آخرين مطالب

افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی فقه، قانون و واقعیت‌های اجتماعی برگزار شد علمي

افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی فقه، قانون و واقعیت‌های اجتماعی برگزار شد

  بزرگنمايي:

قم آنلاین -
عصر امروز، افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی با حضور اندیشمندانی از کشور های مختلف برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی امروز درمراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم عنوان کرد: دیدگاه های فقهی کارآمد به منظور پرداختن به روابط قانون و واقعیت و پشتیبانی فقه نسبت به این قانون و مواجه با دنیایی از تحولات و واقعیت ها در این همایش بررسی می شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: فقه برای حضور در جامعه نیازمند هماهنگی با واقعیت است؛ قانون گذار باید واقعیت ها را با همه ویژگی هایش بشناسد وگرنه قدرت پیاده شدن نخواهد داشت.
رییس سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی گفت: فقه نیز باید قانون را کمک کند زیرا اگر فقه به قانون کمک نکند روی قدرت هر دو تاثیر می گذارد.
در این کنفرانس دکتر جابر القفصی، استاد جامعه شناسی و زبان فرانسوی از کشور تونس با بیان اینکه اسلام دینی است که باید بروز باشد، اظهار داشت: فقه بیشتر از گذشته میداند تا وضعیت حال؛ علما و متحدثین اسلامی در خصوص فقه بیشتر از علما گذشته صحبت میکنند.
وی افزود: در مرحله ای هستیم که چگونه امور دینی و زمینه دینی را به عنوان یک خط مشی استراتژیک بدانیم و به عنوان عاملی فعال برای دست یابی به توسعه و مشکلات خود مورد استفاده قرار دهیم.
القفصی ادامه داد: امروز ما باید از خود سوال کنیم که چرا جوانان ما به سمت تروریسم و مهاجرت می روند و این جدایی بین نخبگان و جوانان ایجاد شده است.
** قانون و فقه همدیگر را تکمیل می کنند
در ادامه این کنفرانس شیخ مصطفی ملص، عضو تجمع علمای مسلمان از کشور لبنان نیز عنوان کرد: فقه به معنی شرح و تعریف نصوص و دستورات دینی و قانون به عنوان یک تشریع انسانی است که نقطه اشتراک آنان ارتقای جوامع اسلامی و بشری است.
وی افزود: برخی از افراد بدون علم و آگاهی می گویند بین فقه و قوانین وضعی بشر، تفاوت وجود دارد؛ این دسته به دنبال تضعیف وضربه زدن به فقه هستند، در حالی که قانون و فقه همدیگر را تکمیل می کنند.
شیخ ملص ادامه داد: این افراد در واقع با این طرز فکر خود به دنبال دامن زدن و ایجاد دشمنی بین مردم و دولت های اسلامی هستند؛ آنها از بهارعربی برای رسیدن به اهداف شوم سیاسی خود سواستفاده کردند.
وی اظهار داشت: از قانون گذاران فقهی می خواهیم کسانی که به معاهده های بین المللی پایبند نیستند را رسوا کنند؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی به هیچکدام از اصول و مقدسات انسانی پایبند نیستند و آن ها را زیرپا میگذارند.
عضو تجمع علمای مسلمان بیان کرد: برخی از کشورهای عربی نیزبا توطئه علیه کشورهای اسلامی به آمریکا و رژیم صهیونیستی کمک می کنند؛ بایدعلیه این رژیم صهیونیستی در سازمان های بین المللی شکایت شود.
**روسیه 20میلیون مسلمان دارد
رئیس مرکز قانون های حقوقی خارجی و حقوق مقایسه ای از کشور روسیه در این کنفرانس با بیان اینکه در روسیه 20 میلیون مسلمان حضور دارد، عنوان کرد: پروژه های تحقیقی با موضوعات خاص در زمینه استانداردهای مذهبی در روسیه انجام شده است.
آنتلوی کفلر ادامه داد: در عرصه حقوق بشر نمونه های مختلفی گردآوری شده است که برخی از زندانیان مسلمان را از خواندن قرآن منع کرده بودند که این مساله باعث رادیکال شدن مسلمانان شده است.
