آخرين مطالب

خاتمی: خبرگان رهبری در مورد برجام بیانیه نداده است سياسي

خاتمی: خبرگان رهبری در مورد برجام بیانیه نداده است

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: بیانیه منتشر شده در خصوص برجام از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری بوده است نه بیانیه مجلس خبرگان و نه حتی هیات رئیسه این نهاد؛ این بیانیه با سربرگ رئیس و به امضای آیت الله جنتی رسیده است.
به گزارش ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی روز چهارشنبه در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: این که در رسانه ها چنین منعکس شد که این بیانیه مجلس خبرگان رهبری است، انعکاس درستی نبود.
وی ادامه داد: بنابراین در تحلیل بیانیه آیت الله جنتی در خصوص موضوع برجام که از جایگاه رئیس مجلس خبرگان رهبری بیان شد، می توان گفت مساله مورد نظر ایشان این بوده است که مذاکره کنندگان هسته ای می خواستند تعهدهای لازم را از طرف های دیگر بگیرند اما نتوانستند.
وی گفت: البته در آغاز به خاطر تعجیلی که صورت گرفت، این بیانیه در سایت خبرگان رهبری با نام بیانیه مجلس خبرگان منتشر شد، اما بلافاصله این مطلب اصلاح و نوشته شد بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری؛ نشانه آن هم این است که بیانیه هایی که برای مجلس خبرگان رهبری است، نام آن مجلس در بند بند موارد ذکر می شود، اما دراین بیانیه نامی از مجلس خبرگان رهبری به میان نیامده است.
خاتمی اضافه کرد: رئیس مجلس خبرگان رهبری به عنوان یک فقیه صاحب نظر و خدوم نظام اسلامی، این بیانیه را صادر کرد و انتظار می رفت پس از اصلاح عنوان بیانیه، کسانی که می خواستند در مورد آن اظهار نظر کنند، این مطلب را مورد توجه قرار دهند که بیانیه از سوی رئیس مجلس خبرگان رهبری بوده است نه خود مجلس خبرگان.
وی گفت: احساس می کنم عده ای به دنبال تخریب خبرگان رهبری و نماز جمعه هستند و به بهانه بیانیه ای که از سوی خبرگان رهبری هم نیست، این گونه نهادهای سرمایه نظام را می کوبند که به نظر می رسد این کار صحیحی نیست.
** همه حق اظهار نظر درخصوص مسائل کشور دارند
وی تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی در این کشور همه حق اظهار نظر هم در مسائل جزیی و هم در موضوع های کلی و از جمله مسائل سیاسی دارند، قانون و نظام ما بر این اساس شکل گرفته است، بنابراین رئیس مجلس خبرگان رهبری هم حق اظهار نظر دارد؛ برای دیگران حق اظهار نظر قایل هستید، اما رئیس مجلس خبرگان رهبری این حق را ندارد!؟
وی بیان کرد: این که گفته می شود مجلس خبرگان رهبری در مسائل دیپلماسی خارجی دخالت کرده است، صحیح نیست، این بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری است، که در آن هم رئیس مجلس خبرگان رهبری در امری دخالت نکرده و تنها نظر خود را بیان کرده است، دخالت وقتی است که با اعمال قدرت بخواهند موضع و نظری را تغییر دهند، حقیقت آن است که فرهیختگان در ارائه نظرهای خود آزاد هستند و آیت الله جنتی هم در این رابطه نظر خود را به عنوان توصیه ارائه کرده است و نام توصیه هم دخالت نیست.
وی ادامه داد: قلم فرسایی شد که وظیفه مجلس خبرگان رهبری انتخاب رهبر و مراقبت بر آن است و خبرگان وظیفه ورود به این مسائل را ندارد، عجیب است، همه حق دارند اما مجلس خبرگان حق ندارد، اعضای مجلس خبرگان رهبری هم به عنوان شخصیت حقیقی حق اظهار نظر دارند و هم اگر روزی مجلس خبرگان رهبری به این نتیجه رسید که در موضعی اظهار نظر کند بر مبنای شخصیت حقوقی خود می تواند این کار را انجام دهد و این حق قانونی مجلس خبرگان رهبری است.
