آخرين مطالب

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

مشکل بزرگ اقتصاد کشور فقدان تفکر انقلابی و اقتصاد اسلامی است علمي

مشکل بزرگ اقتصاد کشور فقدان تفکر انقلابی و اقتصاد اسلامی است

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از مهمترین مشکلات کشور را عدم وجود تفکر انقلابی نسبت به مسایل اقتصادی و باور عمیق به اقتصاد مقاومتی دانست.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم شامگاه جمعه در همایش بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی در دانشگاه معارف گفت: ایران از جهت استعداد و آی کیو بالاتر از میانگین جهانی است و این رده بندی را نیز غربی ها انجام داده اند؛ علت مهاجرت نخبگان علمی کشور، صرفا هواخواهی نیست بلکه جاذبه از سوی کشورهای دیگر بسیار قوی است و از این سوی بستر به خوبی آماده نیست و از طرف دیگر این احساس به نسل جوان ما دست داده است که اگر تحصیلات خود را در کشورهای پیشرفته طی کنند موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد.
وی افزود: حضور نسل جوان و نخبه ما در آمریکا و کانادا و انگلیس و فرانسه و آلمان بسیار چشمگیر است؛ شهید باقری در سن 24 سالگی طراحی عملیاتی کردند که فرماندهان جنگی که بیش از 24 سال فعالیت نظامی داشتند نیز اغرار می کردند چنین تبحری نداشتند.
وی تصریح کرد: جوانان ما در جنگ، از هیچ ما را به همه جا رساندند و قدرت عظیمی را به بسیج و سپاه ما هدیه دادند و دنیا را به حیرت واداشتند؛ امروز نیز جوانان ما در عرصه های علمی تبحر بسیاری کسب کرده اند و کشور را در رشته های مختلف به اوج قدرت رساندند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: برخی از نخبگان کشورهای عربی بیان می کردند که ما نسبت به وجود ایرانی ها احساس عزت می کنیم زیرا آنها پس از تحمل تحریم ها و هجمات دشمنان به چنین جایگاهی رسیدند.
وی افزود: عزت اسلامی، حاصل انقلابی است که اگر این انقلاب نبود معلوم نبود امروز مسلمانان و کشور ما در چه شرایطی بودند؛ ایران از نظر طبیعی نیز دارای مواهبی است که در کمتر کشوری به چشم می خورد؛ این مزیت ها در کشورهای منطقه نیز وجود ندارد.
وی تصریح کرد: درست است که ایران را سرزمینی نیمه خشک می نامند و در سالهای اخیر نیز دچار کاهش آب نیز هستیم ولی آمار و ارقام آب و خاک نشان می دهد که ایران می تواند 300 میلیون نفر جمعیت را تغذیه کند.
حجت الاسلام مصباحی مقدم اظهارکرد: ایران جزو ده کشوربزرگ دارنده محصولات سردرختی است؛ یک کشاورز یزدی در یکی از خشک ترین مناطق کشور توانست چندین برابر افزایش برداشت داشته باشد که اگر این الگو به دیگران منتقل شود به چنین ظرفیتی می رسیم و می توانیم به بهترین الگو برسیم.
وی گفت: روزانه 8 ونیم میلیون بشکه نفت و گاز تولید می کنیم؛ 5و نیم میلیون بشکه نیز روزانه مصرف داریم که این مصرف، وحشتناک است؛ این مقدار مصرف انرژی در بخش گاز، بیش از چین و کل اروپا است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارکرد: این آمارها نشان می دهد که از نعمات الهی به خوبی استفاده نمی کنیم؛ استفاده بهینه از منابع می تواند مصرف ما را کاهش دهد؛ اگر این کاهش ها انجام شود سالانه 100 میلیارد دلار سرمایه جدید به کشور وارد می شود.
