آخرين مطالب

قم در لبنان فرهنگي

قم در لبنان

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - بیروت - نمایشگاه جامع قم که به مناسبت هفته فرهنگی قم و برای معرفی توانمندی های فرهنگی و اقتصادی این استان در شهر نطبیه لبنان گشایش یافته است، با استقبال لبنانی ها روبرو شد.
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا این نمایشگاه که در 37 غرفه شامگاه دیشب در این ساختمان آغاز به کار کرد، تا 25 اردیبهشت ماه جاری دراین محل برپا است.
همه غرفه های این نمایشگاه در روز بازگشایی مملو از جمعیت بود اما اجرای باستانی کاران استان قم، تمام نمایشگاه را تحت تاثیر خود قرار داد و بازدیدکنندگان دقایق زیادی از وقت خود را برای دیدن حرکات این ورزشکاران صرف کردند.
سایر غرفه ها از جمله صنایع دستی، نقاشی، خوشنویسی، غرفه های عکس امام (ره) و انقلاب و آثار مکتوب نیز مملو از جمعیت بازدیدکننده بود که مشتاقانه آن را به تماشا نشستند.
در این نمایشگاه که با حضور «محمد فتحعلی» سفیر ایران، «محمدمهدی شریعتمدار» رایزن فرهنگی ایران در بیروت و حجت الاسلام «سید هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب الله افتتاح شد، موسسات مختلف از جمله سمن ها، مراکز حوزوی ملی و بین المللی، حرم مطهر، مسجد جمکران، موسسه نشر آثار امام (ره)، موسسه نشر آثار مقام معظم رهبری، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه، ورزش و جوانان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محصولات و آثار خود را به نمایش گذاشتند.
رئیس شورای اجرایی حزب الله در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: قم، نعمتی برای جهان اسلام و همه بشریت است. در این شهر، نیکی و معرفت جمع شده است تا قم در ایجاد توازن در زندگی مملو از سختی و دشواری و هیاهو، نقش مهمی ایفا کند.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز در این مراسم گفت: همه شهرها و مناطقی که مزار حضرت محمد مصطفی (ص) و اهل بیتش را در آغوش گرفته است، از ویژگی و قدسیت آنها بهره مند است.
شریعتمدار افزود: قم، شهر علم، ولاء، و قدسیت یافته از وجود کریمه اهل بیت علیهم السلام بوده و نبطیه با گرایش به امام حسین(ع) و فضای آکنده از عطر عاشورا، معروف به علم و علمایی است که به خط حسینی و خط مقاومت و دفاع از مقدسات و آرمان ها تعلق دارند.
* اجرای زنده
اجرای زنده خوشنویسی، نقاشی، گرافیک، نگارگری، منبت و معرق در غرفه ها از جمله برنامه های جذاب این رویداد فرهنگی است.
مدیر نمایشگاه هفته فرهنگی قم در نبطیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در این نمایشگاه تولید کنندگان محصولات خود را در زمینه گردشگری سلامت، بخش کودکان و نوجوانان در زمینه های مختلف بانوان، غرفه اکرام، دارالقرآن، نهج البلاغه و کافی به نمایش گذاشتند.
«سید رسول موسوی نژادیان» درباره علت برپایی این نمایشگاه در نبطیه گفت: دست کم 90 درصد ساکنان این منطقه، شیعه هستند و قرابت فرهنگی زیادی بین ایرانیان و مردم این منطقه وجود دارد.
وی معرفی ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی، هنری، اقتصادی و گردشگری شهر قم و همچنین تحکیم روابط فرهنگی و اقتصادی را ازجمله اهداف این نمایشگاه عنوان کرد.
«حسین صالحی» دبیر نمایشگاه جامع قم در نبطیه نیز گفت: برنامه های قرآن و تواشیح و اجرای کارگاه های هنری در مراکز مختلف آمورشی و دانشگاه های لبنان از جمله برنامه های ما در نبطیه است.
وی همچنین امضای تفاهم نامه همکاری بین مراکز اقتصادی و فرهنگی گردشگری را از جمله اهداف برگزاری این هفته در لبنان عنوان کرد.
صالحی گفت: میزبان این نمایشگاه، شهرداری نبطیه و بانی آن نیز استانداری قم و رایزن فرهنگی ایران در لبنان است.
دبیر نمایشگاه جامع قم در شهر نبطیه افزود: معرفی ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی، هنری، اقتصادی و گردشگری شهر قم و همچنین تحکیم روابط فرهنگی و اقتصادی از جمله اهداف این نمایشگاه است.
وی اظهار کرد ظرفیت های اقتصادی چند مرکز تولیدی و صنعتی و همچنین عرضه محصولات غذایی از جمله سوهان، عسل، زعفران، خرما و همچنین ظرفیت های تولیدی فرش استان قم است. برنامه های بیرون این نمایشگاه نیز اجرای نمایش تئاتر در سالن حسن الصباح این منطقه است.
* زن و چند غرفه دیگر
