آخرين مطالب

مدیرکل دفتر فنی استانداری قم تاکید کرد؛

استفاده از توانایی فنی جهاددانشگاهی در استفاده بهینه از تصفیه‌خانه‎های فاضلاب استان علمي

استفاده از توانایی فنی جهاددانشگاهی در استفاده بهینه از تصفیه‌خانه‎های فاضلاب استان

  بزرگنمايي:

قم آنلاین -
مدیرکل دفترفنی استانداری قم بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت‎های جهاددانشگاهی درزمینه تکمیل و استفاده بهینه از تصفیه خانه‎های استان تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، دکتر محمد حیدری رئیس جهاددانشگاهی قم به همراه دکتر سعید میرزایی رئیس جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی و پژوهشکده علوم پایه کاربردی با حضور در استانداری قم با مهندس مرتضی رحمان‌نیا دیدار و گفت وگو کردند.
در ابتدای این نشست، دکتر محمد حیدری با اشاره به تاریخچه شکل گیری جهاددانشگاهی و آثار و برکات تلاش‌های چهل ساله این نهاد انقلابی گفت: یکی از مهمترین فعالیت های آموزشی، فرهنگی و بین بخشی جهاددانشگاهی کشور تلاش در جهت مهارت‌یابی دانشجویان برای حضور در بازار کار است که در همین زمینه صدها هزار نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند.
وی با ذکر این مطلب که امروزه لاپاروسکوپی توسط جهاددانشگاهی قم به فعالان این عرصه در استان تدریس می شود، گفت: این خدمات تخصصی اگر در این فضا آموزش داده نشود در سیستم آموزشی رایج انجام نمی شود؛ پرورش یازده هزار کمک پرستار توسط جهاددانشگاهی که همگی آنها جذب مراکز درمانی شدند از جمله خدمات اخیر جهاددانشگاهی است.
وی عنوان کرد: در عرصه‎هایی چون پیوند صنعت و دانشگاه نیز خدمات شایانی انجام شده است تا محصولات دانشگاه به کالا یا خدمت مبدل شود؛ راه اندازی صنایع مهمی که در کشور وجود نداشت و یا حل کردن مشکلات صنایع مختلف از کارکردهای جهاددانشگاهی در سالهای پس از انقلاب بوده است.
حیدری اظهارکرد: ساخت دکل های نفتی و بارگیری نفت و اصلاح سیستم آلودگی هوا در کارخانجات کشور و طراحی وساخت اسمولوزیشن و... از جمله فعالیتهایی است که جهاددانشگاهی در کشور انجام می دهد؛ در عرصه پژوهش، نیز پژوهش‌ها از صفر آغاز می شود و تا رسیدن به قله های علم پیش می رود؛ در بحث سلول های بنیادی نیز جهاد کاملا بنیانگذار این بحث بود و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه به نیکی از این تحولات یاد می کنند.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: پژوهشگاه های تخصصی صنعتی و علوم پایه جهاددانشگاهی از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور به شمار می روند که کارهای سنگینی در کشور انجام داده اند؛ طراحی و ساخت و اجرا و اصلاح تصفیه خانه های فاضلاب از تخصص های پژوهشگاه علوم پایه جهاددانشگاهی است که این تخصص کاملا در استان قم مورد نیاز است و جهاددانشگاهی نیز حاضر است این تخصصی که با سالها تلاش علمی جهادگران متخصصی که با دانش روز ایجاد شده است را در خدمت استان قراردهد.
وی گفت: جهاددانشگاهی قم با راه اندازی نشست‌های عش آل محمد(ص) سعی دارد که مشکلات عمده استان قم را با فعالیت بین بخشی با حضور نهادهای مسئول و سرمایه گذار و بهره بردار و فعالان و کارشناسان علمی بررسی کرده و تا حصول نتایج محسوس این تلاش را ادامه دهد؛ در این عرصه اقلیم استان قم، بافت های فرسوده، ساخت و ساز، امنیت وشهرسازی و... مورد توجه قرار گرفته است.
در ادامه این نشست دکتر میرزایی رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی با ذکر این مطلب که این پژوهشکده با 7 گروه علمی فعالیت می کند گفت: فعالیت هایی که این مراکز علمی دنبال می کنند جزو خلاهای جدی کشور بود که خوشبختانه همیشه مورد عنایات مقام معظم رهبری نیز واقع شده است.