وی در ادامه به سیستم بانکی اشاره کرد و گفت: متاسفانه اعتماد را سوزاندند و مردم نیز دیگر ارزهای خود را به بانک ها نسپردند؛ اگر این اعتماد صورت گیرد قطعا کارهای بزرگی می توانیم انجام دهیم؛ زمانی که ارز در سالهای پس از جنگ به نقطه بحرانی رسید و از 300 تومان به 960 تومان رسید یکی ا زمدیران لایق به آیت الله رفسنجانی گفت که من می توانم این جریان را مدیریت کنم؛ وی بیان کرد که هر کسی که می خواهد می توانیم از فردا هر دلار را به قیمت 300 تومن به او بدهیم و سپس این سقف شکست؛ وی بعدها اعتراف کرد که ذخیره ارزی ما حتی یک میلیارد دلار هم نبود؛ مهم این بود که روی وضعیت روانی بازار احاطه داشتیم.
وی افزود: آنچه که فاقد آن هستیم، تدبیر است؛ کسانی که مدیریت اقتصادی کشور را به دست داشتند به اقتصاد اسلامی باور نداشتند چون در این زمینه آموزش ندیده بودند؛ دانشگاه های ما نیز به دلیل اینکه این مسایل را آموزش نمی دهند دانشجویان و مدیرانی را پرورش می دهند که با همین ذهنیت فعالیت دارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارکرد: الگوهای مورد استفاده، گاهی الگوی سوسیالیستی و لیبرالیستی از نوع نوکلاسیک است؛ امروزه اقتصاد نوکلاسیک حاکم است؛ کسانی که صاحب نظران پشت دولت هستند متفکران نوکلاسیک هستند، آن موقع انتظار دارید که اقتصاد مقاومتی را پیاده کنند؟
وی افزود: کسانی که قانون بانکداری را تصویب کردند، این کار را به خوبی انجام دادند و شبهه ربا و روزنه ای برای ربا باز نکردند ولی وقتی در میدان عمل وارد شد، فریاد همه برخواست.
وی گفت: یکی از مسایل آن بود که شورای پول و اعتبار بیان کرد که بانک ها می تواند به سپرده گذاران سود علی الحساب بدهند که این قانون پدر بانک ها را درآورده است؛ ریشه این سود نیز علی الحساب نیست که مردم سود قطعی پول می دانند و سود پول نیز ربا است و چیزی جز ربا نیست؛ یعنی از ابتدای این پیاده سازی موشی را در کار دواندند و کار را نجس کردند.
حجت الاسلام مصباحی مقدم اظهارکرد: علت اینکه تعداد وام ها به سرعت افزایش یافت و موسسات مالی به سرعت افتتاح شد همین سود پول است؛ تعداد شعب بانک های ما در دنیا کم نظیر است زیرا برای هر 3600 ایرانی یک شعبه بانک وجود دارد؛ این شعبات گرانترین مناطق شهرها و ساختمان ها است و مشخص است که دلیل این گرانی سود پول است؛ این همه رقابت بین موسسات مالی و بانک های خصوصی برای سود پول بود و برخی این پول را از بانک های دولتی می گیرند و به این موسسات می برند.
وی گفت: صاحبان سپرده بانک ها که یک درصد هستند، 74 درصد سپرده های بانکی را در اختیار دارند؛ این افراد در واقع کلان سرمایه دار هستند؛ یعنی 99 درصد سپرده گذاران تنها 26 درصد سپرده ها را در اختیار دارند؛ شکاف فقر و غنا این چنین نمایان گر می شود؛ این مسایلی نیست که نظام به مردم وعده کرده بود و امام(ره) ما را به آن فرامی خواند؟ قطعا چنین نبود.
وی اظهارکرد: رهبری تنها می تواند سیاست و رهنمود بدهد؛ رهبری در حوزه اجرا، بر اساس قانون اساسی امکان ورود شخصی ندارد؛ قدرت دفاعی کشور، امنیت ملی و سیاست های کلان، از جمله معدود عرصه هایی است که ولی فقیه می تواند در آنها دخالت مستقیم داشته باشد و در این عرصه ها در اوج قرار داریم.
وی گفت: اصل سیاست های کشور عالی است ولی در میدان عمل وقتی مسئولان دست به کار می شوند دیگر در حوزه اجرا، رهبری در آن دخیل نیست که در اجرا مشکلات عدیده ای وجود دارد؛ روحانیون عهده دار مسئولیت های اجرایی در عرصه های صنعتی و.. نیستند و به همین خاطر روحانیت مقصر نیست؛ اگر تقصیری باشد آن است که روحانیت هنوز به این شکل و مدل مدیریتی اعتراض نکرده و مردم را روشن نکرده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همایش «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی» فراخوان داد

گرم یا سرد؟مزاج خود را بشناسید‍!

