آخرين مطالب

مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

مبلغین فرهنگ مدیریت مصرف آب را ترویج کنند/40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد فرهنگي

مبلغین فرهنگ مدیریت مصرف آب را ترویج کنند/40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: برای جلوگیری از بحران بی آبی در کشور باید به مدیریت صحیح آب پرداخت و در این مسیر مبلغین در ترویج فرهنگ مدیریت آب اثرگذار هستند.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مهندس محمد خلیلی شامگاه چهارشنبه در سلسله نشست های طلیعه رمضان که با حضور مبلغان با نام بحران آب در کشور در تالار غدیر دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، عنوان کرد: اگر به بحران کم آبی توجه نشود به چالشی اجتماعی و امنیتی بزرگ تبدیل می شود و همه را درگیر می کند.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: کم بارش ترین سال در 50سال اخیر را پشت سر گذاشتیم و به طور میانگین 43 درصد از میانگین 50 ساله کاهش بارش داشتیم.
وی افزود: توزیع بارندگی ها در کل کشور یکسان نیست در برخی از مناطق کشور مانند سیستان و بلوچستان 80 درصد کاهش بارندگی و در هرمزگان و یزد و کرمان 70 درصد کاهش داشتیم.
خلیلی بیان کرد: همچنین ذخایر سدها برای آب شرب بسیار کم است؛ در حوزه آبریز زاینده رود 13 درصد مخزن آب ذخیره دارد و در فلات مرکزی با چالش نگران کننده‌ای مواجه ایم؛ از طرفی در اصفهان امسال برای کشاورزی آب نداریم و 40 هزار هکتار از ارضی فاقد آب هستند.
وی تصریح کرد: برای سال جاری وضعیت نگران کننده ای در پیش داریم به طور کلی ایران سرزمین کم بارانی است و میانگین بارش کشور 250 میلی متر در سال بوده که این مقیاس به 210 میلی متر رسیده است.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: سالانه 400 میلیارد متر مکعب بارندگی داشتیم اما 75 درصد از بارش ها به واسطه تبخیر از بین می رود و حالا با کاهش این میزان بارگی 20 میلیارد مکعب دیگر از منابع آب را از دست داده ایم.
افزایش یک درجه ای دمای کشور
وی اظهار کرد: در این سالها دمای حرارت بالا می رود و در 50 سال گذشته یک درجه متوسط دمای کشور بالا رفته است، هر افزایش 1 درجه ای 5 درصد تبخیر را افزایش می دهد، پیش بینی می شود در 50 سال آینده تا یک ونیم درجه دمای هوا بالاتر رفته و بارش باران نیز کاهش یابد.
خلیلی خاطرنشان کرد: کاهش بارندگی علل مختلف دارد در نقطه ای واقع شده ایم که گرمترین نقطه دنیا می باشد و 70 درصد از بیابان های جهان در این نقاط وجود دارد.
وی افزود:تغییرات ناشی از اقلیم و تخریب محیط زیست توسط انسان و گازهای گلخانه ای بر منابع آب دنیا اثر گذاشته است و مناطق کم باران، نیز کم باران تر و مناطق پر باران، پرباران تر شده اند که سیل در پی دارد.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور عنوان کرد:در این سالها بسیار بد از منابع آبی استفاده کرده ایم؛ در دنیا استاندارد خاصی بری استفاده از آب کشاورزی . شرب و صنعت وجود دارد الگوی جهانی به صورت 40 درصد مصارف می شود و باید بقیه برای حفظ محیط زیست رها کنیم.
وی تصریح کرد:متاسفانه در کشورمان 80 درصد از منابع آبی استفاده و 20 درصد را رها کرده ایم که خشک شدن تالاب و دریاچه را به دنبال داشته و آثار زیست محیطی مانند ریزگردها را بر جای گذاشته است.
40 درصد از ریزگردها منشاء داخلی دارد
خلیلی بیان کرد:40 درصد از ریزگردها در کشوری منشاء داخلی دارد که علت آن خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها است؛ امسال بری اولین بار آذربایجان غربی که از نظر منابع آبی پربرخوردار بوده با ریزگردها در روزهای ابتدایی فروردین مواجه شد.
