آخرين مطالب

60 درصد واحدهای تولیدی قم نیمه فعال هستند اقتصادي

60 درصد واحدهای تولیدی قم نیمه فعال هستند

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - روزنامه ایمان قم در شماره روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه مطلبی با عنوان«60 درصد واحدهای تولیدی قم نیمه فعال هستند» را منتشر کرد.
در این مطلب می خوانیم:
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قم در خصوص وضعیت واحدهای صنعتی استان گفت:در حال حاضر 60 درصد واحدهای تولیدی در استان نیمه فعال هستند و تنها 10 تا 15 درصد واحدهای تولیدی با ظرفیت کامل صد درصدی کار می کنند.
محمود سیجانی در گفت وگو با ایمان اظهارداشت : در استان قم بیش از دو هزار و 300 واحد تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارد که بیش از 90 درصد آنها از واحدهای کوچک تولیدی و صنعتی هستند.
وی با بیان اینکه واحدهای زیر 50 نفر اشتغال جز صنایع کوچک تولیدی محسوب می شود، گفت: اغلب صنایع در بخش صنایع قالب مانند صنعت کفش و دمپایی، سنگ و کانی های فلزی، چوب و مبلمان، صنعت لاستیک و پلاستیک (قطعات خوردو و لوازم خانگی) و صنایع غذایی است.
صادرات 210 میلیون دلاری بخش صنعت قم
سیجانی، صنایع غذایی را بخشی از صنعت مورد توجه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در استان قم نام برد و افزود: این صنعت طی چند سال گذشته در این استان روند رو به رشدی دارد چراکه این صنعت آلودگی نداشته، با اقلیم قم همخوانی داشته و نیز به بازارهای بزرگ مصرف در مرکز کشور از جمله تهران، اصفهان و اراک و...نزدیک می باشد.وی ادامه داد: حتی برخی از برندهای صاحب نام و مطرح صنایع غذایی استان قم توانسته اند جایگاه مناسبی در سطح کشور به دست آورده اند.رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قم از صادرات 210 میلیون دلاری بخش صنعت این استان در سال گذشته خبر داد گفت: این بخش در سال 96 نسبت به سال 95 رشد 20 درصد افزایش صادرات از گمرکات استان داشته است.
به دنبال ایجاد صنایع به روز با ارزش افزوده بالا هستیم
وی در ادامه سخنان خود گفت: این سازمان به دنبال صنایع به روز با ارزش افزوده بالاست و سعی دارد زمینه و بستر لازم برای حضور و فعالیت این صنایع را در استان هموار کند.این مقام مسئول در خصوص وضعیت اشتغال، به این نکته اشاره کرد که وظیفه این سازمان ایجاد اشتغال نیست بلکه ما تنها موظف به ایجاد فرصت شغلی هستیم، گفت: رفع مشکل اشتغال یک کار جمعی است و اغلب سازمان ها و نهادها باید در آن مشارکت حداکثری داشته باشند.سیجانی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن وتجارت باید سرمایه گذار را جذب کرده، بانکها نیز باید تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند، سازمان های خدمات رسان نیز باید با ایجاد زیرساخت های لازم از جمله آب، برق، گاز، تلفن و راه باید به پایداری و توسعه صنعت کمک کند .وی اضافه کرد: درصورت عدم همکاری با این سازمان در زمینه جذب و حفظ سرمایه گذار نمی توان بخش صنعت را در استان رشد داد و آن را حفظ کرد.
توسعه صنعت نیازمند نیروی کار متخصص است
وی در تکمیل سخنان خود عنوان کرد: اداره کار و فنی و حرفه ای باید نیروهای متناسب با فرصت های شغلی ایجاد شده را به بازار کار معرفی و تربیت کنند چراکه توسعه صنعت نیازمند نیروی کار متخصص، تکنسین و آموزش دیده است و توجه به این امر نیز نقش مهمی در رفع بیکاری دارد.