وی افزود: دراعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است که هر کسی حق دارد در هرجایی در قبال قانون احساس یکرنگی کند و همه در پیشگاه قانون مساوی هستند.
نماینده کشور روسیه در این کنفرانس بین المللی بیان کرد: ابراز مذهب از حقوق زندانیان است؛ باید توجه خاصی به این مسئله داشته باشیم که مردم می توانند عقاید مذهبی خود را اظهار کنند؛ اگر آنها را از حقوق مذهبی محروم کنیم آنها را بر اساس حقوق بشر مورد آزار قراردادیم.
**فقه در عرصه تصویب قوانین مختلف دارای کارایی قطعی است
رییس دانشکده شریعت و پژوهش های اسلامی دانشگاه قطر در ادامه این کنفرانس گفت: علم فقه بسیار ارزشمند تر از علومی است که غرب به آن دست یافته است و این احکام عبادی یک ثروت بزرگ برای امت اسلامی است؛ نسل فعلی ونسل بعدی باید از این میراث فقهی استفاده کنند.
یوسف محمود صدیقی ادامه داد: فقه بسیاری از نیازهای جوامع را حل کرده است و در عرصه تصویب قوانین مختلف نیز دارای کارایی قطعی است.
وی افزود: علمای حوزه علمیه قم و نجف که ابزارهای منطقی و عقلانی در اختیارار دارند و روش های ارزشمندی برای حل مشکلات اجتماعی دارند، می توانند مشکلات امروزی را حل کنند.
صدیقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید در جهت ایجاد یک نیروی اسلامی اقدام کند، ادامه داد: زخم های عمیقی بر پیکر این امت اسلامی به خاطر توطئه دشمنان وارد شده است که مهم ترین آن دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی است و باید با این توطئه دردناک مقابله کنیم.
**جمهوری اسلامی ایران از مهمترین مراکز علمی در جهان اسلام است
رییس شورای عالی امور دینی ترکیه در این مراسم با بیان اینکه خودانتقادی قدم اول رفع مشکلات است، اظهار داشت: پیامبر اسلام پیش از انقلاب فرانسه از آزادی دم زد و فریاد عدالت و اعتدال را برآورد.
اکرم کلیش افزود: جمهوری اسلامی ایران از گذشته و حال مرکز علمای مسلمان و از مهمترین مراکز علمی در جهان اسلام است.
وی افزود: این علمای بزرگ تلاش کردند که به برادری اسلامی تعمیق بخشند؛ آنها عمر خود را صرف اجرای این اصول و مبانی کردند.
دکتر کلیش گفت: هدف از وضع و تدوین قوانین تامین سعادت بشر و جوامع است؛ دین نیز از سوی خداوند برای عقلا فرستاده شده است که آنها را به صلاح و رستگاری برساند؛ در این زمینه برای عمل به ضرورت های دینی قانون هایی نیز ارسال شده است.
اکرم کلش با بیان اینکه ظلمی که امروزه علیه مسلمانان انجام می شود هیچ توجیه دینی و اخلاقی ندارد، عنوان کرد: باید همیشه اشتباهات خود را قبول کنیم، مشکلات را رفع کنیم و به انتقاد درونی و ذاتی برسیم؛ این گونه کنفرانس ها فرصت مناسبی است که انتقاد از خود داشته باشیم.
**امت ما یک امت واحد است
نایب رئیس دادگاه عالی عمان در این کنفرانس اظهار داشت: ما امروزه به شدت دنبال سخنان وحدت بخش هستیم که همه امت را زیر پرچم اسلام گرد هم بیاورد.
عبدالله بن راشد السیابی افزود: این کنفرانس که تحت عنوان فقه و قانون تشکیل شده است برای بررسی اتفاقاتی است که هرچند وقت یک بار به وقوع می پیودند؛ حوادث استمرار دارند، ولی علمای مسلمان باید از پس مشکلات این حوادث بربیایند.
وی با بیان اینکه امت اسلام به علما امید بسته است، گفت: علما باید این امانت بزرگ را بر دوش بکشند و آن را حمل کنند و بدانند پس از نبوت در زمینه آموزش و ارشاد این مسئولیت را به عهده گرفته اند.
نایب رئیس دادگاه عالی عمان عنوان کرد: این کنفرانس ها فرصت مناسبی است که در آن مسائلی که مرتبط با مسلمانان است مطرح شود؛ امت ما یک امت واحد است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در فرهنگ سازی اهدای خون

