آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

استقبال لبنانی‌ها از هفته فرهنگی قم/ عرضه تولیدات قم در نبطیه سياسي

استقبال لبنانی‌ها از هفته فرهنگی قم/ عرضه تولیدات قم در نبطیه

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - هفته فرهنگی اقتصادی قم در شهر نبطیه لبنان در حال برگزاری است که مورد استقبال گسترده مردم شهرهای مختلف لبنان قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - مهدی بخشی سورکی: روز چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه بود که هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان و در شهر نبطیه با برپایی مراسم افتتاحیه کار خود را آغاز کرد که این ایام مقارن با روزهای پیروزی جبهه مقاومت در انتخابات پارلمان این کشور بود.
نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان شامل بخش‌های مختلفی است که در مجموع در 40 غرفه در مساحتی به وسعت بیش از 3 هزار متر مربع در مجتمع 6 طبقه‌ای و تازه احداث ریفولی واقع در خیابان مرجعیون برپا شده است.
در مراسم افتتاحیه شخصیت‌های برجسته مذهبی و سیاسی لبنان و جمهوری اسلامی ایران از جمله سید هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان، محمد رعد رئیس فراکسیون الوفاء للمقاومه مجلس لبنان، دکتر فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، دکتر شریعتمدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از مقامات استان قم از جمله یونس عالی‌پور معاون امور زائرین استانداری قم و دیگر مقامات محلی شهر نبطیه و نیز مسئولانی از حزب الله لبنان حضور داشتند.
در ابتدای ورودی نمایشگاه سردر زیبایی با تصویری از صحن طلای حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها نصیب و در بخش ورودی داخلی نمایشگاه نیز دو تصویر بزرگ از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها نصب شده است که بسیاری از بازدید کنندگان با آن عکس یادگاری می‌گیرند.

اولین غرفه مربوط به نمایشگاه عکس‌های حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها است که 30 عکس از نقاط مختلف حرم مطهر بانوی کرامت که توسط امیر حسامی نژاد عکاس قمی به ثبت رسیده وجود دارد و در کنار آن غرفه ساخت ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا علیه السلام است که تصاویر و پخش فیلم از کلیه مراحل ساخت ضریح جدید را به تصویر می‌کشد؛ خیلی از بازدید کنندگان از این ماجرا اطلاع نداشتند که این ضریح در مدت 6 سال در قم ساخته شده که ارائه توضیحات برای مردم جالب توجه است.
وجود پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) در نمایشگاه
در این غرفه پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) که به گفته مسئولین غرفه بیش از چهار ماه در گنبدخانه حرم سیدالشهدا(ع) قرار داشته بازدیدکنندگان را به سمت خود می‌کشاند و هر کدام با بوسه بر آن تبرکش می‌کنند و در بخش خروجی نیز از آنان با تبرکی‌های حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و حرم مطهر رضوی پذیرایی می‌شود.
بازدید کنندگان همچنین در این غرفه از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و حرم مطهر رضوی با استفاده از عینک‌های سه بعدی زیارت مجازی به جای می‌آورند.

در ادامه غرفه‌های، حوزه علمیه قم و مجمع تقریب مذاهب قرار دارد که بیشتر کتاب‌های تألیف شده به زبان عربی در آن به چشم می‌خورد.
در طرف دیگر ورودی نمایشگاه غرفه‌های شهرداری قم و شهرداری نبطیه قرار دارد که در آن پروژه‌های عمرانی این شهرها به نمایش در آمده و اقلام تبلیغاتی به بازدیدکنندگان اهدا می‌شود و غرفه مسجد مقدس جمکران هم در همین سمت است که مسئولان غرفه به معرفی این مسجد مقدس می‌پردازند.
دو غرفه‌ای که بیشترین بازدیدکنندگان را در طبقه اول نمایشگاه دارد غرفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم است که در یکی از این غرفه‌های بیش از 120 اثر هنری در قالب‌های مختلف خوشنویسی، طراحی، پوستر، گرافیک و ...وجود دارد.
5 نفر از اساتید برجسته رشته‌های مختلف هنری استان قم نیز کارگاه‌های زنده در این غرفه برگزار می‌کنند که برای لبنانی‌ها بسیار جذاب است و اساتید به سفارش بازدیدکنندگان نوشته درخواستی آنان را خوشنویسی می‌کنند که با وجود ازدحام در این غرفه اما بازدیدکنندگان وقت زیادی را به انتظار می‌نشینند تا نوبت به آنان شود.
ورکشاپ‌های نقاشی توسط استاد مقدادی، ورکشاپ‌های خوشنویسی توسط استاد طاووسی و رضاییان، ورکشاپ‌های مینیاتور توسط استاد فقیهی و ورکشاپ گرافیک توسط استاد قراگوزلو در این غرفه برگزار می‌شود.
نمایش 70 تابلوی معرق و منبت از چوب
یکی دیگر از غرفه‌هایی که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم دایر شده نمایش 70 تابلوی معرق و منبت از چوب است که بر روی آن آیات و روایات و نیز اسامی متبرک ائمه معصومین به زیباترین صورت ممکن نوشته شده است.

