آخرين مطالب

قم در لبنان فرهنگي

قم در لبنان

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - بیروت - نمایشگاه جامع قم که به مناسبت هفته فرهنگی قم و برای معرفی توانمندی های فرهنگی و اقتصادی این استان در شهر نطبیه لبنان گشایش یافته است، با استقبال لبنانی ها روبرو شد.
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا این نمایشگاه که در 37 غرفه شامگاه دیشب در این ساختمان آغاز به کار کرد، تا 25 اردیبهشت ماه جاری دراین محل برپا است.
همه غرفه های این نمایشگاه در روز بازگشایی مملو از جمعیت بود اما اجرای باستانی کاران استان قم، تمام نمایشگاه را تحت تاثیر خود قرار داد و بازدیدکنندگان دقایق زیادی از وقت خود را برای دیدن حرکات این ورزشکاران صرف کردند.
سایر غرفه ها از جمله صنایع دستی، نقاشی، خوشنویسی، غرفه های عکس امام (ره) و انقلاب و آثار مکتوب نیز مملو از جمعیت بازدیدکننده بود که مشتاقانه آن را به تماشا نشستند.
در این نمایشگاه که با حضور «محمد فتحعلی» سفیر ایران، «محمدمهدی شریعتمدار» رایزن فرهنگی ایران در بیروت و حجت الاسلام «سید هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب الله افتتاح شد، موسسات مختلف از جمله سمن ها، مراکز حوزوی ملی و بین المللی، حرم مطهر، مسجد جمکران، موسسه نشر آثار امام (ره)، موسسه نشر آثار مقام معظم رهبری، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه، ورزش و جوانان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محصولات و آثار خود را به نمایش گذاشتند.
رئیس شورای اجرایی حزب الله در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: قم، نعمتی برای جهان اسلام و همه بشریت است. در این شهر، نیکی و معرفت جمع شده است تا قم در ایجاد توازن در زندگی مملو از سختی و دشواری و هیاهو، نقش مهمی ایفا کند.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز در این مراسم گفت: همه شهرها و مناطقی که مزار حضرت محمد مصطفی (ص) و اهل بیتش را در آغوش گرفته است، از ویژگی و قدسیت آنها بهره مند است.
شریعتمدار افزود: قم، شهر علم، ولاء، و قدسیت یافته از وجود کریمه اهل بیت علیهم السلام بوده و نبطیه با گرایش به امام حسین(ع) و فضای آکنده از عطر عاشورا، معروف به علم و علمایی است که به خط حسینی و خط مقاومت و دفاع از مقدسات و آرمان ها تعلق دارند.
* اجرای زنده
اجرای زنده خوشنویسی، نقاشی، گرافیک، نگارگری، منبت و معرق در غرفه ها از جمله برنامه های جذاب این رویداد فرهنگی است.
مدیر نمایشگاه هفته فرهنگی قم در نبطیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در این نمایشگاه تولید کنندگان محصولات خود را در زمینه گردشگری سلامت، بخش کودکان و نوجوانان در زمینه های مختلف بانوان، غرفه اکرام، دارالقرآن، نهج البلاغه و کافی به نمایش گذاشتند.
«سید رسول موسوی نژادیان» درباره علت برپایی این نمایشگاه در نبطیه گفت: دست کم 90 درصد ساکنان این منطقه، شیعه هستند و قرابت فرهنگی زیادی بین ایرانیان و مردم این منطقه وجود دارد.
وی معرفی ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی، هنری، اقتصادی و گردشگری شهر قم و همچنین تحکیم روابط فرهنگی و اقتصادی را ازجمله اهداف این نمایشگاه عنوان کرد.
«حسین صالحی» دبیر نمایشگاه جامع قم در نبطیه نیز گفت: برنامه های قرآن و تواشیح و اجرای کارگاه های هنری در مراکز مختلف آمورشی و دانشگاه های لبنان از جمله برنامه های ما در نبطیه است.
وی همچنین امضای تفاهم نامه همکاری بین مراکز اقتصادی و فرهنگی گردشگری را از جمله اهداف برگزاری این هفته در لبنان عنوان کرد.
صالحی گفت: میزبان این نمایشگاه، شهرداری نبطیه و بانی آن نیز استانداری قم و رایزن فرهنگی ایران در لبنان است.
دبیر نمایشگاه جامع قم در شهر نبطیه افزود: معرفی ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی، هنری، اقتصادی و گردشگری شهر قم و همچنین تحکیم روابط فرهنگی و اقتصادی از جمله اهداف این نمایشگاه است.
وی اظهار کرد ظرفیت های اقتصادی چند مرکز تولیدی و صنعتی و همچنین عرضه محصولات غذایی از جمله سوهان، عسل، زعفران، خرما و همچنین ظرفیت های تولیدی فرش استان قم است. برنامه های بیرون این نمایشگاه نیز اجرای نمایش تئاتر در سالن حسن الصباح این منطقه است.
* زن و چند غرفه دیگر
