آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم:

کاهش آلودگی واحدهای صنعتی قم نیازمند به روز رسانی تجهیزات است گفتگو

کاهش آلودگی واحدهای صنعتی قم نیازمند به روز رسانی تجهیزات است

  بزرگنمايي:

قم آنلاین - قم - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم گفت: برای کاهش آلایندگی واحدهای صنعتی باید تجهیزات و خط تولید قدیمی آنان تعویض و به روز شود که این کار نیازمند حمایت های مالی گسترده است.
امیر طیبی نژاد   خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود، بیشتر واحدهای صنعتی به دلیل نداشتن سرمایه درگردش و منابع مالی ارزان قیمت امکان تغییرخط تولید و به روز رسانی آن را ندارند.
وی گفت: یکی از راههای کمک به صنایع برای مجهز شدن به ماشین آلات جدید، استفاده از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست است که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای صنعتی امکان به روز رسانی خط تولید و کاهش محسوس آلودگی صنعتی را نسبت به گذشته ایجاد می کند.
طیبی نژاد گفت: شرکت شهرک های صنعتی قم نیز طی سال های اخیر در صورت مشاهده هرگونه مشکل آلایندگی و زیست محیطی نخست نسبت به تذکرهای لازم، نشست های مشترک برای رفع مشکل و پیدا کردن راه حل اقدام کرده است چرا که معتقدیم تعطیلی واحد صنعتی آخرین راه است و در این مدت باید تمام تلاش مسولان بر رفع مشکل و استاندارد سازی باشد.
وی افزود: در صورت به نتیجه نرسیدن این راهکارها، در نهایت از روش های قانونی که جریمه نیز در آن لحاظ شده اقدام و در صورت عدم همکاری واحد صنعتی اقدام به تعطیلی آن می شود.
وی در ادامه با اشاره به آلودگی ایجاد شده توسط برخی از واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی سلفچگان، افزود: طی سال های گذشته و حتی زمانی که قم دارای شرکت شهرک های صنعتی نبود به دلیل بیرون بودن منطقه سلفچگان از شعاع 120 کیلومتری تهران برخی از واحدهای تصفیه دوم روغن و ایزوگام به این منطقه منتقل گردیده است.
* چندی پیش معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست قم به ایرنا، گفته بود: بسیاری ازصنایع آلوده قم در شهرک صنعتی سلفچگان قم مستقر و هم اکنون این منطقه به کانون واحدهای آلاینده استان تبدیل شده است.
اسماعیل احمدی زاده، بیان داشته بود: واحدهای آلاینده ای از جمله صنایع تغلیظ قیر و ایزوگام، ذوب و ریخته گری فلزات و همچنین تصفیه روغن از مدت ها قبل در شهرک صنعتی سلفچگان ایجاد شده اند و حجم زیادی از ضایعات و پسماند های خود را وارد محیط زیست منطقه می کنند. بیشتر کسانی که نزدیک غروب وارد شهرک صنعتی سلفچگان می شوند به دلیل شدت آلودگی هوا در چشم و گلوی خود احساس سوزش می کنند و این مساله موجب آسیب رسیدن به سلامت مردم منطقه می شود.
** میزان آلایندگی شهرک صنعتی سلفچگان کاهش یافته است
طیبی نژاد درادامه با اشاره به این که در حال حاضر شهرک صنعتی سلفچگان از میزان آلایندگی کمتری برخوردار می باشد، بیان کرد: بیشتر صنایع آلاینده فعال در این شهرک صنعتی از قبیل تغلیظ قیر و ایزوگام بخاطر گران شدن حامل های انرژی واستفاده از تکنولوژی پایین قادر به رقابت در بازار نبوده تعطیل شده اند و از 9 واحد تولید کننده تصفیه دوم روغن فقط 2 واحد صنعتی در حال کار می باشد.