سالانه170واحد صنعتی جدید درقم ایجاد می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قم میزان اشتغال در بخش صنعت در استان قم را بیش از 50 هزار نفر عنوان کرد و افزود: در بخش سرمایه گذاری نیز سالانه 170 واحد صنعتی جدید به مجموعه اضافه می شود.
سیجانی یادآور شد: متوسط اشتغال هر واحد در کشور 15 تا 20 نفر و میزان سرمایه گذاری هر واحد نیز دو میلیارد و 200 میلیون تومان است.وی در ادامه از صدور540 کارت بازرگانی فعال در قم خبر داد و افزود: 325 کارت در زمینه صادرات کالاهای تولیدی و215 مورد آن تجاری هستند ودر مجموع 15 تا 20 درصد واحدهای تولیدی صادراتی هستند.
نبود نقدینگی و رکود بازار دو مشکل واحدهای صنعتی
وی در خصوص وضعیت واحدهای صنعتی استان گفت :در حال حاضر 60 درصد واحدهای تولیدی در استان نیمه فعال هستند و تنها 10 تا 15 درصد واحدهای تولیدی با ظرفیت کامل صد درصدی کار می کنند.این مقام مسئول افزود: یکی از مهمترین برنامه های این سازمان استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی است که در صورت تحقق این امر علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصولات و افزایش اشتغال موجب بی نیاز شدن به سرمایه گذاری های جدید هستیم.
سیجانی ادامه داد: برنامه سازمان استفاده کامل واحدها از ظرفیت های خالی است و در این مدت به دنبال کامل کردن زنجیره تولید هستیم.وی بیان کرد: در این شرایطی که کشور به دنبال بهره برداری از انرژی و کمبود آب است، ایجاد صنایع و واحدهایی که در این بحث نقش دارند برای ما اهمیت زیادی دارد که برای نمونه می توان به تولید دستگاه های کاهنده آب مثل شیرآلات اتوماتیک یا موتور سیکلت برقی به جای بنزینی اشاره کرد.وی در خصوص مشکلات واحدهای صنعتی به نبود نقدینگی و رکود بازار اشاره کرد وتصریح کرد: بخشی از علل ظرفیت های خالی واحد به دلیل مشکل نقدینگی است چراکه اگر نقدینگی به آن واحد تزریق شود می توان با آن مواد اولیه تهیه و خطوط تولید را فعال کرد و با تحریک بازار نیز می توان به رشد تولید و صنعت کمک کرد.به گفته وی نرخ بالای 18 درصد تسهیلات بانکی و زمان کوتاه بازپرداخت از جمله علل مشکلات در زمینه نقدینگی است.
تکمیل طرح های صنعتی بالای 60درصد پیشرفت در اولویت قراردارد
وی در ادامه سخنان خود 9 درصد ارزش افزوده به عنوان یکی از عوامل قیمت بالای کالا اشاره کرد و گفت: این قانون در مجلس نیاز به اصلاح دارد.سیجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی ازاهداف ما در صنعت بازسازی و نوسازی است چراکه با اجرای این اصل ضمن کاهش ضایعات و آلودگی های زیست محیطی و افزایش تیراژ تولید، فضای رقابتی میان صنایع ایجاد می شود.وی یادآور شد: اولویت اصلی سازمان در سال 97 تکمیل و راه اندازی طرحهای نیمه تمام بالای 60 درصد است که در این راستا حدود 180 تا 200 طرح نیمه تمام در استان قم داشته که قصد نوسازی حدود 100 تا 130 واحد را داریم.وی بیان کرد: در استان حدود 230 طرح بالای 60 درصد و حدود 470 طرح بالای 40 درصد نیمه تمام وجود دارد که تکمیل طرح های بالای 60 درصد پیشرفت از اولویت های ماست و در صورت همکاری بانک ها می توان بخش زیادی از این واحدها را تکمیل و راه اندازی کرد چراکه در بخش صنعت به ازای یک شغل مستقیم پنج شغل غیرمستقیم در استان ایجاد می شود و کمک زیادی به رفع بیکاری می کند.
استفاده از کالاهای ایرانی نیازمند فرهنگسازی است
