آخرين مطالب

مدیرکل دفتر فنی استانداری قم تاکید کرد؛

استفاده از توانایی فنی جهاددانشگاهی در استفاده بهینه از تصفیه‌خانه‎های فاضلاب استان علمي

استفاده از توانایی فنی جهاددانشگاهی در استفاده بهینه از تصفیه‌خانه‎های فاضلاب استان

  بزرگنمايي:

قم آنلاین -
مدیرکل دفترفنی استانداری قم بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت‎های جهاددانشگاهی درزمینه تکمیل و استفاده بهینه از تصفیه خانه‎های استان تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، دکتر محمد حیدری رئیس جهاددانشگاهی قم به همراه دکتر سعید میرزایی رئیس جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی و پژوهشکده علوم پایه کاربردی با حضور در استانداری قم با مهندس مرتضی رحمان‌نیا دیدار و گفت وگو کردند.
در ابتدای این نشست، دکتر محمد حیدری با اشاره به تاریخچه شکل گیری جهاددانشگاهی و آثار و برکات تلاش‌های چهل ساله این نهاد انقلابی گفت: یکی از مهمترین فعالیت های آموزشی، فرهنگی و بین بخشی جهاددانشگاهی کشور تلاش در جهت مهارت‌یابی دانشجویان برای حضور در بازار کار است که در همین زمینه صدها هزار نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند.
وی با ذکر این مطلب که امروزه لاپاروسکوپی توسط جهاددانشگاهی قم به فعالان این عرصه در استان تدریس می شود، گفت: این خدمات تخصصی اگر در این فضا آموزش داده نشود در سیستم آموزشی رایج انجام نمی شود؛ پرورش یازده هزار کمک پرستار توسط جهاددانشگاهی که همگی آنها جذب مراکز درمانی شدند از جمله خدمات اخیر جهاددانشگاهی است.
وی عنوان کرد: در عرصه‎هایی چون پیوند صنعت و دانشگاه نیز خدمات شایانی انجام شده است تا محصولات دانشگاه به کالا یا خدمت مبدل شود؛ راه اندازی صنایع مهمی که در کشور وجود نداشت و یا حل کردن مشکلات صنایع مختلف از کارکردهای جهاددانشگاهی در سالهای پس از انقلاب بوده است.
حیدری اظهارکرد: ساخت دکل های نفتی و بارگیری نفت و اصلاح سیستم آلودگی هوا در کارخانجات کشور و طراحی وساخت اسمولوزیشن و... از جمله فعالیتهایی است که جهاددانشگاهی در کشور انجام می دهد؛ در عرصه پژوهش، نیز پژوهش‌ها از صفر آغاز می شود و تا رسیدن به قله های علم پیش می رود؛ در بحث سلول های بنیادی نیز جهاد کاملا بنیانگذار این بحث بود و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه به نیکی از این تحولات یاد می کنند.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: پژوهشگاه های تخصصی صنعتی و علوم پایه جهاددانشگاهی از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور به شمار می روند که کارهای سنگینی در کشور انجام داده اند؛ طراحی و ساخت و اجرا و اصلاح تصفیه خانه های فاضلاب از تخصص های پژوهشگاه علوم پایه جهاددانشگاهی است که این تخصص کاملا در استان قم مورد نیاز است و جهاددانشگاهی نیز حاضر است این تخصصی که با سالها تلاش علمی جهادگران متخصصی که با دانش روز ایجاد شده است را در خدمت استان قراردهد.
وی گفت: جهاددانشگاهی قم با راه اندازی نشست‌های عش آل محمد(ص) سعی دارد که مشکلات عمده استان قم را با فعالیت بین بخشی با حضور نهادهای مسئول و سرمایه گذار و بهره بردار و فعالان و کارشناسان علمی بررسی کرده و تا حصول نتایج محسوس این تلاش را ادامه دهد؛ در این عرصه اقلیم استان قم، بافت های فرسوده، ساخت و ساز، امنیت وشهرسازی و... مورد توجه قرار گرفته است.
در ادامه این نشست دکتر میرزایی رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی با ذکر این مطلب که این پژوهشکده با 7 گروه علمی فعالیت می کند گفت: فعالیت هایی که این مراکز علمی دنبال می کنند جزو خلاهای جدی کشور بود که خوشبختانه همیشه مورد عنایات مقام معظم رهبری نیز واقع شده است.
