آخرين مطالب

آفتاب قم بهترین سرمایه برای ایجاد نیروگاه خورشیدی اقتصادي

آفتاب قم بهترین سرمایه برای ایجاد نیروگاه خورشیدی

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم- آسمان قم در بیشتر روزهای سال آفتابی است و این موقعیت، بهترین سرمایه طبیعی، برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی بزرگ با ارزش افزوده اقتصادی بالا را در این استان، فراهم کرده است.
  استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی درسال های اخیر علاوه بر صرف هزینه های سنگین اقتصادی، محیط زیست را باچالش های جدی مواجه کرده ومحققان را بر آن داشته است که دراین رابطه از روش های جایگزین استفاده کنند.
یکی از رویکردهای نوین تولید انرژی، استفاده از نور خورشید است که با کمترین هزینه و بدون هیچ گونه آلودگی زیست محیطی می تواند برق مورد نیاز بخش های مختلف را تامین نماید.
استفاده از نیروگاه های خورشیدی در ابعاد مختلف برای تولید برق، طی سال های گذشته در ایران رواج یافته است و درهمین رابطه استان قم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک جغرافیایی و بهره مندی از 300 روز آفتابی در طول سال، ظرفیت بسیار مطلوبی برای بهره مند شدن از این انرژی پاک دارد.
مسئولان استان نیز در سال های اخیر توجه خاصی به این مساله داشته اند و جذب سرمایه گذار از میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی، برای ایجاد شهرک تخصصی به منظور استقرار نیروگاه های انرژی خورشیدی را، در دستور کار قرار داده اند.
در همین رابطه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم با اشاره به ظرفیت های خوب این استان برای استفاده از انرژی خورشیدی، بیان کرد: هرگونه محدودیت اعمال شده برای تولید برق خورشیدی در قم باید رفع شود.
مهرداد غضنفری دراین رابطه معتقد است که با توجه به موقعیت خاص اقلیمی قم و وجود گرما و آفتاب فراوان، این استان علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود توانایی صادر کردن برق را نیز دارد.
وی ادامه داد: بر این اساس رویکرد استان در حوزه برق و انرژی احداث نیروگاه های خورشیدی است و احداث نیروگاهی با ظرفیت 500 مگاوات در محدوده دریاچه حوض سلطان واقع در کیلومتر 50 آزادراه قم - تهران تعریف شده است.
غضنفری گفت: سرمایه گذار این طرح انتخاب شده و تا سه ماه دیگر مرحله نخست آن که شامل تولید 10 مگاوات برق است به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه مطابق دستور استاندار تا پایان سال 97 تولید 100 مگاوات برق را در دستور کار داریم، افزود: مقدمات کار فراهم شده اما با توجه به محدودیت های در نظر گرفته شده از سوی وزارت نیرو باید با توافق از این محدودیت ها عبور نموده و شرایط برای تحقق هدف گذاری صورت گرفته و تولید 500 مگاوات برق در مراحل بعدی را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به قابلیتهای خوب استان در زمینه تولید انرژی خورشیدی، باید مسیر سرمایه گذاری را تسهیل کرده و با کاستن از بوروکراسی های اداری و گردش کار طولانی، زمینه حضور بخش خصوصی به عنوان محور تولید و توسعه را فراهم کنیم.
**سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی خورشیدی تضمین اقتصادی مناسبی دارد
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی قم نیز  افزود: انرژی خورشیدی از جمله انرژی های پاک به حساب می آید که تولید و استفاده از آن در سال های اخیر مورد توجه مسئولان کشور و استان قرار گرفته است و سرمایه گذاری در این بخش با تضمین اقتصادی مناسبی انجام می شود.
عادل علیپور بیان کرد: با توجه به آفتابی بودن آسمان قم در بیشتر روزهای سال، منطقه ای در حدود 2 هزار هکتار (در محدوده دریاچه حوزه سلطان) در اختیار سرمایه گذاران برای تولید انرژی خورشیدی قرار خواهد گرفت تا به انجام فعالیت های اقتصادی مورد نظر خود بپردازند.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود، ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی برای تولید انرژی خورشیدی در استان قم، باعث حضور گسترده سرمایه گذاران برای فعالیت اقتصادی در این بخش شود که این موضوع فرصت های شغلی بسیاری را برای جوانان بومی ایجاد می کند.
** 350 کیلو وات ساعت برق خورشیدی در قم تولید می شود
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم،  برق تولیدی استان از طریق نور خورشید را 350 کیلو وات عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تولید 11 مگاوات را نیز در دست اجرا داریم.
مهدی آهنین پنجه، مساحت مورد نیاز برای تولید هر کیلو وات برق را 12 متر مربع دانست و گفت: از این طریق درآمد خوبی حاصل می شود و در همین رابطه ضمن قرارداد سه جانبه با کمیته امداد امام (ره) و یکی از بانک ها، نخستین طرح تولید برق خورشیدی در یکی از روستاهای قم به بهره برداری رسید.
