آخرين مطالب

مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

مبلغین فرهنگ مدیریت مصرف آب را ترویج کنند/40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد فرهنگي

مبلغین فرهنگ مدیریت مصرف آب را ترویج کنند/40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: برای جلوگیری از بحران بی آبی در کشور باید به مدیریت صحیح آب پرداخت و در این مسیر مبلغین در ترویج فرهنگ مدیریت آب اثرگذار هستند.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مهندس محمد خلیلی شامگاه چهارشنبه در سلسله نشست های طلیعه رمضان که با حضور مبلغان با نام بحران آب در کشور در تالار غدیر دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، عنوان کرد: اگر به بحران کم آبی توجه نشود به چالشی اجتماعی و امنیتی بزرگ تبدیل می شود و همه را درگیر می کند.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: کم بارش ترین سال در 50سال اخیر را پشت سر گذاشتیم و به طور میانگین 43 درصد از میانگین 50 ساله کاهش بارش داشتیم.
وی افزود: توزیع بارندگی ها در کل کشور یکسان نیست در برخی از مناطق کشور مانند سیستان و بلوچستان 80 درصد کاهش بارندگی و در هرمزگان و یزد و کرمان 70 درصد کاهش داشتیم.
خلیلی بیان کرد: همچنین ذخایر سدها برای آب شرب بسیار کم است؛ در حوزه آبریز زاینده رود 13 درصد مخزن آب ذخیره دارد و در فلات مرکزی با چالش نگران کننده‌ای مواجه ایم؛ از طرفی در اصفهان امسال برای کشاورزی آب نداریم و 40 هزار هکتار از ارضی فاقد آب هستند.
وی تصریح کرد: برای سال جاری وضعیت نگران کننده ای در پیش داریم به طور کلی ایران سرزمین کم بارانی است و میانگین بارش کشور 250 میلی متر در سال بوده که این مقیاس به 210 میلی متر رسیده است.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: سالانه 400 میلیارد متر مکعب بارندگی داشتیم اما 75 درصد از بارش ها به واسطه تبخیر از بین می رود و حالا با کاهش این میزان بارگی 20 میلیارد مکعب دیگر از منابع آب را از دست داده ایم.
افزایش یک درجه ای دمای کشور
وی اظهار کرد: در این سالها دمای حرارت بالا می رود و در 50 سال گذشته یک درجه متوسط دمای کشور بالا رفته است، هر افزایش 1 درجه ای 5 درصد تبخیر را افزایش می دهد، پیش بینی می شود در 50 سال آینده تا یک ونیم درجه دمای هوا بالاتر رفته و بارش باران نیز کاهش یابد.
خلیلی خاطرنشان کرد: کاهش بارندگی علل مختلف دارد در نقطه ای واقع شده ایم که گرمترین نقطه دنیا می باشد و 70 درصد از بیابان های جهان در این نقاط وجود دارد.
وی افزود:تغییرات ناشی از اقلیم و تخریب محیط زیست توسط انسان و گازهای گلخانه ای بر منابع آب دنیا اثر گذاشته است و مناطق کم باران، نیز کم باران تر و مناطق پر باران، پرباران تر شده اند که سیل در پی دارد.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور عنوان کرد:در این سالها بسیار بد از منابع آبی استفاده کرده ایم؛ در دنیا استاندارد خاصی بری استفاده از آب کشاورزی . شرب و صنعت وجود دارد الگوی جهانی به صورت 40 درصد مصارف می شود و باید بقیه برای حفظ محیط زیست رها کنیم.
وی تصریح کرد:متاسفانه در کشورمان 80 درصد از منابع آبی استفاده و 20 درصد را رها کرده ایم که خشک شدن تالاب و دریاچه را به دنبال داشته و آثار زیست محیطی مانند ریزگردها را بر جای گذاشته است.
40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد
خلیلی بیان کرد:40 درصد از ریزگردها در کشوری منشاء داخلی دارد که علت آن خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها است؛ امسال بری اولین بار آذربایجان غربی که از نظر منابع آبی پربرخوردار بوده با ریزگردها در روزهای ابتدایی فروردین مواجه شد.
وی گفت: این امر تبعاتی در بخش آب بر جای گذاشت و مردم به شستشو روی آوردند و با این وضعیت در ارومیه با کمبود آب شرب مواجه شدیم و این پدیده ای نادر بود.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اهمیت چاره اندیشی خاطرنشان کرد: پیشینیان ما با حفظ تمدن آب را به خوبی مدیریت و هوشمندانه با آن برخورد کردند ما در ایران اولین قنات سازان دنیا هستیم و قنات محصول معماری ایران زمین و دارای پیچیدگی خاصی است.
وی اظهار داشت: تاکنون 80 هزار قنات شناخته شده در کشور داریم که تا 120 هزار رشته نیز اعلام شده است قنات در انتقال بین حوزه ای سفره های زیرزمینی را تغذیه می کند و در آن تبخیر نیز وجود ندارد ما قنات هایی داریم که 2500 سال قبل حفر و به خوبی مکان یابی شده است.
خلیلی عنوان کرد:ایرانیان نیازها را شناختند و آب را مهار کرده اند اما ما در دو دهه اخیر دچار توهم شدیم و حفر چاهها این تصور را ایجاد کرد که آب همیشه در دسترس است؛ از این رو سفره های زیرزمینی را خالی کردیم دشت ها فرونشست کردند تا جایی که با تغذیه مصنوعی نیز آب ها برنمی گردد.
احتمال تخلیه فلات مرکزی ایران در 50سال آینده
وی گفت: ما الگوهای سنتی را فراموش کردیم؛ باید این الگوهای سنتی را احیاء کنیم؛ پیش بینی های بدبینامه می گوید، فلات مرکزی ایران در 50 سال آینده احتمال تخلیه دارد اگر الگوی مصرف را تغییر ندهیم و بحران آب به خوبی مدیریت نشود.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: برای جلوگیری از بحران بی آبی در کشور باید به مدیریت صحیح آب پرداخت و در این مسیر مبلغین در ترویج فرهنگ مدیریت آب اثرگذار هستند.
وی عنوان کرد: در دین مبین اسلام و فرهنگ ایران بر حفظ آب تاکید شده است؛ تبیین حفظ آب اهمیت زیادی دارد وگرنه با بحران های بزرگی مواجه می شویم؛ حرمت نهادن بر آب طبق احادیث و روایات باید رواج یابد جامعه باید بداند آب سهوالوصول نیست.
وی بیان کرد: در برخی از شهرها مانند مشهد در تامین آب دچار مشکل می شویم و باید برای شیرین کردن آب دریا هزینه ای سرسام آور در نظر بگیریم در مقابل مصارف بی مورد آب همچنان در کشور وجود دارد.
خلیلی تصریح کرد: در قم از سرچشمه دز آب منتقل می شود که طرحی گران قیمت است و دیگر قم منابع جدید دسترسی برای انتقال آب ندارد و باید با این میزان آب مدیریت شود.
مصرف آب در ایران به ازای هر نفر 160لیتر در روز؛ در جهان 70لیتر
وی خاطرنشان کرد: الگوی مصرف آب در کشور خوب نیست به ازای هر نفر 160 لیتر در روز مصرف داریم، اما در دنیا 110 لیتر است و حتی با تجهیزات کاهنده به 70 لیتر در روز رسانده اند.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: صرفه جویی کاری فرهنگی می طلبد روحانیت در کار فرهنگی اثر گذار هستند.
وی تاکید کرد: قیمت آب در ایران پایین است و عامل بازدارنده ای برای کاهش مصرف وجود ندارد و تنها فرهنگ سازی می تواند چنین رویکردی را برای کاهش 50 درصدی ایجاد نماید.
وی عنوان کرد: در این راستا پویشی را با نام وضو گرفتن با یک لیوان آب تعریف کرده ایم و حتی چند تن از مراجع این با یک لیوان وضو گرفته و در این پویش شرکت کرده اند انتظار می رود مبلغین این پویش را ترویج کنند.
خلیلی خاطرنشان کرد: رفتارهایی که با آموزه های دینی سازگار است باید به خوبی در جامعه ترویج شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعلام آمادگی آستان حضرت معصومه(س) در خدمت‎رسانی به زائران