امام جمعه موقت تهران گفت: در برخی از نقدها نسبت به بیانیه یادشده آمده است، خبرگان را چه کار به این حرفها؛ این سخن درستی نیست، اعضای مجلس خبرگان رهبری هم حق اظهار نظر دارند، آیت الله جنتی سخن و نظر خود را بیان کرد، چند تن دیگر هم نظر مخالف داشتند.
وی بیان کرد: آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری و از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در این بیانیه از عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری استفاده کرده است، این به این معنا نیست که این بیانیه، نظر خبرگان رهبری است، این هم که گفته شود مجلس خبرگان رهبری نسبت به بیانیه نظر مخالف یا موافق دارد هم صحیح نیست، چراکه این مساله در صحن عمومی مجلس خبرگان رهبری بیان نشده است.
وی ادامه داد: برخی از موارد بیانیه را همه قبول دارند، از جمله پیمان شکنی آمریکا، این اصل را حتی موافقان برجام هم قبول دارند، این را هم که نمی شود به اروپایی ها اعتماد کرد را همه قبول دارند، البته رهبر معظم انقلاب مهلت دادند که اگر آن ها تعهدات لازم را دادند، بحث مذاکره ادامه یابد.
خاتمی گفت: در این بیانیه آیت الله جنتی بیان می کند، چرا تعهد و تضمین حقوقی از طرف مقابل گرفته نشد که در اثر نبود آن راحت رئیس جمهور بعدی آمریکا بتواند برجام را از بین ببرد و ما هیچ دلیلی در مجامع بین المللی نداشته باشیم و بحث عذرخواهی هم متوجه این قسمت است، البته در تحلیل این مساله با موضوع تشکری که آیت الله جنتی از زحمات مذاکره کنندگان هسته ای داشت می توان گفت؛ آنها می خواستند این تضمین را بگیرند اما امکان آن فراهم نشد و نتوانستند.
وی بیان کرد: دو طرف مساله نباید از سوی رهبر معظم انقلاب خرج کنند، بیانات ایشان در خصوص برجام، حرف پنهانی نیست، در مجموعه فرمایشات ایشان هم تایید است و هم گله، نباید با این سخنان به صورت گزینشی برخورد شود، چه کسی است که مواضع رهبری را دیده باشد و به این واقعیت نرسیده باشد، باید در مسائل سیاسی سخن و دلیل مورد نظر خود را بیان کنیم، چه صحیح باشد چه نادرست.
وی ادامه داد: در روزهای گذشته دو طرف سخن خود را صریح بیان کردند، آیت الله جنتی موضع خود را صریح بیان کرد، برخی نقدها هم در این فضا مطرح شد، بنده همه نقدها را دیدم، یک گونه از نقدها توهین آمیز و اهانت بار بود که این گونه نقد در شان فرهیختگان جامعه نیست که بخواهند با آن کسی را تخریب کنند، شخصیت آیت الله جنتی و مجلس خبرگان رهبری و فضاهای دیگری که برای صحبت در خصوص آن می توان از عنصر منطق استفاده کرد، جای توهین نیست.
وی گفت: گونه دیگر نقدها استدلالی و منصفانه بود و من به عنوان سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری از این گونه نقدها تقدیر و تشکر می کنم، نه آیت الله جنتی و نه هیچ فرهیخته دیگری در کشور ما معتقد نیست که حرف هایشان قابل نقد نیست، اما نقد باید منصفانه، محترمانه و مودبانه باشد.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: از اصحاب رسانه می خواهم همه سخنان مطرح شده در این فضا را به طور کامل پوشش دهند، چه این سخنان با سلیقه رسانه ای آنها موافق باشد چه نباشد و اجازه دهند خود مخاطبین از این سخنان برداشت مورد نظرشان را داشته باشند.
** تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته ای
خاتمی همچنین گفت: آیت الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، به بنده پیغام داد و خواست که در نشست خبری بیان کنم که ایشان از زحمات طاقت فرسای مذاکره کنندگان هسته ای تجلیل می کند.