مردادماه سال گذشته طرح تولید برق خورشیدی دربخش قنوات درفاصله 10 کیلومتری شهر قم با حضور مسئولان استان کلید خورد و قرار شد 100 مورد از پنل های خورشیدی در منازل مددجویان کمیته امداد امام خمینی دراین بخش نصب شود.
وی ادامه داد: به طور حتم این طرح علاوه بر ایجاد یک منبع درآمد خوب برای مددجویان، در زمان پیک و اوج مصرف برق نیز کمک زیادی به برق استان می کند.
آهنین پنجه گفت: انرژی های فسیلی درحال اتمام هستند و کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به سمت استفاده از انرژی های نو و پاک حرکت می کنند.
وی افزود: شرکت توزیع برق استان قم در راستای استفاده از انرژی های پاک و کمک به خانواده های زیر پوشش کمیته امداد، برق تولید شده توسط این خانواده ها را به قیمت مناسب و بالاتر از نرخ رایج برق خانگی، خریداری و وارد شبکه برق سراسری می نماید.
وی ادامه داد: برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی به دلیل استفاده در همان منطقه، هدر رفت کمی دارد و می تواند درآمدزایی خوبی برای بهره برداران ایجاد کند.
مدیر دفتر بازرگانی شرکت توزیع نیروی برق قم نیز   افزود: در محدوده اتوبان قم - تهران و در کنار دریاچه حوض سلطان قطعه زمینی برای ساخت نیروگاه 500 مگاواتی برق خورشیدی تدارک دیده شده است.
سید محمد ارجمند زاده، بیان کرد: ساخت هر 100 مگاوات این نیروگاه به یک سال زمان نیاز دارد، از این رو اگر همه طرح به یک سرمایه گذار واگذار شود، بهره برداری کامل از آن پنج سال به طول می انجامد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران زیادی از کشورهای مختلف متقاضی این طرح هستند، که با لحاظ همه شرایط و صلاحیت ها برای انتخاب آنان اقدام لازم صورت می گیرد.
**معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) قم نیز گفت: راه اندازی پنل های خورشیدی مددجویان این نهاد که با هدف اشتغالزایی برای سالمندان اجرایی می شود، در انتظار اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی است.
محمود تلخابی  افزود: بر اساس برنامه ریزی که سال گذشته صورت گرفت، قرار بود 100 نیروگاه خورشیدی برای 100 خانواده روستایی سالمند ناتوان ایجاد شود. که تاکنون 2 پنل خورشیدی پنج کیلوواتی در روستاهای بخش کهک و قنوات قم راه اندازی شده است.
وی بیان کرد: قیمت این پنل ها 250 میلیون ریال بود که به صورت تسهیلات در اختیار خانواده های زیر پوشش کمیته امداد قرار می گرفت، ولی به دلیل وارداتی بودن پنل و تجهیزات آن، با تغییر نرخ ارز، قیمت تمام شده آن ها 50 میلیون ریال افزایش یافت.
تلخابی افزود: به دلیل محدود بودن منابع در اختیار، پیشنهاد استفاده از منابع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تا سقف 300 میلیون ریال برای هر خانواده به کارگروه اشتغال استانداری ارائه شد.
وی اضافه کرد: کارگروه اشتغال موافقت ضمنی خود را با این طرح اعلام نموده است و منتظر موافقت نهایی آن و تصویب اعطای منابع هستیم تا نسبت به خرید و راه اندازی 98 پنل خورشیدی دیگر اقدام کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در صورت همکاری مراجع تصمیم گیرنده، کمیته امداد آمادگی دارد نسبت به خرید پنل های خورشیدی بیشتر برای خانواده های سالمند روستایی که تحت پوشش این نهاد نیستند، نیز اقدام نماید.
معاون کمیته امداد قم گفت: بعضی معتقد هستند که این طرح اشتغالی برای فرد ایجاد نمی کند، در حالی که بر اساس قانون، فردی که در هفته یک ساعت کار کند، شاغل محسوب می شود. خانواده هایی که پنل خورشیدی به آن ها تعلق می گیرد، باید در هفته چند ساعت صرف تمیز و نگهداری کردن پنل خورشیدی نمایند.
وی با اشاره به این که درآمد حاصل ازاین طرح برای خانواده ها پایدار است،گفت: با اجرای این طرح هر خانواده بین هشت تا 9 میلیون ریال در ماه درآمد خواهد داشت و با توجه به این که استان قم سالانه 300 روز آفتابی دارد، باید از این ظرفیت نهایت استفاده را نمود.
تلخابی با تاکید بر اینکه با راه اندازی نیروگاه های خورشیدی درآمدی از دولت هدر نمی رود، گفت: در این طرح شرکت توزیع نیروی برق قم به عنوان نماینده شرکت واردکننده پنل (انرژی های نو) با مددجویان قراردارد می بندد و به مدت 20 سال برق تولیدی این نیروگاه ها خریداری می شود.
برق تولید شده توسط این پنل ها به قیمت هر کیلو وات هشت هزار ریال توسط شرکت توزیع برق استان از خانواده ها خریداری و وارد شبکه برق سراسری می شود.
سلول خورشیدی، یک قطعه الکترونیکی است که درصدی از انرژی نور خورشید را، مستقیما به الکتریسیته تبدیل می ‌کند؛ طی 20 سال اخیر، استفاده از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی در جهان به طور چشمگیری در حال افزایش است.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عکس های مراسم تشییع سعید کنگرانی با حضور خانواده و هنرمندان