در غرفه شهدا و مقاومت نیز تصاویر شهدای برجسته دفاع مقدس و مدافعان حرم به نمایش در آمده است و در بخشی نیز ادوات جنگی و نظامی قرار داده شده تا نوجوانان و کودکان با آن عکس یادگاری بگیرند و اتفاق خوب دیگر این غرفه و فراخوانی است برای مردم لبنان تا برای رهبر معظم انقلاب اسلامی نامه و دلنوشته خود را در دفتر یادداشت مخصوصی که در غرفه قرار داده شده بنویسند که هم اکنون صفحات زیادی از این دفتر پر شده است از پیام‌های مردمی که قرار است در پایان کار نمایشگاه به دفتر مقام معظم رهبری تحویل داده شود.
غرفه‌های کودک و نوجوان در نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان نیز با استقبال خوب خانواده‌ها و کودکان لبنانی مواجه شده و در این غرفه‌ها که به همت کانون پرورش‌های فکری کودکان و نوجوانان استان قم دایر شده است؛ بخش‌هایی همچون بازی‌های فکری و سنتی، نقاشی کودکان، ساعت خورشیدی، چادر اسمان نما، تلسکوپ در بیرون از نمایشگاه برای کودکان برنامه دارند.
موسسه تبیان و موسسه بنیسی در زمینه شهربازی معارفی و بازی‌های رایانه‌ای و نیز موسسه افق اندیشه موعود ویژه کودکان در این نمایشگاه غرفه دارند که برنامه‌های متنوع آنها موجب سرگرمی کودکان و نوجوانان می‌شود.
اجرای ورزش باستانی توسط 5 نفر از ورزشکاران استان قم
یکی دیگر از برنامه‌هایی که مورد استقبال مردم لبنان و شهر نبطیه در نمایشگاه هفته فرهنگی قم قرار گرفته، بخش اجرای ورزش باستانی توسط 5 نفر از ورزشکاران استان قم است که علی اکبر خاکدوست عضو تیم ملی نوجوانان است که در طول روز چندین نوبت اجرا دارند و هر بار که صدای زنگ مرشد بلند می‌شود همه را گرد خود جمع می‌کند.

دکتر فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در بازدید از نمایشگاه با دیدن برنامه‌های جالب این گروه از آنان تقدیر ویژه کرد و این علاقه مردم نبطیه به ورزش باستانی موجب شد تا دکتر احمد کحیل شهردار این شهر وعده دهد، زورخانه‌ای در این شهر راه‌اندازی کند و برنامه‌هایی برای آموزش علاقمندان داشته باشد.
در بخشی از محل برپایی نمایشگاه سینمایی با تجهیزات مدرن جهت پخش تعدادی از فیلم‌های شاخص سینمای ایران با همکاری اداره کل پژوهش‌های اسلامی صداوسیما راه‌اندازی شده است که فیلم‌های بادیگارد، ویلایی‌ها، شیار 143، ابوزینب و .... با زیرنویس عربی برای بازدیدکنندگان در سانس‌های مختلف در طول روز پخش می‌شود که مورد استقبال گروه‌های مختلف قرار گرفته است.
در حاشیه برپایی هفته فرهنگی قم در لبنان، فیلم سینمایی محمد (ص) ساخته مجید مجیدی به صورت دوبله به زبان عربی در دو سانس سینمای شهر نبطیه برای اولین بار اکران شد که این فیلم در محل نمایشگاه نیز اکران می‌شود.
برخی از تولیدکنندگان برند تولید سوهان در قم، زعفران، عسل، شرکت آسایش فوم که در زمینه تشک و تخت خواب فعالیت دارد، شرکت اتاکو در زمینه آپشن خودرو، کلاج اتوماتیک، کروز کنترل، سوییچ کارت و اتولایت، شرکت تحقیقاتی تولیدی آلامد طراح و تولید کننده انواع مواد و قطعات پلی اورتان و همچنین شرکت کیان مبتکر پارس تولید کننده انواع سرمایش و گرمایش از جمله غرفه‌های بخش اقتصادی حاضر در این نمایشگاه هستند و استقبال از آن به‌اندازه‌ای بوده است که با وجود اینکه فاصله کمی تا پایان این نمایشگاه فرصت داریم اما سوهان‌های غرفه داران رو به پایان است.
یکی دیگر از بخش‌های نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان غرفه‌های صنایع دستی است که غرفه سرامیک تزیینی، سفال و خرمهره با استقبال خوب مردم نبطیه مواجه شده که در این غرفه بیش از 120 نوع محصول صنایع دستی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته که مشتریان زیادی هم دارد.