در این نمایشگاه همچنین غرفه های زن، گردشگری سلامت، فعالیت های هنری (عکاس، خط) ، علوم و دانشگاه، مقاومت و شهدا، اوقاف و امور خیریه، صنایع دستی، حوزه های علمیه ،رسانه ها و خبرگزاری ها، پخش فیلم، سفالگری، انگشترسازی، دارالقرآن، انتشارات شهر قم، رسانه ای دیداری و شنیداری، صنعت و بازرگانی، فرش دستباف فعالیت داشتند.
کارگاه های هنری و صنعتی از دیگر غرفه هایی بود که در این نمایشگاه دایر شده بود که بازدیدکنندگان زیادی به خود جلب کرده بود.
دو غرفه کودکان و نوجوانان و یک غرفه زن این نمایشگاه بلافاصله پس از بازگشایی این رویداد، مملو از جمعیت شد و بازدیدکنندگان در قسمت های مختلف این غرفه ها به محصولات مورد علاقه خود دسترسی پیدا کردند.
برخی از محصولات این غرفه ها برای فروش و برخی نیز رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. در غرفه های خوشنویسی و نقاشی و خطاطی نیز هنرمندان بطور رایگان برای بازدیدکنندگان به ارائه کارهاو تولیدات خود می پردازند.
* رضایت بازدیدکنندگان
تمام طبقه زیر زمین محل این نمایشگاه به ارائه محصولات خوراکی قم از جمله سوهان و شیرینی های این دیار در نظر گرفته شده که بازدیدکنندگان زیادی به خود جلب کرده است.
بازدیدکنندگان با حضور در غرفه های مختلف این نمایشگاه از برپایی این نمایشگاه در منطقه نبطیه ابراز خشنودی کردند و آن را در نزدیکی فرهنگ ایران و لبنان موثر دانستند.
بازدید کنندگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، محصولات نمایش گذاشته در غرفه ها را در نوع خود کم نظیر دانستند و گفتند که نمایش این تولیدات باعث می شود که بازدیدکننده تا حد زیادی با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا شوند.
یک بازدید کننده لبنانی که ساکن شهر نبطیه بود به خبرنگار ایرنا گفت: ایران دارای فرهنگ غنی است و برپایی این نمایشگاه باعث می شود که مردم لبنان به ویژه شهرهای جنوبی این کشور بیشتر با آداب و رسوم ایرانیان آشنا شوند.
نور، خانم بازدید کننده اهل نبطیه در گفت و گو با ایرنا گفت: خیلی خوشحالیم که برای اولین بار چنین نمایشگاهی در نبطیه برگزار شد. نمایشگاهی که بخشی از فرهنگ و میراث ایرانی را می توان در آن دید.
وی افزود:این رویداد، تاثیر مهمی در گردشگری بین دو کشور خواهد گذاشت و مشوق خوبی است تا ایرانیان به نبطیه بیایند و مردم لبنان هم با شناخت بیشتری از قم بازدید کنند. از دست اندرکاران این نمایشگاه زیبا و باشکوه خیلی سپاسگزاریم.
«خدیجه سلوم» مسئول هیئت زنان حزب الله در بیروت، برگزاری این نمایشگاه در شهر مقاومت و شهر امام حسین (ع) را باعث عمیق تر شدن محبت و دوستی بین دو ملت ایران و لبنان دانست و گفت: ایران و به ویژه قم که به خانه محمد و آل محمد معروف است، برکات زیادی برای جهان اسلام داشته اند. ارتباط ما با ایران و قم، ارتباطی تاریخی و فرهنگی است و فرزندان ما رهروان راه امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی هستند که از قم برخاست.
«هادی» جوان لبنانی که با همسر و فرزند سه ماهه خود به این نمایشگاه آمده بود، در حالی که لوحی مزین به نام «فاطمه» به دست داشت به خبرنگار ایرنا گفت: در اینجا از استاد خط ایرانی خواستم تا نام دختر سه ماهه ام را بنویسد تا آن را قاب کنیم و به یادگار از این نمایشگاه ایرانی داشته باشیم. فاطمه زیباترین اسم است که من به برکت دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) و حضرت فاطمه معصومه بر فرزندم گذاشتم و امیدوارم او رهرو این بزرگواران باشد.
* تاریخ نبطیه
شهر نبطیه لبنان همواره مقصد تاریخی برای طلاب بوده و هنوز هم محور اساسی و مقصد برای برای علما و سایر اقشار مردم است. این شهر همچنین دارای بازار مرکزی و دوشنبه بازار است.
یکی از نمادهای این شهر نمایش واقعه عاشورا است. در روز عاشورای سال 1983 نبطیه شاهد اولین رویارویی با اسراییل غاصب بود.
یکی از جذابیت های مراسم افتتاح نمایشگاه جامع قم این بود که مراسم یاد شده در محوطه بازار و خیابان بین دو طرف مغازه ها و فروشگاه ها برگزار شد. این مراسم مملو از جمعیت بود و اغلب اهالی نبطیه در آن شرکت کرده بودند.
اهالی نبطیه، مردمی مقاوم و در عین حال مهربان و میهمان نواز هستند و ایرانیان را دوست و برادر خود می دانند.
خاورم* 390* 1569*2054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از مهناز افشار تا هومن سیدی؛ بازیگرانی که سودای سیمرغ دارند