وی گفت: این امر تبعاتی در بخش آب بر جای گذاشت و مردم به شستشو روی آوردند و با این وضعیت در ارومیه با کمبود آب شرب مواجه شدیم و این پدیده ای نادر بود.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اهمیت چاره اندیشی خاطرنشان کرد: پیشینیان ما با حفظ تمدن آب را به خوبی مدیریت و هوشمندانه با آن برخورد کردند ما در ایران اولین قنات سازان دنیا هستیم و قنات محصول معماری ایران زمین و دارای پیچیدگی خاصی است.
وی اظهار داشت: تاکنون 80 هزار قنات شناخته شده در کشور داریم که تا 120 هزار رشته نیز اعلام شده است قنات در انتقال بین حوزه ای سفره های زیرزمینی را تغذیه می کند و در آن تبخیر نیز وجود ندارد ما قنات هایی داریم که 2500 سال قبل حفر و به خوبی مکان یابی شده است.
خلیلی عنوان کرد:ایرانیان نیازها را شناختند و آب را مهار کرده اند اما ما در دو دهه اخیر دچار توهم شدیم و حفر چاهها این تصور را ایجاد کرد که آب همیشه در دسترس است؛ از این رو سفره های زیرزمینی را خالی کردیم دشت ها فرونشست کردند تا جایی که با تغذیه مصنوعی نیز آب ها برنمی گردد.
احتمال تخلیه فلات مرکزی ایران در 50سال آینده
وی گفت: ما الگوهای سنتی را فراموش کردیم؛ باید این الگوهای سنتی را احیاء کنیم؛ پیش بینی های بدبینامه می گوید، فلات مرکزی ایران در 50 سال آینده احتمال تخلیه دارد اگر الگوی مصرف را تغییر ندهیم و بحران آب به خوبی مدیریت نشود.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: برای جلوگیری از بحران بی آبی در کشور باید به مدیریت صحیح آب پرداخت و در این مسیر مبلغین در ترویج فرهنگ مدیریت آب اثرگذار هستند.
وی عنوان کرد: در دین مبین اسلام و فرهنگ ایران بر حفظ آب تاکید شده است؛ تبیین حفظ آب اهمیت زیادی دارد وگرنه با بحران های بزرگی مواجه می شویم؛ حرمت نهادن بر آب طبق احادیث و روایات باید رواج یابد جامعه باید بداند آب سهوالوصول نیست.
وی بیان کرد: در برخی از شهرها مانند مشهد در تامین آب دچار مشکل می شویم و باید برای شیرین کردن آب دریا هزینه ای سرسام آور در نظر بگیریم در مقابل مصارف بی مورد آب همچنان در کشور وجود دارد.
خلیلی تصریح کرد: در قم از سرچشمه دز آب منتقل می شود که طرحی گران قیمت است و دیگر قم منابع جدید دسترسی برای انتقال آب ندارد و باید با این میزان آب مدیریت شود.
مصرف آب در ایران به ازای هر نفر 160لیتر در روز؛ در جهان 70لیتر
وی خاطرنشان کرد: الگوی مصرف آب در کشور خوب نیست به ازای هر نفر 160 لیتر در روز مصرف داریم، اما در دنیا 110 لیتر است و حتی با تجهیزات کاهنده به 70 لیتر در روز رسانده اند.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: صرفه جویی کاری فرهنگی می طلبد روحانیت در کار فرهنگی اثر گذار هستند.
وی تاکید کرد: قیمت آب در ایران پایین است و عامل بازدارنده ای برای کاهش مصرف وجود ندارد و تنها فرهنگ سازی می تواند چنین رویکردی را برای کاهش 50 درصدی ایجاد نماید.
وی عنوان کرد: در این راستا پویشی را با نام وضو گرفتن با یک لیوان آب تعریف کرده ایم و حتی چند تن از مراجع این با یک لیوان وضو گرفته و در این پویش شرکت کرده اند انتظار می رود مبلغین این پویش را ترویج کنند.
خلیلی خاطرنشان کرد: رفتارهایی که با آموزه های دینی سازگار است باید به خوبی در جامعه ترویج شود.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امام حسین(ع) به همه ما درس وحدت و مقاومت داد

عَلَیکُنَّ بِالفرار...