پیام تسلیت آیت‌الله سعیدی در پی درگذشت جمعی از هم‌وطنان در حادثه سیل شیراز

396 هزار مسافر نوروزی در قم اسکان یافته اند

18 پایگاه نوروزی راهنمای زائران درقم فعال است

برپایی 4 نوروزگاه در قم

راه اندازی 4 نوروزگاه در استان قم

هدیه نوروزی استاندار قم به خبرنگاران سراسر کشور

صله رحم به عنوان گل سرسبد نوروز مورد توجه خانواده ها باشد

نسبت به راه و پیام شهیدان بی توجه نباشیم

ترویج بی‌حجابی از اهداف دشمنان است

فیضیه، دژ نفوذ ناپذیر انقلاب درگذر تاریخ

قم شهری با هفت هزار سال قدمت، میزبان مسافران نوروزی

آیین تحویل سال نو در جوار حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

در سال جدید مسئولان پرکارتر و مردم با یکدیگر صمیمی تر شوند

قم درسالروز میلاد امام علی(ع) غرق در نور و سرور است

آیین جشن میلاد امام علی(ع) در دفتر رهبری در قم برگزار شد

آیین عمامه گذاری طلاب در قم برگزار شد

قم غرق در شادی میلاد امیرالمومنین(ع)

رعایت انصاف با استفاده از سیره حضرت علی(ع) نهادینه شود

استقبال قم از مسافران نوروزی با 500 برنامه فرهنگی

آیین معنوی اعتکاف در قم آغاز شد

آیت الله مکارم شیرازی: مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت

500 برنامه فرهنگی ویژه نوروز در قم اجرا می شود

68 هزار ظرفیت اسکان نوروزی در قم فراهم شده است

از برگزاری نمایشگاه مبارزه با فساد تا شرکت گسترده جوانان قمی در اعتکاف

پذیرش16 هزار نفر برای حضور در مراسم اعتکاف قم

انتخاب جهاد دانشگاهی قم به عنوان غرفه برتر نمایشگاه شکوه چهل ساله

شورای فرهنگ عمومی درآیین چهارشنبه آخر سال نقش آفرین باشد

زائرسرای حرم حضرت معصومه آماده اسکان 11 هزار تَن است

سه نمایشگاه فرهنگی در حرم حضرت معصومه(س) برپا می شود

نگاهی به سرخط های روزنامه های قم - 25 اسفندماه

بقاع 36 امامزاده در قم میزبان طرح آرامش بهاری است

نخستین دوره مهارت های کاربردی تبلیغ در قم پایان یافت

حمله تروریستی نیوزلند ضرورت تبیین اسلام ناب را دوچندان می‌کند

تدوین شناسنامه تبلیغی مناطق ضروری است

اجرای طرح آرامش بهاری در 36 بقعه متبرکه و امامزاده قم

قم در سالروز ولادت جوادالائمه(ع) غرق در نور است

فعالیت 9هزار خادم افتخاری جمکران در تعطیلات نوروز

تولید 59 عنوان کتاب بریل در 5 هزار و 130 نسخه در قم

22 مسجد قم آماده برگزاری آیین اعتکاف است

قرارگاه 19 دی برای اجرای منویات رهبری در قم ایجاد شد

مصلای قدس قم آماده اسکان مردم در مواقع اضطراری است

22 مسجد میزبان 16 هزار معتکف در قم است

800 طلبه خارجی در دوره آموزشی تبلیغی گام دوم شرکت کردند

وزارت صمت پیشگام اجرای بیانیه گام دوم انقلاب باشد

قمپز چهل و یکم با موضوع صلح و بخشش برگزار شد

آموزش 200طلبه مسلط به زبان‌های خارجی برای تبیین معارف اهل بیت در اربعین

بزرگترین قدرت نظامی جهان، ایران را رقیب خود می‌داند

خانواده شهدای شهرداری قم تجلیل شدند

نهی از منکر یعنی مبارزه با گناه نه گناهکار