آخرين مطالب

کنگره نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی پایان یافت فرهنگي

کنگره نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی پایان یافت

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی با ارائه بخشی از دستاردهای علمی کمیسیون های 9 گانه این کنگره روز جمعه در قم به کار خود پایان داد.
به گزارش ایرنا، کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی که روز گذشته با سخنرانی آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در مرکز همایش های‌ بین‌المللی رسول اعظم (ص) مدرسه علمیه امام موسی کاظم (ع) قم با حضور 2 هزار میهمان از جمله 100 شخصیت از 50 کشور جهان آغاز شده بود امروز با سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید پایان یافت.
در آیین اختتامیه این کنگره بین المللی کمیسیون های مختلف زیرمجموعه این کنگره به تشریح دستاوردهای علمی خود پرداختند.
** تولیدات قرآنی پس از انقلاب اسلامی به اندازه هفت قرن گذشته است
رئیس کمیسیون قرآن و حدیث کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، به تشریح دستاوردهای علمی این کمیته پرداخت و گفت: 110 مقاله به دبیرخانه این کمیته ارسال شد که 15 مقاله با موضوعات نقش اهل بیت(ع) در علوم اسلامی و نقش علما در دانش های مختلف تفسیر و علوم قرآن در قالب یک کتاب به چاپ رسیده است.
حجت الاسلام حسین علوی مهر، با اشاره به دستاوردهای علمی این کمیسیون اظهار داشت: نخستین مفسر قرآن پس از پیامبر(ص) به اتفاق شیعه و اهل سنت، امام علی (ع) است. نخستین اعراب گذاری و نقطه گذاری قرآن، نخستین مفسر تابعین، نخستین تفسیر، نخستین دانشمند علوم دینی متبحر بر دانش مفردات، نخستین تفسیر الاحکام، نخستین تفسیر آیات مربوط به اهل بیت(ع)، تدوین چندین تفسیر روایی به عنوان گسترده ترین کار تفسیری، نخستین تفسیر در حوزه آیات متشابه، نخستین تفسیر اجتهادی، نخستین تفسیر فارسی، نخستین تفسیر عرفانی فلسفی، نخستین و گسترده ترین تفسیر قرآن به قرآن و نخستین تفسیر موضعی قرآن از جمله اقدام ها و خدمات علمی شیعه در حوزه قران در طول تاریخ است.
وی تاکید کرد: در حدود نیم قرن پس از انقلاب اسلامی به اندازه هفت قرن گذشته کار در حوزه تفسیر و علوم قرآنی انجام شده که باید این فعالیت ها معرفی شود.
** حضرت علی(ع) در پیدایش علوم اسلامی نقش کم نظیری داشتند
رئیس کمیسیون اخلاق، تربیت و عرفان این کنگره نیز با تاکید بر این که امام علی(ع) در پیدایش علوم اسلامی نقش کم‌نظیری داشتند، گفت: با تلاش‌های اهل‌بیت(ع) تاثیر آموزه‌های شیعی در عرفان نظری در پیدایش و گسترش اخلاق و تربیت بسیار قابل توجه بوده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی گرجیان با اشاره به ارسال بیش از 100 مقاله به این کمیته، افزود: تعدادی از این مقاله ها با موضوع نقش اهل بیت(ع) در پیدایش و گسترش عرفان، آموزه های اخلاقی شیعه در پیدایش دانش اخلاق و تربیت و نقش علما در اخلاق مضاف در قالب 2 جلد کتاب به چاپ رسید.
**خدمات شیعیان در زمینه علم کلام
رئیس کمیسیون کلام کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی نیز گفت: عالمان شیعی در سه بعد کلام، فلسفه و حدیث فعالیت‌های جدی داشتند و در این زمینه‌ کارهای زیادی انجام داده‌اند، ضمن این که در سال‌های اخیر روایات نبوی در چند جلد کتاب چاپ و منتشر شد که کتاب‌های بسیار ارزشمندی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصفر جبرئیلی با اشاره به فعالیت های گسترده عالمان شیعه در زمینه کلام تاکید کرد: فعالیت‌ها و اقدام های عالمان شیعه در زمینه کلام، موجب تغییر نگاه برخی از علمای اهل سنت مصر نسبت به خدمات شیعیان به علوم اسلامی شد.
وی ادامه داد: کمیسیون کلام کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و توسعه علوم اسلامی با چاپ 14 جلد کتاب یک دوره کامل کلام شیعه را مورد بررسی قرارداده است.
** نیازمند نهضت بازسازی علوم انسانی و طبیعی هستیم
دبیر کمیسیون علوم طبیعی و انسانی نیز در ادامه این کنگره با بیان این که 62 مقاله برگزیده این کمیته ها در 5 جلد به چاپ رسیده است گفت: در این مقاله ها با ذکر مستندات متعدد به خوبی روشن شده که نقش برجسته ائمه اطهار(ع)، اصحاب ائمه، راویان و اندیشمندان شیعه در قرون مختلف در شکل گیری علوم مبتنی بر علوم وحیانی قابل انکار نیست.
حجت الاسلام والمسلمین سید حمید جزایری با بیان این که بخش مهمی از علوم طبیعی و انسانی وامدار دانشمندان شیعی است گفت: پیشرو بودن ائمه اطهار(ع) در تفسیر آیات علمی قران و ارائه تبیین های دقیق و جامعه از آیات، نقش ائمه اطهار و عالمان شیعی در زدودن خرافات، تاثیر نهضت ترجمه آثار متفکران اسلامی و شیعی در قرن 11 و 12 میلادی در اندیشه های علوم انسانی غربی، تاثیر حکومت های شیعی در تاریخ و حضور فعال شخصیت های شیعی در توسعه علوم، تاسیس رصدخانه ها و اختراعات متعدد دانشمندان شیعی در حوزه علوم طبیعی به ویژه نجوم و طب، نوآوری های دانشمندان شیعی در علوم انسانی از جمله خدمات شیعه در حوزه علوم طبیعی و انسانی است.
وی با تاکید بر ضرورت نهضت بازسازی علوم انسانی و طبیعی اظهار داشت: ارزش های اخلاقی به تدریج از اخلاق فاصله گرفته و به دلیل این که این ارزش های اخلاقی از جمله عوامل اقتدار در جوامع است، نیازمند بازسازی این علوم با استفاده از منابع غنی اسلامی هستیم.
** نفیسه فقیهی، عضو کمیسیون «بانوان» این کنگره نیز گفت: از 109 مقاله دریافتی، 29 مقاله برگزیده در قالب 2 جلد کتاب در محورهای تبیین جایگاه علمی حضرت زهرا(س)، تبیین نقش بانوان خاندان اهل بیت(ع) در گسترش علوم اسلامی، تبیین نقش بانوان شیعه در گسترش علوم اسلامی و تبیین حوزه های فعالیت بانوان اندیشمند به چاپ رسید.
در آیین اختتامیه این کنگره از صاحبان مقاله های برتر با اهدای لوحی تجلیل شد.
در این کنگره همچنین 72 اثر علمی کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی شامل 55 کتاب مختلف، چهار مقاله، هفت مجله تخصصی، دو نرم‌افزار منشور کنگره و چهار خبرنامه، آثار علمی این کنگره، تمبر کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی و نیز پایگاه اینترنتی نسخ خطی با حضور حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، علیرضا اعرافی و محسن اراکی رونمایی شد.
همزمان با برگزاری کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در قم، نمایشگاه گرافیک و عکسی از فعالیت شیعیان برپا شده است. در این کنگره بین المللی، 2 هزار میهمان از جمله 100 شخصیت از 50 کشور جهان حضور داشتند.
7404/ 1175
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بلاتکلیفی مشتریان 1 شرکت به دلیل عدم تحویل خودروهای پیش فروش

