خدمات، پیام رسانی است؛ از زمانی که استفاده از پیام‌رسان در ایران فراگیر شد، پر کابرد ترین آن‌ها وایبر بود و سپس واتساپ و تلگرام جایگزین آن شدند؛ قابلیت ارسال فایل و همچنین ایجاد کانال، باعث گرایش مردم به تلگرام شد؛ ارائه خدمات مناسب، دلیل محبوبیت تلگرام در ایران بود و این خدمات 4سال زمان برد تا به حد مطلوبی برسد.
**مشکلات فنی، بزرگترین دلیل عدم استقبال مردم از پیام‌رسان داخلی/پیام رسان های داخلی می توانند بدرخشند اگر ...
نظام دوست در خصوص دلیل عدم استقبال مردم از پیام‌رسان‌های ایرانی تصریح کرد: دلیل بزرگ عدم استقبال مردم از پیام رسان های داخلی، مشکلات فنی و سرعت پایین است، همچنین موضوع دیگر عدم اعتماد مردم به پیام‌رسان های داخلی است؛ زمانی در ادارات، برای استفاده از ایمیل سازمانی، ممانعت‌هایی صورت می‌گرفت ولی رفته رفته این موضوع حل شد و پیام‌رسان های داخلی نیز وضعیت مشابهی با این قضیه دارند.
مدیرگروه فناوری اطلاعات مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان قم افزود: تلگرام 4سال طول کشید تا به این قابلیت ها دست پیدا کند و اگر این زمان نیز به پیام رسان‌های داخلی داده شود، می‌توانند بدرخشند.
پهلوانی نیز در خصوص پیام‌رسان‌های داخلی عنوان کرد: کشور‌های مختلف مانند چین و روسیه پیام رسان‌های داخلی دارند؛ برنامه‌های پیام رسان‌ در دنیا اکنون تبدیل به یک محصول کامل شدند و خدمات دیگری مانند خرید و تراکنش بانکی در آن‌ها انجام می‌شود.
**پیام‌رسان‌های داخلی، بستری مناسب برای کسب و کار
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر لزوم حمایت از پیام‌رسان داخلی، افزود: پیام‌رسان‌های بومی می‌توانند بستر مناسبی برای کسب و کار های داخلی باشند، پیام رسان‌های خارجی قابلیت اتصال به سیستم بانکی ایران را ندارند و فقط در حد معرفی خدمات می‌توانند به کسب و کار‌ها کمک کنند.
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که سرورهای داخلی تلگرام در کشور قطع شد، سرعت و کیفیت به شدت کاهش پیدا کرد و اگر این حمایت از پیام‌رسان های داخلی صورت بگیرد، ان‌ها نیز می‌توانند خدمات بهتری ارائه کنند.
وی ادامه داد: هجمه درخواست‌ها به پیام‌رسان داخلی یکباره انجام شد که این باعث ایجاد اختلالاتی در این پیام رسان‌ها شد؛ اغلب مشکل پیام‌رسان‌های داخلی، مشکل زیر ساختی است و در طراحی و سخت افزاری مشکلی وجود ندارد.
نظام دوست در ادامه این نشست تصریح کرد: مدل کسب و کار پیام‌رسان های بومی و روش درآمدی خود باید مشخص شود تا در ادامه مسیر تا با کسری بودجه مواجه نشوند
وی افزود: اکنون سرورهای کمی در اختیار پیام‌رسان های داخلی است و این سرور‌ها قابلیت توسعه دارند و روز به روز می‌توانند با توجه به نیاز جامعه پیشرفت کنند و خدمات مناسب تری را ارائه دهند.
**پروژه پیام‌رسان اگر دولتی شود، محکوم به شکست است
پهلوانی نیز در این خصوص بیان کرد: هر پروژه‌ای در این نوع، اگر دولتی شود، محکوم به شکست است، پروژه پیام‌رسان هم اگر باخواهد دولتی شود، شکست می‌خورد؛ اگر به پیام‌رسان به عنوان ابزار تجارت نگاه شود، باید در آن رقابت انجام شود و رقبا سعی کنند تا با ارائه خدمات بهتر، خودشان را مطرح کنند، هرجا موفقیت بوده است، جایی است که دولت در آن ورود پیدا نکرده است.
وی اضافه کرد: برخی پیام‌رسان ها به دلیل اینکه بتوانند حجم مصرفی را رایگان کنند، تمام هزینه را صرف این موضوع کردند که این اشتباه است و باید این هزینه صرف حل مشکلات زیرساختی می‌شد؛ تا زمانی که زیرساخت‌ها ارتقا پیدا نکنند، تبلیغات سودی ندارد.
**سیاست مسئولان، ایجاد رقابت بین پیام‌رسان‌ها است
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: سیاست مسئولان این است که اکنون بین پیام‌رسان‌های مختلف داخلی رقابت ایجاد شود و هرکدام در جذب مخاطب موفق تر عمل کردند، دولت حمایت‌هایی که از تلگرام انجام داد را از آن پیام‌رسان بومی انجام دهد.
نظام دوست بیان کرد: شروع فرهنگ سازی و انتقال فعالیت ارگان‌ها و سازمان‌ها به پیام‌رسان‌های داخلی، اتفاق خوبی بود که باعث شد فضا از تلگرام گرفته شود .
وی ادامه داد: پیام رسان‌ها باید نیاز سنجی مخاطب ر انجام دهند و طبق آن عمل کنند تا استقبال مردم به سمت آن‌ها برود؛ پیام‌رسان‌های بومی در ابتدا راه هستند و باید صبر داشته باشیم تا مرحله مهاجرت تمام شود و به مرحله پشتیبانی و ارتقا خدمات وارد شویم، آن زمان وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.