در این نمایشگاه همچنین غرفه های زن، گردشگری سلامت، فعالیت های هنری (عکاس، خط) ، علوم و دانشگاه، مقاومت و شهدا، اوقاف و امور خیریه، صنایع دستی، حوزه های علمیه ،رسانه ها و خبرگزاری ها، پخش فیلم، سفالگری، انگشترسازی، دارالقرآن، انتشارات شهر قم، رسانه ای دیداری و شنیداری، صنعت و بازرگانی، فرش دستباف فعالیت داشتند.
کارگاه های هنری و صنعتی از دیگر غرفه هایی بود که در این نمایشگاه دایر شده بود که بازدیدکنندگان زیادی به خود جلب کرده بود.
دو غرفه کودکان و نوجوانان و یک غرفه زن این نمایشگاه بلافاصله پس از بازگشایی این رویداد، مملو از جمعیت شد و بازدیدکنندگان در قسمت های مختلف این غرفه ها به محصولات مورد علاقه خود دسترسی پیدا کردند.
برخی از محصولات این غرفه ها برای فروش و برخی نیز رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. در غرفه های خوشنویسی و نقاشی و خطاطی نیز هنرمندان بطور رایگان برای بازدیدکنندگان به ارائه کارهاو تولیدات خود می پردازند.
* رضایت بازدیدکنندگان
تمام طبقه زیر زمین محل این نمایشگاه به ارائه محصولات خوراکی قم از جمله سوهان و شیرینی های این دیار در نظر گرفته شده که بازدیدکنندگان زیادی به خود جلب کرده است.
بازدیدکنندگان با حضور در غرفه های مختلف این نمایشگاه از برپایی این نمایشگاه در منطقه نبطیه ابراز خشنودی کردند و آن را در نزدیکی فرهنگ ایران و لبنان موثر دانستند.
بازدید کنندگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، محصولات نمایش گذاشته در غرفه ها را در نوع خود کم نظیر دانستند و گفتند که نمایش این تولیدات باعث می شود که بازدیدکننده تا حد زیادی با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا شوند.
یک بازدید کننده لبنانی که ساکن شهر نبطیه بود به خبرنگار ایرنا گفت: ایران دارای فرهنگ غنی است و برپایی این نمایشگاه باعث می شود که مردم لبنان به ویژه شهرهای جنوبی این کشور بیشتر با آداب و رسوم ایرانیان آشنا شوند.
نور، خانم بازدید کننده اهل نبطیه در گفت و گو با ایرنا گفت: خیلی خوشحالیم که برای اولین بار چنین نمایشگاهی در نبطیه برگزار شد. نمایشگاهی که بخشی از فرهنگ و میراث ایرانی را می توان در آن دید.
وی افزود:این رویداد، تاثیر مهمی در گردشگری بین دو کشور خواهد گذاشت و مشوق خوبی است تا ایرانیان به نبطیه بیایند و مردم لبنان هم با شناخت بیشتری از قم بازدید کنند. از دست اندرکاران این نمایشگاه زیبا و باشکوه خیلی سپاسگزاریم.
«خدیجه سلوم» مسئول هیئت زنان حزب الله در بیروت، برگزاری این نمایشگاه در شهر مقاومت و شهر امام حسین (ع) را باعث عمیق تر شدن محبت و دوستی بین دو ملت ایران و لبنان دانست و گفت: ایران و به ویژه قم که به خانه محمد و آل محمد معروف است، برکات زیادی برای جهان اسلام داشته اند. ارتباط ما با ایران و قم، ارتباطی تاریخی و فرهنگی است و فرزندان ما رهروان راه امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی هستند که از قم برخاست.
«هادی» جوان لبنانی که با همسر و فرزند سه ماهه خود به این نمایشگاه آمده بود، در حالی که لوحی مزین به نام «فاطمه» به دست داشت به خبرنگار ایرنا گفت: در اینجا از استاد خط ایرانی خواستم تا نام دختر سه ماهه ام را بنویسد تا آن را قاب کنیم و به یادگار از این نمایشگاه ایرانی داشته باشیم. فاطمه زیباترین اسم است که من به برکت دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) و حضرت فاطمه معصومه بر فرزندم گذاشتم و امیدوارم او رهرو این بزرگواران باشد.
* تاریخ نبطیه
شهر نبطیه لبنان همواره مقصد تاریخی برای طلاب بوده و هنوز هم محور اساسی و مقصد برای برای علما و سایر اقشار مردم است. این شهر همچنین دارای بازار مرکزی و دوشنبه بازار است.
یکی از نمادهای این شهر نمایش واقعه عاشورا است. در روز عاشورای سال 1983 نبطیه شاهد اولین رویارویی با اسراییل غاصب بود.
یکی از جذابیت های مراسم افتتاح نمایشگاه جامع قم این بود که مراسم یاد شده در محوطه بازار و خیابان بین دو طرف مغازه ها و فروشگاه ها برگزار شد. این مراسم مملو از جمعیت بود و اغلب اهالی نبطیه در آن شرکت کرده بودند.
اهالی نبطیه، مردمی مقاوم و در عین حال مهربان و میهمان نواز هستند و ایرانیان را دوست و برادر خود می دانند.
خاورم* 390* 1569*2054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بلاتکلیفی مشتریان 1 شرکت به دلیل عدم تحویل خودروهای پیش فروش

