آخرين مطالب

گزارشی از کارگروه رفع موانع تولید قم:

نیزار پهنه ای پر رونق برای افزایش اشتغالزایی استان است اقتصادي

نیزار پهنه ای پر رونق برای افزایش اشتغالزایی استان است

  بزرگنمايي:

قم آنلاین -  پنجمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم، با حضور معاون استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی و نمایندگان واحدهای صنعتی در شرکت فولاد غرب آسیا، واقع در پهنه صنعتی نیزار برگزار و در آن بر ظرفیت های خاص این منطقه برای افزایش آمار تولید و اشتغال استان تاکید شد.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قم در این جلسه گفت: نیزار، منطقه ای اقتصادی، اشتغال آفرین و پویاست که می توان از آن به عنوان یکی از قطب های صنعتی استان نام برد.
مهرداد غضنفری بیان کرد: یکی از مهمترین مسائل موجود در این منطقه، نبود مدیریت واحد برای ساماندهی امور آن است که این مساله باید هرچه سریعتر از طریق کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده، پیگیری شود تا حجم تاثیرگذاری این منطقه در گردش اقتصادی استان روز به روز توسعه یابد.
وی افزود: به منظور نظم بخشیدن به امور منطقه، تمام مجوزهای مورد نیاز پهنه صنعتی نیزار باید توسط کارگروه مشخص شده، صادر شود و هیچ دستگاه اجرایی نمی تواند به صورت انفرادی در این منطقه فعالیتی را انجام دهد.
وی ادامه داد: واحدهای صنعتی فعال در پهنه نیزار می توانند با تشکیل مجمع و انتخاب نماینده واحد، علاوه بر تبلیغ ظرفیت های منطقه و بازاریابی بهتر برای جذب بازارهای بیشتر، کارهای خود را به صورت مستمر از طریق کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده است، پیگیری کنند.
غضنفری تاکید کرد: همه مدیران دستگاه های اجرایی به عنوان سربازان خط مقدم تولید و اشتغال باید در خدمت سرمایه گذاران دارای صلاحیت باشند تا استان قم با داشتن نیروی انسانی متخصص و زیرساخت های فراوان در حوزه صنعت، بتواند به عنوان نگینی در سطح کشور، بدرخشد.
وی در ادامه به شیوه جدید برگزاری جلسه های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در مناطق صنعتی قم اشاره کرد و افزود: حضور میدانی مدیران در میان صنعتگران و سرمایه گذاران باعث آشنایی بیشتر آنان با مشکل های موجود در بخش تولید می شود و هم افزایی میان بخش دولتی و خصوصی را گسترش می دهد.
وی با اشاره به اهمیت حضور مردم، نخبگان و مدیران دستگاه های اجرایی در فرآیند اصلاح مشکل های بخش اقتصادی، گفت: باید دست سرمایه گذاران دارای صلاحیت را ببوسیم و برای آنان فرش قرمز پهن کنیم و از این که فعالیت های اقتصادی توسط بخش خصوصی صورت می گیرد، خوشحال باشیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در این جلسه گفت: تعیین یک روش مدیریتی واحد، تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای صنعتی و ایجاد راه دسترسی مناسب از جمله مهمترین مسائلی که پهنه صنعتی نیزار به آن نیاز دارد.
محمود سیجانی افزود: واحدهای صنعتی فعال در پهنه نیزار باید یکی از شیوه های رایج در ساماندهی مناطق صنعتی مانند تشکیل اتحادیه، انجمن، هیات امنا، شرکت تعاونی، شهر صنعتی و یا معرفی منطقه به عنوان شهرک صنعتی را انتخاب کنند تا فعالیت آنان منسجم و درخواست هایشان به صورت قانونی پیگیری شود.
وی بیان کرد: در صورت اتحاد واحدهای صنعتی منطقه، آنان می توانند مسایل خود را به صورت جمعی به دستگاه های اجرایی ارائه دهند و مدیران استانی نیز با نگاه جامع به مشکل های منطقه نیزار رسیدگی کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در این جلسه گفت: منطقه نیزار را می توان به محل استقرار صنایعی که در امر بازیافت فلزات فعالیت می کنند، تبدیل و از ظرفیت های آن برای ایجاد شهرک محیط زیست محور استفاده کرد.
تورج همتی افزود: همچنین پساب تولید شده در واحدهای صنعتی این منطقه را می توان پالایش و از آن برای ایجاد کشت سبز در پهنه نیزار بهره برد.
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم نیز دراین جلسه با اشاره به حمایت های گسترده دولت از صنایع در قالب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: واحدهای فعال در پهنه صنعتی نیزار همچون سایر واحدهای تولیدی می توانند از فرصت ایجاد شده در دولت برای تبدیل حسابرسی های 10 ساله خود به یک سال استفاده کنند.
علی اصغر دادخواه افزود: همچنین تمام واحدهای دارای جریمه تاخیر پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی می توانند با پرداخت حق بیمه خود تا تاریخ دهم تیرماه جاری از بخشودگی کامل جرایم استفاده کنند.
مدیر عامل شرکت فولاد غرب آسیا نیز در این جلسه گفت: با حمایت های دستگاه های اجرایی برای تامین سرمایه ارزی مورد نیاز و نوسازی برخی از تجهیزات این کارخانه می توان تولید آن را به 800 هزار تن ورق فولاد سرد در سال جاری ارتقا داد و حجم گردش مالی این واحد صنعتی را به یکهزار و 500 میلیارد تومان رساند که این رقم در سطح استان قم تحول آفرین است.
نادر سلیمانی افزود: همچنین با این کار حجم اشتغال مستقیم کارخانه 2 برابر وضع موجوده شده و از یک هزار تن عبور خواهد کرد که رقم قابل توجهی است.
در این جلسه مسائل و مشکلات پهنه صنعتی نیزار و واحد صنعتی فولاد غرب آسیا با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان و نمایندگان واحدهای صنعتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پیشنهادات اجرایی برای رفع آن ارائه شد.
کارخانه فولاد غرب آسیا در جنوب استان قم و در 30 کیلومتری شهرستان دلیجان بوده و محصولات این کارخانه در صنایع مختلف از جمله خودرو سازی، لوازم خانگی و ساختمانی کاربرد دارد. در حال حاضر 12 واحد تولیدی در پهنه صنعتی نیزار به وسعت 100 هکتار مشغول به فعالیت هستند؛ این منطقه در بخش سلفچگان قم و در 35 کیلومتری جاده سلفچگان به دلیجان قرار گرفته است.
** بازدید از کارخانه های فعال در پهنه صنعتی نیزار
مهرداد غضنفری، معاون امور اقتصادی استاندار قم و شماری دیگر از مسئولان دستگاه های اجرایی استان، قبل از تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از چند واحد صنعتی فعال در پهنه نیزار بازدید کردند.
2 هزار و 394 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که 94 درصد به بخش صنایع کوچک اختصاص یافته است؛ از این تعداد 2 هزار و 256 واحد مربوط به صنایع کوچک، 75 واحد مربوط به صنایع متوسط و 63 واحد مربوط به صنایع بزرگ است؛ همچنین 54 هزار تن در بخش صنعت قم مشغول به فعالیت هستند.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروژه‌ گازرسانی دو روستای وشنوه و اول قم افتتاح شد