**اقناع سازی مردم بهتر از گذشته صورت گرفت
پهلوانی با بیان اینکه پیام‌رسان‌های داخلی در جذب اعتماد مخاطب موفق خواهند شد و مردم از آن استقبال می‌کنند، گفت: اقناع سازی عمومی بسیار بهتر از گذشته صورت گرفت و مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی از 14اردیبهشت شدت گرفت؛ اگر با منطق با مردم صحبت شود، مردم می‌پذیرند.
وی افزود: در حوزه‌های دیگر نیز نمونه های موفقی داشتیم که با استفاده از ایده‌های خارجی، بومی سازی بر روی ایده انجام شد و الان پشرفت خوبی داشتند و اکنون مردم بیشتر به دنبال نمونه های داخلی هستند.
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: پیام رسان ‌ها باید زودتر رویکرد خود را مشخص و اهداف خود را تبیین کنند و در همان راستا حرکت کنند؛ پیام‌رسان باید به یک برنامه چند منظوره تبدیل شود و خدمات مختلفی ارائه دهد؛ زمان برای استقبال مردم از پیام‌رسان‌های داخلی بسیار اندک است و باید سعی بر این باشد که رضایت مخاطب سریع تر جذب شود.
نظام دوست در خصوص استفاده مردم از فیلترشکن‌ها نیز اظهار کرد: استفاده از فیلتر شکن‌ها در بین مردم افزایش یافته است و این یک تهدید به شمار می‌رود.
پهلوانی نیز در خصوص این موضوع، تصریح کرد: اصلا مطلوب نیست که از فضای فیلتر شکن استفاده شود و این موضوع تهدیدات بسیاری دارد؛ شاید یکی از دلایل اینکه فیلتر کامل انجام نشده است و برخی نسخه‌های فارسی تلگرام همچنان قابل دسترسی است، این موضوع باشد که مسئولان مایل به استفاده مردم از فیلتر شکن نیستند.
**فیلترشکن‌ها ابزار جاسوسی هستند/ استفاده از فیلتر شکن باعث سه برابر شدن مصرف دیتا
وی با بیان اینکه تلگرام قابلیت خاصی ندارد که لازم باشد مردم در استفاده از آن اصرار کنند، ادامه داد: فیلترشکن‌ها ابزار جاسوسی و سرقت اطلاعات هستند و استفاده از آن بسیار خطرناک است، همچنین استفاده از آن باعث می‌شود که مصرف دیتا به صورت سه برابر محاسبه گردد.
**اعلام رویکرد امنیتی و اخلاقی برای تلگرام درست نبود
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی در خصوص فیلترینگ تلگرام عنوان کرد: سه رویکرد در مخالفت با تلگرام وجود داشت، رویکرد اول، رویکرد امنیتی بود و تلگرام را مخالف با امنیت ملی اعلام کردند، مردم در قبال این رویکرد جبهه گرفتند و امنیت را در برابر آزادی بیان قرار دادند، رویکرد بعدی که از سوی برخی مطرح شد، فساد اخلاقی تلگرام بود که اقناع سازی از طریق این رویکرد هم موفق نبود.
وی اضافه کرد: رویکرد سوم مخالفت با تلگرام، رویکرد اقتصادی است؛ تلگرام با 40میلیون کاربر، ارز دیجیتالی را معرفی و مدل تجاری خود را رونمایی کرد؛ اگر این ارز دیجیتالی در ایران به وجود می‌آمد و مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت، اقتصاد کشور وابسطه به شرکتی می‌شد که مکان آن مشخص نبود و میلیارد ها دلار ارز از کشور خارج می‌شد که این موضوع باعث ضربه به اقتصاد کشور است.
**ایجاد فشار به اقتصاد کشور از خطرات تلگرام است
پهلوانی تصریح کرد: یکی دیگر از خطرات تلگرام این بود که تلگرام برای ایجاد فشار به ایران و باج خواهی، ایران را مسدود و دسترسی کاربران ایرانی را قطع کند؛ در این صورت ضربه شدیدی به کسب و کار ها وارد می‌شد؛ این رویکرد منطق بیشتری دارد و اقناع سازی از این طریق بهتر صورت می‌پذیرد.
وی در خصوص ادعای تلگرام مبنی بر اجرای تلگرام بر بستر بلاک چین گفت: اقناع سازی مردم و مهاجرت بهتر است، قبل از اجرای این امکان انجام شود؛ در بستر بلاک چین، وقتی دستگاهی وارد شود، شبکه سازی ایجاد می‌شود و هر سرویس گیرنده، به نوعی تبدیل به سرویس دهنده می‌شود و اختلالاتی در کل شبکه ایجاد می‌شود.
**برای مقابله با قابلیت بلاک چین تلگرام، تدابیری اندیشیده می‌شود
عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: امیدواریم تا زمان فعال سازی بلاک چین در بستر تلگرام، مهاجرت مخاطبی انجام شود و ابستگی ها کاهش پیدا کند؛ ولی اگر این امکان اجرا شود، قطعا تدابیری هم در داخل برای مقابله با آن وجود دارد، ولی قطعا این قابلیت در روند فیلترینگ تاثیر گذار است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری کنفرانس بین‌المللی مهندسی پزشکی در دانشگاه شهاب‌دانش