روش جدید مردم برای تأمین کالا‌های ضروری

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/07/23

قرارگاه مردمی اربعین پذیرای 140 هزار زائر در قم است

تولید بیش از 6000 نسخه کتاب گویا برای روشندلان در قم

افشاگری یک نماینده از فساد و تخلف در آلومینیوم المهدی

اسرائیل: ایران و روسیه راه جدیدی برای دور زدن تحریم ها یافته اند

عدم وجود حضرت رقیه(س)، شبهه ای بی پایه و اساس است

سکه باز هم ریخت/دلار کمی ارزان شد

پیام آیت‌الله مکارم شیرازى در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین شجاعی

مرحوم شجاعی قلوب بسیاری را منقلب و افکار فراوانی را روشن کرد

ایام اربعین تمرینی برای خدمت گذاری در طول سال است

دستگیری متهم اصلی پرونده اختلاس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

4 طرح تحولی در حوزه سینمای قم در حال اجراست

تسلیت مدیر حوزه علمیه در پی درگذشت «حجت‌الاسلام والمسلمین شجاعی»

همایش سه ساله کربلا در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود

دولت به‌دنبال سهمیه‌بندی بنزین است

امروز، بانک ها دلارهای مردم را با قیمت بالاتری می خرند

موکب آستان حضرت معصومه(س) در عمود 1080 برپا می شود

کودکان قمی صاحب استودیوی ضبط برنامه می شوند

جهادگران بسیجی قم در برپایی موکب های اربعین مشارکت می کنند

راهپیمایی اربعین نمادین ترین حرکت برای معرفی اسلام ناب است

پنج هزار روحانی در ارتش حضور دارند

آماده مناظره در مورد تصوف هستیم/ همراهی تصوف شبه قاره با وهابیت

حوزه علمیه دچار سکولاریسم معرفتی است/کاهش کیفیت دینداری در کشور

حوزه سکولار واقعیت ندارد/ حادثه فیضیه؛ تسویه حساب با حوزه

برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند/ اشکالات ناشی از سوءتفاهم است

"تنها، زیر باران"؛ روایتی متفاوت از شهید زین‌الدین

مسابقات تلویزیونی، ضامن بقای تلویزیون!/فقدان کارشناس در تیم طراحی مسابقات

تفرقه سیاست صهیونیسم و استکبار برای نابودی اسلام است

مراسم اربعین حسینی(ع) تفکر اسلام را به غیر شیعه می‌شناساند

اولین گام در تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه دانستن زبان رایج حوزه است

"تنها زیر باران" در قم رونمایی شد

رییس دفتر روحانی: کارت سوخت احیا می شود

دلار در مرز 15 هزار تومان/قیمت سکه

قیمت پراید به زیر 30 میلیون تومان رسید

قانون دارای یک نقش محوری در جهت تحقق عدالت است

رمز کسب حکمت، پرهیز از گناه است

افزایش چشم‌گیر حضور زائران اربعین در قم

اربعین نماد اتحاد مردم ایران و عراق است

لزوم ایجاد مرکز تخصصی کودک و رسانه

لزوم استفاده از فرصت حضور پرشور زائران پاکستانی در قم

پذیرایی از زائران اربعین در مصلی قم

دستگاه‌های استان برای میزیانی از زائران اربعین بسیج شوند

پلمپ انبارها شکسته و اجناس محتکران به قیمت عادلانه در بازار پخش شود

آیا ماه صفر نحس و شوم است؟

50 جشنواره بومی محلی در روستاهای قم برگزار شد

نوبرانه‌های پاییزی چرا گران است؟

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 17 مهرماه 97

2 قاری از قم به مسابقات بین المللی قرآن راه یافت