وی ادامه داد: زحمت های مذاکره کنندگان هسته ای کشور که به تعبیر رهبر معظم انقلاب عرق ریختند و زحمت کشیدند، جای انکار ندارد و رهبری نظام آن ها را امین نامیدند.
توافق جامع و نهایی هسته‌ ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به
دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه 23 تیر 1394 در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلستان، آمریکا و آلمان) منعقد شد.
ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب هفته گذشته، خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و تنها اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند.
در پی نقض عهد و خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، رئیس مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه ای ضمن محکوم نمودن این اقدام عنوان کرد که در مواردی خطوط قرمز مورد نظر رهبر معظم انقلاب در برجام رعایت نشده است؛ همچنین در این بیانیه با امضای آیت الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری از رئیس جمهور خواسته شده است، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که به خاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیز ایران عذر خواهی کرده و تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهد.
** همه با دلی پاک به استقبال ماه رمضان برویم
وی در ادامه بیان کرد: لازم است با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان این بگو و مگوها تمام شود و همه با دلی پاک و بی کینه به استقبال این ماه مبارک برویم.
وی خاطرنشان کرد: به همه مردم اطمینان می دهم این کشور سامان دارد، بزرگی به نام رهبرمعظم انقلاب در راس امور است، مسئولان سه قوه بارها ابراز کردند که همراه با ولایت هستند، می خواهند همراهی کنند و نیت همراهی دارند، ممکن است در عمل نقدی بر آن ها وارد باشد اما باید مطمئن باشیم در این مساله کلیدی کشور با عقل جمعی کار پیش می رود.
خاتمی گفت: نقد ناپذیری به مصلحت نظام و مسئولان نیست و باید فضای نقد در رابطه با همه مسائل کشور باز باشد، اجازه دهیم فقیهی همچون آیت الله جنتی اظهار نظر کند، شما هم نقد کنید، به نظر می رسد خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست، همه سلیقه ها باید در چارچوب دین نظرات خود را بیان کنند و این به مصلحت نظام است.
** انتقال سفارت آمریکا به قدس نشان گر عمق کینه دشمنان است
سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به جنایت های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشاره کرد و گفت: هفتادمین سال اشغال فلسطین که به حق روز نکبت نام گرفته، همزمان شده با انتقال سفارت خانه آمریکا به قدس شریف و این شهر به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی معرفی شده است، اقدام تحریک آمیز رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارتخانه خود به این شهر، فتنه ای جدید و نشان گر عمق کینه دشمنان علیه اسلام و مسلمین و تضییع حقوق مردم فلسطین است.
وی افزود: مردم غیور فلسطین در برابر این جنایت به پا خواستند و اعتراض کردند و طی سه روز گذشته ده ها تن کشته و دو هزار و 800 تن مجروح شدند، ما مجموع جنایات را محکوم و بیان می کنیم هر گامی که اشغالگران در این عرصه بر می دارند یک گام به نابودی نزدیک می شوند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در 15 آذر سال گذشته اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و با امضای نامه ای، دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را صادر کرد.