گریه بر امام حسین(ع) موجب بخشیده شدن گناهان می‌شود

قم درشام غریبان حسینی به سوگ نشست

جلوه هایی از آیین های عزاداری عاشورا در قم

استفاده از نیروهای پلیس یاور تجربه ای موفق در قم بوده است

اقامه نماز اول وقت، اقتدای عملی به امام حسین(ع) است

ندای "لبیک یا حسین" در قم طنین انداز شد

اقامه باشکوه نماز ظهر عاشورا در قم

قم درعاشورای حسینی به سوگ نشست

مراسم عاشورای حسینی در دفتر رهبری در قم برگزار شد

نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت معصومه(س) اقامه شد

برگزاری عزاداری ها به روش سنتی ازخطر تحریف آن جلوگیری می کند

آیین احیای عاشورایی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

هَل مِن ناصر یَنصُرُنی...؟

حرارت عاشورا، دشمن را متحیر کرده است

حزن و ماتم سراسر قم را در شب عاشورا فرا گرفت

برگزاری آیین عزاداری تاسوعا در روستای کرمجگان قم

جلوه هایی از آیین های عزاداری تاسوعا در قم

قم در روز تاسوعای حسینی به سوگ نشست

مراسم عزاداری تاسوعا در دفتر رهبری در قم برگزار شد

نماز ظهر تاسوعا با حضور عزاداران حسینی در قم اقامه شد

حضرت عباس(ع)، پدر فضل و بخشش است

تاسوعا روایتی از برادری و ماندن در کارزار بلاست

مومنین، رشته اتصال ولایت هستند

شهر مقدس قم در شب تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است

بصیرت، میراث حماسه عاشورا است

یا اَخا اَدرِک اَخاک

دفاع مقدس بزرگترین افتخار تاریخی ملت ایران است

تلفیق فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس زیباترین نماد مقاومت است

مردم شهر قنوات قم در عزای حسینی به سوگ نشستند

هفته دفاع مقدس متعلق به همه آحاد جامعه است

تکایای قدیمی و باسابقه قم

قرائت زیارت ناحیه مقدسه در مسجد مقدس جمکران

عدم استفاده فکری از قیام عاشورا خسارتی بزرگ است

گل مالی رسم قدیمی مردم قم در روز تاسوعا و عاشورا

مدیران مادی‌، مردم را حریص می‌کنند

خدایا شاهد باش علی‌اکبر را فدای امت جدم کردم

حوزه و دانشگاه را آشتی بدهیم/ اسلامی سازی علوم انسانی ضرورتی غیر قابل انکار

عدم بهره‌گیری فکری از قیام عاشورا، خسارت بزرگ نسل جدید

چند هزار کامیون در کرمان زمین‌گیر شدند

اخذ جرائم دیرکرد وام بانکی در یک استان ممنوع شد

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

حفظ جان و سلامت ریشه در مبانی دین دارد

انقلاب اسلامی یک جریان قرآنی و فرا مذهبی است

اختلاف ارز مسافرتی در بانک و صرافی‌ 600 تومان شد

قیمت امروز خودرو در بازار/کاهش 2 تا 5 میلیون تومانی قیمت‌ها+ لیست قیمت ها

روند افزایشی قیمت سکه امروز در بازار

خبر خوش مشاوران املاک برای متقاضیان مسکن

اجتماع بزرگ هیئات مذهبی در روز دوازدهم محرم