آخرين مطالب

فعالیت 3307 شرکت دانش بنیان در ایران علمي

فعالیت 3307 شرکت دانش بنیان در ایران

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - مدیرکل توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سه هزار و 307 شرکت دانش بنیان در کل کشور فعالیت می کنند که بسیاری از دستاوردهای آنان به صورت محصول و خدمات به بازارهای بین المللی ارائه می شود.
به گزارش ایرنا، روح الله استیری روز چهارشنبه در دومین نشست شرکت های دانش بنیان استان قم در سالن همایش های رضوان شهرداری قم، افزود: کمک به حضور شرکت های دانش بنیان داخلی برای حضور در بازارهای بین المللی یکی از مهمترین ماموریت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در همین راستا اقدام های متعددی از جمله بالابردن توانمندی های شرکت های دانش بنیان برای پاسخ گویی به نیازهای مشتریان خارجی به عنوان یک راهبرد صادراتی دنبال می شود.
وی بیان کرد: باید ظرفیت شرکت های دانش بنیان داخلی به حدی ارتقا یابد که نام ایران در سایر کشورها به عنوان نماد تجاری موفق ارزیابی شود که به همین منظور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خدمات گسترده ای را در زمینه مشاوره های تخصصی، برگزاری دوره های آموزشی، اخذ استانداردهای بین المللی، تسهیل شرایط دریافت مشوق های مالی و ایجاد نمادهای تجاری، به شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد.
وی ادامه داد: برای تقویت ظرفیت صادراتی شرکت های دانش بنیان کشور تا کنون 100 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار 600 شرکت قرار گرفته است و این روند همچنان ادامه دارد.
استیری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان شرکت های دانش بنیان را به همراه وزیران و مسئولان کشور به سفرهای خارجی اعزام می کند تا آنان با شرایط حضور در بازارهای بین المللی آشنا شوند و شرایط برای صادرات کالا و خدمات این شرکت ها به کشورهای منطقه و جهان، مهیا گردد.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان می توانند از پایگاه ها و کارگزاران صادراتی ایران که در خارج از مرزهای کشور مستقر هستند برای انجام مشاوره و شناخت راهکارهای حضور در بازار سایر کشورها استفاده کنند.
وی ادامه داد: رعایت استانداردهای بین المللی و داشتن شبکه پشتیبانی از مهمترین مولفه های حضور موفق شرکت های دانش بنیان در بازارهای صادراتی جهان است؛ همچنین شرکت های دانش بنیان باید از ظرفیت بازارهای کشورهای منطقه که با ایران روابط مطلوب سیاسی دارند برای حضور موفق تجاری استفاده کنند.
مدیرکل توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برای کمک به مساله تامین مالی شرکت های دانش بنیان ارئه تسهیلات بانکی با نرخ 14 درصد در دستور کار قرار گرفته است و تلاش می شود این نرخ با حمایت های دولتی به حدود 10 درصد کاهش یابد تا شرکت های دانش بنیان بتوانند محصول های خود را با قیمت کمتری تولید و به بازارهای بین المللی صادر کنند.
** فعالیت 61 شرکت دانش بنیان
رئیس پارک علم و فناوری استان قم نیز در این نشست گفت: فعالیت 61 شرکت دانش بنیان در این استان، فرصت بسیار مطلوبی را برای توسعه فناوری های صنعتی به وجود آورده است.
سید محمد حسین اخوان گفت: هم اکنون قم از نظر تعداد شرکت های فعال دانش بنیان در رتبه سیزدهم کشور قرار دارد و شرایط ثبت نام و جذب شرکت های جدید در این استان روز به روز تقویت می شود.
وی ادامه داد: پارک علم و فناوری و صندوق کریمه در صدد هماهنگی میان نیازهای صنعتی با توانمندی های شرکت های دانش بنیان هستند تا هر 2 گروه در انجام ماموریت های خود موفق باشند.
وی با اشاره به این که شرکت های دانش بنیان، شرایط اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم می کند، بیان کرد: شرکت های دانش بنیان قم در سال گذشته بیش از 500 هزار دلار صادرات فناوری داشته اند که این رقم امیدوار کننده است.
همچنین مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری کریمه وابسته به شرکت های دانش بنیان قم در این جلسه گفت: داشتن بازار فروش یکی از مهمترین مسائل پیش روی شرکت های دانش بنیان است که برای حل آن می توان از حمایت های دولتی، به کارگیری ابزارهای مالی و شبکه سازی تجاری استفاده کرد.
علیرضا باباخان، افزود: مجموعه های صنعتی با مسائل و مشکل هایی رو به رو هستند که شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند آنها را حل کنند؛ بنابراین داشتن شبکه تجاری و شناخت نیازهای بخش صنعت می تواند تا حد قابل توجهی مشکل بازار فروش شرکت های دانش بنیان را حل کند.
وی بیان کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند با خوشه های صنعتی که هر کدام از شرکت های متعددی تشکیل شده اند ارتباط برقرار کنند و از راه حل مشکل های صنعتی آنان، نیازهای مالی خود را تامین نمایند.
این پژوهشگر نمونه کشور گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند با شناسایی مشکل های صنعتگران برای حل مسائل پیش روی آنان قراردادهای همکاری امضا کنند و با استفاده از منابع مالی شرکت های صنعتی، توانمندهای خود را ارتقا بخشند.
وی افزود: همکاری شرکت های دانش بنیان با مجموعه های صنعتی می تواند منجربه تولید محصولی با کیفیت و قابل رقابت با کالاهای خارجی شود.
وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان می توانند از ظرفیت صندوق های پژوهش و فناوری برای دریافت ضمانت نامه های بانکی و عقد قراردادهای تجاری مبتنی بر عقود اسلامی استفاده کنند.
این نشست به منظور آشنایی شرکت های دانش بنیان قم با راهکارهای تجاری سازی محصول و حمایت های دولتی در این بخش با حضور مسئولان این شرکت ها به همت صندوق پژوهش و فناوری کریمه به مناسب هفته پژوهش برگزار شد.
علاوه بر وجود حوزه های علمیه و مراکز پژوهش وابسته به آن در قم، این استان دارای مراکز علمی متعدد از جمله دانشگاه قم، پردیس فارابی دانشگاه تهران، علوم پزشکی، دانشگاه علمی کاربردی و کلینیک کار آفرینی دانشگاه علوم پزشکی، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فن آوری، بنیاد نخبگان، دانشگاه شهاب دانش، دانشگاه فرهنگ و هنر و دانشگاه صنعتی است؛ همچنین 61 شرکت دانش بنیان در قم فعالیت می کنند؛ استان قم دارای 241 هزار دانش آموز، 80 هزار دانشجو و 90 هزار طلبه مشغول به تحصیل است.
درقم، یک هزار و 200 ناشر،300 موسسه فرهنگی هنری،100 موسسه قرآنی و بیش از10 انجمن فرهنگی و هنری فعالیت دارد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه روز 25 آذرماه به نام روز پژوهش و بیست و یکم تا بیست و هفتم آذرماه به عنوان هفته پژوهش نامگذاری شده است.
هفته پژوهش درقم از 11 آذرماه با برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار آغاز شد.
7405/ 1175
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری کنفرانس بین‌المللی مهندسی پزشکی در دانشگاه شهاب‌دانش