وی افزود: یکی از مهمترین دغدغه های جهاد در مراکز علمی پژوهشی خود آن است که این پژوهش ها را به صحنه کاربرد و عمل بیاورد؛ مثلا در کشور لکه های نفتی زیاد داریم که آلودگی های نفتی تولید می کند و این مسایل مونیتور می شود و در آینده قطعا ما را با مشکلات زیست محیطی و حتی بین المللی و اقتصادی مواجه خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این لکه های نفتی امروزه ده ها سال انباشته شده اند ولی جهاددانشگاهی قم از چندسال پیش با اجرای طرح موفق بیولوژیکی خود از طریق باکتری های نفت خوار واجرای یک سیستم علمی روزآمد این مکان را به یک باغ سرسبز مبدل کرده است؛ این کار به حدی قوی انجام شد که کشورهایی چون کره جنوبی نیز برای بازدید از آن به منطقه جنوب کشور رفتند.
رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی بیان کرد: جهاددانشگاهی در زمان جنگ تلاش های گسترده ای برای حل مشکلات فنی و مهندسی و الکترونیکی و فناوری های جدید انجام داد که به قول شهید ستاری که همیشه با احترام خاصی از جهاد یاد می کردند اگر جهاددانشگاهی در زمان جنگ نبود تمام فانتوم های ما زمین گیر شده بود؛ آن نسل جوان دانشجو که سال اول و دوم خود را طی کرده بودند امروز به بدنه اصلی علمی کشور مبدل شده ‌ اند.
وی با اشاره به ساخت اولین پهبادهای نوین کشور توسط جهاددانشگاهی گفت: ساخت فرستنده های صداوسیما از جمله فعالیت های خوبی است که در جهاددانشگاهی انجام شده است و حتی این فرستنده ها صادر می شود؛ ساخت گیت های کنترل، قطعه سازی و ساخت دکل های حفاری و.... از جمله فعالیت های علمی جهاددانشگاهی بوده است.
تصفیه خانه های فاضلاب به اندازه هزینه بالایی که برای آن شد کارایی ندارند
در ادامه این نشست، مهندس رحمان نیای بیان کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی با حضور جوانان مومن و متدین و پژوهشگر و خدوم در اموری که متاسفانه کشور ما با خلا علمی در آن مواجه بود سعی می کند که این خلاها را به بهترین شکل پر کند.
وی با اشاره به هزینه بالای ارزی انجام پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم، افزود: تصفیه خانه فاضلاب قم با هزینه بسیار بالایی از نظر ارزی ساخته شد و تجهیزات این تصفیه خانه از بهترین شرکت های اروپایی تامین شد ولی امروز آنچنان که باید و شاید فعال نیست و قطعا اگر کارهایی که قرار بود در زمینه تصفیه آب و استفاده در کشاورزی و بیوگازها و.. داشته باشد را ندارد.
وی تصریح کرد: شهر قم شهری است که در محاصره کویر است و هر ساله کویر در مناطق مختلف پیشروی میکند؛ مشکلات ریزگردها و.. هم شهر را درگیر خود کرده است؛ اگر چنین طرح هایی با موفقیت و با حضور نهادهایی چون جهاددانشگاهی انجام شود که ما از این حضور استقبال میکنیم قطعا می توانیم در آینده بر این مشکلات فائق آییم.
مدیرکل دفتر فنی استانداری بیان کرد: امروزه جوانان ما در همین استان مصالحی ساخته اند که می توان کارایی بسیار بهتری از آسفالت داشته باشد که بنده از آن نیز استقبال کردم چون باید به جوانان مستعد و خوش فکر مجال بدهیم تا بتوانیم با بهره وری بیشتر از خلاقیت آنها به خوبی استفاده کنیم.
در نهایت مقرر شد نشست کارشناسی و تخصصی به منظور ارایه نوع مشارکت جهاددانشگاهی در حل مشکلات این تصفیه خانه برگزار شود.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیست و یکمین همایش انجمن زمین شناسی ایران در قم برگزار شد