وی ادامه داد: استقرار کلیه واحد های صنعتی در شهرک صنعتی سلفچگان پس از استعلام سازمان صنعت ومعدن وتجارت از اداره کل محیط زیست استان صورت می گیرد و شرکت شهرکهای صنعتی پس از صدور مجوز تاسیس توسط سازمان صنعت ومعدن وتجارت اقدام به واگذاری زمین می نماید، لذا شرکت شهرک ها بدون مجوز تاسیس امکان واگذار زمین به واحدهای صنعتی را ندارد و قبل از معرفی سرمایه گذار جهت احداث واحد صنعتی، سازمان صنعت ومعدن وتجارت و اداره کل محیط زیست استان بررسی های لازم در خصوص نحوه تولید و استقرار در کدام شهرک صنعتی را انجام داده و سپس به شرکت شهرکهای صنعتی جهت واگذاری زمین معرفی می گردد.
طیبی گفت: طبق قانون محیط زیست قم بر اساس وظیفه خود به صورت مداوم کار پایش و نظارت بر آلایندگی واحدهای صنعتی در کل استان و بخصوص سلفچگان را انجام ودر صورت مشاهده هر گونه مشکلی اقدامات قانونی از تذکر و یا مراحل بعدی را انجام می دهد.
وی افزود: استقرار و مکان یابی شهرک صنعتی سلفچگان با توجه به ارزیابی زیست محیطی انجام شده و تایید سازمان محیط زیست کل کشور ایجاد شده است و بنا به اذعان مسولان مربوطه درآخرین جلسه برگزار شده در بخشداری سلفچگان ، میزان آلایندگی شهرک صنعتی سلفچگان نسبت به سال های گذشته کمتر شده است و همه دستگاه ها برای بهبود وضعیت موجود همچنان به تلاش های خود ادامه می دهند.
وی ادامه داد: البته تعدادی واحد صنعتی وجود داشتند که آلایندگی ایجاد می کردند ولی با توجه به اخطارهای مکرر اداره کل محیط زیست استان مجبور به نصب فیلتر شدند.
طیب نژاد در خصوص سایت پسماند شهرک صنعتی سلفچگان نیز گفت: مکان یابی این سایت طی توافق صورت گرفته و با تایید اداره کل محیط زیست استان انجام شده است و مسئولیت نگهداری آن برعهده شرکت خدماتی سلفچگان و هیئت تولید کنندگان تصفیه دوم روغن می باشد.
بر اساس قانون و طبق ماده 7 قانون مدیریت پسماند مصوب سال 1383 مجلس محترم شورای اسلامی، مدیریت اجرایی پسماند صنعتی و ویژه برعهده تولید کنندگان واحد صنعتی می باشد.
وی بیان کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان قم نیز برای بهبود شرایط زیست محیطی در تمام شهرک های صنعتی استان تمام تلاش و همکاری خود با واحدهای صنعتی و دستگاه های مربوطه را به کاربسته و از هر اقدامی در راستای افزایش سطح بهداشت و مسائل زیست محیطی حمایت می کند.
** واحدهای متقاضی استقرار در شهرک های صنعتی استان باید از محیط زیست مجوز داشته باشند
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم گفت: با ایجاد شرکت شهرک های صنعتی در استان هر گونه واحد صنعتی متقاضی استقرار در این شهرک ها، درصورت امکان آلودگی حتما بایستی با مجوزهای لازم از سوی محیط زیست نسبت به استقرار در شهرک اقدام نماید و این رویه بر تمام شهرک های صنعتی قم حاکم می باشد.
طیبی نژاد بیان کرد: همچنین برای واحدهایی که بعد از استقرار ایجاد آلودگی می کنند نیز طبق قانون و بر اساس پایش های دوره ای و بازدیدهای صورت گرفته توسط سازمان محیط زیست نسبت به تذکر، اصلاح و یا در صورت عدم همراهی مسولان واحد آلاینده سایر اقدام های قانونی اعمال خواهد شد.
وی بیان کرد: مسئولان شرکت شهرک های صنعتی قم و محیط زیست استان بر همکاری دوجانبه و تعامل برای رفع مشکل های زیست محیطی واحدهای صنعتی تاکید دارند و بهره گیری از راهکارهای قانونی و روش های موثر وکاربردی برای اصلاح آلایندگی ها و جلوگیری از تعطیلی واحد های مذکور را در برنامه های خود قرار داده اند.
شهرک صنعتی سلفچگان در کیلومتر 2 جاده قدیم قم ساوه واقع که در آن 101 واحد صنعتی با شرکت شهرکهای صنعتی استان قرارداد دارند که از این تعداد، 81 واحد بهره بردار می باشند.
در استان قم 2هزار و 357 واحد صنعتی و تولیدی دایر هستند که از این تعداد 2 هزار و 76 واحد فعال می باشد.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودروهای حمل پسماند فاقد مجوز درقم توقیف می شوند