تولید 59 عنوان کتاب بریل در 5 هزار و 130 نسخه در قم

فعالیت 800 شعبه قرآنی با 200 هزار متربی در سراسر کشور

کتاب «فوت و فن فلسفه» منتشر شد

شرکت 229 طلبه از 50 کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

مرکز تخصصی آسیب‌های اجتماعی جهاد دانشگاهی قم افتتاح شد

شرکت 2هزار و 730نفر در آزمون استخدامی دستگاه‌های ‌اجرایی قم

ششمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در قم برگزار شد

جزئیات برگزاری آزمون استخدامی اسفند 1397 در قم

پایان کار مناظرات دانشجویی استان قم و راهیابی سه تیم به مرحله منطقه‌ای

چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی افتتاح شد

مهارت‌آموزی در توانمندسازی فارغ‌التحصلان امر ضروری است

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون دکتری مدرسی معارف اسلامی

نشست حقوق شهروندی ازمنظر ادیان ابراهیمی در قم برگزار شد

جهاد دانشگاهی اهدای خون و پلاسما را فرهنگ‌سازی کند

دانشگاه ادیان و مذاهب، بستر مناسب برای گفتگو ادیان و جوامع

با ریل گذاری دقیق، تامین سرمایه در گردش شرکت های دانش بنیاد در اولویت قرار می گیرد

ارتباط بخش های صنعتی با مراکز دانشگاهی نزدیک تر شود

40 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد

صندوق نوآوری نقش مهمی در دانش بنیان کردن اقتصاد دارد

آیت الله مکارم شیرازی: پژوهشگران نوآور باشند

لزوم توجه به ارتباط حوزه صنعت با علم و دانش

لزوم پرهیز از ریاکاری در نگارش آثار

نقش موثر حوزه علمیه در ارتباط صنعت با علم و دانش

شرایط اقلیمی و بهره‌برداری بیش از حد از منابع آفت منابع آبی استان است

برگزاری نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت

نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود

کارگاه آموزشی "دختران و پسران دو دنیای متفاوت" برگزار شد

دومین روز از مناظرات دانشجویی هم برگزار شد

کارگاه سازگاری در روابط با دیگران برگزار شد

بررسی شرایط آبی کشور و استان در مناظرات دانشجویی استان قم

8 هزار حامی آب در مدارس استان فعال می‌شوند

هشتمین دوره‌ی مناظرات دانشجویی در قم آغاز شد

ارائه تسهیلات ویژه برای ایجاد سیستم بازچرخانی آب در ساختمان‌ها

چهار پژوهش سرای دانش آموزی در قم فعال است

ارتباط میان دین و سلامت معنوی بای به درستی تعریف شود

سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلوم است

ارسال 200 مقاله به دبیرخانه ششمین همایش ملی سلامت معنوی

تدوین کتاب‌های سلامت معنوی در فرهنگستان علوم پزشکی

مشارکت جهاددانشگاهی قم در فرهنگ‎سازی مصرف بهینه منابع آبی

ایران در برخی شاخص‌های جهانی در تولید علم دارای رتبه زیر 10 است

نظر آیت الله سبحانی درباره کتاب "الفائق"

کارگاه "آنچه در دوران نامزدی و شناخت باید بدانیم" برگزار شد

جمعیت سالمندان قم 2 برابر می شود

گردهمایی فعالان گردشگری معنوی در استان قم

حضور 11هزار شرکت‌کننده در جشنواره قرآن و حدیث المصطفی

ضرورت تاسیس علم "نشانه های قرآن"

انقلاب اسلامی قم را به کانون فعالیت های علمی تبدیل کرد

آغاز پویش مطالعاتی کتاب های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

علوم روز و پزشکی با باورهای دینی جدایی ندارد