رضا کیانیان از مهر ماه با یک سریال به تلویزیون می آید + عکس

فرایندهای اداری مانع تسریع سرمایه گذاری در قم است

بیوگرافی تام هاردی به مناسبت تولد 41 سالگی + تصاویر

حمله دسته جمعی به نماینده ایران در اسکار!

دلار ارزان برای واردات، چه بلایی بر سر تولید کننده می‌آورد؟

سعید کنگرانی عزیز؛ دیگر کسی مثل تو عاشق نخواهد بود

820میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال روستایی قم پرداخت شد

محدودیت زمین مانع اصلی توسعه شهرک های صنعتی قم

قم، رتبه پنجم در اشتغال روستائی

گمانه زنی ها برای پایان سریال بازی تاج و تخت Game of Thrones

سعید کنگرانی سالم بود و می خواست هفته بعد بازی کند!

مسکن مهر مددجویان قم با اتخاذ تدابیر ویژه به اتمام برسد

خواننده‌هایی که سابقه انتشار قطعات عاشورایی داشته‌اند

10 تا از مشهورترین زنان در فیلم های ترسناک + عکس ( قسمت1)

بازیگری که در 27 سالگی برای ملکه شدن سینما را ترک کرد + عکس

سلبریتی های مهربان که به طرفداران خود سر می زنند! + عکس

فیلم نماینده ایران در اسکار انتخاب شد + عکس

ظاهر متفاوت ناتالی پورتمن در فیلم «Vox Lux»

قم ظرفیت بالایی برای توسعه اکتشاف ذخایر فلزی دارد

گسترش صنایع تبدیلی اولویت بخش کشاورزی قم است

رویکرد سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف معدنی قم تغییر کند

اولویت قم اکتشاف ذخایر فلزی از جمله طلاست

قم ظرفیت توسعه صنایع معدنی را دارد

در اکتشاف و استخراج معادن قم، افراط و تفریط دیده می‌شود

شناسایی 19 پهنه امیدبخش معدنی در قم/آمادگی واگذاری محدوده‌های اکتشافی به بخش خصوصی

460 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستائیان در قم پرداخت شد

بازارچه محصولات روستاییان بخش کهک قم دایر می شود

حسین پناهی دوم را بیشتر بشناسید + عکس

ظاهر متفاوت باران کوثری روی پوستر فیلم «عرق سرد»

460 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستائیان در قم پرداخت شد

بازارچه محصولات روستاییان بخش کهک قم دایر می شود

سلنا گومز ترانه ای را به یاد و عشق جاستین بیبر خواند! + عکس

سعید کنگرانی بازیگر قدیمی درگذشت + دلیل فوت

نقد سریال «ممنوعه»/ کپی برداری از سریال های ترکیه ای

13 مینی سریال جذاب برای فصل پاییز + عکس

گفتگوی جالب با ابوالفضل پورعرب/ از روزهای جذابیت تا بیماری

گزارش و عکس های مراسم تشییع حسین عرفانی

دهیاران قم برای جذب اعتبار تسهیلات اشتغال روستایی تلاش کنند

حواله 1470 حلقه لاستیک بین ناوگان جاده ای قم صادر شد

دشمن در صدد ایجاد تفرقه میان مردم و کارگزاران است

2400 واحد صنعتی در قم فعال هستند

شهریار قنبری، ترانه سرایی که شعر نفس کشیدن تنها کارش بود

هنرمند همه کاره؛ بازیگر، کارگردان و نقاش + تصاویر

نگاهی به تاریخ سینما به مناسبت روز ملی سینما + تصویر

واکنش پرویز پرستویی، میترا حجار و هنرمندان به تعطیلی نمایشگاه تهمینه میلانی

دواین جانسون، تبدیل به مردی شرور می شود + تصویر

انگشترهای چینی در کمین تسخیر بازار

مشکلی در تامین کالاهای اساسی مردم قم وجود ندارد

تغییر کشت درقم منجربه کاهش مصرف 90 میلیون متر آب می شود