وی افزود: یکی از مهمترین دغدغه های جهاد در مراکز علمی پژوهشی خود آن است که این پژوهش ها را به صحنه کاربرد و عمل بیاورد؛ مثلا در کشور لکه های نفتی زیاد داریم که آلودگی های نفتی تولید می کند و این مسایل مونیتور می شود و در آینده قطعا ما را با مشکلات زیست محیطی و حتی بین المللی و اقتصادی مواجه خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این لکه های نفتی امروزه ده ها سال انباشته شده اند ولی جهاددانشگاهی قم از چندسال پیش با اجرای طرح موفق بیولوژیکی خود از طریق باکتری های نفت خوار واجرای یک سیستم علمی روزآمد این مکان را به یک باغ سرسبز مبدل کرده است؛ این کار به حدی قوی انجام شد که کشورهایی چون کره جنوبی نیز برای بازدید از آن به منطقه جنوب کشور رفتند.
رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی بیان کرد: جهاددانشگاهی در زمان جنگ تلاش های گسترده ای برای حل مشکلات فنی و مهندسی و الکترونیکی و فناوری های جدید انجام داد که به قول شهید ستاری که همیشه با احترام خاصی از جهاد یاد می کردند اگر جهاددانشگاهی در زمان جنگ نبود تمام فانتوم های ما زمین گیر شده بود؛ آن نسل جوان دانشجو که سال اول و دوم خود را طی کرده بودند امروز به بدنه اصلی علمی کشور مبدل شده ‌ اند.
وی با اشاره به ساخت اولین پهبادهای نوین کشور توسط جهاددانشگاهی گفت: ساخت فرستنده های صداوسیما از جمله فعالیت های خوبی است که در جهاددانشگاهی انجام شده است و حتی این فرستنده ها صادر می شود؛ ساخت گیت های کنترل، قطعه سازی و ساخت دکل های حفاری و.... از جمله فعالیت های علمی جهاددانشگاهی بوده است.
تصفیه خانه های فاضلاب به اندازه هزینه بالایی که برای آن شد کارایی ندارند
در ادامه این نشست، مهندس رحمان نیای بیان کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی با حضور جوانان مومن و متدین و پژوهشگر و خدوم در اموری که متاسفانه کشور ما با خلا علمی در آن مواجه بود سعی می کند که این خلاها را به بهترین شکل پر کند.
وی با اشاره به هزینه بالای ارزی انجام پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم، افزود: تصفیه خانه فاضلاب قم با هزینه بسیار بالایی از نظر ارزی ساخته شد و تجهیزات این تصفیه خانه از بهترین شرکت های اروپایی تامین شد ولی امروز آنچنان که باید و شاید فعال نیست و قطعا اگر کارهایی که قرار بود در زمینه تصفیه آب و استفاده در کشاورزی و بیوگازها و.. داشته باشد را ندارد.
وی تصریح کرد: شهر قم شهری است که در محاصره کویر است و هر ساله کویر در مناطق مختلف پیشروی میکند؛ مشکلات ریزگردها و.. هم شهر را درگیر خود کرده است؛ اگر چنین طرح هایی با موفقیت و با حضور نهادهایی چون جهاددانشگاهی انجام شود که ما از این حضور استقبال میکنیم قطعا می توانیم در آینده بر این مشکلات فائق آییم.
مدیرکل دفتر فنی استانداری بیان کرد: امروزه جوانان ما در همین استان مصالحی ساخته اند که می توان کارایی بسیار بهتری از آسفالت داشته باشد که بنده از آن نیز استقبال کردم چون باید به جوانان مستعد و خوش فکر مجال بدهیم تا بتوانیم با بهره وری بیشتر از خلاقیت آنها به خوبی استفاده کنیم.
در نهایت مقرر شد نشست کارشناسی و تخصصی به منظور ارایه نوع مشارکت جهاددانشگاهی در حل مشکلات این تصفیه خانه برگزار شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همایش «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی» فراخوان داد

گرم یا سرد؟مزاج خود را بشناسید‍!