الناز شاکردوست خشمگین در یک فیلم عاشقانه!! + عکس

جنجال سلفی بهرام رادان با گاومیش ها در اهواز!! + عکس

مهدویت و رجعت به درستی در جامعه تبیین شود

جسارت بازیگر زن سیاسی ترین اسکار تاریخ را رقم زد! + عکس

نگاهی به تیترهای روزنامه های قم - 25 دی ماه

دوازدهمین سالگرد ارتحال آیت الله فاضل درقم برگزار می شود

دوازدهمین سالگرد رحلت آیت‌الله فاضل لنکرانی برگزار می‌شود

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی + عکس

23 حقیقت جذاب ناگفته در مورد فیلم ترسناک «جن‌گیر»!

کدام سکانس سریال «مینو» سانسور شد؟!

فراز و فرود سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ از آرمین زارعی تا مهناز افشار

وقتی ویل اسمیت غول چراغ جادو می شود! + عکس

اکران «خاله سوسکه» با بهاره کیان افشار، الهام حمیدی با بادیگاردهایش!!

سینما در قم پس از انقلاب رشد خوبی داشته است

نخبگان حوزوی شناسایی و حمایت شوند

دشمن به دنبال مخدوش کردن هویت دینی و فرهنگی قم است

وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه‌ها ایجاد می‌کند

27 درصد فعالیت های سوادآموزی قم مربوط به مردان است

سریال +16 «ممنوعه» چرا ممنوع شد؟!

10 بازیگر زن بالیوود که سنت شکنی کردند!

بداخلاقی و غارتگری فرهنگی غده بدخیم جهان کنونی است

جنجال آهنگ گروهی که حتی نام خودش را غلط تلفظ می‌کند

ستاره های زن جشنواره فجر/ از هدیه تهرانی تا الناز شاکردوست

کتابخانه آیت الله گلپایگانی قم دارای 14700 کتاب خطی است

استفاده از رسانه و هنر برای معرفی شعائر دینی به نسل جوان

ایران همواره در برابر دسیسه‌های دشمن پیروز بوده است

دیدگاه زنانه، قرائتی نوین از دین ایجاد کرده است

«جریان شناسی تفسیر سلفی» منتشر شد

عکس های دیدنی و قدیمی از محمدرضا شجریان که تا بحال ندیده بودید!

فیلم های شادی که هنگام ناراحتی حالتان را عوض می کند! (قسمت 3)

مصاحبه با دختری که یک قاتل ژاپنی است! عکس

امکان واگذاری آثار تاریخی قم به بخش خصوصی وجود دارد

10 صحنه از فیلم‌های ‌هالیوود که حتی مردها را هم به گریه انداختند!! (+عکس)

600 هزار دستگاه تلفن همراه با ارز دولتی وارد بازار می‌شود

نظر عجیب بازیگر بانوی عمارت درباره دست دادن زن و مرد!!

کنگره شهیدان جبهه مقاومت قم آغاز شد

نخستین کنگره بزرگداشت شهدای جبهه مقاومت در قم آغاز شد

بیستمین همایش کتاب سال حوزه برگزار می‌شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/22

بیستمین همایش کتاب سال حوزه برگزار می‌شود

قم در سالروز میلاد حضرت زینب(س) غرق در نور و سرور است

آغاز طرح فضاسازی و ساماندهی بیت امام خمینی(ره)

اولین سریال ترسناک ایرانی به بازار آمد

آیین رونمایی ازقرآن خطی کتابت شده به سبک نسخ و ریحان در قم

حاشیه هایی از نمازجمعه قم

پیام انقلاب را با زبان هنر به سراسر جهان صادر کنیم

دیدار 19 دی مردم قم با رهبر انقلاب هرگز فراموش نخواهد شد

مسابقه کتاب‌خوانی ویژه سوادآموزان با موضوع حمایت ازکالای ساخت ایران برگزار می‌شود

نیازمند یک جبهه فرهنگی فعال در کشور هستیم