استفاده از اطلاعات هواشناسی برای شهرسازی/ توسعه بی‌رویه قم

امروز گرم ترین روز قم در هفته جاری

قم به یکی از قطب های کشت گلخانه کشور تبدیل می شود

معابری که در قم توان معلولان را می گیرد

قم با کمبود سرانه تفریحی و نشاط شهری مواجه است

مردم از جامعیت اسلام در تربیت کودکان غافل هستند/ بی‌مهری به کتاب

تأمین آب شرب قم از سد 15 خرداد/ تأکید بر صرفه‌جویی در مصرف

مباحث تفسیری اساتید حوزه کتاب شود

ایجاد پاتوق‌های شهری سالم موجب نشاط اجتماعی می‌شود

چالش فیلم سازان قمی در تولید فیلم کوتاه/ خانه به دوشی سینمایی‌ها

شهرک گلخانه ای صیفی در قنوات قم ایجاد می شود

تسهیلات اشتغالزایی به 18 طرح روستایی قم اختصاص یافت

در جنگ احزاب به سر میبریم/راز ماندگاری انقلاب جمهوریت، اسلامیت و رهبری الهی است

توزیع 134 هزار افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

هجدهمین جشنواره فیلم و عکس در قم برگزار می‌شود

جذب مخاطب، اما نه به هر قیمتی/رویکرد برنامه‌های رمضانی گذشته در "باز باران" تغییر کرد

تئاتر قم با سه نمایش در ماه رمضان رونق گرفت

توصیه‌های رمضانی یک کارشناس تغذیه/آب‌یخ، چای و نوشابه نخورید

نجات کشاورزی قم با عبور از آبیاری سنتی

نمایش «تمام من، همه عدو» به روی صحنه رفت

در وعده سحری، میوه و سبزی بخورید/ غذای اصلی در وعده افطار به تدریج صرف شود

نانوایان قمی در شرایط سختی به سر می برند

822 هزار تن از خدمات پایگاههای سلامت بهره بردند

1227 نفر دوره آموزش مهارتی برای زندانیان ارائه شد

80 درصد استخرهای قم استانداردهای لازم را ندارند

تالار مرکزی شهر قم شهریورماه فعال می شود

نیروهای امنیتی چشمان بینای نظام در مقابل دشمنان هستند

در سال گذشته 17 هزار نفر از مردم قم رهسپار راهیان نور شدند

شهرداری قم 13500هزار متر باغ انار را خرید

کوچ بهاره عشایر قم به مناطق ییلاقی آغاز شد

وزش باد شدید در قم امروز و فردا هم ادامه دارد/فردا هوای قم بارانی است

17 زخمی و یک فوتی در واژگونی اتوبوس در آزادراه گرمسار-قم

شورای شهر به مسجد امام قم غرامت می دهد

بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) سعادت بشر را تضمین می‌کند

فرهنگ سازی استفاده از کالای ایرانی نهادینه شود

مسافران از 68 درصد واحدهای اقامتی قم استفاده کردند

باید کیفیت کالای ایرانی بالا برود

نظارت بر سلامت غذای معتکفین در قم

برگزاری اردوهای زیارتی و آموزشی برای 6هزار نفر مددجوی کمیته امداد قم

نظارت بر محورهای قم توسط 15 خودور گشت نامحسوس

2 فرنگی کار قمی به تیم ملی کشتی بزرگسالان دعوت شدند

معاون صنایع دستی: 2300 کارگاه صنایع دستی در قم فعال است

هیات های ورزشی برای سالن تمرین مشکلی ندارند

برگزاری اختتامیه سوگواره ملی "سفر تا صفر"/دریافت 2هزارو765 اثر

انقلاب اسلامی پیامی با ماهیت فرهنگی، دینی و معنوی به جهان صادر کرد

اعزام 250 دانشجوی بسیجی از قم به مناطق زلزله زده غرب کشور

مدیران ورزشی قبر ورزش استان را کنده اند/مردم واقعیت‌ها را می‌بینند نه آن چیزی که روی کاغذ است

فضای بازی های رایانه ای برای انتقال مفاهیم دینی به نسل امروز نوآورترین رسانه است

اجرای طرح هادی در 37 روستای قم با اعتبار 58 میلیارد ریال