تعاملات میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و حوزه گسترش یابد

پذیرش دانشجویان در دانشگاهها به اندازه نیاز کشور باشد

وحدت حوزه و دانشگاه نقشه های دشمن را بی اثر می کند

پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی در دستور کار جهاد دانشگاهی است

تعیین قطعی جنسیت فرزند در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم

اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز عارضه ندارد

هفته ای به نام حوزه های علمیه نامگذاری شود

دستاوردهای علمی و پژوهشی حوزه به نحو شایسته اطلاع رسانی شود

انتظار اصلی از جهاد دانشگاهی پژوهش است

پژوهش تکلیف اصلی جهاد دانشگاهی است

انتصاب سرپرست معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد استان قم

شرکت های دانش بنیان به شناخت حمایت های دولتی نیاز دارند

انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان برآورده نمی‌شود

بیش از 1000 شرکت در صف دریافت مجوز دانش بنیان

دانشگاه صنعتی قم به سمت کارآفرینی پیش می رود

بررسی روش اجتهادی آیت‌الله هاشمی شاهرودی در زمینه تحلیل موضوع

دانشگاهیان و حوزویان ‌ما نسبت به تحقق ظرفیت‌های نظام کم‌کاری کرده‌اند

تولیدات علمی هنوز نتوانسته نیازهای جامعه را از بین ببرد

توانمند سازی دانشجویان در مقابل آسیب های اجتماعی ضروری است

دانشگاه‌ها باید به سمت ایجاد و رونق نشاط اجتماعی حرکت کنند

دوره آموزشی سواد رسانه‌ای در 40 مسجد در قم برگزار می‌شود

مرکز تخصصی مدیریت اسلامی دانشجو می‌پذیرد

مرکز تخصصی مدیریت اسلامی دانشجو می‌پذیرد

برگزاری سومین کنفرانس ملی فیزیک ریاضی در دانشگاه صنعتی قم

برگزاری سومین کنفرانس ملی فیزیک ریاضی در دانشگاه صنعتی قم

نظریه «امنیت متعالیه» در دفتر تبلیغات اسلامی قم عرضه شد

سومین کنفرانس فیزیک ریاضی ایران در قم برگزار می‌شود

نظریه «امنیت متعالیه» در دفتر تبلیغات اسلامی قم عرضه شد

برگزاری کانون‌های مشاوره توسط مرکز علمی کاربردی استان قم

پذیرش دانشجویان معلول در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی

آیت الله جوادی آملی: نخبگان علمی به کشور برگردند

برگزاری دور‌ه‌های طب سنتی در مرکز آموزش جهاددانشگاهی

جایگزینی تکالیف مهارت‌محور به جای مشق‌های کسالت‌آور

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

طرح همیار صنعت توسط دانشگاه صنعتی قم اجرایی شد

پاسخگویی شبانه‌روزی دانشگاه صنعتی قم به دانشگاهیان

آیت الله جوادی آملی: حوزه علمیه در غنی ترین دوران خود است

کتاب تحریرالاصول درقم رونمایی شد

نظام مردم‌سالاری دینی اسلامی بن‌بست شکن است

برگزاری سومین کارگاه "همسرگزینی" در پردیس فارابی دانشگاه تهران

برگزاری سومین کارگاه "همسرگزینی" در پردیس فارابی دانشگاه تهران

1450 دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان قم تحصیل می کنند

برخی قضاوت های پیرامون حوزه علمیه عجولانه است

برگزاری دومین کارگاه همسرگزینی توسط جهاد دانشگاهی قم

19 پژوهشگر و دانشجوی برتر دانشگاه فرهنگیان کشور در قم تجلیل شدند

دوره تخصصی فقه پزشکی در قم راه اندازی شد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار قم گشایش یافت

410 عنوان کتاب به همایش کتاب سال بانوان ارسال شده است