سه غرفه انگشترسازی با حضور فعالان قمی این بخش، در این نمایشگاه فعال است که تولیدات خود را به نمایش گذاشتند و این غرفه‌ها نیز در ساعات زیادی از برپایی نمایشگاه از جمعیت پر است.
مجمع موکب‌های استان قم نیز در این نمایشگاه با برپایی ایستگاه صلواتی از بازدید کنندگان پذیرایی می‌کند.
حلیم، شله زرد، قرمه سبزی، قیمه، چای زعفران، چای آویشن و چای بهار نارنج به همراه شربت بیدمشک از جمله پذیرایی خادمان در این غرفه است که یکی از بازدیدکنندگان لبنانی می‌گفت این موکب ما را به یاد اربعین حسینی(ع) و موکب‌های در مسیر پیاده‌روی نجف کربلا می‌اندازد.
علاقه لبنانی‌ها به آیت الله بهجت
مردم لبنان به مراجع تقلید شیعه به ویژه آیت الله العظمی بهجت علاقه وافری دارند و به همین دلیل غرفه‌ای برای معرفی این عالم عارف در این نمایشگاه برپا شده است و محل عبادت ایشان در جوار ضریح مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها نیز در ابعاد واقعی بازسازی شده که بازدیدکنندگان با آن عکس یادگاری می‌گیرند و برخی هم در کنار آن زیارتنامه بانوی کرامت را زمزم می‌کنند.
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در این نمایشگاه غرفه‌ای دارد که در آن تصاویر اوایل نهضت امام راحل در قم به نمایش درآمده و کتاب‌های ایشان برای علاقه‌مندان در معرض دید است؛ همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این نمایشگاه غرفه‌ای برپا کرده که کتاب‌های مقام معظم رهبری را ارائه می‌کند.

حضور حداکثری بخش خصوصی و حضور محدود مدیران استانی
رسول موسوی نژادیان مدیر نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، گفت: این نمایشگاه به همت استانداری قم و میزبانی شهرداری نبطیه و مشارکت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان از 19 اردیبهشت به مدت یک هفته برگزار شد که میزبان مسئولیت تأمین و تجهیز فضای نمایشگاهی را بر عهده گرفته و اقامت و پذیرایی مهمانان را بر عهده داشته است.
وی بیان داشت: از ویژگی‌های مثبت نمایشگاه حضور حداکثری بخش خصوصی و حضور محدود مدیران استانی در این رویداد بزرگ بود.
موسوی نژادیان گفت: کیفیت فضاسازی و غرفه آرایی در نمایشگاه بسیار مطلوب و مورد توجه بوده که توسط هنرمندان برجسته قمی صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از ویژگی‌هایی که این نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان داشته تنوع غرفه‌ها در زمینه‌های مختلف و برای سنین و گروه مختلف بوده است.
مدیر نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان گفت: استقبال از نمایشگاه هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان به اندازه‌ای بوده که بسیاری از غرفه‌های اقتصادی در همان چند روز اول محصولات فروشی خود را تمام کردند و این استقبال برای مسئولان ملی و محلی لبنان نیز جای تعجب داشت.

موسوی نژادیان افزود: مسئولان محلی نبطیه پیشنهاد دادند تا نمایشگاه دائمی قم با محوریت فعالیت‌های اقتصادی در نبطیه برگزار شود.
وی بیان داشت: در طول برپایی نمایشگاه نیز شخصیت‌های مختلفی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از این نمایشگاه بازدید کردند.
در حاشیه برپایی هفته فرهنگی قم در نبطیه شاهد رویدادهای جانبی دیگری نیز خارج از محل برگزاری نمایشگاه بود یک که مهم‌ترین آن‌ها برافراشتن پرچم حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران در بوستان حضرت معصومه (س) شهر نبطیه، دیدار دست‌اندرکاران برپایی هفته فرهنگی با استاندار نبطیه، علامه عبدالحسین صادق امام جمعه نبطیه، نقولا درویش کشیش کلیسای شهر نبطیه و محمد رعد نماینده مجلس و نفر اول انتخابات اخیر لبنان، همایش فارغ التحصیلان لبنانی جامعه الزهرا(س)، اجرای نمایش بی کلام خدا خوب است توسط گروه تئاتر قمی در مدارس شهرهای مختلف، اجرای تواشی گروه جانبازان قمی تحت عنوان قمر بنی هاشم (ع) در شهرهای مختلف، نشست هنرمندان و شاعران قم و نبطیه از جمله مهمترین برنامه‌های جانبی بود.
چهرها و شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و مسئولان ارشد حزب الله لبنان از نمایشگاه هفته فرهنگی قم بازدید کردند و این نمایشگاه به اندازه‌ای مورد استقبال مردم نبطیه و شهرهای مختلف واقع شده است که رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما این میزان استقبال را انتظار نداشتیم و در بیشتر روزها و ساعات شاهد حضور گسترده مردم در نمایشگاه بودیم و این در حالی است که تنها بخشی از ظرفیت‌های فرهنگی قم در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تحریم 9 فرد به اتهام انتقال نفت ایران به سوریه