وی در راستای تحقق شعار سال و اقتصاد مقاومتی در سه حوزه توزیع، فروش و اصناف برنامه های در دست اجرا داریم گفت : مشوق هایی برای فروشگاه هایی که کالای صد در صد کالای ایرانی می فروشند در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به عوارض اصناف و عوارض شهرداری اشاره کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: استفاده از کالاهای ایرانی نیازمند فرهنگسازی است که رسانه ها و صدا و سیما نقش مهمی در این زمینه دارند.سیجانی با اشاره به وجود بیش از 30 هزار واحد صنفی ا در استان قم فزود: 60 درصد واحدها تولیدی و 40 درصد توزیعی هستند و 60 اتحادیه در زمینه های مختلف تجاری و تولیدی و صنعتی فعالیت دارند.
تامین کالا های اساسی ویژه ماه رمضان در قم
وی در خصوص نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان افزود: در خصوص تامین مایحتاج اساسی مردم در این ماه مشکلی وجود ندارد و کالا به اندازه کافی موجود است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد .
وی افزود :با برپایی نمایشگاه ضیافت کالاهای اساسی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا مردم مایحتاج مورد نیاز برای ماه مبارک رمضان را با قیمت مناسب و دولتی تهیه کنند.به گفته وی در این نمایشگاهها گوشت سفید و قرمز، لبنیات، تخم مرغ و مواد پروتئینی که مورد نیاز مردم است عرضه می شود.
دو درصد ذخایر معدنی کشور در استان قم قراردارد
وی در بخش دیگری از سخنان به فعالیت های این سازمان در بخش معدن اشاره کرد و گفت: معدن برای ما یک منبع خدادادی و انفال است که دارای جایگاه خاصی است.
سیجانی ادامه داد: استان قم کمتر از یک درصد از مساحت کشور را داریم ولی با این وجود دو درصد ذخایر معدنی کشور در استان قم قرار دارد که مهمترین آن گچ و اهک و خاکهای صنعتی و منگنز است.
وی اضافه کرد: اما با علم ژئوفیزیک ( روش اکتشافی مدرن بدون تخریب) یافته هایی به ما داده است مانند آهن، مس و طلا که در قم وجود دارد و این عناصر فلزی ارزش افزوده خوبی برای استان دارد و برای عناصر معدنی غیر فلزی مثل گچ و آهک ما درجهت جلوگیری از خام فروشی برنامه زیادی داریم .وی بیان کرد: معدن منگنز قم عنوان اولین معدن تحت الارضی خاورمیانه را دارد که زمینه اشتغال بسیاری را در قم فراهم کرده است.وی دریاچه نمک را یک نمونه مهم در بخش معدن استان قم عنوان کرد و افزود: دریاچه نمک یک معدن بزرگ ملی و خدادادی است و اولین نیاز به این دریاچه دسترسی آن است که باید جاده مناسبی برای دسترسی فراهم شود و در راستای بهربرداری از این دریاچه نیز کارگروه ویژه ای در استان تشکیل شده است. سیجانی ادامه داد: با توجه به اینکه بخش معدن دولتی است مناقصه آن برگزار شده و شرکت سرمایه گذار امداد برنده مناقصه شد و هم اکنون مطالعه کلی در حال انجام است.وی تاکید کرد: فرآوری مواد معدنی از این دریاچه به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است و بخش گردشگری آن نیز بر عهده میراث فرهنگی است بنابراین با مشارکت و همیاری می توان در زمینه اعتلای صنعتی و رشد اقتصادی استان موفق شد.وی اظهار داشت: این دریاچه بیش از 20 نوع ماده مواد معدنی وجود دارد که برخی از این عناصر مانند لیتیوم، پتاس، منیزیم و نمک طعام جنبه استراتژیکی دارد که مهمترین آن لیتیوم است که می توان پالایشگاه نمک ایجاد کرد. وی در خصوص اکتشفات طلا در استان قم گفت: در خصوص اکتشافات این فلز ارزشمند اقدامات مقدماتی انجام شده و یافته های خوبی نیز حاصل شده است.
8138/ 6133/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروژه‌ گازرسانی دو روستای وشنوه و اول قم افتتاح شد