گازرسانی به روستاهای قم تا سال 98 تکمیل می شود

سه طرح زیرساختی در روستاهای قم افتتاح شد

تقویت رشته‌های فنی و حرفه‌ای جوانان را به بازار کار سوق می‌دهد

مصالح ساختمانی ضد حریق در قم رونمایی شد

ایجاد 14 هزار و 200 شغل، پیش‌بینی سند توسعه اشتغال در قم

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات اشتغال و تولید انعطاف‌پذیر باشند

130 کیلو خاویار از استان قم به فرانسه صادر شد

1000 مهندس کشاورزی در قم بیکارند

بانکها در پرداخت تسهیلات انعطاف پذیری داشته باشند

14202 شغل طی سال جاری در قم ایجاد می شود

40 هکتار از اراضی قم به کشت گلخانه ای اختصاص دارد

خرید کالای ایرانی در گرو کیفیت تولیدات است

269.2 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شد

بازار فروش محصولات گلخانه ای با روشهای نوین فراهم شود

15 هزار تن محصول کشاورزی در قم خسارت دید

لزوم اجرای طرح ژئوکد در شهرک‌های صنعتی قم

بیشترین برداشت غیرمجاز آب از چاههای مجاز صورت می گیرد

پروژه ای که کام مردم را تلخ کرد

محلی برای حمایت از کسب و کارهای خرد

72درصد سرمایه گذاری قم در شکوهیه صورت می گیرد

پرداخت بیش از 685 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان قم

بانک‌ها تعیین تکلیف 200 واحد تولیدی تعطیل را در دستور کار قرار دهند

بسیاری از واحدهای صنعتی قم گرفتار مشکلات اقتصادی ناشی از سودهای بانکی هستند

توسعه شهرک شکوهیه باید متناسب با اصول ایمنی باشد

240 هکتار گل محمدی در قم کشت می شود

اجرا طرح تشدید نظارت و پایش بازار

استقرار دو پست سیار برق در شهرک صنعتی شکوهیه قم

معاون استاندار: تعاونی های قم باید توانمند شوند

80درصد گندم قم از استانهای دیگر تامین می شود

آفتاب قم بهترین سرمایه برای ایجاد نیروگاه خورشیدی

280 هزار هکتار آبیاری نوین در کشور اجرا شد

حق قانونی شهرداری در تامین مالیات بر ارزش افزوده احقاق شود

سهم 88درصدی ارزش افزوده برای شهرداری قم اعمال شود

صدور احکام افزایش حقوق 35 هزار مستمری بگیر تامین اجتماعی قم

قم چهاردهمین استان کشور در حوزه صنعت است

محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز کشور وجود ندارد

48 هزار هکتار فضای گلخانه ای در کشور ایجاد می شود

هشت شهرک دامی درقم فعال است

صنفی نگری در ارتقای تولید کنار گذاشته شود

سینکی: بازیابی هویت اقتصاد ایران در دستور کار است

سینکی: مشکلی در تامین ارز وجود ندارد

نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم امسال افتتاح می شود

قم نیازمند طراحی الگوهای اشتغالزایی پایدار است

29 پرونده معرفی شده به بانک های قم تعیین تکلیف شد

60 درصد واحدهای تولیدی قم نیمه فعال هستند

مسئولان قم با حضور در واحدها مشکلات را پیگیری کنند

عملیات اصلاح جاده قدیم قم-تهران آغاز شد

قم در تولید و توزیع دام منحصر به فرد است

راه جبران خسارات کشاورزان عضویت در صندوق بیمه است