روش جدید مردم برای تأمین کالا‌های ضروری

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/07/23

قرارگاه مردمی اربعین پذیرای 140 هزار زائر در قم است

تولید بیش از 6000 نسخه کتاب گویا برای روشندلان در قم

افشاگری یک نماینده از فساد و تخلف در آلومینیوم المهدی

اسرائیل: ایران و روسیه راه جدیدی برای دور زدن تحریم ها یافته اند

عدم وجود حضرت رقیه(س)، شبهه ای بی پایه و اساس است

سکه باز هم ریخت/دلار کمی ارزان شد

پیام آیت‌الله مکارم شیرازى در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین شجاعی

مرحوم شجاعی قلوب بسیاری را منقلب و افکار فراوانی را روشن کرد

ایام اربعین تمرینی برای خدمت گذاری در طول سال است

دستگیری متهم اصلی پرونده اختلاس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

4 طرح تحولی در حوزه سینمای قم در حال اجراست

تسلیت مدیر حوزه علمیه در پی درگذشت «حجت‌الاسلام والمسلمین شجاعی»

همایش سه ساله کربلا در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود

دولت به‌دنبال سهمیه‌بندی بنزین است

امروز، بانک ها دلارهای مردم را با قیمت بالاتری می خرند

موکب آستان حضرت معصومه(س) در عمود 1080 برپا می شود

کودکان قمی صاحب استودیوی ضبط برنامه می شوند

جهادگران بسیجی قم در برپایی موکب های اربعین مشارکت می کنند

راهپیمایی اربعین نمادین ترین حرکت برای معرفی اسلام ناب است

پنج هزار روحانی در ارتش حضور دارند

آماده مناظره در مورد تصوف هستیم/ همراهی تصوف شبه قاره با وهابیت

حوزه علمیه دچار سکولاریسم معرفتی است/کاهش کیفیت دینداری در کشور

حوزه سکولار واقعیت ندارد/ حادثه فیضیه؛ تسویه حساب با حوزه

برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند/ اشکالات ناشی از سوءتفاهم است

"تنها، زیر باران"؛ روایتی متفاوت از شهید زین‌الدین

مسابقات تلویزیونی، ضامن بقای تلویزیون!/فقدان کارشناس در تیم طراحی مسابقات

تفرقه سیاست صهیونیسم و استکبار برای نابودی اسلام است

مراسم اربعین حسینی(ع) تفکر اسلام را به غیر شیعه می‌شناساند

اولین گام در تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه دانستن زبان رایج حوزه است

"تنها زیر باران" در قم رونمایی شد

رییس دفتر روحانی: کارت سوخت احیا می شود

دلار در مرز 15 هزار تومان/قیمت سکه

قیمت پراید به زیر 30 میلیون تومان رسید

قانون دارای یک نقش محوری در جهت تحقق عدالت است

رمز کسب حکمت، پرهیز از گناه است

افزایش چشم‌گیر حضور زائران اربعین در قم

اربعین نماد اتحاد مردم ایران و عراق است

لزوم ایجاد مرکز تخصصی کودک و رسانه

لزوم استفاده از فرصت حضور پرشور زائران پاکستانی در قم

پذیرایی از زائران اربعین در مصلی قم

دستگاه‌های استان برای میزیانی از زائران اربعین بسیج شوند

پلمپ انبارها شکسته و اجناس محتکران به قیمت عادلانه در بازار پخش شود

آیا ماه صفر نحس و شوم است؟

50 جشنواره بومی محلی در روستاهای قم برگزار شد

نوبرانه‌های پاییزی چرا گران است؟

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 17 مهرماه 97

2 قاری از قم به مسابقات بین المللی قرآن راه یافت