گازرسانی به روستاهای قم تا سال 98 تکمیل می شود

سه طرح زیرساختی در روستاهای قم افتتاح شد

تقویت رشته‌های فنی و حرفه‌ای جوانان را به بازار کار سوق می‌دهد

مصالح ساختمانی ضد حریق در قم رونمایی شد

ایجاد 14 هزار و 200 شغل، پیش‌بینی سند توسعه اشتغال در قم

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات اشتغال و تولید انعطاف‌پذیر باشند

130 کیلو خاویار از استان قم به فرانسه صادر شد

1000 مهندس کشاورزی در قم بیکارند

بانکها در پرداخت تسهیلات انعطاف پذیری داشته باشند

14202 شغل طی سال جاری در قم ایجاد می شود

40 هکتار از اراضی قم به کشت گلخانه ای اختصاص دارد

خرید کالای ایرانی در گرو کیفیت تولیدات است

269.2 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شد

بازار فروش محصولات گلخانه ای با روشهای نوین فراهم شود

15 هزار تن محصول کشاورزی در قم خسارت دید

لزوم اجرای طرح ژئوکد در شهرک‌های صنعتی قم

بیشترین برداشت غیرمجاز آب از چاههای مجاز صورت می گیرد

پروژه ای که کام مردم را تلخ کرد

محلی برای حمایت از کسب و کارهای خرد

72درصد سرمایه گذاری قم در شکوهیه صورت می گیرد

پرداخت بیش از 685 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان قم

بانک‌ها تعیین تکلیف 200 واحد تولیدی تعطیل را در دستور کار قرار دهند

بسیاری از واحدهای صنعتی قم گرفتار مشکلات اقتصادی ناشی از سودهای بانکی هستند

توسعه شهرک شکوهیه باید متناسب با اصول ایمنی باشد

240 هکتار گل محمدی در قم کشت می شود

اجرا طرح تشدید نظارت و پایش بازار

استقرار دو پست سیار برق در شهرک صنعتی شکوهیه قم

معاون استاندار: تعاونی های قم باید توانمند شوند

80درصد گندم قم از استانهای دیگر تامین می شود

آفتاب قم بهترین سرمایه برای ایجاد نیروگاه خورشیدی

280 هزار هکتار آبیاری نوین در کشور اجرا شد

حق قانونی شهرداری در تامین مالیات بر ارزش افزوده احقاق شود

سهم 88درصدی ارزش افزوده برای شهرداری قم اعمال شود

صدور احکام افزایش حقوق 35 هزار مستمری بگیر تامین اجتماعی قم

قم چهاردهمین استان کشور در حوزه صنعت است

محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز کشور وجود ندارد

48 هزار هکتار فضای گلخانه ای در کشور ایجاد می شود

هشت شهرک دامی درقم فعال است

صنفی نگری در ارتقای تولید کنار گذاشته شود

سینکی: بازیابی هویت اقتصاد ایران در دستور کار است

سینکی: مشکلی در تامین ارز وجود ندارد

نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم امسال افتتاح می شود

قم نیازمند طراحی الگوهای اشتغالزایی پایدار است

29 پرونده معرفی شده به بانک های قم تعیین تکلیف شد

60 درصد واحدهای تولیدی قم نیمه فعال هستند

مسئولان قم با حضور در واحدها مشکلات را پیگیری کنند

عملیات اصلاح جاده قدیم قم-تهران آغاز شد

قم در تولید و توزیع دام منحصر به فرد است

راه جبران خسارات کشاورزان عضویت در صندوق بیمه است