این تصمیم ترامپ با مخالفت جهانی روبرو شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در 30 آذر 1396 در جلسه ای اضطراری پیش نویس قطعنامه ای در مخالفت با تصمیم اخیر آمریکا درباره بیت المقدس را به رای گذاشت که نمایندگان 128 کشور به قطعنامه مجمع علیه تصمیم آمریکا رای موافق و 9 کشور به آن رای مخالف دادند. 35 کشور رای ممتنع خود را به این قطعنامه اعلام کردند و 21 کشور نیز در رای گیری شرکت نکردند.
با این حال، روز دوشنبه این هفته در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.
** ملت عراق مردم سالاری را تقویت کنند
وی همچنین به موضوع برگزاری انتخابات پارلمان در کشور عراق نیز اشاره و بیان کرد: به مردم عراق به خاطر برگزاری اصل انتخابات فارغ از این که چه گروه و چه جریانی دراین کشور مسلط خواهد شد، تبریک می گوییم؛ نفس این مردم سالاری جای تبریک دارد و مردمی که چند دهه زیر سلطه صدام خبیث بودند و مدتی هم گرفتار داعش جنایکار شدند، پای صندوق های رای رفتند و سرنوشت خود را رقم زدند، امید است مردم عراق با سازندگی کشور خود، بتوانند این مردم سالاری را تقویت و تحکیم کنند.
در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق که اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد از 37 میلیون نفر جمعیت این کشور 24 میلیون نفر واجد شرایط رای بودند که بنا بر اعلام منابع رسمی دولتی 11 میلیون تن در این رویداد مهم سیاسی شرکت کردند.
** تبریک به مناسبت پیروزی جریان مقاومت در انتخابات لبنان
خاتمی گفت: موضوع دیگری که جای تبریک دارد، پیروزی جریان مقاومت در لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور است، برغم تمام تلاش هایی که آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان به عنوان نوکر منطقه ای آمریکا انجام دادند، به فضل الهی این توطئه ها ناکام ماند و جریان مقاومت که حزب الله بخشی از آن است پیروز شد، ما این پیروزی را به مردم لبنان و به رهبر مجاهد حزب الله، سید حسن نصرالله و به رئیس جمهور و رئیس مجلس لبنان تبریک می گوییم.
حزب الله لبنان و جنبش امل در انتخابات پارلمان این کشور که 16 اردیبهشت برگزار شد از 128 کرسی به همراه متحدان خود موفق شدند 43 کرسی یعنی یک سوم بعلاوه یک کرسی پارلمان را به دست آورند.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری پیرامون برنامه های این نهاد نیز گفت: از نیمه دوم فروردین سال جاری تا کنون در کمیسیون ها و هیات اندیشه ورز هفت جلسه برگزار شد و در کارگروه های هیات اندیشه ورز نیز سه جلسه ترتیب یافت.
وی افزود: همچنین اعضای هیات اندیشه ورز 2 جلسه برای تدوین آیین نامه اجرایی، تعیین کارگروه ها و موضوعات و اولویت ها برگزار کردند.
وی ادامه داد: کمیسیون سیاسی و اجتماعی نیز چهار جلسه با حضور مسئولان و کارشناسان کشور ترتیب داد و کمیسیون آیین نامه نیز، بررسی طرح های ارجاعی از اجلاس اسفندماه سال گذشته مجلس خبرگان رهبری را در دستور کار خود قرار داد.
خاتمی گفت: این گونه نیست که مجلس خبرگان رهبری تنها در طول سال دو اجلاسیه رسمی داشته باشد، بلکه کمیسیون ها و بخش های مختلف این مجلس در طول سال فعال هستند و به انجام وظایف خود می پردازند.
7405/ 1175
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توجه به توسعه زیرساخت‌های مناطق محروم قم