بزرگداشت علامه طباطبایی 19تا30 آبان/مجمع‌عالی حکمت اسلامی پاتوقی برای تجمیع اساتید و محققین

آغاز ثبت نام جشنواره «قرآن و عترت» دانشگاه علوم و معارف قرآن

اساسنامه بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم تصویب شد

افسردگی کودکان چگونه التیام می‌یابد؟

تولد نخستین نوزادان مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی قم

تمدید مهلت ارسال آثار به سوگواره ملی "سفر تا صفر"

پایان‌نامه‌های دانشجویی باید منجر به حل گره‌های بخش خصوصی و دولت شود

تهدید جدی آسیب به زیرساخت‌های قم براثر فرونشست زمین

قم رتبه چهارم کنکور را کسب کرد

دانش آموز قمی رتبه اول کنکور زبان را کسب کرد

شرکت درکارگاه‌های آموزشی لازمه موفقیت مدیران

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی قم و اداره کار امضاء شد

مهمترین مساله زمانه، «حق مدار» یا «تکلیف مدار» بودن در حیطه دین‌داری است

آغاز نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم در آموزش و پرورش

گسترش همکاری اداره کل تعاون و جهاددانشگاهی قم در حوزه اشتغال/فعالیت 1065 تعاونی در قم

ارتباط صنعت و دانشگاه موجب پیشرفت کشور می‌شود

کارگاه آموزشی "نظریه‌ها، مدل‌ها، الگوها و تکنیک‌های بهره‌وری درکسب وکارهای تعاونی"

لزوم افزایش بهره‌وری نیروی کار در دانشگاه‌ها

سالن سپید دانشگاه قم؛ همیار آموزشی روشندلان

بازدید نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم

اهتمام جدی برای رفع مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی

داروی گیاهی به تنهایی در درمان سرطان موثر نیست

بیش از 12 هزار تن در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کردند

پایان نامه های دانشجویان با هدف رفع مسائل قم تدوین شود

اعلام فراخوان عضوگیری سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی قم

همکاری حوزه علمیه خواهران با جشنواره ملی مهدویت

برگزاری نشست علمی "گردشگری و انسان دینی معاصر" در قم

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

اختلالات یادگیری، چالش جدی برخی کودکان

عضویت بیش از 1500 دانشجو در شعب دانشگاهی جهاددانشگاهی قم

افتتاح و رونمایی از یادمان شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع)

تنوع مخاطب در جهان معاصر رسالت حوزه را سنگین می‌کند

تحصیل 50 هزار طلبه از 110 ملیت در جامعه المصطفی

آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی از 4مهر/تجلیل از طلاب نخبه جامعهالمصطفی‌

23.6 درصد جامعه نشانه هایی از اختلال روانی دارند

کاروان تجهیزات ورزشی راهی مدارس محروم قم شد

توسعه دانشگاه های تک جنسیتی مورد تایید وزارت علوم است

تحصیل 250 هزار دانش آموز قمی در 1400 واحد آموزشی

لزوم ایجاد نگاه آینده‌نگر، راهبردی و مسئله محور به شهر

افزایش32درصدی فضای آموزشی دانشگاه صنعتی قم

افراد غیرآکادمیک نباید در تصمیمات دانشگاه تاثیر بگذارند

طرح آمایش دانشگاه‌ها به سود آموزش عالی کشور است

راه اندازی واحد مونیتورینگ امواج مغزی بیماران مبتلا به صرع

استانداری قم با دانشگاه فنی کشور تفاهم نامه امضا کرد

دستگاه های اجرایی از ظرفیت نخبگان قم استفاده کنند

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

پنجمین گردهمایی مشاوران و اعضای حقیقی نظام صنفی، رایانه ای استان قم برگزار شد

حوزه انقلابی هرگز سکولار نبوده است