برگزاری کنفرانس بین‌المللی مهندسی پزشکی در دانشگاه شهاب‌دانش

بزرگداشت علامه طباطبایی 19تا30 آبان/مجمع‌عالی حکمت اسلامی پاتوقی برای تجمیع اساتید و محققین

آغاز ثبت نام جشنواره «قرآن و عترت» دانشگاه علوم و معارف قرآن

اساسنامه بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم تصویب شد

افسردگی کودکان چگونه التیام می‌یابد؟

تولد نخستین نوزادان مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی قم

تمدید مهلت ارسال آثار به سوگواره ملی "سفر تا صفر"

پایان‌نامه‌های دانشجویی باید منجر به حل گره‌های بخش خصوصی و دولت شود

تهدید جدی آسیب به زیرساخت‌های قم براثر فرونشست زمین

قم رتبه چهارم کنکور را کسب کرد

دانش آموز قمی رتبه اول کنکور زبان را کسب کرد

شرکت درکارگاه‌های آموزشی لازمه موفقیت مدیران

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

مهمترین مساله زمانه، «حق مدار» یا «تکلیف مدار» بودن در حیطه دین‌داری است

آغاز نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم در آموزش و پرورش

گسترش همکاری اداره کل تعاون و جهاددانشگاهی قم در حوزه اشتغال/فعالیت 1065 تعاونی در قم

ارتباط صنعت و دانشگاه موجب پیشرفت کشور می‌شود

کارگاه آموزشی "نظریه‌ها، مدل‌ها، الگوها و تکنیک‌های بهره‌وری درکسب وکارهای تعاونی"

لزوم افزایش بهره‌وری نیروی کار در دانشگاه‌ها

سالن سپید دانشگاه قم؛ همیار آموزشی روشندلان

بازدید نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم

اهتمام جدی برای رفع مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی

داروی گیاهی به تنهایی در درمان سرطان موثر نیست

بیش از 12 هزار تن در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کردند

پایان نامه های دانشجویان با هدف رفع مسائل قم تدوین شود

اعلام فراخوان عضوگیری سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی قم

همکاری حوزه علمیه خواهران با جشنواره ملی مهدویت

برگزاری نشست علمی "گردشگری و انسان دینی معاصر" در قم

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

اختلالات یادگیری، چالش جدی برخی کودکان

عضویت بیش از 1500 دانشجو در شعب دانشگاهی جهاددانشگاهی قم

افتتاح و رونمایی از یادمان شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع)

تنوع مخاطب در جهان معاصر رسالت حوزه را سنگین می‌کند

تحصیل 50 هزار طلبه از 110 ملیت در جامعه المصطفی

آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی از 4مهر/تجلیل از طلاب نخبه جامعهالمصطفی‌

23.6 درصد جامعه نشانه هایی از اختلال روانی دارند

کاروان تجهیزات ورزشی راهی مدارس محروم قم شد

توسعه دانشگاه های تک جنسیتی مورد تایید وزارت علوم است

تحصیل 250 هزار دانش آموز قمی در 1400 واحد آموزشی

لزوم ایجاد نگاه آینده‌نگر، راهبردی و مسئله محور به شهر

افزایش32درصدی فضای آموزشی دانشگاه صنعتی قم

افراد غیرآکادمیک نباید در تصمیمات دانشگاه تاثیر بگذارند

طرح آمایش دانشگاه‌ها به سود آموزش عالی کشور است

راه اندازی واحد مونیتورینگ امواج مغزی بیماران مبتلا به صرع

استانداری قم با دانشگاه فنی کشور تفاهم نامه امضا کرد

دستگاه های اجرایی از ظرفیت نخبگان قم استفاده کنند

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

پنجمین گردهمایی مشاوران و اعضای حقیقی نظام صنفی، رایانه ای استان قم برگزار شد