مقابله با حربه ی آمریکا نیازمند انسجام گروه های سیاسی و پایداری و تلاش جدی تر دولت و مردم است

پایگاه اورژانس اجتماعی در منطقه پردیسان افتتاح می‌شود

ضرورت توسعه امکانات رفاهی اطراف حرم حضرت معصومه(س)

وهابیت در حال متلاشی شدن است/ زیارت تبلیغات دشمن را خنثی می‌کند

روزکاری استاندار قم- یکشنبه مورخ 24-04-97

برگزاری نمایشگاه محصولات دانش بنیان قم در نبطیه

توسعه ی دولت الکترونیک توسط مدیران محترم استان قم با جدیت دنبال شود

انتصاب سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی استانداری قم

ضرورت هم افزایی اتاق های اصناف، تعاون و بازرگانی برای رفع مشکلات اقتصادی

دیدار هیئت لبنانی به ریاست شهردار نبطیه با استاندار قم/ تاکید طرفین بر تعمیق روابط فرهنگی و اقتصادی

دیدار هیئت لبنانی با معاون امور زائرین استاندار قم

اجرای خط دوم مترو قم 4 هزار میلیارد تومان بودجه می‌خواهد

«کوشک دربر» قم مرمت و احیا می‌شود

کشتی گیران قمی صاحب 4 مدال مسابقات امیدهای ایران شدند

مساجد مهم‌ترین پشتوانه انقلاب هستند

بخشداران از تمام ظرفیت ها جهت افزایش رضایتمندی مردم گام بردارند.

روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 23-04-97

دهه کرامت، بهانه تزریق نشاط معنوی در جامعه

پیام استاندار قم به مناسبت دهه کرامت

ترامپ آرزوی شیطانی خود را به گور می برد

دشمنان آرزوهای شیطانی خود را در مورد نابودی انقلاب به گور می‌برند

مسئولان در برابر زورگویی‌های استکبار مواضع انقلابی اتخاذ کنند

افتتاحیه مسابقات قهرمانی تکواندوی نونهالان کشور

جشن «شمیم ریحان» در قم برگزار می‌شود/ تجلیل از دختران برتر

نظام اسلامی بزرگترین مانع سیطره کامل آمریکا بر جهان است

نیروهای انقلابی علیه جریان‌های استکباری نباید کوتاه بیایند

دشمنان می‌خواهند زنان ایران را زیر سیطره فرهنگ غرب قرار دهند

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت آیت الله«دوزدوزانی»را تسلیت گفت

آیت الله دوزدوزانی درگذشت

راه نجات مسلمانان بازگشت به اسلام حقیقی است/ پایان عمر وهابیت

حقوق شهروندی و صیانت از آن ریشه در مفاهیم قرآنی و اسلامی دارد.

میزان درخواست سونوگرافی در قم غیرمنطقی است

مدرسه تابستانی اسلام و آزادی اقتصادی در قم برگزار می‌شود

برخورد قاطع با گران‌فروشان

سفر هیئت لبنانی به قم و دیدار با تولیت مسجد مقدس جمکران و معاون امور زائرین استاندار قم/ تاکید بر تقویت روابط فرهنگی اقتصادی بین قم و لبنان

تصمیمات اقتصادی استان قم مبنای کارشناسی دارند

معافیت ها و تسهیلات حمایتی به مودیان خوش حساب مالیاتی ارائه شود

ضرورت تلاش برای برقراری عدالت و برخورد با فرارهای مالیاتی

270 دستگاه اتوبوس‌های شهری قم در مرز فرسودگی قرار دارد

وزارتخانه‌ها نیازهای خود را از واحدهای تولیدی داخل تأمین کنند

از ظرفیت حداکثری سازمان های مردم نهاد استفاده شود.

همایش «جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه» در قم برگزار می‌شود

ارائه برنامه عملیاتی در زمینه ارتقاء فرهنگ استفاده از کالای داخلی توسط دستگاه‌های فرهنگی

روزکاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 20-04-97

افکار عمومی سوء استفاده از بیت‌المال را نمی‌پذیرد

لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی قم در ایجاد آمار اشتغال دقیق

روزکاری استاندار قم-سه شنبه مورخ 19-04-97

تسریع در روند ارائه تسهیلات به کارآفرینان استان قم

بازاریان آگاهانه و با تدبیر عمل کردند/تأکید بر بررسی مشکلات اصناف