مقابله با اخلالگران اقتصادی سرمایه های اجتماعی نظام را افزایش می دهد

پیام رئیس‌ جمهور به «همایش ملی ژئوماتیک و مهندسی فناوری اطلاعات مکانی»

استفاده از ظرفیت خطوط ریلی در قم برای حمل بار ضروری است

عامل اصلی جنایت کابل سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل است

ایجاد تفرقه در حوزه علمیه موجب سوءاستفاده دشمنان می‌شود

استفاده از «سامانه آرد» فضای رقابتی در قم ایجاد می‌کند

عباسی: احمدی‌نژاد، روحانی را سر کار آورد

شرایط برای میزبانی قم از المپیاد استعدادهای برتر کبدی مهیا است

کسب 5 مدال رزمی کاران قمی در مسابقات نین جوتسوی کشور

جوانان باید به اقامه نماز تشویق شوند

افزایش نشاط اجتماعی در دستور کار بخشداران قم است

حضور سردار «غیب‌پرور» در جلسه علنی مجلس

طرح استیضاح «ظریف» کلید خورد

روزکاری سرپرست استانداری قم- سه شنبه مورخ 29-08-97

پیام سرپرست استانداری قم به مناسبت هفته بسیج

تغییر الگوی کشت ضرورتی اجتناب ناپذیر است

مسئولان ارتباط خود با مراجع تقلید را حفظ کنند

ورزش قهرمانی بهترین راه مبارزه با آسیب های اجتماعی است

مردم سرمایه‌های انقلاب هستند

تولید 110 هزار دقیقه برنامه تصویری با محوریت سالگرد پیروزی انقلاب

مسئولان ارتباط خود با مراجع و روحانیت را قطع نکنند

«پیام سرپرست استانداری قم به مناسبت هفته بسیج»

ظریف برای منتقدانش سند رو کرد

شناخت دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

حفظ سنت‌های حوزوی یکی از مهم‌ترین مسائل است

فقط 30 درصد شبکه فاضلاب قم در حال بهره‌برداری است

حضور میدانی مسئولان در محله ها برای بررسی و حل مسائل اجتماعی

افتتاح دبستان حبیب الله زیرکی در منطقه پردیسان قم

مسئولان برای حل مشکلات معیشتی مردم تلاش کنند

تکمیل فرودگاه قم با جدیت از سوی مسئولان قم پیگیری شود

خدمت به قم توفیق الهی است

هفته بسیج گرامی باد

روزکاری سرپرست استانداری قم- دوشنبه مورخ 28-08-97

وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد

دور بعدی مذاکرات روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه از 7 آذر برگزار می‌شود

21 کارگروه برای بزرگداشت پیروزی انقلاب تشکیل شده است

نبض حیات صنایع دستی قم کند می‌زند/ رنج هنرمندان قمی از بی‌حمایتی

مراسم بزرگداشت آیت‌الله بهاءالدینی در قم برگزار می‌شود

کشف کلاهبرداری 30 میلیارد ریالی در قم

پیکر 2 شهید مدافع حرم در قم تشییع می‌شود

3700 دانش آموز دختر قمی به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند

کارهای انجام نشده در قم بسیار است/پروژه فرودگاه قم باید هرچه زودتر به سرانجام برسد

ظرفیت های استان قم به متقاضیان سرمایه گذاری معرفی شود

تورم هفت ماهه به 20.3 درصد رسید

وضعیت پروژه فرودگاه قم امیدوارکننده است

عملکرد دولت در اجرای قانون منع بکارگیری افراد بازنشسته قابل تقدیر است

زنگنه قانون را دور زد؟

ترامپ: نوار قتل خاشقچی وحشتناک‌تر از آن بود که بتوانم گوش کنم

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است