تعاملات میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و حوزه گسترش یابد

پذیرش دانشجویان در دانشگاهها به اندازه نیاز کشور باشد

وحدت حوزه و دانشگاه نقشه های دشمن را بی اثر می کند

پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی در دستور کار جهاد دانشگاهی است

تعیین قطعی جنسیت فرزند در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم

اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز عارضه ندارد

هفته ای به نام حوزه های علمیه نامگذاری شود

دستاوردهای علمی و پژوهشی حوزه به نحو شایسته اطلاع رسانی شود

انتظار اصلی از جهاد دانشگاهی پژوهش است

پژوهش تکلیف اصلی جهاد دانشگاهی است

انتصاب سرپرست معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد استان قم

شرکت های دانش بنیان به شناخت حمایت های دولتی نیاز دارند

انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان برآورده نمی‌شود

بیش از 1000 شرکت در صف دریافت مجوز دانش بنیان

دانشگاه صنعتی قم به سمت کارآفرینی پیش می رود

بررسی روش اجتهادی آیت‌الله هاشمی شاهرودی در زمینه تحلیل موضوع

دانشگاهیان و حوزویان ‌ما نسبت به تحقق ظرفیت‌های نظام کم‌کاری کرده‌اند

تولیدات علمی هنوز نتوانسته نیازهای جامعه را از بین ببرد

توانمند سازی دانشجویان در مقابل آسیب های اجتماعی ضروری است

دانشگاه‌ها باید به سمت ایجاد و رونق نشاط اجتماعی حرکت کنند

دوره آموزشی سواد رسانه‌ای در 40 مسجد در قم برگزار می‌شود

مرکز تخصصی مدیریت اسلامی دانشجو می‌پذیرد

مرکز تخصصی مدیریت اسلامی دانشجو می‌پذیرد

برگزاری سومین کنفرانس ملی فیزیک ریاضی در دانشگاه صنعتی قم

برگزاری سومین کنفرانس ملی فیزیک ریاضی در دانشگاه صنعتی قم

نظریه «امنیت متعالیه» در دفتر تبلیغات اسلامی قم عرضه شد

سومین کنفرانس فیزیک ریاضی ایران در قم برگزار می‌شود

نظریه «امنیت متعالیه» در دفتر تبلیغات اسلامی قم عرضه شد

برگزاری کانون‌های مشاوره توسط مرکز علمی کاربردی استان قم

پذیرش دانشجویان معلول در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی

آیت الله جوادی آملی: نخبگان علمی به کشور برگردند

برگزاری دور‌ه‌های طب سنتی در مرکز آموزش جهاددانشگاهی

جایگزینی تکالیف مهارت‌محور به جای مشق‌های کسالت‌آور

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

طرح همیار صنعت توسط دانشگاه صنعتی قم اجرایی شد

پاسخگویی شبانه‌روزی دانشگاه صنعتی قم به دانشگاهیان

آیت الله جوادی آملی: حوزه علمیه در غنی ترین دوران خود است

کتاب تحریرالاصول درقم رونمایی شد

نظام مردم‌سالاری دینی اسلامی بن‌بست شکن است

برگزاری سومین کارگاه "همسرگزینی" در پردیس فارابی دانشگاه تهران

برگزاری سومین کارگاه "همسرگزینی" در پردیس فارابی دانشگاه تهران

1450 دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان قم تحصیل می کنند

برخی قضاوت های پیرامون حوزه علمیه عجولانه است

برگزاری دومین کارگاه همسرگزینی توسط جهاد دانشگاهی قم

19 پژوهشگر و دانشجوی برتر دانشگاه فرهنگیان کشور در قم تجلیل شدند

دوره تخصصی فقه پزشکی در قم راه اندازی شد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار قم گشایش یافت

410 عنوان کتاب به همایش کتاب سال بانوان ارسال شده است