بزرگداشت علامه طباطبایی 19تا30 آبان/مجمع‌عالی حکمت اسلامی پاتوقی برای تجمیع اساتید و محققین

آغاز ثبت نام جشنواره «قرآن و عترت» دانشگاه علوم و معارف قرآن

اساسنامه بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم تصویب شد

افسردگی کودکان چگونه التیام می‌یابد؟

تولد نخستین نوزادان مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی قم

تمدید مهلت ارسال آثار به سوگواره ملی "سفر تا صفر"

پایان‌نامه‌های دانشجویی باید منجر به حل گره‌های بخش خصوصی و دولت شود

تهدید جدی آسیب به زیرساخت‌های قم براثر فرونشست زمین

قم رتبه چهارم کنکور را کسب کرد

دانش آموز قمی رتبه اول کنکور زبان را کسب کرد

شرکت درکارگاه‌های آموزشی لازمه موفقیت مدیران

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

مهمترین مساله زمانه، «حق مدار» یا «تکلیف مدار» بودن در حیطه دین‌داری است

آغاز نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم در آموزش و پرورش

گسترش همکاری اداره کل تعاون و جهاددانشگاهی قم در حوزه اشتغال/فعالیت 1065 تعاونی در قم

ارتباط صنعت و دانشگاه موجب پیشرفت کشور می‌شود

کارگاه آموزشی "نظریه‌ها، مدل‌ها، الگوها و تکنیک‌های بهره‌وری درکسب وکارهای تعاونی"

لزوم افزایش بهره‌وری نیروی کار در دانشگاه‌ها

سالن سپید دانشگاه قم؛ همیار آموزشی روشندلان

بازدید نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم

اهتمام جدی برای رفع مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی

داروی گیاهی به تنهایی در درمان سرطان موثر نیست

بیش از 12 هزار تن در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کردند

پایان نامه های دانشجویان با هدف رفع مسائل قم تدوین شود

اعلام فراخوان عضوگیری سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی قم

همکاری حوزه علمیه خواهران با جشنواره ملی مهدویت

برگزاری نشست علمی "گردشگری و انسان دینی معاصر" در قم

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

اختلالات یادگیری، چالش جدی برخی کودکان

عضویت بیش از 1500 دانشجو در شعب دانشگاهی جهاددانشگاهی قم

افتتاح و رونمایی از یادمان شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع)

تنوع مخاطب در جهان معاصر رسالت حوزه را سنگین می‌کند

تحصیل 50 هزار طلبه از 110 ملیت در جامعه المصطفی

آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی از 4مهر/تجلیل از طلاب نخبه جامعهالمصطفی‌

23.6 درصد جامعه نشانه هایی از اختلال روانی دارند

کاروان تجهیزات ورزشی راهی مدارس محروم قم شد

توسعه دانشگاه های تک جنسیتی مورد تایید وزارت علوم است

تحصیل 250 هزار دانش آموز قمی در 1400 واحد آموزشی

لزوم ایجاد نگاه آینده‌نگر، راهبردی و مسئله محور به شهر

افزایش32درصدی فضای آموزشی دانشگاه صنعتی قم

افراد غیرآکادمیک نباید در تصمیمات دانشگاه تاثیر بگذارند

طرح آمایش دانشگاه‌ها به سود آموزش عالی کشور است

راه اندازی واحد مونیتورینگ امواج مغزی بیماران مبتلا به صرع

استانداری قم با دانشگاه فنی کشور تفاهم نامه امضا کرد

دستگاه های اجرایی از ظرفیت نخبگان قم استفاده کنند

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

پنجمین گردهمایی مشاوران و اعضای حقیقی نظام صنفی، رایانه ای استان قم برگزار شد

حوزه انقلابی هرگز سکولار نبوده است